REKEN- EN GEHEUGENWON DER Administreert automatisch NIEUWE KWALITEITS- KOFFIE TECHNICI VOL ENTHOUSIASME OVER DE PMC-CENTRIFUGE Jolie Madame Crêpe Nylons A H introduceertj~ pe7ia dl ~J Nu ook GROEIEND AH-BEDR1JF EIST MODERNSTE HULPMIDDELEN I Colombia I Ullllllllllillllilllllll» 3 x sterker jy/JIDDEN volgend jaar zal bij Albert Heijn in Zaandam een middelgrote hypermoderne I.M.B.-computer in gebruik genomen worden, voornamelijk bestemd voor de centrale voorraadadministratie in het distributiecentrum. Daarmee is Albert Heijn het eerste levensmiddelencon cern in ons land geworden, dat zich zo'n uitgebreid, ul tramodern reken- en geheugenapparaat heeft aangeschaft. De nieuwste snufjes worden in deze I.B.M.-1401 -combi natie verwerkt, zoals een drietal verwisselbare schijven- eenheden. De annoncering van deze verwisselbare schij- veneenheden dateert pas van oktober 1962. Albert Heijn staat dus met deze computer vooraan, zelfs wat Amerika betreft! Nieuw telefoonnummer Albert Heijn Zaandam Eigenwijze Nederlandse kruidenier stimuleert kwaliteitsverbetering van Columbiaanse koffie Koelkastmonteurs Plukken niet de liand Albert Heijn N.V. - Zaandam Aller SAH001000085 Allertianda (ebruari 1963 HOFLEVERANCIER FEBRUARI 1963 8e jaargang no. 2 (85) NOG MAAK EEN PAAR JAAR geleden behoorden de crêpe-nylons tot de zeer dure, luxe en veelal slechts om gezondheidsredenen gedragen kousen. Nü vindt u deze zelfde kousen in de Jolie Madame-stand der AH- winkels voor nota bene 2,55. Het zijn heerlijke elastische kousen, die men niet „voelt zitten". Ze zijn verkrijgbaar in naadloos en met naad en in twee maten: een midden en een grote maat. De grote elasticiteit maakt, dat zy die gewoonlijk de maten 8^ t/m 9V£ dragen met de middenmaat kunnen volstaan en dat de grote maat geschikt is voor hen die de maten 10 en 11 dragen. HET IBM 1401 computersysteem dat Albert Heijn zal gaan toepassen voor de bestel- en orderadminis tratie. V.l.n.r.: afdrukmachine, drukt per minuut 600 regels van 132 tekens, de produktie van 100 kampioen typis tes; lees- en ponseenheid; verwissel baar schijvcngeheugen, daarachter (ten dele zichtbaar) IBM 1401 centrale ver werkingseenheid. Op de voorgrond het informatiestation. DE SOUPLESSE dankt deze crê- pe-ltous aan het gebruik van speciaal bewerkt garen. Dit garen wordt getwist, d.w.z. wordt een groot aantal malen gedraaid. Hoe groter het aantal draaiingen per cm-garen, hoe elastischer de kous. Voor deze crêpe-kousen wordt ga ren gebruikt met 2000 draaiingen per cm. Ze zijn dan ook driemaal sterker dan gewone kousen. Deze I.B.M.-combinatie wordt een bijzonder apparaat. Op de schijvengeheugens worden alle voorraadgegevens en verdere bijzonderheden van de ruim 6.000 artikelen van het Albert Heijn-assortiment opgeborgen. Alle veranderingen, die dage lijks in deze enorme voorraad ontstaan, zal de computer nauw keurig registreren. Het zal zelfs in de toekomst mogelijk zijn, dat de computer automatisch een nieuwe partij bestelt, wan neer een of ander artikel uit de centrale voorraad in het distributiecentrum dreigt op te raken. „Stalen geheugen" Het verloop is als volgt: iede re dag komen massa's bestel lingen in Zaandam binnen van de AH-filialen, waarna de compu ter dieze bestellingen in behande ling gaat nemen. Dit is. pas mo gelijk, nadat van alle bestellin gen ponskaarten zijn gemaakt. Tegelijkertijd met het inlezen van de bestellingen uit de ponskaar ten worden de gegevens van het betreffende artikel vanaf de schij ven naar het kerngeheugen overge bracht. Daar wordt de bestelde hoeveelheid automatisch van de voorraad afgetrokken, terwijl in dezelfde handeling door de com puter een faktuur wordt vervaar digd, alsmede een ophaallijst voor het