Jongste lichting komt op voor t nienwe schooljaar SPELEN en SLAPEN VOOR WIE DE SCHOO LUIDT HET WENT AL GAUW op L.S. Minder leerlingen Kleuterschool vormt een goede voorbereiding Eerste dag: „Een sprookje vertellen" DIT ZEGT DE DOKTER ERVAN Schoolgaande kinderen hebben meer voedsel nodig dan men denkt DE JEUGD IS GEZONDER y* 7 VOOR HET JONGE KIND NODIGER DAN BROOD: FEEST-ETEN VOOR DE SCHOOLGAANDE JEUGD School in cijfers iniiiiiiiiiiüin Verrassend PMC-nieuws Wit is mode Interview met Kinderpsychologe Mevr. J. Elsen-Schlösser Albert Heijn N.V. - Zaandam Aller SAH001000091 Allertiande augustus 1963 Hande HOFLEVERANCIER AUGUSTUS 1963 8e jaargang no. 8 (91) i - DE JUFFROUW VAN de eerste klas schrijft met wit krijt centimeters hoge letters op een zwart bordwelkom allemaal. Dat is een w, zegt ze en wat een e is weet de klas al van de kleuterschool of uit het voorleesboek van thuis. Welkom, zegt dezer dagen ook de directeur van het lyceum. Hij schryft het niet op het bord. Misschien staat het op de publicator in de hall. En over een paar weken herhaalt de rector-magnificus het bij het begint van het nieuwe academiejaar. Misschien klinkt zijn begroeting iets minder genuanceerd en bedenkt hij hoe er in Nederland in 1975 niet minder dan 73.000 studenten zullen zijn. Dat brengt problemen met zich, voor de studie, de huisvesting, de aanpassing en, na afloop, de plaatsing in de maatschappij. fyJAAR VOOR de juffrouw van de eerste is dat alles geen probleemZij ontvangt haar klasje van twintig of nog méér maar gelukkig wordt er wat gedaan aan het euvel van de te grote klassen met een spontaan welkom. En al vielen er op de eerste schooldag hier en daar wat tranen, al spoedig gaf het ritme van de klas het levenstempo van de leerplichtigen in de bankjes of stoeltjes rondom haar lessenaar aan. ROND 210.000 jongens en meis jes gaan deze maand voor het eerst naar school. In het tijdvak 1958-1961 daalde het aantal leer lingen bij het gewoon lager on derwijs met vijf procent. In 1958 waren er 1.475.492, in het school jaar 1961-1962 waren er 1.397.822 scholieren. In alle andere takken van de kleuter- universiteit, steeg Welkom allemaal, schrijft juf op het bord en daarmee is een nieuw schooljaar begonnen.... j|/7T IS EN VOGUE in de regenjassenmode dit na jaar, zowel voor dames als voor heren. Maar praktisch is het niet. Deze witte regen jas blijft echter wit, want de aquaperl-stof is bewerkt met Scotchgard, de water- en vuilaf stotende vinding van Minnesota Mining Manu facturing Company, waar door regen noch vuil vat op de stof heeft. Het model heet „Admiral" en het werd ver vaardigd door Baerlocher Co, Rheineck in Zwitser land. Kinderpsychologe mevrouw j. Eisen-Schiösser, Wassenaar, getrouwd, moeder van vier kinderen, aarzelt niet lang bij de vraag wat het jonge kind, dat dezer dagen voor het eerst naar school gaat, het meest nodig heeft. Begrip, zegt ze, meeleven thuis met wat er in de klas gebeurt, en laat het kind spelen. Dat is nodiger dan brood! AANPASSINGSMOEILIJKHE- I jonge kind veel gevraagd. Daar- S1 DEN komen bij leerplichtigen °m t.v.