kunt beter uons zien! Speels Êmmt HENK SCHOLTEN Wat is blozen? J ry_ SHOWBUSINESSMAN TOCH EEN (KANAAL)TUNNEL? In vij f uur over ook thuis (in de keuken) artiest Wij zijn naar hier overgestapt van pagina 1 Afhankelijkheid Vreemde klap kleurrijk" feest Tandenborstel voor een kwartje APRIL 1962 ALLERHANDE ENGLISH CHANNEL LondS\ ENGELANjX fix. Margaret [DOVER FOLKESTONE CALAIS C. Blanc-Nez^ afvoerput N K$l J K '««iniy ^Marqutse douane-post tunnel ingang Speels en charmantJa, dat is de zomermode van 1962 in derdaad. Op pag. 1 hebben de mannequins, die daar tegen de idyllische achtergrond van het Zaanse landschap voor u hebben geposeerd, u daarvan een globale indruk gegeven. Ze zijn naar deze pagina voor u overgestapt om zich wat meer van nabij te laten bekij ken. De nummers, die in de silhouettekening staan aange geven, corresponderen met de modellen, die u hieronder „ten voeten uit" ziet afge beeld. Van fijne batist met satijn-1 2 Het pepita-ruitje, met wit streep is dit vlotte jurkje i piqué gegarneerd en met met kokette strikjes. leren strikceintuur. Een uitstekend en typerend voorbeeld van de „Princesse-lijn". De halsgarnering doet het goed. De lente tegemoet in blauw linnen met witte tres. Japon met modieuze bolero. ONDERDUIKER EEN buitengewone attraktie van het Londense Imperial War Museum in de jaren twintig van deze eeuw. was een kleine keukenkast die afkomstig was uit het plaatsje Le Cateau in Frank rijk. Vier jaar lang verborg zich in deze kast een Engels soldaat die. in het geheim, gevoed werd door de vrouw des huizes. Haar wo ning zat vol Duitsers. Het gevolg van deze toestand was dat de Engelsman, om krijgsgevangenschap te ontko men, praktisch onafgebroken in het benauwde hokje moest zitten en alleen des avonds enige tijd gelegenheid had de benen te strekken, wat te eten en te vra gen hoe de toestand aan het front nu dan wel was. mot kunnen zonder elkaar niet leveh. Noch voortbestaan. Zij zijn een typisch voorbeeld van de merkwaardige afhankelijkheid die in sommige gevallen tussen leden van flora en fauna bestaat. De plant wordt alleen bevrucht door stuifmeel dat de yuccamot aanbrengt terwijl de larven van het insekt slechts kunnen blijven leven van voedsel dat de plant voortbrengt. POPULAIRE showbusiness-figmir Henk Scholten hangt met hart en ziel aan zijn hohby: het bereiden van bijzondere, smaakvolle gerechten. Temidden van potjes en pan- netjes goochelt hij met grammetjes van dit en onsjes van dat tot groot genoegen van zijn vrouw Teddy en zijn dochter R e n e, die dit optreden van de heer des huizes met zijn tong- strelende nummers altijd met luide bijval begroeten. JA Scholten spreekt u klinkt het door de telefoon. Vriendelijk en toch zakelijk. De paar woorden die opvallend goed worden ge articuleerd, worden gedragen door een melodieus toontje dat scholing verraadt. Showbusinessman Henk Scholten heeft zich aan de andere kant van de lijn gemeld. „Met Jansen (laten we zijn gesprekpartner Jansen noemen). „Ach. meneer naam Jack Dempsey geweest. I De eerste was een befaamd vo- i door de disgenoten met rige-eeuwse bokser die nog nooit ft Kenlrenoeliiiilen „Mmmm'" zullen worden ont- verslagen was Ir «5 gevechten l KeUKengeiUlOen vanger. Voor Henk Scholten is totdat hij te staan kwam tegen- '*ok:kerellen zUn lust en zijn le- over een zekere George Le T)E ENE volzin na de andere ven zo goed als een andere Blanche. Dat was in San Fran- J-y «"t langs de zwarte ara** man verslaafd is aan tuinieren, cisco en de voorschriften en re- j Plotseling blijft Henk Sch knutselen, hengelen. postzegels glementen der bokssport waren i midden in rijn woord- verzamelen en noem maar op. nog niet zo streng als die heden steken. Op de achtergrond zijn Het zal een jaar of acht. ne- hr.oriv.ar gen geleden