HM „BARBARA HEEFT BLAUWE OGEN" J j LETTERS 3 vo°R 1L- Albert Heijn GERDA RIJDT MET TWINTIG TON STAAL De snelheid waar het om gaat 30.000 KM PER UUR en meer 1 GOED BEKEKEN \VA interklaas komt al om de hoek kijken! liUIi Filmstrip-proj ectoi met films Waar is de chauffeur, vroegen ze Dikke 100 grams letters 67 Kom ook naar Champignons met macaroni DE GESCHIEDENIS VAN DE RUIMTE Premie-van-de-Maand Club SERENADE Albert Heijn door P. W. RUSSEL Albert Heijn fijne Delicata chocolade 50 GRAM LETTER TOEKOMSTSNELHEDEN OM VAN TE DUIZELEN RUIMTEVAART-AGENDA 2 ALLERHANDE NOVEMBER 1963 De nieuwe PMC-premie, het boekwerk De geschiedenis van de Ruimte, geeft op populaire wijze inzicht in het mysterie van het heelal, het planeten- en sterrenstelsel en nog veel meer interes sante bijzonderheden. (Vervolg van pag. 1) Een leven dat nu, bij het af tellen, het verschrikkelijke terug- waarts aftellen 6, 5, 4, en zo voort tot 0 zo gemakkelijk als dat van een mug, van een lucifers vlammetje, gedoofd kan worden. Het Is 9.07. Gagarin dreunt de ene zin op „Helena zal morgen twee jaar worden". En nog eens. En nog eens. Dan hoort hij, in de volkomen eenzaamheid van zijn cabine, dof brommen. De ra ket begint te trillen. „Helena zal morgen twee jaar worden". „He lena zal morgen twee jaar wor den". Dan begint zich de verschrikke lijke druk te manifesteren. De on draaglijke druk, steeds groter, steeds groter. „Helena zal morgen twee jaar worden". Zal de astro-1 naht zijn bewustzijn verliezen? Dat is de grote wetenschappelijke vraag! Niet of hij het lang niet prettig heeft, maar of hij bij bewustzijn Gewichtloos Hij ziet de lichtende wijzers van zijn dashboard vaag en schemerig. De robot-besturing regelt alles. Enkele seconden; dan krijgt de piloot zijn gezichtsvermogen te rug: hij controleert de wijzerpla ten. Hij bemerkt dat alles op on navolgbaar-nauwkeurige wijze ge regeld is door de automatische piloot. Hij behoeft geen correctie aan te brengen. Hij bemerkt dat hij zijn gewicht bijna geheel ver loren heeft. De riemen houd«n hem stevig op zijn plaats. Hij glim lacht. Hij weet dat hij door de dampkring van de aarde is ge schoten en dat weldra zijn raket zich horizontaal zal neervlijen in de ruimte en een baan, als kunst matige meteoor, zal gaan vol gen. Gagarin en zijn Wostok (èn het geestesbeeld van de kleine Hele na die morgen twee jaar zal wor den; zijn anderhalve minuut na de lancering en na het afwer pen van twee voortstuwingstrap- pen zo hoog als nog nimmer een mens geweest is en zij snellen voort met een snelheid van 40.000 km. Binnen het kwartier ziet hij door zijn periscoop Siberië, Australië en Amerika in éénmaal! Voortdurend v-orden door registratietoestellen polsslag, temperatuur, etc. geme- *en. In de absolute stilte van de lege ruimte nemen de geluiden van het hart. de bloedsomloop en de ademhaling enorme afmetingen aanHelena wordt morgen twee jaar". Gagarin hééft die kinderverjaar dag mogen beleven: hij landde, na afremmen met behulp van te genwerkende raketten en nadat, volgens plan, twee der drie om hulsels van de cabine verbrand waren, bij het binnendringen in de dampkring, met twee para chutes. Ergens in Rusland. Amerikanen /~\P 5 MEI en 21 juli van het- zelfde jaar voerden de twee Amerikanen Alain Shephard en V Lr gil Grissom even suc cesvolle vluchten uit in een Mercury-capsule. Het waren slechts ballistische vluchten over de Atlantische oceaan, maar zij maakten de latere „echte" ruim tevaarten van Glenn en Coo per (op 15 mei) mogelijk. Coo per de, tot nu toe, zesde Ameri kaanse ruimtevaarder, maakte 22 omwentelingen om de aarde. Een van de prachtige platen die de geschiedenis van de ruimte beeldend maken. Deze door-en-door veilige projec tor (met twee leuke films) krijgt u thuisgestuurd voor f 18.