n HET PETJE AF voor die „anderen" Goed Bekeken "New Look" in de koek I K^ip sgS koeken 1 Albert Heijn Jeugdherinneringen aan Artis Zaanse koeken Koffie OVV ■i b ER IS VÉÉL VERANDERD Knip deze drie waardebonnen uit! Lever ze in! Elk heeft een waarde van vijf-en-twintig cent... 25 cent korting 25 cent korting 25 cent korting 6 van de 10 werken nog op zaterdag ALLERHANDE JUNI 1963 floor P. W. HUSSEL Niks aan te doen Via de bank I.eren zwemmen M,JN zoon moet leren zwem men. Dag in dag uit slingert hij tussen de sloten van het Zuidhollandse polderschap en kun nen zwemmen is geen luxe. Door de week? De school. Sinds kort heeft hij ook op zaterdagochtend vrij. „Mooi, dan doen we het dan", werd besloten. Weekeind-dienst Allang gewend Nieuwe, frisse fleurige verpakkingen voor koeken en koekjes - een modern, smakelijk assortiment. Maar de prijzen zijn ouderwets-laag gebleven. PindakoekenP,k n 69 Kokosringenpak 9 stuks 50 Grote Spritsenpak 9 stuks 49 Couque de Lorraine kruidig en croquant- WafelkoexenPak is stuks nu 49* AH-Cake'jes pak 3 stuks 59 Jacolino's Ma DE BOZE OLIFANT, PLAGERIG WIESJE ENT HET EVENEMENT DAT PRINSES PONY'S VOERDE PERLA DE COLOMBIA 6'/2 PILS F.R.-REINIGER „Struikelblok" De muziek De prinses WfE DOEN OF HET HEEL GEWOON IS, maar het H bestaat pas heel kort en dat vergeten we." De man die het zei stond zyn autootje te wassen, zaterdag ochtend tegen elven. Hy kneep de spons uit en keek me aan: ,,Weet je", ging hij verder, ,,de plezierige dingen, daar wennen we zó aan, maar de vervelende daar hebben we het nog jaren over." Zaterdag-och tend vrij, ofte wel een vijf daagse werk week, geen mens die dit nog als iets op vallends ziet. We zijn vrij, zaterdagmor gen. In het be gin even wen nen, maar al vlug begonnen we al vrijdag middag te den ken: Nog een paar uur en het lange, vrije weekeinde begint. Nu hebben we het: die twee vrije dagen aan het einde van de week en die verworvenheid zouden we geen van allen nog kwijt willen. Geen van allen? Allemaal dus een vrije zaterdag? Helemaal niet. Natuurlijk, er zijn er eon paar die werken, dacht Ik. Tot ik wat op onderzoek uitging. Nu weet ik beter. Nu weet ik dat er nog hele volksstammen zijn, die niet aan het einde van de week twee vrije dagen hebben, dus geen vrije zaterdag kennen. dat men de zaterdagochtend reser veert voor de stafbesprekingen. TTÜ7T LIJKT er wel o<p, zo af en toe, maar het is toch nog niet ze dat ,,heel Nederland" een auto heeft. Honderdduizenden gaan boodschappen doen of naar hun werk met het openbare vervoer middel. En die rijden, ook op za terdag! Geen vrij op zaterdag voor tramconducteur Jaap van 't Hoog (4 5 jaar). Sinds ruim een Jaar is hij dat, conducteur. „Beste baan, meneer plezie rig werk. Die zaterdag? Och ja, niks aan te doen, de tram moet toch lopen?" Jawel, de tram moet lopen. Conducteur Van 't Hoog krijgt wel compensatie", zoals dat heet. Vrij op een andere dag, maar geen twee vrije dagen ach ter elkaar aan dat weekeinde, dat kan niet Hij is dertig jaar en ln Rotter dam bestuurt hij een tram: Jan K a a t. Sinds een jaar doet hij dat, daarvóór was hij conducteur. Vrije zaterdag? „Kom nou, moeten de passa giers dan zelf de tram bestu ren?" Erg? „Weineen, op zater dag is het lekker druk dan gaan al die vije mensen de stad in, dat is gezellig Maar wel dubbel uitkijken natuurlijk.' Goed, de mensen van de trams, de autobussen en de treinen, die werken op zaterdag. Eigenlijk niet eens om ons alleen maar die nood zakelijke boodschappen te laten doen, want wie in Den Haag in tram of bus stapt om op zijn vrije zaterdag bijvoorbeeld naar Ma- durodam te gaan, die kan dat al leen omdat die andere mensen diezelfde zaterdag werken. Nou ja, en de winkels, vanzelf, piekerde ik, maar dan heb je het bijna gehad. 