DE KLEINE FRED dié weet het wel Albert Heijn MODE BEELDJES V tjiL AH-GLOEILAMPEN EEN OP TWINTIG KINDEREN HEEFT NOG NOOIT TANDPASTA GEPROEFD Natuurlijke aanpassing Een vrouw tentje s n'euw/a in handige knijpflacon tijdelijk van )9^ct illlllllllllM Sla. geen dag over. Schaarste aan antraciet! brengen goed licht 40 Watt 60 Watt in uw huis! Gevulde aardappelen MAAR DE SCHOOLMEESTER WEET (NU) DAT HET VAAK OOK ANDERS IS ALLEMAAL FAMILIE 4 ALLERHANDE JANUARI 1963 741 In '63alles lekkervlug schoon, met Lodaline. Smètteloos schoon. Bovendien: de knijpflacon nu extra voordelig; hoog-geconcen- treerd (en Jiog steeds met de grootste inhoud!). Zachter voor de handen. Lodaline voor fleur en frisheid. Voor de vaat, maar ook voor ra men, deuren, wol, tere weefsels, enzovoort. voor een schóón g voor een Lodaline Een vrouw zoals u. Een vrouw met een gezin. Een zuinige huisvrouw, die om een échte Lola vraagt, omdat ze de beste afwasborstel wenst, die er is. Maar ze let op het brandmerk in de kop en op de rode band om de steel, want daaraan herkent ze de enige échte Lola. Leer die goede gewoonte: elke dag 'smorgens en 'savonds de tanden parelwit poetsen met lekker-smakende Prodent tandpasta. De kinderen zijn er dol op. Prodent is de enige tandpasta met het dubbel-actieve Dispergon-A, dat langduriger èn krachtiger bescherming biedt tegen tandbederf. Voor nog geen cent per keer sluit u zo'n levensverzekering voor mooie tanden, 't Is Prodent, 't blijft Prodent, héél wat anders dan gewone tandpasta I Lola is de énige afwasborstel, goedgekeurd door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen ALGEMENE VERKOOP UN1K NV. AMSTERDAM Door strenge en langdurige vorst periode levert het kolen stoken steeds meer problemen op. Vele huisvrouwen leven in ue veron derstelling dat alle huisbrandkolen die men in Nederland gebruikt, af komstig zijn tilt de Limburgse mij nen. Dit geeft velen het veilige ge voel dat kolen altijd en in onbe perkte hoeveelheden voorradig zijn. Niets is echter minder waar. De Limburgse mijnen kunnen aan de vraag naar huisbrandkolen niet vol doen. Met als gevolg dat nu 60% moet worden geïmporteerd en hierdoor de prijzen met maar liefst 20 tot 25% zijn gestegen. Terwijl nog verdere prijsstijgingen te verwachten zijn. Alle beweringen dat men met een convector door het gebruik van noot jes 4 of 5 jaarlijks zo'n 100 tot 200 gulden aan brandstofkosten bespaart, behoren dan ook tot het rijk der fabeltjes. Daarom geven wij aan alle huisvrouwen die van plan zijn kolen te gaan stoken het volgend advies. Koop alleen een kolen-confector als de fabrikant daarvan schriftelijk durft te garanderen dat behalve noot jes 3, 4 en 5, ook alle mogelijke goed kope kolensoorten zoals eierkolen, briketten, grove antraciet en cokes daarin gestookt kunnen worden. Bij 9 van de 10 convectors is dit nl. niet mogelijk, maar wel bij de Hoenson 900 de Luxe. Door het gebruik van de allesbrander-set. Het is dus in Uw eigen belang om Uw handelaar uit drukkelijk te vragen naar de Hoen son met de allesbrander-set. Door zijn enorme warmtecapaciteit van maar liefst ca. 18.000-tal K.cal. per uur bruto de Ideale convector voor grote vertrekken en gecombineerde ziteetkamers. En de prijs? Néén, geen 500 gulden of meer. maar slechts 428,Hoe dit mogelijk is? Dat er naar de Hoenson met de allesbran der-set een enorme vraag bestaat is begrijpelijk. Daardoor wordt de Hoen son in zeer grote series vervaardigd. Met als gevolg belangrijk lagere pro- duktlekosten. Hierdoor is Hoenson in staat om U een convector in de prijs klasse van zo'n 500 gulden voor slechts 428,— te leveren. Nu ziet U dat het beslist niet nodig is om voor een goede convector zo'n 500 gulden of meer te betalen, zoals vaak wordt beweerd. Voor woonvertrekken van 60—80 m3 ls de Hoenson 800 de Luxe leverbaar. Eveneens voor een fantas tisch lage prijs, nl. slechts 398.