TWEE VROUWEN die van week elke acht dagen maken II 44.000 PMC-koelkasten Niet praten, maar doen En ze blijft vliegen! (in het huishouden) Albert Instant Pudding Prijs per pakje 2e pakje voor a m Goed Bekeken NIEUW! Uitvinden lucratief? Q I Mevr. Schuling: Die PMC, een ideale instelling „Ook een ruiten- ,T" sproeier: IN 1963 REEDS AFGELEVERD; i|^ Eens vloog zij als stewardess 30 CENT GEKWETSTE EER JANUARI 1963 ALLERHANDE TK WEET HET IK WEET HET en wij mannen weten het allemaal: er is niemand die zo hard werkt als de vrouw. Neen, neen, geen grapje, wij-mannen menen het. We hebben gelezen dat elke huisvrouw per dag meer meters loopt dan haar kantoor- echtgenoot in vier dagen. Wij-mannen hebben de statistieken ge zien die vertellen, dat een vrouw in haar dagelijkse werk net zoveel of meer calorieën verbruikt als een mijnwerker. En uit eigen dagelijkse aanschouwing weten we, dat er voor onze vrouwen geen vijfdaagse, geen zesdaagse, maar een zevendaagse werkweek bestaat. CINDS mei van het vorige Jaar, sinds de oprichting van de Premie-van-de-Maand Club, zijn circa 44.000 PMC-koelkasten overal in het land aan AH-klanten afgeleverd. En nog bijna evenveel koelkasten staan klaar om afgeleverd te worden als de toekomstige eigenaars zoveel PMC-cheques bij elkaar gespaard hebben, dat ze hun (reeds bestelde) koelkast kunnen laten komen. En aangezien de mogelijkheid om een PMC-koelkast te kopen nog steeds openstaat, mag verwacht worden dat uiteindelijk veel meer dan 80.000 van deze Liebherr-kasten hun weg naar de Nederlandse huizen zullen vinden. De eerste PMC-kast uit 1962 ging indertijd naar de familie Schuling in Hoogvliet. Daar zijn we nu, na zoveel maanden, eens gaan vragen hoe de koelkast bevalt. J^JAAR NU IETS ANDERS. Nu heb ik twee vrouwen ontmoet die een achtdaagse in elke w'eek moeten persen en wie dat nog lukt ook. Geen wondervrouwen, weineen. Moderne vrouwen, naar mijn smaak knappe vrouwen ook en ze krijgen die achtdaagse voor elkaar door er niet over te praten en door alleen te doen. men komen aanzetten, die wil len schaatsen of voetballen, die moeilijkheden met een veter heb ben en die graag een boek wil len ruilen bij een vriendje. Goed, dat is dan nog een beetje te over zien. Maar er is meer. AFSPRAAK BERG thuis te treffen moet men eerst echt wel een af spraak maken. Goed, goed, als u haar net op het tv-scherm in uw huiskamer heeft zien omroe pen, dan is het duidelijk dat ze op dat moment niet op haar flat in het Rotterdamse stads centrum te vinden is. De vol gende dag dan, dacht ik en nam die ochtend de telefoon. Neen, ze was net boodschappen doen. Na twee uur: „Neen, mevrouw heeft ergens een repetitie". 's Middags dan tegen vieren: „Neen, mevrouw is net de kin deren uit school halen." Half zeven dan: „Ja, leuk, kom dan morgenochtend langs". En zo geschiedde. In huize-Van Brandenberg is, voor wie nog twijfelde, het bewijs te vinden hoe gezellig men zijn huis kan maken door moderne za ken met antieke te combineren. Hier en daar nog een zilveren bal, als late kerstherinnering. Meneer en mevrouw: alletwee in lange broek, alletwee in trui. In de ka mer lekker warm, buiten guur, onder nul en een snijdende "wind. ,,Ga zitten". WIE is nu precies Ansje van Brandenberg? Wel, om te be ginnen is ze mevrouw A. van Branden b er g-P o n t die in Amsterdam werd geboren, heel vroeg danslessen nam („Mijn ouders: werkelijk de liefste men sen die je je voor kunt stellen; ze waren helemaal niet happig op dat dansen maar ze vonden het goed omdat ik het zo graag wil de") en als meisje van zeventien in 1951 bij de oude Cor Hermus de deur plat liep voor een rolle tje. „Ik mocht