Meeste ongelukken gebeuren in huis Waakzaamheid blijft voortdurend geboden RIOJA-WIJNEN Al vele aanmeldingen voor Israël Steeds meer gezinnen winkelen met de auto Nog actueel „TAN DB LAN KE" DROP IS BRUINE DROP WALT DISNEY- BOEKJES HOE BRUINER HOE BETER VIS uit de diepvries AALBESSEN IN BLIK ONDERZOEK BIJ AH WIJST UIT: NIEUW Bessengelei Heerlijk N ff Gezellige etentjes met Heerlijk gemakkelijk: Abonneren op AllerHande AH's wijnkopers ontdekten: Twee juweeltjes ■mpjifw Speciale service voor autoklanten DROP OF D'ERONDER Albert Heijn N.V. - Zaandam Aller HOFLEVERANCIER SAH001000097 Allerhande februari 1964 FEBRUARI 1964 9e jaargang no. 2 (97) QTATISTIEKEN TONEN AAN, dat liet aantal ongevallen, die in de zogenaamde „veilige beslotenheid" van de woning plaats vinden, niet kleiner is dan wat buiten de deur aan akeligs gebeurt. Integendeel: het aantal ongelukken thuis is groter dan het aantal verkeersongelukken! Vaak gaat het thuis om gevaren die, omdat zij al zo lang als men zich herinneren kan, aan wezig zijn, vaak een zekere vertrouwdheid hebben gekregen en daardoor minder ge vaarlijk 1 ij k e n dan zij zijn. Misschien nog juist eP tijd voor wintersportliefhebsters of anders om gezellig in huis te dragen op kille dagen komt deze fris donkergroen/rood en wit gestreepte trui van „Orlon" acrylaat vezel. Het model is Nederlands en wel firma Endo, Enschede. JEEM NU EENS de ouderwetse gasslang. Toen het ding nieuw was ging het best. Maarook de gasslang veroudert en verliest spankracht en soepelheid en, op een nare dag, komt er een scheurtje in en de gevolgen (kun nen) zijn: verstikking of explosie. Daarom: zorg ervoor nooit op tè goede voet te komen met de bekende gevaren in huis want eens kunnen zy uw ongeluk zijn. ET TRAPLEERTJE dat niet roede sluit aan de buitenzijde van het oogje zodat de roede er niet uit kan schieten. Ook zijn prachtige eindklemmen te koop. Controleer vandaag nog uw roeden. helemaal betrouwbaar is maar toch nog „wel gaat als je weet hoe het werkt", zal zich, op een kwade dag, in ware gedaante tonen: het zal onder u ineenstorten en aller lei ellende veroorzaken. Voorkom zulke ongelukken door eens nauwkeurig na te gaan wel ke gevaren er bij u in huis nog aanwezig kunnen zijn. Bekijk, stuk voor stuk, de din gen waarmee u dagelijks moet omgaan en aarzel niet ze dooi nieuwe te vervangen als blijkt dat ze niet helemaal „je dat'' meer zijn. Begin met de trapleer, een der grootste veroorzakers van huison- gevallen. Een houten trapleertje is best bruikbaar als het nog nieuw is. Maar het wordt, in de loop van de tijd, toch aange tast door verval; het hout rond om de spijkers of schroeven kar door vocht aangetast worden en, ofschoon men het niet onmidde- lijk ziet, kan het daar gemakke lijk breken op een dag. Zo is er meer aan zo'n trapje. Houd hel in de gaten! Elektriciteit Let u er op dat stekkers van itofzuiger of strijkijzer goed be vestigd zijn aan de draad en geen losse contacten voorkomen! Treh nooit aan het snoer als men de stekker uit het stopcontact haalt, een typisch-vrouwelijke font. Nog iets: losse wandcon tactdozen zijn een groot gevaar. Lampen mogen nimmer ge bruikt worden met een zg. „gap- fitting". Dat is gewoon verboden' Omdat het levensgevaarlijk is. Zorg voor fittingen die de gehele „hals" van de lamp omvatten. Nooit of te nimmer een elek trisch kacheltje in de badkamer letten! Een elektrische schok is tijdens het bad, absoluut dodelijk Een speciale installatie kan hiei uitstekende dienst doen: deze moet buiten handbereik worden aangebracht. Zulk soort wandka» caeltjes etc. zijn overal te ver krijgen en niet duur. Ze zijn ab soluut zonder gevaar. Waarom rondt u knoeien met griezelige improvisaties als u daarmee ge vaar loopt? Een heel simpele vraag, lijkt ons. Wasmachine De wasmachine kan een vijand ln huis worden als er geen aparte aardleiding is aangelegd. Denk aan de aardleiding. Ook