Handmixer: goede hulp in de keuken Nu 15.000 Zwitserse handmixers f 2 Albert Heijn £h/&-zeem Kussa: nieuwe zomergroente Aan u de keus.... VOORPROEFJE UIT RECEPTENBOEK HOE KOM IK AAN MIJN PMC HANDMIXER? i, Sn^SPONS Albert Heijn Door lid te worden van de PMC foppen, mengen, «neden: zelfs 't 'Miste deeg dZ""Lpstuk^" 0"«1srecep^k 22S»ï"w u« CLUBPRIJS in Zo wordt u lid: y Ook deze premies zijn (tot nadere aankondiging) verkrijgbaar 75 jaar...en aktiever dan ooit O zo schoon, o zo snel een sterk stel Voor het eerst op de veiling Recepten Salade Gesmoord Kruidensaus Gebakken ALLERHANDE SEPTEMBER 1962 ALS grootmoeder een cakebeslag ging kloppen", zo begint het P.M.C.-handmixerboek, dat men bij de elektrische handmixer gratis geleverd krygt, „deed zij dat bjj voorkeur voor het open raam, want, zo dacht ze, dan ging het vlugger en zou het beslag luchtiger Worden. Het resultaat was altijd tweevoudig, nl. een cake zo lekker als alleen grootmoeder kon bakken eneen stel pijnlijke spieren die door een massage met zoete olie weer tot de orde moesten worden geroepen." Dit alles is nu gelukkig alle maal verleden tijd. De indus trie is voortdurend bezig om nieuwe hulpmiddelen voor de huisvrouwen te bedenken en te fabriceren waardoor het werk wordt vergemakkelijkt. Steeds meer huisvrouwen zijn tot de ontdekking gekomen dat de elektrische handmixer een van die hulpmiddelen is. UET LIDMAATSCHAP van de Premie - van - de - Maand-Club (kortweg aan geduid: PMC) is kosteloos en zonder verplichtingen. Het staat open voor iedere deelnemer aan het spaarsy steem van Albert Heijn N.V. Dit spaarsysteem houdt in, dat men bij elke gulden boodschappen (tenzij anders aangegeven) een AH-spaar- zegel kan kopen voor 10 ct. Lid van de PMC zijn zij, die een PMC-chequeboek hebben ontvangen. CHEQUEBOEK TNIT chequeboek wordt uitge-1 reikt bij inlevering van een met 490 AH-spaarzegels volgeplakt spaarboekje in leen AH-winkel. Men heeft dan f 49 gespaard, maar het chequeboek bevat cheques met een totale waarde van 52, zijnde de tegenwaarde van 49 aan zegels, ver meerderd met een vaste ren tevergoeding van ƒ1 en een winstdelingstoeslag van ƒ2. PREMIES ÏX/TAANDELUKS zullen voor de leden van de PMC één of meer premies worden gepubliceerd. Bekendmaking geschiedt in „Aller-Hande" en door middel van aankon digingen in de AH-winkels. BESTELLINGEN DESTELLING van premies kan geschieden door ge bruikmaking van één der be stelformulieren uit het che queboek. Bestellingen worden in volgorde van binnenkomst aan de leverancier doorgege ven. Deze garandeert leve ring totdat het gereserveerde kwantum van een bepaalde premie is uitgeput. Bestel formulieren worden alleen in behandeling genomen, in dien deze vergezeld zijn van het benodigde bedrag aan PMC-cheques. Een andere wijze van verrekening is uit sluitend mogelijk wanneer dit uitdrukkelijk is bekend ge maakt. Aflevering der premies geschiedt in geheel Neder land franco aan huis. Wat u er allemaal mee klaar kunt maken, daarvan zullen we U hier alvast een klein voor proefje uit het handmixerboek je geven: SCHUIM-OMELET MET KAAS 4 eieren - 100 gram gerasp te kaas - 2 lepels melk - 25 gram boter - peper en zout. Klop de eierdooiers met wat peper en zout en 2 lepels melk tot een gladde massa. Klop apart de eiwitten stijf en schep ze luchtig met de