Eerlij li en hard werken houdt jong (en mooi)" DORST NAAR DE FRISDRANKEN HEVIGER LIMONADESIROOP Albert Heijn, zegt de heer H. VALK VALK Vestival 7 w .q. ZAANKANTER VAN HET ZUIVERSTE ZAANWATER Waarmee op picknick? Daar kunt u geen dorst voor lijden! VRUCHTEN- LIMONADE- SIROOP een pionier in de Ned. reclame wereld /C?\' nanse j m I.15 AI BERT HF :1.75 .I.75 Haal morgen een fles bij r JUNI 1963 ALLERHANDE Er zou een boek te schrijven zijn over de ontelbare activiteiten, waaraan de heer Valk in zijn loopbaan als recla mechef van Albert Heijn heeft deelgeno men. Dit was er één van: de Dam-tot-Dam-race. Czaar Peter ziet van zijn hoge voetstuk welgeval lig toe hoe de energieke Zaandammer met zijn twee in Oud-Zaans cos- tuum gestoken secon danten wordt gefotogra feerd. ALBERT HEIJN N.V. geeft een levendig, goed geredigeerd personeelsorgaan uit, waarin al het wel en wee van de zeer velen die een werkkring hebben ge vonden in het bedrijf, behandeld wordt. Daar ook worden de ju- bilarissen toegejuicht, daar wor den de verlovingen, de huwelij ken, de promoties en nog veel meer van zulke prettig-menselij ke zaken onder de loep genomen. Met andere woorden: voor jubi larissen en een stukje over hun carrière bij het bedrijf bestaat een volkomen toereikend medi um, het blad AH-FLITSEN. Als Aller Hande, dat per nummer een oplage van 1.250.000 ex. heeft (de grootste in ons land) een personeelslid van AH bespreekt, dan betekent dat, kan men rustig aannemen, dat het een persoon aangaat van wel héél bijzondere kwaliteit en po pulariteit in het bedrijfI Niets is zo kalmerend als een kopje AH-vacuumkoffie in dp vrije natuur! verhogend zou werken. Het is juist andersom.' Goed gevoerde reclame namelijk vergroot de omzet en vergrote omzet bete kent - bij Albert Heijn om laaggaan van de prijzen en dat bij gehandhaafde topkwaliteit natuurlijk! In vakkringen is men daar dan ook wel degelijk van overtuigd en geen zichzelf respecterend bedrijf zal zo dom zijn te bezuinigen op de recla me-activiteit. Tenminste als het daarmee gediend is. Want dat is natuurlijk ook weer een kwestie die afhankelijk kan zijn van tal loze factoren." De heer "Valk praat of hij nog volop aan het werk is. Dat is hij ook, ofschoon hij na de twee laatste jaren als algemeen recla me-adviseur het bedrijf te heb ben gediend en ro terloops met zijn collega Engel in 1962 nog even de geweldige organisatie van het jubileum „Albert Heijn 75 jaar en aktiever dan ooit" op zijn schouders te hebben genomen, dan nu gepensioneerd wordt- FLK JAAR STUGT DE OMZET van de limonades, zoals de Fris- dranken ook genoemd worden. Er zijn grafieken gemaakt die dat heel duidelijk aantonen: het lijkt wel een steeds hoger wor dend Alpenlandschap. De pieken zijn de zomermaanden; dan wordt er, zoals spreekt, meer „slammenade" gedronken dan des winters. 1959 dat herinnert ieder zich met grote, onuitwisbare scherpte was een prachtige zomer (wie zou zó iets, in óns klimaat, ver geten). De piek die het grafische Alpenlandschap in dat jaar dan ook toont is enorm; hoger dan Himalaya's Mount Everest. Maar de piek van 1960 liegt er toch ook niet om: een soort Mont Blanc. De eerste bereikte de grafische hoogte van 177, de tweede toch nog zo'n 153. hij, Goed klimaat „Ik voel me goed", zegt „ik heb een prettige werkkring gehad en dat zei ik u al ik heb kunnen werken in een goed klimaat, moreel dan en ik geloof dat niets zo goed is voor een mens als dat. Dat houdt jong en mooi!' Hij moet om dit laatste harte lijk lachen. Een Zaankanter die „mooi" is, dat is ook wel té gek! Toch heeft hij gelijk: niets maakt een mens zo