TYPEN ONDER TAFEL Schrijfmachine en elektr. keukenklok ZIJ TYPT HET SNELST VAN HET HELE LAND AH-Vacuumkoffie I.45 Albert Heijn Hb r Portable Keuken klok r Goed Bekeken Het gebeurde in Dax i 1,20 De enige plaats waar het kon! ERGENS EEN PIEK Twee nieuwe premies Waar te bezichtigen de meest verse van alle AH-Vacuumkoffie Vol-aromatisch 172 Mild red ■krachtig 45 Müd-geurig Pittige koffie OMAAR INEENS MET DE DEUR IN HUIS VALLEN en dan nog met een beetje vreemde vraag ook„Heeft u ook wel eens onder een tafel zitten typen in een stampvol café, vol met enorm druk discussiërende Fransen - Ik wel. Premie van de Maand Club Perla de Colombia door P. W. Rl'SSEL HET IS NIET ALLEDAAGS, dat geef ik graag toe, maar het is gebeurd. In Dax, die Zuidfranse plaats waar ze zeggen dat de meisjes met de mooiste ogen van Frankrijk wonen en wel op een julidag in 1962 toen de Tour de France er tegen vijf uur in een gloeiend- hete namiddag het einde van de zestiende etappe had gevonden. HET is naar onze begrippen wat be helpen. maar in 1873 waren ze heel erg enthousiast over de eerste bruikbare schrijfmachine. Het leek wel wat op een naaimachines met voetbediening. 11e uitvinder, C. Sholes, zei er zelf van: „Ik heb iets slimmers gebouwd dan ik ge dacht had en de wereld zal er haat bij hebben". En dat had ze. A LS BEZETENEN hadden ze aan de eindstreep om Jacques Anquetil staan juichen toen hij als eerste de verse kalklijn overschreed. Normaal zou het na die aankomst zijn geweest wan neer ik de, voor de journalisten die de Tour volgden, plaatselijke perszaal had opgezocht, maar dat idee kon ik rustig laten varen. Er was geen doorkomen aan, de eer ste dertig straten in de omtrek. Sterker, ik kon niet eens bij mijn vierwielig voertuig komen en toch moest Ik dat op z'n minst zien te hereiken, wilde ik aan het werk kunnen voor m'n krant. Een door de hitte neem ik aan rood aangelopen politie man bracht redding. Druk roepend en wolken knoflook voor zich uit blazend dreef hij een wig in de enthousiaste massa en ik volgde snel in zijn kielzog tot aan 2 vier wieler. Een sleuteltje, mijn type machine en ik was voorlopig ge red. Want ergens zou toch wel een plek te vinden zijn waar ik mijn verhaal van die dag kon schrij ven, nam ik aan. Op tijd Hoe ongelukkig IK zou niet weten wat ik moest beginnen zonder schrijfmachi ne. Ik heb dat instrument langza merhand over de hele wereld ach ter me aangesleept. In Kongo stond het onder de palmen en deed z'n dienst, aan de Noordkaap stond het op een koffer achter in de auto en was opnieuw onmis baar. Hoe ongelukkig ik me voel zonder schrijfmachine heb ik ge merkt toen ik eens in Barcelona aankwam en op het vliegveld mijn koffer werd gestolen. Niet alleen m'n overhemden en mijn tandenborstel waren weg, maar in die koffer zat ook mijn schrijf machine. Dezelfde avond heb ik er nog een kunnen lenen van een Belg en veertien dagen later werd er in Nederland een nieu we gekocht, want „de verzeke ring dekte de schade". Ik mag wel zeggen dat ik ware ik beeldhouwer voor twee mensen een standbeeld zou ma ken: voor de uitvinder van het bed waarop ik de vermoeide leden na een tocht kan uitstrekken en voor de man die de schrijfmachine maakte. Overigens, wie maakte die schrijfmachine? de bel trok van de nieuwsvergaar- ders. Zeven jaar had hij in stil te het ene na het andere model