Twee taken: keuren voorlichten en 1 iS Nu zei u het fa lekkerste kopje koffie IS y. van de beste koffie v\ ter wereld! Perlade Colombia 1.85 alleen bij Albert Heijn J Chocolade Pastilles yc Ned. Vereniging van Huisvrouwen gaat niet over één nacht ijs f'0Fw Perla de Colombia Alkmaarder schildert met A H- peulvruchten „Men hoeft geen kat in de zak te kopen'*' PMC-lakens en slopen dragen het keur UITSLAG KERST PUZZEL Namen werden woorden 100% pure Columbia Koffie „Je moet maar op het idee komen" FEBRUARI 1963 ALLERHANDE Mijn aardappelvoorraad is bevroren. Wat is daaraan te doen? - Ik heb het zondagse pak van mijn man in de wasmachine, die alles doet", gedaan. Het kostuum is bedorven. Weet u raad? Aan de deur kocht ik een stofzuiger die, zei de verkoper, desnoods van twee hoog kon vallen zonder defect te raken. Nu wil ik een nieuwe kopen. Waar vind ik er net zo een? r\IRECTRICE mevrouw D. H o 1- d e r t van het Instituut tot voor lichting: hij huishoudelijke arbeid van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen zegt: „Kijk, voor zulke vragen zijn we er echt niet. Al krijgen we ze re gelmatig binnen. Ons instituut heeft twee taken: keuren en voorlichten, en daaraan hebben we de handen vol." OEDGEKEURD door de Ned. Ver. van Huisvrouwen", het keurmerk dat o.m. aan de PMC-lakens en -slopen is verleend. In het laboratorium buigt zich een analiste over een reageer buis. In een kast staan strijkijzers naast fabrieksmonsters. Hier worden, voor een deel, keuringen verricht, die al dan niet zullen leiden tot het bevesti gen van de onderscheiding „Goed gekeurd door de Ned. Vereniging van Huisvrouwen". Directrice mevrouw Holdert is de leidster van deze sectie van de vereniging. „Besprekingen met bedrijfsleiders", zegt ze, „veel reizen, lezingen houden." In het kantoor aan de Haagse Jan van Nassaustraat liggen de lange lijs ten met namen van artikelen en goederen, die in de loop der ja ren de keuring doorstonden. Series artikelen „Soms krijgen we hele series artikelen. We voeren ook keu ringen uit voor anderen en la ten door instellingen en institu ten ook keuringen verrichten. eens uit in uw huishouding en laat ons dan weten hoe het be valt. De praktische bruikbaar heid is natuurlijk van even groot belang als cte deugdelijk heid." Ja of neen Bij een keuring in het Haagse instituut zijn er maar twee moge lijkheden: een artikel wordt goed-, dan wel afgekeurd. Een tussen weg is er niet. Wel bericht het In stituut een fabrikant, als een be paald produkt wordt af getest, wel ke bezwaren eraan kleven. Maar zo'n negatief rapport wordt nooit gepubliceerd. Het kan zijn dat een fabrikant zijn artikel dan laat „bijschaven" en opnieuw een keuring aan vraagt. Als dan aan alle eisen is voldaan, volgt alsnog de goedkeu ring. Overigens verleent het Insti tuut geen onbeperkte goedkeu ring. Na twee jaar acht men de goedkeuringstermijn verlopen en moet opnieuw een keuring volgen. Slaagt deze herkeuring, dan wordt de goedkeuringstermijn verlengd. Ruime publiciteit Wanneer een artikel wordt goed gekeurd, geeft het Instituut daar aan ruime ruchtbaarheid. Niet al leen worden alle goedgekeurde ar tikelen op lijsten vermeld, maar ook wordt in het maandblad re gelmatig rapport uitgebracht. En dan is er ook nog een boekwerkje met beschrijvingen van goedge keurde artikelen. Langs de deur „De Nederlandse huis vrouw hoeft dus echt geen kat in de zak te kopen", zegt mevr. Holdert. „Hoewel dat toch nog wel eens gebeurt. Veel huisvrouwen worden ml. nog steeds het slachtoffer