1 anders over dan: werken op die vrije zaterdag van u en mij. Niemand stond er eigenlijk bij stil dat het allemaal zo koh. Dat er in Hillegersberg een zwembad was met een badman die op za terdagochtend les wilde geven. We vonden het doodgewoon. Tot me te binnenschoot: Zou die bad meester dan geen vrije zaterdag hebben? Hij heeft het niet. „Hon derden kinderen en ouders zouden teleurgesteld zijn als badmees ters het wèl hadden", zei hij. En daarmee was voor hem het pro bleem afdoende opgelost... Op tientallen banken komen ze zaterdagochtend rondom negen uur bij eikaar, de mensen die daar weer het werk voor de vol gende week moeten Indelen. En als de maandag begint moet die indeling klaar zijn. Blijft niets JAN KA AT (30) „Erg, op zaterdag werken? Welneen, gezellig druk!" eind-dienst of zijn vrij", sprak een vriend. Jawel, officieel klopt dat. Maar de praktijk laat wel iets anders zien. Ik had een ziek kind. koorts, en we waren ongerust. „Bel maar als er iets is", zei de huisarts op vrijdagmiddag. Zaterdag en zondag kwam hij, het was zijn zogenaamde vrije weekeinde. Er werd door hem nergens over ge praat, er stond niets extra's op de rekening en ik vroeg hem er naar. „Als ik daaraan moet be ginnen, dan had ik een ander be roep moeten nemen", was zijn antwoord. En zijn vrouw zei: „Soms moet hij weg, om bij te komen, een zaterdag. Dan gaat hij vissen, want als er dan gebeld wordt kan hij niet ant woorden. Als hij dat niet doet, komt hij er nooit uit. Ik neem dan de boodschappen aan en meestal is hij voor zessen weer terug en gaat toch nog de adres sen die belden af." IN Hoogvliet was ik, ja, ja, dat Hoogvliet ligt aan de weg naar Oostvoorne, de weg waar over de komende maanden elke zaterdag weer tienduizenden in de richting van de zee schuiven. Ik had dorst en ging naar bin nen in Alberts Corner, daar op die L ij n b a a n van Hoogvliet zaterdagmid dag halfdrie. ..Koffie graag", zei ik. De kof fie kwam, iets erbij ook en in eens drong het pas tot me door: kijk ze daar zitten, al die men sen die vandaag vrij hebben; kijk ze taartjes en poffertjes eten met hun kinderen, koffie en biertjes drinken en niemand die iets opvalt. Dat zou pas gebeu ren. wanneer die Alberts Corner en al die andere cafés en restau rants dicht waren op zaterdag. ..Nou ja. da's te gek", zei iemand. Goed. goed. maar die mensen zijn daar toch om onze zaterdag prettiger te maken. „Zeg juffrouw", zei ik, maar het bleek „mevrouw" te moeten zijn. De mevrouw die mij de koffie had gebracht, is moeder van vijf kinderen, mevrouw W. Boekestey n-S chou- t e n vijfendertig jaar oud. Nu wil ik het precies weten, dacht ik, en vroeg erom. Terwijl wij.... Waarom ik erbij werk? Vijf kinderen slijten een hoop en we willen dat ze er netjes uitzien. Dat is een. Dan vinden we het prettig om televisie te hebben (die hebben we) en dat is twee. En dan zouden we graag nog een week in de vakantie met z'n tweeën op stap gaan en de kinderen naar een vakantieko lonie. Dat is drie. Maar dat kost allemaal geld en daarbm werk ik." „Met plezier, ook op zater dag", vulde mevrouw Boeke- steyn zelf aan. „De oudste is zestien, de jongste vijf. Ik be gin 's morgens om negen uur, dan heb ik iedereen naar school geholpen. Twaalf uur ben ik er weer, zorg voor het eten en om twee uur, als ze weer naar school zijn, begin ik opnieuw. Tot zes uur. De laatste uurtjes past de oudste op de jongste en mijn man is dan ook al thuis. Het gaat allemaal prima