prettig om te zien, zo stralend zelfs als een goed geweten en een goed hart. Beide heeft de heer Valk, die dan nu met pensioen gaat maar tóch nog niet helemaal: hij is namelijk voor z'n baas, alweer druk in de weer met een nieuw groots project. Maar daarover mag hij geen woord loslaten. llobfay ^O'N PERSOON nu is de Zaandamse heer H. Valk. Wy zeggen nadrukkeiyk „Zaapdamse" heer. Want als er ergens ooit gezocht wordt naar het zuivere type Zaankanter, dan behoeft men de heer Valk maar tevoor- schijn te halen (wat niet zó gemakkelijk zal gaan trouwens, want h(j is nog steeds in de weer). Niet alleen het feit dat hij 40 jaar in dienst is by één haas en 40 jaar als reclame- en publiciteitschef (een volkomen unicum in die branche) maar ook zijn definitieve besluit eindelijk helemaal met pensioen te gaan, zijn aanleiding tot een stukje over hem. Dat dit stukje in AllerHande verschynt en niet alleen in het personeelsorgaan FLITSEN dat heeft diepere oor zaken; deheerH. Valkis een begrip geworden in de Nederlandse reclam e-w e r e 1 d. Zijn nuchtere kijk op de din gen, zijn bedaarde rechtlijnigheid hebben hem, die de gehele opgang van het nu 20 machtige bedrijf op al de manieren die de moderne reclame-psychologie voorschrijft, heeft helpen stimuleren en bevor deren, op een niveau gebracht dat slechts zeer weinigen in zijn moei lijke vak ooit zullen kunnen be reiken. En het opmerkelijkste daarvan is (het bewijst daarbij echter meteen zijn wezenlijke ka- rakterwaartie) dat hij er niet prat op gaat, dat hij, zo in de loop van een veertigtal jaren mee- evolueren met de zich onafgebro ken ontwikkelende psychologie (ook die der verkooptechniek en die der reclamepubliciteit) zo „stiekem-aan" een topman is geworden, een ware mentor in zijn veelzijdige vak. Intuïtie „Valk", zeggen de mensen waarmee hij samenwerkt, „be schikt over een verbluffende in tuïtie. Hij is een man van de har de praktijk en wij geloven dat hij, wat al die hoogstmoderne weten schappelijke benaderingen van zijn vak aangaat en al het fijn-theore tische gepraat dat immers tegen woordig op zovele gebieden mode is geworden en misschien wel erg nuttig is niet zo heel erg gelooft aan getheoretiseer en dat hij het -allemaal doet in feite ge leid door zijn intuïtie. Maar ver geet u dan niet dat intuïtie eigenlijk niet anders is dan vak kennis. Als er iets is dat steun geeft bij beslissingen dan is het die ondergrond van vakkennis en die wordt vaak verward met in tuïtie." De heer Valk laat er zich met zo heel duidelijk over uit. Hij ver klaart: 4 „Ik blijf op de hoogte van al les wat er in mijn vak omgaat en dat is tegenwoordig heel tvat en ik zie daar, vaak met mooie en moeilijke woorden heel veel verstandigs en goeds in maar als ik het dan terug breng tot de praktijk, waarmee we al die jaren te maken heb ben gehad, dan blijkt heteer lijk gezegd, al zou oud te zijn als de handel en die is oud! en dan lijkt het ook eigenlijk niet veel meer te zijn dan, in een wetenschappelijk, en psycholo gisch pakje gestoken, oeroude verkooptechniek. Zoals die op de oude markten dagelijks werd vertoond. Kwaliteit no. 1 Met, en ik zou dat wel graag met grote na druk willen stellen, als eeu wige basis: de goede kwali teit. Dat moet het beginpunt zijn van alle handel! En de reclameman (als ik mijzelf dan zo maar even zal aandui den) kan alles bereiken als het produkt dat hij moet verkopen maar goed is. Nu, wat dat aangaat heb ik met de baas, waarbij ik dan nu zo'n veertig jaar aan het werk ben, nooit last gehad Kwaliteit is, van af het eerste begin, toen Al- bert Heijn Sr. de zaak, in 1887, begon op