WAT ETEN WE MET PASEN? voor smaakvol diner RALKOEN Kalkoenbout Kalkoen bouten Albert Heijn EIERSCHOTEL Kalkoenbouten 'n. Goed. idee.1 als hoofdgerecht PAAS-RING UIT ITALIË Rolschaatsen wordt al populair" Voor ieder een pakketje bovenbout van kalkoen Braadkip 1 - kruidig gebraden - Naar Majorca L( PAASMENU No. 1 t PAASMENU No. 2 i Kippebouillon Narcissen eieren en Paasbrood Eieren kleuren Eenvoudig Paas- horsd'oeuvre Mals, sappig, geurig KALKOEN- SANDWICH APPETIJTELIJK KALKOEN BROODJE 99 Kom ook naar APRIL 1963 C-! ALLERHANDE Paas-hors d'oeuvre o— Kopj» kippeboufllon met fooitje en partje citroen -o- Bovenbout van kalkoen In pakket|es uit de oven Spaghetti Doperwtjes o— Paai-rlng uit Italië -o- jft Koffie Ur Groentesoep met kalkoen Uitgebeend ribstuk verschillende groenten Aardappelen Vruchtensla Koffie „Vliegende" kuikens bij Paasontbijt NEEM VAN DIE gele Paas- kuikentjes in verschillende af metingen en bind om hun lijf jes draden van verschillende lengten. Kies het garen van een kleur die past bij het behang, want de draden moeten ten slot te onzichtbaar worden. Klim nu op de trapleer en be- vestig de draden door middel van een stukje plakband aan het plafond. Het effect van al die kuikentjes die op verschil lende hoogten, door de kamer lijken te zweven is geweldig. En het ontbijt wordt er nog plezieriger door. "pR BESTAAT, zo geloven wij, geen ontbijt dat een feestelij ker karakter draagt dan het Paas ontbijt. Voorbij de narigheid van de winter (en dat geldt zeker voor dit jaar), de lente heeft zich aan gemeld, de lammetjes staan in de wei, de kieviten zijn er weer, tulpen, hyacinten en narcissen bloeien in overvloed. Het is een plezierige traditie om de tafel vóór het ontbijt op de meest feestelijke wijze te dek ken en om op het mooiste tafella ken een overvloed van eieren, Paasbrood, boter, donzen kuiken tjes en bloemen neer te zetten. Met dit ontbijt begroeten we de echte lente en dat doen we ook met de nieuwe hoed of het voor jaarscomplet dat we zullen aan trekken, ook al mocht het weer nog niet helemaal alle kenmerken van de lente ten toon spreiden. Het is vrolijk om de eieren te kleuren in de fraaiste tinten, er bestaan speciale kleurstoffen voor. U kunt de eieren ook op andere wijze versieren en daarvoor al uw oude woldraadjes, bandjes en kantjes, knoopjes, pailletten, flitter enz., enz. gebruiken terwijl er tevens lijmpot, verf, kwast en schaar aan te pas komen en ver geet u dan vooral de mogelijkhe den van het veelkleurige crèpe- papier niet. Kortom, met weinig kostbare middelen kan het hele gezin met al zijn vrienden en kennissen zich uren vermaken en de meest fan tastische eierversieringen tot stand brengen. IN DEZE TIJD zijn er alweer van die heerlijke Jonge kom kommers. Die wast u, maar schilt se niet en dan snijdt u ze in stuk ken van ongeveer vijf cm lang. Maak aan één kant een uithol ling groot genoeg om er een half el in te laten rusten. Die halve eieren behoren tot de soort die men „gevulde" noemt en u kunt ze met vele din gen vullen, mits u wel altijd de fijngeprakte dooier erin verwerkt. Tonijn en zalm uit blik lenen zich er erg goed voor, evenals paté, smeerkaas, fijngehakte ham, geraspte ui en fijngehakte peter selie. Laat dus uw eigen fantasie eens de vrije loop. Zet het voetstuk van komkom mer met de eieren op een bedje van slablaadjes, leg er waaiers van zoetzure augurkjes, zilver uitjes, zó mogelijk een plakje to maat, wat aspergepuntjes e.d. om heen. Het staat leuk, het smaakt heerlijk