H Kerstviering het mooiste op het platteland I ■I L/Vb mm Sprekende cijfers Zij viert de Kerstnacht eenzaam in een stal ZIJ WERKEN MET DE KERST liiggfiiiiiEiii Nergens klinken de kerstklokken zo ijl en pril als in een Kerstnacht in de velden VERLANGEN NAAR RUST EN ROMANTIEK herderin V. KOOS VOS - Nederlands enige ,-Jk houd van dieren 12 pagina's over Kerstfeest en platteland jlbert Heijn N.V. - Zaandam Aller SAH001000095 Allerhande december 1963 Recepten voor heerlijk eten HOFLEVERANCIER DECEMBER 1963 8e jaargang no. 12 (95) E MOLEN STAAT er nog. En „Het Huis", dat al eeuwenlang, van vader op zoon, bewoond wordt door hetzelfde geslacht, in de winter rijzen de verkleurde daken van de boerderijen uit boven de eindeloze vlakke velden, waarboven .grauw en grijs de hemel hangt. In de zomer gaan ze schuil achter de zwaarbebladerde eiken. En aan ie rand van het dorp staat de kerk met toren, die, vanaf de weg, kilometers |er zichtbaar is. Eeuwen vergleden, seizoen na seizoen, decennium na decennium. Op het eerste >ezicht mag er weinig veranderd lijken. In toch, zeggen de dorpelingen: het dorp het dorp niet meer. DE TREK NAAR DE GROTE STAD ïUANT NAAST wat er stond kwamen nieuwe vestigingen. Een fabriekje, moderne wonin gen, een scholencomplex. En nieuwe mensen. Want er is een merkwaardig komen en gaan op iet Nederlandse platteland. Aan de ene kant is er de, lijkt het wel, onaf- [ienbare stroom van dorpelingen, die hun werk het dorp in de steek lie- hun hoeve of woning, raar al tal van jaren voor ouders woonden, achter zich toesloten en een nieuw bestaan in de grote stad zochten. Sociologen spreken van .urbanisatie" en schrijven lange rapporten over de ve le aspecten van de proble matiek ervan. Want het brengt vragen met zich mee, moet ook wel vra gen meebrengen, als dorpelingen, opgegroeid on der de wijde hemel van het Hollandse polder- of Limburgse heuvelland, plotseling, radicaal, gaan omschakelen en in plaats van hun vrije woning in de bossen of op de klei, de beperkte ruimte van de grote-stadsflat betrekken. ,HET DORP IS HET DORP NIET MEER PN AAN DE ANDERE KANT is er de stroom van nieuwkomers. Zeker, zij komen niet altijd in dezelfde grote aantallen. Maar of het er weinig of veel zijn, de nieuwelingen uit het westen, de stadsmensen en de rustzoekenden, hoe dan ook, het Nederlandse platteland wordt hoe langer hoe meer ontsloten. En ook dat brengt problemen met zich mee. Aanpassings problemen, vragen rond de verhouding tussen de oude, in het dorp geboren en getogen bewoners, en de „vreemdelingen". Verschillen in leefwijze en wooncultuur, in vrijetijdsbesteding en levens- latroon. Soms botst het wel eens, vaak zijn er deine wrijfpunten. En dat doet dan, waar ook in Nederland, dorpsbewoners van de oude stempel verzuchten: Het dorp is het dorp niet meer. Een klacht, die meer dan ooit klinkt in deze tijd van het jaar. Want in de decembermaand, de dagen kort en de nachten traag zijn, als somber de hemel izich spant over brink of dorps plein of markt of bolwerk, komt, haast onweer staanbaar, de neiging op tot terugzien. Iets van de naargeestigheid van het weer hecht zich vast in de huizen en hoeven. JTAN HET ANDERS, of juist in de laatste dagen van het jaar is er de verleiding naar wat was te kijken, het jaar dat verstreek, de goede oude tijd die eenmaal was. Als de sneeuw dwarrelt rondom de torenspits of de ijswind giert door de kale bomen op het kerkplein, dwalen als vanzelf de herinneringen terug van de dorpelingen, die zelf eenmaal in de sneeuw speelden, als kind, in de tijd van kerst en oud-en-nieuw. En in de grote stad is het al niet anders. Ook