een keer binnenko men en ik zag gezichten van: Nou vooruit dan even, dan zijn we daar ook weer vanaf. Maar het werd een rol, in „Vader thuis", waar alle dienstmeisjes wegliepen behalve de laatste, en dat was ik." Heel het land door, pas in de vroege ochtend met de decorwa gen weer terug, even slapen en overdag tandartsassistente om wat bij te verdienen. „Arme patiënten", .zegt Ans je van Brandenberg nu; „ik stond half te slapen in de spreekkamer en als de tandarts dan zei dat ik het cement kon mengen riep ik zo hard „Ja" om niet te laten merken dat ik half sliepdat ik de man op zijn zenuwen werkte. Ik ben toen maar gegaan." HET SEIZOEN '54-'55 begon met een contract bij Rotterdams Toneel en wie was daar al? Acteur Steye van Brandenberg. Het was niet meer dan „Hallo" en „Dag" tegen elkaar, maar dat duurde niet lang. Huwelijk, baby, tijdje later nog een baby en voor Ansje van Brandenberg begon de tijd, dat ze van elike week acht dagen moest maken. Wel eens met een acteur ge trouwd geweest Och neen, dat zal wel niet, maar het kon zijn, nietwaar? Wel, dat betekent in elk geval: getrouwd zijn met een van die mannen die zo'n heel ongere geld leven hebben. Zo'n man die niet elke dag om vijf voor zes de deur in schuift. Dat kan 's mid dags zijn om drie ujjr of 's- nachts om drie uur. Op beide tijdstippen kan hij nog niet gege ten hebben en dan is de bedoe ling dat er iets op tafel komt. Op beide momenten ban hij ook meedelen, dat hij over twee uur een voorstelling heeft of een re petitie of kostuums moet gaan pas sen of een regisseur ontvangt of een stuk moet doornemen of een rol moet gaan leren. Dat kan al lemaal, op de meest onverwachte momenten. TWEE ZONEN AT AAR er zijn ook twee zonen 1*4 die intussen al naar school gaan, die (wel op tijd) willen eten, die met hun huiswerkproble- Ruim zes jaar geleden zei tv- regisseur Dick van Bom mel, dal hij een omroepster no dig had en uit de selectie kwam Ansje van Brandenberg te voor schijn (,.Ik had zeker een makke lijker tekst dan de anderen", zegt ze nu bescheiden). Wel, de tele visie heeft haar niet meer losge laten, maar dat deden anderen ook niet. Dat deden amateur-toneelclubs evenmin en ze wilden de lessen van mevrouw Van Brandenberg in bewegingsleer houden. En de mensen die modeshows door het land organiseren wilden, dat diezelfde mevrouw Ansje van Brandenberg hun lady-speaker was. Maar weer andere mensen die weer andere avonden in elkaar zetten willen dat mevrouw Ansje van Brandenberg hun gastvrouwe die avond is. En de zonen blijven moeilijkhe den met hun veters houden en Eimert Kruidhof wilde een paar maanden geleden dat het gezin Van Brandenberg de rollen speel de in een documentaire over de stad Rotterdam. BEETJE DRUK MAAR de boodschappen moeten ook gedaan, iedereen is gek op zelf gebakken cake, de kinde ren willen gezelligheid in huis, de melkboer wenst te weten hoeveel mevrouw dacht te nemen voor het weekeinde en brood komt er niet in huis wanneer een van de zoon tjes zegt: „Ik weet het niet, me neer". Maar Ansje van Brandenberg doet het. Hoe? „Nou ja, beetje druk is het wel af en toe", zegt ze en ze verwondert zich eigenlijk dat ik wil praten over al die com binaties in een en dezelfde vrouw. „Je moet het alleen een beetje organiseren en dan lukt het best", zegt ze en verdwijnt naar de keuken, want er dient gegeten wanneer de jongens uit school komen. 