ITALIË magneet N' WAT DOEN DE ANDEREN? voor de sportmensen Vele mannen te snel af ACTIVITEIT ROND DE COENTUNNEL Albert Heijn V r/ Goed Bekeken Met eerste tracé aan Amsterdamse kant begonnen Nieuwe ademweg voor de Zaanstreek NEGEN VIADUCTEN Nog een sport in opkomst DE MODERNE MIXER RESPAART VEEL WERK N' Wï Skelter ster Puck van der Hooft Klaar voor de start 100°/o pure Columbia Koffie Voor feestdagen Bananen-crème Rabarberdrank Welkom, warmte! MEI 1963 ALLERHANDE fOU ja, goed, natuurlijk, ik weet op geen stukken na wat voor weer het is op de dag, dat u van plan bent om deze regels te gaan lezen. Misschien regent het wel zo enorm hard, dat u allang kwaad schuin naar boven keek, als wilde u ontdekken wie al die bakken water naar dat plekje aarde gooide dat nu juist precies Nederland heet. Maar juist die dagen, juist op momenten ,,dat het wel goed is voor het gras" maar waarop niets meer overblijft van het werk van de glazen wasser dan denkt een mens aan vakantie. Dan gaan 's avonds de gordijnen dicht, dan liggen de kinderen allang op het bekende ene oor en dan zegt zij tegen hem: „Heb je ook zo'n ontzettende zin in een beetje zon?" Of hij: „D'r kan gebeuren wat wil, dan maar geen nieuw behang en geen loper, maar dit jaar wil ik ergens met m'n blote tenen op warm zand lopen." Dit soort gesprekken bedoel ik, want heel langzaam komen ze toch, die maanden juni, juli en augustus. pN dit jaar? Wordt het de Costa Brava of Zeist? De tendens is wel zacht jesaan het „eigen land" aan het worden, sinds Corry Brokken zingt dat „ualle buren op Majorca" tegenkomt. Maar ons land is zo groot niet en uit het oosten willen er ook nog wel een paar vakantiegangers komen. Dan tooh maar naar dat dorp in het Franse Normandië of moeder Rijn langs kuieren? Het is moeilijk en al rond Kerstmis zitten er hele volksstam^ men gebogen boven de landkaart van Europa. Afstanden zijn snel overbrugd; auto's, treinen en vliegtuigen worden steeds meer als alledaagse vervoermiddelen bekeken en voor de uit stap naar Luxemburg draait niemand de hand om. WAT doen de anderen? Mies Bouwman ging vorig jaar naar Ibiza. Karin Kraaykamp zat vorige zomer op Majorca en het jaar daarvoor in Loosdrecht. Piet en Jan zijn weggeregend in Zand- voort in 1962 en Ans en Henk kwa men van kommer ten ellende als propagandisten van een reumaclub terug uit Bergen aan Zee. Wat doen wij nu? door P. W. RUSSEL - TK geloof, dat wij Nederlanders -t allemaal dit gemeen hebben dat we graag willen weten wat een ander doet. Niet alleen wat Miep aan heeft np die receptie en wat Ans haar kinderen aantrekt j voor die gouden bruiloft van opa j en oma, maar van alles. We vin- den het prettig te weten, waar- heen Sjoukje Dijkstra dit jaar met vakantie gaat. Niet dat we precies hetzelfde doen, maar och, het is een houvast waar we ons wel of niet aan kunnen houden, net zoals het uitkomt. Naar Zeeland wel, we- rr réldkampi- oene Sjoic'k- f je Dijk str a uit Amstelveen heeft een late vakantie, dit jaar. „Dat begint pas in augus tus", vertelde ze me, „want van 13 mei tot eind juli train ik in Londen. Precies, elke dag schaatsen, elke dag oefe nen, om in conditie te blijven. En pas daar na heerlijk niets doen." Wat dat dan is? „Een week je of twee rondrijden in Duits land en Zwitserland." Dat klopt, dat doet Sjoukje Dijkstra met haar eigen auto. „En dan naar Zeeland; bij Veere hebben mijn ouders een bunga low, daar ga ik dan veertien dagen met een nichtje wonen." SJOUKJE