- aan PMC- chequeB. En dat bij een vergelijk bare winkelwaarde van f 27.-. Dub bel voordelig als u bedenkt, dat u deze cheques bijeenspaart met PMC-zegels 10 cent, die u zelf verdient door de spreekwoordelijk lage AH-prijzen. Conclusie? Kom ook naar Het „Standchen". de „liefdes serenade", wordt toegepast door verliefde insekten. Trouwens ook amfibieën kennen deze schone kunst om een vrouwtje te ver overen. Krekels en sprinkhanen zijn geduchte zangers in dit op zicht. De krekel (sprinkhaan) speelt op z'n dooie eentje, zij het dan meestal in gezelschap van duizenden anderen. Hij tracht dan ook maar één vrouwtje naderbij te lokken en niet een hele zwerm (zoals dat voorkomt bij muggen etc.). Ieder mannetje is solist en het resultaat is dan ook dat er tenslotte één wijfje op hem af komt. Men heeft een sprinkhaan wel eens voor de mikrofoon laten zingen; de luidspreker stond in een ander vertrek, waar het wijf je vertoefde. Dat zij duidelijk de mannelijke zang hoorde bewees haar reactie: zij haastte zich naar de luidspreker toe! Veldsprinkha- nen zingen beide: mannetje en vrouwtje zingen elkaar bij beurt zang toe. heel gezellig. Wijfjes een ter zingen nooit alleen; zij ant woorden slechts. Kikkers ook zin gen het vrouwtje naderbij. Zij komt aanzwemmen- als hij op een nlompeblad zit te musiceren. Evenals de krekels etc., houden de kikkers onderling manne-zang- wedstrijden; zij kwaken tegen el kaar op dat het een lieve lust is. Ook andere geluiden (zoals druk gepraat) kunnen kikkers aan het kwaken zetten. Vooral de mense lijke stem stimuleert hem: een piano of viool doet hem niets, al dus is gebleken. John Herschell Glenn ging, ruim een jaar eerder (op 20 februari) driemaal rond de aarde. Hij was toen veertig jaar oud, vader van twee teenagers; voormalig oor logsvlieger in de Tweede Wereld oorlog en in Korea en hij ont ving vijfmaal een zeer hoge on derscheiding en andere ereteke nen. In 1957 verbéterde hij het Ameri kaanse transcontinentale snel heidsrecord. Met andere woorden: een bijzonder mens! En dat is ook een eerste voorwaarde voor de pionier van de ruimte. On danks de zekerheid dat „Barba ra blauwe ogen heeft" en „kleine Helena morgen twee jaar wordt". 1 De fijne Delicata chocoladeletters zijn er weer*Zwaar- gewicht-letters voor licht-gewicht-prijs. *Ga nu vast uw keuze doen. Dan zijn alle letters er nog IS NEGENTIEN JAAR, één meter en zeventig centimeter lang en ze loopt met snelle passen. „Sta len platen en ijzer", zegt ze als ik vraag wat ze vervoert. „Bijna altijd met aanhanger, nu rijd ik tweeëntwintig ton." Hoe oud was u ook weer? „Negentien, dat zei ik toch al; en op 12 december wordt ik twintig". TVTOU ja, dat gesprek had niet zo maar ineens plaats. Het begon anders. Het begon met een tweede kop koffie die ik de ober had gevraagd en toen in eens zag ik haar. Met zo'n enorm gevaarte op een twintig wielen of daaromtrent reed ze de parkeerplaats van „Albert's R." even buiten Zevenaar op. Ik