t ENSCHEDE (Haarlem) Wie sleept 750 gulden in de wacht pfffi VACOUMKOFFIE 1?° 9 Waar, naast elkaar, tientjes en PMC-cheques van de persen rollen Bij graveur begint elk bankbiljet l!2 1« - $0 Gespecialiseerd bedrijf van wereldfaam We doen een koelkastboekje open 145 Albert Heijn heeft de 4 lekkerste koffies Bij de heer J. Staphorst begon PMC-cheque van Albert Heijn WistU.. voor het beste ontwerp SCHAT VAN GOEDE ADVIEZEN EN RECEPTEN Garneringen voor koude schotels ALBERT KfMCHTlfiÊ Aspic-recepten Allerhande cocktails Ijsthee en ijskoffie ALLERHANDE MEI 1962 JJe cheques die uitgegeven zullen worden in verband met de oprichting van de Premie van de Maand Club (en waarover men elders in dit nummer alle gegevens kan lezen) zijn waardepapieren. Zij vertegenwoordigen elk een bepaald bedrag. De overwegend roodkleurige cheques zijn twee gulden waard, de blauwkleurige 5 gulden en de groenkleurige 10 gulden. TF7AARDEPAPIEREN zo W is dat na eenmaal moeten zodanig worden gemaakt, dat zij niet (of heel moeilijk) na gemaakt kannen worden. Met andere woorden: voor het ver vaardigen van waardepapieren dient men de beschikking te hebben over een gespecialiseer de drukkerij. Ons land bezit ruim een tiental drukkerijen die in staat zijn waardepapie ren te vervaardigen. Geen de zer drukkerijen is echter zo volledig uitgerust als het groot ste grafische bedrijf dat ons land rijk is: Joh. Enschedé en Zonen te Haar lem. Hier kan men elke op dracht op druktechnisch terrein de baas en dat wil heel wat zeggen, want de grafische en typografische afwerking van de meeste waardepapieren: bank biljetten, postzegels, aandelen, cheques, effecten en wat ver der al niet, stelt de hoogste Unieke drukken) Enschedé „maakt" dit alles. Enschedé „maakt" onze vader landse bankbiljetten, onze post zegels. Maar ook die van vele andere landen. Enschedé vervult in ons land de unieke rol van „particulier drukker" die werk doet dat in an dere landen door de drukkerij van de Nationale bank wordt verricht Zoiets geeft een bedrijf dat zal niemand verwonderen een ge heel eigen sfeer en allure. Wie er op bezoek komt ervaart dit reeds bij de ingang: daar staan gewapende bewakers, die de bezoeker door allerhande „sluizen'* (zichzelf openende deuren en ver trekjes met streng-controlerende geüniformeerden, die uw pasje inhouden bij binnenkomst en af geven bij vertrek) naar het oude centrum van het bedrijf, nu het representatieve bestuurshart van Enschedé, loodsen. tigheden aanbracht in randen en patronen. Toen ook kwamen die oude ver- zamelstukken uit het curiositei tenarchief van vroeger van pas: unieke lettertypes werden ge bruikt en op die manier slaagde men erin on-namaak-bare papie ren te produceren. 9 Eindeloze Tellen Natuurlijk maakt de aard van een groot deel van het drukwerk, dat Enschedé produceert, zorgvul dige voorzorgsmaatregelen noodza kelijk en dat betekent het inscha kelen van een deels gediplomeer de bedrijfspolitie (er zijn onbezol digde rijksveldwachters in dienst) alsmede het „afgrendelen" van die afdelingen waar „geld wordt gemaakt" en het voortdurend at tent zijn op mogelijke onregelma tigheden en andere bedreigingen van de veiligheid, technische ge heimen en wat verder ai niet kan voorkomen in een bedrijf dat zo wel voor bezitsverzamelaars als voor postzegelverzamelaars (om maar iets te noemen) zoveel be gerenswaardigs produceert Om een klein voorbeeld te ge ven: toen wij enkele tellen het drukken van eindeloze