DIJKSTRA vakantie Geen dekens DAT bracht mé op een idee: wat zouden die andere Nederland se sportmensen doen in hun va kantie? Of hebben ze helemaal geen vakantie? <7 „Nou, gedeel telijk zeg ik, als ik over va kantie praat", IHg aldus Honk- PIP bailer Han U r b a n u s in Amsterdam. Met mijn vrouw, mijn zoon Charles van acht en mijn dochter Marianne van zes gaan we naar Doorn; in een pension waar er heerlijk voor ons gezorgd wordt. Geen dekens en pannen mee en zo, neen, niks doen. Maar dat is de tweede helft van juni pas en daarvóór gebruik ik het eerste deel van mijn vakantie voor het toernooi in Haarlem; daar ko men drie Amerikaanse teams en het Nederlandsnegental. Eerst Haarlem dus, dan uitrus ten in Doorn." HAN URBANUS verzorgd worden der van een ronddribbelend dochtertje, de man die ik in de Tour de France na de halve kip aan zijn ontbijt steeds zijn tan den zag poetsen voor hij op zijn renrijwiel stapte, „helemaal met; dat wordt achter elkaar door- trainen voor de Tour de Fran ce. Vakantie schiet er dit jaar bij in." Nou, Ada Kok in Am sterdam dan, daeht ik, on ze vijftienjarige Europese kam pioene op de honderd meter vlinderslag, die op 6 juni zes tien jaar wordt. „Trainen", was weer het ant woord. Ja maar hoor es, dacht land, dus het zou te gek zijn een Faas Wilkes over te slaan. Wilkes, die in Schlebroek woont met zyn vrouw en drie kinderen Ser- v a e s (12), An toinette (10) en Claudia (7) en die in de Lijnbaan in Rotterdam de dagelijkse bo terham belegt via de dames kleding. „We hebben een vaste plek", zei Faas Wilkes, ook al een fervent Italië-gang er. „Bij Viareggio, een hotel in een bos, dicht bij het water. In juli gaan we er heen; we dachten eerst dat er met de nieuwe zaak niks van kwam. maar tijdens de uitver koop knijpen we er veertien da gen tussen uit. Ja, ja, met de kinderen." ADA KOK ..geen meelij ik, sportmensen hebben toch ook eens een paar weken nodig om niets te doen; een meisje van vijftien heeft toch vakantie? „Dat lijkt maar zo", zei Ada Kok. „Drie jaar geleden ben ik voor het laatst met mijn ouders en mijn zusje met va kantie geweest. Naar Duits land. Sindsdien is er door het trainen niets meer van geko men. Deze zomer gaat het net zo. Waar, dat trainen? In Am sterdam of Loosdrecht, dat ligt eraan, waar de minste kinde ren in de baden zijn, want een beetje ruimte heb je natuurlijk wel nodig. Maar u hoeft geen medelijden met me te hebben. Mijn rust k/rijg ik toch wel." Ook al: Italië ER wordt ten slotte een behoor lijke bal weggetrapt in Neder- WILKES met de kinderen EDDY PIETERS GRAAFLAND .we pro beren het. En doelman Eddy P i e - ters Graaf land dan, die in Barendrecht woont? Zijn vrouw vertelde het me: „We weten nog niet wan neer het sei zoen is afge lopen, daar hangt alles van af. Maar ik zou wel dolgraag naar strand willen, de zon en het naar de Adrïatische zee, in Ita lië. We proberen het in ieder geval, maar we weten nog niet of het lukt. Als het doorgaat blijft zoon Michel van vier en een halve maand thuis; dochter Monique van drie jaar nemen we dan mee." Zit erop winter komen, maar ik moest nog even aan schaatsen denken. zomer nog eens vakantie ko men vrqgen, dat is niet spor tief. 