Moeders gaan geheel met hun tijd mee BEROEMDE MOEDERS BEROEMDE DOCHTERS JUBILEUMGESCHENK Moeders e n Dochters De „jeugd" is niet moeilijk voor vijfenzeventigjarigen en nieuwe wereldburgers 3 I'lipmiii Jubileum nummer V DAARDOOR BEHOUDEN ZIJ HET KONTAKT MET HUN DOCHTERS W; I Voor U: een sierlijke Leerdam-bonbonnière m Geldzakjes voor hen, die even oud zijn als Albert Heijn; couverts voor baby's X Ét „Ben ik er ook bij!" J Allerhande rnai 1962 AlleréHande Albert Heijn N.V. - Zaandam MEI 1962 7e jaargang - No. 4 (76) Sterke band bindt moeder en dochter 27 MEI IS HET 75 JAAR GELE DEN, dat Albert Heyn sr. zijn winkeltje in Oost- zaan opende en daarmee de grondslag legde voor het huidige bedrijf. U hebt daarover in voor gaande nummers van Aller-Hande uitvoerig kunnen lezen en ook in dit nummer vindt u nog een interview met een van de „werkers van het eerste uur". Dit meinummer ver schijnt echter in de jubi- leummaand. Het is dus een jubileumnummer, hetgeen uit omvang en inhoud wel blijkt. Het leidende thema van dit nummer weerspiegelt de dienende rol die het jubile rende leven6middelenbedrijf altijd heeft gehad en nog heeft: Albert Heijn was en is leverancier van moeders en dochters, vroe ger en nu. Daarom zij n het verleden en het heden samengevat in dat thema: moeders en dochters. Van vele kanten is dit onderwerp benaderd en vele verrassen de artikelen zijn er het re sultaat van. Dit nummer, 12 pagina's groot en met een oplaag van 1 miljoen en 750.000 exem plaren biedt Albert Heijn de huisvrouwen van Nederland aan. Hier volgt een korte in houdsopgave: Pag. 2: De keuken is eeuwenlang stiefkind ge weest. Hoe wordt het huishouden over twintig jaar? Pag. 3: Nieuws over de Ju- bileum-bonbonnière. Jeugd ontwerpt verpakking voor' AH-Corn-Flakes. Pag. 4: Leger des Heils ju bileert. Pag. 5: Welke vader hoort bij welke dochter? Wat bracht de bruid mee? o— Pag. 7: Van keurslijf (je) tot charleston. Kookredactrice in moeders voetsporen. Pag. 9: Lijnenspel tussen bevrijding en nu. Pag. 10: De teen-ager schiep eigen modebeeld. „We begonnen met een man of tien." Pag. 11: Eten lekker en vlug (gemakkelijke recep ten). Weet je nog wel, oudje? Pag. 12: Eet er beter van betaal er minder voor. - J I' M:- UOE STERK IS DE BAND TUSSEN MOEDERS EN DOCHTERS? En hoe sterk wordt ze gevoeld? Op deze twee vragen blijken twee geheel verschillende ant woorden gegeven te worden. Uit een onderzoek naar het gebruik van soorten koffie en thee door moeders en hun getrouwde dochters kwam het volgende aan het licht: Slechts 28 pet. van de dochters verklaarde dezelfde soort koffie en thee te gebruiken als haar moeders, dus de soort die zij thuis gewend waren geweest. Maar toen een objectief onderzoek werd ingesteld naar de juistheid van die bewering, bleek dat 67 pet. altijd de soort van haar moeder gebruikte en 13 pet. niet altijd, maar wel vaak. Voor een juist begrip van het gezegde dient u wel te bedenken, dat het slechts algemene regels lijn, die niet in ieder individueel geval behoeven op te gaan. Even min zouden wij willen suggere ren, dat vader er maar zo'n beet. je „bijhangt" waar het de invloed op het zich ontwikkelende meisje betreft. AT MOETEN we hieruit af leiden? Er Is over dit onder werp helaas te weinig weten schappelijk onderzocht om defini tieve uitspraken te kunnen doen. Vast staat echter, dat er tus sen moeder en dochter in het al gemeen een sterke gevoelsband bestaat. Met opzet schrijven wfj „band" en niet „binding"; het begrip „binding" wijst eigenlijk op een toestand waarbij de doch ter zich onvoldoende heeft kun nen ontplooien door te sterke ge bondenheid aan de moeder (soms aan de vader). Normaal en wen selijk is echter niet de ge bon denheid, doch ver bondenheid tussen moeder en dochter. Moeders geaardheid In het bekende gezegde, volgens hetwelk een jongeman alvorens een meisje ten huwelijjc t« vragen eerst haar moeder goed dient te kennen, schuilt veel waars. Veel jonge meisjes ontwikkelen zich op den duur in dezelfde zin als haar moeders; de grondslag voor deze overeenkomst wordt in de jeugd jaren gelegd, wanneer de boven genoemde gevoelsband het innigst Ook een periode van speciale gehechtheid aan de vader wordt in de jeugd van de mees te vrouwen waargenomen. De ver bondenheid met moeder kan dus tijdelijk wat verzwakken; toch blijkt de gevoelsband met moe der uiteindelijk meestal het dui delijkst. MOGELIJKHEID TOT ABONNEREN Van de gelegenheid om zich op Aller-Hande te abonneren hebben reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met ver melding van naam, volledig adres en woonplaats, voorzien van 50 ct. aan extra postzegels voor admi nistratiekosten en gericht aan Albert Heijn N.V. Zaandam, is vol doende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt Aller-Hande aan huls. Wij verzoeken u wel in verband met de postvoorschriften, deze 50 ct. aan zegels aan de adreszjjde van de briefkaart te plakken. Vier hef jubileum mee (Zie pagina 3) JJET KOMT MAAR WEINIG VOOR dat