CAISSIÈRE: gastvrouw van de zaak uit bello Italia VOOR U SMEERT. HET ABC YAN DE Verlanglijst gevraagd GEKOESTERD Inderdaad «tllh §11 VITOL 1." 1.' 1." J .3 J Opleiding in „rijdende school" h'i De Bahama's Bahama's, België, Bolivia België Bolivia jBriefkaart naar Zaandam Ie4' Uh/ i/z Su. èygf-b&t tu - i Afatv 7 DENK EVEN NA UW BOTERHAM SEPTEMBER 1962 ALLERHANDE Snelheid Charme Persoonlijkheid V riendelij kheid Men denkt wel eens: och, je gaat maar achter het apparaat Kitten en de rest komt van zelf. Je slaat aan en er rolt een papiertje uit de machine waar alles op staat wat je wilt weten. Als je maar uit kijkt dat je niet misslaat. Zo is het natuurlijk niet. De caissières, die straks als eer sten in het land op de rijden de school van Albert Heijn hun opleiding voor de super-marts krijgen, zullen dat na afloop van de cursus kunnen beamen. Caissière worden vereist trai ning, kennis en vele andere zaken. Dit kan u de heer J. Enge len vertellen, specialist moder ne verkoopmethoden van de N.V. Nationaal Kasregisters: een goede caissière ben je niet zomaar, vooral niet als je in een zelfbedieningszaak komt te werken. Caissière zijn is meer dan het bedienen van een kassa al léén. Aan een caissière in een zelfbedieningszaak worden ve le andere eisen gesteld. Zij moet bijvoorbeeld beseffen dat zij gastvrouw is en daarom charme en persoonlijkheid be zitten. Zij moet de klanten vriendelijk te woord kunnen staan, behulpzaam zijn en hen raad kunnen geven. Vooral in zelfbedieningszaken is het im mers toch zo dat de caissière het laatste en soms zelfs het enige menselijke contact is van de klant met de zaak. De cais sière heeft juist hier een ver antwoordelijke positie. En dan de technische kant. Snelheid is daar een eerste vereiste, zegt de heer Enge len, die al een jarenlange er varing heeft met de opleiding van adspirant-caissières. Ze moeten snel zijn als de bank. Daarom ook is het noodzake lijk dat zij het register blind kunnen bedienen. Zonder te kijken en zonder zich om te draaien moeten zij de aange reikte en geprijsde artikelen kunnen aanslaan. Dat is snel ler en bovendien minder ver moeiend. Wie het blind bedienen niet beheerst, zal in de eerste plaats de prijs in zich moeten opnemen, die onthouden, zich moeten omdraaien en dan pas kunnen aanslaan. Wie zonder te zien kan aanslaan, behoeft niets te onthouden en slechts te reageren, zonder zich om te draaien. Dat lijkt een gering verschil, maar bij enige duizenden aan slagen per dag, gaan juist die kleine dingen meetellen, zegt de heer Engelen. Natuurlijk, de adspirant- caissière zal zich dat niet in een paar dagen kunnen aanle ren. Zeker niet op de registers van vandaag, die heel wat meer kennis en routine vragen dan die van een jaar of tien geleden. Maar belangrijk is dat de adspirant-caissières ook na de cursus volhouden en zich niet laten verleiden om van de blindbediening af te stappen. Na enkele weken oefenen kan men het onder de knie hebben en dan ziet men ook de voor delen. Nog enkele vereisten: snel kunnen inpakken en vlot kun nen wisselen. Dat alles bij el kaar waarborgt een snelle be diening van de klant. En de klant vraagt erom vlot te worden geholpen, juist in een zelfbedieningszaak. De caissière, die zich van haar taak bewust is, is degene die die wens in vervulling kan doen gaan. Zij immers is de gast vrouw voor de klant. MAM»*»-* Neem zes boterhammetjes, be boter ze aan één kant (Iheel dun netjes). Leg op ieder sneetje brood een stukje ham en daarop een plakje kaas. Bedek ieder broodje met een, eveneens bebo terd, sneetje brood en druk een en ander even goed aan. Vervolgens haalt u ieder dub bel broodje door het losgeklopte ei en u bakt ze in de koekepan, met boter, bruin en