geraspte kaas door de eierdooiers (alles met de klopgarde op stand 3). Smelt 25 gram boter in de koekepan en laat de eiermassa hierin stollen. Dek dan de pan af met een ingevet deksel en laat de omelet in ongeveer 10 minuten aan één kant lichtbruin bakken. De omelet dichtslaan en serve ren op een verwarmde schaal. RABARBERMOES MET SCHUIMKOP 500 gram rabarber - 2 eie ren - 200 gram suiker. Van 500 gram rabarber en 100 gram siu'ker een normale rabarbermoes koken. Dit in een vuurvaste schotel doen en er 2 eierdooiers doorheen kloppen. Klop dan 2 eiwitten met 100 gram suiker stijf (alles met de klopgarden op stand 3) en be dek hiermede de rabarbermoes. Laat dit in de oven lichtbruin worden. AARDAPPEL OMELET 300 gram koude gekookte aardappelen - 4 eieren - 20 gram bloem - 1 uitje - noot muskaat - peper en zout - 2 takjes peterselie. Maak de gekookte aardappe len goed fijn en doe ze met het fijngehakte uitje en peterselie, een snuifje nootmuskaat, pe per en zout, en 4 eierdooiers in een kom en meng dit alles met de handmixer goed door elkaar (beslaggarden stand 3). Klop de 4 eiwitten volkomen stijf (klopgarde stand 3) en vermeng ze luchtig met de aardappelmassa. Bak dit alles als omelet. PARIJSE WAFELS 4 eieren - 150 gram bloem - liter melk -100 gram ge smolten boter - zout. Klop de eieren met een snuif je zout tot een gladde massa. Doe de bloem bij de geklopte eieren en voeg onder voortdu rend kloppen de melk toe, ter wijl het laatst nog 100 gram ge smolten boter door het beslag wordt gemengd (alles met de beslaggarden op stand 3). Bak de wafels in een ingevet wafel ijzer lichtbruin. Serveren met poedersuiker. POFFERTJES- BESLAG 250 gram tarwebloem - 25 gram gist - Vz liter lauwe melk - 10 gram suiker - zout. Los de gist op door ze met 10 gram suiker te vermengen. Doe de bloem in een kom en voeg onder voortdurend kloppen de lauwe melk, de gist en het laatst een snuifje zout toe tot een glad beslag verkregen is (beslaggarden stand 3). Laat dit beslag 1 uur rijzen. Maak de poffertjespan goed heet, vet hem in en bak de poffertjes vlug aan beide kanten goud bruin. Serveer ze zo warm mo gelijk met boter en poedersui ker. KOFFIEVLA MET HAZELNOTEN 1 dl koffie-extract - Vz liter melk - liter koffiemelk - 1 ei - 30 gram maïzena - 60 gram suiker -100 gram ha zelnoten. Klop 1 ei 30 gram maizena, 60 gram suiker met liter kof fiemelk goed door elkaar. Breng daarna Vz liter melk met 1 dl koffie-extract aan de kook. Voeg er dan al kloppende het eiermengsel aan toe en laat dit enkele minuten doorkoken (klopgarde stand 3). Maal 100 gram hazelnoten en meng deze door de koffievla als ze bijna is afgekoeld. U kunt deze vla garneren met stijfge klopte slagroom. CHOCOLADE- SOUFFLÉ 4 eieren -150 gram suiker - 35 gram cacao - liter kof fiemelk hoog vetgehalte) Doe 4 eiwitten met de helft van de suiker in een kom en klop ze met de klopgarde op stand 3 volkomen stijf. Klop dan 4 eierdooiers, V*. liter kof fiemelk, 35 gram cacao en de rest van de suiker tot een glad de massa en vermeng dit met de stijfgeklopte eiwitten. Breng deze massa over in een vuur vaste schaal en bak de soufflé een half uur in een matig war me oven. (De oven tijdens het bakken niet openen.) KAASSOESJES 2 eieren - 45 gram boter 60 gram bloem - zout - 200 gram kaascrème. Breng 1 dl water met 45 gram boter