keek onwillekeurig en dacht: Knap ge parkeerd. vriend. De deur van de cabine ging open en een jong meisje stapte naar beneden. Oh, meneer is niet alleen, ging het door m'n hoofd en ik bleef kij ken om „meneer" te zien. Maar er kwam niemand meer. Zou zij al1 een... Uitkijkpost In dergelijke gevallen heeft een mens een mond om te vragen, nietwaar? Ze ging alleen aan een tafeltje in het chauffeursrestau- rant zitten en vroeg om koffie. Ze had „Dag" gezegd tegen een paar vrachtwagenchauffeurs, die wat verderop zaten. Kennelijk was ze dus „uit het vak", dat bleek wel, want ze kenden haar. „Hoi, Gerda", had er een ge zegd 17 bent Gerda, vroeg ik maar ineens. „Klopt, Gerda T i b b e s m a", was het ant woord. Of ik er bij kon komen TVE ZWAARTEKRACHT VAN DE AARDE blijft de grote moeilijkheid voor de strevers naar de Ruimte. Om deze zwaartekracht te kunnen overwinnen, heeft men een ontsnap pingssnelheid (dat is het woord) nodig van liefst 11.200 m/ sec. Wie weet dat het snelste projectiel van onze dagen de loop van het kanon verlaat met een snelheid van 1.500 m/ sec, die zal begrijpen welk een kracht ervoor nodig is een zo zwaar geheel van trappen etc. als een ruimteraket door de dampkring in de Ruimte te stoten. In het jaar 2000 TOCH DOET MEN HET! In het begin van de eeuw bereikten de vliegtuigen snelheidsrecords van 200 km per uur. Nu bereiken de raketten snelheden van 30.000 km en meer per uur. En hoger! Men mag aannemen dat we, In het jaar 2000, als we de nucleai re krachten kunnen toepassen in de ruimtevaart, tot snelheden zul len kunnen komen die 150, mis schien zelfs 200 maal zo groot als de tegenwoordige zullen zijn. Lukt dat dan zullen we een snelheid van omstreeks 8 miljoen km per uur kannen behalen ofwel 22.000 km per seconde. Seconde! Is dat veel? Alle „veel" is be trekkelijk. De snelheid van het licht en daar hebben we in de ruimtevaart mee te maken (en hoe!) bedraagt 300.000 km per seconde. Dat is dus nog ruim schoots tienmaal zoveel als we tJET BESTE kunt u hier- voor de zg. elleboog- jes-marcaroni nemen. U kookt de macaroni op de beken de manier in zeer ruim, kokend water met weinig zout waarbij een scheutje olie gevoegd werd. Dat voorkomt eventueel plak ken'van de macaroni. Zet uw macaroni vooral niet te vroeg op en laat ze niet te gaar wor den, ze gaat ten slotte ook nog ïa de oven. U maakt een dikke gebonden, witte saus: een Béchamel- s a u s. (Zie het recept van de groenekool, elders in dit blad.) In dit geval mag de saus een ietsje minder dik zijn. U roert er géén kaas door. U neemt fraaie champignons, wast ze, ontdoet ze van mogelijke ongerechtigheden en zet ze op met wat water plus een scheut citroen sap en een weinig zout. Na een minuut of acht a tien zijn de champignons klaar en dan laat u ze uitlekken. U heeft de nodige plakken Gel derse ham bij de hand. Op iedere plak legt u champignons en dan rolt u de plak op. Beboter een vuurvaste schotel, doe er de elleboogjes in, leg er de gevulde hamrolletjes op en giet er de Béchamelsaus over. Bestrooi de Béchamel met ge raspte belegen Goudse kaas en zet de schotel in de oven om er een mooi bruin kleurtje op te laten komen. Verrukkelijkl ooit, over een jaar of vijf- t i g, hopen te halen. En als we die snelheid beha len, dan komen we weer voor een nieuw en nogal akelig pro bleem te staan. Dan krijgen we iets dergelijks als indertijd