Nederlandse huisvrouw maakt meer werkuren (62) dan haar echtgenoot een „zittend" huishouden Huisvrouw hield boek „Zij zet de lekkerste koffie" Albert koffie ACHTDAAGSE WERKWEEK Wat doet ze met haar tijd? KENMERKEN VAN HET WERK Lage schoenen in huis De man aan de afwas! PMC'ers let op het voltage! ALBERT HEIJN VACUUM-KOFFIE I.72 I.41 1." I.20 DE DOKTER HOEDT KRACHTIG PLEIDOOI VOOR WIE HELPT DE HUISVROUW Sfi«0°lÓoooÜ®®®®Wff 7 ^andejanuan ,963 JLAIler #Haaide 0H hofleverancier 8e jaargang no. 1 (84) j0^04^=4-0+2-6- S/.r0-0'~-/Y--2r£~ de huisvrouw kan nooit 'es fijn opschieten onderzoek dat intotaal tweehon derd (200!) verschillende bezighe den worden opgegeven. Ten tweede is hei opvallende van veel werkzaamheden dat zij maar kort duren. Er wordt nooit erg lang achtereen aan iets ge werkt in een huishouding. Ten derde is hfet de mobiliteit De huisvrouw is erg mobiel; zij is voortdurend in beweging; zij rhoet veel lopen. Zij legt op die manier dagelijks kilometers af: tafeldekken, telefoon aannemen, voordeur openen, kamers doen, kleren opbergen etc. Ten vierde en dat is vooral een der belangrijke punten! wordt zij bij haar werk eigenlijk zonder ophouden gestoord. Zij kan nooit ,,es effe fijn opschieten", zoals dat heet. Zij vervult name lijk een aantal functies. Zij is 1) echtgenote, 2) moeder én 3) leid ster van de huishouding en dat betekent dat «tegelijkertijd soms of, in ieder geval, in klein tijds bestek één of meer dingen wor den gedaan. Voortdurend immers vragen de kinderen de aandacht; moeders met nog jonge kinderen weten nooit nauwkeurig te vertel len hoe vaak zij wel, onbewust bijna, kijken „wat Jaapje uit voert", „waar Miesje zit" en „he meltje, daar huilt Joopje weer, even troosten." Dan is er nog: een typisch ele ment in dit alles: de huisvrouw kan soms moeilijk bepalen wat zij nou echt als „arbeid" be schouwt en wat als liefhebberij. „Frisse neus halen" Boodschappen doen kan noodza kelijk zijn; men kan er tegen op- UW VISITE, UW VRIENDEN, UW KENNISSEN ZULLEN HET OOK VAN U ZEGGEN: Koffie zetten, dat kunt u. Maar zeer veel hangt toch af van de koffie die u gebruikt. Daarom: probeer eens AH-Vacuum-Koffie, de meest verse koffie die u zich maar wensen kunt. Want AH- Vacuum-Koffie is direct na het branden luchtledig verpakt. Vers heid en aroma zitten in het blik verzegeld. Als u zo'n blik (pffft openmaakt, ruikt u meteen de volle geur van verse koffie, zo krachtig dat u zich midden in een branderij waant. Brandverse koffie, vers gezet, kan het lekkerder? Probeer AH-Vacuum-Koffie en iedereen zal over uw koffie roepen! Vol- aromatisch Goudmerk vacuumblik 250 gram Mild- krachtig Roodmerk vacuumblik 250 gram Mild- geurig Groenmerk vacuumblik 250 gram Pittig Paarsmerk vacuumblik 250 gram uiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiL T" DIJ de bekende TV-omroepster ANSJE D VAN BRANDENBERG in Rotter- dam heeft elke week acht dagen. Het viel niet mee, maar we hebben haar thuis gevonden, samen met haar echt- Ij genoot acteur Steye van Brandenberg en hun twee zonen. Het interessante gesprek dat onze verslaggever P. W. i Russel daar voerde vindt u op pag. 5 in de rubriek Goed bekeken. EEN ONLANGS GEHOUDEN ONDERZOEK heeft aangetoond dat de Nederlandse huisvrouw langer werkt dan haar man in zijn beroep. Zij maakt wekelijks 62 werkurenhij immers veel minder. Hij helpt haar wèl, maar niet in belangrijke mate en het beste bij de afwas. De kinderen gaan helpen zodra zij wat groter worden. De huisvrouw is haar eigen werkgeefster, zij kan haar eigen tijd indelen en haar eigen taken vaststellen. Zij heeft het druk maar is niet te zwaar belast; veel van wat zij doet bevat een element van liefhebberij. Zij vervult, als grote bijzonderheid