—. Over het model van de Hoenson raakt men werkelijk niet uitgepraat. Strak en modern van vormgeving. Zonder overbodige deurtjes, schar nieren. klepjes enz. Ook de ouder wetse vloerplaat is verdwenen. En., direct tegen de schoorsteen te plaat sen. En dan de kleurencombinaties! Bergerac en Caprice grijs. En Sahara beige. Werkelijk een lust voor het oog. Bestel hem nog vandaag, de ko- lenconvector met de allesbrander-set. Hoenson, Nederlands meest gevraag de kolen-convector, die alleen ver krijgbaar is bij de officiële Hoenson- dealer in Uw woonplaats. Spaart U zich dus de moeite om hem bij an dere handelaren te bestellen. Zij kun nen hem toch niet leveren. Verstan dig doet U om dit uit te knippen. Neem het mee naar Uw handelaar om er zeker van te zijn dat U de Hoenson kolen-convector met de al lesbrander-set geleverd krijgt. Het is immers in Uw eigen belang! bestrijdt tandbederf Verkrijgbaar in drie formaten: zeer grote tube 75 ct - normale tube 47 ct - familieverpakking 135 ct PRODENT HOUDT DE MOND FRIS EN GEZOND DE KLOK ROND en naar keuze per stuk NIEUW! Nu ook verkrijgbaar o dubbelspiraal gegarandeerd 1000 branduren maximale lichtopbrengst I Neem grote aardappelen van e?n gelijk formaat. Schil ze en I snijd er een kapje af. Daarna holt u iedere aardappel voorzich- tig uit, waarbij u nadat u de aardappelen goed gewassen heeft, ze met een schone doek degelijk heeft afgedroogd. De uitgeholde aardappelen, bestuift u met een beetie bloem. U vult ze vervolgens royaal met pikant aangemaakt gehakt, daarna zet u ze het kapje weer op. In de snelkookpan bruint u een flink stuk boter, zet de aard appelen erin en laat ze vanonder even kleur krijgen. Haal de aard appelen er even uit. zodat u de zeef >n de pan kunt leggen. Zet de aardappelen er weer in, strooi er wat zout en peper over, giet zoveel water in de pan als u jus wilt hebben en sluit de pan vol gens voorschrift. Zodra de druk groot genoeg is. laat u de aardappelen er nog vijf tien minuten in. Dien de aardappelen op een voorgewarmde schaal op. waar bij u ze bestuift met rode pa prika-poeder. Heerlijk met iedere soort bladgroente of sla. PEN DEZER DAGEN KWAM er een -L* alleraardigst uitgevoerde muur plaat op ons bureau terecht, waarop een vrolijk getekend huis staat afge beeld waarin een jongetje, breed ge barend, laat zien hoe keurig netjes hy wel de tanden poetst en de handen wast. Een van de plaatjes laat zien hoe hü des morgens opstaat en dan geen tandenborstel aanraakt. „Hij wast zich lekker, kleedt zich aan. Maar raakt geen tandenborstel aan," staat er. Het tweede plaatje toont hem ijverig tandenpoetsend. Ook met een rijmpje erbij. In dit huis woont, kleine Fred. Kijk, daar komt hij uit zijn bed. Hij wast zich lekker, kleedt zich aan Maar raakt geen tandenborstel aan „Toch wel", zegt Fred, „maar na het eten Want dat is béter, moet je weten. En 'k poets mijn tanden nog eens na Vóórdat ik 