n FLAN en INSTANT Flan Instant IP E Bij Albert Heijn worden lekkere koekjes gebakken Flani Warmte Jamonette 79 69 Albert Heijn Van het een komt het ander. Hoe liet groeide... HET ABC VAN DE ]jEünj r COUQUE DE LORRAINE KOKOS- SPRITSJES ,D m oorspronkelijk een dessert I j uit Bretagne j s Het opbouwen van een groot bedrijf is niet zó eenvoudig ECUADOR EGYPTE ENGELAND Werkt de plattelandsvrouw meer dan haar stadszuster? ALLERHANDE JANUARI 1963 ENKELE OVERPEINZINGEN BIJ AH's NIEUWE PUDDING TN DE WINKELS VAN ALBERT HEIJN is tussen al die duizenden andere artikelen een nieuwe verschijning opgetreden: een aantrekkelijk goudkleurig pakje, bedrukt met een smakelijke foto van een coupe die gevuld is met een pudding die doet watertanden. Het pakje valt op Het draagt de letters FLAN en liet glanst vrolijk. Op de achterzijde leest men „Puddingpoeder met suiker" en verder een aantal aanwijzingen voor de bereiding, die erg simpel is. Een kind kan deze Flan- evenals de Instantpudding maken ..V-V V. Bijverdienste Een Duitse spion die tijdens de Eerste Wereldoorlog in Londen werkte, had een bijzonder slim sys teem om zijn berichten over te brengen. Hij werkte bij een oud en degelijk tijdschrift dat. als em bleem, een bijenkorf toonde met een aantal bijen eromheen. Deze bijenkorf was zo'n bekend vignet voor de lezers van het blad dat niemand er meer aandacht aan be steedde. Daarom gebruikte de spion juist déze gravure. Elke week te- kende hij een nieuwe korf met tel- I kens verschillende posities der bij- en erin en bracht op die manier zijn berichten over. Toen eens ech- I ter het blad al uit was en er nog i belangrijk nieuws over te „seinen" i was, maakte de Duitser de fout als nog, met behulp van Oostindische inkt, de bijenkorf van nóg meer veranderingen te voorzien. Het exemplaar dat bestemd was voor Zwitserland, waar de contacten za ten, werd door de censor onder schept; men had de veranderingen bemerkt. 4cpcfjcpcpcpcpcpcpcpcpefxyjcpcpepcpcpcpepcpcpcpcpcpcpcpcpcpcpcpcpcpci»cpcpcpcpcpqpcpcpepcYii JpLAN-PUDDING MAKEN komt neer op aanmengen tot een papje met een beetje van de halve liter melk die nodig is; dan de rest van de melk aan de kook brengen liefst in een pan met dikke bodem; de pan van het vuur nemen en het pap- je al roerend aan de hete melk toevoegen. Onder voortdurend roeren met een houten lepel ca. 1 minuut laten doorkoken. Dan de Flanpudding in een, met koud water omgespoelde vorm gieten en ruim 2 uur op een koele plaats wegzetten. Hoewel de pudding na het ko ken nog dunvloeibaar is, zal men zien dat zij, na de vereis te afkoeling, mooi stijf is ge worden. En dat is alles! U doet er een vruchtje op (niét erin want dan zinken ze naar de bodem) of garneert het geheel op andere manier en u maakt een pudding, zó licht en luchtig en geurend als een droom. In een wip Met de Instant-pudding gaat het anders: vlugger. Instant-pudding, ook verpakt in een sachet dit maal van zilverkleur en ook al weer heel fleurig en kleurig be drukt wordt niet ge kookt. Instant betekent: on middellijk. Met andere woorden: de Instant-pudding Is in een wipje klaar. Geheim van de kok Wat is het geheim van Flan? Het geheim van de smid of liever van de kok is dat Flan pudding gebaseerd is op een an der bindmiddel dan dat wat tot nu toe in puddingen altijd werd toegepast. In plaats van meel, of maizena, wordt een basis stof gebruikt, van natuurlijke oorsprong uiteraard, afkomstig uit Noorwegen die, ten eerste, m i n- der calorieën bevat en, ten tweede, luphtlger en lichter is en daardoor, in de meest letterlij- ke betekenis van het woord, „smelt in de m o