DE CONFECTIE: SCHENK gezelligheid; SCHENK wijn prachtige verworven heid van onze tijd De wonderlijke vrouwen van de astronauten EEN EIGEN STIJL EEN EIGEN STEM Groenekool met kaas Eet zo lang mogelijk VERSE groenten! Albert Heijn Bolerstaven 2 2 Champignons met rijst Mevr. Cooper beleefde alles fatalistisch bereid met uitsluitend roomboter en amandelen Albert Heijn NOVEMBER 1963 ALLERHANDE JTEN enigszins wijdlopende rok, hoge taille, korte bo lero een ontwerp van Ferreras. :|u,„ -ss». In specfale vensterdoos verpakt fJOEWEL ER AL ROND DE JAREN 1850 huisnaaisters en kleermakers waren die zich bezighielden met de vervaar diging vim confectiekleding, heeft het toch nog tot ver in deze eeuw geduurd, voordat men „er aan wilde gelovenHet ivas namelijk ondenkbaar dat een vrouw in die tijd rond 1920!) eenzelfde jurk zou dragen als een ander', ook al woonde die andere vrouw duizenden kilometers ver weg. De moderne vrouw mag zich gelukkig prijzen met de prach- tig-gesneden, wetenschappelijk uitgekiende, schitterend-af ge werkte kleding die bovendien vaak kreukvrij is en voorzien is van ingebouwde beha, petticoats toen dat nog mode was) voeringen die zware onderjurken overbodig maken en vele andere gemakken. Wie de foto's ziet van vrouwen uit de vorige eeuw en haar gekreukelde, logge en vaak hoogst-onelegante jurken bekijkt, die zal moeten toegeven dat wij het dan maar heel wat pret tiger hebben! AMERIKA IS, tot op zekere hoogte, het land waar de confectie het eerst een succes (en een noodzaak) was. De grote afstanden, het tekort aan ervaren naaisters, de vele vrouwen die er zelf ver dienden maar geen tijd hadden dit verdiende geld om te zetten in selfgemaakte jurken, de technische voortuitgang (de naaimachine: Singer!) stimuleer den de confectie-industrie enorm. Toch duurde dit alles nog tot vlak vóór de Eer ste Wereldoorlog: in de jaren '20 pas begonnen de couturiers in Parijs te beseffen dat zij voor klanten van overzee (steeds Amerikanen) hun modellen moesten laten zien en ze de tekeningen moesten verkopen. Toen pas veranderde het leven van de vrouw (in dit opzicht) drastisch. Dat dit een terug slag had op het totale modebeeld te wel duidelijk. De mode, voorheen moeilijk, bewerkelijk en kost baar, werd nu ook een zaak van andere dan buik- rijke vrouwen en de confectie-industrie moest ook haar tegemoetkomen. Het gevolg was dat zij eenvoudiger kleren ging maken; minder strikken, minder volants, minder opschik. Dat alles veranderde het modebeeld to taal. Aanvankelijk maakte de confectie-industrie gebruik van losse werkkrachten, thuiswerkers en •werksters en wat uit hun handen kwam was vaak van een zelfde klasse als de buurten waarin deze mensen woonden en werkten: de kleren roken bij kans naar de naaikamers. In Londen bijv. kwamen zij uit de zg. „sweatshops" (het woord zegt het al ..zweet-winkels") en in New York bevonden zich deze troosteloze ateliers in de armoewijken (down-town" geheten). DLEZ1ERIGE japon voor over- Dat alles is gelukkig veranderd: de confectie-in- dag. Model Méditerranée, ge- dustrie heeft zich, ook op maatschappelijk terrein, maakt in de kwaliteit ,)Nappa ontwikkeld tot een industrie van hoog niveau. De Superbe", kleur Turquoise. Een modistes van vroeger zijn „modinettes" geworden, japon om zo in weg te lopen, Srten ..mantels", de pakjes worden aesrhikt voor vele aeleaenheden "^lleurs „deux-pièces en „ensembles", de trui- gesemiet voor vele geiegenneaen. tjes heten sweaters- üf „puU-overtjes" en zo is het gehele gebied der voorheen zo geminachte „confectie" (in de jaren dertig zong Louis Davids nog heel meewarig over de „man met zijn confec- tie-pakkie an"; dat is nu wel voorbij!) uitgegroeid tot een volwaardig, hoogstaand bedrijf met eigen stijl en eigen stem. man, verwonderden zich over haar ogenschijnlijke kalmte op een ogenblik dat heel Amerika op de rand van zijn stoel zat, bij wijze van spreken. Was dit nu de ware houding van een „ruimtevrouw"? Was deze kalmte verklaarbaar als men overwoog dat het ging om een enorme