m Nieuw Bier in blik! albert heijn 5 KOFFIE 70 KOEKEN IU Albert Heijn y a HET ABC In nieuw "costuum" Fijn Bier Albert Heijn PMC moest bijbestellen Welke PMC-Premies 700 miljoen doosjes lucifers per jaar in handig beter-bierblik. bij twee blikken 6'j2 PILS GRATIS QPENER Gulyas zonder vlees HAÏTI H Kalfsvlees met notensaus Bananen op z'n Creools HAWAÏ Kip met kokos HONGARIJE Paprikas Ondertussen Kwaliteit en versheid nu dubbel beschermd door luchtwerende binnenzaken kartonnen buitendoos een doos Paprika kip MEI 1963 ALLERHANDE 5 Populier is populair LANGS de weg Utrecht Den Bosch en tussen Best en Boxtel in Noord- Brabant is de Canada-popu lier een veel voorkomende boomsoort. Voor de leek speelt die populier land schappelijk gezien een be langrijke rol. Maar we gaan diezelfde populier met nog heel andere ogen bekijken, wanneer we hem in een der oudste Nederlandse lucifers fabrieken in Eindhoven in moten van ongeveer een meter zien zagen en nog tal van bewerkingen zien onder gaan, die er ten slotte toe leiden dat die ene boom ruim driehonderdduizend Nederlanders voor één dag van de nodige lucifers voor ziet. Bij lucifers denken we altijd onmiddellijk aan Zweden. Inder daad worden er grote hoeveeIhe- den lucifers uit dat land geïm porteerd. maar daarnaast kent Nederland wel degelijk zijn ei gen lucifersindustrie. Er zijn en kele fabrieken, waar voorname lijk de inlandse houtsoorten, tot de gemiddeld vier en een halve centimeter lange en ruim twee millimeter dikke stokjes worden verwerkt. Ongeveer een kwart van de Ne derlandse behoefte aan lucifers kan door de hier te lande ge kweekte populieren worden ge dekt. Op 25-jarige leeftijd zijn de bomen „rijp" voor de lucifer. De boooom. de boooom. Grote zaagmachines maken er moten van ongeveer een meter lengte van. Dan wordt eerst de bast machinaal afgeschild. Vlijm scherpe messen komen vervol gens in actie om van de rond draaiende stam lange banen te schillen. Met een variant op een bekend kinderliedje zou men kun nen zeggen ,,De boom wordt hoe langer hoe dunner". De banen hebben precies de dikte van de lucifer. Een andere machine jaagt haar scherpe messen dwars door een stapel van die dunne banen en maakt er in één klap duizenden stokjes van, die via een droog- kast in een impregneerbad be landen ter voorkoming van na gloeien bij het afstrijken. Op nieuw gaan ze door een nu veer tig meter lange droogkast, voor ze worden gepolijst en in een schuddende sorteermachine op dikte en lengte worden gesor teerd. Als soldaten in 't gelid En dan zijn we al aan de laat ste bewerking toe. Automatisch worden alle houtjes rechtop ge- plaatst in een lange ketting zon der einde, bestaande uit smalle stalen latten, alle voorzien van een groot aantal volgens een be paald patroon geboorde gaatjes. 'Als soldaten in lange rijen en keurig in het gelid voert deze band al die duizenden houtjes door een paraffinebad en dom pelt ze dan één enkel ogenblik •in de stroperige kopstof, waar van een druppel genoeg moet zijn om de kop van de lucifer de juis te vorm te geven. „Eigenlijk is dat het moeilijk ste moment van de hele produk- tie", vertelt de man, die voor dit apparaat de verantwoorde lijkheid draagt. Langzaam draait de ketting met de „ge doopte" lucifers door. Deze zijn al droog, voor ze het punt be reiken, waarop al die houten soldaatjes uit hun gelid worden gedrukt en in reservoirs wor den verzameld, de laatste halte plaats op weg naar de doosjes. Doosje van 't zelfde hout Met die doosjes, gemaakt van hetzelfde hout als de lucifers, hebben ondertussen andere ma chines zich beziggehouden. Ook hiervoor worden banen van de stammen geschild, zij het dan dunner, terwijl deze banen met een van bepaalde kerven wor den voorzien, die later het vou wen van de doosjes eenvoudiger maken. Het wouwen en omplak- ken met papier, waarop voorts de afstrijklaag en etiket worden gebracht, gebeurt allemaal in een machine. Ook het vullen, (gemid deld vijftig houtjes per doosje) geschiedt automatisch. De boom, die 's ochtends de fabriek werd binnengebracht, gaat er 's middags