's avonds slapen ga!" Deze twee plaatjes werden gelicht uit de wand plaat, uitgegeven door de Stichting ter Bevordering van Hygiënische Gewoonten in Den Haag. die werd getekend door Ton Hoogendoorn bij rijmpjes van Chris Scheffer JA. KLEINE FRED diè weet d het wel. Maar dat is lang niet bij elk schoolgaand kind het geval. Evenmin bij de ouders van die kinderen! Dat blijkt wel uit het onderzoek dat een grote Nederlandse tandpas- tafabriek (Prodent) op touw heeft gezet met medewerking van de leerkrachten op lagere scholen. Dat onderzoek laat be paald érge dingen zien! In to taal werden 60.000 kinderen on dervraagd op zodanige wijze dat hun antwoorden zo eerlijk mogelijk zouden zijn. Het ging om kinderen van zes tot veer tien jaar. Verder werd aangege ven waar de school stond, op het platteland, in een kleine stad, een grote stad en wat voor soort gezin het betrof. WAT BLEEK NU Uit dit onderzoek bleek, ten eer ste, dat één op de twintig kinde ren nog nooit tandpasta had ge proefd. In sommige streken was dit cij fer nóg hoger; daar was het één op de zes kinderen! dat houdt (waarschijnlijk) in dat deze kinde ren nog nooit de tanden hebben gepoetst. In grote plaatsen was dit Dieren vormen grotendeels nog onbekende gebieden voor de we tenschap. Bekend is dat vele dieren die nu in het water leven, eens landdieren waren. Om welke reden zij zich in de loop van miljoenen jaren, teruggetrokken hebben in het water, is niet meer na te gaan; men kan alleen gissingen maken. De wetenschap onderzoekt nu of er een familierelatie bestaat tussen dolfijnen, walvissen, bruinvissen en nijlpaarden enerzijds en meer be kende hoefdieren anderzijds. Het spel tussen dolfijnmoeder en jong lijkt zeer veel op dat van moeder nijlpaard en kind-nijlpaard. Kind nijlpaard echter vertoont duidelijke landkenmerken in zijn vroege jeugd; deze verdwijnen later. Beide komen trouwens regelmatig op land; nijlpaarden leggen des nachts, al voedselzoekend. 8 tot 10 km af. Het hele levenspatroon van de nijl paarden lijkt wel gebaseerd te zijn op de aarzeling; zijn wij nu eigen lijk landdieren of waterdieren? Men neemt tegenwoordig bloed proeven met dieren. Daaruit bleek dat de samenstelling van het bloed van hoefdieren zóveel leek op dat van walvissen, dolfijnen, bruinvis sen en nijlpaarden (alle dus zoog dieren) dat men begint te over wegen of zij alle soms van één landsoortfamilie afstammen. stukken voordeliger dan elders voor Uw schemerlampjes normale en mignon-fitting 40 Watt per stuk De indianen op Vuurland (Chili) kan men rekenen tot de primitiefste wezens van het menselijk ge slacht. Zij zi.in overi gens grotendeels uit gestorven. Nog enkele Ja gans en Alakaloers zijn cr over. Een eeuw geleden teide dit laat ste volk r.og 10.000 zielen; nu zijn er nog geen honderd meer over. Ook de Ona's, een meer in het bin nenland wonende stam, is zo goed als verdwenen. De stam, oorspronkelijk 4000 mensen omvattend, werd gedeeltelijk uit gemoord door scha penhouders (tijdens een twist om de wei degronden); nu zyn er nog slechts zeven over. Van de 5000 Ja- gans leven er nog ne gen. Gehard Deze volkeren zijn ongelofelijk gehard; zij liepen, tot voor kort, geheel naakt bij een temperatuur om het vriespunt en men heeft ze zien vissen, wadend door het wa ter, bij temperaturen van min 7 graden. Deze harding is een gevolg van een nood gedwongen aanpas sing. De wilden móes