lancering met onvoorstelbaar grote hoeveelheden brand stof en een vliegsnelheid van 28.000 km per uur met alle risico's van dat alles? Of was het zoals sommigen geloofden een zorgvuldig opgevoerd toneelstukje, zodanig gerepeteerd dat geen emoties door zouden stralen in het gesproken woord en de feilloze houding en reacties? Niemand heeft de reacties van zijn vrouw beter omschreven dan haar eigen man: „zy beleefde alles fatalistisch", zegt hfj. „Er zou gebeuren wat er gebeuren moest; daar was niets meer aan te veranderen". vrouw ontmoette (in Hawaii) bezat zij, met een ander, een klein vliegtuigje en gaf vliegles sen om haar studie aan de universiteit te kunnen bekosti gen. Nu bezit zij met haar man een eigen Beechcraft Bonanza en leert zij haar dochters vliegen. Als vrouw van een luchtmachtpi loot volgde zij haar man, na haar huwelijk, eerst naar een luchtba sis in Duitsland en toen naar de luchtbasis in Amerika waar Coo per testpiloot was. In 1956 vielen haar man en de astronaut Grissom, toen zij een oefenvliegtuig beproefden, op de Denver's Lowry Air Force Base. Hoewel niemand ooit helemaal ge wend raakt aan gevaren of aan de dood, zijn vrouwen van test piloten toch wel zodanig „ver groeid", dat zij elke dag opnieuw afscheid nemen van haar man die immers dagelijks werk doet, dat hem kan doden, in proeftoestel- len. Het is mogelijk dat deze ver trouwde levenshouding („elke dag kan zijn laatste zijn") de vrouw van Cooper tot steun is geweest tijdens de spannende uren dat hij gelanceerd werd en vervolgens om de aardbol begon te draaien. Het was dezelfde fatalistische houding die haar op de been hield toen zij hoorde dat de Faith 7, de raket waarin Cooper „rond vloog", niet automatisch zou landen, maar met handkracht be stuurd door de dampkring terug zou moeten keren tengevolge van een technisch defect. Griezeligmoment Hoewel het moeilijk te begrij- IS WEL ZEKER dat 1 een deel van de angst die men wel voelt voor de ver- kennitng van de ruimte, een soort sluimerende onrust" zou men het kunnen noemen. een gevolg is van het feit dat de mens niet in staat is (op I geen stukken na!) zich zo snel aan te passen als ge vergd wordt in een tiental ja- i ren van ongelooflijke techni sche vooruitgang. Hoe moe ten de mensen zich ivel voe len die daadwerkelijk deelne men aan die verkenning? Hoe moet het de vrouwen van de astronauten wel te moede zijn als zij hun man nen weggeschoten weten van de aarde en daarenboven al les kunnen volgen via de kil le televisieschermen? Iets van de onvoorstelbaar hefti ge gemoedsspanningen, die zij ondergaan, komt tot uiting in het hiervolgende verslag over een der vrouwen van een Amerikaanse ruimtevaar der, mrs. Gorden C o o- e r. TRUDY COOPER haar beide dochters Jan en Cam, voor een kust-tot-kust in terview met de radioreporters na het nieuws van de veilige landing van astronaut Cooper. VOOR UW AVONDJES per fles Zoete Spaanse Wijn 2.30 De confectie, zoals die in ons land wordt geprodu ceerd, zowel voor mannen als voor vrouwen, is van een kwaliteit en stijl die bewon dering afdwingt. Dat geldt voor de Duitse con fectie evenzeer. Ook België kan heel goed mee en, de laatste ja ren, verschijnen ook Engelse con- fectie-industrieën, met mooie, ver antwoorde kleding. Wat Frankrijk aangaat: daar begint de confectie-industrie langzaam tot leven te komen. In verband met de instelling van de Franse vrouw is daar de confec- t TTrï"""j,"7 tie-industrie altijd een te ver- G f waarlozen factor geweest i len „shift" uit ie Penthouse- waarrozen rector geweest in de collectie van Shubette. wereld van de ™de- Dat veran' dert snel, zoals trouwens de ad vertenties in de modebladen wel duidelijk maken. Overigens is ook de confectie nog verdeeld in klassen van prijs. Men onderscheidt drie categorieën: de high fashion, de medium- priced group en de massaproduktie. In de grote magazijnen in ons land kan men de twee laatste groepen ge makkelijk vinden. De high fashion con fectie, gebaseerd op een der modellen van een groot Parijs Couturier, kan soms