gebouwd, veranderingen aange bracht en opnieuw gewijzigd. Toen liet hij zien waaraan hij zo lang had gewerkt: een zware ma chine, met toetsen om te bedie nen en met een papierrol boven op. Het geheel leek het meest op de telexmachines van enkele ja ren terug. „Het zal met deze machine wel gaan zoals met zoveel nieu we dingen: men praat erover, men kijkt eens en dan is ieder een het weer vergeten", dacht Sholes wat pessimistisch. Maar kijk, in 1873 kwam de gro te kentering. Sholes had weer veranderingen aangebracht en in eens bleek de interesse aan alle kanten: de eerste bruikbare schrijfmachine verscheen op de markt. Uiterlijk een soort naaima chine met voetbediening. Christopher Sholes moest toe geven: „Ik heb iets slimmers gebouwd dan ik gedacht had en de wereld zal er baat bij heb ben." WEL, die plek was er, maar het bleek een zeer bescheiden plek. In één café op het plaatselij ke plein, dat uiteraard Place du Général De Gaulle heette, was een tafeltje en daar mocht ik zitten. Mannetje naast mannetje verdrong zich in de ruimte, want er moest beslist gedronken worden op die Franse overwinning. Met een wiel- dikte had Anquetil de Spanjaard Bahamontes geslagen en aan welk een schoner gedachte kon een Fransman zich op dat mo ment overgeven? Maar nu een stoel en die was nergens meer te bemachtigen. Staande aan een tafel een verhaal op een typemachine neervlijen is geen kleinigheid, maar ik begon. Het eerste halve velletje ging wel, edoch, steeds meer Fransen meen den de overwinning met -een glas te moeten vieren en steeds meer zich vrolijk excuserende en tegen me aanstotende mensen kwamen er binnen. Dit was geen werken. De tijd drong, want een kran tenpers wacht niet en ik moest nog een telefoon vinden ook. Een snel besluit: ik dook met mijn schrijfmachientje onder de tafel, ging in de kleermakerszit en schreef mijn verhaal. Om me heen zag ik alleen maar voeten en schoenen; doorgaans van die touwtjesschoenen, maar de ta fel was breed genoeg en ik had van niemand last. Het feit dat ik daar zat werd wel opgemerkt, maar niemand die het echt gek vond. Als die man daar zo no dig onder tafel moet zitten ty pen, dan moet hij dat weten, nietwaar? Kort en goed: het verhaal kwam op tijd klaar en stond de volgende ochtend in een Neder landse krant. Iets slimmers l LS u het mi) vraagt hebben we bijzonder veel te danken aan de Amerikaan W i 11 i a Burt, die in 1829 dacht: „Dit is het, dit moeten ze niet maar even namaken" en hij vroeg en kreeg patent van president Andrew Jackson zelf. „Typograaf" noemde hij het ap paraat dat hij had geconstrueerd: zo groot als een kaarttafeltje. He lemaal achteraan zaten de letters die naar beneden vielen na een klap en een draai aan, een knop. Een New Yorkse krant had een naam bedacht: „De familie-letter drukker", dat leek het blad de beste en populairste oplossing. Hoeveel zo'n „typ taf el" moest kosten, wist nog niemand, maar iedereen dacht dat het wel erg duur zou zijn en niemand bestel de ?r een. De uitvinding van Burt is dan ook nooit in produktie ge nomen. Het duurde veertien jaar voor het vervolg verscheen: De machi ne van Charles Thurber die in 1843 openbaar werd ge maakt. De letters zaten nu aan ijzeren armpjes in een ronde ring en vooraan, ja, ja, dat begon er al op te lijken vooraan een rol om papier in te zetten. Maar alweer: niemand