vellen nieuwe postzegels volgden, zagen wij hoe, tijdens het instellen van de machine die de perforaties tussen de zegels veroorzaakt, honderden zegels geheel ver keerd „getand" te voorschijn kwamen. Alle waren op dat ogenblik heel kort! juweel tjes, dromen, vervullingen van vele wensen van postzegelverza melaars. Zij zullen ze echter niet zien: onmiddellijk worden derge lijke foutdrukken uitgeschoten, zodat ze niet tussen de gave vel len terecht kunnen komen. De Staat heeft sinds de oprich ting van de Nederlandsche Bank het drukken van zijn bankbiljetten aan de firma Enschedé opgedra gen. blijven bestaan; toen werd zij verenigd met het Haarlems Dag blad en na de oorlog is daarin geen verandering meer gekomen. De mmiekrand 0 Ook bijbels Behalve waardepapieren drukt Enschedé ook bijbels, gezangboe ken en andere religieuze werken. Het is geen grote uitzondering als, op éénzelfde dag en in éénzelfde afdeling, zowel een evangelische gezangenbundel, de talmud, de koran en een missaal „het licht zien"; „van de persen rollen" zoals dat dan heet Voorts drukt Enschedé allerlei zakendrukwerk: kalenders, ge denkboeken, jaarboeken, prospec tussen en kunstcatalogussen voor tentoonstellingen, collecties en mu sea. Te veel om op te noemen. En dan niet te vergeten: PMC- cheques Het toeval speelt een grote rol in ons leven. Ook In dat van een bedrijf. Dat bewijst het volgend" verhaal; bet gant over de fameuze „muziekrand" van Enschedé. Maar óók over verzamr^aarsdr'ft d'e een der eerste Enschcdés had beheerst toen hli, van hier en daar. „uit curieusheid" dus „zomaar voor de grao" letters omkocht. In on bruik geraakte types en soorten uit vorige eeuwen en die ergens in zijn bedrijf (toen ook al op dezelfde plaats als nu geves tigd: het Haarlemse Klokhuis- plein) had opgeslagen. Niet alleen „curieusheid" had hem trouwens gedreven: zakelijk inzicht en de noodzaak om zijn lettergieterij zo ruim mogelijk te voorzien waren even grote facto ren geweest bij de aanschaf. Want Enschedé had zich uitge breid: het bedrijf omvatte, in 1780 ongeveer een drukkerij, een uitgeverij, een lettergieterij en het stadsdrukkerschap alsmede de krant. 0 Lettergieterij Die lettergieterij was voorwaar de voor een groot bedrijf. Want daar kwamen de letters vandaan die men zelf eerst met enor me moeite en kosten had la ten snijden door letterontwerpers. Voor die lettergieterij nu liet een der eerste Enschedé» (hij zag daar wel wat in) muziekschrift snijden door de stempelsnijder Fleischman. Dit was een uiterst kundig man en, afgezien Bedrijfspolitie houdt de hele dag een oogje in het zeil niet over bodig bij zoveel waardevolle zaken. van dit muziekschrift, sneed hij ook Romeins, Gotisch, Grieks, Maleis, Armenisoh en ander schrift. Het muziekschrift was een moeilijk en ingewikkeld werkje. En het werd geen succes. Met andere woorden: het muziekschrift van Enschedé bleef' ongebruikt liggen. Bij al die andere „curieuze" grond types van letters en dergelij ke. Een strop dus. Ja, wel In die dagen. Maar later niet. Want later werd deze strop de grondslag van de gehele drukkerij van waardepapieren, ikbiijetten. 