-kijken iedere avond on- x J J „"L rtirtn n riovo gewenst. Voor deze jonge kijker- steeds minder voor aldus deze ,jM js het v0]gen van een v kinderpsychologe. Het feit, aat pr0gramma lichamelijk en gees- de overgrote meerderheid van telijk een inspannende bezigheid. de Nederlandse schooljeugd op een kleuterschool was, spreekt daarin een belangrijk woordje mee. Maar. zegt ze, de „grote" school betekent toch een wezen lijke overgang, een periode van spelen wordt afgesloten en het jonge kind leert nu met de tucht kennis maken. Daarom is het zo belangrijk dat er, na school, ruimte is om te spelen, het liefst in de openlucht en, als het niet anders kan, binnen. Maar dan zonder mopperen over de „rom mel" die in de flat wordt aange richt. Jongens moeten kunnen figuurzagen, meisjes schilde ren, tekenen en verven. Dat hebben ze nodig. TV-kijken Mevr. Eisen vindt de kleuter school van groot belang. Ze zegt: hier wordt niet alleen gewerkt aan het schoolrijp maken, maar bovendien worden hier vriend schappen gemaakt, die op de „grote" school voortduren. En als het kind dan eenmaal in de eerste klas zit. is naast veel spelen ook veel slapen nodig. Want ongemerkt wordt van het DE MEESTE KINDEREN zijn in hun smaak eigenlijk vrij eenzijdig. Maar:gebraden kip is nu eenmaal feestelijk". On ontbeerlijk zijn overigens de pa tates frites (ze zouden dan ook eigenlijk met een hoofdletter moe ten worden geschreven!) en ze horen echt op de feestdis te prij ken, goudbruin en licht knappend. Bij de kip hoort compote, liefst ge mengde en dan met heerlijke, glimmende abrikozen en perziken erin. Soep wordt over het algemeen minder gewaardeerd maar met een pasteitje vooraf oogst u toe juichingen! En ijs-toe is natuur lijk het summum van feestelijk heid of taart, maar ook de tra die niet nalaat invloed te oefenen op houding en prestaties school. Ouders moeten zich, zegt deze kinderpsychologe, vooral niet be zorgd tonen als de eerste ver richtingen niet al te indrukwek kend zijn. Het kind moet erin ko men. Direct beginnen met huis werk en bijwerken is onverant woord. Er zijn heel wat kinderen, die pas op wat latere leeftijd „in eens" een achterstand inhalen en dan als het ware spelenderwijs klasgenootjes overtroeven. Ik geloof niet dat er op die leeftijd al echt luie kinderen zijn, zegt de Wassenaarse kinderpsy chologe, die verbonden is aan een kindertehuis, waar ze met de moeilijkste „gevallen" te maken krijgt. Soms worden kinderen verkeerd aangepakt of affectief verwaarloosd. Er zijn kinderen die het beschutte kleuterleven willen continueren, maar de meesten vinden het plezierig naar de „grote" school te gaan omdat dit beleefd wordt als een werke lijke fase in het „groot worden" Nog iets, zegt mevr. Eisen, ouders moeten niet alles op alles willen zetten om een kind, dat wat achterop raakte tóch op de lagere school te krijgen. Het is beter om een jaar later naar de „grote" school te gaan, dan een maal te doubleren. Daardoor wordt de achterstand veel groter, terwijl zittenblijven ook psycholo gisch onaangename gevolgen kan hebben. Overblijven Overblijven op school, advi seert mevr. Eisen Nederlandse huismoedei-s, moet zoveel moge lijk worden vermeden. Speciaal buiten-de-deur-werkende vrou wen moeten alleen in het hoogst noodzakelijke geval hun kinderen tussen de middag op school la ten, de pauze thuis is beslist noodzakelijk. Van negen tot te gen vieren is voor het jonge kind een te lange dag. Ik ben voor de schoolvrije zaterdag, zegt mevr. Eisen, als die maar goed be steed wordt en het kind niet maar wat moet „omhangen". De zaterdagmorgen lijkt me heel ge schikt voor hobbyclubs. Mevr. Eisen: bij de meeste kinderen verloopt de aanpassing op school zonder schokken. En bij de „probleemgevallen" leert de praktijk dat bij