Reacties met een ander geluid m Albert Heijn - FANTASTISCH Zij begon haar als invalster carriere MEER VARIATIE ürö Heeft de huisvrouw 62-urige werkweek? „Er hangt heel veel van r organisatietalenten af" Zeg, Ciska EEN REEP DIE GEWICHT IN DE SCHAAL LEGT 100 GRAMS S Chocolade Repen f.r.-reiniger doet wonderen Lr.-reinigei ALLERHANDE MEI 1963 „Anderen helpen" ZtcLcinLpzoek e.d. Ervaringsfeit Iedereen helpt eerste Nederlandse huisvrouw die FR-reiniger gebruikte: Ook op Sicilië AllerHande bier! Gezell'r c sfi'er R1A VAN VELZEN (20): half tien naar bed Fijnste Delicata Kwaliteit REIZEN ZONDER DROGER EN NE JAPAN Voor zelf koekjes- bakkende huisvrouw D*. Albert Heijn N HET JANUARI-NUMMER van AllerHande hadden wy een artikeltje opgenomen over de 62-urige werk week van de huisvrouw. Naar aanleiding hiervan publi ceerden wy een reactie van mevrouw De Jong uit St. Anna Parochie die het hier bepaald niet mee eens was. Evenmin trouwens als een mevrouw uit Gouda, wier relaas wy hier laten volgen: „Die 62 uren, die vallen wel mee. Ik heb een groot gezin ge had, zeven kinderen. We had den het er druk genoeg mee om de kinderen heel en schoon te voorschijn te laten komen. Mijn man hielp bij het vermake.i van de kleren en lapte de schoenen. Dat is tegenwoordig allemaal niet meer nodig. Bovendien hel pen de moderne apparaten de huisvrouw vlugger klaar te zijn. Als je huishouden kleiner wordt alle kinderen zijn nu groot en ik heb er nog maar twee thuis heb je niet veel meer te doen Je zou je gaan vervelen. Maar daar weet ik wel raad op. Wat is mooier en wat geejt meer voldoening dan de tijd die je over hebt te besteden aan anderen, die het zwaarder heb ben, bijvoorbeeld door ziekte of ouderdom. Je kunt zieken gaan bezoeken of eenzame mensen. Ik geloof, dat dit werk veel te weinig wordt gedaan en dat wij, met onze weelde (bij vroeger vergeleken) daar veel meer aan moeten doen. Daarbij gaat het niet om de verdienste, maar om het leven voor elkaar. Een vrnum net een gezin heeft daar natuurlijk geen tijd voor maar als je eenmaal uit de kleintjes bent, dan kun je je toch zonder geld te verdienen, wel verdienstelijk maken." Tot zover deze brief uit Gouda. De briefschrijfster wil haar naam liever niet genoemd zien. want ze wil niet de indruk wekken beter te zijn dan een ander. Ook van andere zijden ontvin gen wij reacties. Zo kregen wij een brief van mevrouw v. d. Giessen uit Leersum, welke brief ik u beslist niet wil onthouden. De brief luidde als volgt: Geachte mevrouw Verheul, De reactie van mevrouw E. de Jong op uw artikel in Aller Hande vond ik kostelijk, omdat het tussen de regels door een beschrijving geeft van haar zelf: een oerdegelijke huisvrouw, wier huis beslist altijd erg net jes is en wier huishouding uit stekend functioneert, met alle vóór- ev nadelen van dien. Waarom ik reageer op haar brief?, zo gaat de briefschrijfster voort. Wel. omdat ik meen dat er over het algemeen inderdaad te hoog wordt opgegeven over al die honderden bezigheden van de huisvrouw. Ik weiger beslist te geloven dat zij gemiddeld 62 uren per dag werkt. Als ik u nu met een vertel dat mijn huishoudelij ke taken een half jaar geleden ruim 90 uren per week in be slag namen en een dienstmeisje mijn huis schoon hield, zult u wel met uw oren wapperen van ver bazing. Maar.... toen had ik een pasge boren tweeling en een meiske van 1% jaar. Mijn huishouden is nog