en het kost niet veel moeite om klaar te maken. T7TPPEBOUILLON trekt u de dag vóór het festijn van kip- pepoulet uit de diepvries. Als de bouillon goed is, plukt u het kippevlees van de botjes (het laat trouwens vanzelf wel los) en snijdt het in stukjes. Met wat gesnipperde peterselie, een Groentesoep met kalkoen yAN ONDERBOUTEN trekt u een heerlijke bouillon na dat u er één of meer heeft ont dooid. Het vlees snijdt u aan stukjes, dat gaat in de bouillon terug en dan voegt u er de groenten bij waar u zin in heeft plus als extra een snuifje tijm. Dit is een hele lichte en geu rige soep die een goed begin vormt van het menu dat ver volgt met een knapperig gebra den uitgebeend ribstuk van het varken. Denkt u bij de ver schillende groentesoorten voor al aan het gemak van de blik- groenten en de groenten uit de diepvries. Op die manier be hoeft u niet de hele dag in de r" r-c- -- - ■- rtrlfej b It IlrlCfc U.C lieve «UK I I. uv smakelijke stoffering van de - keuken te staan want met eni- l°n die u naar smaak van zout hpt mPP,te en eventueel van wat peper voor ziet. ge organisatie kunt u het meeste van tevoren klaar maken. TVfEEM DAARVOOR naar verkiezing en naar de draagkracht van uw financiën, boven- of onderbouten. Laat ze in alle rust ont dooien. Veeg ze daarna met een schoon doekje droog. Laat boter in de pan smelten en laat uw bouten aan alle kanten fraai goud bruin worden. PAS ALS DAT gebeurd is, be gint u met de kruiden. U zout en u pepert en strooit wat tijm over de bouten en voegt er zoveel rode paprikapoeder bij dat de saus een prachtige kleur krijgt. Ten slotte giet u een goed glas droge, witte wijn in de pan. De bouten bevinden zich daar héél wèl bij. (Net als de mensen.) Nu laat u ze verder onder veel vuldig bedruipen op een laag vuurtje zo prettig gaar worden, dat het vlees net nog niet van de ■botjes valt. Het is zeer mals, sappig en geurig. Voortreffelijk met appelmoes, Preiselbeeren of compote van veenbessen (cranberries)Brus sels lof of gemengde sla en aard appelpuree, goed luchtig geklopt met rijkelijk melk en boter. (Wilt u de nootmuskaat in dit geval vergeten?) Complete maaltijd Voor balkoen-sandwlch maakt men de bovenbouten op de be kende wijze klaar. Eerst ontdooi en, daarna in boter met een wei nig zout en wat peper verrukke lijk bruin en gaar laten worden. Zorg voor volkorenbrood en wit brood. De boterhammen van korst ontdoen. Als de bouten bijna van het bot afvallen, het kalkoenen vlees in handzame stukken snij den. Laten afkoelen. Vermeng smeerkaas (denk eens aan die romige Primula-kaas) met een snippertje geraspte ui plus een klein beetje heel fijn ge hakte peterselie. Met dit mengsel bedekt u de witte boterhammen en u hoeft er niet al te zuinig mee om te springen. Zorg voor malse slabladen (de nerven mogen er niet uitgehaald worden) die u stuk voor stuk af spoelt en met een schoon doekje afdroogt. Door mayonaise roert u een weinig mosterd, peper, zout en eveneens een snippertje geraspte ui. Deze pittige mayonaise bedekt de volkoren boterhammen, ook al weer rijkelijk Zorg voor een potje Preiselbee ren of kook zelf gelei van veen bessen (cranberries). Zo doet u dat Neem de volkorenboterham men, leg de kant van de mayo naise naar boven en deponeer er een slablad op. Daarop komt het vlees van de kalkoen, daar op een laag van de gelei of de Preiselbeeren, afgedekt door een knappend slablad en dit alles wordt dan toegedekt door de wit te boterham, de kaaszijde naar binnen gekeerd. Bevestig dit fraaie