wilde er aan, Thurber stond even in de publici teit en net zo vlug was men hem weer vergeten. Maar nu zullen we het hebben, dachten sommigen in 1866 toen Christopher Sholes drukker en uitgever heftig aan Ondenkbaar TAAT heeft de wereld meer ge- had dan Sholes ooit kon ver moeden. Want laten we ons niet vergissen: het zijn niet alleen de kantoren, waar de „typewriters" staan, In kamers bij mensen van wie men het misschien nooit had gedacht, kunt u ze vinden: die ma chientjes met die indrukletters die het allemaal zo eenvoudig maken om de gedachten op papier te zet ten. Ik ken een oudere man hij is 67 jaar die nooit heeft le ren typen en die door last van reuma moeilijk meer een pen kon hanteren. Maar zijn twee kinde ren zijn geëmigreerd naar Austra lië en hij wil hun brieven beant woorden. Kijk, de schrijfmachine was dé uitkomst en hij tikt er al drie jaren op. We kennen de kreet: „Oh, wat een mooi handschrift", maar als we eerlijk zijn kunnen we die slagzin niet zo gek dikwijls aan heffen. Ik bedoel: wij met z'n allen schrijven nu niet zo erg geweldig duidelijk en leesbaar. Dat „één stok en poot en haal op" hebben we wel geleerd, maar het is allemaal wat slordiger géwor den in de loop der jaren. Veel mensen weten dat maar al te goed en willen toch dat hun brieven aan relaties, vrienden, za ken, en maakt u de rij maar lan ger, er nejjes uitzien. Ze typen tegenwoordig. Van kleine bedrijven een manszaken krijgen we nog maar zelden een geschreven reke ning: men typt. Verenigingen sturen hun circulaires niet meer met geschreven adressen uit; de secretaris zit 's avonds thuis en., hij typt. Onze samenleving is ondenkbaar zonder schrijfmachines. Christo pher Sholes had inderdaad iets slimmers gebouwd dan hij ooit had kunnen denken. LS EEN AANHOUDSTER ooit gewonnen heeft dan is het wel mevrouw J. C. M achwir th-B ij lo o in Ro'tterdam. Toen de allereerste wedstrijd voor het Nationale Typekampioenschap in Den Haag tverd gehouden heh ik al meegedaan', zegt ze. „Dat was, es even kijken, in 1950 en ik werd vijfde. Elk jaar was ik er weer. Tweede werd ik en zevende en derde en vierde. Tot de laatste keer. U bent eerste, zeiden ze en ik kreeg de prijs: een schrijfmachine." In de vingers TN HAAR FLAT in het hart van -*■ Rotterdam kijkt mevrouw Machwirth van de derde ver dieping de Hoogstraat in. Ze heeft net haar zesjarige zoon Ian naar sdhool gebracht. „Het gekke is, dat juist die heel jonge meis jes op zo'n wedstrijd niks halen", zegt de snelst typende vrouw van Nederland. De vrouw die het snelste typen kan: mevrouw J. C. Machwirth-Bijlo uit Rotterdam. De in Schiedam geboren me vrouw Machwirth is al vroeg ach ter de schrijfmachine gaan zitten. „Ik was zeventien toen ik een secretaressecursus volgde", ver telt ze. „Die duurde een jaar. Misschien had ik het in de vingers, ik weet het echt niet, maar op mijn eerste kantoor waar ik als meisje van achttien kwam, bleek ik de snelste op de typemachine te zijn." Elf jaar heeft mevrouw Mach wirth op kantoor gezeten. Ze was nogal honkvast, want het zijn in al die tijd maar twee kantoren geweest. Steeds brieven opnemen en brieven uittypen, vergaderin gen bijwonen en notulen tikken. „Ja, ik zeg altijd „tikken", nooit „typen". En met tien vin gers natuurlijk, maar dat begreep u al." ,.lk tik blind" WAT hield) die wedstrijd, waar bij mevrouw