's Zomers vervang ik de collega's, in de winter als ik schaats doen zij mijn werk. Zien van de wereld doe ik in tussen natuurlijk een hoop: Noorwegen, Zweden en toen Japan. Uit Stockholm, kwamen we 's middags om twaalf uur in Tokio aan, maar om zes stond ik alweer op de schaat sen. Ja, ja, mijn vrouw ging mee." En deze maand mei begint Van der Grift dan alweer aan zijn oefeningen om komende winter weer het een cn ander te preste ren, waarvan iedereen dan zegt: hoe is het mogelijk. Want mei is de maand, dat Van der Grift in Overveen alweer de ijzers onder bindt. „Soms wordt het wel eens wat te veel, wat vervelend, al dat schaatsen, maar meestal is het bijzonder plezierig en het went bovendien, want het gaat al zeven jaar zo." O wacht even, er is nog zoiets als een Elfste dentocht en de grote man van die tocht: Rei- nier Paping. Hij heeft net. eind april, een eigen zaak ge opend, in Zwol le, precies wat u dacht, een in sportartikelen. „Gek op Ita lië", is de me- ninig van Pa ping. Maar de guldentjes zit ten nu in de zaak en hij ziet het er dit jaar nog niet van komen. „Maar wordt het toch vakantie dan kunt u erop rekenen dat Rei- nier weer naar Italië gaat en ner gens anders heen", zegt zijn broer. Eerst verdienen Breukelen, oud-wereldkam pioen. Wat doet Henk van der Grift deze zo mer in ztfn va kantie? „Die vakantie zit er net op", grinnikte hij. „Ik ben in specteur bij een steenko lenhandels- maatschappij en ik heb deze winter twee onze schaatser en HENK VAN DER GRIFT al voorbij. dat klopt, dat vind ik heerlijk. Vissen in de IJssel of in zee, met zeepieren, precies." Nog één dan, dacht ik: A r y de K e ij z e r in Breda, de ne gentienjarige hockeyer, die vlak voor zijn eindexamen h.b.s. staat. „Vermoedelijk word ik direct na het examen in mijn kraag gegre pen door het leger; de dienst in bedoel ik." En als dat niet zo is. dan met ouders vakantie houden? Neen, dat is bij Dc Keijzers nooit gebeurd. Ary en z'n broer gingen altijd eerst geld verdienen. „Ary werkte bijvoor beeld vorig jaar in het magazijn van een drogist en op een glas fabriek. Daarna gingen we óf naar zee óf lif ten. Voriig jaar lifte Ary naar Noorwegen en Zweden. W e houden dan al tijd vakantie van de zelfverdien de centjes." REINIER PAPING nieuwe zaak. En als u nu in juli of daarom trent in Renesse zit of in Sitges denkt: „Wat zou Sjoukje Dijkstra nu doen en Faas Wil kes" dan hoeven die vragen voor u geen probleem meer te zijn. maanden verlof gehad. Dan moet je niet in de 'E hebben veel sportmannen en -vrouwen in Nederland, maar laat ik het nog aan twee vragen. Aan biljarter Hans V u 11 i n k in Aalten bijvoor beeld, die begin mei in Lissabon weer de keu hanteerde. Mid den in het hotel van zijn vader, waar hij als ho telier meewerkt, zei Vultink: ,Jn Portugal knoop ik er wat daagjes aan vast en verder deze zomer natuur lijk in het ho tel werken, dat is voor ons juist het drukke seizoen. Dan zijn er nog plannen voor de rest van m'n leven, want ik ben verloofd. O ja, en in het naseizoen ga ik dan misschien nog een paar dagen vissen. Ja, HAjnS VULTINK zeepieren TfERSTDAAGS BEGINT de aanleg van het eerste trflcé van de Coentunnel aan de Am sterdamse kant. Het gaat om het stuk tussen Vélsenyeg tot ongeveer 150 meter zuidelijk van de Haarlemmerweg en het betreft een lengte van ongeveer een halve kilometer. Dit stuk reikt tot het eerste deel van de Multatuliweg; die is dan ook sinds kort voor het verkeer afgeslo ten. De aarden baan die nu wordt gelegd, zal bij na 2Vz miljoen gulden gaan kosten; het gaat om enorme hoeveelheden zand: 350.000 kubieke me ter. Men is doende de damwanden bij de spoorbaan van Zaandam te heien; een gedeelte van de Haarlemmer trekvaart zal met zand