EEN HART VOOR VELSEN NOORD EN ZUID dichter bij elkaar eë JOOPDODERER MacQueen THEE RAADHUISBOUW IS IN VOLLE GANG PAKKET PANNEKOEKEN VOOR TV-KOMIEK SWIEBERTJE Werk rond nieuwe pontliavens eind dit jaar gereed nieuwe Het IJmuiden 35 ct Plein 1945 de top van het anker van Dudok - wordt Velsens nieuwe stadshart DANK ZIJ VELE NIEUWE WEGEN Silver Queen Waarom kopen in de AH-SuperMart? fanmail van kleuter-kijkers Let op de Mysterieuze Mr. X BRIEVEN UIT HELE LAND Charme en gulheid Stadsgesprekken gratis Per pak is veel vo ordelig er Hartverwarmende SCHOTSE THEE MacQueen Theezakjes JUNI 1963 ALLERHANDE JN DE TWEEDE WERELDOORLOG werden in de gemeente Velsen 4100 huizen afgebroken. Daarmee was zij een van de zwaarst getroffen gemeenten van ons land geworden. De bezetters hadden bet zo beslist: ze hadden schootsveld nodig, omdat er zware verdedi gingswerken, waren, zoals een grote duikbootbasis in IJmuiden. De eerste buizen werden opgeblazen, maar de meeste werden door slopers met de grond gelijk ge maakt. Een en veertig honderd woningenHet was de grootste sanering die Velsen ooit beeft meegemaakt, want het was juist bet oude, maar gezellige deel van IJmuiden dat verdween. VIA DE BEVRIJDING kon men - niet meteen met de herbouw beginnen. Eerst moesten de fundamenten worden verwijderd en al het puin worden geruimd. Dit enorme karwei werd onder supervisie van het Ministerie van Wederopbouw en onder lei ding van de Amsterdamse bouw kundige Gossen Roos De fijnste margarine en de mooiste theedoek in uw keuken Tafelmargarine Kwaliteit A - Gevitamineerd pakje 250 gram Bij inlevering van een volle spaarkaart met 60 Silver Queen-Spaarzegels GRATIS een moderne Italiaanse LUXE THEEDOEK uitgevoerd. Het resultaat was dat binnen achttien maanden na de bevrijding al heit puin was ge ruimd. De gemeente was weer bouwrijp. De bekende architect W. M. Dudok had inmiddels een geheel nieuw stedebouwkundig plan voor het nieuwe IJmuiden gemaakt. Hij koos daarvoor de vorm van een anker. Het lange deel van dit anker Is de beken de Lange Nieuwstraat, lopend vanaf liet Plein 1945 (de top van het anker) tot aan de rotonde van het Gijzenveltplantsoen, dat op zijn beurt de beide ankerbla den .vormt. Koningen, winkels Met grote voortvarendheid werd de herbouw ter hand ge nomen. Enkele duizenden wonin gen tegelijk werden in uitvoering genomen en in 1953 kon in Vel sen met enige feestelijkheid de zesduizendsite na de Tweede We reldoorlog gebouwde woning in gebruik worden genomen. Wo ningen en winkels verrezen snel. Vanaf het Plein 1945 tot en met het Marktplein (het midden van het Dudok-anker.) ontstond aan een zijde van de Lange Niéuw- straat een belangrijke winkelga lerij. Nu heerst er op en om het Plein 1945 een indrukwekken de bouwactiviteit. De gemeen te laat-hier een prachtig raad huis neerzetten. Het raadhuis, ook een ontwerp van architect W. M. Dudok, zal met zijn ruim 45 meter hoge toren over enkele jaren domineren in het nieuwe IJmuiden. Ook Albert Heijn is aan het Plein gaan bouwen: de nieuwe Super- Mart, die nu klaar is en op 19 juni feestelijk opent. 67.000 inwoners In Velsen wordt hard gebouwd. In de duinen verrijzen flatge bouwen, sommige met een hoog te van vijftig meter. Er staat ook nog veel te ge beuren. Zo zullen grote delen van het oude IJmuiden nabij de Vissershaven in de toekomst moeten verdwijnen. De sane ringsplannen zijn gereed en zo af en toe koopt de gemeente en kele oude panden om ze na ver loop van tijd te laten afbreken. Maar het hart van IJmuiden zal zijn plaats krijgen op het Plein 1945. DE., bouwactiviteit op Plein 1945 in IJmuiden. Op de voorgrond de nieuwe Super- Mart van Albert Heijn. Daar achter het bouwterrein voor het nieuwe Velsense Raadhuis. Op de achtergrond het Hoogovenbedrijf. Omdat u er acht winkels onder één dak vindt. Dat betekent: tijdbesparing en gemak. Omdat