beroemde vaders of moeders ook beroemde kinderen heb ben. Meestal is de slagschaduw die de roem van een der ouders werpt, zo zwaar dat het de zoon of doch ter moeilijk valt eruit naar voren te treden. Toch, geloven wij, zijn er, vooral in het verleden, meer zoons te noemen dan dochters die kind waren van een be roemde vader. Dat lag ook voor de hand: vele kunst takken immers waren niet veel anders dan ambachten en als vader een bepaald vak beoefende, dan volgde de zoon hem „automatisch" op. De zoons van Johann Sebastian Bach zijn allen be faamde componisten geworden. In de schilderschool van de Gouden Eeuw vinden wij ook een aantal voor beelden van zoons die de vader opvolgden in het „vak en ook beroemd werden. Een voorbeeld zijn de schil ders van zeegezichten, de Van der Veldes. In onze tijd zijn er verscheidene beroemde, befaam de of bekende moeders die dochters hebben die, op haar beurt, ook weer een zekere faam hebben ver worven. Wij laten in dit nuimner een reeks portretten van zulke moeders zien waarhij wij aantekenen dat zij allen nog in leven zijn en allen een faam bezitten die haar duidelijk verheft boven de „gewone" moe ders en dochters. Wij hebben het gezocht in de artistieke beroepen en derhalve vindt men geen leden van vorstenhuizen en dergelijke in deze por- trettenparade. VOOR ALLEN, die op 27 mei a.s. even oud worden als het nog steeds jeugdige Albert Heyn-bedryf ligt een bijzondere verrassing te wachten. Een linnen geldzakje vanzelfsprekend met inhoud vergezeld van de gelukwensen van de Albert Heijn-directie, zal by hen thuis worden bezorgd. Alle Nederlanders, die op Maar niet alleen de bejaar- j 27 mei 1887 zyn geboren, den profiteren van AH's 75- gersdie op 27 mei a.s. het levenslicht zullen aanschou wen. Even een berichtje (geboorte kaartje) naar het AH-Jublleum- comité, p/a Albert Heijn, Zaandam en het Gero-zilvium couvert voor uw jongste spruit wordt keurig bij u thuis bezorgd. kunnen op deze attentie van de jubilerende Albert Heyn rekenen. Teneinde de zeker heid te hebben, dat niemand wordt vergeten, vraagt het AHrJubileumcomité al die genen, die tegelyk met dit grote Nederlandse bedryf 75 jaar worden, dat schriftelijk te laten weten. Zo mogelyk een afschrift van een ge boortebewijs bysluiten. jarig jubileum, ook de aller jongsten in ons landname lijk alle baby's die op 27 mei a.s. worden geborenmogen op een verrassing rekenen. Een Gero-zilvium couvert met sprookjesfiguren is het geschenk, dat Albert Heijn heeft bestemd voor alle nieu we Nederlandse wereldbur- Vroeger: ongunstiger Bijna alle moeders kennen het gevoel, dat haar doch ter veel „moeilijker" is dan de dochters uit vroegere ge neraties. „Vroeger deden wij, wat onze moeders zei den; tegenwoordig gaat ie der meisje haar eigen gang, en als ze gaat trouwen heb je als moeder heleméal niets meer in te brengen." Hiertegenover staat het resul taat van wetenschappelijk onder zoek: In 80 pet. der gevallen doen de dochters ln grote lijnen het zelfde als haar moeders; de doch ter zégt wel, dat zU alles anders en moderner doet, doch dit ls een facade. In de vorige eeuw waren de verhoudingen niet beter, doch eer der ongunstiger; toen volgden de dochters het advies van moeder minder op dan thans. De schijn bedriegt en men vraagt zich af, of het tegenwoordige „jeugdpro bleem" misschien wel heel erg wordt overdreven. Wij stuiten hier op een merk waardige tegenstelling: zoons vol gen veelal niet de lijn, die vader aangeeft. Vermoedelijk komt dit, doordat vader „conservatiever" en minder tot verandering en aan passing geneigd is dan moeder. De jeugd, die gaarne vernieuwing en verandering aanvaardt, vindt dus meer begrip bij ipoeder. Overeenkomst Belangwekkend was in dit ver band de wijze, waarop enkele ja ren geleden de zelfbedieningsbe- drijven in ons land werden ont vangen. Het vrouwelijke deel der bevolking drukbezette huisvrou wen, de „moeders" ontvingen deze moderne conceptie dadelijk met grote geestdrift. De heren der schepping echter de „va ders" hielden het eerst nog lie ver op de ouderwetse zaken met bediening „old style". Onze moe ders gaan eerder met haar tijd mee en behouden hierdoor het con tact met haar dochters. Bij de organisatie van de huis houding bleek overeenkomst te be staan tussen moeder en dochter: „makkelijke" moeders (bohémien- nes) hebben „makkelijke" (ge trouwde) dochters; uiterst cons ciëntieuze moeders hebben ook zeer „precieze" dochters wat het huishouden betreft. Samenvattend mogen we dus zeggen: 1. Al gelooft menigeen, dat „de jeugd" zo moeilijk is; vroeger was het niet beter. Onze vrouwe lijke jeugd, onze "dochters, doen uit eindelijk hetzelfde als wij doen of schoon zij dit desgevraagd heftig bestrijden. 2. De band tussen „moeders en dochters" is zeer hecht, ondanks schijnbare tekenen van het tegen deel; voor een deel is dit te dan ken aan de moderne, vooruitstre vende geest van onze hardwerken de huisvrouwen: de „moeders" in Nederland.

Allerhande | 1962 | | pagina 1