zijn dat Henk Schol- i ten zich door een bepaalde sa- klinkt het dan in paniek. ,.wilt u me Scholten. voor die uitzending van de zoveelste worstelen we nog met één klein probleempje. Als u nu eensHet probleempje dat achteraf toch wel weer een probleem blijkt te zijn, wordt uit de doeken gedaan en met vereende krachten trachten Henk Scholten en „Jansen" een geschik te oplossing te vinden. Daarbij ontbreekt het aan geen van beide zijden aan overvloedig spraak water. zijn. Tijdens de 22ste ronde paste Le Blanche een merkwaardige slag toe. Hij draaide geheel rond met de rechterarm gestrekt vanaf de schouder en raakte zo de te genstander tegen de zijkant van het hoofd. Niet alleen ging Demp sey tegen de vloer maar ook ont nam deze klap hem alle verdere lust tot kampvechten; hij hield na deze wedstrijd op. Overigens werd de bewuste slag. na dat voorval, als overtreding verboden. „TTOLI" heet het voorjaars- llfeest van de Indiërs. Het duurt drie dagen en omvat uren van dolle uitgelatenheid die echter het nadeel hebben dat men elkaar met gekleurd water mag besprenkelen en met rode. groene of zwarte poeder mag bestuiven. Men i doet er goed aan tijdens dit feest zijn „goeie goed" thuis te laten. Maar „kleurrijk" is I het! onbes*-mde geruchten hoorbaar. ..Meneer Jansen" verontschuldigen? Ik geloof dat er hier in de keuken iets mis gaat. Wacht u een ogenblik, ben zó terug. Meneer Jansen wacht, vol be grip. De situatie in Huize Schol ten kennende, weet hij dat hij op een moeilijke tijd belt. Het is bet uur waarop de mannelijke helft van het populaire artiestenpaar Scholten zich terugtrekt in het bij uitstek vrouwelijke domein, de keuken. Want Henk Scholten. graag gezien en beluisterd op ons TV- scherm èn op het toneel naast zijn charmante eega. heeft zijn hart verloren aan de kookkunst. Scharrelend tussen potjes en pan netjes. roerend, gietend. men gend. kloppend, stoomt hij letter lijk gesproken een geheel eigen repertoire klaar voor een geheel eigen select publiek: Teddy en Renée. Dat repertoire kent alleen maar verrukkelijke, tongstrelende num mers, die straks bij het opdienen menloop van omstandigheden voor de kunst van het koken is gaan interesseren. Dat was nog vóór de periode dat hij en zijn vrouw Teddy avond aan avond in Sleeswijks gelederen op de planken stonden. een zowel man als vrouw werkzaam zijn. in het „vak", dat zulke zware eisen stelt, vindt de huis vrouw maar nauwelijks tijd voor de gewone beslommeringen, om dat de artieste in haar voorrang heeft, veel optreden betekent véél naar de kapper (de mensen zijn zo kritisch) en dat kost héél veel uren, en het betekent óók veel zorg voor de garderobe (de mensen zien onmiddellijk dat een artieste twee keer hetzelfde draagt). Smaak te pakken Alex de Haas is er eigen lijk een beetje schuld aan", bekent Henk. „Door hem heb ik de smaak te pakken gekre gen voor het bereiden van lek kere schotels. Alex heeft de reputatie van lekkerbek en hij nam ^ns mee naar alle moge lijke tentjes waar je van spe cialiteiten kon smullen. Zo werd ik een beetje wegwijs in het culinaire paradijs!" Was Alex de Haas opgetre den als voortrekker, als gids in het onbekende gebied, de harde praktijk van het artiestenbestaan gaf Henk Scholten nog een duw tje extra. Bij de Scholtens, waar Weer treedt de kwestie van de Kanaaltunnel naar voren. Het standpunt van veiligheid en Britse eilandstrategie, dat tot he den het grootste obstakel vorm de. kan zich, nu de atoombom haar intrede heeft gedaan en niets meer onbereikbaar is voor >vie wil aanvallen, niet meer handhaven. Vandaar dus dat vooraan staande personen, die beseffen dat de geïsoleerde positie van Engeland eerder een groot na deel is dan een misschien klein voordeel, opnieuw het Kanaal plan opperen. In 1948 was er voor de