KOKOSSPRITSJES COUQUE DE LORRAINE CULINAIR ALFABET Colombia alleen bij Albert Heijn MENSEN KOEFIE Goed Bekeken 't Leven is een groot cadeau Perla de Albert Heijn Bijzonder fijn koekje 100% pure Columbia Koffie Op een tour de TV L/ Willy van Hemert Fred Oster Karin Kraaykamp Frits v. d. Poel Klaasjan Hindriks T>UDI CARRELL stond op uit een diepe stoel en zuchtte. „Koffie jongens, eerst koffie en dan gaan we praten", zei hij. Dat was in een Hilversumse studio waar hij net zijn eigen show - op filmband vast gelegd - had zitten bekijken. door P. W. HUSSEL Hersens bij elkaar „üjjenblikske" Zeg Ciska MET VEEL EIEREN BEREID Het ABC van de smulpapen HELEN F.1V BEN KLOKHAX De man achter vele programma s ALLERLEI DE hedendaagse mode om kleuren bij allerlei won derlijke namen te noemen (Isa bella, smoke, grège, fraise etc.) is niet nieuw: al in het begin van de vorige eeuw gebruikte men kleuraanduidingen als Zie ke Spanjaard, Vergiftigde Aap, Ongelukkige Vriend, Waterpok kenMonniksbuik etc. Tijdens het laatste gedeelte van de re gering van de Engelse Koningin Elisabeth I was het personen die niet van koninklijke bloede waren, verboderC rode kleding te dragen. In het eerste jaar van de laatste oorlog werden, in En geland alleen al, 400 mi'joen uniformknopen gefabriceerd. George Washington placht zijn kleermaker nauwkeurige schrif telijke instructies te geven; zelfs de afmetingen van de knoopsgaten gaf hij aan. Kno pen zijn pas de laatste drie eeu wen gebruikt om een kleding stuk te sluiten; daarvoor waren het sier elementen. MAART 1963 ALLERHANDE EÜR HEERSTE voelbare spanning in het studio zaaltje. Een meisje kwam met een blad vol be kertjes koffie binnen. Het was 's middags drie uur. Theetijd? Jawel, misschien, maar waar hoogspanning heerst, waar ..aanraken levensge vaarlijk is" daar wordt koffie gedronken. A n- nie Palmen sloeg een hand met gelakte na gels om een bekertje, dronk het in een teug leeg en zei: „Dat ene moment, Rudi, ging ik toen ver keerd uit beeld of had ik naar de camera toe moeten lopen?" De Mounties hinger n een hoek. De voet van Piet van Bam ergen, de breed ste Mountie, tikte zenuwachtig tegen de grond. „Je eet jezelf soms op van de spanning", zei hij. „Zeg juf, heb je nog wat koffie of is de zaak op?" "LTET TREFPUNT heet „De Brink" en ligt midden in Bus- sum. Elke dag zijn ze er, elke dag, maar vooral tussen half een en twee uur 's middags. Ze vlie gen er naar binnen en eten hun uitsmijters of hun warme worst en croquetten: de regisseurs en cameramannen, de belichters en de floor-managers, de artiesten en de mensen wier naam achter het woordje „produktie" staat. Frits van der Poel, de man die voor de televisie het programma „Brandpunt" presenteert, zit aan een tafel tje.' Hij rookt. Nerveus, snel. Zijn hoofd staat bijna bol van de afsprakende ideeën, de dingen die allemaal „gisteren" geregeld moesten zijn. Zijn hand neemt bijna gedachten- loos het kopje op. Hij drinkt: koffie. Kijk, kijk, twee tafeltjes verder. „Dag", zeggen ze, maar hun hoof den zijn er nauwelijks bij. Ze over leggen en praten met snelle woor den. Programma's, programma's de lucht in, inkorten, veranderen, ziekte van acteurs, andere decors en de mensen die het straks in hun huiskamers zitten te bekijken weten niets van dit soms zenuw slopende voorafgaande bedrijf. Koffie, alweer koffie. Klaasjan Hindriks, de man van het programma „Televizier"de redacteur-ver slaggever van de Avro-televisie en F r e d Oster, regis seur. Wie drinken de meeste koppen koffie, werd dezer dagen op een vergadering gevraagd. Heel lang geleden wist iedereen zeker dat het de vertegenwoordigers waren. Kopje bij de ene klant, kopje bij de volgende. Toen moesten dé vertegenwoor digers het afleggen tegen de dag bladjournalisten. Hun beroep leent zich voor koffie, zou ik willen zeggen, 's Nachts, ergens wach ten aan een kade, op een slagzij makend schip dat wordt binnen gesleept na een aanvaring. Het wachten duurt vier volle uren, buiten