WARM DE WINTER IN m MET DE PREMIE-VAN-DE-MAAND CLUB WOLLEN DEKENS EN TEXTIELPAKKETTEN PAUZE PICKNICK alleen bij Albert Heijn ALLE WOLLEN DEKENS ZIJN NIET VAN GELIJKE Scholieren bij Albert Heijn BARBECUE 16 in de bergen van Columbia RECEPTEN 2' gemalen eetfestijn in vrije natuur „Een verkwikking met deze jeugd te werken" LET OP HET ETIKET! Triumph Tippa in trek exclusief geselecteerd en vacuum-verpakt voor echte kofpeliefhehbers 1-85 AUGUSTUS 1963 ALLERHANDE ^^/"ARM DE WINTER IN" is het motto van de Premie- van-de-Maand van de PMC. \óór de r in de maand komt, lanceert de PMC voor de leden een „winterse pre mie" om, als straks het koude jaargetij weer aanbreekt, voorbereid te zijn. T/EEL KINDEREN hebben te- genwoojdig zakgeld. Daar door kan het voorkomen dat uw kind meer snoept dan u eigen- 'ijk wel weet. Vooral omdat de neeste gezonde kinderen in het orije kwartiertje alweer „ram melen van de honger", zoals het zo kernachtig gezegd wordt. Ook al ontbijt het kind goed, dan nog doet zich dat gevoel van iets te móéten eten voor. En hier is uw grote kans voor een gezellige „pauze -pic knie k". Hartig en zoet In een goed sluitend plastic zakje of doosje geeft u een lekker hap je mee. Dat kan uit van alles en nog wat bestaan en het kan zo wel het hartige als het zoete om vatten. Als u de vorige dag flensjes, drie in de pan of pannekoeken heeft gebakken, bak dan wal meer en doe wat van deze lekker nijen in het doosje, ze gaan er koud immers ook grif in. Puntbroodjes Neem eens een puntbrood- j e, snijd het overlangs door en haal het wit eruit. Beboter het en vul het met: Stukjes klein gesneden, gepel de tomaat, vermengd met klein gehakt, hard gekookt ei en wat mayonaise. Kleine blokjes komkommer, vermengd met een restje fijn gesneden vlees en wat tomaten ketchup. Sardientjes, met wat citroen sap bedruppeld. Leverpastei, fijngeprakt met een weinig mayonaise en fijn gehakte peterselie. Schijfjes banaan met hier en daar een schepje bessengelei. Kleine worstjes al dan niet met een snippertje mosterd. En zo kunt u zelf met een beetje fantasie en een weinig aandacht de „Pauze-picknick" tot een wa re verrassing maken. Natuurlijk vult u royaal en sluit met de an dere leeggehaalde broodjeshelft. CISKA VERHEUL UIT ISRAËL Rode bietensoep RODE BIETENSOEP is eigen lijk van oorsprong een Rus- sich gerecht, maar thans in Is raël volkomen inheems: U trekt, het liefst van kalfsvlees, een krachtige bouillon. U kruidt ze naar smaak, u zeeft ze door een doekje als ze naar uw smaak is, want de bouillon behoort vol komen helder te zijn. Bij deze bouillon voegt u het sap van een citroen. U neemt enige gekookte bieten, snijdt ze in stukjes en perst er het diep rode sap uit. Dit voegt u even vóór het opdienen bij de gloeien de bouillon waarvan u het zout en pepergehalte hebt gecontro leerd. Door het bietesap wordt de bouillon donkerrood, maar laat het vooral niet op het vuur staan want dan zou het tot bruin ver kleuren. Op de bodem van iedere kop of ieder bord deponeert u een lepel zure room, daarna giet u er de rode bouillon bij. Het effect is verrassend, zowel wat smaak als kleur betreft. UIT INDIA Bananenkoekjes MAAK EEN DEEG van twee kop zelfrijzend bakmeel, 115 gram boter, een kwart kop kar nemelk en een snuifje zout. Eerst de bloem en het zout mi een kom door elkaar roeren, de boter met messen erin klein snijden, daarna de karnemelk erin en dan kneden tot het deeg een vaste bal vormt. Uitrollen