HONDENPRAATJE Meesterkok van onze gevederde vrienden: P. SLUIS M «p«3r MM Zomerwijnen Rosé d'Anjou Albert Heijn Cavelli Vermouth Met een goed ontbijt naar school Goed Bekeken RIJST MET GARNALEN 3.5° £45 BLUE BAND NU SMEUÏGER RIJKER VAN SMAAK! Ontmoeting met een dierenarts - Over dierenliefde, dierenpensions en de waarde van dierenvoeding in blik HE Si .(.HER PAPA DE MES OISKAI X" Sb JÊ* oor Vermouth met sodawater Pfalzer Winzerschoppen 1961 2.5° Pfalzer Weinkönig I960 I 2.50 Liebfraumilch 2.70 Zeiler Schwarze Katz Witte of Rode Landwijn 1.05 Mosel PerILsSSSft. Z.SO nu.6^ AUGUSTUS 1963 ALLERHANDE en de hond is dus een f vleesetermaar tegelijk een olies-eter. dat zié je aan de straathonden. De grootste fout is de verwennerij en het eenzijdige eten en het zijn al tijd mensen die alles voor hun hond overhebben, die deze fou ten maken. Want als ze te voet van Den Haag naar Gronin gen zouden moeten omdat al leen daar het medicijn voor hun vriend op vier voeten te krijgen wasdan gingen ze..." JET is een genoteerde flar- de uit een gesprek met een dierenarts. Hij kwam uit Bra bant, maar we zaten in Den Haag te praten. Over de vakan ties, over wat de mensen met hun dieren doen in die vakan ties en dan komt het gesprek vanzelf op honden-in-het-alge- meen, want al vlug blijkt dat we alletwee een paar uur voor ons plezier „de hond" als on derwerp kunnen hebben. IVaar hot bos ER zijn er nog steeds weinigen die het kunnen geloven, maar het gebeurt. Wat? Dit: de fami lie Dinges heeft de vakantie vast gesteld op 18 augustus en ineens, op de avond van de 17de augus tus, schiet het meneer te binnen „Wat doen we met de hond?" vraagt hij zijn vrouw en kijkt naar Het dier, dat al meer dan vier jaar in huis is. Er is geen dierenpension in de buurt en de Dierenbescherming is niet opge richt om logés in de vakantie te hebben. Nu is het voor mij al onbegrij pelijk dat iemand pas de avoad te voren denkt aan het dier, dat hij al jaren te eten geeft en uit laat, maar goed, de tientallen voorvallen zijn er om de waar heid te bewijzen. En wat is dan de oplossing? Meneer rijdt met zijn auto en de hond een eind een bos in, opent het portier, het dier springt er uit, meaeer geeft gas en ver dwijnt alléén. Het pension OP DIT MOMENT zijn er mis schien mensen die dit lezen en nog altijd denken dat het een ver zinsel van mij is „om indruk" te maken. Maar de oplossing is heel eenvoudig: u wandelt op een vrije dag naar meneer D. Nieu we n h u y z e n, de directeur van de Dierenbescherming in Ne derland (hij woont in Den Haag) en hij zal u plaatsen en data noemen. Hij zal u ook nog ver tellen over gevallen waarin men op diezelfde manier een hond, die al zes jaar in een huis was op genomen, samen met haar vijf jongen van de hand deed of het een vuil overhemd was dat de wasmand inging. Maar goed, dit gebeurt dus niet elke dag. Wat in deze dagen wél elke dag gebeurt, dat is, dat men zijn hond naar een „asiel" brengt voor de twee of drie we ken dat er vakantie gehouden wordt. En vraag dan eens de me ning van de dierenartsen in Ne derland! De goede asielen niet te na gesproken, maar vraag eens hoeveel honden er met ziekten en ongedierte terugkomen. Ik kan het u zelf ook vertellen: mijn hond was veertien dagen in een hondenpension, kwam er brood mager uit, werd doodziek, ging zeven keer naar de dierenarts, kreeg dezelfde arts een paar keer op bezoek, maar ging dood met een hersenvliesontsteking. Later bleek dat het hondenpen sion voor ongeveer zestig honden was ingericht, maar dat er rond de honderd en veertig werden „gehuisvest". floor P. W. RLSSEL eten uit blik v<vor de hond mag er niet