met de zg. geluidsmuur. Toen die doorbroken moest worden (dus toen vliegtuigen sneller zouden gaan vliegen dan de snelheid die het geluid heeft), toen kwam men ook voor allerlei raadselen te staan. Sneller dan het licht Als we de snelheid van het licht zullen bereiken en dat is misschien gelukkig! nog lang niet het geval (nu dus „pas" 30.000 kmh (km per uur), dan tienmaal (zoveel!) dan komen we voor een heel griezelig probleem te staan. Einsteins relativiteits theorie (al uit 1905, tussen haak jes) verklaart de snelheid van het licht als de grootste snelheid die in ons heelal mogelijk is. Verscheidene geleerden hebben ilch beziggehouden met wat er gebeuren zou als een ruimte vaartuig zich met een snelheid, die de snelheid van het licht zou benaderen, zou voortbewegen. Dan zou voor de mannen aan boord van dat vaar tuig de tijd verlengd worden! Men zou het zo kunnen zeggen: zowel de horloges als het hart zouden „langzamer" gaan klop pen. De vertraging van de tijd zou invloed hebben op alle een heden: op de seconde, de minuut, het uur, het jaar. Alles zou lang zamer gaan lopen en dat zon der dat de mensen het zelf zouden merken. Pas wanneer de reis ten einde zou zijn en men bijv. na twee jaar op Moeder Aarde zou weerkeren, dan zou alles er heel vreemd uitzien. Want terwijl, tij dens de reis, zijn tijd heel lang zaam liep, zou op aarde de tzaak haar normale gang zijn gegaan en zou de aardse geschiedenis OM ASTRONAUT DATUM WENTE TIJD LINGEN Gagarin 12 april 1961 1 1 u. 48 min. Shephard 5 mei 1961 15 min. Grissom 21 juni 1961 16 min. Titov 6 aug. 1961 17.5 25 u. 18 min. Glenn 20 feb. 1962 3 4 u. 55 min. Garpenter 24 mei 1962 3 4 u. 56 min. Nikolayef 11 aug. 1962 64 94 u- 35 min. Popovich 12 aug. 1962 48 70 u. 59 min. Schirra 3 okt. 1962 6 9 u. 13 min. Cooper 15 mei 1963 22 34 u. 20 min. Bykovsky 14 juni 1963 81 119 u. 6 min. Tereshkova 16 juni 1963 81 70 u. 50 min. Dan zien zij pas wat vijfhonderd jaar geleden gebeurd is en pas over 29 jaar in ons jaar 1992 zullen ze drie stipjes waarne men op de Atlantische oceaan: de schepen van Columbus op weg naar de Nieuwe Wereld. In 1492." zitten? Het „ja" klonk niet van harte en niet ineenschauffeuse Gerda Tibbesma keek eerst eens even, overwoog en stemde toen pas in. „Nou ja", veront schuldigde ze zich even later, „als meisje in dit vak val je na tuurlijk wel een beetje op en het „mag ik erbij komen zitten" hoor ik zo dikwijls, dat je wel altijd een beetje op een uitkijk post zit. Maar wat wilt u eigen lijk, als ik vragen mag?" Weten, gewoon weten of u op uw eentje die zware vrachtwa gens rijdt, waarom, hoelang en „Nou, ik ben dus Gerda Tib besma, ik werd geboren in Ab- bekerk en dat ligt niet ver van Hoorn, want iedereen zegt al tijd: Abbekerk, waar is dat? Bij na twee jaar zit ik op vrachtwa gens en ik vind het leuk. Nog meer?". Neen juffrouw Tibbesma, zo "bedoel ik het niet. Ik ben niet van de burgerlijke stand. Uw vader leerde u dus rij den en toen. „Helemaal niet. Mijn vader is landarbeider in de Wieringer- meer en in dat Abbekerk is niet één transportbedrijf. Maar in Hoorn, he, daar begon het. Daar was ik als meisje van zestien jaar in huis bij een fotograaf. En vlakbij zat een bedrijf met vrachtwagens. Ik hoorde ze al tijd starten en wegrijden en soms de verhalen: die jongens rijden de halve wereld rond en komen overal. Dat zette me een beetje