heel duur zijn, maar is dan ook, wat afwerking' en stijl betreft, even mooi o f mooier dan wat de (haute couture de dames voor duizenden guldens verkoopt. Het enige ver schil is: er is een kleine kans dat nog enkele dames met hetzelf de model lopen. Zo'n super con- fectiemodel kan van 700 tot 1000 kosten. In Amerika zijn Huizen, zoals Traina-Norell of Galanos bijvoor beeld die geconfectioneerde, maar met de hand genaaide kleren ma ken van adembenemende schoon heid en die dan ook verkopen voor 3000 tot 5000 gulden per stuk. vl" S zijn vaa* even «m toeis deze elegante shift un'<* als d>® vaD d« eouturi»» in poplin, ontworpen door Wal- in Parijs; er worden maar wei- lis uit Londen. nig kopieën van gemaakt. Er wordt bovendien voor gezorgd dat er, zó er al meer stuks van ge maakt worden, geen twee exem plaren in dezelfde stad te koop zijn. Wat niet verhinderen kan dat de vrouw van de gouverneur van New York, Rockefeller, op het feest dat zij en haar man bij woonden op de „Rotterdam" in de haven van New York, liefst twee andere bezoeksters van het liefdadigheidsfeest op het Ne derlandse schip ontmoette, die dezelfde jurk droegen als zij. Happy Rockefeller, zoals zij heet, had een jurk gekocht (bij Hattie Carnegie of Elisabeth Ar den) van vlammend-oranje; hij reikte tot aan de grond. De ande re twee bezoeksters hadden het zelfde model: de ene droeg een wit, de ander een bleekgroen. Hetgeen, gezien de prijs die er voor betaald werd (zonder twij fel) een zaak was om korzelig over te worden, geloven wij. Groenten zijn zo gezond FR zijn nog alle mogelijke groen- ■Lj tensoorten aan de markt en u doet er goed aan, ze uw gezin zo lang mogelijk voor te zetten, ook al kost het wat meer tijd dan het warmen van blikgroenten of het kiezen van de diepvries. De winter duurt nog zo lang en we kunnen nog niet voorzien hoe streng hfj ditmaal zal worden. Groenten zijn zo gezond! Kom kommers en kropsla, bloemkool en andijvie, snij- en prinsessen- boontjes, ze mogen op uw tafel niet ontbreken. pen is voor een vrouw wier man een gevaarlijk leven leidt, legde izij deze complicatie aan haar dochters uit (een van veertien en een van dertien jaar) en ging zich toen verkleden voor de pers-in terviews die zouden volgen (wat er ook zou gebeuren!). Zij zegt er zelf van: „Ongeveer een uur voor dat de raket terug zou moe ten zijn, besloot ik me te gaan verkleden voor de pers conferentie. Ik geloof dat ik daarvoor banger was dan voor de terugkeer van mijn man." Het is wel duidelijk geworden dat de beide dochtertjes, C a m en Jan, al volledig vertrouwd zijn met de ruimtevaartgedachte. Zij deden, tijdens de twee dagen dat de vlucht van haar vader duur de, niets anders dan wat zij altijd deden: schoolwerk maken, bad minton spelen en heel normaal slapen. Als ze wakker werden, vroegen ze: „Is hij nog b o- v e n?". Er zijn volop champignons, het blanke lof lacht ons toe evenals de kool in alle kleuren en soor ten. Hutspot met klapstuk Wacht nog even met de echte „winterkostjes"; u kunt ze nog lang genoeg eten en zodra het vriest, schakelt u toch automa tisch over op de erwtensoep, de stamppotten of de verwarmende hutspot met klapstuk. Overal in dit blad vindt u re cepten die u weer eens een an dere bereidingswijze suggereren. CISKA VERHEUL Geen eigen leven Overigens: dit alles wil niet zeggen dat astronauten en hun vrouwen (en kinderen) geen ge wone mensen zijn. Cooper zelf klaagde er bijvoorbeeld over dat hij zo weinig thuis was tijdens de training: in 1961 was hij van de 365 dagen er 235 geheel afwe zig. Met andere woorden: juist deze doodgewoonheid-akt-man, vader en echtgenoot maakt zijn moed, zijn voor „gewone" men sen onbegrijpelijke moed, nog groter. Zeker is dat astronau ten en htwt vrouwen een moeilijk tweezijdig leven leiden; zij kun nen niet anders dan gekwelde persoonlijkheden zijn. yAN EEN GROENEKOOL pelt u voorzichtig de mooiste bla den af. Van de rest die u niet nodig heeft, maakt u de volgende dag een genrige koolsoep. Die koolbladen wast u en daar na gaan ze in