op een ondergrond waar meel over gestrooid is. Met een vormpje of een glas rondjes uitsteken. U neemt drie bananen en prakt die fijn. U roert er vier eetlepels geraspte kokosnoot door, goed mengen. Op ieder deegrondje de poneert u een beetje van de ba nanen-kokosmassa. Vouw het deegrondje dubbel (het is dan net een halve maan) en plak de ran den, met een beetje bloem, met wat water tot een papje geroerd dicht. In de frituurpan laat u de koekjes goudbruin worden en gaar. Ze kunnen echter ook in de oven gebakken worden op een be boterd blik. De oven behoort dan middelwarm te zijn, het zal onge veer twintig minuten duren. £)E BELANGSTELLING voor de Triumph Tippa portable schrijfmachine, de Premie-van-de-Maand die vorige maand werd aange kondigd, was, zoals te ver wachten was, bijzonder groot. Zo groot, dat nieuwe be stellingen op deze draagbare schrijfmachine niet eerder dan vanaf september afgele verd kunnen worden, daar de voorraad van duizenden stuks reeds geheel aan PMC- leden werd verzonden. ÜREMIE NUMMER ÉÉN: honderd procent zuiver scheerwollen dekens. PMC-le- den hebben daarbij keus uit een- en tweepersoonsdekens in doubleface uitvoering. De kleu ren zijn: Zuidzeeblauw met pastelblauw en korengeel met zachtgeel. De dekens hebben een roy aal formaat, namelijk één-per soonsdekens 1.50 bij 2.20 m en twee-persoons 1.90 bij 2.30 m. Ze zijn afgezet met satijnband. De PMC-clubprijzen zijn resp. 35,- en 44,- terwijl de ver gelijkbare winkelwaarden resp. zijn 49,- en 60,-. Kwaliteitstcxtiel Naast deze bijzondere aan bieding zijn er twee complete textielpakketten als PMC-pre- mies aangekondigd. De pakket ten zijn samengesteld uit PMC- kwaliteitstextiel. In deze pak ketten bevindt zich een geurige verrassing. De PMC-clubprijs van liet (extra grote) A.-pakket is 52,- van het (grote) B.-pakket 35,-. A-pakket De inhoud van een A.-pakket is: twee theedoeken, een bad doek, twee washandjes, een keu- kendoék, een cocktailschortje, een tweepersoonslaken (glad) en een tweeper soonslaken (geborduurd), twee geborduurde slopen, een douchelaken, een ontbijtiaken en drie dameszakdoekjes>. B-pakket De inhoud van het B.-pakket is: twee flanellenlakens, twee slopen (glad), een luxe baddoek, twee washandjes, ,een keukendoek, een pannelap, een ontbijtlaken, zes herenzakdoeken, twee theedoeken en zes dameszakdoeken. Zowel voor het A.- als het B.- pakket, dat tegen het begin van het winterseizoen een waardevol le aanvulling van de linnenkast betekent, wordt grote belangstel ling verwacht. PMC-leden wordt dan ook aangeraden tijdig deze Premie-artikelen te bestellen bij de Premie-van-de-Maand Club, Postbus 175, Zaandam. Bestellen Het bestellen kan geschieden door middel van het bestelformu lier uit het PMC-chequeboek. Gelijktijdig moeten de benodig de cheques worden meegezonden. De bestelnummers zijn: Eén-persoonsdeken Combinatie Zuidzee blauw en Pastelblauw 521 Combinatie Korengeel en Zachtgeel 531 Twee-persoonsdeken Combinatie Zuidzee blauw en Pastelblauw 522 Combinatie Korengeel en Zachtgeel 532 Textielpakket Pakket A980 Pakket B990 In de bergen van Columbia groeit de beste koffie ter wereld, zo nhild, geurig en aro matisch als geen andere. Daarom vindt u ook Columbia-koffie in elke fijne melange - soms meer, soms minder. Maar de nieuwe Perla de Colombia spant de kroon, bestaat uit niets anders, is werkelijk 100 pure Columbia-koffie. Exclusief voor klanten van Albert Heijn werd deze melange samenge