Promotie mogelijkheden in eigen bedrijf VANILLE-KWEKER AH-Vacuumkoffie "P Albert Heijn - gevaarlijk beroep - L( 9 r"" JAPANSE KOOKKUNST Albert Heijn Boterstaven 1.20 BASIS VAN GOED PERSONEELSBELEID IS: Gerichte opleiding opent deur naar carrière IEDEREEN HEEFT KANS ZUURKOOL 6 RECEPTEN UIT JOEGOSLAVIË de meest verse van alle AH-Vacuumkoffie Vo!-aromatisch 172 Mild-krachtig Pittige koffie Reken maar! Straks drmkea •wesamea&m De jzwarte bloemkostbaarder dan goud, bloeit pas na S jaar D1 De kat en het onweer H' bereid met uitsluitend roomboter en amandelen Perla de Colombia OKTOBER 1963 ALLERHANDE !n speciale vensferdaos verpakt PROMOTIEMOGELIJKHEDEN in eigen bedrijf. Dat is een der pijlers waarop een goed personeelsbeleid berust", zegt de heer F. Brandsma, hoofd personeelszaken-filialen. Bij Albert Heijn zijn diverse mensen werkzaam in hoge functies, die vroeger als „jongmaatje" zijn begonnen en binnen het bedrijf steeds verder op de maatschappelijke ladder stegen. Jonge mensen die het vak in een der AH-zaken leerden kennen, de vereiste studies^ voltooiden, bedrijfsleider werden in een be dieningszaak, later de leiding kregen over een zelfbedieningszaak, om daarna te promoveren tot bedrijfsleider van een grote AH- SuperMart. Vaak al op betrekkelijk jonge leeftijd. Bij AH werken bedrijfsleiders in SuperMarts, die nog niet ver over de drie kruisjes heen zijn fJF ALLEEN MENSEN die V van jongsaf bij het AH-con- cem hebben gewerkt, voor een iergelijke carrière in aanmer king komen? „Nee," zegt de heer Brandsma. „Ons uitgangs- mt van promotiemogélijkhe- ien in eigen bedrijf geldt ook voor degenen die op wat latere leeftijd bij ons komen werken en over de nodige capaciteiten ere geestkracht beschikken om met de anderen mee te wed ijveren naar hogere functies." ment weer duidelijk in ontwikke ling. DE JUISTE MAN Tijdens de praktijktijd wordt nagegaan of de cursist inderdaad de juiste man voor de juiste plaats is. De opleiding is Immers bewust gericht op een latere cheffunctie. In de kruidenierssec tor is de opleiding verschillend in gesteld. Voor bedieningszaken, voor zelfbedieningszaken en SuperMarts kent men gewijzigde opleidingen. Gedurende de studietijd wordt reeds het volledige salaris betaald. Bijvoorbeeld jongens die uit mi litaire dienst komen en vóór die tijd bij een kruideniersbedrijf ai het een en ander hebben opge stoken. Bij het hoofdkantoor van AH in Zaandam of -bij winkels in het land komen nogal eens solli citaties van dergelijke jongens binnen. Hoe gaat men nu in die gevallen bij Albert Heijn N.V. te werk? GESPREK Zij kunnen door de afdeling personeelszaken, waaronder ook een speciale afdeling met een aparte personeelsfunctionaris voor SuperMarts ressorteert, worden i opgeroepen voor een gesprek. Of door de AH-personeelsfunctiona- rissen in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Haarlem of Arnhem. Die personeelsfunctionarissen gaan de bekwaamheden van de sollicitant na. Zijn genoten theo retische en praktische opleiding, waarbij mulo-niveau tot aanbe veling strekt wegens de steeds hogere eisen die aan AH-functies worden gesteld. Er wordt nage gaan in welke verkoopsector de sollicitant het best zal passen: een SuperMart, een zelfbedienings- saak of een bedieningszaak. Ook met de wensen van betrokkene wordt rekening gehouden. Bij voorbeeld of men de kruideniers kant verkiest, of de groentenafde- ling, vlees, vleeswaren, drogiste rij of textiel. OPLEIDING Wordt de sollicitant aangeno men, dan wordt een op hem afgestemd introductie- en op leidingsprogramma vastge steld. Die programma's vallen onder verantwoordelijkheid van de afdeling opleiding en de af deling personeelszaken. De opleidingen variëren, naar gelang van vooropleiding en vak kennis, van één tot drie en één tot zes maanden, en kennen zowel oen praktisch als een theoretisch gedeelte. Onder het praktische gedeelte valt vanzelfsprekend een vaktechnische kant in zijn sector, die hij veelal