erg druk. misschien kom ik nu aan ruim 62 uren per week, maar dat komt dan alleen omdat nog geen van mijn kinderen zindelijk is en omdat ze zich nog geen van drieën zelf kunnen aankleden. Mijn dochtertje van ruim 2 jaar nu, kan nog geen jasje zelf dicht doen, schoentjes moet ik nog aan trekken, haar slab nog voorbin den, enfin, al die kleine dingetjes nemen inderdaad veel tijd in be slag. Groot verschil Vier jaar geleden, vlak voor mijn huwelijk, heb ik echter eens een huishouding waargenomen voor een vriendin met vakantie. Ze had 5 kinderen van 2 tot 11 jaar. Wat een verschil met mijn huishouden nu. Ik kwam lang niet aan 62 uur werken, maar de ze kinderen waren dan ook goed opgevoed. Laat ik voorop stellen dat het spontane, soms ondeugen de kinderen waren met alle heb belijkheden en onhebbelijkheden kinderen eigen. Ik zal u een dagoverzichtje ge ven van de gebeurtenissen om duidelijk te zijn: 8 uur: de wekker loopt af bij de huisvrouw en haar man. Een stuk of wat kinderen stormen jui chend binnen in de slaapkamer, springen op bed en worden ge knuffeld. De meesten zijn al aan gekleed. 1 uur: Peter zet de stoelen op zijn plaats. Marie-Lou of Yolande ruimt tafel af. Ik ga afwassen. De kinderen hebben nu nog ruim de tijd om te spelen voor ze weer naar school gaan. Ook na de mid- dagschool doen ze niets tot half zes. De huisvrouw vindt dat kin deren de tijd moeten hebben on gestoord te spelen of huiswerk te maken of beide. 5.30 uur: Eén dekt tafel, de an der ruimt de speelkamer op, één meisje kleedt vast de kleinste uit. De huisvrouw wast af. Papa droogt af. Strijken: de pyama's zijn van tricot, de meeste kleren van draion of terlenka, lakens wor den gladgetrokken en nauwelijks gestreken. Wassen: De ouders hebben heel lang gespaard voor een volauto matische wasmachine. Aardappclsschillen: Er is een machientje voor. per week en dat met 5 kin deren! Welke factoren In het algemeen, mevrouw Verheul, geloof ik dat het werk van de huisvrouw afhangt van een paar factoren: le. Hoeveel kinderen zijn er onder de kleuterschoolleeftijd? 2e. Hoe zijn de kinderen opge voed? De gezinsband is zo be langrijk. 3e. Is de huisvrouw prak tisch en organiseert ze in plaats van te sloven? 4e. Tijdelijke kwesties: zijn de kinderen ziek of, langdurige gevallen: is er een gebrekkig kind? Conclusie Zijn de voorwaarden gunstig, bijvoorbeeld 3 4 gezonde, mee helpende schoolgaande kinderen, dan kan ik me levendig voorstel len dat een huisvrouw aan haar taak in huis niet genoeg heeft. Je kunt natuurlijk wel alles iedere dag een goede beurt geven, alle bedden opschudden, veel strij ken, in de kamer eten al ligt die erg ongunstig ten opzichte van de i keuken, de kinderen kopjes geven met schotels i.p.v. bekers, alles zelf willen doen omdat je het veel vlugger kunt dan papa of de kin deren, iedere dag boodschappen doen. in plaats van eens per week te bestellen, veel vloerkleden op slaapkamers en pulletjes op je schoorsteen hebben, je kas ten onhandig inruimen etc.. etc Ja, dan ren je de hele dag en ben je 's avonds doodmoe, maar dat het anders kan. heb ik als on ervaren huisvrouw tik was op kan toor) aan den lijve ondervonden. U mag gerust een deel van deze brief publiceren en ik hoop niet dat ik u erg in het harnas heb ge jaagd! Aldus mevrouw v. d. Giessen. I diverse Europese land-en ontvang ik brieven van AllerHande- lezeressen. Ook op Sicilië