Moderne sportkleding vraagt een modieus accent Albert Heijn Albert Heijn f ö-3 Sinterklaas kijkt bij AH al om de deur AH-GLOEILAMPEN De E.E.G. en doperwten lekkerste Slechts enkele mamiensporten worden door vrouwen beoefend Drie Tornado-nieuwtjes AANGEPAST AAN DE EISEN VAN MODERNE TUD brengen goed licht in uw huis! Elk huis centraal verwarmd - NIEUWE MACHINE HELPT DE VRAAG BIJHOUDEN AH-VACUUMKOFFIE 1 72 1 45 1 45 1. 1. 1. 1. WAARDIGHEID VAN VROUW IN GEDING OKTOBER 1962 ALLERHANDE Après-ski Op een grijze wollen pan talon, een zeer eenvoudig, maar charmant „après-ski"- model. Deze sportieve pullover is gemaakt van 100% Leacril. „Trench coat" Deze regenjas, in het klas sieke „trench coat"-model, is gemaakt van Aquaperl, 100% katoen (Douma Wolf, Gro ningen). (regenkledingstof) plus een ideale combinatie, nl. een finish, die niet ook andere vloeï- wijn e.d„ afsttrot. Het weefsel behoudt deze bijzondere eigenschap ook na het wassen of che misch reinigen. Scotchgard Scotchgard alleen water stoffen, zoal DIJ ALBERT HEIJN wordt er in de chocoladefabriek in Zaandam ■LJ nu al onder hoogspanning gewerkt voor de tienduizenden letters, die op en om pakjesavond, op 5 december, op tafel zullen komen. Letters, grote en kleine, melk en puur, C's voor Corries en W's voor Willems in heel het land glijden in onafzienbare rijen over de lopende band, waar rappe meisjes voor de laatste fase, de verpakking, zorgen. Maar zó groot werd de vraag naar Albert-Heijn chocolade, dat kortgeleden, vlak na de vakan ties, een heel nieuwe chocolade- spuitmachine in gebruik geno men moest worden. Een chocola demachine (een wonder van ver nuft zeggen de A.H.-,,ontwerpers" voor de duizenden en duizenden letters en evenzo vele repen) die met 'recht de hof-drukpers van de Spaanse kindervriend mag he ten. Een supersnelle ..drukpers", waaruit in een tijd van achttien tot twintig minuten de A's en O's, de H's en T's en al de an dere letters „vallen". Meest ge vraagde letter: de M, waar schijnlijk omdat er zoveel Moe ders zijin (en zovele gulle vaders). Iedere Albert-Heijn letter is even zwaar, dat als troost voor de weinige Isaaks en Jochems! De weg van chocolade als vloeibare, kleverige massa naar de kaarsrechte repen en smakelijke Sint Nicolaasletters mag dan maar een „stief" kwartiertje du ren, letters en repen ondergaan in die tijd wel een uitvoerige be werking. In vormen, die daarvoor speciaal op een hogere tempera tuur zijn gebracht, schuift de cho colademassa over de transport- band. De machine zorgt ervoor dat luchtbellen uit de chocoladerepen en letters in wording verdreven worden. En met zes vormen te gelijk gaan dan de letters of re pen in de koelkast om afgekoeld te worden. In deze kast heerst een temperatuur van vier tot zes gra den (boven nul). Na de koeling volgt het automa tische transport naar de inpakafde- ling. De repen krijgen de bekende wikkels. Maar voor de letters zijn er twee mogelijkheden; de plastic zak of het vertrouwde kartonnen doosje met letteraanduiding. Het plastic zakje, waarin aan de bovenzijde een gaatje wordt geperforeerd, waardoor ophan ging er.van mogelijk wordt, geeft de letter een eigen „gezicht". Het doorschijnende zakje vertelt koopster en verkoopster onmid dellijk welke letter van het alfa bet „onder handen" is. En steu nend op de praktijkvraag worden de voorraden letters aangemaakt. Dubbele capaciteit Albert Heijns nieuwe chocola- despuitmachine een indrukwek kende machinerie, betekend een belangrijke aanwinst. En daardoor kan het komen, met minder per soneel tot grotere produktie, de nieuwe machine levert tweemaal zoveel repen en letters of wat voor chocolade-artikelen ook af dan de oude. Nog werkt de chocolade-afde ling op volle toeren voor St. Ni- colaas. Maar spoedig al