uitzien als leverpastei, maar meer als een bal gehakt, met wat stukjes erin, want op de vertering daarvan is de honde maag Ingesteld," Constant In Amerika worden twee mil jard blikken dieren voedsel per jaar verkocht, in Engeland 600 miljoen. Zomaar een paar cijfers, om een idee te krijgen. „O ja, nog iets en dat is waar lijk geen Weinigheid"sprak de dierenarts nog, terwij! hij al op stond, want er wachtte een af spraak. „Elke eigenaar van hond of kat wil bet beste voor zijn dier, maar wat men over het hoofd ziet is, dat het dierenepen constant moet zijn. Dus niex van daag vijf procent en morgen twintig procent eiwit. Dat is zelf vrij moeilijk te bereiken en daar om ook pleit ik voor die blikken. Nog helemaal afgezien van bet gemak. Maar nu moet ik gaan. Plezierige vakantie en denk er om: geen chocolade voor je hond." yOOR HARD GROEIENDE KINDEREN is een goed ontbijt onontbeerlijk! En na tuurlijk behoort zo'n ontbijt niet alleen goed samengesteld te zijn maar het behoort in alle rust genoten te kunnen worden met vermijding van ontevreden jachtige stemmingen. Niets heeft zo'n #oede invloed op een kind als een goed begm van de dag: met een gezellige moeder die het ontbijt niet als een cor vee ziet en een vader die zich niet grommend achter een krant verschuilt. Welk ontbijt Waar het ontbijt uit dient te bestaan? Geef kinderen vooral een vrucht of vrucht e- s a p. Laat ze een beker melk of karnemelk drinken, of liefst nog een bord pap. Het hangt helemaal van het kind af of havermout-, dan wel griesmeel- pap, of kamemelksepap goed voor hem of haar is. Als het griesmeel wordt, rasp er dan eens een citroenschil in, dat geeft even iets anders. Afwisseling Ook havermout kunt u verschillend maken. Tn Enge land maakt men de havermout met water klaar, vrij dik en geeft er een kannetje room of hete melk bij. Als het kind heel goed gevoed moet worden, roer dan door de havermout rustig een klontje boter. En dan is er nog B r in ta, er zijn Corn Flakes, er is Müssli, alles ter afwisseling. Brood speelt een grote rol, alhoewel de slechte ontbijters daar niet zo goed raad mee we ten in de vroege morgen. Geef eens geroosterd brood met jam, of leg op een geroos terde boterham een plakje appel bestrooid met suiker en kaneeL Een eitje Een eitje op z'n tijd wordt meestal heel lekker gevonden, ze ker met een volkoren boter ham. Vergeet niet dat honing- en rozebotteljam bron nen van gezondheid zijn. Voor kinderen die van to maat houden: een boterham met plakjes tomaat (wel even pellen: tien tellen in kokend wa ter houden.) naar smaak met zout, dan wel met suiker en een drupje citroensap. Kortom laat uw kinderen met een tevreden, rustig gevoel naar school gaan. CISKA VERHEUL JONDEN zijn niet alleen alles-eter», het zijn ook «lies-ruikers. Bij deze jonge boxer is het maar een bloem, maar de dierenarts waarschuwt: „Op straat ruiken de honden aan alles en ze nemen soms happen van de vreemdste zaken; hun nieren moeten dat afval dan weer uit het lichaam werken en omdat de nieren dus eigenlijk toch al constant onder druk staan, mag een hond nooit meer dan één procent zout in zijn eten hebben. Bij hondeneten uit blik is dat tevoren precies uitgekiend." lyjAAR om even op de vakan- ties door te gaan", zei de dierenarts: „Wie zijn hond in een pension doet, moet drie keer uitkijken voor hij één keer ,.ja" zegt, want er zit heel veel kaf onder het koren. Maar ze zijn er, de prima dierenpen sions, waar de honden (en kat ten) even gezond uitkomen als ze erin gaan. Het is alleen een kwestie van goed informeren en niet op het eerste het beste be richt afgaan." „Dan is er natuurlijk