is het koud en het enige cafeetje in de buurt is openge bleven. Koffie, niet anders. Mijn persoonlijke record is ge weest veertien koppen voor 's och tends elf uur en ik moet zeggen, dat de eerste kop in de vroege nacht om drie uur werd gedron ken. Het gebeurde allemaal op één plek, op Schiphol. Met een vrachtvliegtuig zou ik 's nachts •vertrekken, maar bijna van de startbaan af sloegen er vlammen uit de rechter motor. Terug, mon teurs, wachten met de bemanning, koffie. Twee keer zijn we daarna weer de startbaan op geweest, twee keer weer vlammen, 's Ochtends tegen elven probeerden we het nog eens. Geen vlammen en doorvliegen. Veertien koppen waren toen leeg. „Regie Willy van Hemert' Het kan zijn dat u zijn naam op die manier op uw tv-scherm bent tegengekomen: misschien stond er bij een liedje voor een of ander songfestival ook wel: „Tekst Wil ly van Hemert". Kortom, de re gisseur Van Hemert vond ik deze week ook al in De Brink in Bussum. Stapels papieren, leen aan een tafeltje, een leeg bord waar een pannekoek op had gelegen stond naast hem. Druk, steeds weer dat woord, druk. Even praten. Over het weer („Dit is een winter zonder ein de") en komende plannen en in tussen, jawel, hoe kan het anders, intussen drinkt Willy van Hemert koffie. Prik maar ergens op de kaart van Nederland waar acteurs of radio- en tv-mensen bezig zijn, ga er kijken en de sloten koffie stro men u langs de ogen. Ze hebben de wedstrijd van de koffiedrin kers gewonnen. In Treslong in Hillegom keek ik om de hoek. Johnny Kraaykamp repeteerde er zijn show „Boulevard", de gene rale. Regisseur Fred Rom- bouts wandelde met korte, droge passen allemaal even lang over de grijs geschilder de vloer. „Fred, je koffie staat klaar", zei iemand. „Moment", sprak Rombouts, „even drinken, anders kan ik mijn hersens niet bij el kaar houden". Pauze, er werd gegeten. Niet veel, de spanning was te snijden. Wel drinken. „Ober, we beginnen zo. nog gauw even een koffie als jeblieft", zei Johnny Kraaykamp. Staande dronk hij de kop leeg en schoot weer de zaal in, waar re gisseur Rombouts juist de zoveel ste kop neerzette. In Rotterdam woont ze er werkt ze aan haar program ma's voor radio Veronica er voor de avonden waar ze gast vrouw is, in Groningen of in Bergen op Zoom: Karin Kraaykamp. „Soms heb je zo weinig tijd voor jezelf, dat je het nauwelijks ge looft", zegt ze. Voor haar, op het damesbureautje, staat een kop kof fie, in de typemachine een half be schreven vel. Mies Bouwman stond drie en twintig uur of daaromtrent op haar benen in de Rai om „Open Het Dorp" te helpen maken tot wat het werd. Een dag later zei ze: „Het ergste was dat je niet eens de tijd had voor een kop kof fie om op de been te blijven." Denise Maes, de Vlaamse televisie-omroepster die bij ons bekend is door „Domino" trof ik in Amsterdam in het gebouw Mar- canti. Met Jacques Brei was ze er. „Opname vijf tellen na nu", zei een stem. „Ogenblikske", riep Denise Maes, „mag ik eerst even die koffie opdrinken, anders ben ik nergens toe in staat". Of hier iets mee bewezen is? Weineen, ik wilde ook niks bewij zen. Ik probeerde u alleen maar te zeggen: Drukke mensen drin ken koffie. Want dat bewijs is ge leverd. Mevrouw A. te L. vroeg ons wat is koper gegalvaniseerd. Hier volgt het antwoord mevrouw: Galvaniseren is het langs elektrolytische weg opbrengen van een zéker metaal. Is dit metaal koper dan spreekt men van koper-gegalvaniseerd, is het zink dan spreekt men van zink- gegalvaniseerd. Zo is de stalen trommel van de PMC-centrifuge galvanisch eerst met een laagje zink, en daarna galvanisch met een laagje koper bedekt. CISKA VERHEUL GROOT PAK een lekker spritsje met zachte kokossmaak per pak 220 gram forse croquante koeken met fijne kruidige smaak minstens 23 grote koeken in een pak T\E BEZOEKER die in haar Hilversumse woning op het vreemde idee komt om te vragen welke kleur haren ze heeft, hoort: „Ge woon, rode haren. En bruine ogen, maar dat zag u al". En even