het zelfbedieningssysteem u net zo snel of langzaam laat winkelen als u zelf wilt. Omdat de SuperMart u een enorm assortiment te bieden heeft <5200 verschillende artikelen), waaruit u rustig uw keuze kunt maken. Omdat alles soortgewijze uitge stald is, behoeft u niet te zoeken en kunt u niets, vergeten. Omdat alles hygiënisch voorver pakt is. met vaak leuke recep ten. menu-tips en duidelijke ge bruiksaanwijzingen. Omdat de bedrijfsleider, de afde lingschef en het overige perso neel dank zij het zelfbedienings systeem gelegenheid hebben de klant deskundig van advies te dienen. Omdat men als AH-klant lid van de PMC-club kan worden en profiteren van de belangrijke voordelen, die de leden van de ze club worden aangeboden. Omdat Albert Heijn door zijn gro te omzet genoegen kan nemen met een lage winst en derhalve scherp concurrerende prijzen kan berekenen. Omdat die prijzen netto-prijzen zijn, zonder dat cr wat extra is opgelegditeneinde achteraf daar weer een korting van te kunnen geven. Omdat de kleine kinderen in de wagentjes een eigen zitje hebben waardoor de moeders niet bang behoeven te zijn, dat zij ze uit het oog verliezen, terwijl z.ij aan het winkelen zijn. Voor kleuters èn moeders wordt het winkelen in een SuperMart zo een feest. Omdat Albert Heijn's SuperMart is uitgerust met kassa's die een zeer snelle bediening garan deren. Omdat, ten slotte, zoveel klan ten deze wijze van kopen pre fereren, dat Albert Heijn niet al leen in IJmuiden een nieuwe SuperMart gaat openen, maar dit jaar bovendien nog liefst tien nieuwe SuperMarts in ge bruik neemt! Druk werk Aan alle kanten wordt aan de wegenverbetering gewerkt. Dit zijn de nieuwe w-egen die bij het pontplein-zuid in Velsen zijn ontstaan. Oud verdwijnt Het Noordzeekanaal moet worden verbreed. Dat is een dwingende eis. En daaraan moest het oude dorpje Velsen ten offer vallen. Helaas, maar noodzakelijk. - Wil Over een tijdje is het met de schilderachtigheid gedaan. llltlllllllllllllilllllllllllllllllllillillllillllllllllllllllllllllllilllHlllllllillllüllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiliiliiiiiliiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiii VOOR SWIEBERTJE. MENEER", zei de postbode en een verbaasde Joop Doderer hield een pakket pannekoeken in zijn handen. Niet dat hij de inhoud kon raden, maar dat het om leeftocht" ging, had de held van het NCRV-kinderprogramma ,,Swiebertje" spoedig door, toen hij het papier loswikkelde. Vetvlekken en geuren van dit goed-vaderlandse gerecht maakten hem duidelijk wat ditmaal zijn „fanmail" uitmaakte. IK KRIJG brieven en reacties uit heel het land", zegt Joop, Rotterdammer, al is het niet van geboorte, tegen de vijftig maar jong met de jeugd als hij de lot gevallen van pechvogel Swieber tje op de beeldbuis moet bren gen. En het pakket pannekoeken was dan ook een geschenk van jonge bewonderaartjes. uit angst dat hun ster op de vliering, waarop hij tijdens een van zijn avonturen opgesloten geraakt was, zou verhongeren... In 1955 begon de NCRV-televi- sie met dit kinderprogramma, dat, zegt regisseur Henk Veenstra, beslist tot een van de toppers in jeugd-TV-land behoort. Swiebertje dankt zijn ontstaan op de beeldbuis aan oud-onder- wijsman John uit den Bogaard (ik schreef die boekjes toen ik twintig was, het was zo maar een jeugdgrap, eigenlijk). De schrijver, redac teur van de NCRV-omroepgids, was eigenlijk wat verbaasd, dat de TV belangstelling had voor zijn ,,oude" boekjes. Maar de jeugdsectie van de NCRV zag er wat in en na een bewerking kwam Swiebertje op het scherm. De eerste serie was een succes en na een onderbreking van zes jaar volgde in 1961 een herha ling. „Altijd wat geks" In het najaar van '61 werd een nieuwe serie lotgevallen van Swiebertje gelanceerd, met, nog steeds, Joop Doderer, in de hoofdrol: „Die is hem op het lijf ge schreven" vindt