Attie Westerhof uit Sneek Caissière van het jaar Goed Bekeken Drijvend pension in het Noordzeekanaal: I /i/ de beste, snelste, accuraatste MOHAMMEDAAN OLLONG IN FRIESE WYLDEMERK Eet ook met Kerstmis rijst Heel Nederland geniet met de feestdagen die lekkere vacuumverse koffie S van Albert Heijn I Albert Heijn SAL AM AT MAK AN" (smakelijk eten) TEHUIS VOOR ITALIANEN EN SPANJAARDEN Kalkoen hoort bij een Italiaans kerstfeest WIJN ÉN KAAS 7 door P. W. BUSSEL Hospita „Hoogovens" zorgt goed »Ék DECEMBER 1962 O ALLERHANDE 55U 1/AN KINDSAF aan hebben ze me geïntrigeerd: die juffrouwen die altijd zoveel guldens en tientjes hadden en daar zomaar mee mochten omgaan. Al jaren wilde ik weten hoe nu zo'n juffrouw-van-al-dat-geld wel zou zijn. Niet zomaarde eerste de beste, neen, neen, de allerbeste. En nu, nu weet ïk het. Sterker, ik heb haar gesproken en ik was getuige van het moment waarop voor een stamp volle zaal in het Amsterdamse Béllevue werd gezegd: "De caissière van het jaar, van 1962, dat is mejuffrouw A. Westerhof uit Snee k". TTET IS jammer dat u het n niet gezien heeft, maar als er ooit iemand ongelovig heeft gekeken toen AH's president directeur, de heer Albert H e i j n, haar naam afriep, dan was het wel Attie Wester hof, nog steeds uit datzelfde Friese Sneek. Ze bloosde, ze knipperde met de ogen, ze trok de schouders op toen collega's haar naar voren haalden op die gevulde Bühne in Amster dam en haar slanke hand lag een beetje trillend in die van haar president-directeur, toen hij haar feliciteerde. GOUDEN PLAK GEEN kleinigheid voor Attie Westerhof, Caissière van het Jaar bij AH. Dat begon met een gouden plak die haar aan een lint om de hals werd gehangen. Daar waren bloemen bij, een uitgebrei de doos met potjes en pannetjes om nóg mooier te worden en ten slotte een chèque van maar liefst vijfhonderd gulden. Allemaal om dat Attie Westerhof, die aan de Leeuwenburg 22 in Sneek haar dagelijkse werk verricht, de bes te, de snelste, de foutlooste en de TAE „AROSA SUN", 16.231 ton, 182 meter lang, liggend •L' in het Noordzeekanaal bij IJmuiden, herbergt een kleine 450 man, personeelsleden van de Hoogovens. Het zijn een kleine honderd Spanjaarden, een dikke tweehon derd Italianen (die er bepaald niet magerder op zijn ge worden sinds zij uit Italië naar hier kwamen) en een honderdvijftig Nederlanders- In totaal zijn zestig tot zeven tig personen nodig om het „kosthuis" in bedrijf te houden- een beetje Nederlands te leren. Dat scheelt ze trouwens ook veel bij een mogelijke promotie. In het algemeen nog dit: de Spaanse werkkrachten zijn, me nen wij, iets beter vaktechnisch onderlegd dan de Italiaanse. De Italianendie u hier ziet, komen hoofdzakelijk uit Sardinië: enke len komen ook uit Sicilië. Ja, het klimaat blijft natuurlijk al tijd een moeilijk punt. Maar daaraan kunnen wij niets doen!" accuraatste kassajuffrouw was van 188 meisjes die. tevoren door een kantenjury aangewezen, als de beste van de AH-zaak waarin zij werkzaam zijn, nu uit alle delen van het land naar Bellevue waren getogen. En hoe is ze nu? Wie is nu die beste, snelste en van nog veel meer goede eigenschappen voor ziene Attie Westerhof. Nu eerst dit: voor Klaas Visser, de 23-jarige controleur bij een radio- en tv-firma, is Attie altijd ,,de beste" geweest, want hij gaat met de 21-jarige Beste Caissière trouwen. IETS BLIJVENDS EN verder? Verder is Attie Westerhof een slanke, zich snel