woont een trouwe AllerHande- lezeres en wel mevrouw M azz e o uit T rapani (het uiterste westpuntje van Sicilië, ongeveer 3.000 km van ons verwijderd doch iedere maand wordt Aller Hande hier per post bezorgd. De moeder van mevrouw Mazzeo die in Rotterdam woont, stuurt haar dochter iedere keer Aller Hande. Mevrouw Mazzeo leest dan het blad, probeert de recep ten en maakt haar lijst met boodschappen klaar voor haar moeder. Deze koopt de artikelen en verstuurt ze naar Sicilië. De man van mevrouw Mazzeo is een Italiaan, dol op Neder landse maaltijden. Op de foto serveert mevrouw Mazzeo echte Hollandse erwtensoep en als u de foto goed bekijkt zult u on getwijfeld de tulband, bereid met AH-ingrediënten, ontdek ken. 8.10 uur: Peter van 11 maakt pap voor zichzelf en de kindjes van 2 en 4 jaar. Marie Lou van 10 kleedt haar zusje van 2 aan. .Yolande van 7 jaar trekt overal gordijnen open, trekt de dekens over de bedrand en opent de ramen Ik dek tafel. 8.25 uur: Eten. Er is in dit ge zin altijd een geanimeerde stem ming aan tafel. Na het ontbijt worden echter heel gediscipli neerd borden doorgegeven en be kers op elkaar gestapeld. 9.00 uur: De 4 oudsten zijn naar school. Ik ben klaar met de af was en ga me kleden en bedden opmaken. Voor de koffie is de be- nedenboel (2 kamers en keuken) aan kant. 12.00 uur: Gezoen van thuisko mende kinderen. Eén van de oud sten krijgt eventueel een bneijc met een boodschap, een ander vertrekt naar boven om de 3 slaapkamers te zwabberen (vloer kleden liggen er niet. alleen klei ne kleedjes) of te stoffen (om de dag), het derde ..grote-school- kind" dekt tafel. 12.30 uur: Iedereen zit aan ta- feL Kleren verstellen: Dat moet na tuurlijk veel gebeuren, maar de huisvrouw zei: dat doe ik tij dens hoorspelen, dun merk k het niet. Deze huisvrouw had a.tijd vol doende tijd om gezellige kleren voor haar kinderen te maken, ging hele vrije schoolmiddagen met de kinderen naar het bos, speelde veel met hen, bemoeide zich met clubjes en huiswerk, maar hield haar kinderen voor dat zijzelf dat mogelijk maakten door haar te helpen. Als er gemopperd werd over de taken zei ze dat ze best alles zelf kon doen, maar dan te moe was voer gezellige dingen. De kinde ren hielpen ar.ar een klein uur per dag (doet me" .eder kind dat onge veer?). kondei rekenen hun vaste speelleden moeder die nooit te moe was en.... ze werden naua.. in een gezellige. huishoudelijke sfeer. Deze huisvrouw kwam nog niet toe aan 40 uur werken p>EIZEN!", zegt de twintig- jarige topzwemster Ria Van Velsen (Haagse, slank en bijzonder gevat) on deugend, als ik haar vraag wat ze het leukste van ,,haar" sport vindt. „Maar zet dat maar niet in de krant." Maar Ria's moeder (we hui len van vreugde bij de radio als we haar prestaties horen verslaan) interrumpeert: „Ria houdt heel veel van zwemmen, om de sport. Ze traint hard en ik geloof dat ze, als ze naar Tokio gaat, goed voor de dag zal komen. We hopen het alle maal." Vijf jaar was secretaresse Ria van Velsen overdag op kantoor van de Nederlandse Sport Fede ratie, 's avonds ten minste één uur in het groenblauwe water van het Regentes-zwembad om conditie te blijven toen ze be gon. „Het was moeder die me erheen stuurde", zegt ze. „en ik vond het niet eens erg leuk." Ria, in 1943 geboren, zwom uit ge hoorzaamheid en ook omdat haar moeder nu eenmaal een zwak voor die sport heeft. „Ik wist niet