regisseur Veenstra en Joop zegt zelf: ..Ik speel dit met veel plezier. Het is een echt leuk programma en bij de opnamen beleven we al tijd wel wat geks." Zo stapte veldwachter Brom snor, de grote tegenspeler van Swiebertje een keer uit het spel om bij het 's-Gravelandse kas teel, waar de ongelooflijke avonturen van het mannetje Swiebertje voor een groot deel plaats hebben, het verkeer te gaan regelen! Zaterdag 18 mei ging de laat ste uitzending van dit seizoen de lucht in, maar Joop komt ko mend seizoen weer terug met nieuwe Swiebertje-belevenissen. Acteur Doderer gaat nog meer doen voor de NCRV, maar daar aan wordt nu nog „geknutseld", weet hij. Precieze cijfers over de kijk dichtheid bij Swiebertje, dat op zaterdagmiddag wordt uitgezon den, zijn er niet. maar de NCRV- t.v weet dat het een van de meest geziene jeugdprogram ma's in het land is. Veel plezier Joop Doderer en zijn medespe lenden hebben steeds veel ple zier om de reacties. „Beste Swie bertje, Bella heeft het gedaan" stond er in een brief, die hij kreeg. to#i veldwachter Brom snor hem weer eens ergens van verdacht. Echte poppekastreacties, zegt Joop Doderer dan. Schrijver John Uit den Boogaard heeft zelf ook veel genoegen van zijn held op het scherm, al had hij eerst wel wat bezwaren tegen verfil ming. Joop kreeg een stapel post, kortgeleden van het kindersana torium De Klokkenberg in Bre da. Die luitjes schrijf ik zelf terug, besloot hij, niet als „de heer Doderer" maar als Swieber tje. En dus stelde hij een brief op vol inktvlekken en taalfouten. Het werd een heel feest met cor respondentie heen en weer en een taalles, speciaal gewijd aan Swiebertjes vreemde epistel! Dé held De barones op het kasteel en de freule en zelfs knorrige veld wachter Bromsnor zijn het er, met tienduizenden Nederlandse kinaer-kijkers over eens: Swie bertje is op zaterdagmiddag d e held van de beeldbuis. Een acht jarige scholiere schreef: „Pas maar goed op, Swiebertje. we willen je niet missen." En een grote stadsonderwijzeres: „Swie bertje heeft pedagogische kwali teiten. Ik geloof dat de jeugd veel van hem kan leren." Klopt, zegt Joop Doderer. ik ben op Swiebertje nog lang niet uitgestudeerd... ER bestaat kans dat u tijdens het winkelen in de nieuwe AH-SuperMart vriendelijk op de schouder wordt getikt door de Mysterieuze Mr. X. Schrikt u dan niet, integendeel, Mr. X. heeft het goed met u voor. Hij zal u een eenvoudige vraag stellen. Weet u daarop het juiste antwoord te geven, dan zal Mr. X. zyn portefeuille tevoorschijn halen en u al naar gelang uw antwoord uitstekend, goed of minder goed is een waar debon overhandigen, variërende van 2,50 tot 25.—. Let dus goed op de Mysterieuze Air. X! 'N bang avontuur in het veelbewogen leven van de tv-held. Swiebertje dreigt alles te machtig te worden, naar gelukkig zijn de barones en de freule er om een handje te helpen. Veld wachter Bromsnor houdt daarbij ook een oogje in 'f zeil... DE OPENINGSDAG van de AH-SuperMart-IJmuiden zullen charmante jonge dames als gastvrouwen van Albert Heijn optreden. Zij zullen de be zoeksters en ook de bezoe kers natuurlijk met versnape ringen verrassen. En voor dor stige kelen wordt er zelfs gra tis Coca Cola uitgereikt. "jVTIEUWE WEGEN ZULLEN LEIDEN naar het centrum -EN van Velsen, naar het Raadhuis op Plein 1945. De we gen die wij bedoelen, zullen de benoorden het Noordzee kanaal wonende Velsenaren dichter bij het hart van hun eigen gemeente brengen. Het Noordzeekanaal is een scheidslijn in de gemeente. De Velsen-Noorders voelen zich soms afgesloten van het overige deel van de gemeente En dat is niet te verwonderen. Wie van de ene naar de andere oever moet is daarmee een kwartier kwijt. Voor langzaam verkeer is er geen tunnel. Die is er alleen voor automobilisten. ACTIVITEITEN DE VERBINDING tussen het noordelijk en zuidelijk deel zal echter beduidend