ten eenvoudig tegen koude kunnen, wilden zij hun voedsel ver zamelen (vissen, mos selen etc.) en in le ven blijven. Raadsel Toch stond de we tenschap hier lang voor het raadsel: hoe kan een normaal mens zoiets blijven verduren? Reeds de baby aan de borst van de moeder bleek in staat de koude te ver dragen en hij sneeuw de, naakt en wel, even vol als de moeder (al dus vertelde een oog getuige) Proeven Men heeft onlang? proeven genomen met leden van de Alakaloe- .tam die zich vrijwil lig ter beschikking stelden. Zij sliepen acht uur lang in een onverwarmde tent bij een temperatuur van 0 tot 1 graden en zon der enige andere be dekking dan één de ken. Er werden instru menten op de licha men dezer mannen aangebracht. Het bleek nu dat de lichaamstemperatuur zowel als de stofwis seling der Alakaloers belangrijk hogjr was dan die van blanken in meer gematigde streken. M.a.w. de natuur had de Vuur- landers door aanpas sing gescb'kt gemaakt voor hun barre kli maat. cijfer het laagst; op het platte land was net het hoogst. Jonge kinderen poetsen minder goed etc. dan oudere. Ook jongens zijn minder geslaagde tandenpoet- sers dan meisjes, aldus wees de enquête uit. Eén op de tien kinderen poetst nóóit de tanden. Nooit! Betekent dat, dat de andere negen regelmatig de bor stel over het glazuur van het ge bit halen? Geenszins! Afgezien van het feit dat aangenomen kan worden dat het antwoord op deze vraag zwaar geflatteerd moet worden geacht vanwege de schaamte bij het vingeropsteken op de vraag, weet iedereen dat tandenpoetsen voor vele kinderen een „straf" is. In kleinere plaat sen is dit cijfer nog ongunstiger; daar wordt nog minder gepoetst. ZO NÜ EN DAN Zo nu en dan poetsen vijf van de tien hun gebit. Zestig pro cent van de Nederlandse kinderen verzorgt de tanden niet goed, is de conclusie die de statistici hieruit trekken. Dat behoeft niet te ver wonderen als men dan hoort dat een op elke vier kinderen van thuis de tanden niet hóéft te poet sen. En, wat ook heel opmerke lijk is: één op elke zeven kinde ren heeft géén eigen tandenbor stel en gebruikt er een samen met anderen! Dat dit een bron kan zijn van infecties aan het gebit en van ziekten etc. behoeft geen betoog. Immers via het speeksel etc. dringen vele ziektekiemen het lichaam binnen. Het spreekt dus dat ieder gezinslid een eigen tandenborstel moet bezitten (en gebruiken!). Dat zijn nog maar enkele cij fers. Over het algemeen kan ge zegd worden dat de mondhygiëne nog zeer veel te wensen overlaat en dat kleine Fred een uitzonde ring is, een soort wonderkind. HOE DAN WEL Het is nodig, voor een doeltref fende reiniging van de tanden, te poetsen na elke maal tijd, Dat gebeurt niet dikwijls in ons land. Ook niet bij volwas senen! Meestal poetst men 's morgens, na het opstaan de tanden en gaat daarna pas ontbijten. Dat is niet de juiste methode: eerst ontbij ten. dan poetsen! Na middagmaal of lunch poetst men nagenoeg nooit. En 's avonds, na het diner? Ook niet! Dan wacht men tot het naar bed gaan. Met andere woorden, de in de mond aanwezige bacte riën hebben nog urenlang de ge legenheid om de voedselresten te ontbinden, waardoor melkzuur vrijkomt. En dat melkzuur nu tast het glazuur aan. En veroorzaakt, op den duur. kleine speldegaatjes ofwel caviteiten ofwel, doodge- gewoon. holle kiezen. Voor de jeugd is tandenpoetsen natuurlijk vooral belangrijk; im mers het melkgebit