steld uit de „parels van Columbia" (vandaar de naam!). Bovendien vacuumverpakt voor blijvende versheid en zéér bijzonder van prijs: omdat Albert Heijn verwacht dat zéér veel echte koffieliefhebbers de beste koffie ter wereld willen zetten. Precisie-gemalen in vacuumblik 250 gram JfE MODERNE JEUGD is wel anders, maar zeker niet slechter dan vroeger. Te veel jongeren worden als nozems aangeduid. Vooral als je lang haar draagt, een brom fiets hebt of exotisch gekleed gaat. Maar daarom hoef je nog geen nozem te zijn. Daaronder versta ik alleen die jon geren die, los van verantwoordelijkheid, erop uit zijn om overal herrie en ongenoegen te veroorzaken. En dat per centage jongeren is heus niet zo groot HET IS de heer F. Brands- m a, hoofd personeelszaken van de filialen van Albert Heijn, die dit oordeel over de heden daagse jeugd geeft. Een oordeel dat gefundeerd is op jarenlange ervaringen met de jeugd. Voor dat de heer Brandsma zijn func tie bij Albert Heijn aanvaardde, heeft hij op tal van verantwoor delijke posten in de maatschap pij gewerkt. Werk waarbij hij veel met de jeugd te maken had. En in zijn vrije tijd deed hij bo vendien nog veel aan jeugdwerk. Bij Albert Heijn heeft de heer Brandsma ook weer veel met jongeren te maken. Niet alleen met het vaste, jeugdige winkel personeel maar ook met jongens en meisjes onder de schoolgaan de jeugd, die zaterdags of in de vakantie in AH-zaken werken. Veel schooljeugd Sinds enige tijd heeft Albert Heijn die mogelijkheid voor schoolgaande jongeren namelijk geopend. En nu is het al een vrij algemeen verschijnsel geworden dat in de twintig SuperMarts van Albert Heijn en in de vele zelf bedieningszaken op zaterdagen of in de vakantietijd studerende jon gelui zijn ingeschakeld. Meisjes helpen meest aan de kassa's bij het inpakkén, jongens worden in geschakeld voor magazijnwerk zaamheden of in de kruideniers- afdelingen. Vooral op zaterdag middagen, wanneer de zaken meestal een topdrukte beleven is die bijzondere hulp welkom. Want daardoor wordt het mogelijk, on danks de spitsuren, de klanten toch zo snel mogelijk te helpen. Snel aangepast „Die werkende schooljeugd bevalt uitstekend", zegt de heer Brandsma. „En ook in het win kelteam van vast personeel zijn zij meestal snel ingeschoten." De heer Brandsma ziet het tij delijk werken van de schooljeugd als een maatschappelijk ver schijnsel, dat aansluit bij het streven van het Contactcentrum Bedrijfsleven-Onderwijs (C.B.O.) om de jeugd op middelbare- en muloscholen e.d. reeds tijdens hun studietijd enigszins wegwijs te maken in de maatschappij. Albert Heijn hoeft er niet voor te adverteren om studerende TYE ZOMER IS NAAR WIJ HOPEN nog lang niet ten einde, maar over enige weken komen toch onherroepelijk de koudere dagen en nachten, waarin een mens weer behaaglijk onder een wol len deken wil wegkruipen. Er zullen daarom weer talrijke wollen dekens, of wat daar voor doorgaat, worden gekocht. En om teleurstellingen te voor komen is het toch weieens goed de huisvrouw er op te wijzen, waarop zij moet letten bij de aan koop van een wollen deken. Te kust en te keur worden dekens in fraai uitgevoerde tinten te koop aangeboden. Die tinten en kleuren kunnen natuurlijk niet gemist worden het oog wil ook iets maar veel belangrijker is, waar uit die deken bestaat. Let daarom, zo adviseren ver trouwde instanties als de Nederlandse Huishoudraad en de Nederlandse Consu mentenbond, vooral goed op hetgeen