en ik ben allang gewend aan de zes daagse werkweek, want elke vrouw heeft ten slotte zo'n week, eigenlijk een zevendaag- in vershoudende binnenzak doos 18 stuks UeFRTHfcBN kwaliteit en versheid dubbel beschermd door luchtwetende binnenzak en kanonnen buitendoos 12 stuks minstens 23 forse koeken in een doos li" Wafelrepen pak 15 stuks 69 Goudse Stroopwafels pakiosuks 79 Goudse Stroopwafels Fak 5 stuks 42 Punselie Wafels Grote stroopwafelkoeken per pak 7 C- Brusselse chocolade-wafels pak 11 stuks 89 Ballade (Prince Fourré met choc, couverture)per stuk 15 r N TOEN ik terugging, had ik geen benzine meer. maar er was iemand op het benzinesta tion. En toen ik aan het einde van de zaterdagmiddag thuis kwam. zag ik door de ramen de mensen van de tomatenkwekerij achter m'n huis druk aan het werk en achter in de polder werden de koeien gemolken. En de bakker fietste net langs, huis toe, en een collega kwam van de andere kant omdat er ergens brandalarm was gegeven en twee man van de rijkspolitie reden voorbij en mensen van een tele- 'Deze aanbieding Wafelkoeken geldt tjm zaterdag 19 juni visiezaak om ergens een storing te gaan verhelpen. En ik wist: op dit moment zit ten brandweermannen op hun post om uit te rukken als het nodig is. Op dit moment zijn er soldaten bij tienduizenden in de kazernes, niet omdat ze het zo leuk vinden, maar omdat ze er moeten zijn en iedereen het ge woon vindt dat „ze" klaar staan als er iets gebeurt. En. Maar ik ga niet verder. Ik wilde alleen maar zeg gen, dat er tienduizenden elke zaterdag bezig zyn van de yscoman tot en met de men sen van de reddingsbrigades terwyl wy van de vrye tijd zitten te snoepen. Het kan niet anders, dat weet ik wel. Maar het is toch wel eer lijk, om ons petje eens voor ,,die anderen" te lichten. Vindt u niet? OH NEEN. daar zat ik naast. Hoeveel mensen Nft. mooi krij gen hun loon en salaris via een bank? Ik weet het niet, maar bet zijn er ontelbaren. „Ja, dia met de bankrekenin gen." Vergeet u het maar. Tiendui zenden in ons land die weekloon ontvangen krijgen dat zonder dat ze het weten „via de bank". Om dat hun werkgever de loonzakjes laat vullen en tellen bij zo'n bank. „Elke week wordt er bij ons voor meer dan vier miljoen gul den geteld en in loonzakjes ge stopt. Zoveel zakjes in een ijze ren kist en dat gaat dan op vrij dagochtend naar de verschei dene werkgevers, waar 's mid dags wordt uitbetaald. Steeds meer werkgevers laten de lonen bij een bank verzorgen omdat men dan af is van de juiste tel lingen, van de uren werk, want de banken doen het met ma chines en wordt er een fout ge maakt dan kan men de bank aanspreken." Een bankdirecteur zegt me dit: Juist, maar wat heeft dat met die vrije zaterdag te maken? Dit: door de week (die vijf dagen dus) _„„TTT, is het op de banken zo druk met MEVR. W. BOEKESTEYN (35) serveerster. „Met plezier, ook wat men noemt de lopende zaken, op zaterdag, ik ben er allang aan gewend." QP 1 MEI BESTOND ARTIS ottewel het Koninklijk Zoölogisch Genootschap Natura Artis Magistra (de natuur is de leer meesteres van de kunst) 125 jaar; het Genootschap-met-de-lange- naam werd in 1838 opgericht. Een lezeres heeft haar prille jeugd in Artis, waar haar vader al in 1859 boekhouder was, doorge maakt en zij heeft ons een en ander verteld over die heerlijke jaren. Als er ergens een plek ter wereld is waar een kind een heerlijke jeugd kan doorbrengen, dan moet dat wel zijn in een oord als Artis. krijgt; hij merkt het verschil niet eens, de stommerd!" Zij vergiste zich deerlijk. Want toen zij, een volgende keer en juist heel fraai aangedaan in haar JfR IS