laatste maal sprake van. Zoals spreekt, zou het interna tionale verkeer zeer gebaat zijn met een tunnel; het traject Lon den—Parijs zou in vijf uur afge legd kunnen worden. Om 8 uur des morgens zou men Londen kunnen verlaten, de hele middag in Parijs kunnen doorbrengen en dezelfde avond, tegen 11 uur, in Londen terug kunnen zijn. Dat zou dan met doodnormale treinen gebeuren. Met andere woorden: met de modernste treinen zou het nog aanmerkelijk sneller kunnen. Vooropgesteld dat de douanewerk zaamheden in de trein zelf plaats zouden vinden en men daartoe geen lang oponthoud zou doen ont staan aan de grens. In ruim twee uur tijds zou men van de ene hoofdstad naar de an dere hebben kunnen reizen. De Fransen staan er anders te genover. Zij immers zijn ook par tij. al krijgt men wel eens de in druk dat alleen de Engelsen deze Binnenpret ..Laten ive het maar stellen zoals het is", doet Teddy Schol ten haar duit in het zakje, ,je komt steeds tijd tekort: kapper, kleding, repeteren, reizen en op treden eist bijna al je uren. Toch wil ik voor Renêetje doen wat ik kan. Vaak overhoor ik haar lessen voor school. Toen ik Henk in het begin wat onwennig nog in de keuken zag rondscharrelen, had ik heimelijk wel een beetje pret: hij zou mij, zo bedacht ik. wel een en ander uit handen kunnen nemen. Dat kwam toen wel bijzonder goed uit, want we zaten nog zonder hulp ook!" Uit het schoorvoetend verken nen van de keukenkastjes en het wat onwennig hanteren van het vaatwerk is na verloop van tijd een heerlijke hobby gegroeid. Als een geroutineerde kok kiest hij nu zijn ingrediënten, weet hij blindelings de weg in alle keuken kastjes, voelt hij als het ware de harmonie aan die tussen de beno digdheden moet bestaan om daar uit een culinaire compositie te doen groeien. Experimenteren Wajyieer het werkrooster het maar even toelaat, neemt Henk Scholten de bereiding van het di ner op zich. Denk nu niet dat hij zich druk maakt om menu's als: soepje vooraf, biefstukje-aardap peltjes-groente en toetje na dat is het niet voor hem. Koken is voor hem niet: gewoon, maar apart; niet veel. maar lekker. Belangrijke injecties die de kookkunst van Henk Scholten heb ben verrijkt, waren de beharti genswaardige wenken van Aase Rasmussen, de van afkomst Deen se vrouw van Willy Snip IJ ENK SCHOLTEN, zoals maar weinigen hem ken nen; als ..componist" van cu linaire heerlijkheden. De in grediënten voor een van zijn beste ..kooknummers" staan al gereed. Walden. Aase. wier kennis van de Deense keuken fabelachtig ge noemd mag worden, gaf achter de schermen van de Sleeswijk- revue haar collega Scholten lips voor bijzondere gerechten. Van haar leerde Henk ondeT meer hoe je rode kool op zijn Deens moet bereiden. Met de jaren i» het bescheiden aantal recepten uit de beginperio de uitgedijd lot een overvloedig keukenrepertoire. Zichtbaar zelfs! In de boekenkast is een ruim te uitgespaard, waar zo'n dikke twintig kookboeken vol recepten voor bijzondere gerechten elkaar gezelschap houden. Een daarvan bijvoorbeeld geeft niets dan ver fijnde specialiteiten die in Franse bistro's worden opgediend. Het kost Sinterklaas dan ook be paald geen hoofdbrekens wat hij voor de heer des huizes rijden zal als de vijfde december na dert en mama Teddy weet zo goed als haar dochter Renée dat ze het gezinshoofd geen gro ter plezier doet op zijn verjaardag, dan hem met een ..culinair werk je" te verrassen. Gestadig breidt zich dus de lekkerbekbibliotheek van keukenprins Henk Scholten uit. Ideale afleiding „Ik vind het verrukkelijk om in de keuken te romme len", zegt Henk. Het haalt me compleet weg uit de rompslomp van mijn werk. Als ik met een schotel bezig ben, ben ik er helemaal uit dan ben ik alles over pro gramma's maken, langdurige besprekingen, stad en land afreizen