beter", zegt ze nu en dan wil ze wel vertellen dat ze op haar zevende verjaardag al twee zwemdiploma's boven haar bed had hangen: A en B. Ria werd lid van D.V.Z., de Vrije Zwemmers, die in het bad Mauritskade trainde. Toen ze elf werd ging ze over naar Z.I.A.N., praktische afkorting van „Zwem men is altijd nuttig". Dat is ze nu nog, ZIAN-lid, en als ze op haar dagelijks trainingsuur in het water van de Regentes duikt, zeggen adspirantjes aan de kant niet zonder ontzag: „dag Ria". Ik ken ze niet allemaal, bekent ze, ik ben ook zó veel weg. EEN ALBERT HEIJN SPECIALITEIT 48 stuk. 100 grams Hazelnoot Chocolade Repen gQ met hele hazelRoten••••..per stuk J/ Reizen is een belangrijk onder deel van haar zwemcarrlère. Als elfjarige deed ze mee aan esta fette honderd meter als Invalster. Dat was ze ook, toen ze In het Haagse Openluchtbad „Zuider park" op de 100 meter rugslag moest uitkomen. ,,lk won met grote voorsprong", herinnert ze zich, en die zege was eigenlijk de eerste stap op weg naar haar roem van vandaag. In 1956 ging ze als lid van de Nederlandse ploeg naar Wupper- tal, waar ze eerste werd op de 100 m. Nee, zegt ze, de 200 m ligt me niet zo, het liefst doe ik 100. Aan 1958, de Europese kam pioenschappen, bewaart Ria, die als ze niet zwemt thuis het liefst leest (omringd door overvolle medaillekasten) goede herinne ringen. Jammer dat ik zo ner veus was, daardoor verloor ik. In 1960 ging ze naar Rome, waar ze deelnam aan de Olympische Spe len. En weer speelden haar de zenuwen parten. Maar. zegt ze. ik geloof dat ik nu mijn nervosi teit heb overwonnen en als ik in Tokio ben... Als ik ga, zegt ze... In ieder geval traint ze er nu al voor, iedere dag trekt ze trouw haar baantjes. Daarbij denkt ze terug aan het zonnige Zuid-Afrika, waar ze onlangs een periode van zes weken dwars door het land afsloot. Een heerlijke reis in een heerlijk land, is haar verruk te commentaar. In Johannes burg heb je meer dan 2000 (twee duizend) zwembaden, de particu- 'TOPZWEMSTER RIA. plaat- 1 jes kijkend met moeder Van een kast vol. liere Inbegrepen. In Den Haag ken ik er maar een paar... Zwemmen mag voor Ria dé sport zijn Ik doe ook nog aan atletiek, zo'n beetje van alles wat ze weet dat het een sport is die eisen stelt. Aan heur haar bijvoorbeeld, dat charmant rond haar slapen krult. Ik zwem altijd zonder muts. Ik heb na tuurlijke krullen... Maar voor vrouwen en meisjes die dat niet hebben is het dro gen een probleem. Dan kan een elektrische haardroger goede diensten bewijzen. Topzwemster zijn stelt meer eisen. Iedere avond vroeg naar bed, er zijn meisjes, die om ze ven uur, half acht gaan slapen. Ik maak het laat: half tien. Niet roken, niet drinken, geen fuifjes, atletiek doen om in conditie te blijven, dag in dag uit trainen. En gaat ze naar de film, al tijd naar de eerste voorstelling! Mijn vriend moppert wel eens, maar hij zwemt zelf ook. Drie kilometer zwemmen per dag, naast een drukke baan op kan toor. Ria's leukste herinnering: Naast Zuid-Afrika Leipzig waar ze vo rig jaar augustus na een spannen de strijd zegevierde. Nu denkt Ria aan de kor/ten- de Japanse Olympische Spelen en, een beetje, aan de zeslaw denontmoeting in Engeland dit najaar. Als ik ophoud met zwemmen. ga ik tennissen en paardrijden. Ze maakt het korte zwemster- gebaar over haar verzorgde coiffure. Want sport neemt de eerste plaats in het leven in van deze Velsen. die