daar zien ex-plattelanders, nu stedelingen, om en bij kerstboom en neonlicht van de binnen stadtheaters vragen mensen, wier wieg eenmaal in de verre polders stond: Hoe zou het ginds zijn? T/ANDAAR OOK DE TREK, van velen, juist in deze laatste dagen van het jaar, naar de dorpen en gehuchten. Kleine hotelletjes en pensions zijn er overvol, dorpsbewoners krijgen talloze logees „uit stad" over. Want nergens schijnt Kerst zo romantisch als op het platteland en nergens klinken de kerstklokken zo ijl en pril als op een kerstnacht in de velden. Maar onmiskenbaar verandert het platteland en ai zal hij het Zelf misschien niet altijd even graag toegeven, de plattelander verandert mee. Moderne communicatiemid delen verlosten het platte land uit zijn isolement. Tech nische vindingen van van daag doen hoe langer hoe meer hun intree in de dor pen. Nieuwe vestigingen brengen nieuwe welvaart. Nieuwe bewoners brengen jong bloed in dorpen, die wel erg oud, maar ook wel erg zwak werden. Nieuwe activiteiten blijken mogelijk, op allerlei gebied. Doch dat zijn zaken, die allemaal veel meer bij januari behoren. Bij een nieuw jaar, waarin het leven nieuwe eisen stelt. Waarin vooral de plattelandsbewoner gaat uitzien naar nieuw leven in de natuur, naar uitbottende groei op zijn akkers en velden. T~ïECEMBER IS ANDERS. Het is de tijd van de romantiek, maar vaak niet zonder een vleugje melancholie. Maar ook al klinkt dan meer dan ooit op het platteland de verzuchting „het dorp is het dorp niet meer", ergens weten èn dorpeling èn stadsmensdat nergens Kerst zo echt Kerst kan zijn als op het Nederlandse platteland JTR WONEN IN NEDERLAND, ieder een weet dat, sinds de officiële mijl paal werd bereikt, meer dan twaalf mil joen mensen, verdeeld over elf provin cies. In totaal woonden er op 1 januari 1962 1.360.465 in gemeenten met minder dan 5000 inwoners. In dat jaar vertrokken uit deze gemeenten 60.097 mensen, er vestigden er zich hier 59.713. Dat wat de binnenlandse migratie betreft. Wat de buitenlandse mutaties aangaat kwamen 37.145 mensen zich uit het bui tenland hier vestigen en verhuisden er 2522 plattelanders naar over de grens. Nederland, dat veertien gemeenten met meer dan 100.000 inwoners telt, had op 1 januari 1963 nog twaalf gemeenten (van de in totaal 980) met minder dan 500 ingezetenen. Zeeland staat aan de top met zes. Er zijn in ons land 65 gemeenten met niet meer dan 1000 inwoners, waar van 24 in Zuidholland. Plaatsen met ten hoogste 5000 inwoners telt men vooral in Noordbrabant, 47 van de 308 in totaal. Gemeenten met hooguit 10.000 inwo ners zijn er 218, ook hiervan heeft Noord- Brabant (44) de meeste. En wat de „reu zen" onder de steden betreft, vier steden hebben meer dan 200.000 inwoners. Enkele gemeenten in beeld: Aagteker- ke (Zeeland) telt 734 inwoners, maar Avereest 11.763. Beets (Noordholland) 492 en Bemelen Limburg363. Blanken ham (Overijssel) 504, Driewegen Zee land)i 538 en Ellewoutsdijk ook in Zee land 401. Het bekende Geertruidenberg in Brabant heeft slechts 4776 inwoners maar het Gelderse Heerde 13762. Loenersloot (Utrecht) 771, Usquert (Groningen) 1641, Waterlandkerkje (Zeeland) 492, Wym- britseradeel 11.161 en Zuiddorpe (Zee land) ten slotte 784. Dit alles per 1 ja nuari 1963. iiiimimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll III Mill Mil III IIIIIHIIÜIIIIIIIIIIIIillllillllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIHIIIINHIIÜHI iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiimmiuiiiii KOOS VOS, Nederlands enige herderin (36) viert de Kerstnacht tussen haar schapen en geiten. Dat ben ik zo gewend, zegt