0 Grote veranderingen Na 1790 veroorzaakte de Fran se revolutie grote veranderingen in het bedrijf. Men moest o.a. waardepapieren gaan drukken. Dat betekende dus dat men iets moest bedenken om namaak on mogelijk te maken. Men be dacht, dat men daarvoor misschien die halfvergeten mu zieknoten wel eens zou kunnen gaan gebruiken. Zo gezegd, zo gedaan: Enschedé paste op zijn waardepapieren de „muziek rand" toe. Het was een sierrand op geldswaardige papieren, die samengesteld was uit onder deeltjes van Fleischman's typo grafische muziek. Aangezien geen enkele drukker ter wereld de beschikking had over déze not$n, was het onmogelijk de papieren na te maken vooral ook omdat men, heel slim (men doet dat trouwens nog steeds!) kleine opzettelijke onregelma- 0 „Officieel" werk Zo begon het „officiële" werk van Enschedé. Het breidde zich uit en toen, na de Franse over heersing, het Koninkrijk der Ne derlanden werd gegrondvest werd dat meteen klant. Om te beginnen, wat de bankbiljetten betrof. De circulatiebanken in de toenmalige koloniën op Java, Suriname, Cura cao volgden het voorbeeld en het zelfde gebeurde ten aanzien van de opdracht voor de druk van eenmaal, een se rie postzegels (de eerste Neder landse partij; wij waren er niet al te vlug bij met onze postzegel) gedrukt in 's Rijks Munt .(waar de metalen munten nog steeds vandaan komen: kwartjes, gul dens, rijksdaalders) maar in 1864 kreeg Enschedé de hele opdracht en sindsdien is het bedrijf de eni ge drukkerij van postzegels ge-r weest. Enschedé kreeg ook hiermee een goede naam en dat verklaart waarom vele landen zowel bank biljetten als postzegels laten druk ken tn Haarlem. Wat de postze gels aangaat, laten de volgende landen verschillende (of alle) emissies bij Enschedé drukken: Columbia, Ceylon, Singapore, Pern, Portugal, Equador, Luxemburg, Jordanië, Ghana, Costa Rica, Suri name, Curacao, Nederlandse An tillen, Nieuw-Gninea en andere. Ook de bankbiljetten worden in vele soorten voor landen vervaardigd. verscheidene 0 Waterdicht systeem En hoe zit het met de controle op de druk van al dit „moois en begeerlijks"? Wat de postzegels aangaat: de Nederlandse P.T.T. verzorgt, als lid van de interna tionale „bond" van P.T.T.'s, de volledige controle van alles wat er gedrukt wordt. Een absoluut wa terdicht systeem maakt elke onge regeldheid onmogelijk. Dat geldt trouwens ook voor minder waar devolle werkstukken zoals bijv. de merken van lucifersdoosjes. 0 Natellen Wat de bankbiljetten aan gaat baseert men zich geheel op de telling: dus op de hoe veelheden papier die als grond stof worden toegewezen voor de druk. De tellingen vinden enkele malen plaats; ook een maal met de hand. Een goede teller doet zo'n 7000 stuks in een uur af. Te zamen met de mechanische tellingen bereikt men zo een vuurvast systeem en onwrikbaar-juiste gegevens. Zoals spreekt is deze con trole de basis van de waar depapierendrukkerij van En schedé. Want de eerste voor waarde voor. de opdrachtge ver is dat zijn waardepapie ren niet in vreemde handen terechtkomen. Vandaar dus ook de technische geraffi neerdheid waarmede waarde papieren worden ontworpen en gedrukt. Vandaar ook de soort papier die gebruikt wordt; cheques vragen heel apart papier waarop stieke me veranderingen onmiddel lijk waar te nemen moeten zijn. Vandaar dus de grote zorg waarmede men het produkt omringt (al dan niet met een revolver op de heup), i T"\E basis van de vervaardiging van waardepapieren is de „on-namaak-baarheid". Waardepapieren die elk drukkertje kan namaken zijn geen echte waardepapieren. Toen Enschedé, in de laatste jaren van de achttiende eeuw, zijn eerste waardepapieren drukte, maakte men gebruik van een unieke sierrand van muziek noten. Dat bleef zo tot de dagen, dat de fotografie de