HI i 1V1K1 KKly Kir Luxe Theedoek GRATIS Order op 80.000 Paasbroden Echte Feestkoffie! 1 Zonneparasol 185 Albert Heijn Kapper -i de beste ter wereld terug op veler verzoek: iï 35 ct Hoeve kan het glansrijk aan GOED BEKEKEN it T^TQ De fijnste margarine en de mooiste theedoek in uw keuken E NIEUW Silver Queen een spaarzegel Kom ook naar Albert Heijn 100% pure Columbia Koffie ALLERHANDE APRIL 1963 rfZ HAD HET ME precies ver teld voor ze wegging en ik had het drie keer herhaald. Woord voor woord kon ik haar nazeggen. Ook die laatste zin nen, vlak voor ze de deur uit ging: Jk zal zorgen dat ik gauw mogelijk terug hen maar ik moet naar de kapper, m'n haar zit gewoon ontzettend. Drie kwartier, hooguit een uur en dan ben ifc er weer, ik heb een afspraak gemaakt dus ik hoef niet te wachten. En boven vind je alles, maar je zult wel niets nodig hebben. Ze heeft ge geten en na het badje slaapt ze altijd als een roos; dag, tot straks" en weg was ze. JK PAKTE de krant en keek op de klok. Hoe is het mo gelijk, waren er pas zes minu ten voorbij sinds ze de voor deur had dichtgeslagen? Eens kijken. Iet9 met de F.E.G. en in Utrecht hadden ze.... Hè, ik kon er m'n gedachten helemaal niet bijhouden. Ik zette de radio aan, dat vulde de kamer een beetje. Huilde we? Ik sprong op, zette de radio af en luisterde. Niks. Toch maar' even op de gang, ook niks. Binnen. De radio aangezet. Niet te hard. Een meneer die vertelde dat we ook nu, terwijl de zon nog lang niet onze dage lijkse gast was, volop van de natuur konden genieten. Hèt die wildemannen in Hil versum. Houdt ineens zo'n man op met praten en schettert de muziek door je kamer. Zou daar geen enkele vader bij zitten, bij die radiomensen? Zo, wat zach ter. Het zat erin Stop. Ik hoorde iets. Als ze nu maar niet wakker geworden was door die muziek. Op m'n tenen sloop ik naar de gang. Jawel, net wat ik dacht. 9 Ik had het voorzien, het zat er dik in, ja, nu haalde ze diep adem en gaf een kreet die zelfs de buren moesten horen. De vierde trede JK VLOOG de trap op en ren de het babykamertje in. Hartverscheurend lag ze te hui len in het midden van een sloopje met een kantje. door Pi.W. Kus.sol RE HELE WERELD kent U het produkt van de kip: het witte of bruine ovale ei. Maar wat doet die „hele wereld" met een ei? Koken, bakken, in de advokaat stop pen of wegwerken in eier- shampoo. Hardkoken met Pasen en kleuren. Verstop pen in de tuin. Wat nog I kookt men de eieren altijd har- meer? Ik heb het gevraagd j der d°n in Londen/", aan mensen met een ver schillende kleur huid, aan mensen die verschillende talen spreken. Ze doen er allemaal andere dingen mee. Ze neen, ik stop. Ze moe ten het u zelf maar vertellen. Ei uilliuTvelijkcn 7N mevrouw Henriëtte Holthau- pennevoerater ulinair „Och, hupsedumpie pinkeltje, moet dat dan, zeg eens: papa! Papa, ja, lach maar, zo ben je zoet. Zal ik je dan op je andere kantje leggen? Ja, je moeder moest zo nodig naar de kapper, hè? Wacht maar hoor, je vader zal je wel helpen. Kom maar hier, z% hupsekee, op de ande re kant. Je hebt het ook veel te warm met die kruik aan je voetjes, hè? Weg kruik en ga jij maar lekker slapen." Het was ineens doodstil en ik kousevoette de kamer uit. Zo, dat had ik even voor elkaar ge- bokst. Nu rustig de trap af en niks aap de hand. De vierde trede piepte eh op hetzelfde moment klonk er uit het kamertje een schreeuw of er iemand met een eind hout werd afgerost. Hup, ik was alweer boven, maar de dochter wenste nu niet mee te werken. Linkerkantje, rechter kantje, helemaal niks hielp. O. wacht eveneen droge broek, zoals oma altijd zei. Na tuurlijk onzin om „broek" te zeggen, want zo'n kind draagt een luier, maar ja. ,£n dan ligt de schone luier op de com mode en de 1 droge onderlegger