te bouwen, het grondprincipe geweest van het bedrijf. En ik geloof dat een principe dat op eerlijkheid gebouwd is, altijd slaagt. Want kwaliteit is een vorm van eerlijkheid." Goed voorbeeld kou meer aan de lucht, wat voor bedrijf of industrie het ook betreft. Daarom heb ik altijd gemakkelijk kunnen werken. „Gemakkelijk" dan wat het principe v a n h e t werk aangaat, de morele ondergrond, de e t h i e k. Ik heb mijzelf noch mijn geweten ooit geweld hoeven aan te doen bij de pro paganda van het bedrijf; het is- achteraf iets waarvoor je dank baar mag zijn; het is iets dat je toch maar in de gelegenheid heeft gesteld uit te groeien tot een volledig mens voorzover dat ooit mogelijk is); een mens die niet gekweld wordt door de onrust van een moeilijk verle den, van onbehoorlijke beslis singen, van nare dingen; ge raamten uit de kast, zeggen de Engelsen. En dat is toch wel iets! Begrijpt u mij goed: ik wil daarmee niet zeggen dat ik nu zo'n soort hei ligenfiguur zou zijn verre daar van maar ik sta, vanwege het feit dat ik in een gezond klimaat heb kunnen werken al die jaren, toch wel prettig in het leven; ik heb een zekere gemoedsrust gevonden en dat alles heeft zich, zoals spreekt, ook weerspiegeld op mijn gezin, mijn familie. Wie dat kan zeggen na een carrière van zoveel jaar, die mag zich toch wel verheugen." Gemakkelijk? „Iedereen", aldus is de me ning van de heer Valk, „ieder een kan in ons vakin alle han del trouwens, leren van die eer ste Albert Heijn die het bedrijf, dat nu zo'n kleine .400 winkels omvat waarbij enorme Super- Marts, meer dan 200 zelfbedie- nhigszaken, een groot produktie- apparaat en het modernste distri butiecentrum, begon in dat kleine grutterszaakje in Oostzaan. Zijn principe was goede kwaliteit, grote omzet en kleine winst en dat alles bij een eerlijk gewicht. Met andere woorden: ieder krijgt waar voor zijn geld. Zo dra men dat weet is er geen De heer Valk heeft het in dèt opzicht gemakkelijk gehad: een eerlijk bedrijf met eerlijke handel. Wat het werk zelf. de dagelijkse techniek aangaat, was het lang niet altijd gemakkelijk! Hij kan er genoegelijk over vertellen. Over zijn eerste Kerstfolder, in 1926, tóen een stukje Reclame van de Hoogste Orde en iets heel bijzonders in die dagen en over het feit dat men, na tot dan toe alleen in plaatselijke bladen te hebben geadverteerd, in die na dagen van de jaren twintig, ook de grote landelijke bladen in de A.H. publiciteit ging betrekken. In 1927 werd Albert Heijn het vererende predikaat Hofleveran cier toegekend. De leus „A1 - bert Heijn maaktu het lev en goedko- p e r", kwam via de heer Valk; dat was in de jaren rond 1930; De leus en de inhoud ervan is nog steeds van kracht: Albert Heijn maakt u het leven inder daad goedkoper. „Daar ziet u nu wéér zoiets", zegt de heer Valk, „we hebben nooit anders gedaan dan de waarheid vertellen in onze re clame en al de andere openbare uitingen van ons bedrijf en dat lukt. Alleen al daarom. Ik ben een fervent voorstander van de theorie (vaak helaas alleen nog een theorie) die reclame alleen erkent als deze de waarheid verkondigt. Niet omdat ik zo braaf zou zijn dat heb ik u al gezegd maar gewoon omdat het een gezonde, een oerkrachti- ge basis is van de omgang tus sen mensen en wat is reclame anders dan „omgaan met men sen"?" Wapenfeiten De heer Valk heeft de Kwart jesactie plaats zien maken voor de Negentiencents-reklame-cam- pagne (in de moeilijke jaren van de malaise). Hij heeft kalenders zeer fraaie exemplaren doen uitgeven die gretig aftrek vonden. En, in 1936, dat vergeet hy niet; hy is er zo trots op alsof het de