Zo op of om de veertiende: VALENTIJN-DAG Be Soed keki m NIEUW Kabouter Kandelaar CREPE NYLONS oAga/vJO i IETS VRIENDELIJKS DOEN MIERE MEEWISSEN BRUINE BONENSOEP CREPE NYLONS Diepvries redt ons uit wintermisère r In drie jaar niet gewassen TIJD VOOR ERWTENSOEP Havermout is winterkost door I W. RUSSEL Feitjes - feitjes DE MAN EN DE VROUW ACHTER warm - sterk elastisch prima pasvorm ALLEEN BIJ ALBERT HEIJN FEBRUARI 1963 ALLERHANDE "IfALENTIJN-DAG, precies, en wie dat woord uitspreekt zegt tegelijk 14 februari. Al heel lang wisten ze met die datum in de Verenigde Staten beter weg dan hier. Misschien komt dat, zoals mfj eens een bejaard hoogleraar uitlegde," omdat de Amerikanen niet belast" zijn met zo n stokoude traditie als wtf Europeanen en daardoor vlugger tot het besluit komen iets vriendelijks te doen voor iemand die ze mogen. Voor de ,kouwelijken': UIJ IS GEEN LACHER, zo op het eerste gezicht, maar zijn vrienden weten wel beter. Men moet hem kennen om te weten, dat hij oprecht plezier kan heb ben vanwege een waarlijk goede grap en om de prettige dingen van het leven. Ik heb wel eens gedacht, dat ze hem buiten onze grenzen beter kennen dan binnen Nederland. Honderden zijn er, die een andere nationaliteit heb ben dan u en ik, die hem een warmzeg maar gerust: een gloeiend hart toedragen en bij ons is dat pas goed begrepen toen men hem ging onderschei den met de Valentijn-hulde. Zijn naam is J. G. J. Nieuwen- h u i s. J. G. J. NIEUWENHUIS een voorbeeld j\/IEESTAL MAKEN de huis- vrouwen bruine bonensoep van het kookwater van de bonen en slechts de bonen die overbleven van de vorige maaltijd toen zij de hoofdschotel vormden. Maak nu eens een bruinebonensoep die heel bijzonder is. Week de bonen gedurende de nacht. Trek op de dag zelf van een flinke mergpijp een krachtige bouillon; als de bouillon naar uw zin is, schudt u de mergpijp er in leeg. Vervolgens kookt u de bo nen in de bouillon gaar. Als ze gaar zijn, draait u ze door de zeef, zodat de velletjes verdwij nen en u een mooie gebonden soep verkrijgt. In een flink stuk boter smoort u een fijn gesneden prei of twee en roert ze door de soep waar dan verder een half laurier blad, een snuifje tijm en een paar kruidnagelen in gaan. Laat die soep met gehaktbal letjes dan een hele tijd sudderen. Even vóór het opdienen gaat er een flinke scheut keuken-madei- ra door. U bakt dobbelsteentje^ brood knappend bruin en serveert ze bij de gloeiende soep tot groot genoegen van iedereen. Vanzelfsprekend zorgde u voor zout en peper naar smaak. CISKA VERHEUL Kwam locli maar tijn-dag dan een dag waarop we iets prettigs ondernemen te genover iemand anders? Er zijn vele officiële lezingen en dan laat ik graag in het midden wat men daar precies mee bedoelt maar Valentijn-dag is voor mij gewoon een manier om iets te doen voor iemand die ik waardeer. Kijk, ik. zou het heel gewoon vin den wanneer iemand op die veer tiende februari zegt: Vandaag geef ik mijn melk boer een pakje sigaretten; die man heeft zich uitgesloofd tij dens al die ellendige koude da gen, die man kwam toch maar aan mijn deur over gladde we gen en straten en nu, op deze dag, wil ik hem laten weten hoe ik dat allemaal op prijs heb gesteld." Valentijn-dag is voor mij een datum, waarop ik bijvoorbeeld te gen de bakker zou zeggen: „Bakker, ik weet niet of u van ananas houdt, maar ik neem aan van wel; hier is een blik vol en neem het mee als blijk van mijn dank omdat u door die sneeuwhopen steeds mijn stulpje wist te bereiken." mensen, aan journalisten van buiten de grens, aan zomaar toeristen, aan iedereen die vroeg: Wat doen jullie dan eigenlijk wel in Nederland?" ..I'ost, voor ii" TK BEN geen