369 DUTTWEILER MERKWAARDIG GENIE PITTIG BONGO AARDBEIEN JAM Albert Heijn 59 OPLEIDING CAISSIÈRES IN RIJDENDE SCHOOL ii Bliksemsnel groeiend bedrijf: LIEBHERR De oudjes en de jongen - - Vele vijanden, maar veel meer vrienden STRIJDBAAR LEVEN TROM Albert Heijn GEMENGDE SLA BONGO-TUNE Max Woiski jr. verse aardbeien! Zijr-rj heiel OOGST AARDBEIEN "OP^ SAP per blikje 75 jaaren aktiever dan ooit! Gehaktsneetje PRIMEUR VOOR NEDERLAND Oud brood iu huis? 2 ALLERHANDE AUGUSTUS 1962 rjNLANGS OVERLEED EEN DER OPVALLENDSTE persoonlijkheden van Zwitserland en van Europa: Gottlieb Duttweiler. Bij zijn begrafenis stonden duizenden in de rij om hem de laatste eer te bewijzen. Wie was deze Duttweiler? In Zwitserland was hij zeer populair en wellicht is deze uitspraak van hem een der beste ver klaringen. Hij zei: „Het rendeert meer de méns in het middelpunt van het commerciële denken en handelen te plaatsen dan de ■frank, het pond sterling of de dollar TJIJ handelde zijn gehele leven vanuit het standpunt dat het kapitalisme als stelsel zich alleen kan handhaven als het zich vrij willig belast met de nakoming van sociale verplichtingen. Dit idee heeft hem, in 1941, zijn gehele bedrijf, een enorm voe dingsmiddelenbedrijf, MIGROS geheten, doen schenken aan zijn klanten in de vorm van een coöperatie. Hij stierf op 73-jarige leeftijd en had toen een buitengewoon strijd baar leven achter de rug. Niet alleen als leider van geweldige handelsondernemingen maar ook als politicus; hij had van 1933 een zetel in het Zwitserse parlement waar hij altijd opviel door grote roerigheid; een lastig man die onophoudelijk streed tegen bureau cratie en staatsbemoeiing. Klein begonnen Als zoon van de administrateur van een levensmiddelenbedrijf ge boren (1888), doorliep hij de han delsschool en kreeg een handels opleiding. In 1910 trad hij in dienst bij een groothandel, in 1917 was hij firmant van een zaak die vele filialen had in het gehele land. In 1925 stichtte hij MIGROS, het bedrijf dat een der bekendste werd van Zwitserland en dat te ver gelijken valt met onze grote Neder landse voedingsmiddelenbedrijven, waarvan Albert Heijn een der grootste is. Hij wierp de knuppel in het hoenderhok tot groot leedwezen van grossiers en andere tussenhan del door meteen reeds de ver koop van zijn levensmiddelen te beginnen met de record-lage han delsmarge van slechts 8 percent. Ook zijn distributiesysteem week geheel af van het gebruikelijke. Zo zette hij de toen nog betrek- kelijk-zeldzame Ford T vrachtauto in en maakte hiervan rijdende winkels. Dit kleine bedrijf groeide uit tot 383 filialen, waarvan 111 supermarts (Migros-Markte) en zogenaamde Kombiladen (Superet tes, waar men een nog groter sor tering artikelen kan kopen) en 284 zelfbedieningszaken alsmede 138 rijdende winkels. In 1960 bedroeg de gezamenlijke omzet 888 miljoen Zwitserse franken (en dat op een bevolking van 5 miljoen!). Met 22 aangesloten produktiebe- drijven en 14 bedrijfscentrales en magazijnen is het geheel nu het eigendom van 565.000 leden van de 15 regionale Migros-coöperaties. Lage prijzen Duttweilers gehele streven is er altijd op gericht geweest de klant, zijn klant, het beste te ge ven voor zo laag mogelijke prijs. Zijn scherp concurrerende tac tiek droeg er krachtig toe bij de levensmiddelenprijzen in Zwitserland op verhoudings gewijze laag niveau te houden. Zijn motto was: Massale omzet bij een geredu ceerde winstmarge. Niet alleen eigen fabrikatie stelde hem daartoe in staat maar ook een eigen transportonderneming en andere organisaties. Hotelplan-idee als het ritme van de U proeft het bi| 't eerste kopje: Bongo is pittig! Bongo is beter! En waarom? Omdat 's werelds fijnste en duurs-te koffiebonen er voor worden