n d". Wie Flan-pudding eet bemerkt het verschil onmiddellijk. Wat de Flan van AH aangaat: deze wordt geleverd in zes smaken: frambo zen, amandel, chocolade, vanille, citroen en mokka en zij valt op door haar gladheid, haar verfijn de smaak. Wie, in de koelkast, de Flan flink koelt, zal pudding verkrijgen die te vergelijken is met consumptieijs. Combinaties Men kan ze, als gezegd, opdie nen in glazen met een voetje of in compoteschaaltjes van glas. Men kan ook twee soorten tegelijk ge bruiken en dan combineren: va nille met chocolade en ook (pro beert u maar eens) chocolade met frambozen. Heerlijk! Dan giet men eerst een laagje van de ene „kleur" in het bewuste feestelijke glas, dan een laagje van de an dere „kleur" en Iaat het geheel zo mooi koelen ln de (koel) kast. Een vanille-Flan kan gecombi neerd worden met aardbeitjes uit blik (of als het seizoen daór is, met verse). Bij citroensmaak kimt u, vóór het opdienen, wat fijnge hakte sinaasappelsnippers strooi en. Een prachtige combinatie! Over de mokka-Flan kan men wat cacaopoeder strooien; dat is dezelfde geraffineerde smaaktoets die ook de befaamde capucino-kof- fie uit de espresso-bars zo'n eigen toon verleent. Onder de amandel-Flan legt men geweekte bitterkoekjes; een ou derwets maar onverbeterlijk re cept. Ook met een wafeltje kan men het geheel opfleuren; de cho cola verdraagt kleine schuimpjes en doet bij jeugdige etertjes voor al, het „oooh- en aaah-geroep" weerklinken dat ook bij vuurwerk te horen is. Licht als Incht De Flan is een uitkomst voor wie, na een goed maal, al te vaak opziet tegen het „toetje" dat voorheen, vanwege de erin verwerkte ingrediënten, meest al te zwaar was en te melig ook en een soort overbelasting vormde van de maag. De Flan pudding van Albert Heijn name lijk is zo licht als lucht en zo luchtig als een zucht, om het êens dichterlijk te zeggen en hij verleent precies de juiste „fi nishing touch" aan het verzorg de maal. UOE HET GROEIDE" is de "A1 naam van een bekende ro man, als wij ons niet vergissen. Wat de nieuwe puddingen van Allbert Heijn aangaat kan men bepaald ook spreken van een ro man. „Een roman-van- de-noes te-arbeid" zou dan de ondertitel moeten luiden. Want er is heel wat werk verzet voordat deze puddingen ten slotte de graad van volmaaktheid had den bereikt die gevraagd werd. Het begon, zoals met zoveel ar tikelen in de winkels van AiH, met een bespreking van de verkoop afdeling en de andere afdelingen die betrokken zijn bij nieuwe pro- dukten. Toen bleek om het maar heel vlug te vertellen (want zó snel ging dat bespreken nu ook weer niet!) dat er behoefte be stond aan een goede, moder- n e pudd.ng. Het kwam er ten slotte op neer dat het Laboratori um aan het werk werd gezet (voorzover het nog niet met tien tallen branders, proefoventjes en wat verder al niet, meters, klok ken, weegschalen, retorten en buizen al duchtig aan het werk was). DE LANGE WEG.... Ja, het laboratorium moest een mooie pudding gaan sa menstellen. Men sloeg aan het puddingmaken, aan het ana lyseren, aan het rondkijken over de gehele wereld naar grondstoffen, naar soorten meej, naar soorten suiker, naar smaakstoffen, naar tien tallen andere dingen. En kwam, na lange tijd van voor bereiding en proefnemingen tot de samenstelling van de AH- Flanpudding en de AH-Instant- pudding; twee gloednieuwe produkten die volmaakt ble ken. Die alle proefnemingen die nodig waren hadden ddbr- staan, die „lezen konden en schrijven", die voldeden aan de hoogste eisen wat smaak en kwaliteit betreft, die binnen het bereik van de financiële mogelijkheden bleven (ook be langrijk!) en