de groep mensen en die wordt elk jaar groter die de hond meeneemt. you ER ÉÉN NEDER- i5 LANDER ZIJN die Mee met de tent of de caravan of soms mee naar een hotel of pension. Voor het dier uiteraard het béste, wanneer dit kan. maar dan komt de moeilijkheid met eten en laat me je dan direct zeggen, dat die moeilijkheden he lemaal overbodig zijn. wanneer de mensen hun, laat ik het noe men, drempelvrees maar kwijt waren". Hun drempelvrees? Ik schijn vragend gekeken te hebben, want hij ging meteen verder: „Ja, ik bedoel de drempelvrees ten opzichte van het dieren- eten in blik. Ze zijn natuurlijk bekend, die blikjes "éten voor honden en katten, maar er zijn nog a tijd diereneigenaars die denken: nu schiet ik tekort in de verzorging van mijn hond of poes, want nu draag ik de las ten over op de fabrikant van die blikjes. En dat is natuur lijk, ronduit gezegd, onzin." TK NAM GRAAG aan wat hij A zei, maar die drempelvrees is voor mij iets vreemds, want on telbare keren heb ik die blikjes gekocht. Voor een-weekeind-weg, voor een dag de hond bij vrien den. voor een week naar het zui den, voor zomaar-in-voorraad als de slager zei: „Néén, da's nou jammer, maar het hart is uitver kocht." Ik vertelde het de dierenarts en hij haakte in: „Precies, in de grote steden vooral is de slager natuurlijk niet meer de slager van vroeger en daarmee bedoel ik: hij krijgt zijn vlees min of meer klaar van het slachthuis; geen hele koeien of varkens in zijn winkel. En als hij het niet speciaal bestelt, krijgt hij maar zelden die spullen als maag hart. Ik heb tientallen patiën' ten die. als ik hun zeg dat ze de hond inplaats van een bak aar dappels rauw hart met groente moeten geven, zeggen: ja maar dokter, daar is zo moeilijk aan te komen." De oude tijd. waarin op elke tafel nog wel wat vlees over was, waarin de groenteschaal soms voor een kwart gevuld terug ging naar de keuken die is voor goed voorbij. Als een gezin zes mensen telt, dan staan er zes bal len gehakt op tafel en dan weet de huisvrouw precies hoeveel groente eT gekocht moet wor den. Neen, dat „over" is verle den tijd. Vleeseter Wie kan zijn vinger opsteken als de vraagt komt: In welke straat verschijnt elke week nog de visboer? Het zullen er niet veel zijn. Men haalt de vis in de viswinkel of gefileerd uit de diep vries en voor de poes blijft er weinig over: óf een gang naar de viswinkel voor een bokking óf melk met brood. We hébben in Nederland drie miljoen gezinnen, we hebben ook twee miljoen honden en katten. Dat betekent, dat van elke drie gezinnen twee er een hond of een poes hebben. Iedereen wil dat zijn dier er zo goed mogelijk uit ziet. Je wordt er dagelijks mee gezien, het is bijna net zoiets als een bontjas", zei de dieren arts. En tvat gebeurt er veel? ..Men geeft zijn hond choco laatjes en koekjes en snoep. Men geeft dingen die men zelf graag heeft, in de veronderstel ling dat de hond het ook wel ge weldig zal vinden. Natuurlijk, de hond eet het, maar let wel: hij blijft in eerste instantie een vleeseter." Onder controle „Wat is eenvoudiger dan dat dierenvoedsel in blik", ging de dierenarts verder. „Het is tegen woordig allemaal zo hygiënisch verpakt, hygiënischer kan een particulier het niet voor elkaar krügen. En alles wordt gecontro leerd. In die blikjes zit bijvoor beeld pens, enorm goed vanwege het spierweefsel en de vitamines. Verder hart en lever en er wordt vis aan toegevoegd vanwege de eiwitten. In die blikjes hoort niet thuis longen en milt, maar dat zit er dan ook niet in. Zo'n drie tot acht procent vet -r het ligt eraan, voor poezen of honden wordt toegevoegd, ruim twaalf procent eiwitten