een goede aan pak, die zich niet door onnodige bezorgdheid maar door verant woorde pedagogische motieven laat leiden, doorgaans goede re- i sultaten bereikt worden. van onderwijs, school tot de dat aantal. De oorzaak van de daling op de lagere school is o.m. het eer der en meer overgaan naar het b.l.o. en naar lager beroepson derwijs. Van het totale aantal leerlingen in 1961 volgde 94 pet. volledig dagonderwijs, een stij ging van 2 procent t.a.v. 1958. Het kleuteronderwijs steeg in de jaren 1958-'61, met name het aantal vijfjarige kleuterscholie ren nam belangrijk toe. De helft slaagt Daalt het aantal l.o.'ers, bij m.u.l.o. en v.h.m.o. schrijft men nog steeds record-aantal len in. Maar, weten rectoren en directeuren, kwantiteit en kwali teit houden geen gelijke tred. Nog altijd is het zo dat 50 pro cent van de leerlingendie een middelbare opleiding beginnen, de eindstreep niet haalt. En bij het academisch onderwijs lig gen die cijfers zó: van iedere 100 studenten studeren er slechts ca. 50 af. Zorgen Het lager onderwijs heeft zo zijn eigen zorgen. Het tekort aan gymnastiekzalen, de personeels voorziening, wel of niet een schoolvrije zaterdag, welke com pensatieregeling als er een school- vijfdaagse is, om er maar een paar te noemen. En voor de juffrouw van de eerste en al haar collega's in heel het land, die in deze maand een nieuwe lichting leerlingen in de bank zien schuiven, geldt dan nog de moeilijkheid van het „school rijp" maken van haar klas. Nieuwe fase Haar taak, en die van haar collega's, de tranen van de „pre mière" in de loop van zes jaar tijd te doen veranderen in de te vreden lach van de gelukkige, OP 16 JANUARI 1962 waren er in ons land 1.397.828 leerlingen die lager onderwijs ontvingen. Eerste klassers tel de men toen precies 221.853. Op de middelbare scholen wer den in dat jaar 16.238 diplo ma's uitgereikt, gymnasium-A 1905, B 1758, h.b.s.-A 3644, B 5426, m.m.s. 3060 en handels dagscholen 445. Rond 85 pro cent van de examenkandida ten slaagt. Maar slechts 50 procent van de v.h.m.o,'ers, die vol goede moed in de eer ste klas begonnen, haalt de eindstreep. Een kwart doet het zonder vertraging. Wat de universiteiten be treft: ook hier bereikt onge veer 50 procent de eindstreep, de andere helft geeft kort na het begin of tijdens de studie op. die slaagde voor het toelatings examen. Dan begint een nieuwe fase in het studieleven, dat in telkens andere omstandigheden en op steeds hoger niveau blijft vragen en geven, zolang de school bel luidt.... Als de schoolbel weer luidt ditionele chocoladepudding, licht trillend en overgoten met geuri ge vanillesaus mag zich nog al tijd in een grote populariteit ver heugen. ECHT IETS voor jonge smul- i papen. U braadt de kip (graag in roomboter), laat het gevogel te gaar sudderen, neem het uit de pan (warmhouden) en giet een flesje ongeklopte slagroom in de jus. Op hoog vuur ondet flink roeren laat u de saus licht binden. De kip gaat nog even in de saus terug, u begiet hem nog enige malen en doet dan op. In dit geval met versgekookte aard appeltjes serveren. CISKA VERHEUL TK MOET", zegt onderwij ze- res Corry Kers (24) van de lagere v. d. Parraschool op de grens Den Haag-Voorburg (blond, slank met een zwak voor tennis en jazzmuziek) „op de eerste schooldag altijd terug denken aan mijn eerste dag op school. Ik geloof niet dat ik ge huild heb. Ik ging met mijn tweelingzus naar de „nette" school in Apeldoorn. We