er op het eti ket of op de label bij de deken staat. Dan bent u al een heel eind op de goede weg. Volgens onderlinge af spraak tussen de wolfa: brikanten wordt hierbij tegenwoordig een regeling toegepast, die is opgesteld door de Federatie Neder landse Wolindustrie. Deze is weliswaar niet wettelijk verplicht, maar de bona fide wolfabrikanten pas sen haar vrijwillig toe. Zuiver wol De regeling komt hier op neer, dat alleen van een geheel wollen of zui ver wollen deken mag worden gesproken, wan neer deze ook geheel uit wol is vervaardigd, met een tolerantie van 5 pro cent. Een deken mag een „wollen deken" worden genoemd, wanneer deze meer dan 50 procent wol bevat. Het percentage wol moet worden genoemd. Als een deken meer dan 15 procent maar minder dan 50 procent wol bevat, moet de aanduiding lui den: gemengd wollen de ken met zoveel procent wol, of bijv. rayondeken met. zoveel procent wol. Voor dekens die minder dan 15 procent wol bevat ten, mag de benaming wol niet worden gebruikt. Evenmin mogen er af beeldingen op voorkomen die wol suggereren, bij voorbeeld een schaap, of namen of merken die mis leidend zouden kunnen werken. misleiding Die bepalingen zijn niet voor niets opgesteld. Bij een onderzoek dat de Ne derlandse Consumenten bond enige tijd geleden in stelde, bleek namelijk dat toentertijd een als „wol len deken" aangeprezen artikel slechts 2 procent wol bevatte! Voor 84 pro cent bestond deze deken uit rayon en voor 14 pro cent uit katoen. Andere dekens, die met een wol len aanduiding waren aan gekleed, bleken toen slechts 34 tot 45 procent wol te bevatten. Dat gold niet voor de bekende kwa liteitsdekens, die bij dit onderzoek bijzonder goed uit de bus kwamen, na melijk met 100, 99 of 93 procent wol. Scheerwol Tegenwoordig wordt ook vaak de aanduiding „scheerwol" gebruikt. Dat betekent dat wol is gebruikt die regelrecht van het geschoren schaap komt, in tegenstelling tot wol die is herwonnen uit reeds gebruikte wollen goederen. Scheerwol heeft voor honderd pro cent de prima eigen schappen van wol, omdat scheerwol nog nooit is gebruikt en dus niets heeft verloren van de na tuurlijke veerkracht, duurzaamheid, en het isolerend en waterafsto tend vermogen. Daar door voelt een deken van zuivere scheerwol zo lek ker luchtig en toch veer krachtig. en ook zo zacht wollig aan. Wol kroest namelijk, hetgeen dit na- tuurprodukt zo veer krachtig maakt. Wordt voor een deken herwon nen wol gebruikt, dan is die kroezing veel minder. Beter af Echte wollen dekens zijn natuurlijk duurder dan halfwollen produkten, maar men is ook veel be ter af. In het algemeen moet men per bed aiet meer dan twee woll«n dekens nemen. Te veel dekens vergen kracht van het lichaam, terwijl de lucht volledig wordt vastgelegd, zodat er geen Iuchtcircu- latie kan plaatsvinden. Wat het uiterlijk betreft, is er in wollen dekens keu ze uit vier soorten: de ge heel effen dekens, de jacquard dekens met pa tronen, de double-face de kens, die aan elke kant een andere kleur hebben en ten slotte de moderne ruit- en blokdekens. Let u echter bij de aankoop scherp op de etikettering! Boe wassen Het Internationaal Wol Secretariaat, dat ten dienste van de huisvrouw dergelijke nuttige wenken geeft, fyeeft ook enkele regels voor de wasbehan- deling opgesteld. Hier vol gen ze: Was In zacht water, zo mogelijk regenwater. Vermijd hard water, Was steeds in lauw water. Kokend of heet waswater is fataal. - Laat wollen goed