De voor 1940 begonnen schoolmelkvoorziening wint nog steeds veld Oploskoffie De fijnste margarine en de mooiste theedoek in uw keuken LUXE THEEDOEK Albert Heijn B0NZ(# FELIX mmüi t>b Albert Heijn NU EEN HALF MILJOEN MELKDRINK(ST)ERS kopje koffie! Tafelmargarine jr rozebottelsiroop een lekker pittig, Zo'n 80 jaar geleden jHwmwJua Bongo per .pof 1 (}Q 50 gram In alle winkels van I I een moderne, Italiaanse Frisse, fleurige doeken Het gaat beel gemakkelijk Kinderen hebben H-0 nodig. Elk brokje Bonzo bestaat voor 60% uit vlees en bevat verder alle voedings stoffen, mineralen en vitaminen die uw hond nodig heeft. Door het knabbelen op de lekkere harde Felix brokjes worden poezetanden sterk en wit. Bijvoeding is absoluut overbodig. ROOS)# ALLERHANDE AUGUSTUS 1963 Met (school)melk meer mans ]\4ELK OP SCHOOL, zo begon het In 1935 constateerden Rotter- 1*4 dam se schoolartsen dat de conditie van veel leerlingen te wen sen overliet. Hun advies luidde: geef ze per dag een kwart liter melk in de klas. Het Rotterdamse gemeentebestuur had er oren naar, liet, bij wijze van proef gedurende een jaar duizend scho lieren melk drinken en medici constateerden na afloop een gunstig resultaat. Gevolg: de medewerking van de landelijke overheid werd ingeroepen en sindsdien drinkt een toenemend aantal scho lieren in heel het land 's morgens rond klokke tien, vier maal in de week melk. Er kwam een Centraal Schoolmelkcomité met Plaatselijke Comité's en er is een heel net van medewerkers, van melkleveranciers tot de bolleboffen uit de zesde, die, bij wijze van gunst voor „meester' de melkkratten over de klassen mogen verdelen. IN 1952 kwam, na de stagnatie tijdens de oorlog, de school melkvoorziening weer goed op gang. In dat jaar waren er 188.000 melkdrïnkers op school, in 1960 rond 500.000 in 290 gemeen ten en volgens de laatste cijfers doen thans 4300scholen in heel het land mee, waardoor in ca. 350 gemeenten 560.000 kinderen worden bereikt. Vooral in de gro te steden in het westen wordt veel melk op school gedronken, de Hollanden staan aan de rop, Friesland en Zeeland verkeren nog in een beginstadium. Medici stelden vast dat, na bij voorbeeld een lesuur, de aan dacht van het kind verslapt. Na het tweede is een minimum be reikt. De oorzaak wordt o.m. ge- zocht in het dalende suikergehal te van het bloed, dat door het ac- mm reuzepot POC 200 gram tief meedoen vermindert. Scho lieren hebben dan een opfrisser nodig, en voorstanders van melk op school zeggen dan snel: geef ze melk. Dat gebeurt dus bij meer dan een half miljoen scho lieren, die daarvoor per week 35 ct of iets meer van thuis mee brengen. De ouders betalen 70 pet. van de totale kosten, de res terende 30 worden gedragen door overheidssubsidies en het Cen traal Schoolmelkcomité. Waarom melk? In 1957 brachten 23 professoren, artsen en andere deskundigen als Nationale Voedingsraad rapport uit over het voor en tegen van schoolmelk. Zij zeiden: Jn het raam van bevordering of behoud van een goede dage lijkse voeding van de Neder landse schooljeugd van de kleuterleeftijd tot de volwassen heid is de verstrekking van melk op school een belangrijke factor, die onder de huidige omstandigheden niet kan wor den gemist en die steun ver dient." Vier jaar later, nadat er kritiek op het drinken van melk op school had geklonken, rapporteer de de Voedingsraad (rapport 5 juni 1961): „De vier jaar geleden getrok ken conclusie'wordt volledig ge handhaafd. De bestaande school- melkregeling kan nog steeds niet worden gemist. Het laat zich niet aanzien dat deze rege ling in de toekomst overbodig wordt. In tegendeel kan worden verwacht, dat de omstandighe den de wenselijkheid van melk op school eerder zullen verster ken." De Raad vroeg de regering de bestaande regeling te blijven steunen. Overbodig? Melk op school, zeggen tegen standers, is bij de toegenomen welvaart overbodig. Anderen vin- i den melk drinken in de klas ,,ge- 1 zeur" en een