waterdicht heid van dat systeem onmogelijk maakte. ratuur als de echte waardepapier drukkers en -ontwerpers dan be hoeven zij er niet eens aan te be ginnen. fie dus, gedwongen een ander vuurvast systeem te bedenken. Men vond dat door toepassing van de ingenieus „in elkaar ge draaide" siermotieven, rozetten en dergelijke die men op elk bankbiljet en In elke rand van cheques (ook dde van de PMC) kan aantreffen. Ook het watermerk was een mo dern middel om ervoor te zorgen dat geen deugniet het eigen biljet zou gaan namaken. Verder is al tijd de papiersoort een der midde len geweest om de namaker af te schrikken. Valsmunters echter zijn buiten gewoon slim maar als zij niet beschikken over eenzelfde appa- „Lijntrekkers" Want bij het ontwerp al. begint de kunst van het drukken van geldswaardige papieren. Die ont werper dan maakt o.a. gebruik van enorme machines die eigen lijk niet anders doen dan lijntjes trekken. Het zijn de lijntjes die de kant-fijne tierelantijnen op elk bankbiljet etc. vormen* Zulke machines zijn zeldzaam. Zij zijn ook duur. Het ontwerp uitgevoerd door een staf uitermate deskundige en gespecialiseerde ontwerpers die dat kalkoen niét alleen met Kerstmis verrukkelijk smaakt? Maar dat je er ook heerlijk van kunt smullen op bijvoorbeeld een der pinksterdagen? Binnenkort zult u in de AH- filialen lekk er-malse boutjes van dit gevederde dier kunnen kopen. Zó uit de diepvries! Houdt u er alvast rekening mee als u eventueel tot de „vroegers" behoort en nü al plannen voor Pinksteren aan het maken bent. In de eerstvolgende Aller- Hande brengen we u dan een paar smakelijke suggesties. CISKA VERHEUL. tevens graveur zijn van de hoog ste klasse is nog maar één deel van het hele werkprocédé. Maar hier reeds past men de fijnste technische trucs toe die elk namaken onmogelijk maken. Dat geldt voor de bankbiljetten. Maar ook voor de cheques van de PMC. In een heldere ruimte werkt, onder leiding van de esthe tische adviseur, de heer S. L. H a r t z. de staf ontwerpers. Door hun handen gaat elk stuk waardepapier (postzegel, winkel- zegel, cheque of anderszins). De heer J. Staphorst is de man, die de cheques van de PMC onder handen heeft gehad. Èen bedaarde man. Dat moet ook wel: het graveerwerk een uitermate moeilijk preci- minder dan ƒ250, terwijl Albert jVTATUURLIJK HEBT u intussen ook al een groot pak Corn- Flakes bij Albert Heijn gekocht. En dan natuurlijk in een blanco verpakking. En als dit nog niet gebeurd is, stapt u dan maar vlug het dichtstbijzijnde AH-filiaal binnen om zo'n pak te kopen. Deze AH-Com-Flakes zijn niet alleen voedzaam en lekker. Uw zoon of dochter kan er ook nog een flink bedrag aan geld mee verdienen. HOE? Door zélf een nieuwe verpak king voor de AH-Corn Flakes te ontwerpen. Dit is namelijk de opzet van een grote teken wedstrijd voor de jeugd, met als dertig belangrijkste prijzen spaarbankboekjes met een flin ke eerste inleg. De hoofdprijs bedraagt niet siewerk dat gebeurt met een klei ne burijn en een loep en dat zich voltrekt op een metalen plaat. Dat wil dus zeggen: elke postzegel wordt rechtstreeks van het ont werp (op ware grootte!) opnieuw op ware grootte (maar nu spiegel beeldig!) overgegraveerd in de metalen plaat. Precisiewerk „Dat is bij een ontwerpje zo als dit", zegt de heer Staphorst en hij laat een zegel zien waar op een landschapje voorkomt met een Zaans molentje, „niet zo'n grote kunst, maar met een postzegel waarop bijvoorbeeld een portret