later, tussen alles door: „Het is zalig om met je man te werken; officieel huisvrouw zijn, maar in feite met je man samen fijne dingen op te zetten." De beste koffie ter wereld. Een bijzondere, milde, volle melange. Preciesie-gemaien. VACUUM-BLIK INHOUD 250 GRAM GRIEKENLAND pRIEKENLAND, een van de landen met een zeer oude cul- tuur, de oudste cultuur van Euro pa. Wonderschoon en boeiend is ook het hedendaagse Griekenland, dat helaas omdat het zo ver van ons verwijderd ligt en de reis er naar toe nogal kostbaar is, slechts door weinigen bezocht kan worden. Maar de gelukkigen die er eens naar toe zijn gegaan, blijken er hun hele leven een soort van heimwee naar te behouden. Wij kunnen u alleen een proef- i je van de Griekse keuken geven en hopen dat u ook daarvan ge nieten zult. Lamsbout op z'n Grieks jy EEM DRIE TEENTJES knoflook (u bent ten slotte in Griekenland!) en een mooie I lamsbout. U pelt de teentjes knoflook en snijdt ze in smalle reepjes, die u in de lamsbout I stopt. (Daartoe kunt u het best met een scherp mes een sneetje in het vlees maken en het stuk- je knoflook erin stoppen Neem het sap van drie citroe nen en vermeng het met xvat zout, peper en een paplepel Oregano. Het laatste kruid, het is een poeder, is in blikje (Mc. Cormick) bij AH verkrijgbaar. Roer al deze kruiden goed door elkaar en wentel er rnv lams bout duchtig doorheen. Pak de lamsbout in vetvrij papier en daarna in aluminium folie en zet de ingepakte bout in de oven met middelwarmte. Per pond mag u wel op een minuut of 25 a 30 rekenen. In Griekenland geeft men hier drooggekookte rijst bij. Moussaka TN EEN PAN laat men ln olijf- 1 olie een stuk of drie zeer fijn gesneden uien, niet kleuren, maar wel onder voortdurend roeren smelten. Dit is een geduldwerkje. Daar gaat dan een ons of vier klein gehakt lamsvlees bij en dat mag een licht kleurtje krijgen, u voegt er zo mogelijk een weinig vleesjus bij, maar noodzakelijk is dit niet, wel roert u er tomaat door. In dè zomer zal dat een gepelde, verse zijn, in andere tij den wat puree uit een blikje. Laten smoren gedurende onge veer tien minuten waarbij u voortdurend roert. Voeg er daarna bij: een half ons geraspte Parmezaanse kaas, nootmuskaat naar smaak, fijnge hakte peterselie, paneermeel. Zout en peper mogen niet ont breken. Deze farce mag niet te vochtig echter ook niet te droog j zijn. Aubergines zijn dè groenten van dit gerecht. U schilt ze, snijdt ze in plakken en zet ze met wat zout weg gedurende twee a drie uur. De bedoeling is dat ze dan het overtollige vocht afge ven. U knijpt ze uit en haalt ze door de bloem waarna u ze in olijfolie bakt tot ze goudbruin zijn. Neem een vuurvaste scho tel en deponeer er een beetje olie in plus wat paneermeel, als het ware om een dun bodempje te krijgen. Eerst gaat er een laag van de gebakken aubergines in, dan een laag van het vlees, dan weer een laag aubergines enz. enz. U bedekt tot slot het geheel met een Béchamel waar u geraspte Parmezaanse kaas en nootmus kaat doorheen roert en niet te veel ui. Strooi er paneermeel over, giet er wat gesmolten bo ter overheen en zet de schotel in de oven tot het gerecht gloeiend is en een mooi kleurtje heeft ge kregen. Dit is een schotel waar men gerust enige dagen van kan genieten, ze wordt bij het zacht jes opwarmen eigenlijk steeds lekkerder. CISKA VERHEUL HET IS MEVROUW Helen K 1 o k m a n-M e 11 a a r t die zo praat, echtgenote van tv- regisseur Ben Klokman die pas dertig jaar is maar een naam heeft in de wereld van het kijkscherm die klinkt als de bank. Ik bedoel dit: wie in Hilversum of Bussum „Klokman" zegt, die zegt meteen: goede programma's, geen liflafjes. Ben Klokman: snel besluitend, scherp in zijn formuleringen, voorzien van een uitgebreide por tie hersens. Ben Klokman?, zegt u. Hij is de regisseur achter programma's als „De oude draaidoos" van Si mon van Collem en „De Bezet ting" van dr. L. de Jong. Hij is de man die onlangs terugkwam van drie weken rondkijken in Hol