totaal vergeten. Kokkerellen is voor mij een ideale afleiding!" Onder koken verstaat hij niet het klakkeloos volgen van ae re gels uit de boekjes. De eerste keer moet je dat natuurlijk wel, maar dan ga je experimenteren, iets van jezelf in het recept brengen. „Een gerecht trek je naar je eigen smaak toe: je gaat dat larderen met je eigen ideeën", licht hij zijn opvat tingen toe. UET IS natuurlijk niet nodig n te vertellen wat de blos be tekent: In elke „taal" betekent blozen een teken van verwar ring, van verlegenheid, van schaamte, van schuld of anders zins. Iedereen bloost wel in de een of andere vorm. Lichamelijk bekeken is blozen een zichtbare reactie op een be paalde situatie. Het denkende gedeelte van de hersenen ontvangt een boodschap van verlegenheid en zendt naar het uitvoerende hersengedeelte een impuls om te reageren. Dat uitvoerende cen trum telegrafeert naar de huid en daar worden speciale zenuwen, die bloedvaten doen uitzetten of ver nauwen, in werking gezet. Als de bloedvaten zich verwijden stroomt er meer bloed door. En het resul taat is: blozen. In gewone omstandigheden is blozen gewoonlijk zichtbaar op het gelaat van de mens ofschoon ook de nek, de borst en soms zelfs het gehele lichaam blozen. Mensen, die verlegen van aard zijn en onzeker, blozen vaak. Onzekerheid is vaak de oorzaak van dit blozen. Het zijn de mensen die zich het meest aan trekken van „wat anderen wel zuilen denken", die blozen. Het blozen staat in verband met wat de mens in zijn omgeving ervaart en met wat hoort en niet hoort. In Japan, waar gemengd baden normaal is. is geen sprake van ver legenheid 'en dus van blozen) als men elkaar ontkleed ziet. In Vic toriaanse tijden echter was het to nen (en zien) van een vrouwen- enkel vaak reeds oorzaak van blo zen. Ook nu nog blozen de vrou wen vaker omdat zij strenger op gevoed zijn in velerlei opzichten dan de man. Het komt er op neer dat mensen geneigd zijn tot blozen als zij denken dat zij behoren te blozen. Niet-blozers zijn diegenen die of volkomen onschuldig zijn óf die genen die door de wol geverfd zijn. Men bloost niet bij iets wat men niet herkent als iets wat „blozens- waardig" is. JOEGEN het einde van de vorige eeuw maakte de Frans man Albert Sartiaux boven staand KanaaltunnelplanHet was zeer gedetailleerd. zaak in handen hebben. In 1802 werd het project voor het eerst besproken; dat was natuurlijk in de schaduw van Napoleon, die de aartsvijand Engeland op de ze wijze dacht te kunnen onder graven. De wens de vijand te tref fen op zijn sterkste punt, was de vader van die allereerste Ka- naaldroom. Geducht in de weer In 1855 werkte een Frans inge nieur een volledig constructieplan uit en in 1875 werd, in Londen, de „Channel Tunnel Company Ltd" opgericht; deze kreeg volmach ten om het plan te bestuderen eh concrete voorstellen aan de re gering te doen. Eerste proefboringen Zo geducht zelfs en zo voort varend, dat men in 1885 al be gon met het boren van een gang van twee kilometer lengte aan beide zijden van het Ka naal. Dit was een volledig suc ces. De gang in de buurt van Calais bestaat nog en is nog grotendeels intact. In 1918 heeft men het Engelse beginstuk bij Shakespeare Cliff ook nog eens onderzocht en toen bleek dat ook dit deel, ofschoon op enigs zins primitieve wüze tot stand gekomen, de proef goed had doorstaan. Militaire bezwaren Het voortdurende veto van de Britse militaire autoriteiten ech ter verhinderde de voorzetting van het werk. In 1929 begon men opnieuw over de tunnel. De zaak kwam voor het Parlement en met slechts enkele stemmen tégen verwierp men opnieuw het pro ject. Weer waren de militairen bang voor zulk een toegangsweg. De tunnel zou 35 kilometer lang wor den met inritten aan beide zijden van circa 10 kilometer en het ge heel