knapperig. Kaasballetjes OP 75 GRAM BLOEM heeft u evenzoveel boter nodig, 125 gram geraspte kaas (half parme zaan en half gruyère), vier eieren en een halve liter melk, veel vers gemalen peper en een flinke pan met frituur, waar de damp hijna af behoort te komen op het moment van het gebruik. Ten slotte paneermeel en, zo u dat zint, wat peterselie. óm te beginnen smelt u de bo ter (laat ze vooral niet kleuren) en daarna roert u er de bloem door. Als uw deegje klontloos is gemengd, gaat de melk erbij. Dat gebeurt op het vuur, want u behoort een droge deegmassa te krijgen. Zodra dat het geval is, gaat de pan van het vuur. Eerst gaan de eieren er stuk voor stuk bij, daarna de kaas en de peper. Als alles goed vermengd is, deponeert u het deeg op een geolied bakblik en laat het volmaakt koud wor den. Dat vraagt een uur of twee. Maak er met twee lepeltjes bal letjes van die u eerst door wat bloem haalt, vervolgens door los geklopt ei, daarna door paneer meel. De gloeiende frituur staat klaar. Resultaat: een heerlijk hapje bij een aperitief, fraai opgediend met wat peterselie, eveneens gefri- teerd. 1LTET gespannen aandacht zitten ze te werkende meisjes, die straks met de verantwoording over grote geldbedragen worden belast als zij achter de cassa's van de AH-SuperMarts zullen zitten. Nu zijn ze nog in opleiding bij de Rijdende Opleidingsschool van Albert Heijn, dié overal daar in ons land een tijdelijke standplaats zoekt,'waar jonge mensen een nieuwe toekomst in de AH-SuperMarts tegemoet gaan. U herinnert zich wel uit ons vorige nummer dat wij u voorstelden met ons mee te gaan op een lange wereldreis. Neen... helaas niet in werkelijkheid. Was het maar waar! Maar laten wij ons troosten: de reis die wij bedoelen (een echte reis voor smulpapen) is niet minder plezierig. En een reis, die twee voordelen heeft: hij is min der tijdrovend en minder kostbaar en ligt dus binnen ieders bereik. Laten wij dus vlug verder gaan volgens de letters van het alfabet. De vorige keer namen wij u mee naar enkele landen, die met een A begonnen. Nu is de B aan de beurt. Bananenpudding OM V ALLEEN MAAR EVEN de verhoudingen aan te ge ven (de werkelijke hoeveelhe den past u natuurlijk aan de behoeften aan), op tien mooie bananen heeft u een eetlepel gesmolten boter nodig, twee theelepeltjes nootmuskaat, hon derd en zeventig gram suiker en ongeveer een half ons bloem. U prakt de bananen zorgvul dig en werkt er de bloem, boter, suiker en nootmuskaat door. Daarna bebotert u een vorm en vult deze met de bananenmas- sa. Zet de vorm in de oven en bak het gerecht bij een middelmatige temperatuur gedurende een half uur en dan behoort de bovenkant een appetijtelijke goudbruine kleur te hebben gekregen. Deze bananenpudding laat zich zowel koud als warm genieten, bestrooid met poedersuiker of des noods versierd met dotten slag room....dat hangt van uw smaak of „eetcapaciteiten" af! Vlaamse worteltjes ]\7EEM JONGE, malse wortel- tjes en krab ze vooral niet! Was ze goed schoon, ontdoe ze van eventu-ele onge rechtigheden en smoor ze ver volgens in boter gaar en zacht. U heeft er vrij vqpl peper, een klein snippertje AstóïÜar- en er een weinig suiker bijgevoegd. Als ze de vereiste graad van gaarheid hebben bereikt, giet u er ongezoete, ongeklopte slag room over en al roerende laat u de worteltjes op groot vuur nog even koken in de room saus, die door dit koken natuur- lijk iets gebonden wordt. In die saus serveren. Zomer-rodekool f)P EEN RODE KOOL heeft u nodig twee a drie uien, zeven appelen, bouillon, wijn azijn, zout en peper en boter, margarine of reuzel (dat hangt van uw smaak af). U snippert de uien fijn en laat ze in een goede pan met de bo ter of het vet licht fruiten. Als de