voorkomt van zeg maar een persoon als Willem de Zwijger of zo, dat afkomstig is van een oud schilderij, daar wordt het moeilijker. Want dan moet elke lijn zo worden gegraveerd, dat ook de gelijkenis tot uiting komt. Dus zowel gelijkenis als stijl moet dan, in kleine lijnen die dikker en dunner, dieper en on dieper zijn, op een héél klein vlakje sprekend worden. En dan natuurlijk in spiegelbeeld. Hoe lang ik over zo'n soort postzegel doe? Dat ligt er na tuurlijk aan: soms kan het wel enkele weken duren". Heel apart vak Wie een PMC-cheque ln han den krijgt, moet deze -eens goed bekijken: de graveur J. Staphorst heeft er wekenlang over gebogen gezeten. Dat was dus toen die cheque nog spiegelbeeldig in een plaat werd „gekerfd". apart vak. Met heel, heel aparte moeilijkheden. Wees dus maar extra zuinig op uw P.M.C.-cheques! Heijn daarboven nog eens 500 aan auteursrechten zal betalen voor het ontwerp, dat wordt ge bruikt Vanaf 7 mei zijn de bij de jeugd zo geliefde Corn-Flakes in alle AH-winkels in een blanco verpakking verkrijgbaar. Hiervoor zijn deze winkels met in totaal 30.000 pakken bevoor raad. Op één kant van de witte doos staan de spelregels iuiae- lijk vermeld. Aan de andere kant zal de tekening moeten ko men. DRIE GROEPEN De ontwerpwedstrijd staat open voor alle jongens en meisjes tot en met achttien jaar. ln totaal zijn er drie leeftijdsgroepen, terwijl er voor elke groep tien spaar bankboekjes met bedragen van 250 tot 50 gulden zijn. De eerste groep wordt ge vormd door de kinderen tot en met 9 jaar, dan komen de jon gens en meisjes van 10 tot en met 14 jaar en ten slotte de wat ouderen van 15 tot en met 18 jaar. Voor elk van deze groepen ls er een hoofdprijs van 250, een eerste prijs van 200, twee twee de prijzen van 150, drie derde prijzen van 100 en vier vierde prijzen van 50. Bovendien zijn er nog honderden kleinere prij zen voor de inzenders, die wel een vermelding verdienen, maar toch net niet meer bij de prijzen vallen. SLUITING 14 JUNI Deze bijzondere tekenwedstrijd voor de jeugd sluit op 14 juni. Onmiddellijk daarna zal er uit de ongetwijfeld zeer vele inzendingen een voorselectie worden gedaan. Op de schouders van een deskun dige jury rust dan de zware taak de hoofdprijswinnaars aan te wij zen. In deze jury hebben personen zitting, wier naam deels een gro te bekendheid geniet en die ten gevolge van hun werkzaamheden competent zijn een juiste beslis sing te treffen. Het zijn de bekende schrijf ster van veel kinderlectuur, de geestelijke moeder van de Fa milie Doorsnee: Annie M. G. S chmidt. Verder dé ont werpster mej. G. d e W it en Pierre Janssen, conser vator van het stedelijk museum in Schiedam. Voorts zullen twee verpakkingsdeskundigen, de he ren G. W er nar s en E. Jon ker, eveneens deel uitmaken van de jury. Voor alle hoofdprijswinnaars wordt 4 juli een heel belangrijke dag, want dan zullen aan hen tij dens een feestelijke bijeenkomst de prijzen in aanwezigheid van de jury worden uitgereikt. UNIEKE KANS U ziet dus, moeders van Ne derland, welk een kans Albert Heijn uw kinderen biedt. Laat ze allemaal vlug een grote blanco doos met AH-Corn- Flakes halen. Het heerlijke, voed zame Cora Flakes-ontbijt zal ze de nodige energie en inspiratie geven, die ze in de komende we ken nodig zullen hebben om hun fantasie uit te leven in een ont werp voor een nieuwe Corn-Fla- kes-verpakking. Een ontwerp, dat uw kind mis schien in het bezit brengt van een AH-spaarbankboekje, dat