nooit weken. Zeepresten moeten voorzichtig, maar grondig worden uitgespoeld. Wol mag niet uitge wrongen worden. Gebruik nooit een wasbord. Droog bij matige temperatuur. Nooit bij de kachel of in de zon. De heer F. BRANDSMA Moderne tijd stelt eisen jongeren voor part time verband te werven. „Als een of twee jongeren op een school zaterdags bij AH gaan werken, heb je er in kor te tijd meer", lacht hij. „Vast en zeker een bewijs dat het hen goed bevalt". Spaarduit Meestal werken de scholieren om een spaarpotje voor hun va kantie te kweken. Of 9m een pick-up, een brommer of iets der gelijks bijeen te sparen. Soms ook, als zij de ambitie hebben later in een dergelijke zaak te gaan wei-ken, om na te gaan of dit werk hen ligt. „De moderne jeugd heeft veel interesses", meent de heer Brandsma. „Ik wil bepaald de kreet van „Die jeugd van te genwoordig" niet overnemen. Natuurlijk zijn de jongeren an ders dan vroeger. Onze maat schappij is immers ook enorm veranderd." Verantwoordelijkheid Hèt probleem is volgens de heer Brandsma, dat de ouderen zich tegenwoordig moeilijker kun nen verplaatsen in de denkwijze van de moderne jeugd. Als men maar beseft dat ook de jeugd an no 1963 behoefte heeft aan leiding. Daarbij is het van belang om de graad van verantwoordelijkheid te peilen die men hun kan ge ven. Want de jeugd wil geen lei ding accepteren als zij alleen als meewerkend voorwerp wordt be schouwd, maar wel als daarbij een stuk zelfwerkzaamheid voor hen naar voren komt, „Dat accent proberen wij ook aan hef werk te geven dat de schoolgaande jeugd bij Albert Heijn moet doen," vertelt hij. „En daarbij wijzen wij hen ook op hun verantwoordelijkheid. Het meisje dat assisteert bij het inpakken aan de kassa, moet be seffen dat de klant als eindin druk van de zaak haar manier van optreden en service-verle nen, zal onthouden. In een mo dern bedrijf moet de jeugd de kans krijgen," zegt de heer Brandsma nadrukkelijk. Het bedrijfsleven moet de nieuwe generatie op juiste wijze kun nen opvangen in het belang van beiden. En dat zal best gaan," besluit de heer Brandsma opti mistisch, „want het is gewoon weg een verkwikking om met de jeugd van tegenwoordig te wer ken!" yOOR EEN KIND is een kampvuur zo'n beetje „het einde". Maar u hoeft niet met de kinderen te gaan kamperen om de vreug den van het vuurtje-stoken met hen te ervaren. U kunt ook zolang het weer dat tenminste toelaat erop uitgaan om een barbecue te houden. En dit geroosterde-kip-eten in de vrije natuur zal de kinderen verplaatsen naar de prairies van het wilde westen. Een onvergetelijke ervaring, een geweldig feest en toch eigenlijk met weinig moeite. Wat moet u doen? kippen moeten gaar èn bruin èn met saus doortrokken raken, maar ze mogen natuurlijk niet schroei en. Reken per persoon op een halve kip, voor de kinderen een vierde deel. Laat, als de kippen gaar zijn, de resterende barbecuesaus in blik of steelpan wat inkoken en giet ze over de vogels. De kippen kunnen zo van het rooster op warme borden (ook even in de buurt van de barbecue gezet) of op picknickborden worden gelegd en dan met saus worden begoten als het een klein gezelschap be treft. Voor een groter gezelschap legt men ze in een braadslee en houdt ze warm op de barbecue tot alles klaar Is. Dan kunnen al len tegelijk worden bediend. En verder Geef er brood bij, bij voorkeur stokbrood, en salade. Maar ook gommes frites of aardappelchips, die in grote zakken verkrijgbaar