van verkopers, die ondeugdelijke of te dure artikelen op de markt brengen", zegt ze. Daarbij heeft ze vooral het oog op de toenemende ver koop van allerlei artikelen „langs de deur". „Dit wordt langzamerhand een nationaal euvel", zegt ze. „Helaas komen veel huisvrou wen vaak pas na de koop met vragen, verzoeken om adviezen of.... klachten naar het I.V.H.A." Het instituut staat open voor de 40.000 leden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen en voor iedere andere huisvrouw die om inlich tingen vraagt. En wat de keurin gen betreft, zegt de directrice van het instituut, we laten er ook een groot aantal verrichten door bijv. TNO. Het textielinstituut van TNO neemt de textielgoederen voor zijn rekening, de plastics gaan naar de afdeling kunststoffen van TNO, metaalwaren naar TNO-me- taal, terwijl elektrische apparaten en gastoestellen naar de op dit ter rein werkzame instituten gaan. Getest, in gebruik Maar daarmee wordt niet vol staan. Is bijv. een strijkijzer goed gekeurd, dan wordt het nog eens extra op de praktische bruikbaar heid getest. De keuringen vergen heel wat overleg, waartoe de di rectrice, keuringsdeskundigen en een delegatie van de producerende fabriek om de ronde tafel gaan zitten. Hierdoor komt het tot vruchtbare contacten tussen pro ducent en consument. „Zelf doe ik heel wat aan fabrieksbezoek", zegt mevrouw Holdert. „Haar" instituut werd opge richt in 1926, de vereniging da teert van 1912. Het wettig gedepo neerde keurmerk wordt, verleend aan die artikelen, die volkomen aan de te stellen eisen voldoen. Het laboratorium werd gesticht in 1957. Het is volgens de direc trice van groot belang dat de goedgekeurde goederen en artike len niet uit het oog verloren wor den, en mochten er klachten over JVAAST de keuringen op kwa liteit worden de artikelen op hun praktische bruikbaarheid voor de huishouding onderzocht. Hier onderwerpt een mede werkster van hel instituut een strijkijzer aan een huishoudelijk examen". goedgekeurde artikelen zijn. dan worden die natuurlijk onmiddel lijk gecontroleerd. „Neem nu bijv. een Laken", zegt mevr. Holdert. „Dit wordt voor ons bij het TNÓ-vezelinsti- J\JAUWKEURIGE proeven in het eigen laboratorium van het instituut. Maar", zegt mevrouw Hol dert, „ons instituut keurt alleen op verzoek. Een fabrikant zendt ons monsters van een bepaald artikel, of soms schaffen we ze zelf aan. Dan begint het onder zoek, dat tweezijdig is. Het materiaal wordt getest, de con structie, veiligheid en bruik baarheid, de deugdelijkheid en kwaliteit, maar daarmee is het niet afgelopen. Voor ons is het ook van be lang, dat een artikel geschikt is voor gebruik in huis. De huisvrouw moet er mee werken en dus gaan we na hoe het in de praktijk bevalt. Dat be tekent dat er na de technische keuring nog een proeftijd volgt het huishouden van een van de deskundige leden van de onderzoekcommissie, of in dat van leden van de vereniging. Huisvrouwen dus, die zo'n arti kel thuisgezonden krijgen met het verzoek: probeer het nu TN HET MAANDBLAD „Denken en Doen" staan j vele goedgekeurde artikelen. Daarin staan sinds kort ook de lakens en slopen, die in het kader van de PMC-actie ver- krijgbaar zijn. Zij vormen een onderdeel van het fraaie textielpakket van de PMC, dat voorts bestaat uit een grote serie fraaie tafellakens en huishoudtextiel met mooie dessins. Zelfs luiers en een ledikant-garnituur voor de kleine PMC-ers zijn niet ver geten! De PMC laat de leden in de aanschaf volkomen vrij. Er zijn geen eenheidspakketten, maar