in de moderne maatschappij liefst drie functies: die van moeder, van echtgenote en van leidster van de huishouding. Zij klaagt niet: zij vindt het prettig! DOET .de huisvrouw met haar tijd?" is de naam van een rapport dat samengesteld werd na"- aanleiding van een onderzoek naar de tijdsbesteding van enkele groepen Nederlandse huisvrouwen. Het rapport kwam tot stand bij de Nederlandse Huishoudraad. in Den Haag en mevrouw E. J Wilzen-Bruins verwerkte de verzamelde gegevens tot een aardig geïllustreerd boekje dat uitgegeven werd bij J. B. Wolters in Groningen. 3,50) T)E huisvrouw heeft een werkweek van liefst 62 uur. maar zij zorgt toch ook voor rust en ontspanning; bijna dertig uur in de week. zien, maar het kan ook gevoeld worden als een prettige afwisseling en als „even een frisse neus". Zo iets is geheel persoonlijk, precies als het tuinieren en zoveel ande re werkzaamheden. Dat houdt weer in dat elke vrouw, naast de dingen die ze vervelend vindt, ook prettige werkjes doet. T)E wereld van de vrouw is te kenmerken als de we reld van het zorgen", heeft eens een befaamd bestudeer- der van de vrouw gezegd en hoe waar dat is blijkt wel uit de gegevens die het boekje, ge schreven door mevrouw Wilzen- Bruins, verstrekt. Het komt al meteen tot uiting als men ant woord krijgt op de vraag: „Wat zijn de typische kenmerken van de huishoudelijke arbeid?" Het is wel eens interessant te bekijken welke eigenschappen het werk van de vrouw heeft. Elke huisvrouw zal onmiddellijk toege ven dat de hieronder genoemde vier punten volledig al haar arbeid dekken. Ten eerste is de veelsoortig heid van het werk van de huis vrouw opvallend. Het blijkt uit het van gemiddeld (het gaat over gezinnen met 2, 3 of 4 kinderen) 40 uur 15 minuten aan huis houdelijk werk. Aan schoonma ken, dagelijkse en goede beur ten, eten klaarmaken, afwassen, wassen, strijken etc. Verder is zij 22 uur en 5 minuten bezig met huishoudelijk werk dat ge mengd is met ontspanning: hulp aan huisgenoten, naaien, breien, boodschappen dojen. Sa men dus 62Vi uur! Zij slaapt verder zo'n kleine 60 uur per week; is bezig met zichzelf en haar schoonheidsverzorging 14 j uur en 45 minuten, rust tijdens het werk zeer weinig: 1 uur 15 minuten; ontwikkelt zich en ontspant zich 27 uur en 55 mi nuten (lezen, radio, t.v., uit gaan) en helpt voor de rest an deren op een of andere manier. Bij dit alles valt op dat er een zekere vaste gang van zaken bij de meeste huisvrouwen valt te constateren. De was op maandag of dinsdag, strijken op dinsdag of woensdag, grote beurten op vrij dag en boodschappen op zaterdag (vaak tot verdriet van de winke liers die dan onder druk komen Wat doet zij het liefst Tijdens de enquête werd aan de ondervraagde vrouwen een aan tal bezigheden voorgelegd en haar werd gevraagd deze te rangschik ken zodat wat zij het prettigste vond, bovenaan kwam te staan. Het bleek nu dat de volgorde met het prettigste werkje boven aan en zo voort als volgt is: 1. Kinderen verzorgen; 2. nieuw naaien (dus niet verstel len etc.); 3. koken, bakken; 4. kamers doen; 5. kleren wassen; 6. boodschappen doen; 7. ver stellen, stoppen; 8. strijken; 9. afwassen; 10. dweilen, schrob ben. Dweilen komt natuurlijk onder aan! En kinderverzorging komt bovenaan. Dat betekent dat de huisvrouw haar taak als moeder prettig vindt en hoog aanslaat. Men moet wel begrijpen, dat het lijstje hierboven maar tien (van de 200) bezigheden bevat en dat verder ieder vrouw er andere „hobby's" op na houdt. Een der conclusies van het rapport is na melijk dat geen enkele huisvrouw gelijk is aan de andere. Dat komt in allerlei onderdelen van de en quête tot uiting. Verdeling van haar werk Zoals iedere week omvat die van de huisvrouw