zijn, kunnen dienst doen. Op war me dagen kan een aardappelsalade een aardige afwisseling zijn. Ook kléine broodjes, doorgesneden en aan beide kanten even geroosterd, doen het goed bij een barbecue. Barbecuesaus 1 theelepel peper, 1 grote theelepel zout, 1 geraspte ui, 1 grote theelepel mosterd, 2 grote theelepels suiker, 1 blik 300 gram) geconcentreerde toma tensoep, 2 dl azijn, 2Vz dl water, 1 eetlepel slaolie, 1 eetlepel Engelse saus. Meng de droge Ingrediënten in een kom goed dooreen en voeg er dan, steeds roerend, de andere ingrediënten in bovenstaande volg orde bij. EEN barbecue kan evengoed voor een klein als voor een groot gezelschap worden georga niseerd. Voor twee of drie perso nen kan er al een worden gemaakt met behulp van het metalen roos ter uit een bakoven. Dat rooster wordt dan gelegd op vier grote stenen die op hun smalle kant worden gezet. Het voordeel van zo'n eenvoudige barbecue is, dat ze niet duur is en altijd kan wor den vergroot met een paar stenen en een tweede rek. De brandstof Welke brandstof is er voor een mooi vuurtje nodig? Droog hout of, zo dit ontbreekt, houtskool of houtskoolbriketten, als die in uw omgeving te krijgen zijn. Bespren kel de houtskool of houtskoolbri ketten met wat spiritus. Doe dit een tijdje van tevoren, zodat de spiritus erin kan dringen, maar doe het ook weer niet te vroeg; want dan is de spiritus al ver dampt als u er een lucifer bij houdt. Zorg voor een brede, niet te dikke gelijkmatig gloeiende laag brandstof, die regelmatig wordt aangevuld, zodat het gehele bar becue-proces zonder onderbreking kan verlopen. Bij een fel bran dend vuur en uitschietende vlam men zou het vlees verschroeien. En vooral: vergeet na afloop niet het vuur grondig uit te maken, daar zelfs het kleinste vonkje brand zou kunnen ver oorzaken. De saus De barbecuesaus moet enige al gemene eigenschappen hebben, al zijn er duizend-en-een variaties: geurig en goed gekruid! Ze moet in het gevogelte trekken, als het ware het gevogelte omhullen. Er kan vrij veel verschil in deze sauzen zijn; de een zal ze licht zuur maken, de ander houdt van iets pittigs zonder dat de saus werkelijk scherp is: sommigen vragen om een zoetzuur smaakje en anderen weer zullen uien ver mijden. Thuis maken Maak de saus thuis al klaar en neem ze mee in een blik of pan netje dat op het rooster kan wor den gezet waarop ook de kip wordt gebarbecued. De saus staat dan warm en is bij de hand als er nog eens bedropen moet worden. Zorg nu voor gehalveerde, ge wassen en daarna gedroogde kip pen. Bestrijk ze met de banbacue- saus en leg ze op het rooster met de binnenkant naar beneden. Zout ze niet. Draai ze af en toe, zo om de tien minuten, eens om en be strijd ze telkens weer met de saus. Gebruik voor dat omdraaien een lange vleesvork of nog beter twee. Niet prikken Het is niet aan te raden om in het gevogelte te prikken, anders loopt het sap eruit en komt het in het vuur terecht. Het bestrijken met de barbecuesaus gaat het best met een platte kwast met een lange steel of met een houten lepel waar een schoon, dun doekje om is gewikkeld. Houd het vuur langzaam en gelijkmatig gloeiend, want de ffOK in de tuin is een barbe- cue-feest op z'n plaats. De stenen barbecue bestaat uit losse element- of muvi-blokken, die vrij eenvoudig te verplaat sen en op te bouwen zijn. Op de eerste laag muvi-blokken ligt een ijzeren plaat, waarop de houtskool wordt aangebracht.

Allerhande | 1963 | | pagina 3