personeel in het distri butiecentrum, dat aan de hand hiervan de goederen gaat opha len. Mocht de voorraad van een be paald artikel een vooraf gestelde grens naderen waardoor bijbe stellen nodig wordt dan gaat er als het ware een rood „alarm- lichtje" in de computer branden. In werkelijkheid betekent dit, dat op de schi'ijfmachine die aan de computer gekoppeld zit, een berichtje verschijnt, dat aangeeft dat de bestelgrens bereikt is. Bo vendien is het nog mogelijk niet alleen de bestelgrens te laten sig naleren, maar ook om de comple te bestelling aan de leverancier te laten afdrukken. De computer gaat dan op ba sis van de afleveringscijfers van de laatste weken zelf uitrekenen hoe groot de nieuwe aankoopor der moet worden. Daarbij wordt tegelijkertijd rekening gehouden met oestelkosten, opslagkosten en allerlei andere kosten en wel zo danig, dat de totale kosten per eenheid zo klein mogelijk blijven. Volledig automatisch wordt dus voor v-en groot aantal artikelen in dit distributiecentrum bepaald, hoeveel er moet worden aange kocht. Deze techniek zal uiteraard alleen bruikbaar zijn voor min of meer continu lopende artikelen. Op deze wijze kan worden be reikt, dat de bevoorrading van de filialen beter wordt verzorgd, waardoor nog beter aan de wen sen van de huisvrouw kan worden voldaan. Met tijd meegaan In feite was Albert Heijn eigen lijk gedwongen om zo'n fantas tisch reken- en geheugemvonder In het bedrijf te gaan gebruiken. Tot nu wordt de centrale voor raadadministratie gevoerd met behulp van een vrij uitgebreide ponskaarteninstallatie. Door de toename van het aantal filialen (vooral van de SuperMarts) als mede door de steeds stijgende verkoop bij een steeds groeiend assortiment, werd reeds in 1960 beeijferd, dat deze ponskaartenin stallatie in 1965 niet meer vol doende capaciteit zou hebben om de voorraad met de vereiste snel heid op het juiste peil te houden. Daarom werd reeds twee jaar ge leden besloten de mogelijkheden van een computer te onderzoeken, teneinde de problemen die na 1965 zouden ontstaan, te kunnen oplossen. Na een intensieve bestudering van de op de markt zijnde ap paraten en een tweetal stu diereizen naar de Verenigde Staten van Amerika, waar een groot aantal bedrijven werd be zocht is de uiteindelijke keus gevallen op een I.B.M.- 1401-computer met een aantal verwisselbare schijveneenhe- den. Het groeiende AH-concern zal daardoor pijlsnel kunnen blijven reageren op de vragen van de klanten. Met behulp van de nieuwe in stallatie zal het op het hoofdkan toor mogelijk zijn binnen een on derdeel van een seconde die voor raad van een bepaald produkt in het distributiecentrum op te ge ven. Mocht er behoefte zijn aan een volledig overzicht van de ge hele voorraad in het distributie centrum, dan kunnen alle gege vens van de ca. 6000 artikelen in ongeveer 10 minuten door de snel- drukker worden afgedruktdat be tekent, dat de voorraad dus met de enorme snelheid van 600 re gels per minuut kan worden afge drukt. Het is ook mogelijk de computer voor andere doeleinden te gebruiken, zoals voor bet ma ken van dif periodieke salarisbe- rekeningen, voor problemen van de algemene boekhouding, en in de toekomst wellicht ook voor het maken van allerlei berekeningen op diverse terreinen, bijvoorbeeld op het gebied van marktonder zoek. Dit is mogelijk, omdat een installatie met verwisselbare schijveneenheden is gekozen. Op „grammofoonplaten" Wanneer nl. het ene probleem is afgehandeld (bijv, het maken van fakturen voor de filialen')dan kan het betreffende pakket uit de kast genomen worden (net als een grammofoonplaat van de pick up) en kan een andere schijf in de kast worden geplaatst, waar door het mogelijk is een geheel ander deel