D II HEINZP SPINAZIE een knijpflacon Lodaline een flacon LODA-exfract Lodaline denk even na HET ABC VAN DE Nog 2 weken op f. iooo9- (min 1 e«nt) CALVETA IGLO ÉTS Hoe vindt de voeding plaats? Allemaal familie? <4 WOL HEEFT DISTINCTIE HjdeMpi67c Lodaliehife offreert U: van voor cent" VITOL IS GEZOND-HET HOUDT UW BLOEDVATEN SOEPEL OLIESTOKEN 20 TOT 25% GOEDKOPER DAN KOLENSTOKEN! D1 57 gouden prij: v tn! Doe dit eerst: K°°k. hiervoor de aardappe len ook al weer in de schil, pel ze en draai ze door de zeef. Op een pond fijn gedraaide aardappelen heeft u dan verder nodig: zout naar smaak, wat geraspte nootmuskaat, een los geklopt ei, 120 gram bloem en 25 gram fijne griesmeel. nu EXTRA voordelig LODA-extract iiiiiir u Abonneer u op AllerHande ALLERHANDE NOVEMBER 1962 ladbcbdlxixlxlxlïclKixiatUclxiseiacisciscbclscbclaeJbcixlxlselselstbclstiacbcixlv; Denemarken, Duitsland, DENEMARKEN r\ENEMABKEN HEEFT «eer kenmerkende dingen op cu linair gebied. Waarschijnlijk nog het allerbelangrijkste is de waar de die men er hecht aan kwali teit. Alles wat de Denen maken, wat ze eten, wat ze drinken vol doet aan de allerhoogste eisen. Hun boter en vlees zijn voor treffelijk. Room (echte) in de keuken gebruiken, is heel ge woon. Het bier is er weer best en de Aquavit (een soort broertje van onze Schiedamse) is bijzon der geurig. Sm0rrebr0d CM0RREBR0D is b(jna een nationale instelling. Het zijn ware culinaire bouwwerkjes die uitmunten door verrukkelijke smaakcombinaties, vorm en fan tasie. Als fundament neemt men ge meenlijk een broodsoort die niet week wordt (Deens roggebrood, bruinbrood, Pumpernickel) of zo men witbrood kiest, dan zorgt men dat de rest van het bouwsel in eerste instantie iete droogs heeft. Hier volgen dan énige voor beelden: Op wittebrood zonder korst): plakken salami, waarop een bergje Italiaanse salade, gegar neerd met een schijfje tomaat, ten slablaadje en peterselie. Italiaanse salade bestaat uit: koude elleboogjesmacaroni ver mengd met mayonaise en ma- cédoine de légumes. Eveneens op wittebrood plak ken dunne jonge kaas met een hoopje bramenjam, een blaadje sla als garnering erin geprikt. Op wittebrood, warme vers gebakken scholfilets met mouladesaus, wat kappertjes, een weinig mierikwortel (kant STRIJKT GEMAKKELIJK en klaar in potjes verkrijgbaar) plus een beetje gemengde sla. Op grote plakken Pumper nickel: een stuk rolmops, ha ringsla, gehakt hard gekookt ei en wat gesnipperde bieslook. Op witte brood: een mooi groot droog slablad, daarop gro te rose garnalen en een schijfje citroen. Idem: maar dan op het sla blad wat makreel in tomaten saus, gehakt ei, gehakte peter selie en een partje citroen. Op wittebrood: rauwe ham, wat vruchtensalade, garneren met een knappend slablad mandarijnpartjes. Op bruinbrood: plakjes to maat belegd met schelvislever, gebakken champignons en krul- peterselie ter versiering. (Zout en peper niet vergeten.) Op bruinbrood: plak rosbief gegarneerd met gefruite uitjes, gehakte zoetzure augurken, re- mouladesaus, peterselie en pickles. Op Deens roggebrood: stukjes gekookte kip met kerrie-mayo- naise, halve plak tomaat, ge raspte kokosnoot en gesnipperde peterselie. Op wittebrood: gebakken ap pelschijven daarop bietensla, daarover gehakte peterselie. Op wittebrood: een mooi goed gedroogd slablad, daarop grote rose garnaal, mayonaise, partje grape-fruit (zonder velletje en