1VTOG EEN VROUW die acht dagen in elke week 4*1 stopt: mevrouw Britta Wilbers in Voorschoten. „Ja jongens, er zit een ruitensproeier op", legt ze haar vier zoons uit bij het zojuist gearriveerde nieuwe vervoermiddel van papa. Eleonore Schuling (26), gelukkige echtgenote van Shellwerktuigkun- dige W. Schuling, Hoogvliet, lacht. Terwijl kleine S v e n in de box kraait, zegt ze: „Op de dag dat ik uit dè kraamkliniek kwam, arriveerde onze PMC-koelkast. Leuk, dat we de eersten in het land zijn. De komst van de koel kast was een mooi „geschenk" bij de geboorte van de kleine Sven. Het was een uitkomst bij het op lossen van het probleem van de babyvoeding, die konden we, dank zij de kast, vier dagen bewaren. Nee, ik zou echt niet zonder koel kast meer kunnen." iloor P. W. Rl SSEL TN VOORSCHOTEN VOND IK HAAR, mevrouw Britta Wil- bers-Kock. Ze vliegt niet meer, zoals tien jaar geleden toen men haar twee, drie keer per week op Schiphol kon tegen komen, terugkomend van of vertrekkend naar een of andere uithoek van de wereld. Stewardess, precies, dat was ze en voor de vrienden was het dan ook helemaal geen verrassing dat ze ging trouwen met een man die nu al zeventien jaar lang van de ochtend tot de avond bezig is met dingen die met de luchtvaart te maken hebben: de heer Frans Wilbers, op dit moment hoofd pers- zaken K.L.M. in Den Haag. „Da's leuk", zeiden de kennissen, „Britta en Frans" en ze bedoelden die twee „vliegers" in één klap. De kamers stonden stampvol met bloemen, de felicitaties kwamen uit alle hoeken binnen en buiten de grenzen en bij de burgerlijke stand werd weer een (bekend) huwelijk méér geregistreerd. ken, de heer Frans Wilbers. Ik zou van hem kunnen vertellen, dat hij een van die mensen is die je tegenwoordig te weinig tegenkomt, omdat hij iets doet als hij het zegt. Ik zou kunnen vertellen, dat hij een buitengewoon charmant gastheer kan zijn, dat hij dag en nacht klaar staat voor „de" Ne derlandse journalisten die hem dan ook prompt dag én nacht uit zijn bed bellen. Ik zou kunnen zeggen, dat hij nooit zijn rust en humeur verliest en altijd voor ledereen die in ellende of moei lijkheden zit klaar staat maar ik wil heel iets anders over hem zeggen. VIER ZONEN nu stappen er vier kleine Wil- bersen door dat Voorschotense huis. Daar is dan G u i d o van negen, zijn broer M a r c o van zeven en de vijf jaar oude twee ling Maarten en Erik. Dat is al een hoop drukte, vier zonen in je huis, zal men beamen. Goed, goed, akkoord, maar er zijn gro ter gezinnen en de slanke handen van mevrouw Britta Wilbers gewend aan zoveel ongewone si tuaties in de lucht boven alle we relddelen houdt de teugels best op him plaats. Alleendie echt genoot. Ik mag zeggen dat ik hem goed KOKEN Iedere huisvrouw zal deze nieuwe instant-pudding met voldoening begroetend Want nu kan zy zonder veel moeite haar gezin keer op keer verrassen met een feestelijke pudding. Weet een nieuw kwaliteitsprodukt van Albert Heijn, in moderne sachet-verpakking.. <M u Ter kennismaking tjm woensdag 23 januari Een halve liter koude melk in een grote schaal, mixer of roomklopper Poeder !n één keer op melk storten en snel kloppen tot ze is opge lost (Mengtijd 1 min.) Pudding In schaal laten staan of verdelen in coupes (Na 15 a 20 min. voldoende stijf) HALVE PRIJS OP DE WIP TVTANT diezelfde meneer Frans Wilbers weet nooit, wanneer hij 's morgens thuis weggaat, of hij 's avonds gewoon thuis eet of dat hij uit Londen belt: „Sorry, maar ik zit hier." Hij weet nooit of hij de kinderen diezelfde dag welterusten kan zeggen of dat hij om vier uur 's nachts thuis komt. Hij weet nooit of hij die dag twee keer met Gouda en drie keer met Amsterdam zal bellen, of vier keer met New York, drie keer met Tokio en tot diep in de nacht wacht op een dringende bood schap uit Australië. Want Frans Wilbers Is een man met een bij zonder ongewone, onrustige en niet-uitstippelbare baan. Ze