ingekocht. Supe rieure koffie uit de landen waar het ritme van de Bongo-trom klinkt, volgens de modernste methoden ge brand en verwerkt. familie- pot van 200 gram per pot van 50 gram Duttweiler bijv. was de oprichter van het wereldbekende Hotel- Plan dat zich bezig houdt met het toerisme en dat vele andere toe ristische organisaties tot voorbeeld is geweest. Luister tussen 19.00 en 19.15 uur elke maandag, dinsdag, donderdag en zaterdag naar de gespeeld en gezongen door op Radio Veronica (192 m) 75 jaar.... en aktiever dan ooit! Voorts stichtte hij Clubscho- len voor volwassenen, waar jaarlijks meer dan 100.000 „scho lieren" in meer dan 170 vakken werden onderricht. Hij richtte een Boek- en Grammofoon plat e n c 1 u b op. ..Ex Li br i s" geheten (200.000 leden) en voorts de Klubhaus-Konzert Or ganization. die de beroemdste orkesten en de grootste, kunste naars naar Zwitserland brengt en stichtte het park ..lm G.rünem" (Naar buiten) dat hij privé ver worven had, maar overdroeg aan het publiek. Hier werden de be faamde congressen gehouden die het moderne distributiesysteem van voedingsmiddelen tot onderwerp hadden. Verder gaf hij, voor zijn klanten, drie weekbladen uit: ,Wir Brückenbauer", (in het Duits), „C ons tr ui r e' (in het Frans) en „Azi one" (in het Italiaans) die, te zamen, een oplage hebben van een half miljoen. Daarmee houdt het niet op: hij gaf ook de stoot tot de oprichting van het onafhanke lijk dagblad „Die Ta t". GOTTLIEB DUTTWEILER nieuwe oogsl t *<J ALTIJD WEER EEN TRAKTATIE I aardbeien met slagroom nieuwe oogst Zomer in de keuken WANNEER U GEEN echte warme maaltijd wilt klaarmaken een coöperatie die erin slaagde het kartel van grote internationale oliemaatschappijen in Zwitserland te overwinnen en die daarmee de benzineprijs in Zwitserland de laagste van Europa maakte. Hij stichtte daartoe de oliemaatschappij F r i s i a AG in Emden (Duits land), een onafhankelijke olie raffinaderij en op geheel ander terrein de Secura, een ver zekeringsmaatschappij die de strijd heeft aangebonden met de sterk- aaneengesloten Zwitserse verzeke ringswereld. Nog meer In 1937 zijn daadkracht was ongelofelijk! vormde hij een combinatie van zelfstandige win keliers die vrijwillig toe konden treden. Het was zijn Giro- Dienst. De aangesloten kruide niers verkopen, behalve de pro- dukten die zij van Migros betrek ken, ook artikelen van andere fabrikanten etc. Eind 1960 waren er 44 winkels aangesloten in de Giro-Dienst. Steeds zocht Duttweiler wegen om nog meer grootomzetten te kunnen stimuleren. Hij zag daartoe een mogelijkheid in de M i g r o 1, Wonderman Nog is dit niet alles: Dutt weiler was ook werkzaam op cultureel gebied. Hij stichtte in ternationale Taal- en Vormings cursussen (in verschillende lan den) mede met het doel groter wederzijds begrip tussen de volkeren te kweken. Er was nog meer op dit terrein; het voert ons hier te ver. Begrijpelijk is dat deze won derman een onvoorstelbaar grote populariteit genoot in zijn land. Maar ook angst verspreid de vanwege zijn aangrijpen van toestanden die om verbete ring schreeuwden maar daar aan niet werden geholpen. Tot hij kwam. Zomer in de keuken Zomer in de keuken YOGHURTDRANK MET VRUCHTEN JAenodigd: i l yoghurt, 100 g aard beien, een kleine banaan, sui ker naar smaak 50 g). De aardbeien wassen en van de kroontjes ontdoen, de banaan schoonmaken. De vruchten fijn- drukken, door een zeef wrijven of met een mixer fijnmaken. De vruchtenmassa en de yoghurt dooreen mengen en met suiker op smaak afmaken. De drank luchtig kloppen. kunt u een voedzaam sneetje brood geven. Dat voldoet vaak meer dan alleen een „koude boterham". De gebakken kaas-sandwich of ham en -kaas-sandwich valt altijd wel in de smaak. Als afwisseling sneetje. 