alweer uit in de vorm van gemiddeld veer- Lichtgewicht Minder ruimte Heerlijk thuis Hendig voor vacantie-trips Geen statiegeld Geen breuk Koelt sneller Onbeperkt houdbaar 64- Pils is lekkerder, super bier(6^% alcohol), langer gelagerd en ronder van smaak. Een fijn bier, dat -wanneer u het ook serveert- brouwerij-vers is en blijft. Want het beter bier-blik beschermt 6^ Pils tegen alle schadelijke invloeden. Ook die van het licht, dat de kwaliteit van elk bier vermin dert. t>i Pils is onbeperkt houdbaar! (Tijdelijk) 6i Pils, het heerlijke bier in handige blikverpak king uitsluitend verkrijgbaar bij: ZOVELEN BESTELDEN bij de Premie-van-de- Maand Club de PMC-bun- galowtent, de slaapzak en het luchtbed, dat de PMC zich genoodzaakt heeft ge zien een extra voorraad van deze camping-artike len aan te schaffen. Ook door deze extra voorraad is de PMC weer heéh,- zodat deze premies, dus bungalow tent, slaapzak en lucht bed, uitverkocht zijn en niet meer besteld kun nen worden. Daartoe laat v in reuzei (die prachtig blank behoort te zijn) uien bruin worden die u in zéér dunne schijven heeft gesne den. Daarna gaat de rode paprika poeder erbij en geschilde rauwe aardappelen in blokjes gesneden, voorts groene paprika's die van pitjes en zaadlijsten zijn ontdaan en in smalle repen gesneden plus tomaten, ontveld en ontkernd. Voeg er zoveel water bij dat al les precies onder staat en verder zout en peper naar smaak. Laten koken tot een en ander gaar is. Omdat dit gerecht nogal vochtig is, wordt het in een diep bord op gedaan. Wilt u dit etentje wat meer inhoud geven op een gemakke lijke manierdan kunt u dat en het is niet Hongaars, maar wel lekker) doeii op de volgende wijzen: a. u geeft er ieder der tafelgenoten een gebakken ei bij; b. u maakt een gerookte Gelderse worst klaar op de be kende manier en geeft die erbij. Als soldaten in lange rijen en keurig in het gelid voert de band met .duizenden en nog eens duizenden lucifershoutjes door een parafinebad. tig- tot vijftigduizend doosjes lucifers. Zij vinden snel genoeg hun weg naar de Nederlandse markt, waar per jaar een klei ne zevenhonderd, miljoen doos jes lucifers worden verkocht. Als we al die in Nederland per jaar afgestreken houtjes achter elkaar leggen, krijgen we een ♦int met een lengte zó groot, dat het ten minste 37 maal om onze aarde zou passen. Gelijk bankpapier Overigens is het maken van etiketten voor lucifersdoosjes een vak apart, net zoals het ontwer pen van postzegels e.d. Er zijn maar weinig ontwerpers, die er in slagen op een klein vlak een verantwoorde tekening te krijgen. Hun ontwerpen zijn soms ware kunststukken, die de verzame laars van lucifersmerken kunnen doen watertanden. Het drukken van die veelal kleurige etiketten geschiedt net als bij postzegels en bankpapier aan grote vellen. Soms blijken die vellen net zoveel aantrekkings kracht te bezitten als bankpapier, want er worden nogal eens po gingen gedaan op onrechtmatige wijze deze vellen in het bezit te krijgen. Knutselmateriaal Dat lucifers zich door de aan stekers niet laten verdringen, be wijzen de jaarlijks toenemende produktiecijfers. Dat deze hout jes voor nog andere doeleinden dienen dan 'alleen maar het aan steken van een sigaar, het gas of de kachel, bewijst onderstaan de foto van een Noordhollandse spoorwegman, die in zijn vrije tijd van duizenden lucifershout jes een fraaie Chinese jonk wist te bouwen. Erg jong is de lucifer niet meer. Voor zover valt na te gaan bestaat hij reeds 134 jaar. De Britse apotheker J. Walker moet de eerste lucifer hebben ge maakt, maar het „licht drager- tje" kreeg pas bekendheid toen Samuel Jones in 1832 in Engeland zijn lucifers in de handel bracht. Het fabricagepro ces is in de loop van de jaren allengs verbeterd, zodat thans de produktie vrijwel geheel machi naal en automatisch geschiedt. Lucifershoutjes vormen een geliefd materiaal om er knutsel werkjes mee te maken. Dit scheepsmodel bevat er vele duizenden en het resultaat is bijzonder spectaculair. HAITÏ. HAWAÏ HONGARIJE AÏTI, verrukkelijk gelegen in de beroemde