men kan van te voren zelf een pakket samenstellen, waarbij een minimumbestel ling van 20 noodzakelijk is. En wie daarbij lakens en slopen koopt, weet dat ze het bekende keurmerk van de Ned. Ver. van Huisvrouwen dragen, een extra bewijs van de goede kwaliteit ervan. Want directrice mevr. Holdert en „haar" instituut gaan be slist niet over één nacht ijs! veel lezingen tuut gekeurd en voordat het tot een goedkeuring komt, moet aan heel wat voorwaarden vol daan zijn. Nagegaan wordt bijv. de treksterkte in ketting- en inslagrichting. Uit het laken wordt een strookje geknipt, dat in een ap paraat wordt geplaatst. Het wordt ingepast tussen twee klemmen en daarna wordt een sterke druk op het strookje uit geoefend. Een wijzer geeft pre cies aan, om hoeveel kilo druk het hier gaaten die blijft staan als het strookje knapt. De krimp in beide richtingen wordt vastgesteld door stukjes laken te wassen en vóór en na het wassen wordt de grootte ge meten. Het aantal draden per vierkante centimeter wordt precies geteld, de grondstof wordt nagegaan en de stapel lengte van de vezel. Regel daar bij is: hoe langer hoe beter. Ook let men op de fluïditeit, de mate van aanpassing door het bleken in de fabriek en mo gelijke schadelijke invloeden daarvan op het artikel. Een che misch procédé wijst hier de re sultaten uit." NICOTINE is genoemd naar Jean Nicot, de Franse gezant aan het Spaanse hof; daar leerde hij de tabaksplant kennen en, in 1570, bracht hij deze naar Parijs. Het woord „lynchen" is af komstig van de naam van boer John Lynch die in Noord-Carolina woonde (in de 17de eeuw) en zich daar gerechtelijke bevoegd heden aanmatigde. De zolder kamer, de zg. „mansarde" komt van de Franse bouwmeester Mansart die in de 17de eeuw leefde en zolderverdiepingen ont wierp. «f. Het woord „silhou et" is afkomstig van de naam van de Franse minister van finan ciën Etienne de Silhouette (18de eeuw) die zich door zijn schraap zucht zo gehaat had gemaakt dat men alles wat er schraal en arme tierig uitzag als een zaak a la Silhouette betitelde. A Het rijtuig f i a k e r ontleent zijn naam aan de schutheilige van het huis waar in de eerste Franse stalhouderij gevestigd was: St. Fiacrlus. A Vorst Potemkin was de gunsteling van Catherina II en hij liet in de verdorde steppen van Zuid-Rusland dorpjes bouwen (alleen bestaande uit gevels) om zijn vorstin tijdens een rondreis de indruk te geven van voorspoed en welstand. De uit drukking ..dorpen van Potemkin" betekent „valse voor spie- ge 1 i n g". A In 1880 verklaarde de Ierse regering de grootgrond bezitter James Boycott als staande buiten de wet in die zin dat nie mand meer voor hem mocht wer ken of met hem mocht omgaan; dit was een gevolg van de on menselijke behandeling die deze Boycott zijn personeel deed onder gaan. Het woord „boycotten" is eruit ontstaan. Jf» Natuurlijk weet iedereen dat de Zeppelin genoemd is naar zijn „uitvinder" Graf von Zeppelin. Van de „ta n k" echter is heel wat minder bekend dat een overste Thomas Tank Burnal geheten er peet van is geweest. Een soort granaat heet shrapnel 1. Shrapnell was een Engelse officier-ingenieur. ^Go belins kent men; het zijn fraai geweven wandversieringen. Jean Gobelin was de stichter van een Parijse wolververij. De beroem de kok van de Maarschalk van Plessis gaf zijn naam aan de pralines; hij heette Praslin. Adolphe Sax vond de saxo foon uit. A De arts Joseph Ig- nace Guillotin vond, vaak aanwezig als medicus bij de terechtstellingen en ontsteld door de wrede ont hoofdingen