beginnen de Kerstartikelen en daarna de Paaseitjes. Daarnaast blijft de produktie van repen, waarnaar de vraag 6teeds blijft toenemen! In twintig minuten van chocola demassa tot -letter, op 't heerlijk avondje zullen weinigen daar aan denken. Maar toch maakt Albert Heijns nieuwe chocolade machine het mogelijk, dat de goedheiligman zijn „love-let- ters" met zo gulle hand kan richten tot al zijn gunstelingen in heel het land WAAR DE SPORT EN DUS DE MODE in de sportkleding in het huidige leven zo'n belangrijke plaats innemen, is het wel interes sant om eens terug te gaan naar vroeger tijden om een vergelijking met het heden te kunnen maken. Van oudsher is de man degene geweest die de sporty in deze of gene vorm beoefende en vooral bij de Grieken en Romeinen nam deze sportbeoefening een zeer belangrijke plaats in. De vrouwen kwamen daar niet aan te pas. Behalve de Amazones die wapens hanteerden en te paard streden waarbij het hun bedoeling was de mannen te overheersen. Deze min of meer mythologische figuren worden dan ook afge beeld met korte plooirokjes waardoor ze de nodige bewegingsvrijheid hadden. Eeuwenlang doen vrouwen niet aan sport, ze zitten hoogstens in dameszit op een paard of een ezel en daarbij dragen ze hun normale kleding. £R zijn tijden dat zij er, dank zij die „normale" kleding, een sport van maken om veel vuldig met élégance te bezwij men Schaatsen met blote armen In de Empire-tijd kwam het voor dat de dames en heren op de schaats verschenen, de eersten in uiterst dunne, lange gewaden met korte mouwend), de laatsten met hoge hoed en lange pandjesjas. Pas in de Biedermeiertijd zieri we dan de eerste rijkostuums voor beide geslachten. Mevrouw droeg een bijzonder wijd. slepend gewaad, met hoge kraag en enor me pofmouwen en een hoge hoed waar een reusachtige sluier met lamfers omheengedrapeerd was. Natuurlijk ontbrak een coquet rijzweepje niet. Haar partner droeg een sterk getailleerde re dingote („riding-coat") plus hoge hoed en sporen aan zijn gelakte laarzen. Het was alles uiterst ro mantisch en bijzonder onprak tisch! In deze tijd zien we voor de heren ook de eerste jachtkos tuums, altijd weer met de onont beerlijke „hoge zijden"! In 1888 bestond het „schaats- kleed" uit een rok met een ..queue de Paris", een streng ge tailleerd langvallend jasje en een soort bolhoedje naar Engelse trant. De heren droegen geruite korte, nauwe broeken, militaire jasjes van hetzelfde materiaal en bij voorkeur een pelsmuts. Geen vrouw ging ooit alleen schaatsen: ware zij onverhoopt gevallen, dan zou zij met deze rokkenvracht nooit alleen heb ben kunnen „opkrabbelen"!! Maar reedis nadert de twintig ste eeuw en de veranderingen op het gebied van sport en kle- Kip uit de diepvries, op talloze manieren klaar te maken. Altijd even lekker! Kippeponlet uit de diepvries. Voortreffelijk voor soepen, ragouts, koude hapjes. dubbel spiraal gegarandeerd 1000 branduren maximale lichtopbrengst stukken voordeliger dan elders 40 Watt 60 Watt naar keuze per stuk 75 Watt per stuk 69 100 Watt per stuk 75 150 Watt per stuk 98 ding voltrekken zich (zoals al les in onze dynamische tijd) in een steeds rapper en ingrij pender tempo. De „reform-tijd" Dames gaan baden! Och, och! Ze dragen de vreemdste pakken met stroken, lange pijp jes, reusachtige gedrapeerde ceintuurs met strikken en flod dermutsen", ze laten zich met koetsjes de zee inrijden, opdat het mannenoog ze niet zal zien... maar het begin is er! Vandaar naar fietsen in een fietspak met een soort plusfour, een jacket met omvangrijke bo- venmouwen en een kleine „ca- notier" boven op het hoofd is één stap. Die „canotier" is eigenlijk niets anders dan de Engelse heren-strohoed (bij ons beter bekend als „bloemkool"). De mannen zijn inmiddels ook aan