van de administratie te gaan behandelen. Het grote voordeel van de door Albert Heijn bestelde combinatie is dus, dat ze bijzonder flexibel is. Op ieder pakket kunnen net zo veel gegevens staan als op 25.000 ponskaarten, nl. 2.000.000 letters of cijfers. Hieruit blijkt wel duidelijk hoe gigantisch de nieuwe mogehjfc- heden zijn, die dieze computer Dat wordt bewezen door de sta tistieken, die vermelden dat de Ne derlandse vrouw gemiddeld meer dan vijftien paar gewone nylons per jaar verbruikt: bij crêpe-nylons ligt het gebruik rond de vijf paar per jaar. De naadloze crêpe-nylon is ge> maakt van 20 denier garen, waar door een dunne nylon wordt ver kregen, bijzonder geschikt voor het jonge meisje. De naad-crêpe-nylon is van 30 denier garen, waardoor ze wanner en sterker is. Mogelijkheid tot abonneren Van de gelegenheid om zich op AUer-Hande te abonneren hebben reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met ver melding van naam, volledig adres en woonplaats, voorzien van 50 ct. aan extra postzegels voor admi nistratiekosten en gericht aan Albert Heijn N.V. Zaandam, Is voldoende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt AUer-Hande aan huis. Wij verzoeken u wel in verband met de postvoorschriften, deze 50 ct. aan zegels aan de adreszjjde van de briefkaart te plakken. T>IJ DE COMPUTER zullen een drietal van deze eenheden met wisselbare schijvengeheugens worden toegepast. In een schijven- pakket kunnen 2.000.000 gegevens worden opgeborgen, wat gelijk staat aan de inhoud van 25.000 ponskaarten. DE GROTE bedrijven in Zaandam en dat zijn er nogal wat heb ben een nieuw telefoon nummer gekregen om het telefoonnet wat te ont lasten. Het nieuwe num mer van het kantoor en van de produktiebedrijven te Zaandam is geworden 02980—27000. /WARE ARBEID is een van de belangrijkste m ^'X mmÊ aspecten van de koffiepro- ÉlE. MmI duktie. Geen machine kan 8S1 "W&M de mens bij de pluk ver- jjC w veer 2000 bessen plukken om voldoende bonen te vergaren voor één pondje. JmMfu j |N DE WINKELS van Albert I I Heijn heeft een nieuwe I verschijning (alweer) haar I intrede gedaan. Het is de I genoeglijk-koffiebruine bus die een geheel nieuwe kof- I fiemelange bevat, „Perla de I Colombia" geheten. Het gaat I hier om een koffiemelange, I afkomstig uit de Zuidameri- I kaanse staat Columbia. I Albert Heijn importeert deze, speciaal voor dit be- drijf gecreëerde melange, I die zich kenmerkt door hoge I n ara- yUlD-AMERIKA IS die groot- ste koffieproducent ter we reld. Onder de landen die de meest harmonische kwaliteit kof fie leveren neemt Columbia de eerste plaats in. Columbia ligt op de bovenrandvan het zuide lijke deel van het enorme geheel dat de twee Amerika's vormen; het ligt vlak ond-erhet „dunne" verbindingsstuk tussen noord en zuid, dat Midden-Amerika wordt genoemd. Om nog even iets naders (uit de schoolboek jes en de aardrijkskundeles) óver dit land te vertellen: Bo gota is de hoofdstad. Verder: de bevolking omvat zo'n 14 mil joen zielen en de samenstelling is als volgt: de helft wordt ge vormd door mestiezen, verder door circa twintig procent blan ken en creolen, een gelijk per centage negers en nog slechts twee procent zuivere Indianen. Kwaliteit, wint Het hoofdprodukt van het land en daar komen wij waar wij wezen wilden is koffie. Columbia is het tweede koffieland ter we reld. De republiek (want dat is het) is voor 40 pro cent afhankelijk van de in komsten van de landbouw; de export bestaat voor 80 procent uit koffie. Dit laatste betekent een moeilijk punt voor de eco nomie van bet grote land; koffie namelijk is een artikel dat erg gevoelig is voor allerlei marktinvloeden en dat houdt weer in dat de prijs zeer snel kan verande ren (ook in