storend element bij het lesgeven. Weer anderen zou den de melk door snoepgoed wil len vervangen of door andere ..versterkende middelen" als bis- I kwie e.d. Zij vinden daarbij tegenover zich ten eerste dus de Voedings- i raad, die van oordeel blijft dat ook in een welvaartsstaat melk- drinken in de klas noodzakelijk blijft. Tandartsen gaan bedenke lijk kijken wanneer gCplcit wordt voor stimulering van de snoep lust; melk veroorzaakt geen tand bederf, zeggen zij. En wat een storend element betreft: school artsen en talrijke onderwijsmen sen zijn er van overtuigd dat de aandacht niet afgeleid wordt door melkdrinken op school, maar juist geïntensiveerd wordt na een „da gelijkse injectie" met melk. Melktijd Gewezen wordt daarbij op het gebruik van de melk op het juiste tijdstip. Voor de pauze, uiterlijk half elf. wordt de geschiktste tijd genoemd. Niet later, want dan zou het melkdrinken ongunstig kunnen zijn voor de eetlust bij de lunch. Het ontbijt is na één a twee uur al verteerd. Echt Nederlands, melkdrinken in de klas? Nee, want ook in Australië, België, Canada, Dene marken, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Ierland, Japan. Nieuw- Zeeland, Noorwegen, Oostenrijk, Turkije. Amerika. Zweden en Zwitserland gebeurt hetOok wordt nog wel eens opgemerkt dat de ouders verantwoordelijk zijn voor hun kinderen en gevraagd wordt of een schoolregeling deze j verantwoordelijkheid niet aan tast. JN MIJN TIJD", zegt de 90- jarige ..mensenredder" C. van der Knaap (onlangs bracht hij nog in zijn woon plaats Kwintsheul een driejari ge kleuter behouden „aan de wal") „liep ik dagelijks zes kilo meter op en neer om naar school te gaan." Zijn geboorteplaats bezat een schoollokaal, zij het in een heel wat primitievere vorm dan nu. De grote toneelzaal van een dorpsge bouw was in twee helften verdeeld en daarin huisden de scholieren. Hoofdzakelijk werd er toen les gegeven in rekenen en schrijven. Voor speciale lessen gingen de jongens (zo'n tachtig jaar terug) naar een naburig dorp. Kilometers lopen Tegenwoordig zullen maar wei nig scholieren viermaal ettelijke kilometers lopen op witgeschuur de klompjes. Om twaalf uur werd thuis al met de middagmaaltijd gewacht en om half twee begon de school weer. Het kleine dorpsschooltje kostte toen vijftig cent per drie maan den. Voor velen was dit bedrag toen nog te hoog en deze kin deren konden gratis lessen in Wa teringen volgen. ..Ik geloof niet, dat de kinde ren het toen net zo moeilijk had den als de tegenwoordige school jeugd", zegt de heer Van der Knaap. ,Je kreeg cijfers voor rekenen, schrijven, gedrag en vlijt, en als je nog iets anders leerde, was je een uitzonde ring." Fietsen leren Na schooltijd en op de vrije woensdagmiddag (want die was er toen ook al) leerde hij fietsen. Zelf bezat hij een exemplaar met houten wielen, dat hij had ge kocht voor drie gulden; in die tijd een heel bedrag voor een school jongen. Maar hij was er ook net zo blij mee als een schoolkind an no 1963 met een gloednieuwe fiets. „Het was ook gemakkelijker te leren dan op zo'n model met een hoog voorwiel en een klein achterwieltje", zegt hij met kennelijke trots. C. v. d. KNAAP ih mijn tijd Tijdens de vakanties mocht hij op de schuit van zijn vader mee naar Rotterdam of naar de Zuid hollandse eilanden om aardappelen te halen. Zo leerde hij aardrijks kunde en in de klas wist hij al les te vertellen over polders, dij ken en gemalen. ,JSn mijn plantkunde leerde ik in de vrije natuur. Kom daar vandaag in de grote stad eens om..." Fles met rietje Maar de ouders drinken zelf ook graag rond tien uur hun kop je koffie. Zij beslissen of hun kin deren om diezelfde tijd hun fles- j je met een rietje „geserveerd" krijgen. Hun melk, want school melk is speciaal verpakte, gepas- j teuriseerde melk, die gedronken j moet worden door leerlingen van i kleuterschool en l.o., van m.u.I.o., gym. en h.b.s., door m.m.s'ers en leerlingen van technische en