ondergaat in Su perMarts in het land. Theorie over aspecten als de verkoop, de zelfbediening, psycho logie van de zelfbediening, orga nisatie en administratie, wordt in Zaandam aan de opleidingsschool onderwezen of in andere AH- cursusgelegenheden in het land. Opzet en organisatie van de •ursussen zijn hij AH op het mo- Cursisten in het AH-opleidings- centrum. ...elk vak moet geleerd worden... zuurkool als een zeer nobel eten, vandaar dat ze de zuurkool zelfs in de.... champagne koken! Dan Is het natuurlijk een enorm „feesteten", luistert u maar. Voor acht personen heeft men nodig: twee kilo zuurkool, een pond varkenshaasjes, een half pond i mager gerookt spek en een halfi pond vers spek, een kilo karbo- naden (zonder been), vier paar Frankfurter worstjes, een ons reuzel, drie ons ui, wat tijm, een laurierblaadje, eventueel wat zout, peperkorrels, een kilo aard appelen en, nu komt het, een fles zeer droge champagne. Laat in de cocotte (goed-slui- tende stoofpan) de reuzel smel ten en laat er de fijn gesneden ui glazig in worden, dus beslist] niet kleuren. Daar gaat bij: de tijm, de laurier, de gemalen pe per en de champagne. Dit laat u met de deksel op de pan gedu rende vijf minuten trekken. Daar na gaat erbij: de gewassen en goed uitgeknepen zuurkool, het gerookte spek. het verse spek. Deksel op de pan, vuur laag draaien en een half uur laten smoren. Vervolgens gaat het var kensvlees in de pan, dus de haasjes en de karbonade. Minstens vier uur laten smo ren en sudderen en tien minu ten vóór het opdienen de Frank furter worstjes in de pan leg gen. Dit Goden-gerecht wordt opge diend met vers gekookte aard appelen. r\E PLANTER bevrucht elke bloem met een klein stiftje of stokje om zoveel mogelijk scheuten te doen ontstaan. De bevruchting door insekten is te onzeker en men kan er, in ieder geval, niet op rékenen. IN JAPAN hecht men bijzonder veel waarde aan de opmaak van een gerecht. Iedere disgenoot heeft zijn eigen bom met rijst en zijn eigen kommetje met soja op een eigen blad staan. Vis speelt in vele gerechten een voorname rol. En de Japanner eet ook rauwe vis. Sashimi Daarvoor kan men veie vis. soorten gebruiken: tonijn, ma kreel, tong, schol enz. Men fileert de vis, die goed ge wassen, schoongemaakt en afge droogd werd. De graat wordt op de schaal gelegd. De visfilets wor den in uiterste dunne reepjes ge sneden en daarna weer op de graat gelegd zodat de vis als het ware in zijn oorspronkelijke vorm teruggebracht wordt. Op deze wijze wordt de rauwe vis opge diend met geraspte mierikswor tel en soja. Wie bezwaar heeft tegen rauw# vis, kan dit voorgerecht ook ge nieten wanneer de visreepjes even in kokend water verbleven. Kiest men voor een of andere specialiteit, dan richt de opleiding zich niet uitsluitend naar de eisen van die specialiteit. Voor de komst is een combinatie van functies immers niet denkbeel dig, zodat gezorgd wordt voor aanvullende scholing in een bij passende assortimentssector. Ook voor de betrokkenen is dat ple zierig. Men krijgt op die manier geen eenzijdige opleiding. Later kan dat goed van pas komen in verantwoordelijke functies. PERSPECTIEF Er zit dus nogal perspectief in de vorm van veelzijdigever antwoordelijke functies. Tijdens de opleiding wordt een basis ge legd voor latere ontplooiing, die zoals de praktijk bij het AH- concern heeft uitgewezen, voor goede krachten aanwezig is. Maar daarbij blijft het natuur lijk van groot belang dat men beseft, dat het van eigen capa citeiten en werkkracht afhangt of men werkelijk zal slagen. HET KWEKEN VAN VANILLE is geen pretje. Afgezien van de lange duur van ryping van het gewas, het voor mensen slopende klimaat waar het gedijt, loeren rovers op de oogsten en zy zien er geen heen in de kweker, als dat nodig" is, te doden. Vanille-kweken is een moeilijk, gevaarlijk werkje. Ook voor parfum fLlLXOCHITL ofwel zwarte bloem" heet de vanille in de taal van de Mexicaanse India nen die ze niet slechts