met het zwaard, de guillotine uit. Zijn collega Louis die het eerste exemplaar bouwde gaf er de naam Louison aan; de naam guillotine won het. Schrammelmuziek wordt ge noemd naar de Weense muzikanten „DieSchrammeln" die in 1877 een kwartet vormden. Zo kan men veel meer woorden vinden die teruggevoerd kunnen worden naar een naam: voltage, volt naar Alessandro Volta: Watt naar de uitvinder van de stoommachine James Watt. [AE KERST-PUZZEL van Aller- UZ Hande blijkt moeilijker te zijn geweest dan menigeen heeft ge dacht die vol moed begonnen is aan het uitknippen en opplakken van de regels, die op de zetterij „in de pastei" waren gevallen. Toch zijn er vele honderden inzendingen binnengekomen, waarbij evenzovele suggesties voor nieuwe Premies van de Maand. Het grappige is, dat en kele van de geuite wensen reeds in vervulling zijn ge gaan: vele inzendsters vroegen om huishoudtextiel en u weet, men kan sinds januari al z'n eigen textiel-pakket samenstel len. Ook de opzienbarende pre mie van deze maand kwam keer op keer op de verlang lijstjes terug. Van alle wensen is goede nota genomen door de Premie-van-de-Maand Club en wellicht worden de verlan gens spoedig vervuld. Maar om u niet langer in span ning te houden: hieronder volgen de tien gelukkigen, die een prijs hebben gewonnen. Zoals u zich misschien nog herinnert, bestaan de tien prijzen uit PMC-cheques, ieder ter waarde van een der tien PMC-premies die het afgelopen jaar beschikbaar zijn gesteld. Deze PMC-cheques gaan naar de volgende prijswinnaars: PMC-Koelkast Clubprüs f 252 voor J. M. van den Ham, Bilderdijklaan 25, Soest PMC-Verstelbaar droombed Clubprüs 32 voor P. Kruijsdijk, Ds. Sannesstraat 136, Veendam PCM-Snelkookpan Clubprüs 34 voor A. Stempels-Den Hollander Boulevard 44. Katwijk aan Zee PMC-bestuurbare rolschaatsen Clubprüs 18 voor R. Hoving-Mulder, Woldweg 151, Kropswolde Gr. PMC-Zweedse thermoskan Clubprüs 15 voor G. Bolt-Hoving, Keizerstraat 23, Deventer PMC-Personen Weegschaal Clubprüs 20 voor A. Barendregt, Louis Crispijnstraat 23, Amsterdam-Slotervaart PMC-Elektrlsche Handmixer Clubprüs 42 voor Zr. D. Reyst, v. Bleiswijikstraat 104, Den Haag PMC-Ventilator-kachel Clubprüs 48 voor U. G. Titulaer, Mr. Groen v. Prinstererl. 149. Amstelveen PMC-Ideale haardroger Clubprüs 30 voor J. D. Binnendijk, H. v. Naaldwijkstraat 7, Naaldwijk PMC-Automatlsche wand we eg- schaal Clubprüs 17 voor R. Litan, Scarlattilaan 14, Apeldoorn "'K In Columbia groeit de fijnste koffie ter wereld. Exclusief voor Alberr Heijn wordt daar een bijzondere, milde, volle melange geselecteerd In vacuum-blik verpakt, dat wil zeggen de meest verse koffie van alle. En precies zó gemalen als moet! Vanaf heden verkrijgbaar: VACUUM-BLIK INHOUD 250 GRAM DE 72-JARIGE HEER C. J. II o e b e uit Alkmaar heeft eind vorig jaar iets unieks gepresteerd. In achttien uur bouwde hij een schilderij op uit bruine en witte bonen, spliterwten, vermi celli, rijst en koffiebonen. Hij maakte een echt Hollands landschap met molens, huizen, veel groen en die typische laaghangende wolken luchten, die zo bekend zijn In onze lage landen. I „Na m'n pensionering, nu zeven jaar geleden, ben ik voor de liefhebberij ook met andere materialen gaan werken. Ik i maakte gebouwen van antra- heeft j ciet. Een tijdje geleden zeg ik tegen m'n vrouw: „lk ga nu eens schilderijen maken van le vensmiddelen." Zijn vrouw dacht dat het onmogelijk was. vruchten en andere levensmid delen. Hoe is het mogelijk en hoe kom je op zo'n idee? Dat vroegen wij ons af toen