pit), tomaat en wat doperwtjes. Twaalf voorbeelden van wonder baarlijk lekkere combinaties, niet alleen nieuw van idee, maar ook van opmaak. Nu kunt u uw fanta sie aan het werk zetten en de uwen verrassen met een geheel aparte maaltijd. Dat is nl. de be doeling. U maakt deze Smdrrebrpden. Schikt ze bevallig op schotels, zet er een stapel bordjes en bestek naast en iedereen wordt geacht zich naar eigen inzicht van al dit heerlijks te bedienen. Deze „eet- juwwerkjes" zijn zeer voedzaam vervangen de warme maaltijd. Wat er bij gedronken wordt in Denemarken? Wel: Aquavit! En it u dat niet, dan natuurlijk bier... Perfect! N.B. U snijdt het brood in ver schillende vormen: driehoeken, vierkanten, rondjes, enz., enz. deweg nl. veel beter nog wat extra bij doen. dan dat u direct met zoveel begint. Die zuurkool Iaat u op een heel laag suaderpitjé gaai- smoren. Daar hebt u uren voor nodig. Af en toe controleren en roeren. Een half uur vóór het opdoen, roert u door de kool rauwe ge raspte aardappelen. Het geheel be hoort een smeuïge massa te wor den. Intussen bakt u varkenscar- bonaden en u verhit knakworstjes. Als alles klaar is, serveert u de zuurkool in een grote berg op een platte schotel en zet er ae karbonaden en worstjes om en om. tegen aan. giet de jus erover. U kunt er natuurlijk, zo u dat no dig vindt, gewone gekookte aard appelen apart bij geven. Aardappel,sla met knakworstjes UIT dit recept blijkt dat zowel de kummel als kruid en de knakworstjes in het buurland bij zonder geliefd zijn. Waarbij de aardappelsla, behalve met olie en azijn, een snippertje mosterd en een geraspt uitje plus peper en zout ook nog vermengd wordt met wat kummel. De worstjes er warm bij serveren. „Pell-kartoffel" met haring AARDAPPELEN DUITSLAND VAN DENEMARKEN gaan we een kijkje in Duitsland nemen en we beginnen met een van de dingen die men daar graag eet. Zuurkool ANDERS dan bij ons maakt men de zuurkool als volgt klaar: Zuurkool even met koud water afspoelen, uitknijpen en in een pan uitspreiden waar men van tevoren een behoorlijk stuk reuzel heeft gesmolten om er een fijn gesneden ui glazig in te laten worden, dus niet fruiten. Vervolgens voegt u er zout naar smaak en kummel bij. plus een weinig water. Van het laatste vooral niet teveel, u kunt er gaan- of een andere van de HEINZ uppesoep Op 17 november a.s. sluit onherroepelijk de inzendtermijn van de grootscheepse HEINZ-smaaktest met 57 aantrekkelijke geldprijzen! Stuur deze advertentie vóór 17 november a.s. in gesloten envelop, met 12 ct. postzegel, aan: H. J. HEINZ N.V., te Eist (Gld). Vermeld in de linkerbovenhoek: SMAAKTEST. 1. Schrijf hieronder welke Heinz-soep volgens U de voorkeur verdient. 2. En waarom geeft U aan deze soep de voorkeur? Zeg het origineel, maar in maximaal 20 woorden. 3. Stuur I wikkel (mag beschadigd zijn) van Heinz- soep met dit deelnameformulier mee. 4. Vul hier Uw naam en adres in (blokletters a.u.b.) Naam Adres Plaats Inzendingen worden beoordeeld door een deskundige, onpartijdige jury. De uitspraak hiervan is bindend, en hierover kan niet worden gecorrespondeerd. Inzendingen worden eigendom van H. J. HEINZ N.V. Personeelsleden van H. J. HEINZ N.V. en van het reclame bureau zijn van deelname uitgesloten. De uitslag wordt bekend gemaakt vóór 5 december 1962. worden schoon gewassen en in de schil gekookt en opgedaan. Een ieder pelt het ding met