aan het dromen, zo van: zou ik ook wel willen." misschien wel 100 of 1000 jaar ouder zijn geworden. Een griezelige gedachte! Het behoeft geen betoog dat vele schrijvers van ruimtevaartverha- len (science fiction etc.) zich al met dat thema hebben bezigge houden. Kijken in het verleden In het boek „De geschiedenis van de Ruimte" lezen wij welke, voor de gewone mens, nog on begrijpelijke mysteriën er le- staan met betrekking tot de Ruim te en de ruimtevaart. Zo is het begrip „tijd" iets dat grote eisen stelt aan het denkvermogen. „Laten we ons even inden ken" zo wordt in het boek be toogd, „dat aardse ruimtereizi gers zich zouden ontschepen, als bij toverslag, op dit mo ment, op een planeet die zich, op een afstand van 500 lichtjaren van de aarde bevindt. Eén lichtjaar is de afstand die het licht, dat zich met een snelheid van 300.000 km per seconde voortbeweegt, in een jaar af legt; dus 9.461 miljard km!) La ten we veronderstellen dat deze planeet bewoond zou zijn door wezens die de beschikking zou den hebben over waamemings- apparaten waarmee ze de Aar de zouden kunnen bekijken. Dan zou het 500 jaar duren, vóórdat men op die planeet zou kunnen zien wat er op dit moment op onze aarde gebeurt. Laten we veronderstellen dat ze nu, ter wijl wij dit lezen, hun kijkers op onze aarde gericht hebben. ,fiag" zei ze en weg was ze.. Gerda zwaaide tegen twee chauffeurs die weer weggingen. „Naar Frankfort", riep de een, „eind van de week weer thuis". „Hou je haaks", was Gerda's antwoord en tegen mij: „Nou, vraag dan maar". ,,lk wist dat er in Limmen een koffiehuis was waar de chauf feurs komen en ik wist ook: daar hebbent ze een meisje no dig. Ineens zei ik tegen mezelf: Gerda, zei ik, geen dienstmeis je meer, maar koffie inschen ken. Ik ging en kon er meteen beginnen. Nou, je voelt het wel, daar zag ik de jongens elke dag, daar zat ik helemaal bij het vuur en midden in de verhalen." Zeventien was Gerda Tibbesma toen en één ding stond zo vast als een huis: fee zou leren auto rijden. Zuinigjesaan deed ze met haar verdiende geld en stapte naar een rijschool. Niemand had in de gaten dat ze nog geen acht tien was en dat bleek pas bij het invullen van de papieren. Maar goed, Gerda kreeg rijles, Gerda werd achttien en tien dagen la ter ging ze op voor haar rijbe wijs. Geslaagd, de eerste keer. „Jongens, hoe doe ik dat, ik wi) die zware kar ren ook rijden", informeerde Gerda in het koffiehuis bij de chauffeurs. „Kind, laat ons niet lachen, geef jij me nu maar een bakje koffie en ga van avond netjes bij je moeder slapen", lachten de mannen terug. Maar Gerda Tib besma vond het helemaal niks om te lachen. Ze wilde gewoon vrachtwa- genchauffeuse wor den en ze zag niet in dat daarover al leen maar grapjes waren te maken. „Ik heb ze ver der niks meer ge vraagd en ben een baan gaan zoeken", vertelde Gerda en sloeg haan kortgelaars- de benen in een spijkerbroek over elkaar. ,&ij een naar Bazel, stomerij in Hoorn kon ik direct beginnen: een kleine bestelauto en ik kreeg een routelijst met veertig plaat sen en dorpen. Oh, wat was tic blij. Dit moet het begin zijn, dacht ik, hier ervaring opdoen en dan het zware materiaal. Aldus nam Gerda lessen op een vrachtwagen. Drie. alles bij elkaar en ze slaagde opnieuw. „Nu of nooit vond ik", zei Gerda en zette een advertentie: „Welk trans portbedrijf wil meisje gelegenheid geven op