die toen „in de verkoop moesten". Daar was immers een machine voor nodig! Want zo'n envelopje moet op een heel bijzondere ma nier gevuld worden met behulp van een heel bijzondere machine. Weer werd er vergaderd door deskundigen, door verkoopexperts, door al diegenen kortom die te maken hadden met de creatie van Flan en Instant en ten slotte besloot men, voortvarend, gewoon zelf zo'n sachet-machine aan te schaffen. Dat gebeurde. En de machine werkt dat het een lieve lust is! Duizenden, tienduizenden sachets van goudkleurige en zilverkleuri ge folie stromen de AH-winkels binnen. En er ook weer uit. En, in hun feestelijke glans, hun verfijnde inhoud, hun mooie prijs (f 025 voor Flanpudding en f 0.30 voor Instant-pudding) symboliseren zij (voor wie het weet) een enorme krachtsin spanning. Een hoeveelheid werkkracht, inventiviteit en ka pitaal ook die (aan wie het weet) duidelijk maken dat men niet „zomaar" een grootbedrijf opbouwt. Wie alleen al ziet wat een „pakje pudding" aan in spanningen vraagt die zal kun nen nagaan wat een assorti ment van enkele duizenden ar tikelen betekent! De nieuwe Flan-Instant- machine. Duizenden en tienduizenden sachets. ■TH* ECUADOR. EGYPTE. ENGELAND Aardappelsoep TN HET VERRE ECUADOR A eet men, hoe vreemd het misschien in onze Hollandse oren ook klinken moge: aard appelsoep. Maar dan wel een zeer pikante! In een flink stuk boter, fruit men allereerst drie flinke uien, fijn gesnipperd, zorg ervoor dat ze niet te donker worden. Strooi er vervolgens twee eet lepels bloem over en roer voort durend. Roer er vervolgens driekwart liter bouillon door en breng al roerende de soep aan de kook. U schilt vier flinke aardappe len, wast ze, snijdt ze in blokjes en voegt ze bij de gebonden soep tegelijk met de inhoud van een pakje saffraan verkrijg baar bij de meeste drogisten en de kruidenhandel) Dan gaat er tevens nog wat Cayenne-peper bij (dat doet u naar eigen smaak). Roer er wat zout door en laat de soep op een heel zacht pitje (af en toe roeren) sudderen en na twintig minuten gaat er drie-kwart liter kokende melk bij de soep plus een kwart blik doperwtjes. Nogmaals goed roeren en ver der laten sudderen gedurende vijf minuten (iets langer hindert ook niet!). In een kom klopt u ver volgens drie eieren los met een pakje crème kaas (Mon Chou of Gervais). Heel voorzichtig onder voortdurend kloppen gaan er twee soeplepels van de kokende soep bij. Het kloppen dient duchtig te zijn, zodat de soep niet gaat schiften. Zodra dit gevaar voorbij is, gaat de inhoud van de kom nog even terug in de pan, waar na u proeft of u de soep pikant genoeg vindt. Zo niet, voeg er dan zout of peper bij. In Ecuador legt men onder in j Y 1TTE BONEN worden ln Egyp- de borden enige schijven Avocado j VV te op een heel andere manier (een vrucht die ook hier spora- i gegeten dan bij ons het geval is. disch verkrijgbaar is). U kunt de Leest u maar. soep echter heel wel opdienen met gebakken dobbelsteentjes brood. Garnalen in amandelsaus l/AN VISGRATEN en een vis- kop gecombineerd met tak jes selderij, peterselie, een stukje prei en een paar wortel tjes plus wat peper en een snuif je zout trekt u met een halve liter water een geurige vis bouillon. Na een uurtje zeeft u de bouillon door een doekje en u gooit de graten en kruiden weg. Neem vijf sneden witbrood zonder korsten en week ze in 4 dl melk, daarna maakt u het brood in de melk fijn. Neem een flink stuk boter en fruit er twee fijngehakte uien, twee gesnipperde teentjes knof look, een half theelepeltje zwarte peper, een theelepeltje paprika en een gemalen Spaans pepertje