geboorte van zyn eerste kind aangaat schiep hy de befaamde Boffie-figuur. Het was een, alweer voor die dagen, ver bluffende vondst! Boffie was het kleine kelner achtige figuurtje met het enorme dienblad met dampende koffiekop pen; het werd het middelpunt van een prachtige koffiecampagne die opgehangen werd aan een serie grappige, goed-getekende prenten. Het werd een actie die Albert Heijns naam onmiddellijk plaats te op de hoogste trap van de Nederlandse koffiebranders en koffieverkopers, een- plaats die het bedrijf immer heeft behouden (zoals iedere lezer weet). In 1939 werden al chequeboek jes uitgegeven: tegen inlevering van deze cheques kon de klant bepaalde artikelen tegen zeer ge reduceerde bedragen betrekken De heer Valk vertelt over zijn helikopteracties een reclame stunt van na de oorlog: 48 vlieg uren over heel Nederland met de bekende helikopterpiloot de heer Sohuller over de Cinderella actie en zijn persoonlijke kennismaking met Walt Disney; over de klan tenobligaties die zulk een opzien barend succes zijn geworden; over de koffie-campagne van en kele jaren geleden die het assor timent over vier smaken (kleu ren) verdeelde; en glimlachend over de opschudding die het verwekte toen Albert Heijn, met zo'n dreunende klap, een aantal huishoudelijke apparaten aan be gon te bieden'en de koelkast als eerste salvo werd toegepast. Hij praat over dit blad „Aller Hande" aan het ontstaan daarvan, alweer een kleine negen jaar geleden, heeft hij ook krachtig meegewerkt en dat in het begin zeer inspira tie! met betrekking tot de redac tionele inhoud, waarvoor hij „in tuïtief" eveneens fijn begrip blijkt te hebben. Nee „gemakkelijk" heeft de heer Valk niet gewerkt, het krach- tiggroeiende bedrijf vergde een voortdurend aanpassen. „En dan moet u weten dat ik in feite nogal conservatief van aard ben", zegt hij, „en dat heeft me trouwens ook wel eens flin ke fouten doen maken. Aan de andere kant heeft het me behoed voor overijld of te driftig voor uitspringen Zijn hobby's: de stilte van de natuur, vissen, lezen, wat klas sieke muziek,, belangstelling in en voor vele mensen^ vooral zijn kleinkinderen, (vijf jongens) en bovenal nog een sterk medeleven met zijn 63 jaar oude voetbalclub Z.V.V., waarvan hij zelf 51 jaar lid is en daarin onder meer zes tien jaar de voorzittershamer heeft gehanteerd. Er is voor iemand die het leven een beetje van de zonnige kant bekijkt nog zoveel te doen en te zien, zegt hij. Maandagmiddag 17 Juni reolpleert reclameman Valk In het AH-Ont- spanningsgebouw te Zaandam. Er zal wel belangstelling zijn. Pa organiseert En was 1960 een fijne zomer? Neen: geenszins. 1960 was de eer der „verschrikkelijke" Zo mers, Zomers die zich zullen blij ven manifesteren met storm en regenvlagen tegen de ruiten en rode neuzen en Geen Straaltje Zon. Zitten bij zulke zomers nu de fabrikanten van Frisdranken handenwringend In een hoekje van hun bedrijf en staan de vul- machines stil en de rijen flesjes ledig en naar ernaast? Alweer: neen. In 1961 zette men weer meer om dan in 1960 bijna 160. (op de grafiek vóór ons) Dat was nog wel niet zoveel als in 1959, maar het wijst er toch op dat elk jaar de dorst naar Frisdranken groter wordt Aanhoudend dorst „Ondanks de koele, sombere zomer van 1962 (een heel juiste omschrijving, vinden wij) steeg de omzet van Frisdranken op nieuw", verklaart de Algemene Nederlandse Bond van Bierhan delaren en Mineraalwaterfabri kanten in haar jaarverslag. „In 1962 werden 17.7 liter frisdrank per hoofd der bevolking gecon sumeerd". Dat is een hele plens! Bijna de helft hiervan was vruchtenlimo nade; de