meer of minder handigheid (op een vork prikken om al teveel gebrande vingers te voorkomen), strooit er zout over, neemt een stuk verse boter op het bord en een zure haring. Probeert u het maar eens, het smaakt uitstekend en na enige oefening is ook het pellen van de aardappelen helemaal niet moeilijk meer, Kartoffelklösze Al deze ingrediënten kneedt u duchtig -doorelkaar en van dit deeg maakt u, na een rustpauze van een uurtje, middelgrote bal letjes. Deze worden in ruim, licht gezouten, kokend water gaar gekookt. Er mag geen deksel op de pan, het zal ongeveer tien minuten du ren voor ze gaar zijn. U vist ze met de schuimspaan uit de pan en stoffeert er uw soep mee. U kunt ze ook met gebruinde bot< overgieten en ze in plaats van aardappelen geven. Mannheimer Apfelauflauf flUITSLAND'S keuken is rijk aan bijzondere toetjes, taar ten e.d. Dit recept is er een voorbeeld van. U zet een beboterde vuurvas te schaal vast klaar. Daarna gaat u 60 gram boter met $0 gram suiker tot room roeren en daar stuk voor stuk 6 ei dooiers bijvoegen plus 60 gram gepelde en gemalen amandelen. Vervolgens gaat er een snuifje kaneel bij en een afgestreken eetlepel bloem. Van tevoren heeft u een paar goudreinetten geschild, van klok huizen ontdaan en in schijfjes ge sneden die u in wat suikerwater zacht hebt gekookt (zorg er voor dat het geen moes wordt, want dat is niet de bedoeling). U klopt de zes eiwitten goed stijf en klopt -ze door het beslag. Nu neemt u daar de helft van en deponeert het in de klaar staande vuurvaste schotel. Als u ouwels bij de hand heeft, legt u er een paar op het beslag. Zo niet dan probeert u deze Auflauf daar zonder klaar te maken. Op de ouwels legt u de appelpartjes. Tot slot bedekt u het geheel met de tweede helft van het beslag. Bij een matig warme oven bakt u de Mannheimer Apfelauflauf gaar en lichtbruin. Wordt warm opgediend en.... genoten! CISKA VERHEUL het ideale saustablet voor al Uw groentesauzen Kijk in de Iglo diepvrieskast 350 g. van 0,79 voor f 0,69 500 g. van 1,10 voor f 0,97 700 g. van 1,45 voor f 1,27 in bekertje 100 g. van 0,35 voor f 0,29 TER KENNISMAKING SAMEN MET 2 moderne verpakkingen, handig mee te nemen, geen statiegeld KOSTEN SAMEN U doet er veel meer mee - grote inhoud: 350 gram - zeer hoge con centratie - bijzondere kwaliteit fris geurend - zacht voor de han den - u kimt er evenveel mee doen als met 2 volle literflessen. TJ maakt er thuis een hele liter Loda-bleekwater mee. Bleekt vei lig. Reinigt en ontsmet uw W.C, gootsteen, enz. Veilig hermetisch gesloten flacons. pas op! bier dreigt 9vetgevaar*! Hoeveel gezondheid haalt u uit uw botervfoot? Weet u dat boter, .dat margarine voor 't grootste deel uit verzadigde.vetten bestaan. En dat u-daarnaast ook on verzadigde vetten nodig heeft om levenslustig en energiek te blijven,.ora üw bloedvaten soepel te houden? Gezonde onverzadigde vetten vindt u ?n VHol. Want Vitof bestaat voor 80 uit kostelijke zonnebloem- en maisolie. Met Vitol vijf keer meer onverzadigde vetten dan de gewone inhoud van. uw botervlootl 's Morgens Vito! op uw boterham! Maak er een gezonde gewoonte van. Gebruik veilige Vitol bij het ontbijt. Het is altijd prettig smeerbaar (zélfs zo uit de koel kast). En... Vitol smaakt heerlijk! Ervaar zélf dat Vitol een bron is van levenslust en energie. per blikje van 250 gram f. 1.06 voldoende voor eert hele week