Wat doe ik met mijn vrije tijd MOEDER-DE-VROUW GENIET HET MINST VAN DE VRIJE ZATERDAG WINKELEN OP ZATERDAG IS RECREATIE Met de auto naar Super Mart Twee unieke PMC-premies r m „GEZINS-WEEKEND" vraagt aanpassing Koelkast mede in het spel Menige dokter kijkt bedenkelijk Niet ieder even biij met zaterdag je vrij *75 cent voordeel Kennismakingkorting voor u! mmmsmm.. m ALLERLEI OORZAKEN HET HELE GEZIN GAAT MEE INKOPEN DOEN Kennismaking S cent Kennismaking I cent W"S| Kennismaking cent Mi"i V Een extraatje bij AH-koffie Vele handen maken licht werk Prodnktiviteit Achterstand 82-urige werkweek flacon vap^45 voor 6 blik van294 voor LUw Albert Heijn N.V. - Zaandam Aller Hamde HlllWltll IIIIIH III 111:11 SAH001000089 l0juni 1963 HOFLEVERANCIER JUNI 1963 8e jaargang no. 6 (89) DE VRIJE ZATERDAG WORDT over het algemeen met voldoening genoten. De een knutselt, de ander helpt zijn vrouw, de derde wijdt zich meer aan de belangen van de kinderen (voorzover die zaterdags in de buurt zijn) en de vierde „nikst". Er is gprake van een zekere vlucht uit het werk; dat men aan een nuttige besteding van de vrije tijd nog moet wennen, blijkt weL uit andere onderzoekingen die duidelijk maken, dat 36 percent van een groep Rotterdamse, jonge, ongeschoolde arbeiders, op de vraag wat zij in hun laatste vakantie hadden gedaan, antwoordde „Niets HIERUIT BLIJKT dat „zomaar v r ij hebben" niet het prettige is; men moet óók weten wat men met zyn vrijheid gaat doen. Natuurlijk moet een volk dat pas korte tijd beschikt over een extra vrije (halve) dag, ook eerst wennen aan die toestand; geleidelijk past men zich dan aan. Het ontspanningskarakter van het week-einde komt maar langzaam op gang; dit wijst erop dat een aantal ver plichte werkjes naar het week-einde verschoven. De huisvroutv heeft gedurende het week-einde van alle gezinsleden het hoogste percentage verplichte bezig heden en het is maar zeer de vraag of dit percentage ver mindert als de heer des huizes nog meer vrije tijd gaat krijgen. Wanneer we denken aan een meer aan ontspan ning gewijd gezins-weekènddan zal men allereerst moeten zorgen dat ook de huisvrouw ontlast ivordt van veel werkjes. ER IS NATUURLIJK veel te doen geweest over de vraag of meer vrije tijd voor de Ne derlandse werker nodig was. De cijfers spreken hier een duidelijke taal: Nederland be hoort tot de langst- werkende landen van Europa (ja, we werken ook langer dan de nijvere Duitsers!). Daarbij komt nog een belangrijk punt, dat wij niet royaal zijn mèt vakanties. Zijn wij welvarend? Vergelij kingen met andere landen toneh aan dat wij een lager nationaal inkomen per hoofd hebben dan een aantal belangrijke Westeuro- pese landen. Nu zegt men van zelf: als wij nu zo hard werken en toch zo betrekkelijk weinig welvarend zijn, wat is daar dan de oorzaak van? Het antwoord is: wij hebben gemiddeld per inwoner een lage produktivi- t e i t. En dat weer wil zeggen dat het aantal niet in beroep of bedrijf werkzame personen bij ons betrekkelijk hoog is; hoger dan in de ons omringende landen. De oorzaak daarvan is: hoog ge- boortencijfer, geringe kindersterf te en dat weer houdt in: vele jeugdigen die niet in het arbeids proces betrokken zijn, een groot deel van onze bevolking. Hetzelfde geldt voor het grote aantal be jaarden. Om onze produktivlteit te ver hogen zouden meer vrouwen moe ten gaan werken, zeggen de we- tenschapslleden; er zijn er nu veel te weinig werkzaam in be roep of bedrijf. Dat „niet werken" betekent be paald niet dat zij met de handen in de schoot zitten. Wij zeiden het al: de huisvrouw werkt vele uren per week (veel en veel meer dan de man) maar haar werkuren verschijnen niet in de statistie ken en de tabellen. Dit is het gevolg van de ty- pisch-Nederlandse trek om wo ning en gezin voorrang te geven boven vele andere dingen. Ne gentig percent (90 pet!) van de gehuwde vrouwen wijdt uitslui tend haar niet geringe krachten aan woning en gezin. En dat heeft óók weer allerlei goede zij den. Zeker