bellen hem midden in de nacht op om te weten of het nu waar is, dat Schiphol zijn dieren hotel gaat vergroten: ze willen vanuit Tokio van hem weten op hoeveel postzegels de Nederland se Koningin staat; in Ghana zit iemand die informeert naar het aantal variëteiten in de bloem bollen; in Grouw woont een jon gen die alle inlichtingen vraagt over een DC-8; journalisten uit de hele wereld komen wekelijks bin nenstappen met economische en financiële vragen en vragen die de toekomst van de Nederlandse luchtvaartmaatschappij omvat ten en zonder uitzondering liggen er dagelijks telegrammen, brie ven en telexboodschappen uit de hele wereld op zijn bureau die om antwoord vragen. Antwoorden die liefst „gisteren" al binnen moesten zijn. NAAR AN'VV EN nu gaat hij weg bij die KLM, de eerste februari, want dan wordt hij Hoofd Buitenland bij de ANVV in Den Haag, om daar mee te helpen steeds meer bui tenlanders naar ons land te bren gen en zodoende een plezierige steunpilaar van onze nationale economie te zijn. Dat is een mooie carrière, dat is een dikke felici tatie waard, maar wacht even, hoe zit dat nu met mevrouw Britta Wilbers, die toch al tien jaar lang op geen stukken na wist of haar man die dag in Parijs of Lissabon zou eten of ineens met zeven gasten voor de deur zou staan? Ik mag zeggen: het wordt nog moeilijker voor mevrouw Wilbers, want nu gaat het zo worden, dat haar man de helft van het jaar „ergens" zit. Dat kan Bonn zijn of New York, Londen of Oslo, Pa rijs of Madrid. En nooit zal ze weten: „Volgende week dinsdag gaat hij naar...". Het zal zo zijn, dat hij om vijf uur komt binnen rennen, om een koffer, schone overhemden, pakken en toiletar tikelen gilt en dat hij om zeven uur in een vliegtuig naar New York zit. NOG DRUKKER AAN mevrouw Britta Wilbers in Voorschoten om tussen al die wilde bedrijven door haar huishouden te laten draaien, haar vier zonen op te voeden en een opgewekte, nooit ver moeide en charmante gastvrou we te zijn wanneer haar Frans met vier Fransen, zes Duitsers of negen Engelsen ineens bin nenkomt. Mag ik u, mevrouw Wilbers- met-de-achtdaagse, een geeste lijke ruiker aanbieden? Die is door ii welverdiend. W. Schuling be- illllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilinilllllllllllllllllllllll Echtgenoot vestigt: ,We hadden eigenlijk allang het plan een koelkast te kopen. We hadden zo hier en daar al s wat rondgekeken. Toen hoorden we van de actie van Al ben Heijn en de opgerichte Pre mie-van-de-Maand Club. Ik heb onmiddellijk mijn bestelbon de deur uitgedaan. „Die snelheid betekende een primeur", want de fam. Schuling werd het eerste gezin in Neder land, dat een PMC-koelkast ont ving! Hagenaar Schuling en zijn Amsterdamse vrouw („we heb ben eerlijk het midden willen hou den en zijn in Rotterdam gaan wonen") hebben niets dan lof hun PMC-kast, die de trots uit maakt van hun keuken in de ge zellige flat aan de Koriander- straat in Nleuw-Hoogvliet. ERG TEVREDEN Zegt mevr. Schuling: „Het grote voordeel van deze kast vind ik naast het gemak je kunt nu inkopen doen voor een paar dagen tegelijk de prima sluiting ervan. Dat ls bij koelkas ten van kennissen nog wel eens een probleem. Onze kast heeft nog nooit moeilijkheden opgele verd, wat dat betreft en in het al gemeen zijn we er heel tevreden mee." En dat geeft dan de heer Schuling aanleiding een pluim te geven aan de P.M.C. „Het gaat niet om „reclame", zegt hij, maar de Premie van- de-Maand-Club is toch een idea le instelling." Mevr. Schuling: „Ik vhid het de beste club van het land, ve len worden daardoor in staat ge steld artikelen aan te schaffen die anders misschien op de ver langlijst waren blijven staan." Voor het jonge gezin Schuling betekent dat nu sparen voor de P .M.C.