WEL VEEL veran- "'-J derd sinds de ruim 70 jaar dat ik er, als klein meisje, nog woonde," vertelt zij ons. Het is mooier geworden; het is natuur lijk gemoderniseerd en, om maar één voorbeeld te noemen: de apen hebben het heel wat rui mer. Vroeger zaten ze in een kleine, ronde kooi waar zij heel wat minder bewegingsmogelijk heden hadden". Zij vertelt hoe het weerzien van het gebouw dat vroeger de oli- fantenstal was. een aardige anek dote in herinnering bracht. Haar zusje Wiesje bracht elke dag een bezoek aan olifant T o n n y en gaf hem dan een snoepje of een koekje. Het dier leek dan steeds, als dankend, te knikken. Tot op de dag dat Wiesje. als grapje, een steentje in de slurf stopte. Tonny knikte precies als andere keren. „Zie je wel", zei Wiesje, „hij weet niet eens wat hij 1HAARKH50 mooiste, zomerse gesteven jurk op een zondagmorgen, opnieuw naar Tonny ging om hem zijn versnapering te geven, toen bleek hij de belediging niet vergeten te zijn. Het had geregend de nacht tevoren en er lagen grote plassen. Toen zij dichterbij kwam met het koekje vooruitgestoken, kreeg ze, geheel onverwachts, een straal modder en grint over zich heen. Tonny had wraak genomen. Als we in Haarlem zijn krijg jij een reep. 100% pure Columbia koffie De' beste koffie ter wereld! Exclu sief voor Albert Heijn in Columbia geselecteerd. Een milde melange met ijzonder volle smaak en aroma. Verpakt In vacuumblik, diis altijd Vijf minuten geleden gebrand'. fijn bier - super bier 6? Pils (6alcohol) is lekkerder, langer gelagerd, ronder van smaak. In het beter bierblik blijft 61 Pils brouwerij-vers. Nog meer voordelen: bier in blik koelt beter, neemt minder ruimte in, is handig mee te nemen en... geen statiegeld! doet écht wonderen Voor 1001 schoonmaakkarweitjes. Ideaal! Reinigt snél en zeker vloe ren, wanden, tapijten, bekleding, etc. Geconcentreerd, dus altijd verdund gebruiken en daardoor extra voor delig. Forse flacon met duidelijke gebruiksaanwijzing. Zie de voorpagina voor drie maal korting voor u Knip de nevenstaande waardebonnen direct uit en lever ze snel in bij een Albert Heijn winkel. Dan profiteert u drie maal van een aantrekkelijke kennis makingkorting op drie nieuwe artikelen, uit sluitend verkrijgbaar bij Albert Heijn. (De waardebonnen zijn gel dig tot en met zaterdag 22 juni 1963.) „Zeepsop!" Lekker! „En wat heerlijk was het als mijn twee oudste zusters en ik mee mochten helpen om de pa pegaaien naar de vogelzaal te brengen! Er was dan geen pu bliek meer in de tuin en wij wa ren er heer en meester voor ons gevoel; wij deden iets wat geen enkel kind in Nederland kon doen: wij hielpen die prachtige dieren wegbrengen naar hun nachtverblijf! Het is een herin nering die je altijd bij blijft; zó iets te beleven als je twaalf bent! We hebben een zalige jeugd gehad. En dan was er het magazijn: Geen toegang voor ptibliek" stond er streng op. Dat deerde ons, kinderen van de tuin-zelf, immers niets! Wij waren be voorrecht. Daar in het magazijn was dan Bavelaar bezig, aan een grote grijs-blauw granieten bak, haver en zemelen en meel dooreen te mengen als voer voor de nijlpaarden en dat schuim de smakelijk; het leek wel zeep sop. Ik heb er heel wat keren een handje van geproefd; het was gewoon gebak voor me. Misschien heb ik daarvan mijn voorkeur voor roggebrood over gehouden. Ik kreeg ook wel eens een handje pinda's maar dat waren niet van die gebrande of ge stoomde; nee, wij kregen de al lerfijnste: de rauwe van de apen." De boekhouder had in die dagen ook nog nachtwerk; hij moest dan de oppassers controleren die wacht hadden; hij nam dan een dikke stok