de verrichtingen van jonge Nederlandse zwemster, haar dochter in plakboeken die haar plaats aan de top leer- vastlegt. de veroveren als... inva'ster. jyE JAARLIJKSE schoon maak? Daar draai ik mijn hand niet meer voor om. Vroe ger kostte het me heel wat tijd en moeite voordat alles kant en klaar was. Nu vliegt net vuil van het verfwerk en vil mijn wollen kleden". Dat zegt mevrouw A. Bosch in Amstelveen in haar smetteloos blinkende huis. waar vlekken geen kans krijgen. Het geheim? Mevrouw Bosch is de eerste Ne derlandse huisvrouw die FR-rei niger in haar huishouden heeft toe gepast. Zij heeft er op talloze ma nieren mee geëxperimenteerd. Eerste proeven Dat begon zo: zij kreeg een fles je FR-reiniger in handen en hoor de dat dit middel o.m. geschikt was om vlekken van verfwerk te halen, zonder dat de verf zelf werd aangetast. Mevrouw Bosch nam de proef en „het ging fan tastisch", zegt zij opgetogen. „Bovendien hoefde ik na de FR- schoonmaakbeurt niet meer te ze men". Na die succesvolle proef is zij het middel grondig op zijn prak tische eigenschappen gaan testen. „Ik ben er meer dan tevreden over",zegt zij nu. Haar man is importeur van de FR-reiniger en daarom kon dit middel al gaan testen lang voordat gndere huisvrouwen hier over hadden gehoord. In ons land werd het aanvankelijk alleen toe gepast bij de Nederlandsche Spoorwegen, die het middel voor schreven voor het schoonmaken van treincoupés. Sinds enige weken heeft FR-reiniger een bredere afzetmarkt gekregen, na dat Albert Heijn het voor de Ne derlandse consument in de verkoop heeft gebracht. Dat was de praktijk Op de theetafel van mevrouw Bosch ligt een prachtig, kostbaar Perzisch kleedje. „Ik heb het Persje een beurt gegeven met FR. Brandschoon is het geworden.' Alle wollen kleedjes en tapijten die mevrouw Bosch heeft, bewerk te zij daarna met dit middel. „U had eens moeten zien hoeveel vuil er uit kwam." De kleden hebben, zo is haar gebleken, geen enkele nadelige invloed van deze rigoreu- ze schoonmaakbeurten ondervon den. Hoewel haar man importeur is van dit reinigingsmiddel, beteken de dit toch niet dat mevrouw Bosch het voor haar huishouden klakkeloos aanvaardde. Stap voor ZELFBAKKENDE huis vrouwen zullen triomfen kunnen vieren met de nieuwe soorten koekjesdeeg, die dezer dagen in de koelvitrines der AH-winkels zijn komen te lig gen. Naast de rol roomb#- terkoekjes d e e g waar mee velen all kenmiis hebben ge maakt, zijn namelijk drie nieuwe aanwinsten gekomen: aman delkoekjesdeeg, kokos koekjesdeeg en wees- permoppendeeg, allemaal met roomboter bereid. De ervaring leert, dat ook de moderne huisvrouw graag zelf bakt. Ze is alleen wat ongeduldi ger dan haar grootmoeder ze heeft immers geen hulp meer en ze ziet wat op tegen de vele tijd en moeite, die in het deeg maken gaan zitten. Vader bakt mee Uitgaande van deze ervaring heeft AH indertijd reeds de rol roomboterkoekjesdeeg ontwik keld, die de huisvrouw in staat stelt direct aan het bakken te gaan. En niet alleen de huis vrouw trouwens, want ook menig huisvader vindt het koekjesbak- ken op deze manier een prettige, ontspannende bezigheid, waar mee hij «weel eer inlegt. Boven dien biedt het de gelegenheid eigen fantasie uit te leven op de garnering van de koekjes of op de vorm, waarin men de rol snijdt. Allerlei mogelijkheden Om eens enkele variaties te noemen: men kan de a>ispirant- koekjes schuin