een langgekoesterde wens ln vervul ling kan doen gaan: een fiets, een radio, misschien wel een brommer. Of een speciale vakan tietrip.... En wie weet siert binnenkort zelfs het ontwerp van uw dochter of zoon het pak Corn-Flakes, dat bij u Iedere ochtend op tafel staat? En ls dat niet iets om echt trots op te z(jn? snijd Radijsroosjes 'as grote radijsj ze aan de bovenkant in vieren of in achten, maar snijd niet tot onderaan door. Leg ze dan een kommetje met ijswater (wa- „Óprechte Haarltmiche' Het grafische bedrijf Enschedé (in de directie zetelen nog steeds leden van de familie Enschedé, nazaten van de oprichter Izaak Enschedé, die eigenlijk de Gro ningse naam Enscheda droeg) werd, in 1703, als zelfstandig be drijf ingeschreven in de gildeboe- ken van de stad Haarlem. De baas ging nog driemaal in de week werken bij zijn oude werkgever, de uitgever van de beroemde krant „De Oprechte Haarlemsche" die driemaal in de week uitkwam. Het was de oud ste krant ter wereld, aldus wordt aangenomen. Zij werd gesticht in 1697 en werd later de basis van het bedrijf van de drukkers En schedé (vader en zoon). Al in het midden van de eeuw was het, mede daardoor, het belangrijkste drukkersbedrijf in de stad. Tot ver in de negentiende eeuw bleef de „Oprechte Haarlemsche Cou rant" een der meest gezaghebben de dagbladen in ons land. Tot in de eerste jaren van de Tweede Wereldoorlog is de krant Steeds meer huisvrouwen stappen over op AH-Vacuum-Koffie. De reden is heel simpel: AH-Vacuum-Ifuffie is altijd een half uur geleden gebrand Altijd vacuum-vers! Het luchtledige f blik houd het aroma onherroepelijk vast. En ze is precisie-gema/.en (niet te grof, niet te fijn), dus economisch in het ge bruik. Voeg daarbij de bijzonder lage prijs Komaan, neem er eens de proef mee! Altijd vers (een half uur geleden gebrand) Precisie gemalen (niet te grof of te fijn) ER IS ALTIJD EEN SOORT NAAR UW SMAAK V ol-aromatisch GOUDMERK Vacuumblik 250 gram Mild-geurig GROENMERK Vacuumblik AH-Vacuum-koffie is zelfs lager in prijs dan welk ander kwaliteitsmerk koffie in pak. 250 gram Mild-krachtig ROODMERK Vacuumblik iV 250 gram Pittig PAARSMERK Vacuumblik 250 gram 1700R DE KOELKASTBEZITTERS en voor hen, die het binnen- kort zullen worden, is er een bijzonder praktisch en gezellig boekje. Het is onder de titel „Het koelkastboekje" uitgegeven door de Uitgeversmaatschappij C. A. J. van Dishoeck te Bussum. De schrijfster, mevrouw Heieen A. M. Halverhout, vulde het aan met tal van wetenswaardigheden rondom de koel kast, waar elke huisvrouw haar voordeel mee kan doen, terwijl het bovendien een schat van goede raadgevingen en „koelkast recepten" bevat. Bladert u even met ons mee? ter met een ijsblokje) totdat ze als „roosjes" open gaan. Radijswaaiers. Snijd de radijsjes overlangs in en leg ze dan in ijswater. Selderij krullen Neem hiervoor alleen de bin- nenste stengels van een bos Fran se bleekselderij. Schrap deze schoon en snijd ze in dunne reep jes van 10 cm, die niet tot on deraan toe worden doorgesneden. Leg ze dan in ijswater totdat ze omkrullen. Laat ze dan uitlek ken en bewaar de reepjes in een plastic zakje in de koelkast of in de groentebak. Wortelbloemetjes Schil een winterwortel en. maak er groeven in met de tanden van een vork, met een sambaltrekker of met de kartelrand van een huishoudschaar. Snijd de wortel dan in plakjes, leg deze in ijs water totdat ze omkrullen als bloemblaadjes. Bewaar de uit gelekte