ook 168 uren (7 X 24 uur). Zij besteedt daar- lijf en leden schoon gewassen en in schone kleren gestoken. Zij doet het graag Hit de enquête blijkt ook dat de huisvrouw haar werk prettig vindt en dat zij er gunstig over oordeelt. In dit opzicht ook komt zij heel goed uit de bus. De over grote meerderheid beoordeelt het huishouden in zijn geheel als pret tig; maar een kleine minderheid vindt het huishouden maar matig- leuk en maar een héél klein per centje of anderhalf vindt het ronduit vervelend. Opvallend is bjj dit alles dat hulsvrouwen uit grote gemeenten minder waarde ring voor haar taak hebben dan die uit kleine gemeenten. Mogelijkheid tot abboneren Van de gelegenheid om zich op Aller-Hande te abonneren hebben reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met ver melding van naam, volledig adres en woonplaats, voorzien van 50 ct. aan extra postzegels voor admi nistratiekosten en gericht aan Albert Heijn N.V. Zaandam, is voldoende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren, j De post bezorgt Aller-Hande aan huis. Wjj verzoeken u wel in verband met de postvoorschriften, deze 50 I ct. aan zegels aan de adreszjjde van de briefkaart te plakken. A7TET alle „arbeid" is onpret- tig. De huisvrouw van Ne- derland blijkt een goede moeder te zijn. te staan en daarom aandringen op winkelen-op-andere-dagen-dan vrijdag-of-zaterdag-alleen)Bij dit laatste moet worden opge merkt dat de enquête gehouden werd voordat de vrije zaterdag een feit was waarvoor een ge deeltelijke verschuiving van het boodschappen-doen naar de vrij dag is gevolgd. Naaien gebeurt meestal in het begin van de week, breiwerk komt later in de week en op het week einde. Opvallend is hoe de Ne derlandse vrouw toeleeft naar het Nederlandse ideaal: tegen de zon dag het huis schoon, de boel aan de kant, de boodschappen in huis, TAE HUISHOUDING vergt nu eenmaal veel loopwerk. Dat blijkt uit alle rapporten over het werk van de huisvrouw. Dit doet menige vrouw, wanneer haar echt genoot 's avonds moegewerkt thuiskomt, verzuchten: „Ik heh vandaag minstens tien kilometer gelopen, ik hen doodmoe. Klaag jij dus maar niet!Nu is dat lopen in de huishouding helemaal niet zo erg. Lopen bevordert de bloedsomloop, speciaal ook in de henen, en betekent dus een soort „ader-gymnastiek". ER is echter wel een punt -*-"1 waarop u goed behoort te let ten: het schoeisel. Nooit met elegante, hooggehakte schoentjes de huishouding doen! Platte loafers of zelfs pantof feltjes behoren te worden inge schakeld. Er is een sprookje dat zegt dat regelmatig lopen op hoge hakjes de kuitlijn fraai er maakt en dus „mooie be nen" bevordert. Dit is niet waar. De allerbeste manier van lopen is: op blote voeten! Wij kunnen ons dit niet permit teren, maar laat ons er dan tenminste voor zorgen zacht en laag schoeisel in huis te dra gen. Twee uur per dag staan Neen, het lopen is niet zo erg. Er dreigt voor de huisvrouw een veel ernstiger probleem: het staan. Neemt u zich eens de moeite te noteren, hoe lang u per dag staat: aan de afwas, voor de wasmachine, voor het fornuis, aan de strijkplank...enz. Door statistici werd het reeds voor u uitgerekend: vele huis vrouwen staan meer dan twee volle uren per dag! Dit staan nu is buitengewoon schadelijk. Het bloed zakt naar de benen en naar het bekken en blijft in die lichaamsgebieden stagneren. Geen wonder, dat vele huisvrouwen spataderen hebben: deze ziekelijke aderverwijding wordt sterk in de hand gewerkt door veel staan. Spataderen (varices) zijn reeds onaangenaam, omdat ze moeheid en pijn in de benen veroorzaken en het been minder mooi doen zijn; er dreigen voor de „veel- staanster" echter nog meer pro blemen. Slijtage van de kniege wrichten, doorzakken