is, dat nog lang niet ledereen weet wat hij met zijn meerdere vrije tijd moet doen. Zeker is ook dat de huisvrouw nog erg ver achterstaat wat haar vrije uren aangaat! Een eeuw geleden TT ET OUDE GEZEGDE Jn Ui zweet Uws aan- schijns zult gij Uw brood verdienen" lijkt zo langza merhand zijn betekenis te verliezen; de hedendaagse j mens werk aanmerkelijk j minder dan zijn voorouders. In I860 werd er in Europa nog gemiddeld 82 uur per week gewerkt, in 1870 was dit 78 uur, in 1890 69 uur, in 1910 60 uur, in 1950 48 uur en in 1960 (en nu) 45 uur. I Natuurlijk zijn er geleerde (en niet-geleer de) personen die roepen: „Dat kan nooit I goed gaan!", maar andere deskundigen verklaren dat het, om allerlei redenen, wèl I kan. Hoe het ook zij: we wer ken steeds minder en we I krijgen het over het geheel genomen ook steeds beter. En dat, aldus de professo- I ren, kan nog best zo'n halve eeuw aanhouden. En dan zien we wel weer verderI NATUURLIJK HEBBEN de deskundigen en de psychologen en vooral de grootbedrijven die het stichten van zelfbedienings- bedrijven overwogen, zitten nadenken over het welslagen van zo iets. Nu: mocht er óóit getwijfeld zijn aan het succes van zelfbe dieningswinkels en Supermarts zoals AH die in ons land heeft gesticht, dan is nu wel heel duidelijk dat die twijfel overbodig was. De bewuste winkelvormen zijn een daverend succes gewor den! Toen begpnnen dezelfde deskundigen, psychologen en be langhebbenden na te denken over de juiste oorzaak van dat succes. Zij kwamen tot de volgende gevolgtrekking die wij hier onder, in het kort, willen weergeven. ]QE MENS HOUDT van mark ten, houdt van winkelen. Hij bezit handen en vingers en hij ge bruikt die onafgebroken om te tasten, te pakken, te nemen en te manipuleren. De mens is, mede door zijn onvoorstelbaar grote nieuwsgierigheid, een wezen dat graag alles (maar dan ook al les) wat het ziet in de hand wil nemen en wil bevoelen en bekij ken. Het begint met het kleine kind. De baby in de wieg al grijpt on ophoudelijk om zich heen zodra de omringende wereld hem dui delijk gaat worden, zodra hij z ch bewust is van beweging en leven om zich heen. Het wordt hem wel afgeleerd al te veel om zich heen te grijpen als hij ouder wordt, maar de oertrek blijft bestaan. Hij zal, hoe oud hij ook is, of .vel moeite hebben zijn handen thuis te houden als hij het bordje „pas geverfd" ziet ofwel toch, heel voorzichtig, met één vingertop voelen of het al droog Is (of nog nat). „ÏWARKT-IDEE" Da mens is daarom, orr die oertrek in zijn wezen, zulk een gretig bezoeker van supermarts en zelfbedieningszaken. Daar im mers kan hij voortdurend de handen uitsteken en gebruiken; hij kan voelen, hij kan van nabij bekijken en... hij kan terugleg gen. Hij is vrij. Hij is ge heel vrij ln keuze, ln aanvaar ding of verwerping en zonder dat hij, tegenover een ander, aller hande argumenten moet aanvoe ren of ontwijkende bewegingen be hoeft te bedenken. Recente onderzoekingen in de SuperMarts en zelfbe dieningswinkels van Albert Heyn tonen aan, dat in toenemende mate de Nederlandse huisvrouw op za terdag inkopen doet voor het week end èn voor de daaropvolgende week. Bedrijfsleider Blom: „Steeds meer mannen'gaan met de vrouw uit winkelen." F)E PREMIE-VAN-DE-MAAND CLUB heeft per 1 juni weer twee nieuwe unieke premies aangekondigd: de Horizon Nieuwe Wereldatlas en het Zweedse Picknick-Servies, voor uitzonderlijk- lage Clubprijzen. Op pag. 3 van dit nummer vindt u er alle bijzonderheden over. „Wy kunnen het merken", zegt bedrijfsleider H. Blom van de AH-SuperMart aan de Haagse Leijweg, „het aantal huisvrouwen dat hier op zaterdag komt winke len blijft stijgen. En opvallend daarbij is dat steeds meer mannen hun vrouwen vergezel len. Wij ontvangen veel meer gezinnen, waarvan man en vrouw en soms „de kleine" samen boodschappen komen doen." Een ervaring, die men ook opdoet in andere winkels van Albert Heijn, elders in het land. Na de invoering van de vijfdaagse werkweek is deze ontwikkeling pas