bij koelkasten en andere elektrische apparaten die in de keuken ge bruikt worden. Aardleiding! Strijkijzers kunnen ook een ge vaar vormen. Men kan ze, terwijl ro aanstaan, vergeten en dan is er niets aan de hand als het jizer op een treefje stond, "et zal dan alleen geweldig heet worden en nodeloos stroom kos ten. Maar dat is alles. Staat het biet op een treefje dan volgt het: brand! brand! Rook niet in bed! Nooit! Wasbenzine is levensgevaar lijk. „Doe de was de deur uit", *ls er zoiets drastisch gedaan moet worden met uw goed dat u meent dat alleen wasben zine de oplossing kan brengen. Was nooit met was benzine! Wie ooit wel eens «en benzine-explosie heeft gezien (en overleefd) weet wat een verschrikkelijke kracht erin be sloten ligt. Chemische wasserij- w zijn er voor werk dat was benzine vraagt. Vallen Deskundigen verklaren dat geen •ugeluk zo dikwijls voorkomt als bet vallen. Men kan op allerlei banieren vallen. Het is niet te ge loven van hoevele valpartijen de Mensen zelf de oorzaak zijn. Losse traproeden vor men een der gevaren. Koop goede Voeden of voorzie de bestaande Van een stukje slang dat om de' De trapleer, wij zeiden het al, is vaak niet sterk genoeg voor zijn zware taak. Hij moet voorzien zijn van een sterke ver binding tussen de twee „poten". Een gerafeld touwtje bijv. is te weinig en, als dat breekt of los raakt, en men staat op de hoog ste trede, dan kan men raar neer komen. De goede trapleer is van me taal en bezit een zekeringsbinding die, bij het opvouwen, omhoog geslagen kan worden. Wie „vlug effe" een stoel op tafel zet om iets aan de lamp te doen, speelt met zijn gezondheid. Nog iets: laat toch geen schoenen, bezems, stofzuigeronderdelen en an dere dingen slingeren achter de deuren. Hebt n wel eens iemand echt zien vallen? Dan staat uw hart even stil. Vermijd gladde vloeren en losse matjes of vloerkleedjes. Sluit de kachel nooit plotseling helemaal af. Zorg er altijd voor dat het klepje, in de pijp naar de schoorsteen, deze niet geheel afsluit. Kolendamp is een zwaar en vaak dodelijk vergif. Gasgei- sers in kleine ruimten moeten een afvoerpijp hebben; de gasfitter weet dat. Verwondingen Verwondingen door gebruik van verkeerde hulpmiddelen (een schaar om een fles open te ma ken, spelden in de mond bewa ren etc) zijn aan de orde van de dag. Door landbouwgiffen te plaatsen binnen bereik van kinderhanden of vlak naast flessen die drank bevatten, kunnen verschrikkelijke dingen gebeuren; onlangs nog las men van sterfgevallen door ge bruik van zulk een gif door een vergissing en door kinderlijke nieuwsgierigheid. DROP IS ZO OUD ALS de mensheid. Het staat vast dat drop een be langrijk geneesmiddel was en altyd is geweest. Al 3500 jaar geleden werd het gebruikt by de bestrijding van aller lei kwalen: ontstekingen vaii de slym- vliezen en maagaandoeningen. Men beeft in het graf van Toet-Anikh-Amon, de Farao die 1350 jaar voor Christus' geboorte leefde, de grondstof van drop gevonden: zoethout!. Want zoethout is de basis van alle goede drop. Drop is heilzaam. Ook voor het gebit: het kau wen op de krachtige en toch soepele materie is goed voor de tanden en kie zen en het stimuleert de doorbloeding van het tandvlees. Er zyn mensen die zeggen: ,,Ik krijg zwarte tanden van drop." Dat is alleen het geval met pik zwarte drop. Wie „tandblanke" drop wil eten die neme bruine drop. TN BRUINE drop is geen noriet verwerkt om het zwart t€ kleuren. Maar noriet heeft het nadeel dat het de tanden zwart maakt. Vandaar dat natuurlijk de dropfabrikanten Albert Heijn Is een der zeer grote zich gingen toeleggen op bruine drop. En hoe bruiner nu de bruine drop hoe beter de kwaliteit ervan. Want dan is er zeer veel blokdrop in verwerkt. Wat is blokdrop? De grondstof van drop is de zoet houtwortel die vooral in de landen om de Middel- (Zie verder pag. 2, derde kolom) Met de avonturen van bekende tekenfilm- sterren