T afel tj e-dek-j e DE MANDARIJN GING ZELFDE LUCHT IN 'I Kerstbrood Kalkoen hoort bij Kerst Wie zijn de uitvinders van het vuurwerk? L Het was erg opwindend - het feest van Wan Hoe TIPS VOOR FEESTELIJKE KERST MENU'S EERSTE KERSTDAG FEESTPUDDING ASPERGESOEP TOOK EEN GLAI NSKIJK FEEST KERSTMAAL KERSTMAAL Kopie bouillon Kalkoen-ragout Grapefruit cocktail KIP OP Z'N PROVENCALS Flanpudding met vruchten TAM KONIJN IN DE WIJNSAUS Ragoüt van konijn TWEEDE KERSTDAG KERSTMAAL KERSTMAAL CRABCOCKTAIL met grapefruit vooraf Appel met stroop in de oven r~. Donerwtjes a Ia Lyonnaise J DECEMBER 1962 ALLERHANDE Laat uw lunch er op deze dag als volgt uitzien: Kerstbrood Belegde broodies Koffie of Thee U behoeft de tafel dan niet te dekken, want ieder- yfc een kan de broodjes of boterhammen zo uit de 3^ hand eten. U zorgt er nl. voor dat ze in handzame vorm gesneden en belegd zijn. Zet wel een standaard met papieren servetjes op tafel. Laat trouwens niet LyERSTBROOD is natuurlijk wel overdreven veel eten, want Jx bijzonder feestelijk en belang- jk tenslotte zit u 's avonds rijk op Kerstdag. Wat ziet zo'n be allen aan het Kerstmaal jJt dat tl natuurlijk extra yfc JJE feestdagen vergen van de doorsnee-huisvrouw een maximum aan organisatieta lent. Yeel zal zij van tevoren moeten overleggen, wil alles glad verlopen. Daarom zal zij er verstandig aan doen 0111 alle conserven die zij voor die feestdagen extra wil in slaan, tijdig van te voren te kopen en geleidelijk aan. Tijdig om eventuele teleurstel ling te voorkomen. Geleidelijk 0111 het huishoudbudget niet al te zeer te belasten. Het grootste probleem is echter: hoe maak ik er iets extra feestelijks van. Laat de redactie van AllerHande u een klein beetje tot steun zijn met u enige suggesties aan de hand te doen, die het Kerstmaal tot een hoogte punt van de feestdagen kunnen maken. A H-FEESTPUDDING mag stellig niet bij een van de Kerstmaaltijden ontbreken; garneer zo mogelijk met stijf geklopte slagroom en (als extra) gekonfijte vruchtjes! TMT IS HET SEIZOEN VAN HET VUURWERK. Niet alleen in de vorm van sprankelende ster retjes van zogenaamd „koudvuur" (dat trouwens vaak genoeg aardige gaatjes kan branden in het vloerkleed) maar ook als vuurpijlen, draaiende raderen en bengaalse potten, wordt tegen het einde van het jaar veel vuurwerk ontstoken. Daarbij zwijgen we nog van de vele soorten knalbomme tjes die, vooral in de oudejaarsnacht, tot ontplof fing worden gebracht. Waar komt vuurwerk toch vandaan? heerlijk hebt verzorgd. (versieren met een partje ci- iroen en Kopje kippebouillon met fijne vermicellifiguurtjes. jjr Kalkoenbouten ASPERGESOEP IS op alle mo- 'x gelijke wijzen gemakkelijk te maken. U kunt uitgaan van het kant-en-klaar pakje, de inhoud in bouillon aan de kook brengen en er wat aspergepuntjes uit blik bij voegen. U kunt de bouillon (van kippe- poulet of van kalfsvlees getrok- sn.euwd brood rr toch verleide- ken, sebruiken om e: een elad j geroerd papje van gelijke delen I* b t er Pjakken van en smeer boter en bloem mee te vermen 1 1 (klassiek) Toostje met sardientje ze lekker dik met boter (mag het voor deze extra gelegenheid ook roomboter zijn?). Zet verder een grote schaal met open belegde boterhammetjes op tafel. Versier deze boterhammetjes eens extra: op een stukje ham legt u een schijfje hard gekookt ei met een dotje mayonaise uit een tube, er omheen hier en daar een schijfje tomaat) jV een snippertje tomato-ketchup. Of smeerleverworst, vermengd met wat mayonaise, dik op een bo terhammetje en versierd met een schijfje augurk en een zilveruitje. Bedenk zelf nog meer variaties en laat uw schotels er vooral fees telijk uitzien. met Cranberries Appelmoes, Doperwtjes zeer fijn Verse aardappelen Plumpudding met rum of cognac