korter worden, wanneer aan het eind van dit jaar de ponten op en neer zullen varen op de plaats waar vroeger de spoorbrug was. Vanaf de spoorwegovergang bij de vroege re halte Hoogovens (opgeheven, nadat de Velser-tunnels in ge bruik waren genomen) wordt thans een brede weg aangelegd naar de plaats waar de spoorbrug was. Op de zuidelijke oever is de gemeente doende een groot ver keersplein te maken. Een oud via duct over de Stationsweg is afge broken en ook het andere viaduct verdwijnt, om- plaats te maken voor een bredere collega. De ponthavens zijn al enige tijd geleden gereed gekomen. Ook het Noordzeekanaal is ter plaatse ver breed. Trouwens de gehele ver plaatsing van het pontveer (er gernis, toen de tunnel nog niet klaar was!) is een gevolg van de noodzakelijke verbreding van het Noordzeekanaal. HINDERPALEN Hinderpaal nummer één de stalen spoorbrug is weg. Nu wachten nog drie zware brug- pijlers op hun einde. Ze zullen met behulp van boormachines en een ton springstof worden op geruimd een karwei waar voor een half jaar is uitgetrok ken. Pas als dat werk klaar is, zullen de ponten naar hun nieu we plaats kunnen stomen. Een plaats die zodanig is gekozen, dat noord en zuid Velsen dich ter bij elkaar komen. Bezoekers van Albert Keijns nieuwste Super- Mart in IJmuiden kunnen straks gratis gebruik maken van een publieke telefoon voor stadsgesprekken. Het is een van de vele vor men van dienstverlening, die Albert Heijn voor zijn klanten heeft ingesteld en die door de SuperMartbezoekers getuige de ervaringen in de vele an dere SuperMarts van AH zeer wordt gewaardeerd. £ATCH WEIGHT" noe- men de Amerikanen het systeem, dat Albert Heijn nu ook bij de nieuwe SuperMart in IJmuiden heeft ingevoerd. Klaar ge wicht voor vleeswaren. Niet langer koopt men pre cies een ons ham of worst, waar halve plakjes bijzit ten om aan het jiiiste ge wicht te komen. Alle vleeswaren koopt men uitsluitend in hele plakken, waarbij dus scha delijke halve plakjes zijn uitgesloten. Op ieder pakje staat precies het gewicht aangegeven en de prijs, die men moet betalen. Een volautomatisch reke nende weegschaal bepaalt het juiste gewicht en feilloos de juiste prijs. Keurig verpakt liggen in de gekoelde vitrines de vleeswaren voor u gereed en u kiest precies het pak je dat u het beste lijkt. Over de noodzakelijkheid om het Noordzeekanaal te verbre den kunnen we kort zijn. Van af het huidige pontveer tot en met de massieve brugpijlers is het kanaal een soort flessen hals. Twee grote zeeschepen kunnen hier elkaar niet passe ren. Een groot deel van de kade van de papierfabriek Van Gelder en Zonen ruimt het veld voor het water van het Noordzeekanaal. De verbreding van de noordelijke oe ver is een betrekkelijk eenvoudige zaak: de fabriek mist een deel van haar kade, maar krijgt er een grotere voor terug. Minder simpel is de verbreding van de zuidelijke oever van het kanaal, want hiervoor moeten huizen en huisjes van het schilderachtige dorpje Velsen verdwijnen. Wie kent dit kleine dorpje niet rondom een van de vijf moeder kerken van ons land de En- gelmunduskerk uit de achtste eeuw, vlak bij het te kleine raadhuis. De straatjes met hun lage oude tegen elkaar leunen de huisjes, zijn nog altijd gelief de objecten voor kunstschilders. Van deze schilderachtigheid zal niet veel meer overblijven. VERNIEUWING Reeds nu zijn slopers bezig huizen, die het dichtst bij het ka naal staan, af te breken. Een ou de, uit het begin van deze eeuw- stammende stalhouderij is nage noeg met de grond gelijk gemaakt. Een nog ouder huisje was binnen twee dagen verdwenen. Zo maakt het oude plaats voor het nieuwe Want wie met zijn tijd mee wil. zal soms met het verleden moeten breken. rijk geurige Schotse melange pakje 100 gram Ov Handig en gemakkelijk doos ?0 stuks groot formaat theezakjes CSCSct.

Allerhande | 1963 | | pagina 5