en een snuifje zout aan de kook en voeg onder voortdurend kloppen (beslag garden - stand 2) 60 gram bloem toe in één keer. Blijf kloppen tot het deeg als een bal van de pan loslaat. Klop er van het vuur af als het deeg iets is afgekoeld, één voor één de eieren doorheen tot een glad de massa is verkregen. Bak van dit beslag in een vrij war me oven in ongeveer Vz uur kleine soesjes, die u na afkoe ling vult met kaascrème. APPELCAKE 4 eieren - 200 gram boter - 200 gram suiker - 200 gram bloem of cakemeel - 2 gro te appelen - poedersuiker. Klop de. boter met de suiker tot een romige massa Voeg dan onder voortdurend kloppen •én voor één de eieren toe en klop alles nog 2 a 3 minuten goed door elkaar (beslaggar den - stand 3). Roer er het laatst de bloem of cakemeel door (beslaggarden - stand 1). Vul de beboterde en met bloem bestoven cakevorm met de helft van het beslag, leg er de helft van de in plakjes gesneden ap pelen op en bestrooi ze met «uiker. Hierover de andere helft van het beslag versprei den en de rest van de appel plakjes dakpansgewijze erop aanbrengen. Bak de cake in een voorgewarmde matig war me oven. BISCUITTAART 4 eieren -125 gram suiker - 50 gram bloem - 50 gram maizena - 1 pakje vanille suiker - zout. Klop 4 eierdooiers met 125 gram suiker en 1 pakje vanille suiker met de klopgarde op stand 3 dik en luchtig. Klop 4 eiwitten op dezelfde wijze vol komen stijf en schep dit met 50 gram bloem, 50 gram maize na en een snuifje zout door de geklopte eierdooiers. Vul met dit beslag een springvorm voor 2/3 en bak de taart in onge veer 40 minuten in een matig warme oven met veel onder- warmte mooi lichtbruin en gaar. SPRITS 200 gram boter - 300 gram bloem -125 gram basterd suiker - 50 gram kristalsui ker - 1 zakje vanillesuiker - Klop de boter tot room en klop er dan de suiker, de va nillesuiker en het ei doorheen. Voeg hierbij 4 eetlepels water en meng er de bloem doorheen met een mespuntje bakpoeder en wat zout (beslaggarden - stand 2). Laat het deeg uur rusten en spuit er dan met een gekarteld spuitstuk langwerpi ge koekjes van op het bak blik. Bak de sprits in een Vz uur in een matig warme oven. KRENTEN- BROOD 350 gram bloem - liter melk - 35 gram gist - 8 gram zout - 1 ei - 15 gram suiker -100 gram boter - 400 gram krenten - 150 gram rozijnen - 50 gram oranjesnippers - 100 gram sukade. Maak van de bloem, de melk, de opgeloste gist, de suiker, 1 ei, en de gesmolten boter een brooddeeg. Laat dit deeg 15 minuten rijzen op een warme plaats en meng er dan met de deeghaken op stand 1 de ge wassen krenten, rozijnen, oran jesnippers en sukade doorheen. Daarna in een ingevet bakblik nog 15 minuten laten rijzen. Met losgeklopt ei bestrijken en in 40 minuten in een hete oven bakken. JAAR Garantie f hulpstukken t ZVBWse,evprd: OteehÏÏen -i"ee klOBp.r. Makk,eeD room. voÓ«"Se^uorp^,^«» 1-MC.CMEQues <LfS c serenom- bij elke gulden bood schappen, kunt u een AH-spaarzegel a 10 ct kopen. voor een vol spaarboek je (490 zegels) ontvangt u het PMC-chequeboek ter waarde van f 52.-. de premies betaalt u met PMC-cheques. Haal het PMC-clubnieuws met alle inlichtingen in een AH-winkel, waar u tevens de show-modellen kunt bewonderen! FANTASTISCH VOORDEEL VOOR U dat zal ook uw conclusie zijn als u de CJLubprijs van de prachtige PMC- preiuies vergelijkt met wat u elders moet betalen voor gelijkwaardige kwalltelts-artikelen. 