in. Laat in een kwartier onder af en toe roeren de uien en toebehoren kleurig worden. Voeg er daarna brood en melk bij en roer voortdurend geduren de vijf minuten en op hoog vuur. Ga weer over op een sudderpit en roer er gaandeweg 2 dl olijf olie door. Tijdens deze bewerking behoort u°heel regelmatig en con stant te roeren en het tempo van bijvoegen behoort heel kalm te zijn (zoiets alsof u mayonaise aan het roeren bent). Neem anderhalf ons amandelen, haal het bruine velletje er in ko kend water af en maal ze met de amandelmolen. Die gemalen amandelen gaan ook door de bo ven beschreven saus, steeds on der goed roeren. Tot slot gaat er bijna een halve liter visbouillon door en een pond garnalen. Onder voortdurend roeren aan de kook brengen, nog vijf minuutjes laten sudderen en gloeiend opdienen. Wille bonen als sla fTEN pond witte bonen worden gewassen en vervolgens een nacht in de week gezet. Op de dag zelf worden ze in schoon water met wat zout ge kookt tot ze helemaal gaar zijn, maar niet stuk gekookt. Giet het kookwater af, laat de bonen koud worden. Maak een saus van olijfolie, citroensap, twee teentjes knof look (door een persje gedrukt zout en peper. Roer deze in grediënten goed door elkaar. Deponeer de bonen in een sla- kom. giet de saus erover, roer de bonen voorzichtig om, er zorg voor dragend dat ze niet kapot gaan en bedek ze met schijven ui, bijzonder dun ge sneden. Laat het gerecht een tijdje staan, zodat alle lekkere geu ren en smaken zich kunnen ont wikkelen. Heerlijk met knappend brood! VleeseroqneUen T^EN ONS OF VIER rundvlees -Lj en evenveel lamsvlees laat u door de slager fijn hakken (niet malen) en vermengen. Thuis ge komen werkt u door dit vlees: een fijn gesnipperde ui. twee los geklopte eieren, anderhalve dl melk, zout naar smaak, een snuifje orégano (in strooibusjes verkrijg baar). drie eetlepels fijngehakte peterselie en paneermeel tot u een goed samenhangend geheel heeft verkregen waar u gemakkelijk croquetten van kunt vormen. Rol deze dan ook nog eens door wat paneermeel en bak ze in bo. ter aan alle kanten mooi bruin en gaar, dat vraagt zeker twin tig minuten. Zorg dus dat het vuur laag is, zodat de croquetten niet te donker worden. Zonodig voegt u boter toe. Ze zijn werke lijk anders dan anders! WAT NU! En toen stond men! Want hoe verpakt men zo'n poederpudding het beste? Daar werd over ge sproken, daar werd over verga derd en alweer het laboratorium meende aan de hand van poefnemingen en ervaringen op dergelijk gebied dat de mooiste verpakking en de beste die was in een sachet, in een envelopje, van aluminiumfolie, een metaal- achtig-glanzende „papier"-soort die de inhoud vrijwaart van vocht, van bederf enz. Goed! Dat was een uitstekend idee. De puddin gen zóuden in een sachetje van aluminiumfolie verpakt moeten worden. APARTE MACHINE En toen stond men weer! Want wié moest ze daarin verpakken? p EBLEKEN IS dat er geen NJ" grote verschillen zijn tus sen wat huisvrouwen uit gro te gemeenten verrichten in de huishouding etc. en dat wat haar collega's ten plattelande en in kleine gemeenten ver zetten. Er zijn aanwijzingen dat huisvrouwen uit grote ge meenten gemiddeld wat korter doen over de beesten, het tuinieren, het afwassen en het breien. over het koken in vergelijking met 's middags warm eten. Dat tijdsverschil is te begrij pen: 's morgens moet er, in de tamelijk korte tijd die ter be schikking is, méér gedaan wor den dan alleen koken. Het ge beurt tegelijk met ander werk. Verder blijkt dat de vrouwen van hoofdarbeiders iets korter over het schoonhouden van het huis doen, het koken en de was