huishoudscholen. Een inspecteur van de volksge zondheid: „Een school zonder schoolmelk is een onvolledige school." Citroenen ontdoen van schil witte velletjes. In kwarten en pitten verwijderen. Eén schil raspen. In mengbeker van een mixer zoveel suiker doen als men wenst, de kwar ten citroen erbij altmede de geraspte citroenschil. Op bijv. twee citroenen zeker twee glazen water toevoegen. Het lekkerst wordt deze long drink als men er een glas vermouth (bijv. Lamati - een echte Italiaanse import- vermouth, verkrijgbaar in alle AH- winkels) bijdoet. -en en ander gedurende een halve ninuuf op grote snelheid in de nixer laten draaien. Het sap door fijne haarzeef zeven Silver Queen Op elk .pakje Silver Queen Tafel* margarine bevindt zich een spaat» zegel. De Silver Queen-Spaarkaart is gratis in elke Albert Heijn-winkel verkrijgbaar. mmem mmsm Kwaliteit A - Gevitamineerd gram Bij inlevering van een volle spaarkaart (60 Silver Queen-Spaarzegels) 47 x 70 cm U kunt kiezen uit een reeks moderne, vierkleurige dessins. Indantbren imprimé. Van een prima kwaliteit katoen, dicht opeengeweven om een maximum aanvochtopneming te bereiken. Vindt u ze te mooi om als droogdoek te gebruiken, dan zult u er als wandversiering, o.a. in de kin derkamer, veel genoegen aan beleven. Silver Queen - U maakt uw keuze uit de serie theedoeken in een Albert Heijn-winkel. U levert de volgeplakte spaarkaart bij de kassa in en u neemt de gekozen theedoek meteen mee. Gemakkelijker kan het niet! de fijnste tafelmargarine - alleen bij In elk glas een blokje ijs leggen, de long drink erover gieten en serveren. Men heeft dan een heerlijke citroen drank. VARIANT De vermouth weglaten, maar er een echt groen selderij-blad met een klein steeltje eraan bijvoegen. Verder pureren en zeven als bovenstaand. Drank heeft een zeer pittige smaak. Vruclitendrank TVJEEM glazen, doop de ran den in citroensap, draai ze daarna in kristalsuiker rond, dan vormt zich een decoratieve „ijs"rand. Schenk in de glazen: de citroendrank (zonder ver mouth), een scheut van de citroendrank met de selderij, rodebessensap, sinaasappelsap (eventueel met wat water verdund) en naar keuze andere vruchtesappen. Gar neren met een schijfje citroen sinaasappel of een andere bijpassende vrucht, dat te paard op de rand van het glas wordt gezet. Onder in het blokje ijs. glas: een Zij werken 7 uur per dag: H-0 geeft de voor hun gezondheid onmisbare energie. Om opgewassen te zijn tegen hun groei en hun werk hebben kinderen stevige voeding nodig. Evenals voor ons zijn voor hen, in nog sterkere mate, de 5 bestanddelen - vitaminen, eiwitten, koolhydraten, kalk en ijzer - beslist onontbeerlij H-0 bevat deze 5 kostbare elementen in grotere mate dan enig ander graanprodukt. Reeds bij een kleine hoeveel heid H-0 is de voedingswaarde zo hoog, dat het de essentiële voeding is voor allen die veel energie verbruiken. 's Morgens of 's middags, uw kinderen zijn dol op H-0 en de heerlijke notensmaak. H-0 is 'n gezond, natuurlijk en econo misch voedsel en u kunt het gemakkelijken snel klaarmaken. Als bron van energie en ge zondheid noodzakelijk voor ieder, die werkt en zich inspant. gevitamineerd 60%vlees A gevitamineerd (L (vlees of vis) 'NH0UD03llIlR #02E8ÖilUS N Ik weet wel, wat ik 't lekkerste vindl En moeder weet, wat 't beste voor je is, kleine meid. De echte Roosvicee, rozebottelsiroop, die niet alleen verrukkelijk, maar tevens een bron van energie is. Pure groeikracht, zeldzaam rijk aan natuurlijke vitamine C. Laat ze ervan genieten, zie ze erdoor groeien; geef ze weerstand tegen kouvatten, griep en infectie-ziekten. Uit 1 fles Roosvicee schenkt U wekenlang dagelijks ge zondheid. Geef het Uw kinderen - gun het Uzelf Die handige flessen Roos~ vicee - in beschermende ver pakking waardoor de fles niet gaat kleven en met extra sluüdop - zijn verkrijgbaar in levensmiddelenzaken if 1.72 RECTER'S FABRIEKEN N.V. VEENENDAAL.

Allerhande | 1963 | | pagina 2