en evenveel koo'hydraten. Om aan die kool hydraten te komen gaat er haver mout, rijst of gort door. En goed f - AIS mevrouw Fox-Terriër vier spruiten heeft verdient zij dubbele aandacht. Dan, en in de tijd dat de puppen onderweg zijn, is het van het grootste belang dat er genoeg eiwitten en kalkhoudende produkten in het eten zitten, zagt de deskundige. Har Chow Fon KOOK anderhalve kop rijst met water en weinig zout tot ze gaar en volmaakt droog is. In. een koekepan verhit u vier eetlepels sla-olie en daar bakt u drie eie ren in, aan beide kanten, tot ze helemaal vast zijn geworden waar na de pan van het vuur gaat en u -de eieren in dunne reepjes snijdt U laat ze in de pan die op het vuur terug gaat. Daarna voegt u er zout en peper bij plus drie zeer fijn gehakte men en een pond gepelde garnalen. Als u de grote soort kunt krijgen, hakt u ze grof voor ze de pan in gaan. En kunt u de hand leggen op die grote Chinese garnalen die soms in ons land verkrijg baar zijn. aarzelt u dan niet maar neem ze. Met de garnalen gaan ook de (liefst Chinese, hier in blik verkrijgbare) paddestoe len in de pan. Al roerende brengt u al deze ingrediënten aan de kook en op een lage pit laat u ze gedurende zeker vijf minuten sudderen (steeds roeren!). Dan gaat de droge rijst (u heeft ze op temperatuur gehouden) er bij plus drie eetlepels soja en een theelepel suiker. Op groter vuur, onder voortdurend roeren, laten bakken. En hebt u weinig tijd om te ko ken ofweinig zin dan staat de „kant en klaar" B a h m i in blik op u te wachten. Met een vers gebakken eitje en wat Man go Chutney zult u dan toch een vleugje van het verre China proeven! nog nooit ergens de naam P. Sluis is tegen gekomen, zoals die ge schreven wordt met een grote S die aan de bovenkant uitloopt in een hanekop? Het is immers een begrip, een Europees begrip. Zelfs nog veel verder dan de grenzen van Europa vliegt de haan: in vele, vele landen erbuiten worden P. Sluis' verpakte vogel- voeders, veevoeders, pluimveevoeders, vis- voeders enzelfs hamstervoeder ver kocht. De P. Sluis van de tegenwoordige fabriek in Weesperkarspel is een vrolijk man met een rijk gevoel voor humor. H\j heeft in de meer dan veertig jaar dat hij zijn krachten aan het bedrqf heeft gegeven, de enorme ontwikke ling ervan meegemaakt. Toen hij ,,aan de zaak" van zijn vader kwam, bestond het be drijf juist honderd jaar. Interesse voor vogels JfR is tegenwoordig een her nieuwde belangstelling voor siervogels". vertelt de tegen woordige P. Sluis. .JJttt is ver heugend. Niet alleen voor ons bedrijf, maar ook vanwege het feit., dat het de mens, die in deze haastige tijd te weinig contacten meer heeft met de wezens uit de natuur, behoedt voor een soort ontaar ding in een technisch egoïsme. Het houden van vogels, of ande re dieren, geeft grote voldoe ning. Wie eenmaal begonnen is aan deze liefhebberij, kan er niet meer mee ophouden en gaat zich erg hechten aan zijn dieren. Die dierenliefhebbers komen bij ons met vragen om allerlei inlichtingen. Daarvoor hebben wij een hele dienst in het leven geroepen. Het is een soort voedingskundige, ornitho logische dienst. Vader Sluis begon in Amster dam met de handel in vogel- en kippevoer. De Amsterdammers haalden daar de schouders over op: vogels vraten immers zaad en kippen graan Wat wilde die Sluis uit Andijk? Die wilde en hij bewees dat mei de kweek van honderden inlandse vogels in de achterkamer van de winkel vogelvoer samenstellen dat alle bestanddelen bevatte die ook de natuur aan de dieren verstrekte Want een vink in de natuur eet heel wat meer dan alleen zaad- het dier heeft in hoofdzaak een