142 liter compressor koelkast m.diepvries- Arn vakengratis Jh/ groentelade tUti vergelijkbare Winkelwaarde 448.- Bestelno. 614 Vraag uitgebreide folder bij uw AH-winkel.Uboeftr 215 liter compressor koelkast ideaal voor ft Ar grote 411 h a gezinnen UUJt vergelijkbare Winkelwaarde 738.- Bestelno. 621 net reserveringsformulier naar één boekje te sparen 1 Zweedse Ihermoskan houdt warme dran ken 12 uur heet; koude - dranken Ik 24 u. koel. lui vergelijkbare winkelwaarde 29.5# Bestelno. 670 Luxe personen weegschaal 2 jaar garantie - dui delijke schaal- f\fl verdeling tUi* vergelijkbare winkelwaarde 39.75 Beslelno. 680 Bestuurbare rolschaatsen oersterk - geruis loos door dubbel gelagerde rubber lO wielen. 1 O vergelijkbare winkelwaarde 31.50 Beslelno. 660 Royale snelkookpan voor 4 6 personen. Gratis inzetbakjes en re- cepten- -IA boek. UT. vergelijkbare winkelwaarde 60.- Beslelno. 610 Verstelbaar droombed zeer solide uitvoe ring- ookals logeer bed- geschikt. 32 vergelijkbare winkelwaarde 52.5# Bestelno. 630 Grote tuinparasol 2 meter doorsnede. Fleurige banen met witte franje. QQ vergelijkbare Winkelwaarde 54.» Beslelno. 6SÖ BETER LEVEN alleen (n PMC-chemm. /NNLANGS werden op verschei- dene groenteveilingen in ons land voor het eerst belangrijke hoeveelheden geveild van een voor Nederland geheel nieuwe zo mergroente, n.l. KUSSA. Kussa is een enigszins komkom merachtige vrucht, die echter zo wel van samenstelling als van smaak aanmerkelijk van kom kommer verschilt. Kussa zaad wordt in Nederland geïntroduceerd door het selectie- bedrijf „Bulten Zaden" te Aalten. De teelt van kussa is zeer een voudig, terwijl de oogst overvloe dig genoemd maig worden. Dit draagt bij tot de zeer redelijke prijs waarvoor deze nieuwe zo mergroente onder het publiek ge bracht kan worden. Door het zeer slechte voorjaar is de oogst dit jaar iets later dan 2 en keus is er genoeg bij Albert Heijn! Geweldig groot is de sortering, bijzon der de zorg, die aan deze vleeswaren wordt besteed. Kom en kies uit worstjes-om- mee-te-nemen of lekkere dik ke plakken om-te-bakken of heerlijke vleeswaren voor de boterham. Fris gekoeld en da gelijks vers. AH voor kwali teit! Kies bijvoorbeeld uit Gekookte Worst 250 gram van 59 voor 55 Landworst 250 gram 98 Theeworstje 100 gram 59 Saksisch Leverworstje per stuk 65 Rookworst vacuum-vers zt 250 gram 95 Boterhamworst dikke plakken200 gram 45 Paté excellent 100 gram 49 Gesneden vleeswaren Berliner Leverworst 100 gram 39 Gelderse Ham 100 gram 49 Mager ontbijtspek zonder zwoerd 100 gram 39 Boeremetworst 100 gram 39 Gekookte Worst 100 gram 29 Palingworst 100 gram 39 Fijne Snijworst 100 gram 38 Casseler-rib 100 gram 69 Magere achterham100 gram 67 normaal het- geval zal zijn. De grootste oogst valt in de maan den juli en augustus. Kussa is van oorsprong een ge was dat thuishoort in tropen en subtropen. Door zorgvuldige se lectie slaagde „Bulten Zaden" erin een soort te kweken, die in ons klimaat een ruime oogst geeft zonder aan smaak of kwa liteit in te boeten. Vorig jaar werden op kleine schaal proeven genomen met het kweken van kussa. Als gevolg van het uitstekende resultaat van deze proeven kan dit jaar de eerste grote ikussa-oogst op de markt worden gebracht. Hier volgen een aantal moge lijkheden voor de bereiding van kussa, onderzocht door mevrouw R. Lotgering-Hillebrand. 