ernaast", had ze tegen me ge zegd. Gewoon honger JK HIELD ONZE DOCHTER onder'de arm en stond met de droge onderlegger onhandig te doen boven de wieg. Je moest ook je handen vrij kunnen heb ben, dacht ik en legde de baby even neer. Zo, dat ging beter, maar neen, natuurlijk, dat kon ook niet want dadelijk viel ze op de grond. Ja, nu 'had ik het: de dochter in de stoel, een knie er voor, de onderlegger in de wieg en de nieuwe luier uitge spreid. „Zo, kom maar bij je vader, ik zal je wel eens even van die natte toestand afhelpen, hup, speld los en nog een en nog twee, zo, is dat even lekker, zo'n schone broek?" Ze keek me aan met begrij pende oogjes. „Die man heeft het uitermate moeilijk", dacht ze, dat kon je zien en ze deed mee. Maar nauwelijks zat alles weer vast of ze haalde opnieuw diep adem en gilde al voor ik haar had neergelegd. Ik zag met één oog een half gevulde fles staan. Die verhalen ook altijd, het kind had natuurlijk gewoon hon ger, meer niet. Ik draaide haar in een plaid, stopte haar onder de arm en nam haar mee naar de douchecel om warm water te tappen. De fles er drie minu ten in en- Ik bel je wel 71JET GRETIGE SLOKKEN verdween het voedsel naar binnen. Ik tikte wat op het rug getje, hoorde twee „klappen" die me bewezen dat het alle maal had gesmaakt, veegde nog even het mondje af en, floep, in de wieg. Geen kik meer. Tevreden wandelde ik naar beneden en daar ging de voor deur open. „Vlug hè, precies veertig mi nuten weggeweest", deed een enthousiaste stem. Ik dacht dat het drie uur was geweest. „Was ze zoet?" Geen ge luid, zei ik en trok m'n jas aan. ,£n wat doet die lege fles daar op de trap." Ik moet nu naar kantoor. ,Je hebt haar toch niet te eten gege ven?" Ik bel je wel als ik weet hoe laat ik thuis kom. „Zo krijgt ze veel te veel, dat Is ongezond." Ik bel je, tot straks, dag. De voordeur viel in het slot. borg Wiegel uit Houston Texas. Een ei? Haar grote blauwe ogen keken even rond en ze zei: ,JZ oals de meeste vrouwen kook ik zelf. Ja, we eten elke dag een ei, steeds aan het ont bijt. Ik wissel af: gekookt en gebakken; dat koken doe ik vier minuten, het bakken aan twee kanten." „Kijk, de Amerikaan wil de gezondheid op tafel zien liggen, zo zijn wij. Vers en fris willen we het zien. Ook met het ei. En onder de dingen die wij naar onze mening niet moeten mis sen om gezond te blijven neemt het ei een van de eerste plaat sen in. Maar neem me niet kwalijk, het vliegtuig naar Hamburg vertrekt en ik ben daarheen op weg, met mijn man Robert, die er voor zaken moet zijn. Tot ziens". STEFANOS CHIOTIS ....fhet geitenkaas „Neen. Kefalotiri, gezouten Griekse geitenkaas, die ik im porteer", zei Stefanos en lachte breed. Twaalf minuien Als we Iaat zijn twee al- IN Athene is hij geboren, en dertig jaar geleden. Nog tijd is hij trots op zijn vaderland, Stefanos Chiotis, al woont hij al een tijdje in ons land. al spreekt hij al een beetje onze taal, al vindt hij hier een goed bestaan met zijn Griekse restaurant in het hart van Rotterdam. Ik stapte bij hem binnen en zei: Ik kom niet eten, maar ik wil graag weten wat u met een ei HOE ik een ei eet", herhaalde de heer Kazem Hassibi eens lid van het Perzische par lement op de luchthaven bij Amsterdam de vraag. ,Jk leg het in warm water en laat het daarin twaalf minuten liggen. Niet koken dus". Twaalf minuten, peinsde ik, da's lang. „Jawel, dat is ook lang", sprak de heer Hassibi die kennelijk, ge dachten las, „maar Perzië ligt hoger dan bijvoorbeeld Enge land. Dat komt ook door onze bergen. De lucht bij ons is dus ijler en we moeten het water langer op de vlam laten staan voordat het dezelfde tempera- I tuur heeft als bij u in Europa. Wat bij u tien minuten duurt, duurt bij ons twaalf minuten. En vergeet u niet: in