Caraïbische Zee, mag zich verheugen in zeer bij zondere gerechten. Eén ervan volgt hier. T/OOR DIT GERECHT zijn ongezouten z.g. „Bombay- nootjes" nodig. Twee teentjes knoflook worden tot een pasta gewreven en vermengd met zout en een theelepeltje zwarte peper. U haalt de blokjes kalfs vlees door dit zeer pittige zalf je, waarna v ze in de boter aan alle kanten goudbruin laat wor den. Voeg er royaal de Bom- bay-noten bij, tomatenpurée, wat water en een paar fijn ge snipperde uien. Laat het vlees langzaam gaar worden, het behoort boter-zacht te worden. Meng een gelijke hoeveelheid bloem met Worcester-shire-sau- ce, zorg dat er geen klontjes in zitten en bindt met dit mengsel de saus, die voortdurend ge roerd behoort te worden. Con troleer op sterkte en scherpte en dien dit bijzondere kalfs vlees op met droog gekookte rijst. eet dan dat de keuken naast pittig en zeer fel, in het Caraï bische ook bijzonder zacht kan zijn. Klop twee eieren los en voeg er vier bananen bij die, na ge peld te zijn, in stukjes worden gesneden. Voeg er een flinke kop paneermeel en een halve kop poedersuiker bij plus het sap van een citroen en het sap van een halve sinaasappel. U heeft een half ons boter zacht geroerd en u vermengt die boter met een kop melk. Ook deze in grediënten worden bij de boven genoemde gevoegd. Alles wordt nu zorgvuldig door elkaar gewerkt want de bedoeling is, dat de ba nanen fijn gemaakt worden. De I bezitsters van zo'n prachtige mi- xer zullen het daarbij vrij gemak- kelijk hebben. Als het „bananen- i moes" klaar is, gaat het in een kookvorm met deksel. De vorm mag maar voor driekwart gevuld worden. Zet de vorm in een wa terbad in de oven gedurende an derhalf uur, waarbij de oven ma tig warm behoort te zijn en u er op moet letten, dat er geen wa ter in de vorm kan komen en dat er niet teveel water ver dampt. In het laatste geval met kokend water bijvullen. Met een mes maakt u de pudding los en stort ze op uw mooiste schotel. Serveren met een saus die u als volgt maakt: in wat kokend wa ter met het sap van een citroen, lost u een eetlepel of drie jam op. Dat kunnen aardbeien of abri kozen zijn, want die smaken er het beste bij. U dient de bana- nenpudding met de saus erover beide gloeiend op en smult. TN ONZE HARDE WERELD, vol 1 met barre beslommeringen, kan er bij veel mensen zo'n onuit gesproken verlangen heersen naar een rustiger en zonniger wereld. En daarbij denkt men dan onwil lekeurig aan die verre eilanden wereld van de Grote Oceaan, waarvan Hawaï misschien wel het meest bezongen is. Kokosno ten, ananas e.d. zijn er inheems, evenals vele exotische vissoorten. f^ERASPTE GEDROOGDE ko- kos laat u met melk aan de kook komen waarna u de pan van het vuur zet en de kokos een half uur laat weken. U neemt evenveel melk als kokos. Als het half uur om is, knijpt u de kokos goed uit en u gooit wat er over blijft rustig weg. Neem twee flinke eetlepels olie en laat er stukken kip in bruin worden. Hebt u heel veel kip, dan vermeerdert u de kwantiteit olie naar behoefte. Zodra de kip aan alle kanten mooi bruin is, gaat er zout naar smaak en een scheutje water bij. Laat de kip gaar worden. Goed gewassen spinazie (onge veer een ons of zeven) laat u duch tig uitlekken, om ze daarna te smoren in boter. Als de spinazie gaar is, snijdt u ze niet al te fijn. Mocht er nog vocht zijn, dan laat u ze uitlekken en u voegt er daar na de kokosmelk bij en de kip. Vermengen, nog even aan de kook brengen en kip eten zoals in Ha waï. Hongarije, land van mu ziek: zacht en vurig, van paprika: zacht en vurig, van Tokayer-wijnen: zacht en vurig. Zo was het tenminste vroeger.... De muziek van de Hongaarse Pri mas kunnen wij nog altijd be u kuilt bestellen PMC- PMC-artikel Ciubprijs Zonnebed 32— Personenweegschaal 20— Snelkookpan 34— Rolschaatsen 18— Thermoskan 15— pakket Assortiment PMC-textiel 20— of meer PMC-Gezinskoelkast 215 Itr 395— PMC-Taf e 1 mode 1 koe 1 ka st 142 Itr 252— PMC-Wandkoelkast 102 Itr 252— Haardroger 30— Handmixer 42— Zonneparasol 32— Ventilatorkachel 48— Wilt u nadere informaties, haalt