dan de vrouwen van handar beiders. Zij houden iets meer tijd over voor ontspanning en ontwikkeling. Vakmensen in de banketbakkerijen van Albert Heijn zorgen voor een rijkgeschakeerd assortiment koekjes: fijne banketbakkerskoekjes die de klanten waarderen. Hier ziet u een paar vari de veel gevraagde soorten. Langer doen zij beslist over het boodschappen doen (om dat er minder aan de deur be zorgd wordt). Een groter aan tal van hen eet des avonds warm en dat betekent gemid deld 40 minuten langer doen WANNEER een „Flan" maakt, het gemakkeiük te berei den toetje dat u by Albert Heijn verpakt in verschillende sma ken kunt kopen, weet dan dat de oorspron kelijke „Flan" een des sert is dat uit de Fran se provincie Bretagne (een van die gebieden waar men zo perfect eten kan), stamt. Eigenlijk y/as dit een nagerecht dat speciaal bedoeld was voor kin deren. ouden van da gen, zwakken en zie ken, maar de smaak was zo verrukkelijk dat de „Flan" weldr^ populair werd in ge heel Frankrijk. Er is thans geen restaurant meer, of u kunt het op het menu vinden, ook al noemt men het dan dikwijls: Crème Caramel. Recept Het originele re cept is als volgt: Maak van suiker, die n een pannetje smelt (zonder enige bijvoeging van wa ter) een lichtbruine caramel. Neem een kookvorm en laat de gloeiende caramel langs de wand van de vorm lopen en zich vastzetten. U zult die vorm dus steeds moeten draai en en vrij vlug te werk gaan, daar de caramel snel afkoelt en dan hard wordt. Probeer niet het laat ste uit het smeltpan- netje te schrappen, maar laat het beetje wat er nog in is er rustig tot later in zitten. Als uw vorm aldus voorzien is van een prachtige bruine laag dan klutst u twee eieren (dooier en wit tezamen) gedurende 5 minuten met stevige hand. Ai roerende voegt u er daarna een halve liter koude melk bij en giet dit mengsel in de puddingvorm. In een pan maakt men vervolgens zoveel wa ter aan de kook dat de vorm er in kan staan zonder dat wa ter naar binnen kan druppen. In de oven In dat kokende wa ter gaat uw pudding vorm met inhoud in de oven (flink voor verwarmd), geduren de ongeveer drie kwar tier. De „Flan" krijgt bovenop een bruin vel en moet natuurlijk vast worden. Zodra de pudding geheel afgekoeld Is, behoort u ze op een schaal om te keren. Doe dit vooral heel vlug want door het verbiyf ln de oven is de caramel weer vloei baar geworden. Glorieus Overigens, voor een goede caramel heeft u zeker twee kopjes sui ker nodig. Laat ze vooral niet te donker worden want dan zou ze bitter gaan smaken. Terwijl de „Flan" staat af te koelen, voegt u wat water in het pan netje van de caramel, op het vuur laat u on der voortdurend roe ren de rest van de ge brande suiker weer smelten en deze saus giet u op de schotel rond de „Flan" die daar in al zijn glorie staat te prijken. Met wat oefening maakt u dit toetje als een geboren en geto gen Bretonse! Uit het pakje, zonder oefe ning en heel wat vlugger! CISKA VERHEUL ln uw hele huis! Dus ook in de slaap kamers, ln de keuken, hal, badkamer of douchegelegenheid. Dat wil ieder een hebben. Door de strenge en lang durige vorstperiode hebben nu ook ln Nederland miljoenen mensen kunnen ervaren dat het ook in Nederland tot over de 15° kan vriezen. En wat het dan betekent om in een huis te wonen waarvan alleen het woonver trek verwarmd is. Zij die een nieuw te bouwen eengezinswoning, flat, maisonette of bungalow gaan kopen of huren hoeven hun woning geluk kig niet meer op deze ouderwetse manier te verwarmen. Ten minste, als zij zo verstandig zijn om bij de bouw de eis te stellen dat het H-plan centraleverwarmingssysteem in hun woning wordt aangelegd De aan schafkosten? Néén, geen duizenden guldens. Maar nog geen derde van de prijs die men voor een C.V.