botfwwerk met houten cocktailprikkertjes, op dat het niet ineen kan storten en snijd bovendien de sandwiches in elegante driehoeken, dat staat veel plezieriger. Garneer de schaal met verdere slabladen, takjes peterselie, als u ervan houdt; olijven, liefst ge vuld met piment of amandelen. Met een kopje soep vooraf, bijv. tomatensoep, en een vrucht na, een uitermate heerlijke Paas- lunch. Voor kalkoenbroodjes moet u bij de hand hebben: asperge punten uit blik, uitgelekt en wel. Een behoorlijke hoeveelheid vlees van kalkoenbout. Afge koeld en gesneden nadat het sappig en goed gebraden werd. Mayonaise, aangemaakt met mosterd, geraspte ui, peper en zout en tomatenpuree. Deze mayonaise behoort prachtig roze rood te zijn, ze smaakt verruk kelijk. Een paar hard gekookte eie ren. Met een vork het eiwit en de dooiers apart fijn prakken. Fijn gehakte peterselie. Knap- Extra feestelijk Extra smakelijk HET VLEES van kalkoen- hulken*, mals en sap pig, omringd door ge- lel van veenbessen, gegra tineerde asperges en rijst plus gebonden sans. Dit Is een typlseh Amerikaanse combinatie. Nederland „ontdekt" steeds meer de aantrekkelijkheden van de kalkoen. Amerika is het land waar de kalkoen vandaan komt. De Indianen joegen op de wilde soort omdat zjj bij ondervinding wisten hoe voortreffelijk de smaak van dit gevogelte is. Zo uit stekénd dat het mensdom zich ging toeleggen op het kweken en veredelen van dit pluimvee, zoals het door gaans, ietwat oneerbiedig, genoemd wordt. De heerlijke onderhouten, zowel als de prachtige bovenbouten zjjn tegenwoordig in de diepvries ver krijgbaar, hetgeen betekent dat ze panklaar zijn en slechts op ontdooien wachten om daarna, smakelijk klaargemaakt, ons menu te verrijken! ga ze daarna klaar maken op de wijze die u in het hoofd heeft. Als u ze gewoon gaat braden in wat boter, zout ze dan pas als ze dichtgeschroeid zijn, dat houdt de sappen erin en ze worden heus zout genoeg. En nu: op naar de kalkoen bouten voor een feestelijke Paasmaaltijd. Cl SKA VERHEUL yOOR HET DEEG heeft u no- r dig: 500 gram zelfrijzend bak meel, 125 gr. boter, snuifje zout, 125 gram boter, snuifje zout, 4 eieren (rauw), het sap van 1 a 2 sinaasappels (dat hangt van de sappigheid af), 175 gram basterdsuiker, 1 pakje vanille suiker, 12 hardgekookte,, moot- gekleurde eieren, wat losgeklopt ei, poedersuiker. Kneed het bakmeel met de bo ter en het snuifje zout en voeg de rauwe eieren er stuk voor stuk bij. Na ieder ei kneedt u weer over nieuw. Vervolgens werkt u de sui ker. de vanillesuiker en het si naasappelsap erdoor. U kneedt nu nog tien minuten tot. het deeg he lemaal glad en als het ware sa tijnachtig is. Het deeg moet zo'n consistentie hebben dat u er gemakkelijk een grote krans van kunt vormen die niet uitloopt, het moet dus stijf zijn en dat kunt u regelen door de hoeveelheid sinaasappelsap te vermeerderen of te verminderen en desnoods nog extra bloem bij te voegen. KRANS VORMEN Die krans vormt u op een licht beboterd bakblik. De gekleurde, hardgekookte eieren drukt u op regelmatige afstand in het deeg. ze moeten net precies diep genoeg gaan om mooi te blijven staan. Met een kwastje penseelt u de ring tussen de eieren met het rauwe losgeklopte ei. In een be hoorlijk warme oven, laat u de ring in ongeveer een half uur gaar en goudbruin worden. Als de Paas-ring afgekoeld is, legt u hem op een mooie schaal en bestrooit hem rijkelijk met poedersuiker. Licht verteerbaar Het vlees is heerlijk geurig, en lijkt in de verte iets op