Machwirth eer ste en dus snelste tikster van ons land werd, nu precies in? Ze vertelt het zelf. „Je moest een half uur tikken. We waren met tachtig meisjes en jonge vrouwen en maar drie mannen. Da's altijd zo, heel weinig mannen. We kregen een tekst en die moesten we via de typemachine op papier zetten. Je kijkt natuurlijk niet meer naar de machine, want ik tik blind, zoals dat heet. Je houdt dus alleen de tekst naast je in de gaten en dan ga je je gang maar, zo snel mogelijk." Hoe snel was dat? „Ik kwam dus uit de bus met 486 netto-aanslagen per mi nuut." Dat zal wel veel zijn, maar jm een idee te krijgen: hoeveel aanslagen maakt iemand die ge- voon thuis typt? „Dat hangt zo rond de twee honderd aanslagen", mgt me vrouw Machwirth. En dat „netto" bij die aansla gen? Dat is het geheel met daarvan afgetrokken de foute aan slagen. Zestigduizend MET mevrouw Machwirth heb ik wat zitten rekenen om er ach ter te komen hoeveel brieven zij in de loop van die elf kantoorja ren heeft getikt. Dat begint dus bij zoveel per dag, dan per week, maand, jaar en toen kwam de optelsom met deze uitkomst: rond de zestigduizend brieven. „Niet te geloven", verwondert mevrouw Machwirth zich hardop, „daar heb ik nooit bij stilge staan." Maar in september, wanneer de nationale typekampioenschap pen voor de dertiende keer in Nederland worden gehouden, is mevrouw J. C. Machwirth-Bijloo weer van de partij. „Dan wagen we het op nieuw". lacht die snelle vrouw uit Rotterdam. F)IT ZIJN de jongste pre- mies van de PMC: een portable schrijfmachine van Duitse en een keukenklok Amerikaanse makelij. Voor beide geldt dat zij ver vaardigd werden in fabrie ken van naam en dat de Pre- mie-van-deMaand Club weer de gebruikelijke, volledige garantie verstrekt. DREMIE nummer één voor juli is de beroemde portable schrijfmachine van Triumph, de Triumph T i p p a. Deze in West-Duitsland ver vaardigde schrijfmachine is zeer solide en fraai van uiter lijk. Zij heeft het discrete en voorname Elite-lettertype, een „rustig" lettertje dat ieder typewerk een goed „voorko men" geeft. Het formaat van de „Tippa" van Triumph is handig-klein (31 x 31 x 7.5) maar de kwaliteiten zijn die van een grote machine. Het gewicht is 4.1 kilo, zodat ver voer geen enkel bezwaar oplevert. Hier zijn nog enkele deugden van de Triumph Tippa: er zijn drie regelafstanden, een schake laar voor tweekleurig lint en voor het tikken van stencils, een auto matisch lintomschakelingsmecha- nisme, een papiersteun, een type- armvrijmaker. De wagen kan vergrendeld worden, het toetsen bord is reflexvrij, er is een losse en vergrendelbare hoofdletter- toets, een regelopheffer, een te- rugsteltoets en een papiervrijma- ker. De „Tippa" heeft vele extra lettertekens, zoals bijvoorbeeld: X, en do SERVICE Ook aan de uiterlijke vormge ving is alle aandacht besteed. De machine is uitgevoerd in beige en bruin met plastic kofferkap. Het geheel is afsluitbaar en voorzien van een verende draagbeugel. De Triumph Tippa leent er zich uit stekend voor om „zo even mee te nemen", los aan de hand of, dat kan door het handige formaat, in de aktentas. Op deze PMC-portable wordt één jaar schriftelijke garantie verstrekt. Service wordt verleend door de importeur en door vele er kende kantoormachinehandelaren in het land. Bij iedere machine wordt een controle schrijfproef bijgesloten