bewegende, jeugdige Friezin. Een meisje van wie ik zou willen zeg gen dat zij, zoals onze voorvaderen dat zo duidelijk konden uitdruk ken, wakker uit de ogen kijkt. Zeventien minuten over vijf was het op dinsdagmiddag 13 novem ber en Attie Westerhof was drie minuten eerder uitgeroepen tot de Beste Caissière, toen ze zei: „Natuurlijk niet, daar had ik nooit op gerekend. Mijn chef in Sneek zei: „Attie, ga op voor die prijs van vijf honderd gulden, maar ik ant woordde steeds: Niet zeggen, anders word ik het nooit. Ja, dat klopt, ik ben het vorig jaar nummer twee geworden, maar dat zegt toch niks? Heus, geen haar op mijn hoofd had er aan gedachtdat ik het ooit zou worden." Maar ze is het geworden, die zelfde Attie die de ochtend van iri ddi vreemde;^ 713 BLIJVEN veel op het schip", vertelt men ons, „ze gaan eigenlijk niet veel uit. Zo nu en dan eens naar Beverwijk, waar een Italiaans tehuis is „Castra Nostra", en naar Haar lem waar ze ook gastvrijheid vinden in een tehuis voor vreemdelingen van de Peregri- nusstichting en daar zo goed als hier trouwens adviezen van een maatschappelijk wer ker kunnen krijgen inzake hun problemen. Met die problemen valt het trouwens best mee, voorzover wij dat kunnen zien. Tenslotte zijn het volwassen mannen die hier alleen maar in de kost zijn. Om ze echter te helpen in ons land tot aanpassing te komen, doen wij meer dan bijvoorbeeld een gewone kostbaas zou kun nen doen: wij organiseren film avonden in samenwerking met de bewuste ambassades en der gelijke, wij geven introductie avonden over Nederland en hoe dat staatkundig en geografisch „in elkaar zit" en natuurlijk ook over het eigen bedrijf en wij sporen ze vooral aan Ne derlands te leren. Op allerlei manieren stimule ren wij het aanpassingsproces. En dan doen wij natuurlijk als plaatsvervanger van het ge zin wat aan Kerstmis". OOK DIT JAAR Vorig jaar hebben wij een mooi Kerstfeest gehad en dat zullen we ook dit jaar weer zo proberen te organiseren. We hadden een volledig Kerstdiner en op Kerstdag zelf een Kerst wijding met een dienst van het Kerstevangelie die geleid werd door Pater Romegio, een Ita liaanse geestelijke. De eetzaal u ziet dat die ge noeg ruimte biedt was mooi versierd met Kerststukjes, met kaarsen natuurlijk en het klonk als een klok. U moet zien hoe piekfijn ze dan allemaal ge kleed zijn; nu ziet u ze in hun vrijetijdskleding. Het leken wel allemaal directeuren! En je kunt, als organisator, dan altijd een beroep op hen doen; zij werken graag mee. Ze zijn altijd „in" als het iets feestelijks aangaat! Het zijn vro lijke, levendige mensen en zij wormen, in ons bedrijf, uitste kende krachten en prettige col lega's. Vooral als ze erin slagen, 'jpOLK EN BODE op de „Arosa Sun" het voor malige passagiersschip dat de „Hoogovens" gebruiken ter herberging van een 450 werkkrachten (Italianen, Spanjaarden en Nederlan ders), is de Italiaan Ro meo Polisin i. Hij is 24 jaar en men ziet het hem niet aan dat hij Ita liaan is en afkomstig uit het •gebied Abruzzi, uit de stad Te- ramo in de buurt van de kust 'van de Adriatische zee. Niet te onderscheiden In hem spreekt duidelijk het Germaanse bloed van de mil joenenvolkeren die eens in de geschiedenis van Italië het land uit noordelijke richting over stroomden. Romeo Polisini is niet te onderscheiden van een doorsnee-Nederlander of het moest zijn de houding van het hoofd en in de gebaren die ROMEO POLISINI (24) vloeiend Nederlands een iets van de onze afwijken de vloeiing bezitten. Verloofd Hij spreekt uitstekend Ne derlands en hij verstaat elk va derlands gesprek. Dat hoeft niet te verwonderen als men weet dat hij met een IJmuidens meisje verloofd is en al enke le jaren in ons land werkt. Eerst twee jaar bij de Staats mijnen, toen op de Holland- Amerika Lijn en daarna nog bij de textielindustrie, in En schede. Hij is beambte-tolk op de Arosa Sun" en zo iemand is nodig bij een vaak zo heet gebakerde mêlée van nationa liteiten en mensentypes. Hij is trouwens niet de enige die „tolkt"; er zijn er meer die wat Nederlands kennen. Groot feest Romeo Polisini vertelt: „De avond vóór Kerstmis gaan wij bij elkaar een spelle tje doen, kaarten of zo; dan ko- De buitenlandse krachten voelen zich thuis. Na afloop der werk zaamheden leggen zij gaarne een kaartje op de Arosa Sun. men de familieleden te zamen en brengen op die manier de avond door. Als het dan twaalf uur is en de Kerstnacht begint, dan gaan wij naar de kerk diensten. Zo begint ons Kerst feest. Ik geloof wel dat het zo gaat in héél Italië. Wij maken er een groot feest van en het Kerstmaal is een heel evene ment. Daar is altijd kalkoen bij. Zonder kalkoen is een Ita liaans Kerstmaal ondenk baar!" Voor de liefhebbers ]yu KUNNEN ONS voor stellen dat uw smaak niet uitgaat naar slaatjes en snackjes, maar dat u de kaas en de goede wijn be mint. Ga dan naar AH en kies er uit de grote sortering kaas uit binnen- en buiten land precies die soorten die u bijzonder plezierig beroe ren. Zorg voor alle soorten brood: witte- en zwarte rog gebroden, de dunne Kavli, Pumpernickel, wit- en vol korenbrood, toost in groot en klein formaat. Geef er botertjes bij. Ontkurk de heerlijkste fles (sen) Chateau neuf du P ape laat de wijn in de glazen fonkelen en het ge sprek zweven tussen luchtig en zwaar.... U zult heerlijke uren beleven. CISKA VERHEUL de wedstrijd in Heerenveen haar reis naar Amsterdam begon, sa men met haar collega-caissières van Heerenveen, Leeuwarden, Har- lingen en Drachten. Dezelfde At- tie, die de avond van dezelfde dag om negen uur in Amsterdam weer in de trein stapte, óp van de ze nuwen wat de ouders en Klaas in Sneek zouden zeggen. „Er is direct een telegram naar mijn filiaalchef in Sneek ge stuurd en hij zal ze thuis waar schuwen en alles vertellen", lachte Attie, nog steeds over haar toeren door alle eer, suc ces en cadeaus, waartoe ook een gloednieuwe tas behoorde. „En die vijfhonderd gulden, niet te geloven. Wat ik er mee ga doen? Nou, neen, als ik het zeg is het net of ik dacht ze te krijgen en dat is niet zo. Maar ja, u heeft gelijk, natuurlijk heb ik een wens. Een nieuwe naaimachine. Dat is iets blij vends, een herinnering die ik steeds bewaar", zei ze. „En, al- zeg ik het zelf, mijn grote hobby is juist het zelf maken van kle ren. Ja, het zal wel een naai machine worden". VHOLIJK SOOIIT TTonderd en tachtig AH-caissières hadden de hors d'oeuvre en de koninginnesoep al achter de rug, tijdens een uitgebreid diner en zaten te genieten van het Cocktail Trio dat hen van de ene lachbui in de andere deed rollen, toen ik naar de hoofdtafel in die dinerzaal keek. Daar zat de man wiens naam dagelijks door tienduizenden Ne derlandse vrouwen wordt uitge sproken wanneer ze zeggen: „Ik ga nog even naar Albert Heijn." Dat is eigenlijk wel gek. want geen van die vrouwen gaat dan bij de heer A. Heijn op