moch ten in één bank zitten. Wij droe gen schoenen, daarom was het de nette school; kinderen die klompen droegen gingen naar de boerenschool.... Ik vertel de eerste dag op school een verhaaltje, een sprookje of zo, over een prin sesje dat voor het eerst naar school ging en héél flink was en natuurlijk niet huilde. Dat helpt. Trouwens, er wordt tegenwoor dig minder gehuild op zo'n eer ste schooldag en wat opvalt: meisjes zijn flinker dan jongens. Zij hechten zich ook sneller aan „de juf". Maar kinderen die de eerste dagen wat stil en verle gen doen, worden meestal later echt „vrij", terwijl leerlingetjes, die in het begin meer branie hebben na verloop,van tijd in binden." Corry zorgde voor de sensa tie van het (school)jaar toen ze haar als twee druppels water op haar lijkende tweelingzus in haar klas bracht. Reactie van „de achterste bank": we hebben twee dezelfde juffen, en dat was blijkbaar bij het begin van een nieuw school jaar te veel van het goede! Onderwijzeres Corry Kers: „De eerste dag is voor sommi gen wat zwaar. Maar in korte tijd weten ze niet beter. Zelf zou ik niet anders willen dan voor de klas staan, het is een wereld je in het klein..." CCHOOLGAANDE KINDEREN eten verschrikklijk veel, hetgeen de ouders wel eens in verwarring en het gezinsbudget in het ongerede kan brengen. Om deze ogenschijnlijke geeuwhonger te begrijpen, dient men van het volgende op de hoogte te zijn. Sedert ongeveer honderd jaar, en in versterkte mate sinds het einde van deEerste Wereldoorlog (ongeveer 1920), vindt er een zg. „acceleratie" van de jeugdontwikkeling plaats. Met deze term bedoelt men het verschijnsel dat de kinderen van alle leeftijds groepen, tot aan de puberteit, tegenwoordig groter zijn dan hun ouders op dezelfde leeftijd waren. Niet alleen zijn de kinderen tegenwoordig langer en zwaarder, doch ook hun geest ontwikkelt zich sneller en de volwassenheid treedt eerder in. Er is dus sprake van een harmonische versnelling (acceleratie) op alle punten. Ontspanning even belangrijk als brood. ontdekte maakte men zich aanvankelijk enige zorgen: het leek er immers op dat de mens, onder invloed van de moderne civilisatie, tè snel tot rijping kwam en dan ook te snel zou verbloeien. Men vergeleek de acceleratie met het „trekken" van planten in kunstmatig verwarmde en verlichte broeikassen en dacht: aan het gezegde: „vroeg rijp, vroeg rot". Niets is echter minder waar gebleken. De mens verbloeit te genwoordig niet eerder, inte gendeel, hij blijft langer vitaal en sterft op veel latere leeftijd dan vroeger. De acceleratie is een aanwijzing, dat de in het kind aanwezige ontwikkelings mogelijkheden door de verbe terde levensomstandigheden thans beter tot ontplooi'ng ko men dan vroeger; de jeugd is werkelijk gezonder dan voor heen. Het spreekt nu vanzelf, dat de ze geaccelereerde groei leidt tot een sterk verhoogde behoefte aan bouwstoffen voor het jonge orga nisme, dus aan volwaardige voe ding. De praktijk wijst uit, dat dit nog al te vaak wordt verge ten. Veel schoolkinderen verkeren in een niet-optimale algemene toestand, zijn slap en lusteloos, hebben een slechte lichaamshou ding en voetklachten. Door het kind dié voeding te verschaffen die het voor zijn snelle groei no dig heeft, kunnen dergelijke ver schijnselen heel vaak worden op geheven. Een relatief onvolwaardige voe ding kan op twee wijzen tot stand komen. In de eerste plaats kan de hoeveelheid voedsel, het