limonadegazeuse, spe ciaal in de vorm van cola- en up-dranken, neemt verhoudings gewijze sneller toe dan de vruch tenlimonade. De zogenaamde fa milie- of gezinsfles droeg veel bij tot die bereikte omzet, verklaren de deskundigen. Wilt u nu eens weten welke waarde de omzet aan Frisdran ken vertegenwoordigt op het mo ment dat deze de fabrieken ver laten? U mag raden, maar u raadt verkeerd: het is 116 miljoen gulden!. Het zijn, in ons land, zo'n dikke 350 fabrieken en fabriekjes die deze omzet tot stand brengen. Ook 's "winters Nu wilt u óók wel eens weten welke dranken des zomers nu zo bij zonder-gulzig worden genoten. Immers, de zomeromzetten (weer of geen weer) zijn stukken en stukken groter dan de winterom- zetten. Maar het blijkt toch ook dat de Frisdranken (in het begin van de eeuw iets dat men alleen des zomers en dan nog hoofdza kelijk in speeltuinen en bij bui tenfeesten, uit kogelflesjes, dronk) steeds meer in het win terseizoen worden gedron ken. De Frisdranken maken, in het moderne gezin, een gezellig heidselement uit. Elk teenager- bijeenkomstje wordt opgefleurd met Frisdranken; elk bijeenzijn van vrienden en kennissen wordt sprankelender en levendiger door de luchtige Frisdranken die, door de in ons land zo buitengewoon- hoge (van overheidswege streng gecontroleerde) kwaliteit fijn van smaak zijn, „natuurlijk" van sa menstelling en waarlijk-verfris send en dorstlessend. Dat alles verklaart dan ook waarom ook des winters de om zetten groot blijven. Des zo mers, aldus hebben de statistici haarscherp aangetoond, drinkt men veel gazeuse dranken \Vz maal zo veel als des winters. Vruchtendranken doen het 's zomers ook beter dan 's winters: zij worden dan 1% maal zoveel verkocht. De zogenaamde -up-dran ken (groen-fles-dranken, zeg maar) worden zowel zomers als 's winters flink gedronken: des zomers maar 1.2 maal zoveel: de cola-dranken (bruin-fles- dranken, noemen wij ze maar even) gaan het hele Jaar door: AL DAN NIET SPRANKE- LEND, al dan niet tinte lend op de tong, al dan niet voorzien uan prik-prik, in groene flessen, in bruine flessen, in flessen van aller lei vorm en grootte en alle voorzien van aanlokkelijke etiketten, winnen de zoge naamde frisdranken terrein. Of liever: elk jaar worden er meer hoeveelheden frisdran ken door ons volk verzwol gen. Wat zijn precies die fris dranken? Het zijn koolzuur houdende alcoholvrije dran ken. des zomers maar 1.1 maal zoveel als des winters. Om op die pieken van het li monade-Alpenlandschap van daarnet- terug te komen: de ga- zeuses en de vruchtendranken zijn de oorzaak van de enorme zomerpieken die we, „het mag dooien het mag vriezen", elke zomer steeds hoger zien oprijzen. Dat is merkwaardig, vinden wij. Ondanks die pieken zijn wij, in ternationaal gezien, nog maar ty pische droogpruimers: die 17,7 li ter Frisdrank die er bij ons jaar lijks inkolken (per man) zijn niets vergeleken bij Amerika, waar men liefst 50 liter jaarlijks omwipt, bij België dat (óók op het gebied dus van de limonade) aardig het glas weet te heffen: 35 liter; Zweden: 33 liter; Frank rijk (ondanks de wijn) 30 liter ruim. Duitsland doet het zo rond de 26 liter. Maar het is nog een hele plas die we opdrinken: in 1960 was het 165 miljoen liter waarvan, tussen haakjes, 115 mil joen thuis werd gedronken en de rest tijdens een „avondje-uit-ge- zellig"). En dan zwijgen wij nog over de zuivere mineraalwateren: geneeskrachtig, verfrissend en lang houdbaar. De eerste In 1770 maakte een Zweed, Bergman geheten, de kunstmatig- vervaardigde minerale wateren en, al in 1800, waren er in ver schillende landen mineraalwater