zakenman, maar -*■ beroepshalve krijg ik nogal wat post. Het speelt bij mij niet zo'n ontzettend grote rol of ik die post op dinsdagochtend of op dinsdag middag- krijg, maar ik ken zaken mensen bij wie zoiets bijzonder veel uitmaakt. Juist, en ze zijn toch maar ge komen, in die koude januari maand. de postbodes. Vindt u bet dan gek om op veertien februari te zeggen: „Post, stop in je zak, een kip; hij is koud, want het is een diepvrieskip, maar ik wil alleen maar „bedankt" zeggen vanwege die brieven die ik kreeg op momenten dat u zelf ook liever achter de kachel had gezeten." Ik bedoel maar, het zou een idee kunnen zijn. Verkoper No I ENE HEER J. G. J. Nieuwen- L' huis heeft het vorig jaar de officiële Valentijn-hulde voor Zuid- Holland gehad. Dat gebeurt in el ke provincie één Nederlander en er wordt lang gewikt en gewo gen voor men zegt: ,,Hij is het.'' Maar de heer Nieuwenhuis was het. Neen, neen, niet vanwege post of brood of melk, maar vanwege alles wat hij voor, ja, eigenlijk voor ..ons land" heeft gedaan, in die afgelopen ja-ren. En nu zijn er mensen zeggen: „Wie is die meneer Nieuwenhuis dan wel?" Hier is de oplossing: de heer Nieuwen huis is op dit moment docent aan een universiteit en wel in Nijmegen. Maar hij was tot heel kort geleden de perschef van de stad Rotterdam. Hij is de schrijver van boeken als „Van Poort tot Poort" en „Mensen maken een stad". Hij is de schrijver van een hele stapel brochures, waarin hij kort gezegd Nederland en de grootste haven van Europa „verkoopt" op een manier, die z'n revenuen opbrengt voor heel ons land. Hij is een man die zich veertig jaar lang voor Rotterdam en Nederland heeft ingespannen van dè ochtend tot de avond. Hij is degene die zijn land „verkocht" aan vooraan staande buitenlandse zaken- LI IJ HEEFT DIT altijd gewoon gevonden. Zijn werk op alle uren van de dag en de nacht, zijn steeds klaar staan voor Jan en Alleman. Hij is wars van alle uiterlijk vertoon en daarom was hij nu net de man die ze moesten hebben, twaalf maanden geleden op Valentijn-dag Bloemen kreeg hij thuis, grote hoeveelheden bloemen, plus de officiële onderscheiding van ,,Va- lentijn-man van het jaar voor Zuid-Holland". Hij keek wat vreemd, toen ze hem dat allemaal kwamen bren gen. ..Achteraf vond ik hei na tuurlijk reuze fijn", zegt hij. ..Maar verwacht had ik het nooit, stel je voor." Zijn zoon (jour nalist) en zijn vrouw wisten we) beter: dagenlang hadden zij in een soort geheimtaal gesproken, want ze waren ingelicht, maar met het slot op de mond. IIij zc»t Iii-i nie FN NU? gepensioneerd NU IS hij 66 jaar, net ioneerd als perschef van de stad Rotterdam, maar actiever dan ooit. Voorzitter van het Nederlands Genootschap voor Public Relations, directeur van hét Instituut voor de Journalis tiek in Nijmegen, „hoofdverte genwoordiger" bij de verkoop van Nederland. Want als ooit iemand kon zeg gen: ,,Ik heb al m'n buren en al le mensen in Delfzijl en Eysden die me niet kennen een dienst bewezen door ons land bekend te maken buiten de grens" dan is hij het. Let wel: niet dat hij het zegt, hij zou liever zijn tong af bijten dan zoiets over zichzelf te beweren. En wanneer hij zijn ge liefde wandeling rond de Bergse plassen maakt top z'n eentje) en bepiekert wat er allemaal nog gedaan moet worden in het le ven dan is hij helemaal niet tevreden over zijn werk. «f» De ontdekker van het alumini um, Sir H. Davy, noemde zijn uit vinding niet zo. Hij zei er „alumi num" tegen; dat doen de Ameri kanen nu nog trouwens, «f» De ster Betelgeux (Orion) is zo groot dat als de zon zich in het middel punt bevond ook de aax*de er zich nog in zou bevinden en dan nog zodanig dat zij zich 150 miljoen