worstelen en atletiek gaan doen in een soort tricots, terwijl de Engelsen dan al het klassieke ,,cricket"-tenue kennen. En hop la!.... daar komen de auto's! Hoog, open en rijdend in het enorme tempo van 15 km per uur. Nu wordt men praktisch, want de wegen zijn nog slecht en men rijdt als het ware in stofwolken. Gevolg: zeer lange* wijde stofjas sen die alles goed bedekken, reus achtige .stofbrillen, maar de da mes blijven behaagziek en zouden om geen prijs hun immense hoe den met veren en bloemen thuis laten en dus worden ze met veel sluiers om de kin vastgebonden', zodat deze windvangers veilig verankerd zijn! Rokken tot de enkels In 1913 waren er al overschrok- kenen die aan skilopen deden. In een soort mantelpakken met lange nauwe kokerrokken, enorme bij passende stola's om de hals geslagen. Het vallen en opstaan zal wel een karwei geweest zijn. De grote ommekeer komt met de Eerste Wereldoorlog wanneer de vrouwen achter het front wer ken, gewonden verzorgen, am bulances gaan rijden. Deze om mekeer werkt na de oorlog in versneld tempo door. Kort haar, de sigaret, uitgaan, charleston! En sport! Gericht op de praktijk De sportkleding van onze tijd is echter vóór alles gebaseerd op de praktijk. Welke eisen stelt een sport? Wat draagt men als men snel wil zwemmen? Atletiek wil beoefenen, wil tennissen? Op een scooter wil rijden of op zo'n moderne „race-brommer", als men paard wil rijden, op con cours wil springen of gaat jagen? Kleding waarin men zich vóór alles los, vlug en gemakkelijk kan bewegen. Kleding gemaakt van materialen, die licht, ijzer- sterk, eenvoudig in het onder houd zijn en onze lichaamstem peratuur op het vereiste peil houden. Bij het tennissen, het schaat sen, het ijsdansen: de gemakke lijke bevallige, korte, wijde rok jes, bij het skiën; de gladde nauwe fuseaux waar de sneeuw bij een eventuele valpartij zo af glijdt; bij het zwemmen de wol len, gladde badpakken die het mogelijk maken dat men als een bruinvis door het water glijdt. De honkballer is beschermd door beenkappen, „padding", helmen, de „golfer" zpl zich in sobere, klassieke Engelse stijl kleden. De modieuze tendens is ech ter altijd aanwezig en uit zich vooral in „aprés-ski", in ver sieringen en kleuren van ten- nispakjes, schaatsensembles, in twin-sets, jackets en natuur lijk in onze 'veel geprezen re genkleding, die sportief en draagbaar en toch aantrekke lijk behoort te zijn omdat we er nu eenmaal allemaal zo'n groot gebruik van moeten ma ken! (Advertentie) Met het H-plan voor slechts 950. Gaat u nog een haard kopen om al leen het woonvertrek te verwarmen en in de overige vertrekken te ver nikkelen van de kou Natuurlijk niet! Dat is immers even ouderwets als het gesleep met alle mogelijke petroleum of andere kacheltjes zonder afvoer. Door het H-plan Is de hartewens van tienduizenden toekomstige bewoners van een nieuw te bouwen eengezins woning. flat, maisonette of biuntgalow in vervulling gegaan. Namelijk een huis dat geheel centraal verwarmd is! Dit is nu niet alleen meer wegge legd voor de zeer welgestelden. Laat het Hoenson kanalensysteem in uw woning aanleggen en bestel voor 950 de Hoenson safe-air centrale-lucht- verwarming. Ja. u leest het goed. Géén duizenden guldens, maar door de enorme vraag en grote produktie die daar het gevolg van is, voor slechts 950 het H-plan centrale-ver warmingssysteem voor uw liele huis! Een prijs zo laag dat zelfs verwar- mings-deskundigen dit niet voor mo gelijk hielden. Vanwege deze excep tioneel lage prijs komt het weieens voor, dat men hoort vertelen dat het H-plan geen volwaardig centraal ver warmingssysteem is. Zij die dit be weren doen dit alleen om u een in stallatie van duizenden guldens „aan te praten". In de praktijk is immers gebleken dat de Hoenson