snijden, zodat er ellips-vormige koekjes ont staan. Men kan de rol ook vier kantig maken, waardoor er vier kante koekjes uit de oven ko men. En wat kan men met óp j de koekjes doen: stukjes gem- I ber, amandeltjes, gekonfijte vruchtjes, sinaasappelschille tjes, kokos, gebrande suiker, enfin, te veel om op le noemen. Weinig moeite, lekker en suc cesvol. Voordelig De uitbreiding van het assorti ment koekjesdeeg maakt het nóg gemakkelijker om variatie te brengen. Amandelkoekjesdeeg en kokoskoekjesdeeg zorgen er zelf al voor dat het roombotergebak uit uw oven ieders lof oogst. En met de weespermoppen zult u me nigeen verstomd doen staan, want welke koekjesbakster van voor heen slaagde erin op dit punt de banketbakker te verslaan? Behalve gezelligheid brengen deze rollen koekjesdeeg ook voor- i deel. Want voor die prijs kunt u I vanzelfsprekend geen gelijkwaar dig koekje kopen! Het werk doet lu immers zelf! j stap ging zij ermee verder, steeds speurend of het werkelijk voor honderd procent voldeed. De regenjas van haar zoon. Een smoezelige kraag en een grote hardnekkige vette vlek ontsierden dit kledingstuk. Twee beurten met FR-reiniger. daarna grondig af nemen met water, en er was geen vuil meer te bekennen. Met wol- I len stoelbekledingen verkreeg zij hetzelfde resultaat. Kennissen enthousiast Ook de kennissen van mevrouw Bosch sloegen aan het experimen teren. Een vriendin nam met plastic beklede stoelen en een kin derstoel onder handen. „Je krijgt het nergens zo schoon mee", rea geerde deze. Een andere kennis gebruikte het voor schoenen die niet ge poetst mochten worden. Volgens voorschrift moest water en zeep worden gebruikt, maar de resulta ten waren dan niet daverend. Ook hier bracht FR uitkomst. Weer een andere kennis pro- beerde 'het op d'e vuil geworden kap van een kinderwagen. Trots wandelde de jonge moeder de vol gende dag, met de baby in een kraakheldere wagen door Amstel veen. Mevrouw Bosch die zelf een lo- den jas met veel succes gereinigd heeft, laat een zwaar wollen kleed zien, waar zij met het voer Ne derland nieuwe middel tal van vlekken en vuil, tot diep in de pool toe, uitgekregen heeft. Dat zelfde lukte haar met een tafel kleed. gemaakt van touw. Ook linoleum kan er uitstekend mee gereinigd worden. Na de FR- beurt moet men deze vloerbedek king echter wel goed in de was zetten. Heel gemakkelijk Een FR-beurt is voor de huls vrouw heel gemakkelijk uit te voe ren. Het middel wordt na verdund te zijn luchtig met een doekje op het te behandelen voorwerp ge bracht. Een of tweemaal is in de meeste gevallen voldoende. Daarr.a afnemen met schoon water en eventueel met een haardroger de plek snel droog maken. „Nog een voordeel", zegt me vrouw Bosch. „Het middel is lekker zacht voor de handen. Ruwe of droge handen kun je door FR niet krijgen.." Hebt u de nieuwe f.r.-reini ger al geprobeerd? Doet u het dan eens, hij is in één woord fantastisch! U ziet het onder uw handen schoon worden. Een wondermiddel! En voordelig! i liter geconcentreerd altijd verdund gebruiken! FLACON U ziet het schoon worden! f.r.-reiniger (schuimt niet!) is ideaal voor 1001 schoon- maakkarweitjes: vloeren, li noleum, colovinyl, wanden, tegels, gasfornuizen, schil derwerk, leder, afwasbaar behang, plastics, vochtbe stendige meubelstoffering, autobekleding enz. enz. Ge bruiksaanwijzing op flacon. Alleen bij

Allerhande | 1963 | | pagina 2