ze, terwijl ze zich klaar maakt voor haar dagelijkse tocht met de kudde, urenlang zwerven over de hei rondom radiozender Kootwijk in het Noordveluwse landschap. Ik nodig mijn huisgenote uit, vertelt ze. en wat goede kennis sen. We zoeken een plaatsje in de stal, waar we platen draaien, de oude kerstliederen van vroe ger. En als het heel in de ver te twaalf slaat, sta ik op om mijn dieren te voederen. Zo doe ik dat iedere kerstnacht. Het is een gewoonte geworden. Op de ruwe Veluwse hei leeft deze jonge vrouw; eenzaam zwerft ze over de verlaten vel den, alleen met haar dieren. Va kantiegangers zijn er nu niet meer. Koos Vos is daar eerlijk gezegd niet verdrietig om. Soms wijzen ze haar na. Ik heb daar veel last van. zegt ze, de hond wordt afgeleid en de schapen en geiten worden onrustig. Koos Vos loopt op klompen. Ze draagt een lange broek en een .manchesterjasje. Maar, vertelt ze die kleding is nu eenmaal nood zakelijk voor dit werk. In de mistige dagen vóór het jaareinde trekt Koos Vos er met haar kudde op uit. Pag. 1 Kerstviering Zeeuwse ponten ren spreken Kerstnacht in een stal moeten varen Midwinterblazen Pag. 2 De klokkenluider Pag. 5 Toen rolden mijn en Pag. 9 De vader van van Sloterdijk gelen over de straat Kevertje Plop Kwade tijd voor Arreslede-romantiek Maar de bus rijdt. jachtopzieners Pag. 6 Feest-Tafelen Pag. 10 Advertentiën Pag. 3 Kerstrecepten Pag. 7 Wijnen bij feestelijk Pag. 11 Kerstkaarten Fondueset voor ge- eten Amerikaanse „eet- zellig eten Pag. 8 Als het Kerstmis stijl" Pag- 4 Haas in roomsau wordt, gaan de die- Pag. 12 Feest-Tafelen. STILTE Haar werk: het hoeden van zo'n vijftig schapen en geiten. Het is soms moeilijk de dieren bij el kaar te houden, vertelt Koos Vos, terwijl ze de kudde naar de heide drijft. Hier is ze dag in dag uit te vinden, 's zomers en 's winters, weer of geen weer. Want de die ren moeten eten. Mijn huisgenote en ik zijn de enige vaste bewoners van Hoog-* Buurlo, zegt de hoedster-eigena resse van deze kudde. Samen vor men we een heel „dorp". Een dorp van rust en verlatenheid. Maar Koos Vos zegt: Hier is het heel goed wonen. Ik houd van die stilte. Hoe kwam een jonge vrouw er toe herderin te worden? Och, zegt ze, ik heb altijd al een grote liefde voor dieren ge had. Mijn vader was ambtenaar maar mijn voorouders zaten in het boerenvak. En als kind was ik zelf ook meestal op de boer derij. Ik ben secretaresse ge weest en ik heb nog ander werk gedaan ook. Maar daarna ben ik voor mezelf begonnen. Ze stichtte een klein boerenge- doetje. Hard werken, zwoegen om Koos Vos met haar huisgenote in de stal waar en waar dit kerstlammetje werd geboren. Kerstmis viert twee hectare grond lonend te krijgen. Totdat het niet langer meer ging en ze in 1959 begon als herderin. Met 'beide handen greep ze haar nieuwe kans aan. Putten bleek mogelijkheden te bieden, op dit rustige Veluwe- dorp ging ze werken als herderin van haar kleine kudde. Kort daar na kon ze naar Hoog-Buurlo ver huizen. Dat werd haar mogelijk gemaakt door Staatsbosbeheer. Daar zag men namelijk met zorg dat de heidevelden rondom zender Kootwijk in steeds ongun stiger' conditie kwamen te verke ren. En graag gaf men dan ook aan de jonge herderin uit Putten gelegenheid hier haar kudde te laten grazen. Sinds 1960 doet ze dat nu en, zegt Koos Vos, ik doe dit werk met heel mijn hart. Het is zwaar werk, dat wel. en het kost moeite er een lonend bedrijf van te maken. Het grootste pro bleem is de vervanging. Een enke le keer geef ik mijn kudde wel eens even aan een collega, maal ais regel moet ik er zijn. Dat betekent werken ook als anderen met vakantie