technisch werkelijk volmaakt is en niet verge leken kan worden met meerkamer- verwarming, waarmede behalve het woonvertrek nog enkele andere ver trekken verwarmd kunnen worden. Met het H-plan verwarmt u namelijk voor nog géén gulden per dag niet alleen het woonvertrek, maar het he le huis! Ter voorkoming van misver standen delen wij nog mede dat het H-plan o.a. beschermd is door het Ned. octrooi nr. 79423, zodat door geen enkele andere fabriek dit sy steem kan worden geïmiteerd. Natuurlijk wilt u- alles over het H- plan te weten komen. Stuur nog van daag een briefkaartje aan Hoenson Amsterdam. De interessante H-plan brochure wordt u dan gratis toege zonden. BESLOT TJET moet in een van onze Limburgse dorpen ge beurd zijn. Sinds enige weken opereerden hier ijveraars van een bepaalde vereniging. Zij klopten aan iedere deur en staken hun verhaaltjes af. Zo ook bij madame X, een mijn werkersvrouw, die op dat ogenblik juist de was had opstaan. Zij luisterde daarom maar half, liet zich het propa- gandablaadje in handen stop pen en beloofde, dat zij er met „de man" over zou praten. „We mogen dus over een paar dagen terugkomen?" vroeg de propagandist. „Dat is goed", antwoordde madame X opgelucht. Natuurlijk vergat zij om er met „de man" over te praten, hetgeen haar eerst te binnen schoot, toen de bezoeker enige dagen later weer voor de deur stond. „En", vroeg deze opge wekt, „hebt u er met uw man over gesproken, mevrouw?" „Ja", loog zij, „maar hij vindt ook' dat we toch maar bij Albert Heijn moeten blijven." INGEVOLGE de bepalingen van de E.E.G.", zo staat het telkens weer in de krant. Want steeds meer wordt de Europese Economische Gemeenschap reali teit en gemeengoed bij miljoenen burgers. Veel gehoorde mening van veel huisvrouwen, echter: al die na oorlogse instellingen en instan ties: Euromarkt, E.E.G., ge meenschappelijke markt, de Zes van Europa of hoe zij verder aangeduid mogen worden zijn mij te ingewikkeld. Ik houd mij liever bij mijn keuken... Mag de huisvrouw zich dan misschien van de E.E.G. „distan tiëren", de Europese markt doet het niet van de huisvrouw! Want de talrijke en stellig wel gecompli ceerde afspraken, die vertegen woordigers uit Frankrijk, West- Duitsland, Italië en de drie van de Benelux maken, houden ook verband met de keuken. Neem nu doperwten! Ver verwijderd van de con ferentiezalen? Geen sprake van, want be halve over economische, fi nanciële en monetaire aange legenheden, spreekt men bin nen de Euromarkt ook bijv. over doperwten. En het re sultaat: een nieuwe indeling in soorten, die ook de huis vrouw in Nederland raakt. Zoals bekend heeft de Indeling in grootte van de doperwten, voordat ze ingeblikt worden, plaats door een zeef met ronde zeefgaten. De regelingen, die in de lid-sta- ten van kracht zijn, lopen te zeer uiteen dan dat ze een vergelijking van waren en met name van dop erwten mogelijk maken. Daarom zijn de ledenverenigingen van de Europese Organisatie van Groen- tenconservenindustrieën, die re presentatief zijn voor de produk tie van doperwtenconserven in hun landen, het eens geworden over het gebruik van dezelfde zeefmaten voor doperwten. Dit betekent in de praktijk voor de huisvrouw, dat in de E.E.G.