zaad menu maar hij pikt toch ook tal van an dere dingen mee. Die élementen vormen de aanvulling van zijn „dieet". De „oude 1 P Sluis, toen nog een jonge man, begreep dit en hij maakte zaadmengsels. Die hij bovendien iets ge heel nieuws! ver pakte. De nieuwe belang stelling voor het fok ken van vogels in huis (Albert Heijn ver koopt in zijn winkels alle zaadmengsels en krachtvoeders die daarvoor nodig zijn) heeit de directie voor een nog grotere op gave geplaatst. Met het hamstervoer erbij bestaan er. zo op het eerste gezicht geteld, een 22-tal verschillen de voersoort-jn voor vogels (en hamsters) Er is speciaal zang zaad voor de kana ries, voor grofsnavelige insekten- eters, voor fijnsnavelige, voor Ironische zaadetenden, voor gras parkieten en. grote parkieten; te veel om op te noemen. Proefstation ,.U begrijpt", vertelt de heer Sluis, „dat wij hier zelf een proefstation hebben voor vogels. Daar worden geregeld de meest uitgebreide proeven genomen met een groot aantal vogels van de meest-verschïllende soorten. Het komt erop neer dat wij aan het einde van het broedseizoen, met zo'n zeshon derd vogels werken." P. Sluis is een vrolijk man. Hij zegt: „Wij krijgen uit alle delen van de wereld brieven. Ik herinner me nog die brief van die Franse mevrouw die mij „Cher papa de mes oiseaux" noemde. „Lieve vader van mijn vogels." Over de hele wereld „Wij exporteren naar ruim veertig landen en elk land krijgt verpakkingen in de eigen taal. >g eens een klant uit Saoedie-Arabië op bezoek kregen. We hadden in het Arabisch de kreet: „Voor el ke vogel het juiste voeder" aan de muur van mijn kantoor gehan gen om die klant een plezier te doen. Hij reageerde echter niet. Toen ik vroeg of hij gezien had dat wij hem, tn zijn eigen taal iets hadden wUIen toeroepen, keek hij vreemd op. Hij keek nog eens. Hij begon te lachen: we hadden de tekst omgekeerd gehangen! Dat kan gebeuren!" „We hebben eens een heel bijzondere klant gehad: een Amerikaans diplomaat die een Chinese nachtegaal bezat; het is een soort die ook Pekinese roodborst wordt genoemd. Ofte wel Pekin Robin. Het dier kreeg ons vogelvoer en het ivas goed gezond. Het vloog de hele wereld mee rond. Telkens dan ook kregen wij het verzoek om opnieuw voer te sturen; dat was een kostbare aangelegenheid want de eigenaars van het dier tje waren onafgebroken onder weg. Dat ging dan per vliegtuig natuurlijk. We kregen tijdens zijn leven een brief van de rood borst waarin hij vertelde hoe fijn hij het had. vanwege onze zorgen. Hij ondertekende zo: This is Pierre's original signature (of course in Chinese characters.) Later stuurden zijn bedroefde eigenaars ons zijn overlijdens bericht. „Na een lang en nuttig levenstierf Pierre in het begin van 1958; hij werd zeven jaar oud. Veel van de vreugde die Pierre tijdens zijn leventje wist te verspreiden, had hij zonder twijfel te danken aan het uitste kende voedsel en de buitenge wone dienstvaardigheid van P. Sluis." UivJM, SUu- Echte Italiaanse i import U doet in een glas zonder voet enkele ijsblokjes. Daar op de vermouth inschenken. Lekker verfrissend. Aan de glazen vermouth koel sodawater toevoegen (ver houding naar eigen smaak) U kunt er ook nog ijsblokjes bijdoen met een schijfje citroen op de rand van het glas. Een heerlijke, dorstlessende drank soepele, prettig drinkbare Pfalzer wijn per fles voor liefhebbers van een eerlijke, droge wijn per fles Iets zoete maar toch frisse Rijnwijn per fles fris en geurigenigszins zoel per fles per fles per fles verkwikkende wijn voor elke i gelegenheid per fles jpfc m mm D!ANJ<V"- WIJNKOPERS SEDERT 1887

Allerhande | 1963 | | pagina 5