WALT DISNEY's teken filmsterren spelen hoofdrollen in een nieuwe serie van acht leuke boek jes. Het zyn kostelijke boek jes, vol mooie plaatjes voor de kleuter om er zichzelf mee te vermaken. Kinderen die de leeskunst al machtig zijn, vinden er spannende avonturen in met figuren als Mickey en Goofy, Brombeer van de zeven dwergen, Donald Duck, Plu to, Rakker, Knabbel en Bab bel. Wolfje en niet te verge ten Bambi. Het succes van Walt Disney's tekenfilms bij de jeugd staat er borg voor, dat de boekjes „verslonden" zullen worden. Bij aankoop van een blik AH-Vacuumkoffie is een boekje verkrijgbaar voor slechts 10 cent. AH-NIEUWTJE 77 EN NIEUWTJE van AH zün de aalbessen in blik. Ze zijn heel, gezoet en ze kosten per half blik slechts 69 cent! Dit is een zeer bijzondere lek kernij en daarom raad ik n aan: maak eens een heerlijke gries meelpudding, zo'n echte in een prachtige ouderwetse vorm. Heeft u ze nog, de vissen en de druiventrossen die men vroeger in bijna ieder huishouden kon vinden? U maakt de griesmeel met va nillesuiker en als u ze gekookt heeft dan roert u er een eier dooier door en het zeer stijf ge klopte wit van het ei. Daarna gaat de massa in de met water omgespoelde kom en u laat de pudding koud worden. U proeft of u de aalbessen zoet genoeg vindt, zonodig gaat er nog wat suiker bij en wanneer de pudding op de schaal is omgekeerd dan giet u er de aalbessen over en omheen. Wat zal er een gejuich aan ta fel opgaan als u deze tractatie binnenbrengt. CISKA VERHEUL TN DE DIEPVRIES vindt u bü ■1 AH: koolvis, kabel jauw en schelvis. Koolvis wordt in Frankrijk bijzonder veel koud gegeten met mayonaise als een hors d'oeuvre. U behoeft de vis niet eerst te laten ontdooi en, maar u deponeert hem zo uit de diepvries in een pan met ko kend water, licht gezouten. Dat geldt voor alle drie de vissoor ten. Zorg dat de vis niet te gaar wordt, ze behoort precies „goed'" te zijn. KOOLVIS Probeert u de koolvis eens >p te dienen: koud op een bedje van slabladen en bedekt met een pikante mayonaise waarin een geraspt uitje en wat mosterd svorden geroerd. Geef er een toost je bij. SCHELVIS Laat de schelvis goed uit lekken en leg ze in een vuurvaste schotel, bedek de vis met een ge bonden witte saus. U weet wel, boter met bloem roeren en er melk bijvoegen onder voortdu rend roeren tot de saus glad en gebonden naar wens is. Dan gaat erbij: een weinig geraspte ui, ge raspte nootmuskaat, zout en pe per plus champignons, gewassen en in schijfjes gesneden en even geblancheerd met water waarin een scheut citroensap. Zet de vis schotel zo mogelijk nog even in de oven. KABELJAUW U legt ze in een vuurvaste scho tel, giet er een goed glas droge witte wijn bij, bedekt de vis met veel fijn gehakte peterselie, vermengd met een zelfde hoeveel heid geraspte ui, en verder met zout en peper naar smaak. Zet het gerecht in de oven tot de vis goed en precies gaar is. Het geurt u tegemoet en u geeft er luchtig geklopte aardappelpuree bij. VAN de gelegenheid om zich op Aller Hande te abonneren heb ben reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met dui delijke vermelding van naam, volledig adres en woonplaats, liefst in blokletters, voorzien van ƒ1,aan extra postzegels voor administratiekosten en gericht aan Albert Heijn N.V. Zaandam, is voldoende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt Aller Hande aan huis. Wij verzoeken n wel in verband met de postvoorschriften, deze 1,aan zegels aan de adreszijde van de briefkaart te plakken. DE BLAUWE VLAG "DIJ DE SPOORWEGEN in de Verenigde Staten wordt een signaal gebruikt dat meer geres pecteerd wordt en dat gevaarlij ker is om te veronachtzamen dan het waarschuwende rood: het is de blauwe vlag of het blauwe licht. De betekenis ervan is: „Niet aanraken of verplaatsen on der geen enkele voorwaarde". Men gebruikt het blauwe sein in geval van bepaalde noodtoestan den. Zó