geflambeerd Koffie (eenvoudiger) Grapefruitcocktail Kopje bouillon Konijn (tam) in rode wijnsaus Zuidvruchtencompöte Verse aardappelen Feestpudding Koffie •»- <r -K- -is- (Al het voorbereidende werk doet u de dag van tevoren en u kunt alles goed houden mits op een koele plaats weggezet en verpakt in plastic of in alumi niumfolie. Daar houdt u bijv. ook een krop sla helemaal knap pend en vers in mits u de krop vrij stijf inpakt). (eenvoudiger) U TREKT een heerlijke kippe bouillon van de prachtige kip- pepoulet uit de diepvries. Trek, zo mogelijk, een stukje foelie dat u later weer verwijdert, mee. De bouillon heeft dan een extra geu righeid. Natuurlijk trekt u deze bouillon de dag vóór Kerst en het kippe- vlees dat dan van de botjes valt, verwerkt u in een van de vele snackjes, slaatjes of ragouts die u in deze dagen nodig zult hebben. Dien uw bouillon op, versierd met die leuke figuurtjesvermicelli! Van het vuur roert u er een stuk je boter door, waarna u onmiddel lijk opdoet. DRACHTIG MALS en vlezig zijn deze dijen van de nobele vogel die kalkoen heet en zo heerlijk smaakt! U laat ze goed ont dooien en u braadt ze het liefst naturel (d.w.z. in boter) bruin en langzaam gaar en u voorziet ze van peper en zout naar behoefte. Maak de saus af met wat kookroom. Variatie: voeg bij de kalkoen bouten kleine snippertjes mager gerookt spek en een paar apart gaar gekookte kastanjes. Laat de bouten langzaam smoren en maak de saus met kastanjes en spekjes met een weinig kookroom af. Ver rukkelijk! Vooral in combinatie met het frisse van de appelmoes en het pittige van de Cranberries. En ter ere van dit feest geeft u er zeer fijne doperwtjes uit blik bij. Ze smaken voortreffelijk! ANTDOE de overgebleven kal- x/ koen van botjes en snij het vlees klein. Maak een dikke witte saus van bloem en boter plus wat melk. Verwerk er de eventueel overgebleven saus in, maar zorg dat de ragoüt zeer dik is. Voeg er wat gesneden champignons bij (uit blik), nog wat geraspte ui, eventueel nog peper en zout en behoorlijk wat fijn gehakte peter selie. Roer er de stukjes kalkoen door en als alles klaar is bedekt u de geroosterde boterhammen met een flinke laag van deze ragoüt. Strooi er wat geraspte belegen kaas over en zet de broodjes even m een gloeiende oven. Ook zo zal de kalkoen u stellig bijzonder goed smaken! Drie eeuwen oud Koffie en melk Uitvinding van Nederlands am bassadeur, die niet van „zuivere koffie" hield. Drie eeuwen geleden in het jaar 1662 was het de Neder landse ambassadeur in China, de heer Nieuhoff, die als eerste zijn koffie in combinatie met melk begon te drinken. Juist in deze tijd, toen in vele landen de zogenaamde „koffie huizen" als paddestoelen uit de grond schoten, betekende een der gelijke combinatie een hele bij zonderheid, daar men tot dusver re algemeen gewend was de kof fie zwart eventueel door toe voeging van suiker te drinken. Alleen in Engeland had men voor men proeven genomen met koffie m combinatie met kandij of zelfs mosterd, welke dranken niet over al in de smaak zijn gevallen. De koffiedrank van de heer Nieuhoff bleek echter meer suc ces beschoren te zijn. gezien de populariteit, waarin deze combi natie zich al spoedig mocht ver heugen. Niet alleen in het Verre Oosten, maar ook overal elders /TM EEN GOEDE grapefruit- cocktail te maken, behoren de parten grapefruit van al hun vellen ontdaan te worden en of ze daarbij in stukken te voor schijn komen hindert niet. U legt de stukken in een wijd glas of in een compóteschaaltje, strooit er desverlangd suiker over en giet er een scheutje sherry (Pale Sherry: f 3,75 een heerlijk drankje vóór het di ner!) bij. Garneer de cocktail met een gekonfijt kersje en be denk dat zowel de gepelde grapefruit als de kersjes kant en