kilometer vanaf de rand bevond. Geen gelaat is symmetrisch van van bouw; de ene kant is altijd iets hoger dan de andere. On- Jeveer elke 87 geboorten „levert" én tweeling op. Een stoot elek triciteit kan elfmaal om de aarde „cirkelen" in één seconde. Een voorbeeld jl/TAAR ANDEREN waren dat wel en daar ging het om, op die veertiende februari van het vorig jaar. Daar gaat het weer om, op veertien februari van dit jaar. Of een dag eerder of drie dagen later, want Valentijn is niet een begrip, dat vast geroest zit op die ene dag. „Op of om de veertiende" dat is het. Op of om de veer tiende iets prettigs doen voor iemand, voor wie we dat al zo lang van plan waren. De heer Nieuwenhuis was een voorbeeld. Maar u heeft geen voorbeelden nodig. Naast u wo nen ze misschien of een straat verder, die Valentijn-klanten, die mensen die u net aan dat zakje kolen hielpen toen er nergens iets te krijgen was. Weet u het nog? HET IS ZO'N SPAAR- zaam gezin waar bijna altijd vrolijkheid heerst- Het gezinshoofd kennen ze alle maal. O ja, want als ik T on H a s eb o s zeg, dan zegt iedereen „televisie". Maar als ik M ar j a H as e - bos zeg (zijn vrouw), dan antwoord men: „En?" Luister dan: Ton èn Marja Hasebos vormen samen een tv-echtpaarhet eerste dat we u willen voorstellen- Vijf jaar lang heeft het onge veer geduurd; vijf jaar lang zong Ton Hasebos een paar keer per week zijn vrouw een liedje voo>*; een eigen-gemaakt liedje en over dag wandelde hij dan weer van het kleine Hilversumse flatje naar de plek waar hij zijn werk deed als cameraman van de N.T.S. Vijf jaar lang stond hij achter, of liever: zat hij bovenop zo'n N.T.S.-camera en zijn titel was eerste cameraman. DE GITAAR „Het is eigenlijk allemaal haar schuld", grinnikt Ton Ha sebos en wijst. Zijn vinger wij feit tussen zijn vrouw en een gitaar in de hoek van de kamer, nü op de bovenverdieping van een Hilversumse villa. „Die Spaanse gitaar bracht Marja mee toen we trouwden. Ze heeft me de eerste akkoor den geleerd en het maken van liedjes is eigenlijk vanzelf ge gaan. Kijk, als je al die jaren achter die camera zit en al maar artiesten ziet, dan denk je wel eens: Zou ik dat ook niet kunnen? Ik begon met een zan ger te imiteren, zomaar, voor de grap. Op avondjes was je de leuke-jongen, dan plotseling, ACHTTIEN NAMEN ver- -r* meldt de (heel lang ge heim gehouden) lijst van het Valentijn-Comité voor dit jaar 1963 en u had nooit gedacht dat ze erbij was. maar ze is er: Zoete Lieve Gerritje. Sinds wij in dit land uitge- zoet, lief en Gerritje breid forensen moet men het Zoete Lieve Gerritje natuur lijk niet in Den Bosch zoeken. Weineen, midden in Amster dam heb ik haar getroffen. Als er feest is in de Bra bantse hoofdstad, als onze Ko ningin er komt, een nieuwe burgervader zijn intrek neemt of zomaar een feest, dan gaat Zoete Lieve Gerritje naar Den Bosch en vanzelf met De Eer ste Boer den Besten Met haar 28 jaren gaat ze naar Den Bosch, Mieke Meuwissen van beroep scriptgirl bij de vaderlandse televisie. AL TIEN JAAR Sedert 1953 is ze al Zoete Lieve Gerritje; tien jaren dus en de mensen van het Valen tijn-Comité hebben van haar gezegd dat ze haar rol „op een voortreffelijke wijze" al die tijd heeft gespeeld en dat ze bij al die feestelijkheden „de vreugde is komen verho gen". Natuurlijk, samen met De Eerste Boer den Besten (Jan van de Mortel), die dan ook niet ongehuldigd zal blij ven. En daarom gaat Mieke Meu wissen op 14 februari voor de hulde-bijl, zoals het in de vak kringen verluidt. Valentijn-dag wordt zij vanwege al de blij heid die ze anderen bracht, in de zon, de bloemen en de ca- deau's gezet. „Een beetje eng, dat wel". ineens, wordt het