8 sneden brood, ±100 g ontbijtspek, 150 g gebraden gehakt of gehakt uit blik, 2 to maten, boter of margarine (pe terselie). De tomaten wassen en in plak ken snijden. Het gehakt in vier of acht dikke plakken snijden. Het spek uitbakken tot het krokant maar niet te donker is. Het spek uit de pan nemen. Het spek, de tomaten en het gehakt over vier sneden brood verdelen en de overige sneden erop leggen. De sneetjes even aandrukken en in de koekepan aan weerszijden bruin bakken in boter of marga rine. Desgewenst de sneetjes gar- I neren met (fijngesneden) peterselie. Albert Heijn komt de weg op met een rijdende school, die een gehakt- j klaslokaal „voor de deur" wil zijn! Dit betekend voor Nederland een primeur. En als eerste gemeente in het land de aanvragen zün er al ingediend zal Roterdam dit „leslokaal op wielen" huisvesten; in augustus, zo is het plan, begint hier de opleiding van jonge caissières, die straks in de moderne Super- Mart van Hoogvliet hun dagtaak zullen vinden. Amerika gaf hiervoor het voor beeld en Albert Heijn nam het als eerste in Nederland over, een rij dende school voor de opleiding van eigen personeelsleden, die ge lijktijdig nog voor verschillende andere doeleinden gebruikt kunnen worden. In Leiden wordt thans de laatste hand gelegd aan de omvangrijke oplegger, die in de eerste week van augustus in bedrijf zal worden gesteld. Dan zal voor de eerste maal voor tenminste zeven cais sières „de schoolbel" luiden in de 12 bij 3,5 meter grote school, die ingericht wordt in een oplegger en door een mobiele trekker van 3,5 meter telkens naar een andere bestemming vervoerd zal worden. School wil deze reuzen-com binatie op de eerste plaats zjjn. Maar daarnaast een centrale post, die sollicitanten de helpende hand wil bieden. Want de personeels- staf zal, door de nieuwe Super- Marts, die in de komende maanden in het land geopend gaan worden, zal aanzienlijk worden uitgebreid. Ver wacht wordt dat alleen al dit jaar circa 100 caissières zullen moeten worden aangetrokken. vast een en ander klaar voor een flinke sla, die de gaatjes wel zal weten te vullen. TAenodigd: 1 kg aardappelen, 300 g sperciebonen, een niet te grote komkommer, 3 tomaten, een uitje, 150 gr cervelaat- of plock- worst of salami, 2 hardgekookte eieren, ongeveer 3 eetlepels olie, H eetlepel azijn en 1\ eet lepel slasaus (zout, peper). De aardappelen en de boontjes schoonmaken, gaarkoken en laten afkoelen. De aardappelen in plak ken of blokjes snijden, de boontjes klein snijden. De worst in stukjes 9nijden, de ui snipperen. Al deze ingrediënten dooreen mengen en de olie, azijn en slasaus erdoor scheppen. Kort vóór het gebruik de komkommer en de tomaten wassen, evenals het ei in plakjes of blokjes snijden en met de rest van de sla vermengen. Zo nodig het geheel op smaak afma ken met zout, peper en/of slasaus. De sla garneren met enkele plak jes ei. WIJDEN S DE VOORBEREI- DINGEN van het jubileum van Albert Heijn, de datum daarvan viel op 27 mei j.l. kwam iemand op de gedachte om allen, die op dezelfde dag jarig waren als het bedrijf, een geschenk aan te bieden en ook allen die op dezelfde dag ge boren werden. De eerste vraag die gesteld werd, toen dit alleraardigste idee naar voren kwam, was: hoeveel zijn dat er wel niet? Dat was niet zo heel ge makkelijk na te gaan. Men ging van een stad als Amsterdam uit. Daar deed men navragingen op officieel niveau en men kwam tot de ontdekking, dat het in die grote stad neerkwam op 18 personen die op 27 mei 1887 geboren waren; dus precies 75 jaar geleden. Na nog wat nazoeken kwam men tot de conclusie dat het verwerkelijken van het goede idee om de 27 mei- 75-jarigen in het hele land te bedenken, wel