van de voe ten, verzakking van de inwendige organen zijn er enkele van. In Engeland werd kortelings door 79 huisartsen een veelom vattend onderzoek gedaan, waarbij o.a. het vóórkomen van spataderen onder de loep werd genomen. Overduidelijk bleek, dat het staan de door slaggevende factor was: bij huisvrouwen en andere beroe pen, waarbij men veel staat, kwamen driemaal zoveel vari ces voor als bij andere groepen vrouwen. Jonge moeders Het is van belang, hier nog een specifieke situatie te noemen, nl. die van de jonge moeder. Na het kraambed pleegt zij met een aan het werk te gaan, vooral wanneer er al meer kinderen zijn en de huishouding haar dus sterk opeist. Staan en ook tillen zijn echter bijzonder schadelijk voor haar. Na een bevalling mag een vrouw drie maanden lang niet tillen en niet langer staan dan enkele minuten aan één stuk. Veel verzakkingen en slappe buikspieren worden veroorzaakt door te vroeg en te veel staan en tillen! Alleen het pasgeboren kind je mag worden getild: de natuur heeft het zo geregeld, dat dit ge wicht precies is aangepast aan het draagvermogen van de jonge moeder. Op grond van de hoven- staande beschouwingen zou den wjj het warm willen aanbevelen, in de huishou ding méér te zitten! Wanneer u erop let, kan heèl veel huishoudelijk werk zittend worden gedaan. De vaat, de strijk, de was waarom zoudt u er niet hij gaan zitten? U spaart er uw bekkenorganen en uw benen mee en is dit niet alle overweging waard? T^EN GOEDE WENK om aan •1-' te denken bij aanschaf van een der elektrische apparaten uit de PMC-rceks. Let vooral op het voltage. De meeste gemeen ten in Nederland hebben het ook in het buitenland doorgaans ge bruikelijke voltage van 220, maar er zijn gemeenten of wijken, waar men nog het „oude" volta ge heeft van om de 125 -V. Elektrische appdlaten van de PMO worden uitsluitend ge leverd voor 220 Volt. Indien men dus nog ln een gebied woont met een hiervan afwijkende netspan ning, zal een transformator nodig zijn. Het betreffende gemeentelij ke elektriciteitsbedrijf geeft (hier voor gaarne alle Inlichtingen. Heeft u dus geen 220 Volt netspan ning in uw woning dan kunt u van de PMC alle gegevens ontvan gen over de aansluitwaarde van de verschillende elektrische PMC-ap- paraten. Aan de hand daarvan kan het gemeentelijk elektriciteitsbe drijf bepalen of een transformator mogelijk Is en zo ja, welke. TTET ONDERZOEK dat elders •TT op deze pagina wordt be sproken, heeft zich ook bezig gehouden met de hulp die de huisvrouw krijgt en men is er daarbij van uitgegaan dat maar zelden een of andere betaalde hulp, een werkster, een meis je of anderszins aanwezig was. Met andere woorden de vraag i was: helpt de man of I helpen de kinderen I nogal eens? Wat blijkt nu? In gezinnen met twee kinderen komt de hulp vooral van de kant van de echtgenoot. Duidelijk blijkt dat als het gezin groter wordt en de kinderen ouder zijn dan zes jaar, de hulp van de kin deren aanzienlijk toeneemt; zij worden dan wat meer mans. Maar over het geheel geno men, is de geboden hulp van de huisgenoten toch betrekke lijk gering. Bij de afwas alleen betekent het meehelpen een we- zenlijke verlichting, j Opvallend is dat vrouwen die wassen hiermee in totaal korter T^EN INGEVULDE LIJST een der vele duizenden! die ge- bezig zijn dan huisvrouwen die bruikt werd als basis voor het rapport dat op deze bladzijden het driemaal doen. Dat komt wordt behandeld: „Wat doet de huisvrouw met haar tijd?" Een voornamelijk omdat zij kenne- gr on(jerdelen van het onderzoek was het dagelijks invullen van hilp vXïïdS is!JDe2sh?ren! <te2e lijst dit dien.de om na te ga an hot it huisvrouw h aar dag de schort voor! 1 indeelt.

Allerhande | 1963 | | pagina 1