mee met een ijzeren punt. die hem moest beschermen als hij eens voor een wild dier zou komen te staan. Dat dit zeker tot de mogelijkhe den behoorde bleek toen hij eens op een nacht, over een groot warm ronkend dier struikelde en een stoot in zijn been voelde. Het bleek dat een losgebroken ever zwijn, op het donkere pad in De oude apenkooi slaap was gevallen en door zijn nadering opgeschrikt, hem had aangevallen. „Des zondags speelde in het restaurant, dat nu als kantoor ruimte wordt gebruikt, meen ik, een orkest; het was dat van di rigent Zaagmans. Bij mooi weer gebeurde dat in de muziektent tegenover de Koningszaal. Waar nu de kinderboerderij is, stond vroeger een snoeptentje dat herinner ik me levendig; zelfs de heel-kleine gekleurde dra- geetjes zie ik nog voor me. Trou wens het hele stuk tuin daar was vroeger bestemd tot caféterras om uit te rusten en te zitten. Di rigent Zaagmans speelde altijd „De Fremersberg" een rumoerig stuk dat in die tijd veel opgang maakte en ook „De slag bij Wa terloo" dat er ook mocht zijn wat de geluidseffecten aanging; er zat daarbij dan altijd, voor één of an der speciaal geluid, een musicus op het dak van de Koningszaal; hij had iets met de echo te ma ken. Toen ik laatst in Artis was raakte ik toch in de war; een juffrouw daar zei dat de Konings zaal altijd boven het kantoor was geweest. Mijn zusje thuis, die 84 is, zei later (ik geloofde dat na melijk niet): „Welnee, de Ko ningszaal was wel degelijk aan de kant van de Plantage Middenlaan! Wie heeft nu gelijk?" „In september kwam er ko ninklijk bezoek in Artis; dat was altijd op een zondag. De zaal en de hall waren dan door tuinman Los prachtig versierd; ik mocht over het houten deurtje van onze tuin kijken maar ik mocht beslist niet naar mijn vader roepen als ik hem in de nabijheid van de hoge gasten zou zien, zei mijn moeder dan streng. Directeur dr. Kerbert begeleid de dan Koningin Emma en mijn vader Prinses Wilhelmina: het kostte mij grote moeite om niet. vol trots, naar mijn vader te roe pen dat ik hem, in al zijn glorie, zag! Het is óók wel eens gebeurd dat als de Prinses bij haar po ny's was (een aantal waren er haar eigendom) mijn zuster en broer, beiden natuurlijk op hun mooist aangedaan in stijf ge streken jurk en het onvermij delijke matrozenpak van die da gen, een mandje met gesneden brood mochten vasthouden, waaruit de Prinses de paardjes dan voerde. Dat was natuurlijk een heel evenemenf'. QNDANKS DE INVLOED van de vijfdaagse werkweek is toch nog ruim twee-derde ge deelte der bevolking van twaalf jaar en ouder op zaterdagmor gen werkzaam in beroep, huis houding of op school. Deze gebondenheid aan het werk geldt in het bijzonder voor de gehuwde vrouwen van 1839 jaar, van wie op zater dagmorgen 90 pet. haar gewone, dus meest „huishoudelijke", werk doet, de helft met kinde ren bezig is en één derde bood schappen doet, alles ten minste een uur lang. Dit zijn enkele conclusies uit een zojuist door het Centraal Bureau voor de Statistiek uitge bracht rapport, dat over tijds besteding gedurende het week end een aantal voorlopige uit komsten bevat van een onder zoek dat in november 1962 werd gehouden. Het winkelen en boodschappen doen, Is nog een typische zater- dagmiddagbezigheid, ook al be steden velen hieraan, mede door de invloed van de vrije zaterdag, een deel van de zaterdagmorgen. Van de gehele bevolking is op zaterdagmiddag een derde deel geruime tijd aan het winkelen of boodschappen doen, van de vrou wen afzonderlijk genomen zelfs bijna de helft. Aldns dit recente onderzoek. AHA-visconserven.

Allerhande | 1963 | | pagina 2