belangrijk is dit signaal, dat het alleen verwijderd kan worden door dezelfde man die het aanbracht en dat het wegha len ervan, zonder officiële op dracht of toestemming ook door déze man, als een misdaad be schouwd wordt. rpOEN BLEEK DAT DE FRANSE WIJNOOGST bar en boos tegenviel dit jaar, moest er een oplossing worden gevon den. Dat die wijnoogst zo slecht is, behoeft niemand te ver bazen, die het weer nog in het geheugen heeft waaronder wij nu al verscheidene zomers gebukt gaan. Dit weertype is wel bijzonder slecht voor de wijndruiven en zij komen dan ook echt niet tot wasdom, laat staan tot het geven van geurig druiven sap. DUIDELIJKER en zuidelijker trokken AH's wijnspecialis ten tot zij in de Rioj a-streek in Spanje aankwamen, daar (het zij vermeld: „zonder eni ge verwachting!" aan het proeven gingen en er twee ju welen ontdekten! Daardoor is AH nu in staat zowel een rode als een witte Rioja aan te bie den voor slechts 1,75 per fles. De 10de wijn is droog, heeft een betrekkelijk laag zuurgehal- te en doet daardoor fluwelig aan. Deze wijn wordt in Spanje vooral bij patrijs geschonken, VOOR DE PMC-REIS naar Israël had den zich op 1 februari jl. reeds vele reislustigen aangemeld. De belangstelling blijkt groter te zijn, dan de verwachting is geweest, zodat be sloten is het aantal reizen aanvanke lijk gesteld op vijf uit te breiden tot zeven. Achteraf is het ook misschien niet zo'n wonder, dat die honderden zich de kans niet laten ontglippen om voor nog geen duizend gulden zo'n droomreis en dat zal het voor velen toch zijn te maken. De comfortabele reis per DC8 straalvliegtuig en de prachtige ex cursies in het land, dat zonder beziens waardigheden al een verrukkelijk vakan tieland zou zijn, blijken een geweldige aantrekkingskracht te hebben. Vol on geduld wordt er dus al in menig huis gewacht op het moment, waarop men op Schiphol de vliegtuigtrap zal bestijgen. Reeds volgeboekt zijn de reizen H.O.P. 101, 102, 103 en 104. Voor de overige reizen zijn bij het ter perse gaan van dit nummer nog enkele plaatsen open. waarbij wij ons haasten te ver melden dat, terwijl hier de pa trijzen als een uitzonderlijk ge recht worden beschouwd, ze in Spanje tot het gewone gevogelte behoren. Daar eet men patrijzen zoals men hier kip eet. De witte wijn heeft ook een laag zuurgehalte en doet daar door „rond' aan, zoals de wijn term luidt. Het is daarom goed hem een ietsje gekoeld te serve ren. Met garantie In tegenstelling tot de Franse landwijnen die echt tot de wijnen van het dagelijks „moment" be horen, ontwikkelen de Rioj a-wij nen zich naarmate ze langer op geslagen liggen, tot zeer fraaie wijnen, vandaar ook dat AH ze met jaartal gaat brengen en wel te beginnen met het jaar 1962. Op het etiket vindt u het ga rantiezegel van Rioja; de plaats waar deze wijnen ingekocht wer den heet: Logrorio. Dat ondanks de zeer bijzonde re kwaliteiten de prijs van de ze wijnen zo laag ligt, is o.m. te danken aan het feit dat de arbeidslonen van de Spaanse wijnbouwer lager liggen dan el ders. Hij verdient per dag 60 peseta's, dat is 3.60 in onze va luta. Waar mogelijk werken zij dan ook graag over en het is ge woon dat er de hele zaterdag gewerkt wordt. De wijngaard wordt er dan ook zeer goed ver zorgd. Een andere factor ligt in bij- izondere transportvoorzieningen waardoor de vrachtprijs uitzon derlijk laag gehouden kon wor den. Serveert u de -ode Rioja voor al niet te warm, gewone kamer temperatuur (maar niet bij kachels of op schoorstenen zet ten) is goed, maar keldertem- peratuur is zeker geen bezwaar. CTEEDS MEER GEZINNEN, die hun inkopen doen bij Albert Heijn, gebruiken bij het winkelen de auto. Dat be wijst een uitgebreide en langdurige enquête, die AH heeft laten instellen en die er een duidelijk beeld van geeft, dat ook de family-shopping (inkopen doen met het hele gezin) er hoe lan ger hoe meer in komt in ons land. echtgenote