-instal- latie gewend is te betalen. En het brandstofverbruik? Zo'n 300 tot 400 gulden per jaar. Ja., ondanks dit geringe brandstofverbruik, niet al leen het woonvertrek, maar het hele huis heerlijk warm. Dus heel wat anders dan meerkamerverwarmlng, waarmede alleen enkele vertrekken verwarmd kunnen worden. Natuur lijk wilt U alles over het H-plan te weten komen. Ais over enkele jaren van woningnood geen sprake meer is, zijn woningen zonder centrale verwarming Immers veel minder waard. Accepteer geen nieuw te bou wen woning meer zonder centrale verwarming! Schrijf daarom nog van daag om gratis toezending van de interessante H-plan brochure. Nog verstandiger doet U om op een zon dag radio, televisie of andere genoe gens een ogenblikje te vergeten. Trotseer de kou en maak een uurtje vrij om een bezoek te brengen aan de Hoenson Showrooms, Keizers gracht 296, Amsterdam. Daar worden nl. elke zondagmiddag om 1.30 uur. om 2.30 uur. om 3.30 uur en om 4.30 uur precies door verwarmingsdeskun digen interessante lezingen over het H-plan gehouden. En daar kunt U het H-plan ln vol bedrijf zien. Ge garandeerd dat U dan net als tien- I duizenden toekomstige bewoners van een nieuwe woning ook voor Uw woning het H-plan systeem bestelt. Omdat U dan beslist geen haard meer gaat kopen waarmede alleen het woonvertrek wordt verwarmd. En omdat U zich niet meer laat wijs maken dat alleen een C.V.-installatie duizenden guldens voldoet. Kuime parkeergelegenheid is aanwezig I Heerlijk kruidig en croquant minstens 23 grote koeken in een pak Goudgeel spritskoekje met jam PER PAK pNGELAND WAAR HET WEER zo onvriendelijk kan zijn en de mist een ware verschrikking, is het land waar de „Gin" oor spronkelijk vandaan komt. Het is een „broertje" van onze genever, Is alleen iets geuriger en dus an ders van smaak. Gin ls een be langrijke drank In vele cocktail- recepten. Gin en Italiaanse Vermouth FN/T IS een heel eenvoudige combinatie. Neem gelijke hoeveelheden Lamati-Ver- mouth en Gin en roer die in een kan door elkaar. Doe er géén ijsblokjes in. Wrijf de randen van de te ge bruiken glazen in met een ci troenschil, schenk de drank, die op kamertemperatuur gedron ken behoort te worden, uit en zet op de rand van het glas een dun citroenschilletje, „te paard" neer. Dit is een „hartverwar mend" drankje als aperitief. Casserole van lamskoteletten 1VEEM EEN STUK of zes mooie lamskoteletten en bak ze aan beide kanten mooi bruin in de bo ter. Deponeer ze in een grote vuurvaste schotel. Strooi er een beetje zout en peper over. Bedek de koteletten met een laag schijfjes rauwe aardap pel (zout een weinig), daarop een laag ui in dunne schijfjes, dan een laag champignons in plakjes en een laag dunne prin- sesseboontjes. (Rauw in de zo mer, uit blik in de winter). Voorzie alle ingrediënten van voldoende zout en peper. Vermeng bouillon met room, de verhouding is tweemaal zoveel bouillon als room. Giet dit meng sel in de vuurvaste schotel. Be dek alles ten slotte met een laag aardappelschijven, die dakpansge wijze gerangschikt worden. Leg er klontjes boter op en bestrooi met weer een weinig zout. Zet een deksel op de schotel en bak in een middelwarme oven ge durende twee en een half uur. Daarna zonder deksel nog gedu rende twintig minuten tot de kleur mo.oi* bruin is. Verrukkelijk! Verrukkelijke PER PAK ^ILA JERSEY JURKJE met een geestig cape-achtig jasje, dat geborduurd is met zilveren Lurex, (Lida-ltalië).

Allerhande | 1963 | | pagina 2