ongunstige zin). Het is begrijpelijk dat ge streefd wordt naar een zo stevig mogelijke marktposi tie wat de koffie aangaat. Zo'n positie verovert men zich door uitsluitend de beste kwaliteiten te leveren. De aloude oerwet van alle handel is ook hier: kwaliteit wint. Geen baaltje onzuiver Nu is de mentaliteit van de Zuidamerikaan vaak nog niet vol doende aangepast aan het on ontkoombare feit dat men, voor het produceren van goede kwali teit, een volledige arbeidsconcen- tratie en een juiste arbeidsinstel- ling dient te bezitten. In zuidelij ke landen is men gemakkelijk ge neigd het „wel een beetje te ge loven". Heel begrijpelijk trou wens in klimatologische omstan digheden die wel heel wat afwij ken van de onze waar kilte en koelte elkaar afwisselen (om dan nog maar geen heviger tegen stellingen te noemen). Nu is de concurrentie op de koffiewereldmarkt groot. De Afri kaanse landen beginnen op te ko men met een uitstekend produkt en dat betekent dat wie mee wil doen zich moet richten naar de eisen van de kopers. Noord- Amerika is een van die kopers; Europa is dat ook. In Nederland is Albert Heijn een geweldige koffiebrander en koffiehandelaar. Dat betekent dat deze Albert Heijn, met zijn enor me omzetten, een ferme stem heeft in het kapittel als in Co lumbia bij de landbouwinstanties het kwaliteitsprobleem wordt be sproken en als men dan merkt dat er wel eens slordig wordt om- met jarenlange ervaring schaarden zich eind januari om de PMC-centrifuge en gaven er hun commentaar op. Het waren technici van technisch bureau Beers in Hilversum. Zei technicus W. Bij land (32) Hilver- s u m: „Ik kijk naar de om vang. Dit is be slist een hand zaam apparaat. Iedere vrouw kan er mee omgaan. De in houd is in ver houding tot de omvang zeer voordelig. En het geheel maakt een solide indruk." Zijn collega C. Seegers (26) ook uit Hilversum vond: „De veiligheid van deze cen trifuge is verzekerd. Het deksel staat daar borg voor. Alleen als dat gesloten is kan de centrifuge werken. Staat die open of wordt die geopend, dan schakelt het ap- voor het Albert Heijn-ooncern opent. Albert Heijn denkt voor uit. De nieuwste middelen wor den gebruikt om de klanten kring snel en efficiënt te blijven bedienen. paraat zich zelf uit, terwijl het pas, door het sluiten van het dek sel in werking wordt gesteld. Dat is belangrijk. En het remvermo- gen is goed. Belangrijk is ook dat het onderhoud van dit apparaat, practisch overbodig is. „Let er op", zei hij, „dat ei een geruisloze motor in zit. Ove rigens is de ophanging er van onderop goed uitgeplust. De met schoepen gekoelde centrifuge, kan niet warm draaien, mocht een huisvrouw door „de bel" of om welke reden dan ook verge ten dat- het apparaat aanstaat dan gebeurt er nog niets met haar wasgoed. Ook bij langduric gebruik is van warmdraaien geer sprake." Stevig itpparaal Koeltechnisci monteur H. W A s c h (19) u i l Amersfoort, een van het drietal uit de talrijke mon teurs, die hun mening een enthousiaste mening over de premie van de maand niet onder stoelen of banken staken meende: „Een pluspuns de grote sta biliteit van deze centrifuge. Het apparaat staat stevig op de grond." Het veiligheidsdeksel oogstte ook zijn bewondering. „Dit is een heel handige cen trifuge," zei hij, „ik geloof dat heel wat huisvrouwen in Neder- H. VAN ASCH stabiel land die zullen gaan aanschaf fen." Dat kén, want de PMC heeft een voorraad van niet minder dan 12.000 stuks, die. zo mag verwacht worden, echter wel heel spoedig hun plaats in Nederlandse keukens gevonden zullen hebben. Een be scheiden plaatsje overigens, want het formaat van de centrifuge, die een inhoud heeft van 2% kilo is aangepast aan de moderne eisen. Het apparaat kan gemakke lijk