gezond ontbijten. CROKLAAN - WORMERVEER TTyOL blijft, als natuurprodukt, altijd een heerlijke bedekking die warm kleedt en zeer sterk is. Voorts geeft de natuur lijke toets welke wol het weefsel verleent, de draagster een air van distinctie en dat weer zorgt ervoor dat zij zich in een soort wisselwerking vrijer en blijer voelt en daardoor stijl toont en chic". Men vraagt zich wel eens af hoe waterzoogdieren, zoals dolfijnen en walvissen, hun jongen zogen. Wat de dolfijn aangaat, gebeurt dat als volgt. Elke 20 minuten wordt het jong (er is er altijd maar één) ge voed; dat wil zeggen gedurende de eerste twee weken. Later worden die tussenpozen groter. Het jong blijft vlak bij de moeder. In de eerste weken draait de moeder zich in het water op haar zij zodat het jong de tepel gemakkelijker kan bereiken. Deze tepels steken niet uit aangezien dat de prachtige stroomlijn van het dier zou scha den. Ze liggen in huidplooien aan het onderste einde van de buik. De melk verzamelt zich in reservoirs die in verbinding staan met de tepels en zodra de jonge dolfijn een tepel tussen de bovenrand van de bovenkaak en de gevorkte tong neemt, zorgt de moeder, door het sterk samentrekken van een spier ervoor, dat de melk door de tepel in de keel van het jong gespoten wordit. Zoiets duurt slechts enkele seconden per keer. Trouwens meer dan negen van zulke „stoten" kan het jonig niet verwerken want het moet telkens naar het oppervlak om adem te halen. Elke zondagmiddag demonstraties H-plan centrale verwarming! Waar tienduizenden op hebben gewacht: het H- plan centrale-verwarmings systeem te zien branden en alles daarover te weten te komen. Dat kunt U aan staande zondagmiddag tus sen 1 uur en 5 uur in de Hoenson Showrooms, Kei zersgracht 296, Amsterdam. Daar kunt U zich persoon lijk ervan overtuigen hoe het mogelijk is om door het Hoenson kanalensys- teem in uw woning te la ten aanleggen, voor ƒ950 - (dus géén duizenden gul dens) de Hoenson safe-air centrale-luchtverwarming te bestellen. Waarmede niet alleen het woonver trek, maar het hele huis voor nog géén gulden per dag heerlijk wordt ver warmd. Vooral de toekom stige bewoners van een nieuw te bouwen eenge zinswoning, flat, maisonette of bungalow doen er ver standig aan om een uurtje vrij te maken, om deze de monstraties te bezoeken. Door reeds bij de bouw het Hoenson kanalen sys teem aan te laten leggen bespaart mén veel extra kosten aan hak- en breek werk. Als over enkele ja ren van woningnood geen sprake meer is, zijn wo ningen zonder centrale verwarming immers veel minder waard, Nu door het H-plan centrale-verwarming niet alleen meer is wegge legd voor de zéér welge- stelden, geeft iedereen er de voorkeur aan om in een geheel centraal verwarmd huis te wonen! Maak zon dagmiddag dus een uurtje vrij. Ruime parkeergele genheid is aanwezig. Mocht U geen gelegenheid heb ben, verzuim dan niet om nog vandaag de interes sante H-plan brochure aan te vragen. BEREIKT DOOR GEBRUIK VAN ROCKET ZELFREINIGENDE BRANDERPOT Steeds meer huisvrouwen zijn zo verstandig om de verhalen niet meer te gelo ven, dat er geen enkele olie- haard voor huiskamer-ver warming voldoet. Nu goede kolen door de enorme schaar ste steeds duurder worden - voor super antracietnootjes 4 betaalt men straks om en nabij de 15 gulden per mud!!!! - kan men wel be weren dat gezellige mensen kolen stoken. Maar aan het