goed begon nen. „Veel huisvrouwen kómen niet vroeg", zegt bedrijfs leider Blom, „ik weet dat veel gezinnen het plezierig vinden eerst wat langer uit te slapen. Daarna wordt ge zellig samen ontbeten en pas na de koffie of na de lunch wordt de wekelijkse gang naar de SuperMart gemaakt. IJET FEIT dat een groeiend U*- aantal AH-klanten in het bezit komt van de PMC-koel- kast, staat daar beslist niet los van. „Vroeger", zegt de heer Blom, „kochten veel huisvrou wen op zaterdagmorgen alleen die artikelen voor de rest vato de week, die niet aan bederf onderhevig zijn. Maar nu er een koelkast in hun flatkeuken staat wordt dat anders." „Sinds mijn man op zaterdag meegaat naar de SuperMart", zegt een jonge huisvrouw, „is hij veel meer in de huishouding geïnteresseerd. Hij helpt me herinneren aan bepaalde artike len waarvan de voorraad uitge put is. Allerlei artikelen, die hij zelf nodig heeft: rokertje scheermesjes, enz. koopt hij." Een oudere huisvrouw: „Win kelen is dameswerk, zei mijn man, maar toen hij eenmaal op zaterdag vrij was, bood hij zelf aan om mee te gaan." Eb en vloed Drukte en verminderde toe loop wisselen zich 'in de Super- Mart van Albert Heijn op za terdag af als eb en vloed. Be drijfsleider Blom zegt daar over; „Vaak komen man en vrouw per auto naar de SuperMart. Het gebeurt ook wel, dat de vrouw dan gaat winkelen, ter wijl de heer des huizes voor de deur de auto wast...." Het gebruik per auto naar de SuperMart te komen, neemt hand over hand toe, juist omdat het grote aantal artikelen voor het hele gezin voor de hele week gemakkelijk transport wenselijk maakt. En daarmee komt de Nederlandse hulsvrouw nog meer in overeenstemming met de „American way of life". In Skandinavië, in Amerika maar ook in Rusland kent men allang het verschijnsel dat huis vrouwen op het weekeinde voor de komende dagen „inslaan".. De Russische vróuw ln de grote stad, met name in Moskou en Lenin grad, gaat op zondagmiddag win kelen; in Moskou gebeurt dat in ,Goem", het reusachtige koopcen trum, dat het midden höudt tus sen een SuperMart en een waren huis. In Zweden en Amerika ge beurt dat boodschappen doen op vrijdagmiddag of op zaterdag. Het is daarbij regel dat de man zijn vrouw vergezelt. Typisch voor deze landen is in de zomermaan den de trek uit de grote «tad. Na het bezoek aan de SuperMart rij den man, vrouw en kinderen in de volgeladen wagen naar het zomer huisje in de natuur, waar het week-end wordt doorgebracht. Al kent Nederland deze charme van de welvaartsstaat nog niet in gelijke mate, ook hier valt een voorzichtige ontwikkeling in die richting waar te nemen. De vrije zaterdag verhoogt het aantal mogelijkheden voor een in tensiever gezinsleven. En, dat le ren de feiten, Albert Heijn houdt die ontwikkeling bij door de in richting van een stijgend aantal SuperMarts, waar man en vrouw samen gezellig kunnen komen win kelen. Het winkelen in een zelfbe dieningswinkel of SuperMart is im mers zó ook een vorm van vrije tijdsbesteding! De deskundigen hebben vastge steld dat het „markt-idee" zoda nig appelleert aan de menselijke natuur, dat daarmee alleen reeds het enorme succes van de zelf bedieningssystemen is verklaard. DE FIJNSTE DAG! Geen dag is heter geschikt voor dit toegeven aan een ty- pisch-menselijke wezenstrek dan zaterdag. Het blijkt (aldus hebben onderzoekingen aange toond) dat de zaterdag dè dag is dat de mens zich begeeft naar de supermarts, naar de win kelgalerijen, en daar dan heer lijk gaat winkelen. Hij heeft dat nodig op die dag. Hij (en zij vooral niet te ver geten!) is dol op winkelen. Op het spel van ergens binnen kunnen gaan, kunnen gaan kopen, kun nen bekijken, kunnen dromen, kunnen nadenken, kunnen betas ten van de waren, kunnen beslis sen en kunnen weggaan zonder iets gekocht te hebben. Er zijn belangrijke en duidelljk- sprekende cijfers voorhanden die aantonen dat, hoe fraai het weer ook Is, het winkelen op zaterdag gewoon (en dus in bijna dezelfde menigten) wordt „gevierd"' ais op