fazant, zonder echter het wat droge van deze vogel te heb ben, integendeel kalkoen is (alweer: goed klaargemaakt) sappig en mals. Kalkoen heeft een bijzon der hoog eiwitgehalte, veel vitamine B (in verschillende soorten), een van de laagste vetpercentages van alle dier lijke vleessoorten. Bouten: handig Het bezwaar dat men ln ons land dikwijls hoorde: ja maar een „hele" kalkoen! bestaat niet meer sinds het dier dus in boven- en onder bouten tot ons komt. En inder daad, voor kleine huishoudens is zo'n hele vogel ook wel wat enorm en, hoe lekker ook, wil niemand er de hele week van genieten. Rustig ontdooien Een zéér goede raad: Laat uw kalkoen-onderdelen (welke het ook zijn) rustig ontdooien, neem er de tijd voor en be giet ze niet met warm (noch koud) waiter. Overigens: u behoeft nooit, maar dan ook nooit vlees of gevogelte af te wassen!! Dat is alleen maar heel erg zonde want u loopt alle kans om een en ander taai te maken. De huidige behandelingsme thoden zijn van dien aard dat u het om de wille van de hygiëne helemaal niet hoeft te doen. Als uw kalkoenbouten zijn ontdooid, droog ze dan met een schone doek zorgvuldig af en ANNEKE OUDEWAAL kampioene Nationaal kampioene Anneke Oudewaal ANNEKE OUDEWAAL (20), verloofd, Haagse, secretaresse bij een grote industriële handelsonderneming overdag, maar 's avonds en tijdens het vrije week-end op de schaats. Niet op de gladde ijzers als toprijdster Sjoukje .Dijkstra, met wie ze overigens wel gemeen heeft aan de top te staan. Aan de top van de vaderlandse rolschaatssport dan, want An neke Oudewaal, lieftallig, hoogblond en razendsnel op de baan van het Haagse Marathon, is nationaal kampioene rolschaatsen. En toen ik haar sprak op de eerste dag van dit seizoen (niet zo kritisch kijken hoor, ik ben in geen t ij d e n op de baan geweest) zei ze na een paar wervelende rondjes: „Ik ga me voorbereiden op de wereldkampioenschappen. Nee, zo ver als Sjoukje in „haar" sport zal ik het wel niet brengen, maar ik hoop in ieder geval tot de eerste tien te behoren." pende, droge slabladen. Vers geroosterde boterhammetjes, wit brood. Bedek de verse toost met een slablad. Deponeer er rijkelijk kal koen op. Leg daar een laagje van die roze mayonaise over. Dit is een prachtige ondergrond voor enige aspergepunten die dan op hun beurt weer bedekt worden met het geprakte eiwit, de dooi ers en de gehakte peterselie. Aan u om in die garnering al uw fantasie bot te vieren waar over u maar beschikt. Dit is niet alleen een tongstreling, maar het is bijna een schilderij, vooral wan neer u elegant weet te spelen met de kleuren: roze-rood, geel, wit en diepgroen. DEHALVE DE FRAAIE bouten uit de diepvries die u dus eerst in alle vrede en rust laat ontdooien, heeft u nodig, mooie dunne plakken Gelderse ham, wat boter, peper en zout plus een snuifje rode paprikapoeder en een snippertje geraspte ui. En een grote rol aluminiumfolie. EDERE BOUT wordt na het ontdooien met een doekje af gedroogd. Daarna gaat er wat zout en peper plus paprikapoeder op en een snuifje geraspte ui. Behoedzaam wikkelt u daarna de bout ln een plak van die geurige ham. (Daarom heeft u dus niet al te veel zout gebruikt, want de ham is ten slotte ook nogal hartig.) Leg er een stukje boter op. Aluminiumfolie Van de aldus aangeklede bo venbout maakt u nu een „zilver pakketje" door er een stuk alu miniumfolie omheen te wikkelen Zie toe dat er nergens een kier of spleet is want dan zouden vleessappen, boter en dergelijke weglopen en dat zou een