bij AH „afleveren". Hij maakt dan een rondje en haalt haar na een tijdje, mèt de bood schappen, weer op. Neem Amstelveen, een stormachtig groeiende gemeen te, die een bijzonder representa tief en praktisch winkelcen trum heeft. In 1962 deed 26 procent van de klanten van de AH-SuperMart daar boodschappen per auto. In 1963 30 procent. Cijfers, die een stijgende lijn tonen, maar geen revolutio naire. Maar het betreft hier dan ook de aankopen op vrijdag. De zaterdag geeft een heel an der beeld: werd er in 1962 nog door 45 procent van de klanten op die dag „per auto" bij AH ge winkeld, in het afgelopen jaar was dit al 60 procent, dus meer dan de helft. En dat geldt niet alleen voor een typisch gegoede gemeente als Amstelveen. In Breda, in een kleinere buurt-SuperMart kwam twee jaar geleden 10 procent van de klanten per auto naar AH. in 1963 al 30 procent. Wel een be wijs dat Nederland hard op weg naar de een miljoen auto's de voorkeur geeft aan winkelen per auto. Nog een gemeente, H i a r- 1 e m, in 1962 12 procer.t ..auto klanten", in 1963 19 procent. Parkeren Een probleem is natuurlijk het parkeren. Zijn er goede parkeer- mogelijkheden (bij veel AH-vesti- gingen zijn die er), dan ziet men het hele gezin per wagen naar de Albert Heijn-zaken komen. Maar waar parkeren lastig is, ziet men ook wel de heer des huizes zjjn Parcel pick-up Een groot gemak blijken de zogenaamde parcel pick-ups bij SuperMarts een door AH ver leende autoklantenservice die bijzonder op prijs wordt gesteld. Hier laat de winkelende huis vrouw haar boodschappen bij de kassa aahter, waarna ze door een bediende naar een speciale ruimte in de SuperMart worden gebracht, waar straks de auto kan voorrijden. Dat voorkomt veel gesjouw met zware tassen en manden en... men kan de boodschappen afhalen op het ogenblik dat men zelfs het gun stigst vindt Dat maakt het bijv mogelijk na het boodschappen doen bij AH naar de kapper etc. te gaan, zonder dat men de zware bood schappenmand moet meetorsen. Natuurlijk is de parcel pick-up niet alleen voor autobezitters, ook klanten die per fiets komen kunnen er gebruik van maken. Tendens Onderzoekingen in AH-vestigin- gen leren ook dat er nog een evo lutie plaats heeft in de Nederland se koopgewoonten. Veel huisvrouwen, die het week end met het gezin elders door brengen of die een werkelijke vrije zaterdag willen hebben, doen op vrijdag al hun inkopen voor het week-end. Ze nemen dan de niet lang houd bare artikelen mee en op zater dagmorgen rijdt hun echtge noot of zij zelf even langs AH om de gereedstaande overige bood schappen op te halen. Dat is dan natuurlijk een kwestie van minuten. Het feit dat steeds meer huis vrouwen de beschikking hebben over een koelkast, spreekt ook mee. Veel AH-klanten beperken het aantal malen dat ze komen winkelen doordat ze bij één aan koop een veel groter aantal arti kelen kopen dan vroeger. Zij „hamsteren" bij wijze van spre ken voor de halve of hele week. Met de auto wordt de he le mondvoorraad dan opgehaald. Het spreekt vanzelf dat veel bui ten de deur werkende vrouwen ook van deze handige, moderne manier van inkopen doen gebruik maken. HET KOMT VOOR dat Neder landse dropfabrikanten uit een ver land. waar geëmigreerde Ne derlanders wonen, een briefje krijgen om toch vooral drop te zenden. Nog niet lang ge'.eden schreef een Canadees, die met een Nederlandse vrouw getrouwd is, aan een fabrikant in ons land. Hierbij een biljet van 10 dol lar. Stuur me daarvoor wat van die verschrikkelijke stuff waar over mijn vrouw het steeds heeft: „drop". Zij praat er steeds over en dj heeft het dus wel echt nodig; ik wil haar er mee verrassen." De fabrikant deed dat: hij be greep dat de dropzucht van de Ne derlandse vrouw, deels voortko mend uit heimwee, deels uit ver langen naar de echte, onvervang bare dropsmaak, gewoon een kwes tie was van „drop of d'eronder".

Allerhande | 1964 | | pagina 1