klaar uit blik en potje kun nen komen. gen tot een aangenaam gebonden soep waarbij u dan lekker veel aspergestukjes voegt (blikjes soepasperges), terwijl u tevens controleert of de soep wel hartig genoeg is. Giet er aan tafel een klein scheutje room in ieder bord bij. dat smaakt heel fluwelig. En vanzelfsprekend zijn er ook de blikken aspergesoep die u slechts behoeft te verdunnen en te verwarmen, maar ook daar zal een extra aspergepuntje, een stukje boter of een scheutje room wonderen verrichten. NEEM DAARVOOR mooie kip uit de diepvries, zoveel stuks als u voor het feestmaal nodig hebt. Laat de kip tijdig helemaal ontdooien, haal het plastic zakje met strot, levertje e.d. eruit. Was de kip vooral niet! Droog haar slechts zorgvuldig met een schone doek. Strooi er daarna wat zout in. Braad het gevogelte in een mengsel van boter en olie (als het even kan olijfolie) aan alle kanten mooi bruin. Voeg er vervolgens de kruiden bij: veel peper, tijm, veel gerasp te ui, een snuifje basilicum en verder gesneden champignons en wat in stukken gesneden tomaten, die van tevoren van hun velletje ontdaan zijn. Als er geen verse tomaten zijn, gebruik dan wat to matenpuree. Laat in deze saus de kip bij zonder gaar smoren en geurig worden. Geef er spaghetti bij, precies goed gekookt dus niet pappe rig gaar en dan opdienen, voor zien van een stuk boter. En natuurlijk zet u op tafel een schaal met pittig belegen, gerasp te kaas. Deze exotische kip laat zich wonderwel combineren met Brussels lof met wat boter ge stoofd en voor de frisse smaak en de vitaminen een grote kom met hartig aangemaakte veld sla. UIT DE ZES verschillende sma ken die u vinden kunt in de verfijnde Flan-pudding, kiest u die smaak die het beste past bij I de vruchten die u ermee wilt I combineren. Vanille zal het dus altijd prima „doen". Deze pudding kunt u feestelijk garneren met een sla van verse vruchten als: gepelde sinaasappel, banaan, ap pel, peer, gesnipperde amandel, grapefruit met wat suiker en bijv. een scheutje marasquin. ÏAV JEUGDIG, feestelijk avondjurkje ook voor een dinertje en ook voor „zomaar" een prettig-samenzijn-met-een-speciaal-toetsje. Het is een ontwerp van een modeschool en vervaardigd van gematelasseerde stof van Draion en Draion goud-lurex, wat er de ver hoogde glans aan verleent. U kunt ook een vruchtensla van vruchten uit blik (handige kleine blikjes voor dit doel bij AH ver krijgbaar!) samenstellen bijv.: aardbeien, stukjes perzik, abri koos, kersen, géürige frambozen, ananas. Ook deze sla van tevoren voorzien van een scheutje ma rasquin of persico of iets van dien aard. Zorg dat de pudding mooi in het midden van een grote schaal komt en schik er de vruchtensla omheen. Giet het sap over de pudding. Wat zal dat verrukkelijk smaken. ter wereld wist de „koffie met uw smYak ™i~dëènd"e gebonden"." - k 21011 sPoedlS een grote Dit is een klein praktisch keuken' I handigheidje! 'yOEK EEN MOOI, goed gemest, tam konijn uit. De poelier zal het voor u in de passende stukken snijden. Vervolgens gaat u die stukken in de boter mooi bruin schroeien en als dat gedaan is, gaat u pas zouten en peperen, u strooit een snuifje tijm in de pan en u raspt er een uitje in. Vervolgens giet u er een goed glas rode wijn in en uitermate geschikt hiervoor is de „Réserve du Palais Gallien", een landwijn in de prijs van 2,25 die zich ook uitstekend bij het gerecht Iaat drinken. Een half laurierblaadje zou zich in het gezelschap van de stukken konijn best voelen en het konijn kan er alleen nog maar geuriger van worden! Als het konijn heel gaar is, neemt u de stukken uit de pan en u bindt de saus (verwijder het laurierblaadje s.v.p.) op de volgende wijze: In een kommetje mengt u boter en wat bloem door elkaar tot u een massa