kleur u aanstaat, spreidt u er de fijn gesneden rode kool over heen waarna u er ongeveer een kwart liter bouillon bij giet. Zet de goed sluitende pan nu op een laag pitje en laat zonder roeren of keren de kool sudderen tot ze zacht is. Dan pas gaan de appelen, geschild, van het klok huis ontdaan en in parten gesne den, in de pan bij de kool even als een flinke scheut wijnazijn. U zout en pepert naar smaak en laat het geheel nog zo'n drie kwartier smoren. Het gerecht is helemaal gereed, wanneer al het vocht verdampt is. Rundvlees (Vlaams) TVfEEM MOOIE MAGERE OS- SELAPPEN en een dikke plak vet spek die. u in blokjes snijdt. Laten we zeggen dat u op een kilo osselappen, zo'n stuk of wat uien neemt: acht a Jainderdaad willen wij graag van u een verlanglijst hebben. Niet wat u misschien met Sinter klaas wilt hebben, want zover zijn zelfs wij in gedachten nog niet. Maar wel willen wij heel graag we ten, wat ow geheime wensen (en natuurlijk heeft iedereen die) zoal zijn. Wensen, die u misschien al heel lang koestert en met de ver vulling waarvan u dolgelukkig zoudt zijn. Wij willen dan graag alles in het werk stellen om aan deze wensen in het kader der PMC-premies zo veel mogelijk tegemoet te komen. Schrijf ons dus zo spoedig moge lijk, welk artikel (of artikelen) u graag in de lijst van onze maande lijkse premies opgenomen zoudt wil len zien. Ook bij dit systeem geldt dan: meeste stemmen gelden. En dit wil zeggen, dat wij dan die artikelen, waarop de meeste stemmen vallen, zo spoedig mogelijk als Premie van de Maand tegen een zo voordelig mogelijke prijs aan onze leden willen aanbieden. Doet U ook mee? Vul dan onderstaand for muliertje even in, knip het uit en lever het als u de volgende keer uw bood schappen in uw AH-filiaal doet bij de cassa of bij de bedrijfsleider in. Wij van de PMC in Zaandam zijn heel benieuwd, welke toekom stige premies er uit de bus komen! NAAM: ADRES: PLAATS: Mijn voorkeur gaat uit naar de volgende artikelen: l'I'l'Wl'WA»!' i'VW'W' l'W' DIT FORMULIER KUNT U IN ELKE AH-WINKEL INLEVEREN negen. Een ons boter of reuzel. Een schepje suiker, een eetle pel mosterd, ongeveer driekwart flesje bier (pils), zout, peper, tijm en laurier en een snee brood. Na de uien gepeld te hebben, snijdt u ze fijn. De osselappen braadt u aan tegelijk met de blokjes spek, de gesnipperde ui en met de boter of reuzel. Als alles appetijtelijk gebruind zout en pepert u naar smaak en u voegt er een laurierblaadje plus een snuifje tijm bij. Vervol gens giet u het bier in de pan en u strooit de suiker erover. Dan sluit u de pan en laat alles sudderen op een heel klein pitje. Af en toe keren en wenden zal het gerecht ten goede komen. Na een uur besmeert u de snee brood met mosterd en dan gaat ook die in de pan. U laat verder sudderen en smoren tot de lappen boterzacht en mals zijn en van zelfsprekend is de saus dan liöht gebonden en pittig. (Het brood (zonder korst) behoort er als het ware in te verdwijnen.) Uitstekend met gekookte aard appelen en bladgroente. Broodjes CTEL U WILT ZES van deze 1 heerlijke hapjes maken, dan heeft u daarvoor twaalf bijzon der dunne boterhammetjes no dig plus heel dunne plakken ham, zes flinterdunne plakken gruyère, boter, een paar eieren en een kwart liter melk. Klop de eieren los met de melk, een weinig zout en veel vers ge malen peper. Tongfilets O MELT ONGEVEER 125 gram *0 boter in de pan en voeg daar twee gesnipperde uien bij (ze hoe ven niet zo klein te zijn). Fruit ze gedurende een minuut of tien, zodat ze mooi goudgeel worden. En daarna gaat er een verkrui meld brood bij. Die broodkrui mels behoren wel drie soepkop pen te kunnen vullen. Onder voortdurend roeren laat u op hoog vuur die broodkrui mels meefruiten. Zeker