wortelbloemetjes in een plastic zakje in de koelkast. Vleesslaatje Van wat overgebleven vlees en koude aardappelen, te zamen met een of andere groente-uit-blik. ge mengd met mayonaise, maakt u een slaatje. Druk deze losjes in I natgemaakte vormpjes (kopjes, glaasjes of kleine plastic pudding- i vormpjes bijv.) en giet er een beetje snelaspic (zie onder) over, dat in het slaatje moet worden opgenomen. Zet de vormpjes in de koelkast en laat ze stijf wor den. Dompel ze dan even in heet water en keer ze om'op een scho teltje. Garneer de rand met fijn- geplozen sla of met veldsla of met stukjes tomaat, net zo als het uitkomt. Geef er wat mayo naise bij rond wanneer u denkt dat uw gasten hiervan houden. Fijqe aspic om slaatjes e.d. mee te omhullen 4% dl geurige bouillon (hoe u dit trekt weet u zelf wel, denk er alleen om dat bouillon-uit-de- hogedruk pan niet zo helder is als gewoon getrokken bouillon en daarom goed moet worden geklaard). 1 d 2 eetlepels kruiden- of wijnazijn, afhanke lijk van de sterkte - 18 g witte gelatine. Eenvoudige aspic (snel-aspic) 4i dl bouillon gemaakt van 2 bouillonblokjes of een half groot blokje 1 d 2 eetlepels azijn (zie vorige recept) 18 g gelati ne (weken en in de hete bouillon Melkcocktails Geeft u bijv. aan de kinderen en volwassenen voor het eten om de eetlust op te wekken. Per per soon rekent u op dl, een klein glaasje dus. Deze „cocktail" hoeft niet alleen van vruchtesap te worden gemaakt, maar kan ook met groentesap worden sa mengesteld. Alle ingrediënten moeten natuurlijk van te voren in de koelkast zijn gekoeld. Wat denkt u van: Grapefruit-cocktail (voor 1 glas) dl melk - 2 theelepels suiker - dl grapefruitsap-uit-blik, goed mengen. Sinaasappel-cocktail U dl melk - 2 theelepels suiker - M dl sinaasappelsap - goed mengen. Tomaten-cocktail 2 eetlepels kookroom - wat zout - Vz dl tomatensap - wat Engelse saus. Asperge-cocktail (volwassenen) 2 eetlepels kookroom wat zout - wat geraspte nootmuskaat - dl door de zeef gewreven soep asperges of aspergesoep (hebt u een elektrische sapcentrifuge, doe de asperges dan hierin, ze komen er als „aspergesap" uit). Deze beide dranken staan de laatste jaren nogal in de belang stelling en op een warme zomer dag ls een glas ijs-thee, dat kant en klaar uit de koelkast komt een zeer verfrissende drank. U kunt deze drank op verschillende manieren maken. IJS-THEE Sterke thee, liefst gemaakt van een geurige theesoort ijsblok jes citroensap of een in acht partjes gesneden citroen sui ker naar smaak. Maak de thee, laat deze niet lan ger dan vijf minuten trekken. Schenk haar dan in een koelkast kan (of in een fles) van de thee bladen af. Laat afkoelen. Zet de ze in de koelkast totdat de thee door en door koud is. Doe een ijs blokje in een glas, giet hier de koude thee over en geef er part jes citroen bij en suiker. Of doe er meteen gezeefd citroensap in wanneer iedereen daar van houdt. Doe nooit melk of room in ijs thee. IJS-KOFFIE (voor 1 glas) I „ijsco" 1 eetlepel oplos- koffie Vi eetlepel basterdsui ker 2 dl melk kaneel of cacaopoeder. Los de oploskoffie op in 1 thee lepel kokend waver Doe er dan de melk en de suiker bij. Zet de ze melkkoffie in de koelkast. Leg de „ijsco" zolang in het vriesvak. Haal het ijs uit de verpakking wanneer dit nodig is. Doe het in een hoog glas. Giet hier de melk koffie op en strooi er wat kaneel of cacaopoeder bovenop. Steek eeo rietje in het glas.

Allerhande | 1962 | | pagina 2