uitvoerbaar zou zijn. HOEVEEL BABY'S Maar hoe zat het met de op dat ogenblik nog ongeboren baby's die, zoals dat heet, op 27 mei, het levenslicht zouden gaan aanschouwen? Dat was heel wat moeilijker immers! Hoeveel kleine schreeuwers zouden zich op die dag melden? Men schakelde hier deskundigen in en. hoewel deze alleen maar konden schatten, durf den zü toch wel te verklaren dat het zou neerkomen op een 500 tot 600 nieuwe wereldburgertjes. Of liever: nieuwe Neder- landertjes. HET RESULTAAT Hoe kwam het nu uit? Tot nu toe hebben 99 75-jarigen het jubileumgeschenk ontvangen. Het was een linnen zakje, waarin 75 harde glanzende guldens zaten. Op dit zakje stond in zwarte cijfers gedrukt: 75. Het geheel zat in een doosje dat voorzien was van een feestelijk wikkel. Dagelijks „druppelen" nog 75- jarigen, die op 27 mei 1887 geboren werden, binnen: men had er trouwens enkelen tientallen meer verwacht. Wellicht weten de „afwezigen" (nog) niets af van het geschenk van Albert Heijn. Misschien dat dit stukje hun de weg wijst „Vijf- tot zeshonderd baby's kunt u, zo ongeveer, verwachten op 27 mei", zeiden de deskundigen en zij vergisten zich niet ver. Het werden er tot nu toe 462! Al die baby's of liever hun ouders kregen een aardig zil veren sprookjescouvertje, be staande uit een lepeltje en een vorkje, dat verpakt is in een fleurige doos met leuke illustraties er op. OOK „BABY'S"? Dat sommigen het begrip „baby" wel eens niet heel duidelijk zagen, bewijzen enkele brieven die Albert Heijn ontving. Uit Hillegom kwam een kaartje van Tineke, Lea en Corrie Eist- geest die schreven: „Heden werd ons konijn ver blijd met de geboorte van acht mooie jongen". De datum was juist, de geboorte was werkelijkheid, maar desoort was niet de juiste. Het ging om mensen-baby's en niet om konij nen-baby's. Trouwens: konijnen hébben niets aan een zilveren couvertje. Om toch „iets terug te doen". I stuurde Albert Heijn de gezusters 1 Elstgeest (uit eigen magazijn) een ferme bos wortels. De heer Loman uit Almen in de Achterhoek (een prachtig dorp in een heerlijke omgeving overi gens) meldde, op een officiële vee-geboorte-aangifte de geboorte van een Roodbont vaarskalf ge naamd Geesje. De Vader van Geesje (het zal de lezer stellig interesseren) heet Boris 13535S en de moeder heet Geertje. Ook met dit geval wist Albert Heijn raad. Merkwaardig genoeg: er kwa men verrassend veel brieven uit het buitenland. Ook deze jarigen konden niet bedacht worden. Allen kregen een hartelijke brief. Maai daarbij moest het toch ook blijven Dat was ook het geval met de velen die vonden dat het jaartal 1887 al wei voldoende was. En de enkelen die „zomaar" eens fijn iets wilden hebben. Maar die laatste groep zc heeft de ervaring geleerd komt altijd weer te voorschijn als er iets „gratis te krijgen ia". FOTO BOVEN Een hoekje van de produktielijn van de Liebherr huishoudkoelkasten in Ochsenhausen. FOTO ONDERTwee van de acht Liebherr fabrieken, gelegen in Biberach met het fraaie nieuwe hoofdkantoor. f)E WESTDUITSE FIRMA LIEBHERR, die in haar fabriek te Ochsenhausen in de staat Württemberg tot nu toe per jaar zo'n 150.000 huis houdkoelkasten maakt, is een bedrijf met een korte, doch zeer stormachtige ge schiedenis. In 1949 namelijk begon Hans Liebherr aan de ver werkelijking van een idee dat hijzelf had ontwikkeld: nieu we apparatuur ter verge makkelijking en rationalise ring van bouwwerkzaamhe den. Zijn ideeën zijn zeer succesvol geweest, want thans staat hij aan het hoofd van de grootste fabriek van bouwkranen ter wereld, maar daarnaast heeft hij het werk terrein van zijn 5000 perso neelsleden tellende onderne ming uitgebreid tot allerlei andere produktieprocessen. In totaal telt het1concern waaronder