worden op gevuld deze voorbereidingen zullen geruime tijd in beslag nemen. Als de tunnel, eind 1965 of begin 1966, klaar is, zullen ook de aanvoerwe- gen gereed moeten zijn. "VTEGEN MINUTEN TREINEN van Amster- dam ligt de Zaanstreek, een gebied dat, ofschoon merkwaardig geïsoleerd, blijk geeft van een enorme daadkracht en industriële activi teit. De Zaanstreek, door de enorme incisie van het Noordzeekanaal, afgesneden van de rest van het land, krijgt ademnood; het zoekt naar een nieuwe ademweg. Na jaren strijd en zowel poli tiek als economisch geharrewar, krijgt de Zaan streek zijn ademweg: de Coentunnel. Er is natuurlijk ook een IJtunnel in aanbouw maar dat is eigenlijk een Amsterdamse aange legenheid; de Coentunnel (een regeringsop dracht) is een Zaanse kwestie. Om de Coentunnel gaat het de Zaan in eer ste instantie. Begin 1966 is de Zaanse Coentun nel er; van tussen de Coenhaven (vandaar de naam) en de Petroleumhaven naar een punt ten oosten van Zaandam, waar nu nog weilan den zich uitstrekken met argeloos vee. Trainen AB Gelder mans, de groente- en fruit- kwekerszoon uit Beverwijk, de Tour-de-France- fietser, krijgt dit jaar geen vakan tie. Eind april reed hij de wed strijd Parijs Brussel, toen was hij even thuis „en dan moet ik zien wat er beslist wordt: de ronde van Spanje of die van Neder land". Goed, veron derstelde ik, maar daarna is dus de tijd van uitrusten gekomen? „Helemaal niet", aldus de va- AB GELDER MANS .naar de Tour. ER moeten viaducten gebouwd worden. Allereerst een over de Haarlemmertrekvaart en de Haarlemmerweg; ook een over de spoorbaan. In totaal worden ne gen viaducten gebouwd: bij de Coenhaven, de Nieuwe Hemweg, de Basisweg, de boven genoemde, het Bos en Lommerplein, Wilt- zanghlaan, Liedweidepad en Leeu- wendalerweg. De totale verbin ding van de Coentunnel zal vier kilometer bedragen. - Aan de Zaanse kant komt een geraffineerd aangelegd wegen weefsel met krullen en slingers. KLEINE TUNNEL De Coentunnel Is een „goed koop" tunneltje. Want het la een kort tunneltje; het is een kleine tunnel zelfs. De lengte is zo'n 1290 meter cn daarvan is maar een grote 590 meter over dekt. Dwarsdoorsnede: 23.30 me ter (de tunnel van Velsen is b.v. 32,90 meter oreed). De kosten maar 45 miljoen; weinig dus! De Coentunnel is weliswaar een kleine tunnel maar toch bepaald geen mollegang of een dwergen tunnel. Neen! OP GRINTBED De IJtunnel kost 141 miljoen. Waar hem dat in zit? In de ge makkelijker werkwijze bij de Coentunnel: geen zware heipalen (bij de IJtunnel moet men op sommige plaatsen liefst 70 meter diep de grond in om, onder de vaste klei die niet vast genóeg is de dragende zandlaag te be reiken); de Coentunnel komt te liggen op een bed van grint. Ver der is voor zo'n korte tunnel een eenvoudiger ventilatiesysteem voldoende. De Coentunnel bouwt men vol gens de zogeheten zinkmethode: men laat segmenten tunnel onder water zakken en perst ze met speciale rubber eindstukken wa terdicht tegen elkaar. Mogelijkheid tot abonneren Van de gelegenheid om zich op AllerHande te abonneren hebben reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met ver melding van naam, volledig adres en woonplaats, voorzien van 50 ct. aan extra postzegels voor admi nistratiekosten en gericht aar Albert Heijn N.V. Zaandam, is voldoende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. Schrijf uw naam s.v.p. duidelijk en in blokletters; dat voorkomt vertragingen door foutieve adres