als spe cerij maar ook als parfum, wonderdrank en medicijn ge bruiken. Vanille wordt toege past bij het genezen van slange beten, het verwarmt de li chaamsvochten en het verkwikt de geest, aldus de Indianen. En.... een ander argument) het is een goedbetalend gewas waarvoor men, in de levensmid delenindustrie overal ter wereld, duur geld betaalt. J~\E VANILLE-KWEKER tij- dens het werk: het bevruch ten van de bloem. Zijn arbeid is zwaar en gevaarlijk. Niet al leen is de hitte slopend en be dreigen ziekten en koortsen zijn gezondheid, maar ook loe ren dieven op zijn kostbare oogst. Het winnen van de aromatische vanillestokjes is een langdurige zaak die bovendien gevaren met zich meebrengt. Het duurt meer I ;[aDen dan drie jaar voor de plant tot bloei komt en dan nog eens zeven maanden voor de groene „stokjes" geplukt kunnen worden ter ver werking. Bijna vier jaar lang verzorgen de kwekers hun planten in het schaduwrijke, vochtig-hete oer woud van de subtropen en velen hebben dit streven met hun leven moeten betalen. Het ongezonde kli maat, malaria, slangen en andere gevaren betekenen een voortduren de bedreiging. Men kijkt soms naar de kat om te zien of het gaat regenen. Een paar uur, voordat het gaat onwe ren worden katten onrustig. Zij likken onafgebroken de haren van hun vacht. Naarmate het onweer dichterbij komt, maken zij zorg vuldig de poot nat en wrijven er mee achter het oor, immers het ontvangtoestel dat, behalve ultra sone trillingen, nog zoveel ande re ons onbekende golven opvangt. De wetenschap verklaart dit al dus: als de kat achter zijn oor wrijft, doet hij dat om de uit werking te verzachten van elek- trisch-geladen deeltjes die, als de regen niet los wil komen, op hem afkomen en hem irriteren. Zodra echter vallen de eerste druppels of de kat ontspant zich en gaat Suki Yaki :IT IS EEN van de gerechten die tegenwoordig erg in de mo de zijn. Het behoort aan tafel op een rechaud klaargemaakt te wor den. Op drie en een half ons rund vlees gebruikt men twee ferme, zeer dun gesneden uien. In uit gesmolten kalfsvet laat men de uien goudbruin worden. Het rund vlees, dat zeer mals behoort te zijn, wordt in hele dunne reepjes gesneden en die gaan dan bij de uien. Als ook het vlees kleur heeft gekregen, gaat er per persoon een dessertlepel soja bij en een glaas je „sake", dat is de rijstwijn die in Japan en China wordt ge dronken. Vervolgens schuift u vlees en uien naar één kant van de pan en er gaan bij: kleine stukjes selderij (Franse of de knolsoort, wat er maar bij de hand is), ge hakte peterselie, champignons in schijfjes, bamboeschoten (in blik verkrijgbaar) en bieslook. U laat dit ongeveer tien minuten koken en vermengt daarna alle ingredi ënten. Gloeiend opdienen. In Ja pan heeft iedereen in een kom metje een rauw ei voor zich staan en ieder hapje wordt in dat ei gedoopt alvorens het te consume ren. Vanzelfsprekend is er ook de droge rijst. Tempura 17XEINE STUKJES knol- of bleekselderij, garnalen, mos- seflen, stukjes vis en stukjes rivierkreeft (facultatief) worden in een luchtig maar hartig beignetbeslag gedoopt en in de kokende frituur gemikt. Goud bruin en knappend wordt iedere kleine beignet gesavoureerd met een beetje soja. ET IS HET LAND van de velende „Kola's" en van de „Chachliks", die prachtige spit ten met geroosterde vleesjes en groenten. Heel spectaculair en in de meeste Balkanstaten inheems, maar altijd weer anders! Podvarak JN VERHOUDING: twee ons spek, vier mooie varkenslap pen, twaalf uien, vier ons rijst, paprikapoeder, reuzel en een pond zuurkool. In een pan gaat het spek in dobbelsteentjes ge sneden met zes uien, ook in stukken gesneden. Licht bruin laten kleuren, waarna de pa prika en de zuurkool erbij gaan plus een weinig water. Op een laag vuurtje laten sudderen. In een tweede pan gaat een stukje reuzel plus de rijst. Laat al roerende de rijst glazig wor den en voeg er de zes andere uien, eveneens in stukjes gesne den bij. Laten sudderen. In een derde pan wederom reu zel laten smelten en gloeiend la ten worden waarna de varkens lappen erbij gaan, aan beide kan ten door het vet halen. Iets zou ten, licht peperen. En daarna be dekken met een laag van de zuur kool, een laag rijst, een laag zuur kool, een laag rijst en eindigen met een laag zuurkool. Wederom licht zouten. Er wat water bijgieten en op heel zacht vuur laten smoren. Zeker anderhalf uur, maar langer kan absoluut geen kwaad.