misluk king betekenen. Gebruik als u er niet zeker van bent liever een tweede stuk folie. AI die mooie zilveren pakketten legt u op het rek in uw oven en u Iaat ze gaar worden in een be hoorlijke warmte. Dat zal wel zo'n uur of twee vragen en als u wilt dat het vlees zomaar van de botten loslaat, dan mag het gerust iets langer. „En papillote" Iedere disgenoot krijgt zo'n gloeiend pakket op het bord en met een scherp mes behoort hij de folie door te snijden met één welgerichte snede. De geuren die dan ;ijn neus komen strelen zul len hem doen denken dat hij zich in de zevende hemel bevindt. De Fransen hebben voor deze wijze van bereiden een heel mooie naam: „en papillote" Geef hier eens spaghetti bij. En pittig aangemaakte kropsla. ,TK BEN ER in '54 mee be- gonnen", vertelt Anneke, voordien deed ik wat aan bal let. Een paar vriendinnetjes zeiden: „zullen we wat gaan rolschaatsen" en sindsdien is dit mijn grote liefhebberij". Kampioene Anneke Oudewaal werd lid van de Kunstrijclub de Antilopen, en in datzelfde jaar nog doorstond ze de eerste vuur proef. Vier jaar later had ze de gouden medaille. In die tussen tijd deed ze mee aan drie inter nationale tests en het slanke meis je, dat haar sport begon op een vrije zomerdag, klom snel om hoog op de ladder van deze voor Nederland vrij jonge sport. In 1959 deed ze weer mee aan een internationale test. Anneke was toen allang van de junioren overgegaan naar de seniorenklas- se. In 1957 werd ze bij kampioen schappen op de rolschaats vijfde. „Ieder jaar daarna", lacht ze, ...ging het wat beter". Vijfde dus in '57. vierde in '58, derde in 1959 in welk jaar ze overigens naar Berlijn ging voor de Wereldkam pioenschappen 2de in I960, 2de weer in 1961 en in 1962 nationaal kampioene op h a ar baan, Mara thon aan de De Savornin Lobman- laan. Inmiddels was ze al lang naar de RC Marathon overgegaan. HARD TRAINEN Dit jaar naar Majorca dus voor de wereldkampioenschap- s? pen? Ja, zegt Anneke, dat wordt hard trainen. In het seizoen 1 oefen ik gemiddeld vier uur per dag. Gelukkig krijg ik erg veel medewerking van de maat schappij waarbij ik werk; ik geloof dat ze het erg leuk vin den wat ik doe... Wel eens aan een beroeps- status gedacht, Anneke? Ja, zegt ze spontaan, ge dacht wel. Ik kreeg nadat ik voor de TV was geweest o.m. aanbiedingen van Holiday on Ice, maar voor de showbusiness voel ik niet veel. Wel heb ik eens gepiekerd over een baan als trainster van een van de rolschaatsbanen in het land". Op dat moment komt trainster Hilde Elchberg-Hütten (22) erbij zitten. Zij Is een van de drie Ne derlandse tralnsters. Er zijn ln ons land al 26 verenigingen en rond twintig rolschaatsbanen. Anneke en trainster Hilde zijn het erover eens: de rolschaats sport wint snel aan populariteit ln ons land. Waaraan dat te danken ls? Aan recente T.V.-uitzendingen van rol- schaatswedstrljden. En natuurlijk ook de successen die kunstrijd ster Sjoukje Dijkstra behaalde. MET DE PAAS! UIT DE DIEPVRIES ,trp»kki per 500 gram vanaf Hele kalkoen 2J* por S00 (ram ZOLANG DE VOORRAAD STRIKT. BRAADRECEPT KALKOENBOUT 50 gram boter, 1 citroen. De kalkoenbout met wat zout Inwrijven en met een paar druppels citroensap besprenkelen. U legt de bout daarna in een ovenschotel, voegt er wat water aan toe en verdeelt de boter over het vlees. U legt een paar citroenschijfjes op het vlees en dekt de schotel af met aluminiumfolie. Daarna zet u hem in een hete oven en laat het vlees in ongeveer twee uur gaar braden. U neemt de