m HEINZ Wat zegt de dokter ervan? Tegenwoordig voor elke baby «voeding naar inaat" zm/s Neem nu zelf deze proef en stap óók over op geurige Nieuwe Nescafé tiv CALVÉ CALVÊ 1/L-1 V oedingsmiddelen-industrie voor taak berekend leuk vliegtuigje CONCLUSIE 6 Miljoenen baby's in tientallen landen BABY EN KLEUTERVOEDING KLEUTERS i^'NE bonen. APPELMOE^ I^NGDE GROé*' ft tN met EIGEEL SLASAUS Belangrijke ontdekking ALLERHANDE APRIL 196» KARL: Heinz, Heinz, uur HEINZ allsin!,. BILLY: Say, where'J my HEINZ!.,, MINOU: Mot? Je vote HEINZ!. worden grootgebracht met de lekkere Heinz 57 Kindervoeding. En dat is niet toevallig. Doktoren en voedingsdeskundigen stelden voor Heinz. 57 een reeks uitgebalanceerde baby- en kleutermenu's samen. Zorgvuldig. Rekening houdend met honderd en één eisen. Langs deze wetenschappelijke (dus veilige) weg kwamen er kostelijke kindermaaltijden in de winkel. Verpakt in handige blikjes. Voortdurend onder toezicht van doktoren. Stuk voorstuk samengesteld uit zuivere natuurprodukten, zonder bijmenging van kunstmatige bestanddelen. Elke moeder die alleen het beste goed genoeg vindt voor haar kindje is blij met Heinz 57 Kindervoeding. Nederlandse baby's en kleuters krijgen hun oergezonde Heinz 57 uit Eist, in de Betuwe. Kies bij uw winkelier uit meer dan 20 mogelijkheden. GRATIS BLIKJE HOOR. U! Lever 10 kiiukrvKdmgwkhU in en Vkrjgt em waarcklm (van twee en veertig cent 1) voor «ff blikje Hes'nz!7 Baby- of Kleutervolding. Gratis! U turn gratis blikjes sparen l/m 3lmti 1963 dt slssilmgsslatlim tan dat aanbieding. GINA: HEINZ!, quando, quando? JELLE: Ik wol allinich mar HEINZ!... KEES: Als ik geen HEINZ kri/g!.. ^IEMAND KAN HET ONTGAAN, dat er in de loop van de laatste tien k vijftien jaren een ware omwenteling heeft plaatsgevonden op het gebied van de baby voeding. Met enige trots mag hierbij worden opgemerkt dat Nederland op dit terrein vooraangaat. De Neder landse voedingsmiddelenindustrie brengt baby- en kleutervoeding in de handel die in voortdurend overleg met beroemde kinderartsen en dieet-deskundigen is samengesteld en die zelfs in het zo geperfectioneerde Amerika nauwelijks wordt geëvenaard. Vanzelfsprekend zijn deze topprodukten ook in winkels van Albert Heijn verkrijgbaar. "ITROEGER, d.wz zo ongeveer lot het einde van de laat ste wereldoorlog, leek de zaak op het gebied van babyvoeding eenvoudig. Als dé ideale voeding gold borstvoeding, dus moeder melk, en baby kreeg vrijwel niets anders tot de leeftijd van één jaar. Onder Invloed van twee factoren heeft men dit standpunt echter sindsdien moeten nuance- In de eerste plaats werd de waarde van een aantal nutriënten essentiële voe dingsbestanddelen) ontdekt, die in moedermelk niet of onvoldoende vóórkomen. Ten tweede bleek het voor een aantal jonge moeders niet meer mogelijk te zijn, haar kindje op de natuurlijke ma nier te voeden. Wat van deze merkwaardige ontwikkeling de oorzaak is, we ten de geleerden niet precies. Vermoedelijk heeft het tekort aan borstvoeding, waarover tegen woordig zoveel jonge vrouwen klagen, te maken met de gecom pliceerdheid van de huidige hoog ontwikkelde westerse cultuur. In zg. „onderontwikkelde" gebieden is er althans veel minder sprake van gebrek aan borstvoeding en worden de meeste baby's lang durig uitsluitend met moedermelk gevoed. verschillends modellen bij frie en pittig DELFINA voiroorig en zeobt Borstvoeding Met nadruk willen wij erop wij zen, dat borstvoeding voor de pasgeborenen nog steeds als de aangewezen voeding wordt be schouwd. De periode van een jaar bleek echter te kunnen wor den teruggebracht tot een half jaar: daarna moet baby worden overgeschakeld op volledige kunst voeding. Er is geen sprake van, dat de moderne, fabriekmatig bereide babyvoeding de moedermelk kan, of beooigt, te vervangen. Iedere jonge moeder dient ernaar te streven, althans gedurende de eer ste maand (en), haar kindje zelf te voeden. Gedurende het prille levensbe gin is het maagdarmkanaal van baby uiterst kwetsbaar en iede re kunstvoeding, hoe geraffineerd ook samengesteld, wordt moeilijk verdragen en leidt eerder tot stoor nissen dan de van nature gege ven moedermelk. Wanneer het niet anders kan, moet baby uiteraard van het begin af aan met fabriekmatige produkten wor den gevoed en dit betekent heus geen drama, maar deze baby's vereisen toch altijd meer zorg, ze krijgen gauw te veel of te wei nig en ze zijn wat gevoeliger t.o.v. infecties dan borstkinderen. De borstvoeding, hoe gunstig ook, dient