Teheran kookboeken en in gerenommeerde culinaire rubrie ken in dag en weekbladen? Wat zegt die mevrouw Henriëtte Holthausen in Rotterdam over; een ei? ,Jk zou willen zeggen: reeds vanaf mijn kinderjaren sta ik op zeer goede voet met het ei. Toen kreeg ik het voorgezet vermengd met suiker en vervolgens door de hete melk geklopt. Daarna vergeet niet dat ik op dat moment in de Elzas woonde werd het ei verwerkt tot eerC omelet die geurig was gemaakt door een mengsel van fijngesne den bieslook, peterselie, rozema rijn en dragonblaadjes. Na vele jaren experimenteren met het ei kwam ik plotsklaps tot de ontdekking dat een ei, uit gehuwelijkt aan een scheutje cognac waarbij ook suiker en room een rol spelen, toch wer kelijk van superieure kwaliteit is". Het kan haast niet anders of mevrouw Holthausen is niet te stuiten wanneer zij over haar grote hobby de culinaire zaken begint te praten. „Er is een periode in mijn leven geweest waarin ik voor vijftig kneusjes gebarsten eitjes dus, de somma van één gulden ja, u hoort het goed: één gulden betaalde. Die eitjes waren dan bestemd voor het nest jonge boxers dat ik toen had en elk jaar bracht ik er een groot; vergeet niet: ook voor een jonge rashond doet één eitje per dag deugd. Overigens, mijn Pe ter, de Siamees, beperkt zich slechts tot het eten van hardge kookte dooier". Dó architect nok HET ei", aldus mevrouw Hen riëtte Holthausen, „bezit de wonderlijke eigenschap om alles waarin of waal-mee men het ver werkt, op hoger peil te brengen. Denk maar aan puddingen en vlaatjes. Hierbij geldt niet „hoe meer zielen hoe meer vreugd", maar wel hoe meer eieren hoe meer succes' ,Jiet wonderlijkste is dat over de hele wereld het ei zo in zwang is. Nergens, maar dan ook nergens, is dit witte bolle tje een onbekende, laat staan een onbeminde. En heeft niet de beroemde Italiaanse architect Brunelleschi, toen men hem vroeg hoe hij zich voorstelde om de koepel van de kathedraal in Florence te gaan bouwen, ge antwoord: Zó, mijne heren, en toen een klap gegeven op tafel met de punt van een ei. En gaat u maar kijken: deze koepel heeft inderdaad een ingeslagen punt en is absoluut eivormig". „Nu, tegen Pasen, is het heer lijk om verdrongen tekentalenten te kunnen ontplooien op het hard gekookte ei", vindt mevrouw Holt hausen. „En gezellig vind ik het om een vlechtbrood te bakken en in het midden enige hardgekookte eieren te verstoppen. En wie zou I zich een paasfeest kunnen inden- I ken zonder de hartedief: het ei?". IN Zaandam werkt de heer R. Dop weer met andere hoeveel heden. De 81-jarige heer Dop strijkt eens langs de kin en pie kert: „Nou ja, da's wel een hoop hoor. Es kijken, dat kan ik u precies vertellen: in deze ketel gaan per keer 24 kilo dooier en 68 kilo eierstruif. Natuurlijk, met suiker, vanille, een pietsie water, brandewijn en alcohol van 96 procent. Hij vertelt het allemaal rustig of het heel gewoon is. Die vier en twintig kilo dooier! Moet u zich even voorstellen, in een kom metje. „En dan wellen we alles bij el kaar op tot een bepaalde tempera tuur, koken mag niet, dat duurt een uur. dan afwellenMeneer Dop legt het allemaal uit en dan vraag ik: En hoeveel flessen ad vokaat per dag? „Dat zijn elke dag ruim 4700 flessen", zegt hij droogjes. Oh, pardon, denk ik. In tip modder besluiten met een paar woor den, die een bejaarde Chinese za kenman mij drie jaar geleden op een zwoele avond in het Afrikaan se Leopoldstad op een terras toe vertrouwde. Ik weet echt niet meer hoe het kwam, maar we hadden het over kippen en eieren. Toen zei de Chinees dit: „Bij ons in China is Pi Tan een lekkernij. Kook eieren hard en leg ze in een kist met natte modder en laat ze daar heel lang liggen. De eieren ondergaan dan een soort rottingsproces: het