een vrachtwagen te rij. den?" Ze kreeg drie brieven, maar als ze ergens kwam, werd er lachend gezegd: „Zus, we dachten dat je een stevige tante was, je bent nog een kind, ga maar flensjes bak ken." Probeer het eens bij Dinges in Uithoorn, wist iemand en Ger da erheen. Kijk, het succes lachte haar plotseling tegemoet en eind 1962 reed Gerda Tibbesma voor het eerst met vijftien ton auto-on derdelen naar Frankrijk. Niet ze ooit eerder de grens over was geweest, maar Gerda lachte maar eens tegen de Franse douaniers, alle papieren waren in orde en ze leverde haar vracht keurig af, midden in Parijs. „Wat heb je daar smalle straatjes als je van de boule vards afgaat", lacht ze nu; „dat is pas werk op de centimeter-, ora daar zonder brokken doorheen te komen." Vooruit kijken En toen begon het pas echt. Gerda van negentien klom op de zwaarste wagens. „Ik heb wel twintig merken gehad", zegt ze. „Ik reed Mercedes en Volvo Daf, Scania Vabis, Krupp, enfin noem ze allemaal maar op. Midden in de winter met tweeëntwintig en een halve ton stalen platen naar Duitsland. Die Autobahn, dat vird ik plezierig rijden, maar er zit ten veel hellingen in en het was soms spiegelglad. Je moest er met een aanloopje tegenop, an ders gleed je terug. En dan voor al niet aarzelen, altijd ver voor uit kijken om te zien of je je snelheid kunt houden. Naar Frankfort ging ik met dat staal. Bij de grens stapte ik uit en ging naar de douane. Waar is de chauf feur?, vroegen ze. Dat ben ik, zei ik en ik zag de glimlachjes. Maar toen er verder niemand meer uit stapte, vonden ze het vreemd en gingen in de cabine kijken. Mo gen we uw rijbewijs eens zien. Dat mocht en toen pas geloofden ze het. Maar in het buitenland mag je pas rijden als je eenen twintig bent. We moeten u hier vasthouden, zeiden ze. Da's best, als je maar een goed bed voor me hebt, zei ik. In een half uur had ik een ontheffing en kon ik verder." „Uitkijken en opletten", vindt Gerda, „dat zijn de belangrijkste zaken. Je rijdt ten slotte met een spulletje van tachtigduizend gulden. Soms was alleen de vrachtprijs al achtduizend gul den. Daar moet je eens de vracht zelf bijtellen, dan weet je met hoe veel geld je op stap bent". Ciot-u n-t-niiiii In de cabine van de auto sla pen als het buiten twaalf graden vriest, diep in de slaapzak, het zijn voor dat meisje van negen tien jaar uit Abbekerk de ge woonste zaken. Koos van Splunter (22 jaar) is ook chauffeur, ook op de lange rit. „Koos is nu net terug uit Italië, vier weken wegge weest, maar ik heb hem ge zegd: ik vind het best dat je op het buitenland blijft rijden, maar het weekeinde in Nederland, an ders gaan we ons met Kerstmis niet verloven. Ik weet het wel, ik heb zelf altijd geizegd als iemand vroeg waarom ik op vrachtwagens reed: het is voor mij hetzelfde als het water voor een zeeman maar een zeeman komt toch ook wel eens thuis? En bovendien: Koos i s geen zeeman." Gerda Tibbesma betaalde en stond op. „De Autobahn wacht", lachte ze en wandelde „Alberts R." uit. Even later was ze er weer: Als je me nog iets moet vragen: vrijdag ben ik weer thuis, terug uit Bazel. Dat kun je nu nog afspreken, omdat er geen sneeuw ligt. In januari is dat weer anders. Dag, lot ziens." Een één-meter-zeventig-chauf- feuse kroop weer in haar cabine, zei „dag" tegen Zeve naar en verdween. Richting Bfl* zei.

Allerhande | 1963 | | pagina 2