ernst." „Nou, ernstmerkt zijn vrouw op, „de kinderen lachen zich altijd een aap om je gek ke liedjes". DAT WAS GENOEG Dat is de sfeer daar, maar in tussen was het wèl ernst voor Ton Hasebos. Hij wilde zelf iets voor de camera's brengen, regisseren dus. Niet zomaar, neen, Hasebos had zijn ideeën. Hij was niet alleen die muzikale cameraman, hij had bovendien een artistieke vrouw die weet wat tekenen, boetseren, schilderen, decors en kostuums maken is. En er was nog meer. Maakte Marja Hasebos (31) niet al een hele tijd de sprookjes in de kinderprogramma's van de VPRO een plezier voor het oog? Dat was genoeg en de Hasebos- sen begonnen. W OUTER EN HANS Filmpjes hebben ze gemaakt. Eerst drie filmpjes voor hele klei ne kinderen en ze zaten midden in de roos. Nog eens zes filmpjes en nog eens drie. In studio's? Weineen. „Thuis, in de kamer filmden we, bijna geen plaats, maar het ging toch", vertelt Marja Hasebos. „De kinderen een probleem? Bepaald niet, inte gendeel." Wouter van acht en Hans van zes jaar zijn bijna beledigd als ze als een „probleem" bij het filmen worden beschouwd. Bedient Wou ter niet van zijn vijfde jaar af de cameraknop, als dat nodig is? Stopt hij die camera niet op het eerste sein van zijn vader? La ten Wouter en Hans het niet „sneeuwen" wanneer dat nodig is en draaiden zij „achterwandjes" niet als de besten? Ja, dat doen kan Marja het tekenen en kan jtiKËtéÈ ze de decors erbij maken?" Het is alweer verleden tijd, die beginperiode. Het tv-echtpaar Ha sebos vormt de mensen achter Ka bouter Kandelaar, dat sympathie ke en bij de jeugd populaire kin derprogramma van de televisie. „Twaalf Kandelaar-films heb ben we erop zitten", zegt Mar ja Hasebos. „Ton maakt alle liedjes zelf, hij zingt en bege leidt ze. Ik zorg voor de decors en beschilder de poppetjes. Ton filmt dan weer en ik beweeg de figuren." Dat gebeurt nu allemaal op de zolder van het nieuwe huis, waar ze (ook in Hilversum) sinds acht maanden wonen. „We hebben nu een studio op die zolder gemaakt, je kunt je rijkdom niet op met die werkruimte", aldus Marja Ha sebos. O ja, Ik vergat iets: een gram mofoonplaat „Pino de pinguïn" ook al een gezamenlijke Hasebos- produktie. En Kabouter Kande laar zit als plaat te komen. MAAR ÉÉN WOORD V.P.R.O.-regisseur Ton Hasebos. is een man die bezeten is van pro gramma's voor kinderen. „Ze vra gen me wel eens: wanneer ga je nu eens iets doen voor grote men sen? Zeker, ik regisseer ook an dere programma's, maar die kin deruitzendingen hebben mijn hart. Ik zie het als een taak en vergeet niet, in die kinderuitzendingen kan ik zoveel realiseren van de droom kastelen die ik als kind had en die toen natuurlijk niet uitvoer baar waren." Ik had nog een vraagje voor ik wegging. Hoe is het nu, wilde ik weten, om zo met je vrouw en kin deren samen te werken, in de meest letterlijke zin? „Ongewoon fijn", zegt Ton Hasebos. „Als je met anderen werkt moet het persoonlijke contact al van heel goed gehal te zijn. Dat merk ik bij de tv- regie. Je moet eerst je ideeën doorgeven aan anderen en dan botsen soms de meningen. Niet dat het erg is, maar er volgt discussie op discussie. .41 die tijd gaat niet verloren als je met vrouw en kinderen werkt. Ik weet, als ik de liedjes of de teksten schrijf, wat Marja erbij zal gaan doen. Die discussies zijn niet nodig, je werkt direc ter en de kinderprogramma's worden bij ons bijzonder erns tig genomen. Ik heb voor die samenwerking maar één woord: heerlijk." Jolie Madame heeft voor de dames die bij Albei t Heijn winkelen een'prima klank. Jolie Madame is een begrip geworden voor kwaliteits nylons. Ook de nieuwe crepe nylons dragen die naam met ere. Verkrijgbaar in middenmaat en