aluminiumfolie van de schotel af en laat het vlees nog even bruin kleuren. Gemakkelijk, vindt u niet? ontdooiingsvoorschrift Vóór het braden de kalkoenbout 24 uur In de koelkast leggen. Hebt u geen koelkast dan een nacht aan kamertemperatuur blootstellen. Nimmer mag u de kalkoenbout met warm water ontdooien. Dan wordt de kleur en de kwaliteit aangetast. UIT DE DIEPVRIES Superieure kwaliteit per 500 gram I I gewicht per kip varieert tussen 750 en 1100 gram „ZWAARDER" Anneke zegt: „Er is eigenlijk een grote overeenkomst tussen de „gewone" schaatssport het rolschaatsen wat betreft het kunstrijden. Maar er is bij alle verschillen een punt dat wel van belang is: rolibhaatsen zijn zwaarder dan de gladde ijzers van de kunstrijdsters en -rij ders. Maar rolschaatsen kan een heel goede training zijn voor kunstrijden op het ijs." Natuurlijk vindt landskampioe ne en, uiteraard, trainster Hilde Eichlberg het, zoals ze zelf zegt „fantastisch", dat steeds meer Nederlandse jongeren leren schaatsen. En dat betekent na tuurlijk dat zij het beiden toejui chen dat Albert Heijns P. M. C. als een van de maandpremies rolschaats en voor een aan trekkelijke prijs beschikbaar heeft gesteld. „Rolschaatsen is een sport waar alles in zit", zegt kam pioene Anneke Oudewaal. „Ik geef er bijna al mijn vrije tijd aan. Alleen als het weer niet lokt, blijf ik thuis. Wat ik dan doe? Lezen..." T^EN EIERSCHOTEL la tmake- lijk bij de lunch, maar „doet" het ook als hoofdgerecht bij het avondeten. Neem wat worteltjes, krab ze niet maar borstel ze goed schoon en droog ze. Vervolgens snijdt u ze in flinterdunne plakjes. U maakt een flinke hoeveelheid Béchamel-saus. U weet wel: ge lijke hoeveelheden boter en bloem met elkaar vermengen onder voortdurend roeren en er dan langzaam zoveel melk bijgleten dat er een fraaie, gladde, goed gebonden saus ontstaat. Even, ook alweer steeds roerende, de saus gaar laten worden en er een ge raspte ui van flink formaat door roeren, plus een snuifje tijm, pe- J?EN KAMPIOENE showt ■*-' voor jonge rolschaatsers, die er van dromen ook eens aan de top van de nationale rol schaatssport te komen.- v T'? per, een beetje nootmuskaat (wei nig naar verhouding) en zout naar behoefte. Dis saus houdt u goed warm. Kook eieren hard en pel ze terwijl ze nog gloeiend zijn. U snijdt ieder ei in zes partjes. Leg de partjes ei op de bo dem van een vuurvaste scho tel: stervormig en vul de ruim te ertussen op met de dunne schijfjes rauwe wortel. •Giet er de gloeiende Bécha mel-saus over. En over die saus gaat dan een lepel ongeklopte, ongezoete slagroom. Zet de vuurvaste schotel in de oven en laat er snel een bruin kleurtje op komen. De wortelplakjes dienen gloeiend te worden, maar knappend te blijven en daarom moeten ze zo dun wor den gesneden. Als lunchschotel geeft u hier knappende broodjes bij. Als hoofdgerecht van de avondmaaltijd dient u deze ovenschotel op met aardappel puree dan wel spaghetti. Sandwiches met koude omelet TJAK WAT PLAKKEN ham vrfi fijn. Klop eieren los met een scheutje melk en voeg er behal ve peper en een snippertje zout de fijngehakte- ham en een paar lepeltjes tomatenpuree bij. In de boter bakt u in de koekepan een fraaie omelet aan beide kanten lichtbruin. Laat de omelet afkoelen en snijdt die in parten die een plaats je krijgen tussen twee boterham metjes in. Goed voor in de lunch- trommel van mijnheer en een voortreffelijk pittig hapje aan het einde van het gezellige avondje. CffiSKA VERK2.VB

Allerhande | 1963 | | pagina 3