we in de huiska mer van de familie Hoebe aan de Bisschop Bottemannestraat 21 in Alkmaa: dit opmerkelijke staal tje van xandvaardigheid bewon derden. „Ja", lacht de heer Hoebe, die chocolade-decorateur bij Ringers is geweest. „Eigenlijk is het heel eenvoudig. Je moet alleen op het idee komen en dan is de rest zo gefikst". Gouden Koets Zijn leven lang heeft hij niet suiker en chocolade gewerkt. Ze ker tweehonderdduizend dieren- figuren heeft hij uit suiker en chocolade gespoten en niet te vergeten aparte werkstukken als de Gouden Koets en de St. Bavo- kerk in Haarlem. Bij Albert Heijn kocht hij de levensmiddelen die hij nodig had. Twee schilderijen maakte de heer Hoebe, Een voor de bedrijfs leider van de Albert Heijnwinkel in Alkmaar en een voor zijn dochter. Daarna begon hij aan het gro tere schilderij, waarvoor hij voor ongeveer zes gulden aan erwten, bonen, rijst, vermicelli enz. kocht. Het is een prachtig werkstuk ge worden. „Ik ben van plan, omdat het helemaal uit produkten van Albert Heijn is gemaakt, het aan de directie van Albert Heijn te schenken", zegt hij. i Fijnste Delicata Chocolad ALLEEN BIJ ALBERT HEIJN MELK OF PUUR EXTRA BITTER 69 CT PER ROL De rand van het knappe werk stuk is gemaakt van rijen bruint bonen, afgezet met een strookje witte bonen. Voor de lucht ge bruikte hij rijst, voor het graf een laagje vermicelli, de water partij ontstond uit blauwgekleur- de witte bonen, het kronkelende weggetje werd gemaakt van thee en de groene bosjes van spliterw ten. De huisjes? „Opgebouwd uit wit te bonen, evenals de daken, maai die werden roodgeverfd". Twee molens staan er op het landschap. „Dat was heel eenvoudig", vertell de heer Hoebe. „Een paar hand jes koffiebonen en daar stonden ze al." Op de lijst heeft de heer Hoe be een plaatje aangebracht mei iet opschrift: „Vervaardigd me: Albert Heijn's produkten." Het schilderij kan niet beder ven. Het is driemaal met water glas bewerkt, behalve de koffiebo nen, want die kunnen, omdat ze gebrand zijn, geen vocht verdra gen. „Hij is reuze bijdehand" zegt zijn vrouw trots. „Stilzit ten kan hij niet." Demonstratie Speciaal voor ons geeft de heer Hoebe in zijn huiskamer een de monstratie van het oude am bacht dat hij meer dan dertig jaar heeft uitgeoefend. Ondanks zijn 72-jarige leeftijd spuit hij met vaardige hand in enkele minu ten een rij sierlijke dierenfiguren van suiker op kartonnetjes. Prach tig werk. „Het gebeurt tegenwoor dig allemaal machinaal. Het hand werk is voorbij", zegt hij wat droevig. In zijn huis bewaart hij nog tal van herinneringen uit vervlogen jaren. Een brief van de koningin, waarin Zij hem bedankt voor een werkstuk van suiker, ter gelegen heid van de troonsopvolging ir 1948 gemaakt. Hij laat ook een foto zien van de Gouden Koets, die hij vorig jaar, puur uit liefhebberij, var suiker heeft gemaakt. Het werk stuk was een meter lang. Dertig uur werken, en toen stond daal de Gouden Koets, precies nage bootst. Compleet met vier span paarden, koetsiers en palfreniers. Alles even sierlijk, tot de zweep van de koetsier toe. Met shag „Nee, ik kan niet stilzitten", zegt de heer Hoebe. „Ik heb er aardigheid in en daarom ver zin ik steeds weer wat anders. Daarom heb ik ook die schilde rijen van levensmiddelen ge maakt." Binnenkort begint de vitale heer Hoebe aan een nieuw schilderij, waarvoor hij weer ander materi aal gaat gebruiken. Ditmaal is de keus gevallen op shag, sigaretten, koffiebonen en thee. „Het zal wel lukken", zegt hij zelfverzekerd.

Allerhande | 1963 | | pagina 3