grote maat Zowel middenmaat als grote maat: in 20 deniereen modieuze, dunne kous, zonder naad, bijzonder geschikt voor het jonge meisje dat van een mooie, prettig-zittende kous houdt, in 30 deniersterk-elastische, behaaglijk-warme kous, die men „baast Volledige garantie op fabrikagefouten. niet voelt". Met naad. Eigen aanstelling 'piJDENS een hevig gevecht tus sen het Engelse oorlogsschip „Nymphe" en het Franse fregat „Cleopatra" in 1793 werd Capi- taine Mullon van het Franse schip dodelijk getroffen. Toen de Engel sen zijn schip enterden, vonden zij Mullon die trachtte enige papieren op te eten. Het bleek, tot verwon dering der Engelsen, de eigen aan stelling tot command&nt te zijn. De stervende had zich vergist in de papieren en, inplaats van de geheime seincode die hij wilde vernietigen, zijn aanstellingsbrie- ven opgegeten. J_JET WORDT MET .DE GROENTEN zo hier en daar wel moei lijker en de prijzen zijn enorm gestegen. Daarom is het uiter mate belangrijk om de aandacht nog eens speciaal te richten op de diepvries - produkten die AH voor u in voorraad heeft. De groenten bijv. zijn van bijzonder goede, geselecteerde kwali teit. Bovendien zijn ze panklaar en er is dus geen afval, terwijl ze in een wip klaar te maken zijn. OP ZOLDER „Ons werk is van het begin af aan de hechtste samenwer king geweest die men zich den ken kan", zegt Ton Hasebos, die nu dertig jaar is. Als ik gEHALVE de voortreffelijke spi nazie in pakken van 350, 500 en 700 gram (heerlijk voor een spi- naziestamppot met blokjes gebak ken mager gerookt spek erdoor), zijn naast doperwten, sperziebo nen en boerenkool ook soepgroen ten en erwtensoepgroenten voorra dig. Nu wordt het maken van erwten soep dus al heel gemakkelijk. Im mers spliterwten hoeft u niet van tevoren in de week te zetten, de speciale erwtensoepgroenten haalt u dus uit de diepvries en wanneer u krabbetjes, een stuk spek of een varkenspoot en een worst heeft dan kunt u na een paar uur uw gezin de tekst schrijf, dan denk ik I verwennen met een heerlijke soep. automatischkan ik dat filmen, J ciska verheul TNE ANGST voor de lijn maakt dat er in ons land beslist niet meer zoveel borden havermout pap genuttigd worden als vroeger. In dit jaargetij mogen wij ech ter iedere huisvrouw aanraden haar kinderen 's morgens vóór het naar school gaan een bord havermoutpap te geven. Sinds de snelkokende soorten in de handel zijn gebracht, is dat helemaal geen moeite meer. Alleen, laat ze als 't u blieft niet aanbranden! Menig kind dat van huis uit best havermout wil de eten, kreeg er door aanbran den, klonteren en vliezen een grondige hekel aan en at dus nooit meer pap. En als u die haver mout tot in de perfectie klaar maakt, waarom zoudt u dan uw echtgenoot als hij na gedane ar beid moe en verkleumd thuis komt als nagerecht ook niet eens op zo'n bord pap vergasten? Hij zal het alleen maar waarderén! CISKA VERHEUL DIT IS GEEN SALON, maar de (Londense) slaapkamer van een van En- gelands beroemdste binnen huisarchitecten Michael In ch b al dOverdag wor den de divanbedden als so fa's gebruikt. Opmerkelijk is dat de bed- overtrekken, die zijn ge maakt van bedrukte witte katoen met bloemmotieven, reeds drie jaar achtereen in gebruik zijn zonder dat ze wassen. En dat terwijl ze in al die tijd zo'n duizend keer afgehaald en weer opgelegd zijn. De oorzaak van die smetteloosheid is gelegen in de Scotchgard-behandeling, die de stof heeft ondergaan. Daardoor is iedere vezel omgeven met een bescher mende laag, zodat vocht noch vuil vat heeft op de stof. Vooral in een stad als Londen, met zijn „vuile" ooit behoefden te worden ge- lucht, een ideale oplossing.

Allerhande | 1963 | | pagina 5