zaterdagen dat het weer niet gunstig is. Dat bewijst dat zaterdag-winke len een recreatieve functie heeft; het gezin gaat, gemeenschappe lijk (aldus is gebleken) winkelen. In Amerika, waar zich deze trek eerder uitte, heeft men ontdekt dat dit winkelen zuiver een ont spanning betekent De man en de vrouw samen beleven de genoeg, lijke „opwinding" van het al dan niet kopen, het kiezen, het kijTcen, het „eruitzijn". KLANT IS KONING In ons land wordt de vrije zater dag gebruikt voor dit ontspannen; om die reden alleen al zou een sluiting van de winkels op bijv. zaterdagmiddag een fout zijn ten opzichte van het oplossen van het recreatieprobleem dat, zo blijkt trouwens ook uit een ander artikel in dit nummer, met de dag moei lijker wordt en een kwestie is ge worden van nationaal (internatio naal) belang zelfs. Het grootwinkelbedrijf Albert Heijn met zijn supermarten en talrijke zelfbedieningswinkels wenst eenvoudigweg de gehele zaterdag open te blijven omdat de klant dat wenst; de klant im mers is koning! Een ander argument ketn da kruidenier Albert Heijn niet heb ben: hij staat klaar voor de klant. De cijfers bewijzen dat die klant fijn des zaterdags de gehele dag wil winkelen. Dus de winkels moe ten openblijven. Een ander argu ment is er eenvoudig niet. TVAT NIET IEDEREEN even blij is met de invoe ring van de vrije zaterdag is begrijpelijk; elke maatschap pelijke evolutie maakt nu eenmaal slachtoffers in de een of andere vorm. Er zijn vele huisvrouwen die zich als slachtoffer beschouwen. Maar er zijn ook talloze lei dinggevende personen in be drijf en industrie die slacht offer zijn; zij namelijk die nen, door verandering der organisatie etc. de produk- tieverlaging, die een gevolg is van minder werkuren, op te vangen. Keerzijde der medaille Tijdens een conferentie van le Centrale van Hogere Amb tenaren en de Ned. Ver. v. Ho ger Personeel vorig jaar in april gehouden sprak o.a. de arts B. Lammers over het medische aspect van de vijf daagse werkweek. Een gedeel te van zijn toespraak behelsde het volgende: „Handarbeid heeft tot ken merk dat men er, na beëin diging van de werkdag, mee „klaar" is. Dan geldt ook: „na gedane arbeid is het goed rusten"; men kan bui ten de werktijd het werk uit zijn hoofd zetten. Ik zeg „kan" want onder omstandigheden gebeurt het niet. Een van de verschijn selen die wij, als bedrijfs artsen, bij psy chische overbe lasting vaak waarnemen is, ook buiten het werk, door dit werk in beslag genomen te zijn, gepaard gaande met prikkel baarheid en sla peloosheid. Bij leidinggevende functi onarissen is de zaak anders van nuance; hun lichamelijke belasting is meestal gering maar de psychische belas ting is zwaarder naarmate hun verantwoordelijkheid op een breder vlak ligt. Hier is sprake van een mentale last. Dat is niet rechtstreeks gevaarlijk mits de problemen etc. oplosbaar blijven. Voor leidinggevenden een extra-belasting." Puntdicht Dr. Lammers citeerde een puntdicht van Piet Heil dat het gehele probleem van de vrije tijd en het streven naar nog meer vrije tijd schetst: „Door elke dag wat langer, mag ik nu de vrije zaterdag Met nog een uur of wat erbij. komt bovendien de vrijdag vrij. De donderdag wordt vrij gemaakt, voor wie van nog meer ijver blaakt, Bij extra arbeidsproduktiviteit, scheldt men het werk op woensdag kwijt, Als dat bevochten is, begint het leven op de korte sprint, Twee dagen werk ik mij te pletter vijf dagen worden vrouwen knetter." Hiernaast zijn drie \A\ waardebonnen af ge- drukt. Maak nu - extra - voordelig - kennis met ilS drie nieuwe producten, j uitsluitend verkrijgbaar bij Albert Heijn. Knip de waardebonnen uit. U kunt ze tot en met zaterdag 22 juni in een Albert Heijn-win- kel inleveren. 25 F.R.-REINIGER reinigt alles snél en zeker Gezellig, op zaterdag inkopen doen voor het week-end. 6'/z PILS flfn bier - In beter blerbllk RAQ 25 Perla de Colombia de beste koffie ter wereld I OH 25° gr. I hl I vacuumMtkvaj)485voor IVU;

Allerhande | 1963 | | pagina 1