aantal calorieën, tekortschieten. De ou ders menen dat bet kind, omdat het nog jong is, minder voedsel nodig heeft clan een volwassene. Bedenk echter dat een kind van tien a twaalf jaar per dag 2500 cal. moet hebben en een kind (jongen) van dertien vijftien jaar zelfs 3200 cal. Een volwas sen man behoeft bij matige ar beid 2700 cal, en bij zware ar beid 3700 cal. (met „arbeid' wordt lichamelijke arbeid be doeld). Men ziet dat de getallen voor schoolkinderen en volwasse nen nauwelijks verschillen. Juiste voeding De tweede fout (die overigens veel vaker wordt gemaakt) is, dat de voeding van het schoolgaande kind niet uit de juiste bestandde len bestaat. Deze kinderen stillen hun honger voor een te groot per centage met aardappelen, patates frites, snoepgoed en dergelijke, met „snacks" die wel calorieën leveren en de maag vullen, doch die niet in staat zijn, de noodza kelijke nutriënten (eiwitten, mi- neralen, vitamines) te 'sveren. Wanneer men de navolgende pun ten in het oog houdt zal men in staat zijn, deze fout te vermijden. 1. Het geaccelereerd groeiende organisme heeft eiwitten no dig, die in Je nieuwe weefsels moeten worden ingebouwd. De beste en goedkoopste dierlijke ei witbronnen zijn melk- en melkprodukten (kaas), alsmede vis en visproduc ten, Aan deze laatste categorie wordt bij de voeding van school kinderen nog te weinig gedacht. Vlees is eveneens uitstekend, doch aanzienlijk duurder. Goedkoper nog zijn de plant aardige eiwitten die o.a. voorko men in brood en peul vruchten; deze kunnen ech ter niet de totale eiwitibenoefce dekken, er is steeds tevens een zekere hoeveelheid dierlijk eiwit nodig. Ais algemene regel mag men stellen dat schoolkinderen per dag ten minste een halve liter melk, vaak nog iets meer, no dig hebben; eventueel wordt deze nu en dan in de vorm van yoghurt, karnemelk, havermout of gries- meelpap gegeven. Daarnaast zor- ge men dagelijks voor kaas, öf een ei, óf vis, öf vlees. Een maal per v/eek een peulvruch- tenmaaltijd is een goede gewoon te. 2. Van de mineralen zijn vooral ijzer en calcium van be lang. IJzer is nodig voor de vor ming van het bloed; het komt rij kelijk voor in vele soorten groen ten en vruchten, doch eveneens in brood, vlees, vis, eieren, keuken en appelstroop. Calcium is nodig voor de groei van de botten; de belangrijkste bronnen zijn hier melk, kaas en andere melkprodukten die wij zo even reeds tegenkwamen als eiwit leveranciers. 3. Voor een voldoende toevoer van vitamines is het dage lijks gebruik van groenten en vruchten (of vruchtesappen) ab soluut noodzakelijk. Dit is welis waar algemeen bekend, maar het valt bij sommige kinderen toch moeilijk, hen tot het eten van ge noeg groente te brengen. Laat men erom denken, dat groenten en fruit elkaar weder zijds niet kunnen vervangen: bei de zijn dagelijks nodig! Met volle maag naar school Ten slotte een algemene op merking: Schoolkinderen dienen nooit zonder ontbijt naar school te worden gestuurd ook al willen zij dit zelf, bijvoorbeeld door te laat opstaan 's morgens. Kinderen verdragen een lege maag gedurende de morgen veel slechter dan volwassenen. Het is zelfs goed, uw kinderen altijd wat boterhammen mede te geven, opdat zij in de loop van de ochtend op school een „tweede ontbijt" kunnen nutti gen. Dit weerhoudt hen van snoepen en het verbetert de prestaties op school, hetgeen uit meerdere onderzoekingen gebleken is.

Allerhande | 1963 | | pagina 1