en, natuurlijk, een instructieboek je. Deze eerste julipremie kan wor den besteld voor direct, maar ook latere aflevering is mogelijk. De prijs, bij een vergelijk bare winkelwaarde (compleet met koffer) van ten minste ƒ250 is voor leden van de Premie-van.de- Ma and Club slechts 163. Deze clulbprijs is als volgt samengesteld: ƒ1 AH-spaarzegels voor reserve ring, ƒ47 aan PMC-cheques en 115 contant. PMC-PREMIE nummer twee voor juli is de elektrLsche PMC-keukcnklok, een Amerikaan se klok, vervaardigd door een be kende fabriek, die In iedere keu ken „past". De klok is uitgevoerd in ivoor- witplastic. Het formaat is 17 bij 17 cm. De PMC-keukenklok heeft een grote centrale secondewij zer. Niet alleen is het handig voor de in haar keuken werkzame huis vrouw onmiddellijk de tijd „bij de hand te hebben" de praktijk leert dat tijdens het koken en braden de tijd „vliegt" en dan is een uurwerk in de directe omge ving een heel gemak. Maar van veel belang is natuur lijk ook dat de klok, door de gro te centrale secondewijzer belang rijke diensten kan verlenen bij het bereiden van voedsel. Juist voor die gerechten die een nauwkeurige timing vragen, is een goed keukenuurwerk van belang. De PMC verwacht dan ook dat voor d^ze tweede juli premie gro te belangstelling zal bestaan. De vergelijkbare winkelwaarde is 32. Voor leden van de Pre- mie-van-de-Maand Club ligt de prijs belangrijk lager, zij betalen slechts 17 aan PMC-cheques. nieuwe PMC-premles, nl. de Triumph Tippa Portable schrUf- j machine en de Elektrische Keukenklok zijn voor belang stellenden te bezichtigen In de AH-Supermarts Helmholtzstraat 63, A'dam, ILeyweg 1018, Den Haag. Westzijde 28, Zaandam. Binnenban 265, Rotterdam- I Hoogvliet. Plein 1945, IJmulden. Ir. J. P. v. Muijlwijkstraat 23, Arnhem. Nieuwe Markt 166, Roosendaal. I Rijksweg 2, Geleen. Alsmede In de AH-Zelfbedie- Iningswinkcls Kruisstraat 2, Assen. Langestraat 3, Amersfoort. LVan Loenshof 15, Enschede. i Markt 11, 's Hertogenbosch. HOE BESTELLEN Juli-premie nr. één kan als volgt besteld worden: het reserverings formulier kan verkregen en weer ingeleverd worden in iedere Albert Heijnwinkel of kan rechtstreeks gezonden worden naar de Premie- van-de-Maand Club, postbus 175 in Zaandam. Men ontvangt na enkele dagen het reserveringsbe- wijs met registratienummer en verzendadres voor het opzenden van cheques, alsmede een giro- stortingsformulier. Direct na ontvangst van cheques en girostrookje wordt de Triumph Tippa in een solide verzenddoos afgezonden. S De PMC-elektrische keukenklok met grote centrale secondewijzer. I Waarom is de gemalen koffie van Albert Heijn in vacuum- blik zo in trek? Waarom is AH-Vacuumkoffie verser dan alle andere? Omdat de vers heid in het blik verzegeld zit. Vacuumbtik A 230 gram h b"ift de koffie altijd 5 minuten ge leden gebrand". Luister eens als 20'n blik opengaat. "PffFtP zegt het. En nooit zult u verser koffiegeur hebben opgesno ven dan op dat moment... also! u in de branderij staat. Kan het verser? Vacuumblik 4 250 gram poudmerk 11 nerk groenmerk paarsmerk De beste koffie ter wereld Perla de Colombia ij een Vacuumblik kwaliteitskoffic, exclusief racuummtti voor Albert Heijn in 4 250 gram Columbia geselecteerd. Een milde melange met bijzonder volle smaak en heeft de lekkerste koffie r JULI 1963 ALLERHANDE

Allerhande | 1963 | | pagina 3