bezoek. Stelt u zich voor dat het wel zo was. Daar was niet tegen aan te slepen met koffie en stoelen. Hij zat aan de hoofdtafel, tus sen de twintig caissières die alle maal in de finale waren gekomen en naast Attie Westerhof. Even eerder had hij (die ik persoonlijk bewonder wegens zijn gemakke lijke manier van optreden) op het toneel gestaan en daar had hij, de president-directeur, tot on geveer tweehonderd van zijn per soneelsleden gezegd: „Dames en een heel klein beetje heren, ik zal geen speech van een half uur houden, want dan zou iedereen zeggen: man, schiet op, maar ik wil wel mijn vreugde uitspreken over een ge slaagde caissièredag. Geslaagd en dat is begrijpelijk, want cais sières zijn een vrolijk soort. Dat moet ook, omdat een zure caissière de klanten wegjaagt en één ding is zeker: AH hééft geen zure caissières." De heer Heijn gaf in enkele zinnen een kenschets van de goe de caissière: „Ze is de gastvrouwe in een zelfbedieningszaak, ze is dik wijls de enige met wie de klant in contact komt. Betalen is niet leuk en als je dan op een zure manier van je geld wordt afge holpen is dat helemaal naar. Maar onze klanten kómen en ik moet dus wel concluderen, dat onze caissières goed zijn." OP DE HUID AP het ere-schavotje hadden ze gestaan, Attie Wester hof boven nummer 1. The a Ratelband uit Tilburg op nummer 2 en Albertina Hoorn uit Kampen op nummer 3. En nu wisten ze het allemaal, die honderd en tachtig, wie de besten waren. Ze wisten allemaal dat van hen verwacht werd een verzorgd uiterlijk, een bescheiden make-up maar ook een schoon trommeltje, waaruit ze de kinde ren bij de kassa een snoepje aan bieden. Ze wisten nu nog eens te be ter dat ze goed verzorgde nagels moesten hebben en dat ze „tijdig de wagentjes en mandjes weg moesten halen". Maar ze wisten iets meer, al die honderd en tachtig caissières, die uit het hele land waren ge komen, namelijk dat hun presi dent-directeur een man is die het woord „dienst-verlening" per soonlijk op de huid wil schrij ven van alle mensen die in zijn bedrijf werken. Dat is de mentaliteit, die Ne derlanders met een verziende blik altijd heeft gekenmerkt. lamitische bevolkingsgroep niet steeds even goed begrijpen. Het liefst zou de heer Ollong ian ook met zijn gezin naar In- lonesië willen terugkeren en tientallen andere Ambonese ge zinnen uit het woonoord „Wylde- merk" met hem. Het gezin Ollong. J^ALAMAT MAKAN", wenst me de radiotelegrafist Ol long: „Smakelijk eten", en hij maakt een uitnodigend gebaar naar de welvoorziene rijsttafel Zijn in Nederland geboren kin deren, de vierjarige S i 11 i de bijna drie jaar oude A m i- n a t u 1 en de kleine D j a- m a 1, die dit voorjaar zijn eer ste verjaardag vierde, laten zich geen tweemaal noden. Want hoewel het gezin Ollong al sinds meer dan tien jaren in ons land vertoeft, blijft de rijst voor deze Ambonese familie nog altijd het hoofdbestanddeel van de warme maaltijd. 0 KAMPOUDSTE De heer S. Ollong kwam in 1957 als kampoudste naar het Ambo nezen-woonoord „Wyldemerk" in de Gaasterlandse bossen, dicht bij het Friese dorpje Balk. Vóór die tijd was hij radiotelegrafist aan boord van verschillende kust vaarders, voor het merendeel van Duitse rederijen. moeilijke tijd. gelijke gelegenheden. Hij Is de man die duizend en een dingen regelt; die het contact met het gemeentebestuur onderhoudt, die namens de bewoners optreedt bij besprekingen met het provinciaal bestuur, en die zich een enkele maal gedwongen ziet tot het bij leggen van persoonlijke geschillen tussen de bewoners, hoewel dat laatste gelukkig zo goed als nooit voorkomt. WEL ST.