eind van het stookseizoen merkt men, hoe „gezellig" hoog de brandstofrekening is. Daarentegen is olie van prima kwaliteit in onbe perkte hoeveelheden overal in Nederland volop verkrijg baar. Het is dan ook volko men verklaarbaar dat steeds meer huisvrouwen een olie- haard kopen. Maar., welke? Men hoort er immers wei eens klachten over. Vooral over koude voeten. Hieruit blijkt dus dat niet alle olie haarden die in de handel zijn, even goed zijn. Met als gevolg, dat in practisch elke winkel oliehaarden - zelfs hele bekende merken! - voor de helft van de prijs en nog minder worden opgeruimd, omdat ze niet deugen. Daar wilt U bij het kopen van een oliehaard natuurlijk niet de dupe van worden. Koop daarom alleen een oliehaard, als deze uitgevoerd is met de originele Rocket zelfrei nigende branderpot. De branderpot is namelijk het belangrijkste onderdeel van de oliehaard. Even belang rijk als de motor bij een auto. Al koopt U de mooiste of de duurste olie haard als het brandersys teem niet deugt, zijn klach ten onvermijdelijk. Waarom steeds meer vooraanstaande fabrikanten van oliehaarden niet langer experimenteren met eigen geconstrueerde branderpotten? Maar ook voor hun oliehaarden de voorkeur geven aan de Rock et? Omdat alleen bij olie- haarden met de originele Rocket zelfreinigende bran derpot schriftelijk wordt ge garandeerd: le dat U dezelfde heerlijke vloer- en stralingswarmte heeft als bij een kolenhaard. Dus nooit en te nimmer klachten over koude voeten. Nog wel bereikt zonder het gebruik van ruisende en kostbare electriciteit ver slindende ventilatoren 2e dat U zo'n 20 tot 25% goedkoper stookt dan zelfs met de beste kolenhaard 3e dat U door de Rocket Wonder Kolen - die U nooit hoeft te vernieuwen - van hetzelfde gezellige roodgloei ende kolenvuur geniet als bij een kolenhaard 4e dat zich geen problemen bij het aansteken voordoen. Slechts één lucifer steekt U aan, dat is alles. Dus niets te maken met alle mogelijke aansteeklontjes, papier, luci fers of ingewikkelde electrl- sche ontstekingen! 5e dat U veel minder schoor- steentrek nodig hebt dan bij een kolenhaard. Met als ge volg dat hierdoor practisch elke schoorsteen voor olie- stook in aanmerking komt I 6e dat U geen last hebt van droge, hoofdpijnverwekkende lucht. Geen reuk en geen geruis Iedereen weet dat garanties, mits schriftelijk gegeven waardevol zijn. Neem daarom eens de proef op de som. Vraag Uw handelaar om een oliehaard met al de hierbo- vengenoemde voor U zo be langrijke schriftelijke garan ties. Let U maar op. Alleen een oliehaard met de origi nele Rocket zelfreinigende branderpot zal hij met deze 6 schriftelijke garanties kun nen leveren. En geen enkele andere! Hieruit blijkt dus duidelijk dat handelaren die beweren dat er geen groot technisch verschil bestaat tussen de Rocket en de tien tallen andere brandersyste men die er in de handel zijn, blijk geven dat zij zich op het gebied der moderne olie verwarming niet hebben ge specialiseerd. Anders zouden toch immers ook oliehaarden met andere brandersystemen dan de Rocket met deze 6 schriftelijke garanties gele verd worden. Maak dus bij het kopen van een oliehaard niet de fout om alleen op een gezellig modelletje of leuke kleur te letten. Of op een merk, dat U toevallig bekend in de oren klinkt. Hoe mooi men het U ook weet te vertellen en hoe aanlokkelijk het U ook wordt