-landen doperwten alleen ingeblikt worden in de volgende sorteringen: extra fijn, zeer fijn, fijn, middelfijn en „mid del". Voorheen waren er in plaats van „middel", de soorten middel I en middel 11. De nieuwe indeling heeft een verschuiving in de „formaten" ten gevolge, maar in feite gaat het hier om verschillen in frac ties van een millimeter. Albert Heijn volgt deze ontwik keling, maar geeft er de voor keur aan om voor de sortering „middel" de benaming „middel II" te handhaven. Wanneer in het vervolg de Ne derlandse huisvrouw bij Albert Heijn doperwten koopt, zal zij een keus kunnen maken uit bo vengenoemde vijf soorten en daarmee wordt ze, misschien on bewust, toch geconfronteerd mét een stukje Europese integra tie. Uw visite, uw vrienden, uw kennissen, zij zullen het óók van u zeggen m§: Koffie zetten, dat kunt u. Maar veel, zo niet alles, 8 tf> liangt toch af van de kof- ïïe die u gebruikt. Daar- llVlIHv om: probeer eens AH- Vacuum-Koffie, de meest verse koffie die u zicb maar wensen kunt. Want AH-Vacuum-Koffie is direct na het branden luchtledig verpakt. Versheid en aroma zitten in het blik verzegeld. Als u zo'n blik openmaakt (pffft! zegt het), ruikt u meteen de volle geur van verse koffie, zo krachtig dat u zich midden in een branderij waant. Brandverse koffie, vers gezet, kan het lekkerder? Probeer het en iedereen zal over üw koffie roepen! V0L- MILD- MUD- PITTIG AR0MATISCH KRACHTIG GEURIG Goudmerk Roodmerk Groenmerk Paarsmerk vacuumblik vacuumblik vacuumblik vacuumblik 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram -■ 20 heeft de 4 lekkerste koffies WELE SPORTEN paren snelheid aan vaardigheid en zij zijn daarom dan niet alleen voor mannen zeer geschikt maar ook voor vrouwen. De balspelen voorzover het dus spelen betreft die de bal met de hand voortbewegen over het speelterrein zijn sporten waarbij vrouwelijke bevalligheid en vrouwelijke lichaamsbouw prachtig tot uiting kunnen komen. In de oudheid speelden de vrouwen balspelen en toen de roemruchte Odysseus als schipbreukeling, op het eiland Scheria aanlandde speelde de koningsdochter daar met haar hofdames een balspel aan zee en het ontroerde de zwerveling zeer: de bevalligheid dezer jonge vrouwen greep hem geducht aan daar op het subtropische strand. VEEL meer deden de vrouwen in die verre dagen niet. Hier en daar wierpen zij wel eens de speer en dat dan nog meer até militair® maatregel dan als sport en stellig zijn er ook vrouwen ge weest die de boog hanteerden. In ieder geval ziet men de godin van de jaciht van de Romeinen Diana de Grieken hadden een soort gelijke figuur in de gedaante van Artemis met pijl en boog en typisch jachtkostuumpje, begeleid door een troep honden, de boog zwaaien. Lichte atletiek Een sport die niet in over eenstemming is met de typi- s che-vrouwelij ke hoed anigh e- den en vormen, met haar ge aardheid en lichaamsbouw, is geen waarlijk-vrouwelijke sport. Dat komt ook tot uiting in de „officiële" indeling der sporten zoals die wordt toege past bij bijv. Olympische Spe en dergelijke krachtmetingen. De zg. „lichte atletiek" wordt daar als geschikt voor vrouwen erkend. Het gaat dan om hardlopen, om vèrspringen, om hoogsprin gen en dergelijke en daarin kan de schaduw kan staan van haar Russische rivalen, slaagde zij er toch in de kogel 12,620 m weg te stoten en wie zo'n kogel wel eens in handen heeft gehad en zelfs wel eens getracht heeft hetoer- zware ding van zich af te stoten, die zal erkennen dat „zelfs" een twaalftal meters een hele presta tie is. Uitzonderingen Over het discuswerpen en het kogelstoten door vrouwen is natuurlijk veel te doen ge weest. Waren het wel sporten die echt-vrouwelijk waren en moest men ze officieel als zodanig erkennen? Velen waren er tegen; méér bleken er vóór. Maar het zijn de eni ge takken van de zware atle tiek die voor vrouwen erkend zijn. Er zijn lezers die zich vrou wenvoetbal en vrou wenwielersport voor ogen halen. Telkens inderdaad leest men berichten over zulke „sportevenementen". „Fraaie" foto's van hijgend aandravende vrouwspersonen in meestal nogal krampachtige en onprettige li chaamshoudingen, verschijnen regelmatig in tijdschriften, al dan niet voorzien van olijke onder schriften. Wat het wielrennen aangaat; daar ziet men hetzelfde: afge beulde vrouwen kromgetrokken op fietsen