sering. De post bezorgt AllerHande aan huis. Wij verzoeken u wel In verband met de postvoorschriften, deze 50 ct. aan zegels aan de adreszijde van de briefkaart te plakken. ARY DE KEIJZER zelf verdienen Geen probleem OU, dan doen u en ik dat ook „DIT IS OOK EEN SPORT VOOR MEISJES", zegt de 21-jarige N elly (P uck) van der Hooft uit Hoofddorp, „maar voordat ik ermee hegon vond ik skelteren niets. Nu besteed ik er ieder vrij week-end aan, ongeveer, en in het seizoen maak ik ook 's avonds nog wel eens een baantje. Het is fascinerend. En ik houd van snel heid. Ik zou er niet meer mee willen ophouden." PUCK", slank, donkerblond, maar met een zwak voor techniek, keek alleen maar toe, aanvankelijk, toen haar vader, amateur-constructeur J. v. d. Hooft, voor een neefje een skel ter bouwde. Daarmee de baan op, zei hij tot zijn dochter, toen de miniatuur-racewagen klaar was. Het neefje kréég uiteindelijk zijn skelter-cart, maar voordien had Nelly v. d. Hooft met haar hart ook haar naam aan deze motor sport verloren. „In „coureurskringen" word ik Puck genoemd", zegt ze, „omdat ik nogal klein ben...." Puck van der Hooft ging „skel teren". Ze reed een baantje in Uitgeest, daarna in Driebergen en toen waagde ze de sprong en deed op 28 april van het vorig jaar mee aan de kampioenschappen aldaar. En het kantoormeisje uit Hoofddorp, dat haar piano ver- lom Top kwaliteit Perla de Colombia is een kwaliteitskoffie. exclusief voor Albert Heijn in Columbia geselecteerd. Een milde melange met bijzonder volle smaak en aroma. VACUUMBLIK 250 GRAM De beste ter wereld ALLEEN BIJ kocht om een Landia-skelter te kunnen kopen, presteerde wat nie mand verwachtte: ze bereikte een eervolle tweede plaats. 700 leden Skelteren is een vrij kostba re sportzegt ze. Daar is in de eerste plaats natuurlijk de aan schaf van het racewagentje, dat toch altijd wel tussen de dui zend en vijftienhonderd gulden kost. Eigenlijk moet ik, na een jaar, al weer een nieuwe motor hebben, vindt Puck en dat gaat ook weer zo'n zes, ze venhonderd gulden kosten Startnummer 41 Haar teamgenoten van de Lan- dia-skelterclub waren, uiteraard, .,in de wolken". En met dit suc ces had Puck meteen haar repu tatie in de wereld van de skelter- sport gevestigd. „Het is een sport in op komst", zegt ze zelf, „na de oorlog werd die snel populair in de Verenigde Staten waar thans een groot aantal be oefenaars is. Later sloeg het over naar Engeland en Frank rijk. In Italië en Duitsland wordt thans ook veel gereden En in Nederland9 vraag ik Puck, die zelf in de garage achter haar ouderlijk, huis sleu telt als er mankementen aan zijn. - Bij de Stichting Karting Nederland, de officiële naam voor skelter, zijn 600 a 700 le den aangesloten, zegt ze. Vanaf twaalf jaar kan men deze sport beoefenen, junioren tot zestien jaar in de 50 cc klasse en deel nemers daarboven in de 100 cc klasse. Iedere skelter moet ge keurd worden, voordat een startkaart wordt verleend. Nog steeds groeit in ons land het aan tal skelteraars, die op de negen banen, die ons land nu telt, hun favoriete sport bedrijven. Binnen kort zijn het er elf, wantBaarlo enLeid- schendam krijgen ook een permanen te baan en de prak tijk leert, dat de be langstelling van het publiek voor de wed strijden ook stijgt. Daarbij komt dan nog het ver voer naar de diverse startplaatsen. Wanneer Puck een week-end er gens in het land uitkomt gaat ze, met haar vader, in de auto. Ik rijd zelf, zegt ze, daarom vind ik (misschien