echter op de leeftijd van ongeveer zes maanden te worden beëindigd. Zoals wij al zeiden, is de mo derne babyvoeding niet bedoeld als vervanging van de borstvoeding, doch wel als aanvulling en voort zetting ervan. Het klassieke standpunt, dat borstvoeding tot één jaar aan baby alles ver schaft wat nodig is, is namelijk niet houdbaar gebleken. Zo be vat melk (moedermelk zowel als koemelk) erg weinig ijzer. Vanaf de leeftijd van ongeveer vier maanden moet aan baby daarom een ijzerhoudende bijvoeding wor den gegeven, het beste in de vorm van gehomogeniseerde groene groente. Homogenisatie Dit principe „homogenisa tie" is een der belangrijkste verworvenheden van de moderne babyvoeding. In uw eigen keuken kunt u de groente nooit zó fijn maken, dat deze door het tere darmslijmvlies van baby volledig wordt opgenomen. De voedlngs- middelenüidustrie heeft vernufti ge methoden ontwikkeld, om de groente zó fijn te verdelen („ho mogenisatie") dat de voedings waarde ervan, ook het Ijzer, vol ledig in het groeiende jonge or ganisme kan worden Ingebouwd. Het inschakelen van het moderne babyvoedsel bü de voeding van alle zuigelingen zowel borstkinde ren als kunstmatig gevoede ba by's vanaf de leeftijd van vier maanden vrijwaart tegen alle te korten en is bovendien voor delig. Wanneer u in eigen keu ken een baby-bijvoeding wilt be reiden die zoveel nutriënten be vat, en welke zo goed door uw 1. Voor iedere pasgeborene is nog steeds de natuur lijke borstvoeding de ideale. 2. Vanaf de leeftijd van on geveer vier maanden kan echter de moedermelk niet meer alle behoeften van het jonge organisme dekken. Daarom geve men dan steeds aanvulling met gehomogeni seerde groente- en fruitmeng- sels. 3. Wanneer de produktie van moedermelk tekort schiet, is er een rijke ver scheidenheid aan kunstmati ge, absoluut betrouwbare melk-, karnemelk- of zure- melkvoedingen aanwezig. kindje verdragen wordt, komt u nl. aanzienlijk duurder uit. Ruime keuze De kindervoedingen zijn in velerlei samenstelling ver krijgbaar; zij bevatten ook een gestandaardiseerd gehalte aan vitamine C. Vele moeders beginnen met de fruitmengels die ook door borstkinderen gemakkelijk worden gegeten en gaan daarna over op de groenteprodukten. Iets later, globaal op de leef tijd van tien maanden, geeft men de baby volgens moderne opvatting dagelijks een fijnver- deelde (gehomogeniseerde) maaltijd van vlees, groente en aardappelen (resp. rijst of ma caroni). Ook dit „baby-diner" is in verschillende samenstellin gen verkrijgbaar. In een normale huishouding is het bereiden van zulk een fijnver- deeld „hutspotje" erg omslachtig en het bleef dan ook meestal ach terwege. Baby liep zodoende de kans. tekorten te krijgen aan ijzer, vitamines en mineralen. Met de moderne kindervoeding is dit euvel opgelost. Melkprodukten Wij komen nog even terug op de basisvoeding, die steeds uit melkprodukten bestaat. Moeder melk bevat in vergelijking tot koemelk veel vet en weinig eiwit. I De hoeveelheid koolhydraten (sui-1 ker) van moedermelk is groot: moedermelk is veel zoeter dan koemelk. Kunstmatige melkvoe- dingen bestaan dan ook uit ver dunde koemelk (om het eiwit gehalte te verlagen) waar koolhy draten aan worden toegevoegd (om het suikergehalte te verho gen). De aldus verkregen kunst matige babyvoeding bevat iets te '■gliFlhmm ter kennismaking Zodra U het potje opent, mikt tr de geur van de versgebrande koffie. Neem de proef op de som! Ontdek de extra kwaliteit van weinig vet in vergelijk tot moe dermelk; daarom worden de in vet opgeloste vitamines A en D extra toegevoegd. Een andere methode is die, welke uitgaat van karne melk. Karnemelk is voor baby licht verteerbaar en geeft dus geen aanleiding tot voedingsstoor nissen; nadelen zijn echter de la ge voedingswaarde (weinig vet!) en het hoge gehalte aan zouten (de nieren van baby zijn nog niet ingesteld op het verwerken van veel zout). Een tussenvorm, die de goede verteerbaarheid van karnemelk paart aan de grotere voedings waarde van volle koemelk, is de vollemelk-v o e- Doktersadvies Bij nw keuze tussen deze ver schillende voedingen (die nog zijn onderverdeeld door toevoeging van resp. tarwebloem, rijste bloem, rietsuiker, dextrine-malto se, waardoor enkele tientallen soorten ontstaan), zult u natuur lijk afgaan op het advies van uw dokter. D kunt ervan verzekerd zijn, dat voor iedere baby tegen woordig een individuele, „op maal gesneden" voeding kant en klaar verkrijgbaar is.

Allerhande | 1963 | | pagina 6