«De rijst behoort natuurlijk helemaal gaar te zijn; zie dus toe dat u zo no- af en toe een drupje water Dinvetsj fEN GERECHT met veel vlees, rijst en aardappe len. Bak wat spek uit en'laat er vier fijn gesnipperde uien goud bruin in worden. Voeg er drie ons rijst bij, die wordt dan on der het voeren helemaal gla zig. Neem de pan van het vuur en laat de rijst door en door koud worden. Dan pas roert u er paprikapoeder door even als zes gepelde en in stukken ge sneden tomaten, drie aardappe len in blokjes gesneden, een paar groene selderijbladen fijn gesnipperd. Plus wat fijn gehak te peterselie. Alles goed door el kaar roeren. In een andere pan smelt u wat reuzel en deponeert er het vlees in. Dat bestaat uit drie ons lams- lappen, drie ons varkenslappen en drie ons runderlappen, alles blokjes gesneden. Voeg er rijke lijk peper bij en zout naar smaak en bedek dit gemengde vlees met de rijst met toebehoren. Voeg er kokend water bij en laat het ge recht gedurende minstens drie uur smoren. Voeg er zonodig af en toe wat kokend water bij. Natuurlijk niet teveel want het mag niet „soepig" worden. Controleer voor het opdienen of het zoutgehalte goed is en geef er een goed aange maakte salade bij. Kapers op de kust Tegen de tijd dat de oogst binnengehaald kan worden, steekt bovendien het gevaar der rovers de kop op; in één nacht slepen zij soms de vrucht van jaren arbeid weg en zij zien er niet tegenop er een moord voor te plegen: vanille wordt met goud be taald. Men tracht natuurlijk de kweke rij te beschermen met behulp van bewakers en vallen; ook plant men zijn vanille zodanig verspreid in het woeste gebied dat dieven de kwekerij des nachts moeilijk kun nen vinden. In vele gevallen ge lukt het, maar toch vallen jaar lijks kwekers ten slachtoffer aan de overvallen van met machetes (kapmessen) en vuurwapens be wapende bandieten. Gistingsproces Als de groene, 20 - 25 cm lange stokjes geplukt en verkocht zijn, worden ze door specialisten verder verwerkt In een proces dat ver scheidene weken duurt, worden ze in d« zon en in donkere schuren tot een soort gistingsproces gesti muleerd waardoor ze zwart wor den en het krachtige aroma ont wikkelen. Jarenlang is Mexico de grootste producent van deze onbekende, ge heimzinnige specerij geweest. Ge leidelijk aan echter plant men te genwoordig ook elders op aarde de „flor negra", de zwarte bloem. Langzamerhand zal ook dit zuiver Indiaanse gewas, dat een soort le gende was, een „doodgewoon" tropisch produkt gaan worden. Ze zijn er weer, de fijne Albert Heijn Boterstaven, de eerste van het seizoen. En u mag ze, neen, u moet ze proeven leder jaar even lekker, ieder jaar meer ge vraagd. En voor een prijs, die het voorproeven appetijtelijker maakt. Waarom is de gemalen koffie van Albert Heijn in vacuum- blik zo in trek? Waarom is AH-Vacuumkoffie verser dan alle andere? Omdat de vers heid in het blik verzegeld zit. In het vacuumblik blijft de Vacuumbhk i 250 gr.koffie ge. leden gebrand1*. Luister eens als zo'n blik opengaat. "Pffftl" zegt het. En nooit zult n verser koffiegeur hebben opgesno ven dan op dat moment... alsof u in de branderij staat. Kan het verder? Vacuumblik d 250 gram eoudmerk 11 goudmerk roodmerk paarsmerk De beste koffie ter wereld P«hd. Colornbl. beu Vacuumblik kwalitcitskofhe, exclusief voot Albert Heijn in a 250 grata Columbia geselecteerd. Een milde melange met *1 -35 bijzonder volle smaalf co A» aroma. heeft de lekkerste koffie

Allerhande | 1963 | | pagina 5