skelteren wel zo leuk, je zit vlak bij de grond cn haalt een vrij hoge snelheid. Een kilometer of 50, 55 draai ik wel. Op het dak van de auto vindt de skelter een plaatsje en daarmee gaat het dan naar de plaats van bestemming. Puck steekt zich dan in coureurskledij, zet haar helm op en gaat van start. Onder num mer 41, haar vaste startnummer. Snelheid Het gaat bij skelter om snel heid, zegt Puck v. d. Hooft, en natuurlijk ook om rljkwalltciten. De stuurmanskunst speelt wel een zeer belangrijke rol, want daar de wagentjes alle dezelfde motor kracht hebben, ontlopen de snel heden elkaar niet veel. Het hangt dus van de skelterberijder af, hoe snel hij finisht. Naar buitenlandse wedstrijden is Puck nog niet geweest. Komt nog, misschien, zegt de coureurster, die een van de nog geen tien vrouwelijke skelteraars in Nederland is.... Kostbaar Nee, zegt Puck, we rijden nooit om geld. Dat gebeurt wel in het buiten land en het heeft ook invloed op de wedstrijdsfeer. Maar misschien zou er toch wel wat in startgelden zitten... Niet om geld, alleen om de eer (en de bekers). TVTEEM NU EENS om een voor beeld te noemen dat beroem de meelpap je dat we bij tijd en wijle aan moeten maken om er een vleesjus mee te binden of een ragout wat plezieriger mee te maken. U maakt het naar omstandigheden van bloem met water of met melk. U bent meestal vrij lang be zig omdat de klontjes er zo moei lijk uitgaan. Met een mixer is het in een ommezien geschied, want u zet de kloppers in uw handmixer en na even heen en weer gaan in de kom is er geen klontje meer te bekennen. MET uw mixer klopt u tesamen per persoon, een eetlepel suiker, een eetlepel cognac en een eidooier. Als dit goed is op geklopt, voegt u er de van tevo ren stijf-geklopte eiwitten bij en klopt nogmaals even door tot u een geurige Cognac-crème heeft verkregen. U dient dit heerlijks op in glazen coupes en u gar neert met geconfijte vruchtjes. TV/TET de mixer gaat u twee eetle- pels suiker, het sap van een halve citroen, een half blikje ge condenseerde, ongezoete melk en een gepelde, In stukjes gesneden banaan kloppen. U pureert alles en serveert de crème in glazen, nadat u er geschaafde amandelen overheen heeft gestrooid. JETS voor hen die van het hele frisse houden. U schilt een paar stengels rabarber en snijdt ze in vrij kleine stukken. Voeg er twee eetlepels suiker bij, vier dl water, een kwart van een zorgvuldig gepelde citroen, een klein stukje goed afgekrabde citroenschil, een paar druppels Cochenille eetbare rode kleur stof) en pureert in hoog tempo met de mixer gedurende een halve minuut. Daarna zeeft u en de drank die u dan krijgt kunt u nog aan lengen met wat water. Mocht ze u te zuur zijn, voeg er dan nog wat suiker bij. "TEN goede citroendrank zal u fris houden. Neem twee ci troenen en pel ze zo zorgvuldig dat er geen wit velletje (bitter) achter blijft. Verdeel de citroen in stukjes en zorg dat er geen pitjes in zitten. Voeg er suiker naar smaak bij. Dat zullen min stens twee eetlepels zijn en verder een paar glazen water en een stukje van de zorgvuldig, van het wit ontdane citroenschiL Pureer een halve minuut op grote snel heid en giet het sap door een haar* zeef. Opdienen met een blokje ijs in het glas. Natuurlijk blijft u nu koel zelfs op de warmste en zon nigste dag. Als u. wat sinaasappelsap in voorraad mocht hebben, mengt u er dan wat van bij. Dat ie wear eens een variatie! ki. CISKA VERHEUL

Allerhande | 1963 | | pagina 3