wit wordt zwart en het geel wordt groen. Als het zover is moet u de eieren in schijfjes snijden en met kruiden mengen. Het ruikt niet prettig, maar het is heer lijk". Maar het hoeft niet. als u geen modder bij de hand hebt! ■S -i TER KENNISMAKING MET DE NIEUWE SILVER QUEEN TAFELMARGARINE een moderne; Italiaanse" bij ihlevering van een spaarkaart, volgeplakt met 60 Silver Queen-Spaarzegels. Tafelmargarine Kwaliteit A - Gevitamineerd pakje 250 gram FRIS, FLEURIG, VROLIJK! U kunt kiezen uit een reeks moderne, vierkleurige dessins. Indanthren imprimé. Van een prima kwaliteit katoen, dicht opeengeweven om het maximum aan vochtopneming te bereiken. Vindt u ze te mooi om als droogdoek te gebruiken, als wandversiering, o.a. in de kinder kamer, zult u er veel plezier aan beleven. HET GAAT HEEL GEMAKKELIJK. U maakt uw keuze in een Albert Heijn-winkel. U levert de volgeplakte spaarkaart bij de kassa in en u neemt de gekozen theedoek meteen mee. Op elk pakje Silver SpaüTZVgal Queen Tafelmarga- Ol ippn r'ne bevindt zich Z Silver Queen-Spaar- kaart is gratis in Z margarine I elke AH-winkel ver- icrjjgbaar. MEVR. HOLTHAUSEN als kind al doet; niet lang nadenken, gewoon zeggen wat u nu denkt. Stefanos Chiotis wenkte, stapte naar zijn keuken en zei: wacht even, alstublieft. Ik denk dat het 1 zes minuten duurde, toen depo neerde hij een bord voor me ge- i heel bedekt met iets geels. „Dat is tsaganaki", zei Stefa nos. „We maken dat in Grieken land wanneer we laat thuis ko men of weinig tijd hebben. Twee eieren geklopt, kleine stukjes kaas erbij en bakken. Proef maar". Ik deed het. Ikben geen kok, maar dit was voortreffelijk. Geen Nederlandse kaas? Perla de Colombia is een kwaliteltskoffie, exclusief voor Albert Heijn In Columbia geselecteerd. Een bijzondere, milde, volle melange met zijn hoge distinctie van smaak en aroma. Echte feestkoffie £E ZUN DEZE WEEK weer verkrijgbaar: de verruk kelijke Paasbroden die Albert Heijn in eigen bakkerij spe ciaal voor de Paasdagen heeft laten bereiden. Bijna tachtigdui zend exemplaren, die, ondanks dit formidabele aantal, stuk voor stuk met grote zorg zijn gebakken. Dat is gebeurd in de Hoeve's Broodbakkerij (eigendom van Albert Heijn) in het plaatsje Zwanenburg bij Halfweg. Vol trots vertelt directeur H. Hoeve ons de speciale sa menstelling van dit exclusieve Paasgerecht: er is uitsluitend roomboter voor gebruikt, ver der melk, suiker, citroenrasp, vanzelfsprekend een overvloed aan sukade, rozijnen en kren ten en natuurlijk is leder Paas- brood rijkelijk gevuld met de echte banketspijs. Dat wordt dus weer smullen met de ko mende feestdagen... Zo'n extra order van tachtig duizend Paasbroden kan Hoe ve's Broodbakkerij gemakkelijk verwerken. In het goed geoutil leerde gebouwencomDlex aan de Zwaneniburgerdijk staan mo derne broodbakovens, verder een keur van andere machines die voor de broodbereiding nood zakelijk zijn en snelle inpakma- ehines Dat alles is erop ge richt om de broodprodukten ge heel machinaal, zonder dat er een mensenhand aan te oas komt. te vervaardigen. Veertien auto's rijden dagelijks af en aan om het brood van de bak kerij naar de filialen te bren gen. Iedere dag verlaten tienduizen den broden de bakkerij in Zwanen burg. Honderden balen edelbloem moeten daarvoor per dag worden verwerkt. De broden worden ver kocht in de AH-filialen in Amster dam e.o., in de ruim zestig Hoeve winkels (eveneens eigendom van Albert Heijn) en door een vijftig tal bezorgers. De „gewocne" produktle In Hoeve's Broodbakkerij be staat uit luxe Favorietbrood, Tarvobrood, Boercnbruin, kren- tebollen en AH-krentebrood in cellofaanverpakking, rozijnen- cakebrood, krentebrood met spijs en het gesneden krente- weekendbrood, dat een enorme opgang heeft gemaakt. Gerenommeerd