-wand-weegschaal. „Dat is ons volgende artikel", zegt mevrouw Schuling, „ik weet er in de keuken een mooi plaatsje voor." KOELE DRONK Wat de heer Schuling als heer des huizes van het bezit van een PMC-koelkast vindt? „Och", zegt hij, „een koelkast is natuurlijk in de eerste plaats een stuk van de keukeninrichting, de „afdeling" van mijn vrouw dus. Maar voor mij is het toch heel plezierig, voor al in de zomermaanden, 's avonds na het werk een koele dronk ge serveerd te kunnen krijgen, thuis J?EN GELUKKIGE, charmante jonge vrouw, eigenaresse van de eerste PMC-koelkast van het afgelopen jaar! TITVINDEN brengt meestal u niet veel geld op. Het kost enorme moeite iets uit te vinden; slechts weinigen worden daarvoor beloond met de miljoenen waar van iedere uitvinder droomt. Over het algemeen is het zo dat heel eenvoudige dingen de bewuste miljoenen opbrengen. 99 percent van alles wat uitgevonden wordt, blijkt geen succes De man die de wondver- bandjes uitvond die tegelijk pleister zijn en helend verband gaas, werd er buikrijk mee. Hij heette Earl E. Dickson en hij kwam op het idee toen bleek dat zijn jonge vrouwtje zich elk ogen blik in de keuken in de vingers sneed en dan op haar eentje, de zaak niet kon verbinden en moest wachten tot manlief van zijn werk kwam om de ingewikkelde hande ling van het verbinden te verrich ten. Dickson wilde hier iets aan doen. Hij verzon de combinatie van de gewone pleister met 'het verbandje ertegenaan in de bin nenkant (Leukoplast, Hansaplast, Band-Aid, om enkele merknamen te noemen) en werd miljonair. Hij stierf onlangs. Ook de man die dat gewone haakje in de broekband van de herenpantalon heeft bedacht, is er miljonair mee geworden. Er is geen broek of hij is er dan ook van voorzien. En dan zijn er de speelgoede ren. Er zijn schatten verdiend met vogeltjes die tegen muren kunnen oplopen en zelfs tegen de zoldering en wie herinnert zich niet die beweeglijke wip-vogeltjes die, ln etalages, de aandacht trok ken door onafgebroken te buigen en de snavel ln een bakje water te brengen. De uitvinder, de vio list Charles Harold, is er be roemd door geworden (en welge steld). Hoe werkt (tussen haakjes) zo'n vogeltje? Het heeft de geleerden jaren lang bezig gehouden. Als zij het 'diertje open hadden gemaakt, had den zij het geheim gezien: een luchtledig -buisje, gevuld met een speciale vloeistof. Deze vloeistof van dezelfse soort als die wel ke in koelkasten gebruikt wordt stijgt op naar de snavel van het dier als die nat wordt ge maakt. Dan buigt de vogel. De vloeistof loopt daarna ten gevol ge van de zwaartekracht terug en zo gaat het door. Tot in het on eindige. Theoretisch gesproken al thans. JPREPLAATS voor Sven: op de PMC-kast, zegt haar echtge noot, want de kast arriveerde op de dag dat moeder en zoon uit de kraamkliniek kwamen. J7EN VAN DE beroemdste na men op het gebied van de smulpaperij was de beroemde kok A nt o nin C ar m e (17841833). Alle gekroonde hoofden van Europa dongen naar zijn diensten. Hij werkte bij Talleyrand, bij Lord London derry, bij George IV, tsaar Alexander en baron Rothschild. Hij was, ten gevolge van zijn faam, zo wispelturig en overge voelig als een operazangeres. Hij verliet de dienst van de Engelse koning George IV toen hij zag dat deze eens zout aan zijn soep toevoegde. Rothschild betaalde hem een salaris van 50.000 per jaar (toen!). Dit belette hem echter niet zijn baan op te zeggen toen de baron eens gewoon gekookt schapevlees met kappertjes- saus bestelde. Dat was zijn eer te na.

Allerhande | 1963 | | pagina 5