twee mi nuten. Neem de pan van het vuur en laat even een tikje afkoelen, waarna u, ook alweer onder goed roeren, er één voor één vier ei dooiers door werkt. Daarna komen aan de beurt: twee eetlepels ongeklopte slag room plus een glas sherry, wat zout, peper, nootmuskaat en door goed te roeren heeft u dan een zeer bijzonder deegje gekregen, waarmee de tongfilets gevuld dienen te worden. U legt uw fi lets (neemt u liever tarbot, griet of kabeljauw? Daartegen is geen enkel bezwaar), op een platte schotel, spreidt de vulling erop uit en rolt de filets op waarna u ze met houten prikkertjes vast- steekt. Beboter een vuurvaste scheel, leg er de filetrolletjes in, en pepert nog een weinig, gie r wat sherry bij, leg er hier. en daar een klontje boter op en zet de schotel in de. niet al te gloei ende, oven gedurende een half uur. In die tijd, dient u de vis regelmatig te overgieten met het vocht in de vuurvaste schotel. Uitstekend met vers gekookte aardappelen en sla. Gepeperd varken daarin twee gesnipperde uien plus een teentje knoflook door een persje gedrukt. Laat de uien vijf minuten fruiten en roer, zo dat ze niet te bruin worden. Voeg er bij een pond varkenslappen, die in dobbelstenen gesneden werden, plus een eetlepel rauwe rijst. Het vlees behoort bruin en de rijst glazig te worden. Daarna gaan in de pan: twee gepelde, ontkernde en in stukken gesneden tomaten, een snuifje saffraan, wat zout en peper plus een fijn gemalen Spaans pepertje (als u dat niet heeft kan Cayen- ne-peper ook gebruikt worden), een kruidnagel, een snuifje ka neel en een kwart liter bouillon (kan van een blokje Goudbouillon gemaakt worden) GOUDMERK GROENMERK vol-aromatisch mild-geurig ROODMERK PAARSMERK mild-krachtig pittig y te M-te Zet het deksel op de pan en laat, als alles kookt, dit gerecht gedurende een half uur sudderen. Vervolgens gaan er in de pan: een stuk of drie aardappelen, ge schild en in blokjes gesneden, plus een, zo mogelijk, groene ba naan, eveneens gepeld en in schijven gesneden. Andermaal laat u het gerecht koken tot de aardappelen half gaar zijn, waarna er gemalen pinda's, een dessertlepel stroop en een tientje ongeklopte slag room bij gaan. U laat zolang sud deren totdat aardappelen en rijst gaar en het vlees botermals zijn, terwijl de ragout" van een heer lijke samenstelling is. Het ge recht dient vooral zéér gepeperd te zijn. Het is bijzonder voedzaam en u kunt er het best een frisse, gemengde sla na geven. PAS OP VOOR „VETGEVAARl" U heeft naast verzadigde vetten óók onver zadigde vetten nodig. Die vindt u voornamelijk in zonnebloem- en maisoiie. En.... in VitoL VItol bevat vijfmaal zoveel onverzadigde vetten als wat u anders op uw boterham smeerti Zet Vitol op uw ontbijttafel. Smeer elke morgen uw boterhammen met Vitol. En ervaar zelf: VITOL houdt u jong, levenslustig en gezond I beschermt u tegen „vetgevaarl" per blikje van 250 gram f. 1,06 voldoende voor een hele week gezond ontbijten. CROKLAAN - WORMERVEER IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH 's werelds best verzorgde citroen! Sunkist. Gekoesterd door de zon, de aarde en de lucht van Californië en Arizona. Gekoesterd tot en met de oogst tijd. Elke Sunkist citroen wordt zorgvuldig geplukt met gehandschoende handen. Voorzichtig gewassen. Bij zonder scherp geselecteerd - alleen het beste van de oogst draagt het Sunkist merk. Al deze moeite is lonend. Sunkist citroenen zien er rijp en stevig uit - bevatten meer sap en smaak dan elke andere citroen. Verwen uw gezin en uzelf vandaag nog met Sunkist citroenen. Uw groenteleverancier heeft ze. Sunkist e«n wettig gedeponeerd handelsmerk. v UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

Allerhande | 1962 | | pagina 5