onder een keukentafel gescho ven worden en het neemt bijzon der weinig plaats in. De centrifuge is uitgevoerd in gemoffelde stootvaste lak, terwijl deksel, oren en onderzijde van plastic zijn. De binnenzijde van de trommel is koper gegalvaniseerd. Beers technici waren het er over eens: de toe passing van plastic is een extra voordeel, want daardoor wordt roest- JAEERS technici hebben de nieuwe PMC-centrifuge van onder tot boven be keken beoordeelden goed bevonden. vorming voorkomen. Voordelig is ze zeker want de prfjs bedraagt slechts 89.bij een vergelijkbare winkel waarde van 155. (Zie verder pag. 2) distinctie van smaak en aro- ima. I I Naast de reeds bestaande I Ivier koffiesoorten die Albert Heijn verkoopt (de bekende Ivier „kleuren") wilde men de klant nu een melange I bieden die, door geheel eigen aroma, smaak en een I volmaakte, culinaire „op- Ibouw" duidelijk een Super- I klasse zou vormen. Sommige I I cognacsoorten van de hoog- ste klasse worden wel eens I aangeduid met de letters I V.S.O.P. De „Perla de Colom- I bia" zou een dergelijke ere- I aanduiding moeten hebben; I het is een produkt dat de top I betekent van de export van Columbia, een der grootste I koffielanden ter wereld. Hoe overigens het „door- I duwen" van een Nederlandse I kruidenier invloed kan uit- I oefenen op de economie van I Ieen republiek, kan men in nevenstaand artikel lezen. I Dat „doorduwen" is de I merkwaardige achtergrond van de bruine bus met de sierlijke krulletters. |^ie gesprongen met het begrip „hoogste kwaliteit". Het zal iedereen duidelijk zijn dat men, als koffieproducerend land, dat stellig de beste koffie soorten ter wereld bezit, nauwge zet moet toezien op datgene wat verscheept wordt. Daar mag geen baaltje bij zijn dat niet helemaal aan de allerhoogste eisen vol doet. Andere opvatting Nu was het daar In het warme Columbia voorheen vaak zo dat men „er met het petje naar gooide" en tussen de zes tot ze ven miljoen baaltjes die jaarlijks „de deur uitgingen" wel eens een aantal zat dat „stinkerdjes" be vatte, zoals de vakman dat wel uitdrukt; bonen dus die niet vol deden aan de hoge eisen die ge steld werden of erger nog, bedor ven waren. Geen koffie-inkoper kon daar om, in die jaren veilig varen op Columbiakoffie. Men was er zeer voorzichtig mee. En dat be tekende dat de omzet lang niet zo groot was als die had kunnen zijn, wanneer de kwaliteit aan de allerhoogste normen had. beant woord. De verenigde koffieplanters van Columbia begrepen dit zwak ke punt van hun produktie niet helemaal. Ze dachten zoiets van „wat zullen, op die miljoenen ba len, zo'n paar stinkerdjes nu uit maken!" en rekende daarbij ge heel buiten de waard-in-de-koffie- markt die wel degelijk zeker wil zijn dat hij, voor zijn dure geld ook het allerbeste krijgt en daar op kan vertrouwen. V.S.O.P. Aangezien Columbia-koffie ech ter de beste soorten ter wereld „omvat" bleef men het oog op het bewuste land richten. Ook Albert Heijn bleef dat doen. Men zocht namelijk bij Albert Heijn naést het assortiment, het be roemde assortiment mag men wel zeggen der vier smaken dat met zoveel succes in de winkels wordt verkocht (goud, rood, groen en paars) nog een soort super-de-su- per-koffie die alles moest ver slaan wat er aan koffiemelanges te vinden is. Het moest nog meer dan een drie-ster koffie worden, een V.S.O.P. (Very Superior Old Pro duct zoals dat voor de mooiste cognacsoorten wordt gebruikt). Het moest, kortom, een Koffie Sensatie worden! En men wist dat daarvoor de Columbia an s# (Zie verder pag. 2) iiiililililliiliiiiliililliiiiliiiilillliiiliiilllilllllllllllllllllllllllilllllillillliilllllilllllllllllllllllllillilillillilillilllllllillllii

Allerhande | 1963 | | pagina 1