u dan een prospectus in de dichtsbijzijnde AH-winkel. luisteren, de paprika is hier bij na inheems geworden en de To- kayer vindt zijn kenners. Wan neer wij in ons land over Gulyas (Goulash) praten, dan vergeten we dat de Gulyas oorspronkelijk meer op een soep lijkt dan de ragout die ons onder deze naam wordt voorgeschoteld. In Hongarije kent men verschil lende soorten van deze ragoüts onder de namen: Pörkolt, Tokany en Paprikas. Natuurlijk bestaan er enorm veel variaties op het thema ragout, maar voor zover ik weet wordt in de bestaande re cepten nooit voldoende de nadruk gelegd op het tempo en de ma nier van bereiding. 7AIT GERECHT maakt u als volgt. Voor zes personen neemt u negen ons kalfs-, var kens- of lamsvlees dan wel kip, een zeer forse ui, 20 gram rode paprika van de „edelsüsse" soort, twee grote, glanzende, groene paprikas, een pond mooie tomaten, een teentje knoflook, zout naar smaak, een kwart liter ongeklopte, ongezoe te slagroom, twee ons reuzel en zonodig een weinig bloem. Een van de allerbelangrijkste werkjes begint nu. U laat de fijn gehakte ui onder voortdurend roe ren op een laag vuurtje „smel ten" in de reuzel. Dit is echt een kwestie van geduld, de ui mag geen kleur krijgen, maar wel ver dwijnen. Zodra u dat resultaat be reikt heeft, gaat het vlees (in blokjes gesneden) in de pan en u schroeit het aar alle kanten dicht en lichtbruin. Pas daarna roert u er het Pa prikapoeder door. Paprikapoeder verbrandt n.l. heel gemakke lijk, het krijgt dan een onaan gename, bittere smaak en de kleur wordt ook lelijk. Door het later bijvoegen is, mits u roert, de kans op verbranden nihil. Druk vervolgens het teentje knoflook door een persje of snip per de knoflook zeer fijn. Voeg het bij het vlees, evenals het no dige zout. Op een heel zacht vuurtje laat u het vlees met de kruiden „bo terzacht" worden. Dat geeft u mooi de tijd om de tomaten in kokend water van hun velletje te ontdoen en de har de kernen eruit te snijden. Tevens verwijdert u van de paprikas de stelen en zaadlijsten plus zaadjes en u snijdt ze in dunne reepjes. Een half uur vóór het opdoen gaan de tomaten (in stukken) en de paprikareepjes in de pan. Tien minuten vóór het opdienen giet u de room erbij. Maakte de saus al een wat gebonden indruk, dan kunt u volstaan met de room alleen, zo niet dan roert u van tevoren voorzichtig een heel klein beetje bloem (a.u.b. geen klont jes) door de room. Zet de pan nu op hoog vuur, .jer voortdurend tot de saus stuks prachtig gebonden Is, controleer nog even of het zoutgehalte vol doende is en dien de „Paprikas" op met een fikse schotel droog gekookte rijst. TT" OOP ZOVEEL kippenpoulct als u nodig denkt te hebben en Iaat ze in langzaam tempo en in alle rust ontdooien. Niet was sen, wel met een doekje helemaal droogmaken. Heeft u toevallig verse kip, dan kan deze er na tuurlijk ook voor gebruikt wor den. U snijdt een forse ui in dunne schijven en u fruit deze uischij- ven heerlijk goudbruin. Neem ze met een schuimspaan uit de pan en braad in de boter de stukken kippenpoulet aan alle kanten mooi bruin. Zout en peper, en laat de ui terugkeren in de pan. En dan roert u er de „edelsüsse" paprika door tot de kleur fraai dieprood is en de geur uw neus verrukt. Vervolgens roert u er de inhoud van een klein blikje tomaten-purée door en giet er een scheutje wa ter bij. Laat de kip helemaal gaar sud deren op een laag vuurtje. Even vóór het opdoen roert u door de saus een kwart liter echte room, ongeklopt en ongezoet. Neem de kip uit de pan, leg ze op een verwarmde schaal en zet het vuur hoog. Al roerende bindt u de saus tot ze fluwelig Is. Leg de kip nog even In de pan terug en dien alles gloeiend op. Voortreffelijk met schelpjes-ma- caroni, gewoon natuur gekookt en slechts met een stukje boter ver sierd. Ook spaghetti, noedels of een andere macaronivorm sma ken er heerlijk bij, evenals trou wens drooggekookte rijst. En geeft u er een groene groen te (andijvie, spinazie of lof bij) dan wel een frisse gemengde sla. U zult genieten. Cl SKA VERHEUL

Allerhande | 1963 | | pagina 5