en met woeste gezich ten, een weinig verheffend toneel. Dat alles verklaart dan ook dat de officiële sport zowel het voetballen als het wielrennen voor vrouwen afwijst en be slist niet wenst te erken nen. Zeer terecht. Noch de en® sportvorm noch de andere is in overeenstemming met de ge aardheid, de waardigheid en de lichaamsbouw van de vrouw. Beide misvormen haar tot een karikatuur van zichzelf. Ofschoon het discuswerpen en kogelstoten officieel door sportautoriteiten tot erkende sportvormen voor vrouwen zijn verklaard, zal menigeen die de actiefoto's der bewuste beoefe- naarsters ziet, toch wel eens twijfelen aan de juistheid van deze erkenning. Hoe het ook zij: het zijn de enige typische man- nensporten die vrouwen beoefe nen. Met dus de hoge instem ming van de openbare mening. 75 jaar...en aktiever dan ooft! VU^ER is er een aantal in- teressante Tornado-nieuw tjes. Allereerst een nieuwe schotelhouder, voorzien van warmte - isolerende plastic handgrepen. Hij is verstelbaar en dus geschikt voor diverse maten en modellen schotels. De schotelhouder is ver chroomd en verpakt in een zeer fraaie doos. Prijs f 4,25. Het tweede nieuwtje is een verchroomde „eiertang", die vooral opvalt door de fraaie moderne vorm. Prijs van dit handige apparaat is slechts f 0,75. Verder een doelmatige „was- ta,ng"! Deze tang is geplasti ficeerd, waardoor beschadiging van het wasgoed is uitgesloten De plastic handvatten zijn ge ribd, waardoor de tang zelfs met gladde zeephanden goed te hanteren is. Prijs 1,75. de vrouw zich zonder lichamelijk ofwel geestelijk geweld aan 'te doen, tot prachtige prestaties ko men. Er zijn echter grensgeval len die vóórkomen op het terrein der zware atletiek waar men wel eens gaat twijfelen en zich af vraagt of hier nu eigenlijk wel een vrouwelijk optreden gerechtvaar digd is. Wij doelen op het kogel stoten en het discus werpen. Beide vormen van atletiek zijn officieel onderdeel van atletiekwedstrijden voor vrouwen. En dat terwijl het toch zeer zware sporttakken zijn die enorme krachtsinspan ning en kracht ook vergen en die weinig van doen hebben met vrouwelijke bevalligheid. Ook al omdat men, wil men op dit ge bied tot topprestaties komen, zeer zwaar van bouw moet zijn en geweldig sterk en gespierd. Hoe groter kracht en gewicht men immers kan plaatsen ach ter de stoot of de slinger die of wel de kogel ofwel de discus voortstuwt, hoe beter het re sultaat zal zijn. Rusland blinkt in dit opzicht in deze sporten uit. Dus wat zijn vrouwen aangaat. Het land blijkt te beschikken over onvrouwelijk- krachtige vrouwen harde ar beid en volksaard zijn daarvan misschien oorzaken en deze zijn dan ook tot bijkans „angsti ge" prestaties in staat. Wat de mannen aangaat: namen als Bill Nieder, Pat O'Brien, Dallas Long zijn (niet-Russische) kogelstoters van internationale faam en zij verwierven op olympiades gou den, zilveren en bronzen medail les. Russische prestaties Hoe groot de prestaties van de Russische vrouwen zijn, kan blij ken uit de volgende getallen. In 1952 slaagde een Russische mejuffrouw Dumbatze men herinnert zich nog misschien haar bepaald-stoere verschijning er in (Helsinki) de discus liefst 57,040 meter ver weg' te slingeren. Een hele afstand als men weet dat bijv. een mannelijke topfiguur de Italiaan Consolini, niet meer haalde dan 56,980 meter. Wat het kogelstoten aangaat: in 1955 stootte ene mejuffrouw Zybi- na de kogel 16,670 meter en dat is heel wat als men bedenkt dat de geduchte O'Brien (een man dus) tot 19,060 meter kwam. In ons land wist zitfh mejuf frouw Van den Bos ook duchtig te weren met de kogel. Ofschoon De Russin Tamara Press, Europees kampioene kogelstoten met zij ln geen enkel opzicht in een worp van 18,55 meter. m

Allerhande | 1962 | | pagina 5