bepaalt of er een goed blijvend gebit wordt ge vormd. Dit moet dan onderhou den worden: het moet het hele leven lang dienst doen. Zieke tan den en kiezen kunnen oorzaak zijn van ernstige ziekte die vaak moeilijk te genezen zijn. Ontsto ken wortels etc. kunnen vergifti gingstoestanden doen ontstaan die belangrijke organen als nieren, hart enz. voorgoed kunnen bescha digen en erger. GEEN SNOEPJES IN BED Daarom ook is zo fout wat vele moeders doen: een snoepje mee naar bed geven. Eén op el ke twee kinderen gaat op die ma nier onder de wol. Dat betekent dus dat. al zijn de tanden ge poetst. de bacteriën daarna weer zoetigheidsresten te verteren krij gen en er tóch melkzuur optreedt en het glazuur langzaam aan vreet. Een eigen goede tandenbor stel is eerste voorwaarde. Die moet, gescheiden van de bor stels van anderen, zo rein mo gelijk. bewaard worden. #Tand pasta is een uitstekend hulp middel bij het reinigen (drie van elke vier kinderen vindt het lekker) en vooral regelmatig poetsen na de maaltijden is voorwaarde. Voor wié bijv. na de lunch niet in staat is de tanden te poetsen het vol gende advies: neem de ont smettende Tantabs, tabletjes die een reinigende, bacteriedo- dende functie hebben en bijv. bij de drogist te koop zijn. UITSLAG VAN KERSTPUZZEL TAe jurering van de honderden inzendingen voor de Aller- Hande-kerstpuzzel neemt zoveel tüd in beslag, dat de uitslag niet tijdig bekend kon worden gemaakt vóór de verschijning van dit nummer. Nog even ge duld dus; het volgende nummer mèt de uitslag verschijnt na 11 februari 1963. Asbest handschoen als braadpan voor ruimtevaarders Ruimtevaarders bij hun terug keer naar de aarde heerlijk ge nietend van een op hun hand ge braden, mals biefstukje. Het klinkt ongelooflijk, maar is mogelijk gebleken bij proeven waarbij de ruimtekostuums van Ameri kaanse astronauten werden getest. Bij deze experimenten ging een man gekleed in asbestpak, bedekt met een uiterst dun aluminium laagje, een oven binnen waarin een temperatuur heerste van ruim 650 graden C. Een armvol hout dat hij bil zich had vatte onmid dellijk vlam, de houten stoel waar op hij zou gaan zitten verbrand de onder zijn ogen, een verse biefstuk op zijn gehandschoende hand werd prompt gebraden maar hemzelf overkwam niets. Scotch- Shield. het beschermende materi aal waarvan zijn kostuum ge maakt was, is een vinding van Minnesota Mining and Manufactu ring Company. Ook in staalfabrieken heeft men met dekens van ditzelfde materi aal opmerkelijke resultaten be reikt. Zo kon men bijvoorbeeld nog roodgloeiende gietstukken rus tig als zitbank gebruiken wanneer men ze had afgedekt met asbest- dekens voorzien van een alumi nium laagje. De „dekens" bel ~i reeds eni ge tijd tot de vaste uitrusting van de patrouillewagens van de Penn sylvania State Police en hebben al uitstekende diensten bewezen bij het bestrijden van talrijke rub ber- en oliebranden. |^IEUWE COMBINATIE: hetzelfde materiaal e ien duster en een gewatteerde sprei of deken in dessin. De vulling is van 100% Leacril, de bekleding van gebloemde nylon. De duster is gefabriceerd door Lingerie de Paris, Parijs en de sprei door Ets. Dupont, Nanterre, Frankrijk. Deze Leacril produkten zijn zó gewassen, direct droog en behoeven niet gestreken te worden. TAILLEUR in Leacril Shetland, gesloten met twee rijen knopen (L'Empereur, Parijs).

Allerhande | 1963 | | pagina 4