zonder klontjes heeft. In een koelkast blijft deze combi natie verschillende dagen goed. In de kokende saus laat u iedere keer een beetje van de boter bloem vallen en u roert net zo lang tot de boter gesmolten en de saus weer wat meer gebonden is. Het kan niet klonteren en u kunt precies ophouden als de saus naar Plaats te veroveren. TTE STUKKEN konijn die over ■L' zijn gebleven ontdoet u zorg vuldig van beentjes en eventuele andere ongerechtigheden. Maak een dikke, witte gebonden saus van bloem, boter, de overgeble ven saus met de rode wijn en zo nodig wat melk. Voeg er nog wat extra kruiderijen bij plus nog wat geraspte ui en doe er de klein gesneden stukjes konijn bij. De ragoüt behoort stevig gebonden te 'ijn. Proef of alles hartig genoeg is. Rooster wat boterhammen, be dek ze met een dikke laag van de ragoüt en zet ze, als u een oven heeft, hier even in bij felle warmte tot alles gloeiend opge diend kan worden. O— LUNCH Toost jes met ragout van kalkoen of konijn Vruchten Thee of koffie —O— (eerste menu) Aspergesoep Kip op z'n Provengaals Spaghetti Veldsla en/of Brussels Lof Flan met vruchtensla Koffie —O— (tweede menu) Crabcocktail met grapefruit Kerstrollade Doperwtjes a la Lyonnaise Gebakken aardappelen Appelen met stroop in de oven Koffie ik DE CRAB uit het blikje zorg vuldig van alle kraakbeenach tige ongerechtigheden ontdoen. De saus bestaat uit: mayonaise met wat peper en zout naar smaak, een scheutje tomato-ket- chüp. een drupje sap van een ui, een heel klein beetje mos terd, een scheutje Worcestershire- saus, wat room en sherry naar smaak. Omdat dit met de crab toch een vrij zwaar begin van het menu is, voegt u bij die saus behalve de crab, parten ontvelde grapefruit. tel en besmeert die rijkelijk met boter. Schil goudreinetten en snijd ze in kwarten, haal de klokhuizen er goed uit en verdeel de kwarten in parten. Leg de schijfjes appel keurig in cirkels in de vuurvaste scho tel en begiet de eerste laag flink met gewone keukenstroop. Daar op legt u dan de tweede laag ap pelparten en ook daar gaat dan weer Stroop over. Zo gaat u door tot alle appelen van stroop voor zien zijn, U heeft gezorgd voor vanillevla, niet te dun, maar middeldik. Giet de vla over de appelen met de stroop, klop een paar eiwitten stijf, bedek daarmee de vla en tot slot U zult eens zien hoe bijzonder strooit ju suiker over de eiwitten lekker en fris dan plotseling de crabcocktail wordt. U serveert deze godenspijs in wijde glazen en garneert de rand van het glas met een mooi rood stukje crab. Leg onderin het glas een fraai slablad. en zet de schotel in de matig-war- me oven. De goudreinetten beho ren nl. gaar te worden en alle stroop op te nemen; geef ze daar rustig de tijd voor. Ten slotte mag er dan een mooi bruin kleurtje op het dessert ko men, waar door oud en jong van gesmuld zal worden. Al lang' liekcml DE uitvinders van de vuurwerk kunst zijn de Chinezen. Zij waren dat ten gevolge van het feit dat zij (en niet Berthold Schwarz, de Duitse monnik) het waren die het buskruit uitvonden. Eeuwen en eeuwen voordat het buskruit hier in gebruik kwam, maakten de Chinezen het al en zij pasten het toe om hun vijanden angst aan te jagen. Zij verwekten er knallen mee, vuurverschijnselen en rookkolommen en dat onder mijnde het moreel van de aanval lers in niet geringe mate. De Grieken namen ook al heel vroeg het buskruit van de Chine zen over en zij ook waren de uit vinders van het zg. Griekse vuur; het waren mengsels van stoffen die hetzij door de aanraking met water ontbrandden of wel voor het afschieten van de bommen gebruikt werden waarin deze stof fen soms zaten. Het Griekse vuur werd op zee gebruikt; het werd vanaf de boeg van een schip in de richting van de vijand gepompt en ontbrandde