een grote pan met kokend water waarin spaarzaam zout. U blancheert de koolbladen haalt ze nit het water op het moment dat ze bijna gaar zijn. De stronk behoort dus nog een weinig weerstand aan de vork te bieden wanneer u die erin prikt. Laat de bladeren perfect uitlekken. Dat geeft u alle tijd om een ge bonden kaassaus te maken. U smelt boter in de pan met een gelijke hoeveelheid bloem tot u het bekende gladde meelpapje heeft verkregen. Roer er koude melk bij tot u een dikke bloem- saus in de pan heeft, die beslist zonder klontjes behoort te zijn. Het is dus een kwestie van goed roeren en uw gas goed regelen. Laat de saus (mocht er toch een klontje in gekomen zijn, dan zeeft u ze) onder voortdurend roeren een minuut of wat doorkoken. U raspt er een uitje in (van het vuur) en roert er peper en een prettig snuifje nootmuskaat doorheen en ten slotte veel ge raspte belegen Goudse kaas. Op nieuw gaat de saus op het vuur en u roert tot alles goed ver mengd is en de kaas gesmolten. Proef of er zout bij moet, maar dat zal dank zij de kaas waar schijnlijk niet het geval zijn. Nu neemt u een beboterde vuur vaste schotel. Op een apart bord legt u een gekookt koolblad en daar deponeert u een flinke lepel van de kaassaas op, waarna het blad er zorgvuldig overheen dichtvouwt. Al die koolpakketjes legt u dan in de vuurvaste scho tel. Nu legt u op ieder pakketje nog een plakje kaas, liefst middel belegen van de Goudse soort en dan gaat de schotel In de oven tot het gerecht gloeiend is, de kaas gesmolten en de kool even kleur heeft gekregen. Samos van het eiland 2.50 4c 4c Zoete Muskaatwijn 2.15 4s Port Fidalgo 3.95 4c 3.75 Sherry Pale 887 jjj medium dry Cavelli Vermouth wit of rood literfles 2.85 Mosel Perlé 4c demi-sec 2.50 1.65 schoppen 2.25 Pfülzer Weinkönig 2.25 *'r Réserve du Palais Gallien rood of wit 1.98 jjj AAN TAFEL Franse landwijn Pfalzer Winzer- Chateauneuf du Pape 1961 Graves Supérieures Beaujolais Supérieur 1962 2.75 4c 4.25 4c 4* 4c 2.70 Riesling x Sylvaner 4c 1962 1.95 jAj demi-sec Liebfraumilch 1961 ijj echte Rijnwijn Iets verrukkelijks waar u dus geen vlees bij eet, want dit lek kers is meer dan voedzaam. Geeft u er wat geroosterd brood bij, of desnoods wat aardappel puree, zeer luchtig geklopt. Ook macaroni, natuur gekookt, past zich hier wonderwel bij aan. CISKA VERHEUL Ze zijn er weer, de fijne Albert Heijn Boterstaven, de eerste van het seizoen. En u mag ze, neen, u moet ze proeven leder jaar even lekker, ieder jaar meer ge vraagd. En voor een prijs, die het voorproeven appetijtelijker maakt. Zeiler Schwarze Katz 1961 ifc Rosé d'Anjou demi-sec 2.45 Rosé de France 4* 1.85 4c WIJNKOPERS SINDS 1887 maai. U neemt mooie cham pignons en maakt er een heerlij ke ragout van. Na de champig nons van eventuele zanderige stukjes steel te hebben ontdaan en ze goed gewassen te hebben, zet u ze op met wat water, het sap van een halve citroen, een snippertje zout. U laat ze in on geveer tien minuten gaar koken. U neemt bloem en boter in ge lijke hoeveelheden en roert er een glad papje van. Voeg er het kook nat van de champignons bij tot u een mooie, gladde gebonden saus heeft verkregen waar de cham pignons zich zeer wel in voelen. Bij deze champignon-ragout voegt u een snuifje peper, gemalen noot muskaat en een geraspt uitje. Laat de ragout nog even doorko ken en houdt ze op een sudder- pitje warm. Intussen doet u twee dingen: a. U kookt rijst droog, b. u kookt een ei per persoon hard. Vervolgens hakt u wat peterse lie fijn. En u zorgt voor wat mooie takjes peterselie. Van de rijst vormt u een rand. Door de champignonragoüt roert u de gehakte peterselie en u giet die ragout in de rand-. U pelt de eieren, snijdt ze overlangs door midden en zet ze tegen de rijst rand aan de buitenkant, terwijl u tussen iedere eihelft een takje peterselie plaatst. Een vrolijke rode noot kunt u aanbrengen door kleine beetjes to matenpuree boven op de rijstrand te deponeren. Het kunnen ook stukjes verse, rauwe rode paprika zijn, of to maat.

Allerhande | 1963 | | pagina 3