gaan.... Soms helpt haar huisgenote haar wel eens. Maar Koos Vos staat doorgaans helemaal alleen voor haar kudde, die in de zo mermaanden meer dan 100 dieren sterk is. 6 KM PER DAG Vooral de wintermaanden zijn zwaar. We moeten binnen blijven als er de hele dag rijp ligt of als het zo gesneeuwd heeft, dat zelfs de hoogste heipluggen onder de sneeuw bedolven zijn. Natuurlijk maken we bij stren ge vorst kortere tochten, vertelt ze, maar gemiddeld zwerf ik toch wel zo'n kilometer of zes per dag. Vermaak? Ik ben niet mensenschuw, zegt Koos Vos, maar ik zoek mijn ontspanning bij voorkeur toch niet in de massa. Soms speelt ze piano of luistert ze naar de radio. Met haar huis genote zit ze rondom het open haardvuur en luistert naar de stilte van het kille decemberbos. Alle dagen lijken eender, 's mor gens vrij vroeg op en dan met de kudde erop uit. Ook op zon dagen, ook op Kerstmis. Koos Vos: Toegegeven, het is een hard bestaan. Maar ik houd van mijn dieren. Straks met Kerstmis worden de lammetjes geboren. Ik heb al een paar jon ge dieren in de stal- Als 'bijverdienste houdt Neder lands enige herderin ook wat kip pen en bijen. Een ezeltje doet het zware werk. Koos Vos wil beslist geen VVV- herderin zijn. Ik wil echt schapen weiden, zegt ze, dit is geen propaganda- zaakje. Vandaar dat ze de toe risten maar liever wat op een af stand houdt. Ze heeft nu eenmaal een zwak voor stilte. Die vindt ze, op de Veluwse hei. ook in de kerstnacht, als ze, sa men met slechts enkele goede 'be kenden, in een stal haar Kerstmis begint. TUIST als op kerstmorgen J de theekopjes gevuld zijn, rinkelt de telefoon. Laat maar, zegt de dorpsdokter niet een snel gebaar naar zijn vrouw. Even later is hij weer in de kamer terug. Hij drinkt zijn theekopje met drie, vier slokken leeg en kust zijn vrouw. Zij vraagt niet veel. Vrouw van een dokter zijn, vooral van een plattelandsarts betekent weinig vragen stellen en veel begrijpen. Ook als de telefoon rinkelt juist als men aan het kerstontbijt zit. Zo kan het gaan. op Kerstmis, in een doktersgezin, Maar niet alleen de artsen kunnen, juist op deze hoogtijdagen voor het fami lieleven. „slachtoffer" worden van hun beroep. Er zijn veel meer mensen die dan moeten werken, soms ook juist om het anderen op deze dagen extra gezellig te ma ken. Daar is b.v. het grote aantal mensen, dat werkzaam is in de vervoerssector. Dat zij werken ligt voor de hand. Maar wie denkt er aan de mannen en vrou wen in uniform, bij politie, brand weer, leger, vloot en luchtmacht, die „paraat" moeten zijn. de mannen van de koopvaardij en de vliegers, die in de stille kerst nacht op grote hoogte hun kist naar het andere einde van de we reld koersen? En wie denkt er aan de jour nalist, die er bij branden of bij zondere gebeurtenissen op uit moet. aan de radio- en tv.-maft, die de luisteraars en kijkers thuis een indruk moet geven van de kerstviering van anderen, maar daardoor zelf op pad is. Aan de dienaren en dienaressen van Lu- cullus, die voor de smakelijke kerstgerechten in het feestelijk versierde restaurant zorgen. De mensen die in de energiebe drijven werken - water - gas - licht - maken top-uren door. En in de ziekenhuizen gaat de stille arbeid van artsen en verpleeg sters ten dienste van de zieke medemens ook door. Mensen, aan wie niemand denkt, werken ook op Kerstmis, sportjournalisten en muziekre censenten, particuliere-detecti- ves en metereologen, seinhuis wachter en apothekers en radio technici, PTT-ers en telefoonin- formatrices, geestelijken en hoog- ovenpersoneel, sluiswachters èn, en ja natuurlijk ook de huis vrouw

Allerhande | 1963 | | pagina 1