dan meteen. De Kruisridders leer den het in Palestina en Egypte kennen en de Arabieren wisten er ook van. Er was in West-Europa allang een boek bekend van een Griek Marcus geheten die over „De vuren om de vijand mee te branden" schreef voordat het „buskruit" uitgevonden was. In 1139 trouwens werd al, bij het tweede Lateraanse Concilie, het gebruik van zulk onmenselijk oorlogstuig verboden. Overigens gebruikten de Arabieren het heel vrolijk en toen, in de zeventien de eeuw, onze zeelieden in aan raking kwamen met Atjese zee rovers, schrokken zij hevig toen deze lieden gebruik maakten van „Grieks vuur" dat zij maakten met behulp van Sumatraanse aardolie. haar 67 opstijgingen (acht meer dan haar man) een fortuin te hebben verdiend. Toch bleef ze arm. In 1809 stierf haar man en, bedreigd door concurrentie, moest zij steeds gedurfder dingen be denken. Op 6 juni 1810 steeg zij in Pa rijs op met een verlichte ballon. Onder het schuitje stak z(J vuurwerk aan. Zij vergat echter te bedenken dat het gas in haar ballon brandbaar was. Het ont snappende gas uit het ventiel ont vlamde dan ook en Madam* Blanchard viel te pletter. Opwindend Het was opwindend. Maar niet zo opwindend als het vuurwerk dat de Mandarijn W an ti o e vier eeuwen geleden eens gaf. Deze mandarijn liet, ter meerdere feestelijkheid, zijn stoel met hoge leuning, vastbinden op 47 vuurpijlen. Vuurpijlen namelijk konden de Chinese pyrotechnikers heel mooi maken. Zij beschikten overvloedig over de holle bam boebuizen die er zich zo goed voor lenen alsmede over het voor buskruit nodige salpeter. Toen de Doorluchtige eenmaal hoog op zijn pijlenbundel zat, hief hij de hand en zijn koelies snelden wenend nader met toortsen in de hand. Zij staken de pijlen tegelijkertijd aan. Even spoot er vuur uit de 47 raket ten. Toen, terwijl het gierende ge-i luid aanzwol, verhieven die ra ketten zich, alle 47, van de grond en tilden daarbij de mandarijn ln zijn hoge zetel mee omhoog. Ho. ger en hoger ging hij, nage staard door de zwijgende menig te. Hij steeg, dat zal men be grijpen, zolang tot de kracht van de pijlen opgebrand was. Eerste raketvaarder Toen daalde hij, na een frac tie van een seconde geheel stil te hebben gestaan boven het land goed waar hij woonde... Met een wijde vuurgevende boog keerde hij terug naar de aarde... Hij was op die manier de eerste raket vaarder ter wereld, mogen wij wel aannemen, maar zijn bedoelin gen waren minder serieus dan die van de tegenwoordige: hij wilde een extra accent aan zijn mooie tuinfeest geven. Dat gelukte. Ook al viel hij natuurlijk dood. Zelfs wij spreken nu immers nog over het feest van mandarijn Wan Hoe uit de provincie Kweichou. \og meer slachtoffers De uitvinders deinsden voor niets terug bij het streven naar nóg mooiere effecten. In Frank rijk staken luchthelden, uit d* mand van hun ballon, vuurwerk af, dat in regens naar beneden kwam. Zo werkte ook de kleine M a- dame Blanchard, de vrouw van de beroemde Franse ballon vaarder; in 1805 deed zij haar eerste reis alleen. Zij schijnt met Tragedie De man van de beroemde vuur werk-ballonvaarster Madame Blanchard, maakte zijn laatste tocht in Den Haag; dat is niet al gemeen bekend. Het gebeurde in 1808 tijdens het bewind van Ko ning Lodewijk Napoleon. Tijdens de opstijging werd hij door een beroerte getroffen en kon toen het vuur onder zijn Montgolfière (die omhoog bleef door opstijgen de warme lucht) niet aanhouden waardoor hij zeer hard op de grond kwam. Hij herstelde ech ter en kon weer naar Parijs te rug. „Levende figuren" Veel van de tegenwoordige vuurwerknummers werden, al in de zeventiende eeuw door zende lingen uit China naar Europa ge bracht. Dit verklaart de legende dat de Chinezen de grootste mees ters op vuurwerkgebied