3/4 1 grote kussa (ongeveer kg), enige lepels mayonaise, sand- wichspread of slasaus. Was de kussa, schil de vrucht en schaaf er op de komkommer- Schaaf plakjes van. Doe ze af wisselend met wat mayonaise, slasaus of sandwichspread in een slakom. Werk ze luch tig dooreen en maak de sa lade zo nodig naar eigen smaak af. Kussa laat veel minder vlug dan komkommer vocht los en kan dus gerust enige tijd voor het eten worden aangemaakt. 1 kussa 40 g boter, 1 eetle pel kerrie, 1 uitje of wat fruitjes, zout, aardappelmeel om te bin den. Was de kussa en snijd er 4 of 6 (als de vrucht vrij dik is) parten van. Schil ze en snijd ze in blokjes. Laat in een platte pan (bijv. de vleespan) de bo ter met de kerrie heet worden. Fruit hierin de gesnipperde ui of strooi er een lepel fruitjes in. Doe de blokjes kussa in de geu rige boter, verwarm ze zacht jes, opdat zich wat vocht uit de vrucht op de bodem van de pan kan verzamelen. Voeg als het vuur te hard gaat een klein beetje water toe om aanbranden te voorkomen. Schep de groen testukjes telkens voorzichtig om, opdat ze allemaal een ker- riebotersmaakje krijgen. Laat ze dichtgedekt 10 12 minuten smoren tot de kussa glazig is. Bind het vocht met wat aard appelmeel. 1 kussa, 2 bouillonblokjes, 40 g boter, citroensap of azijn naar smaak, 1 dl water, 2 volle lepels fijn geknipte groene kruiden zo als peterselie, selderij, kervel en bieslook, 40 g bloem. Was de kussa, snijd ze in lange repen en schil ze. Verdeel ze in stukjes van Vz vingerlengte. Los een half bouillonblokje op in 1 dl water en zet de kussa daarmee op een zacht vuur. Schud ze af en toe om opdat de stukjes alle tegelijk gaar worden. Giet het ontstane vocht af en vul het aan tot Vz liter. Los daarin de rest van de bouil lonblokjes op. Laat de boter smelten, roer er de bloem door en voeg bij- kleine porties tege lijk de bouillon toe. Laat de saus even doorkoken, maak ze op smaak af met veel groene kruiden en een paar druppels citroensap of azijn. Warm hier in de stukjes kussa. Natuurlijk kan ieder naar eigen smaak zout, peper of aroma toevoegen maar nodig is het zeker niet. 1 dunne kussa, 50 60 g bo ter, een lepel zout met peper en nootmuskaat gemengd of een le pel selderijzout, eventueel wat to matenpuree of tomatensap en fijn geknipte peterselie. Was de kussa, schil ze niet maar snijd ze aan plakken van Vz cm of iets dikker. Bestrooi elke plak met wat zout met peper en nootmuskaat of selderijzout. Laat ze daarmee even staan. Er loopt dan wat sap uit, dat eventueel kan worden opgevan gen en later op de gebakken plakken kan worden gedaan. Maak in een grote koekepan een deel van de boter warm en leg daarin zoveel plakken als er plaats hebben op de bodem. Draai ze tijdens het bakken tel kens om en leg de plakken die zacht zijn in een stoofschotel. Bak zo alle plakken en vul on derwijl zo nodig de boter eens aan. Kussa vraagt tijdens het bakken niet zoveel boter. Giet over de kussa in de stoof- schaal wat aangelengde toma tenpuree of wat tomatensap en strooi er wat peterselie o'^jr. Warm de plakken in dit geuri ge nat. Maak hiervan een hele maaltijd, door met de kussa wat soepballetjes gaar te ma ken en geef er droge rijst bij.

Allerhande | 1962 | | pagina 4