bedrijven gevestigd. Zij imiteer den de bekende natuurlijke bron wateren: Pyrmont, Seltzer en Spa. Duitsland werd groot met zijn wateren; al vóór 1850 had het een soort monopoliepositie. Het was nog slechts één stap om de „saaie", vaak smakeloze namaak- wateren een lekkere smaak te geven: zo ontstonden de vruchten dranken ofwel de Frisdranken, de limonades kortom (dat limonade komt van limon ofwel limoen het geen citroen beduidt). De kwaliteit Wij spraken daarstraks over de kwaliteit van de Frisdranken die in Nederlandse winkels en cafés etc. te koop zijn. De kwaliteit is uitstekend als gevolg (ook) van het Jam- en Limonadebesluit van 1924 dat heel scherp stelde hoe de verschillende soorten dranken vervaardigd moesten worden en aan welke kwaliteitseisen zij moes ten voldoen. Limonadegazeuse moet 8% sui ker bevatten en HELDER zijn. Vruchtenlimonade mag geen ander vruchtensap bevatten dan op de verpakking staat: glu- cos es troop mag er niet in voorko men. Het suikergehalte moet min stens 8, hoogsten 15% zijn; 10% moet bestaan uit vruchtensap. Een vruchten-limonade uit citroen, grape fruit, sinaasappel is altijd TROE BEL (door de vruchtenvezeltjes). Wat nu Is een vruchten- ga zeuse? Een gazeuse waarin bovendien 10% deugdelijk vruch tensap aanwezig moet zijn. Voor deze drie soorten bestaan ook nog strenge voorschriften inzake de conserveringsmiddelen. T^IJNE VESTEN blijven grole mode; in om klimaat doen zij altijd j weer goede dienst. Hier een char mant pullover-vestje met witte plastron i en voorzien van metalen knopen Iwee zakken. Het is een fully fashioned i zeer fijn gebreid produkt van Franse bedrijf Timweir dat ook in ons land verkrijgbaar is. I.ogiea „Er heerst bij de klant wel eens het misverstand", zegt de heer Valk, „dat reclame prijs- PICKNICKEN is iets wat bij na iedereen graag doet en dat van oudsher graag gedaan werd. Het was vroeger niet on denkbaar dat voor een picknick een statige butler het gezel schap voorafging, om op een geschikte plaats een fraai wit tafellaken neer te vlijen op het malse gras op een lommerrij ke plaats. Uit grote volgepak te manden kwamen dan, be halve al het gerei en bestek plus het kristallen driukser- vies, volledig opgemaakte schotels van de meest exquise gerechten pius belangrxjki flessen en de brave man moest de grootste moeite doen om onder voor hem moeilijke om standigheden het serveren vlet en feilloos te laten verlopen Nu, dank zij het gemotoriseer de verkeer wordt er bijzonder veel gepicknickt, maar o'e stijl is wat gemoedelijker ge worden. Men neemt nu gemeenlijk ook nog wat meubilair in de vorm van klapstoeltjes en ta feltjes mee plus een heel ple zierige picknick-koffer waar al het eetgerei keurig in verpakt Is. Plastic is hier hét goede materiaal. Onbreekbaar, licht in gewicht, handig' Als u snackjes of slaatjes meeneemt, verpakt u die dan ook het liefst In plastic pro vianddoosjes, dan kan er niets lekken, doorvetten of op ande re manier ongerief veroorza ken. En moge er dan al geen tafellaken meer aan te pas komen, vergeet u vooral de papieren servetjes niet. Die zijn werkelijk onmisbaar. Albert Heijn maakt ze zelf, in eigen limonadefabrieken. AI j'aren. Vandaar de prima kwaliteit. Vandaar de ruime keuze. Vandaar de extra- lage prijzen. sinaasappel fles 0,6 liter VANAF sinaasappel frambo zen «.ananas/sinas citroen grenadine 25 fles 0,6 liter cassis fles 0,6 liter. 1.' sinaasappel frambo- zen t j fles 0.75 liter .V bereid met zuiver vruchtensap en suiker sinaasappel fles 0,75 liter lemon squash fles 0.75 liter frambozen fles 0,75 liter 9 95

Allerhande | 1963 | | pagina 5