-NICOLAAS Kerstmis en Oud en Nieuw iert de Ambonese bevolkings groep in „Wyldemerk" niet. Niet collectief tenminste, want lier en daar kreeg bijvoorbeeld Ie St.-Nicolaasviering toch wel eeu feestelijk tintje. Zoals o.m. bij het gezin Ollong, waar de tinderen onthaald werden op lekkernijen. Het is een van de gebruiken die de familie Ollong van de Nederlanders heeft over genomen, en die alleen maar bedoeld zijn ter verhoging van de gezelligheid in de huiselij ke kring. Voor de rest kent het gezin z'n eigen Mohammedaanse feest dagen, waarvan de besnijdenis en het huwelijk wel mede van de belangrijkste zijn. Bij die gele genheid wordt ook de inwendige mens niet vergeten: bami, saté met kippe- of geitevlees beho ren tot de hoofdgerechten. EIGEN LEVENSSTIJL De gehele nederzetting, die en kele tientallen gezinnen omvat, belijdt de Mohammedaanse gods dienst, en ook dat brengt z'n ty pisch eigen moeilijkheden met zich mee. Moeilijkheden ten aan zien van de voeding, omdat de Koran nu eenmaal een aantal bepalingen kent omtrent de heili ging van de maaltijden; moeilijk heden ook ten opzichte van de dorpsbewoners, die de levensstijl en levensgewoonten van deze Is- 0 GOEDE RUST De samenstelling van het dage lijks menu levert niet veel moei lijkheden op. De familie Ollong is al sinds jaren klant bij Al- bert Heijn in Sneek: „de rijst is hier beter dan we in Ambon ge wend waren", zegt hij. Maar toch blijft de terugkeer naar Indone sië het ideaal van het gezin. De kinderen begrijpen daar nog niet veel van. Zij duiken huiverend weg in hun dikke winterjassen. Het land waar hun vader en moe der geboren zijn, hebben ze nooit gezien. De kleine Aminatul, die eigen lijk Aminatuldjannah heet, maakt van de gesprekspauze gebruik om de lepel de lepel te laten en zonder dat iemand erop let, een grote hap bami met behulp van de vingers naar binnen te laten glijden. FMj AMINATULDJANNAH netjes met lepel „De functie van kampoudste is i eigenlijk een erebaantje en een vertrouwenspositie", vertelt hij. Het wordt dan ook niet gesala- i rieerd, De benoeming komt tot I stand op voordracht van een aan- j tal vertrouwenslieden en na stemming van de bewoners van het woonoord. „Toen ik in 1957 in deze func tie benoemd werd, heb ik ge meend niet te mogen weigeren, omdat ik de hoop had op die manier iets voor mijn mede-1 landgenoten te mogen beteke-1 nen." De heer Ollong, die behalve Nederlands en Fries ook een aar dig mondje Engels spreekt, is dan ook de trouwe afgevaardigde van de bewoners bij alle mo- UI „Pflït!" zegt het Wik als het opengaat. En het kofflefeest kan beginnen. Zulke brand-verse koffie hebt u nog nimmer gezet. Maar daarvoor ie het dan ook AH-Vacuumkoffie. altijd een half uur geleden gebrand, direct luchtledig verpakt. En boven- lien: precisie-gemalen (niet te trof, niet te fljn) dus voordelig n het gebruik. In de 4 smaken Kleur Vicuumbllk 250 tr»m* VDL-AROMATISCH Goudmerk 1.72 AM-MACHTIG Roodmerk 1.45 MILO-GEURIG Groenmerk 1.45 PITTIG Paarsmerk 1.20 AH-Vacuumkoffie in blik is zelfs nog lager in prijs dan elk ander kwaliteitsmerk in pak. heeft de 4 lekkerste koffies President-directeur A. Heijn geflankeerd door de winnaressen; de drames A. Westerhof en Th. Ratelband,

Allerhande | 1962 | | pagina 11