zijn. Dat »s niet juist: Japanners en Euro peanen zijn veruit de beste pyro technikers. De Engelse vuurwerkmakersfa- milie Broek vond de zg. „levende figuren" uit. Het was eigenlijk geen nieuwe vinding; reeds eeuwen eerder was iets dergelijks toegepast. Het ging om allerlei figuren als „Dorpssmid", „Bok sende Kangoeroe", „Danseres jes", „Soldaten", Geharnaste ridder" etc. Deze figuren bewo gen in een zee van allerlei zon nen, sterren, stralen en wat ver der al niet. Christmas Eve ~yfELEN LATEN tegenwoor dig de kerstboom de avond vóór de Eerste Kerst dag voor het eerst branden. Als u echte kaarsen brandt, zorg dan voor een emmer water in de nabijheid!). AL men dus naar Engels voor beeld „Christmas Eve" viert, dan pleegt men gewoonlijk ook voor iets hartigs te zor gen. Begin dan met een kop bouillon om door te gaan met een s alade van tonijn met toost en boter. Geef er een droge, heerlijk frisse, witte wijn bij, met name de Pfalzer WeinkÖ- nig (per fles 2.50). Salade van tonijn L/"OOP ZOVEEL mogelijk Star- x Kist-tonijn als u voor uw gezin nodig hebt. Verdeel de mooie blanke vis in stukjes en leg ze op een bedje van knap pende slabladen die u met een doekje extra gedroogd heeft. Giet over de tonijn een klein beetje slasaus op de volgende manier gemaakt. Olie, kruiden- azijn (weinig), zout en peper naar smaak, een snippertje ge raspte ui, een weinig mosterd, een beetje fijn gehakte peterse lie. Garneer nu de berg tonijn met zilveruitjes, augurkjes waaiervormig ingesneden, par ten hard gekookte eieren, schij ven tomaat, blokjes gekookte biet vermengd met kleine stuk jes appel en blokjes gekookte aardappel en als het mogelijk is, versiert u het geheel met mayonaise, terwijl ook de com binatie „biet-aardappel en ap pel" met pikante mayonaise vermengd dient te worden. Geef bij deze fraaie en lek kere schotel vers geroosterde toost en een schaaltje met boter. Een geurig kopje koffie na zal bijzonder gewaardeerd wor den. J\JEEM HIERVOOR zo'n blik van het allerkleinste for maat doperwtjes zoals u dat bij AH kunt vinden. Dus de extra fijne. Nadat u het blik geopend hebt, giet u de inhoud ervan in een fijne zeef, u spoelt de erwtjes even met koud water en laat ze goed uitlekken. Intussen fruit u een zeer fijn gesnipperd uitje in rijkelijk bo ter heel licht bruin, daarna voegt u er de erwtjes bij en laat ze gloeiend worden. Af en toe schudden zodat ze niet aan zetten en even vóór het opdie nen strooit u er royaal fijn ge hakte peterselie over. Vanzelf sprekend zout u naar smaak. Tafellaken» bestand tegen melk- en jusvlekken Melkbekers mogen omvallen en met saus mag gemorst worden, als ook hier eenmaal tafellakens te koop zullen zijn, die op dezelf de wijze bewerkt worden als die. welke dezer dagen te zien waren in het grootste warenhuis van Mi laan, „La Rinascente". Aldaar morste men opzettelijk met rode wijn en olijfolie op de tafellakens zonder dat deze vloeistoffen spo ren op het laken nalieten. Do Scotchgard-behandeling wel ke deze Italiaanse tafellakens in de fabriek hadden ondergaan, om geeft elk afzonderlijk vezeltje van de katoendraad met een mi croscopisch dun fluorlaagje. Daar door blijft de vloeistof op het la ken liggen, tot zij er wordt afge nomen of afgegoten. De met Scotchgard behandelde lakens blijven hum bijzondere eigenschappen behouden, ook als zij dikwijls worden gewassen. Overigens zal dat wassen niet zo veel moeten gebeuren als met de gewone tafellakens, die doorgaans en vooral bij de grote gezinneo bij elke maaltijd vuil gemaakt worden door omvallende melkb*- kers en dergelijke. i De te Milaan tentoongesteld* ta- I fellakens waren van Poma S.p.A. te Biella, van de Manifattura di I Sasorezzo en van de Tessitura di Gallia te.

Allerhande | 1962 | | pagina 3