bedrijf belangengemeenschap aan, toen Albert Heijn ook zelfvervaardigd brood en banket aan bet assorti ment in de winkels toevoegde. Uitbreiding Dat deze samenwerking vruch ten heeft afgeworpen, blijkt ook ai uit het feit dat de broodbakkerij thans voor een grote uitbreiding staat, waarbij de meest moderne methoden ingevoerd zullen wor den. Eind vorige maand is de eerste paal geslagen voor de nieuwe uit breiding achter het bestaande fraaie gebouwencomplex. Over ongeveer twee jaar zal deze nieuwbouw zijn voltooid. Voor de Paasdagen biedt Albert Heijn in Amsterdam e.o. niet alleen de speciale Paasbroden aaji, maar ook de veelgevraagde Hoeve Duivekaters; veredelde suikerbroden, bereid met roombo ter en eieren, die vooral in Am sterdam en de Zaanstreek bijzon der geliefd zijn. Duivekater is een oud-Hollandse delicatesse, die Albert Heijn nu ook voor de ko mende feestdagen op de Paasta- fel brengt. De Paasbroden worden tn de hypermoderne oven geschoven. Karretjes, volbeladen met krentenbroden, gereed om naar de inpakafdeling te gaan. A PRIL, DE LAATSTE MAAND met een „r" VACUUMBLIK 250 GRAM een in de naam, maand ook van een steeds krachtiger wordende voorjaarszon. Albert Heqn gelooft daarin, gelooft ook met nog zo'n In de Hoevebakkerijen be- tvvaal* miljoen Nederlanders staande uit de broodbakkerij, ie- dat het na de strenge win- ven banketbakkerijen en de win- te- igco .,,„1 7nmer met kels. werkt ongeveer 345 man per- ee zomer-met- soneel. alleen-maar-zon geven moet. En daarom richt de PMC van Albert Heijn alweer de Hoeve's Bakkerijen N V. vor men een gerenommeerd bedrijf. In september 1933 begonnen de gebroeders Hoeve hun eerste bak- kerijtje in Amsterdam. In de loop der jaren wisten zij hun ac tiviteiten uit te breiden en een naam te vestigen in de hoofdstad en de wijde omgeving. Enkele i jaren geleden gingen Albert Heijn en Hoeve's Bakkeryen N.V, een haar leden deze parasol be schikbaar. Dat, terwijl de vergelijkbare winkelwaarde minstens 54.bedraagt. DRACHT DE PMC vorig jaar deze premie in de zomer, dit jaar worden PMC'ers in staat gesteld nog vóór het be gin van het seizoen tot aan schaf over te gaan. De PMC-zonneparaso! ziet er zo uit: een kleurig, fleurig stuk va- kantie-apparatuur met tien banen in de kleuren rood. wit. blauw, geel en oranje. Rondom zit ste vige witte franje. De doorsnede is 2 meter, de parasol is verstel- 1 baar tot een hoogte van 2.45 meter. Meerschaduiv"-stand De buizen zijn witgelakt, de dla- vnn.iló.lWaanil ri..k meter is 22 en 25 mm. De zwart- van de Maand Club voor gelakte baleinen voorkomen roest- blik vooruit en brengt, veler verzoek, opnieuw de Zonneparasol. Voor 32.— aan PMC- cheques stelt de Premie- vorming. Bovenop de parasol is een plastic beschermdop aange bracht. Ook de schuifkoker van de baleinen is van hard plastic. De bovenhuis heeft een verchroom de knik voor de zogenaamde „meerschaduwstand". Een klem beugel maakt dat de parasol op iedere maat verstelbaar is. Het doek zelf is van zware kwa liteit en indanthren, dus kleur echt, geverfd. De onderste buis heeft een puntig uiteinde, dat het mogelijk maakt de parasol in het grasgazon te drukken. Gratis wordt een plastic besohermhoes bijge leverd. Opzetten De praktijk leert dat het het gemakkelijkste is de parasol bijv. tassen enkele tegels te plaatsen of in een grasgazon een hol buisje te slaan, dat vol doende boven de grond uit steekt om er het ondereinde van de parasol in te plaatsen. Maar de parasol is niet al leen voor tuinbezitters, ook flat bewoners zullen er profijt van kunnen trekken als ze deze april-premie aanschaffen en met wat bindmateriaal op hun balkon bevestigen. En dat bete kent bovendien een aardige aan blik van het balkon

Allerhande | 1963 | | pagina 2