lywood. die gek is op Italië, die liever ergens een huisje huurt dan in een tent bivakkeert en die zegt: „Ik houd van die kleine luxetjes", waarmee hij dan be doelt: koffie op tijd en geen lauw maar een warm bad. Onder vuur Tien jaar zit hij al bij de VPRO. „Gewoon, administratief begonnen en doorgedrongen tot in de studio's", vertelt hij, nergens een geheim van makend. Wat hij graag doet: documentaires ma ken, „Onder vuur", herinnert u zich dat? Het waren ministers en staatssecretarissen die onder vuur werden genomen. Minister Luns en minister Visser, staatssecreta ris Roolvink en zijn collega Schol ten. Het programma met de naam „De Bezetting" is een geliefkoosd onderwerp van Klokman om over te praten. „Ik produceer het samen met Milo Anstadt; het is, wat het werk betreft natuurlijk, een heerlijk programma om mee bezig te zijn. Mijn vrouw is de regie-assistente bij De Bezet ting. Twaalf afleveringen heb ben we dus gehad en het moe ten er eenentwintig worden. Het boeit enorm; het vraagt ontstellend veel tijd, maar het geeft een grote bevrediging. Aldus Ben Klokmam. Ffft, weg U bent toch eigenlijk script girl, zegt de bezoeker tegen me vrouw Klokman. Ze lacht. „Ik vind dat iets voor ionge meisjes", begint ze. „Ah ik al die kinderen van achttien en twintig zie rondlopen in de stu dio's en ik weet dat ze script girl zijn, dan voel ik me te oud voor die omschrijving. Ja, ja, dat klopt, ik ben free-lance, maar als ik dus beslist iets moet zeggen, dan houd ik het bij die opmerking van mijn man: regie-assistente". Ook bij mevrouw Helen Klok man werkt de titel De Bezetting als de rode lap. Direct schiet ze los: „Je bent zo bij dit program- j ma betrokken. Kijk, ik had ook van alles te maken bij „Spiegel j der kunstenmaar dat wordt j uitgezonden en fftt, weg is het. I De Bezetting is een prograrn- ma waar iets van blijft han- j gen, ook in de letterlijke zin. Het wordt nog eens voor gezel schappen opnieuw gedraaid, ik I ken alle mensen die er mee te maken hebben en ik mag ze graag. Dat werkt allemaal bij elkaar natuurlijk heerlijk." Kan dat? Een sprankelende vrouw, die mevrouw Helen Klokman-Mel- laart, die uit Schotse voorouders in Londen werd geboren. Schots, jawel, en dat zegt (voor de ken ners) de naam Mellaart al, want die komt van MacLord. Kan dat, dat werken voor de televisie en tegelijk een stel letje kindieren thuis hebben, van wie alleen al de dochters van ne gen en twee jaar de nodige aan dacht vragen, informeert de be zoeker voorzichtig. Weer die beetje spottende lach. „Dat is de grootste ellende, dat ik elk jaar vijf meisjes heb", zegt mevrouw Klokman opgewekt. „Ik ben steeds weer uren bezig met uitleggen, dan na een week roep ik: Jongens, ik geloof dat deze het is; de tweede week ben ik al wat som berder en na nog een paar we ken is ze weer weg. Maar ja, we komen er wel. Een hulp is natuurlijk nodig, want je kunt als vrouw wel werken, maar je huishouden moet doordraaien en goed." Vroeg naar bed Wat diart betreft konden tv-men- sen wel journalisten zijn: ze gaan altijd laat naar bed. Ze maken ook altijd het voornemen: „Deze week vroeg, anders houden we HELEN EN BEN KLOKMAN teamgeest het niet vol" ernaar het blijft in negen van die tien gevallen bij het igoede voornemen. „Hoe ouder ik word hoe frap panter ik het vind", zegt me vrouw Klokman en ze bedoelt: „Dat de mensen zo vroeg naar bed gaan. Je hebt het idee dat iedereen 's avonds eet, afwast, televisie kijkt en gaat slapen. Vroeger was dat toch anders. Als je bij vrienden licht zag branden, stapte je naar binnen, ook om twee uur 's nachts. Maar dat gebeurt bijna niet meer. Daar moet ik nog altijd aan wennen." Helen en Ben Klokman een tv-echitpaar dat het leven als een groot cadeau bekijkt en dat elke dag weer opnieuw met evenveel plezier aan het werk begint. Sa men, na overleg, elkaar begrij pend, met z'n tweeën beginnend, met z'n tweeën ophoudend. Twee mensen die het helemaal naar hun zin hebben.

Allerhande | 1963 | | pagina 3