als een der be langrijkste producten de Liebherr-koelkmt, thans acht vestigingen mi West-Duits- land met Biberach aan de Risz als hoofdzetel en buiten landse vestigingen in Ier land, Framikrijk, Zuid-Afri- ka en Oostenrijk. Dat de PMC-order zelfs voor Liebherr er een is van grote betekenis, staat buiten kijf. En dat Albert Heijn bij deze grote industrieel met zijn grote aandacht voor kwa- liteit_ aan het juiste adres is, J""t is al even zonneklaar. Meisjes, jonge vrouwen maar ook jonge mannen die in deze SuperMiarts bij Albert Heijn gaan werken, zullen in de rijdende school een eerste opleiding krij- gen.. Een belangrijk voordeel daar bij is dat de school geplaatst zal kunnen worden in de omgeving van een AH-winkel. Toekomstige personeelsleden kunnen daardoor direct reeds kennis maken met hun nieuwe arbeidsterrein. En de les- wagen zal daarvoor een uitnemen de „toegangspoort" blijken te zijn. De school op wielen wordt on der verdeeld in twee ruimten: het frisse, modern ingerichte en zeer praktische „klaslokaal", waar ze ven cassa's komen te staan en een door een vouwwand afgeschoten ruimte waar sollicitanten ontvan gen kunnen worden. Er komt een opklapbaar bureau in, een handi ge bank en bergruimten voor ad ministratieve bescheiden. Cassa's In de schoolruimte komen vaste en opklapbare tafels, waarop de cassa s komen te staan. In de wa gen is een speciale ruimte, waar in na afloop de cassa's opgeborgen kunnen worden. De oplegger rust "Stempels", want als de trekker Albert Heijn's eerste rij- straks in Rotterdam heeft gestationeerd, zal die voor gebruik elders worden ingezet. Na een of twee maanden wordt de od- legger weer „afgehaald" om nair waar de volgende Super- Mart komt en vervolgens naar SuperMart nr. 3 in Geleïn (LJ te worden gereden. Vervoer en on derhoud wordt door eigen krach ten verzorgd. Twee weken Natuurlijk kunnen ook andere opleidingen in de school gegeven worden, en kan die ook dienst doen als vergaderzaal. En moch ten de cursisten dorstig worden, een miniatuur-keukentje in de school op wielen maakt het zetten van koffie of thee mogelijk! Ook voor herscholing van personeel zal de rijdende school gebruikt kun nen worden. Nieuwe personeelsleden krijgen in de „schoolbus" een opleiding van twee maal vijf dagen. De leiding hiervan berust bij de heer J. C. Hali uit Zaandam; zijn zorg is het de nieuwe personeelsleden zo goed mogelijk op de praktijk voor te bereiden, terwijl daarnaast ook de reeds opgeleide caissières op deze school herschoold kunnen worden. 1I!IIIIIIIIIIIIII!IIIIIII|||||||||||||1I|I|||||||||||||||||||||||||||| llllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUHIIII,,, Opvallend in de rijdende school is de bijzonder efficiënte en smaak volle uitvoering en afwerking Daarbij zijn belangrijke facetten als geluid en lucht niet vergeten, er i« een luchtverversingsinstallatie aan gebracht, terwijl een speciale ge luidsdempingsvoorziening hinder lijk lawaai buiten de (school) deur houdt. De „schoolbus" zal, zo wordt ver wacht, in de praktijk zeker voldoen, zowel voor de werving als voor het bedrijfsonderricht. Commentaar van een jonge cais sière: Het is net een klein huisje. Ik zou er best in willen wonen. J~^ENKT u nog wel eens aan die ouderwetse en bijna ver geten „wentelteefjes?". Een bij zonder gezellige manier om van uw oude brood af te komen. U drenkt iedere boterham in melk met een losgeklopt ei en vanille suiker. Vervolgens laat u die broodjes een beetje uitlekken en bakt ze in boter goudbruin en 'cnappend, bestrooit ze met suiker en kaneel en dient ze onmiddel- ijk op. Natuurlijk hoeft niets u te letten om door de melk met ei ook nog een scheutje rum te mengen! CISKA VERHEUL

Allerhande | 1962 | | pagina 2