voorgesteld, koop alleen een oliehaard als dit Rocket ga rantie- plaatje aan de achterzijde van de oliehaard bevestigd zit. Dat is Uw enige zekerheid, dat U een olie haard koopt met de Rocket, 's werelds meest verkochte branderpot. Nu begrijpt U waarom een vakman U altijd het advies geeft om een olie haard met de Rocket bran derpot te kopen. Alleen dan koopt U gegarandeerd een oliehaard, waarbij zich geen klachten kunnen voordoen Bewaar daarom dit artikeltje Eens komt het vast en zeker van pas HOENSON oliehaarden zijn natuurlijk uitgevoerd met de originele ROCKET ZELFREINIGENDE BRANDERPOT Alleen verkrijgbaar bij de officiële HOENSON dealers. Spaart U zich dus de moeite om hem bij andere hande laren te bestellen, zij kunnen hem toch niet leveren. ROCKET ItlIRtlNIGiNDE BBtROfRPOI Dieren vormen grotendeels nog onbekende gebieden voor de we tenschap. Bekend is dat vele dieren die nu in het water leven, eens landdieren waren. Om welke reden zij zich, in de loop van miljoenen jaren, teruggetrokken hebben in het water, is niet meer na te gaan; men kan alleen gissingen maiken. De wetenschap onderzoekt nu of er een familierelatie bestaat tussen dolfijnen, walvissen, bruinvissen en nijlpaarden enerzijds en meer be kende hoefdieren anderzijds. Het spel tussen dolfijnmoeder en jong lijkt zeer veel op dat van moeder- nijlpaard en kind-nijlpaard. Kind- nijlpaard echter vertoont duidelijke landkenmerken in zijn vroege jeugd; deze verdwijnen later. Beide komen trouwens regelmatig op land; nijlpaarden leggen des nachts, al voedselzoekend, 8 tot 10 km af. Het hele levenspatroon van de nijl paarden lijkt wel gebaseerd te zijn op de aarzeling: zijn wij nu eigen lijk landdieren of waterdieren? Men neemt tegenwoordig bloed proeven met dieren. Daaruit bleek dat de samenstelling van het bloed van hoefdieren zóveel leek op dat van walvissen, dolfijnen, bruinvis sen en nijlpaarden (alle dus zoog dieren) dat men begint te over wegen of zij alle soms van één landsoortfamilie afstammen. ZWEET-OREN De olifant heeft zeer grote oren. Algemeen wordt aangenomen dat dit een gevolg is van een eeuwen lange ontwikkeling van het gehoor; een dier dat in de natuur leeft, behoort scherp te kunnen luisteren. Toch is het ook zeer wel mogelijk dat de olifant zulke grote oren heeft in verband met de warmte- regeling in zijn lichaam. De oren van olifanten nl. bevatten tevens de zweetklieren van het dier en hoe meer zweetklieren, hoe ge makkelijker de temperatuur van het lichaam geregeld kan worden. Fijngevoelige vissen De zij streep op het vissenlijf heeft een belangrijke functie. Hier in zitten nl. zintuigen die het dier voor allerlei ongelukken behoeden en het waarschuwen als er buit in de buurt is. Zo gevoelig sdjn deze zintuigen dat zelfs blinde vissen in staat zijn normaal voort te blijven leven en normaal ook him prooi kunnen bemachtigen. De waterbe wegingen die worden opgewekt door iets wat in het water nadert, worden door de vis buitengewoon scherp waargenomen en hij rea geert er naar believen op. Hoofd zakelijk daarom stoot een vis zich nooit in het water. Natuurlijk heeft het dier ogen, maar het feit dat ook blinde vissen zonder enige moeite blijven doorleven en dat zonder zich te stoten of te bezeren, duidt erop dat dit zintuiglijke voe len met de zijstreep, een der be langrijkste hoedanigheden van d« vis is.

Allerhande | 1962 | | pagina 4