zou bestaan uit twee afde lingen. die naast elkaar of boven boven elkaar gebouwd zouden worden. De ene afdeling zou be stemd zijn voor treinverkeer, de andere voor snelverkeer. In 1929. om een willekeurig jaartal te noemen, bedroeg het WAAR ZIT HERMES GEEN asteroid heeft de astro nomen zo in verwarring ge bracht als Her mes die ineens ontdekt werd in de nachthemel in het laatste deel van de maand oktober van het jaar 1937. Tot op heden is men, ondanks talloze pogingen, nog niet gesdaagd in het vaststellen van de baan en omloopsnelheid van deze kleine planeet waarvan twaalf foto's werden gemaakt tijdens haar plotseling verschijnen. Met men selijk oog is de planeet nog nim mer waargenomen; de planeet naderde de aarde tot op een af stand van 475.000 km, hetgeen een kleinere afstand is dan wel ke planeet tevoren ooit naderde. aantal passagiers dat het Kanaal overstak 21h miljoen in beide richtingen. Dit aantal is heden aanmerkelijk groter; ook de vliegdiensten nemen heel wat ver voer voor hun rekening. Een tun nel zou dat aantal verveelvou digen tot wellicht onvoorstelbare hoogten. Afgezien van de belangen op toeristisch gebied (Engeland maakt krachtige propaganda om de toerist te lokken) zullen vele andere zaken gestimuleerd wor den door een betere verbinding. Wie weet kunnen we, over niet al te lange tijd, met de auto naar Londen. Want op -nieuw zijn de oude plannen in bespreking genomen. J?EN ENGELSE schets van het Kanaaltunnel project. De afstand he melsbreed (21 mijl plm. 34 km) wordt hier „over brugd" door een dubbele tunnel die totaal 45 km lang is. De diepte van de zee is plm. 68 meter en het kalkbed waarin het tunnellichaam gelegd wordt is ongeveer 15 me ter dik. Voorbeeld Vraag keukenmeester Henk Scholten wat hij het liefste klaarmaakt, dan moet hij het antwoord schuldig blijven. Hij bepaalt zich tot het noemen van een voorbeeld. Om te be ginnen een voorgerechtje, waar mee hij bij zijn huisgenoten al tijd veel eer inlegt. U neemt een snede geroosterd brood, doet daarop wat casseler rib, vervolgens wat kleine asper ges, dan een plak kaas en boven op een stukje ananas. Dit geheel wordt even gegrilld. Ziedaar een kostelijke aanloop naar de hoofd schotel! Hoofdgerecht Wat dat hoofdgerecht zal zijn? Mogelijkheden zijn er legio. Als er dan gekozen moet worden, noemt „maitre de cuisine" Schol ten ..Médaillon de veau a la Mi kado" oftewel in alledaags Ne derlands: kalfsoesters op zijn Ja pans. U bent natuurlijk nieuwsgie rig naar het recept? Wel hier komt het. De benodigdheden zijn: een aan tal kalfsoesters naar gelang van het aantal disgenoten; zout, pe per, ui, tijm, roosmarijn, gem ber, gemberpoeder; bloem; bo ter; olijfolie; blikje mandarijn tjes; eventueel iets cognac. De kalfsoesters worden bewerkt met zout, peper en kruiden. Ze worden vervolgens eventjes in de pan, waarin half boter, half olijf olie is gedaan, bruin gebakken. De ui wordt gesnipperd toege voegd, zodat de saus goudgeel kleurt. Nu gaan de oesters uit de pan en hebben we gelegenheid de saus af te maken. Daaraan wordt wat bloem toegevoegd. Roeren totdat alles fijn is en enigszins gekleurd. U kunt hetzij bouillon hetzij een weinig water toevoegen. U giet het nat van de mandarijntjes erbij en daarna wat tomatenketchup. Er is nu een roze-gekleurde, vloeibare saus ontstaan. Daarin worden de oes ters gelegd. U laat ze een tijdje sudderen (10 minuten tot een kwartier) op een laag pitje, terwijl u af en toe roert. Dan kan het geheel worden opgediend. Probeert u het eens? Het is een voortreffelijk gerecht. Smakelijk eten! T^EN goede tandenborstel behoeft niet meer te kosten dan een kwartje a dertig cent, heeft de Consumentenbond onlangs in haar maandblad gesteld. Zo'n borstel moet een rechte steel heb ben en een kleine kop met twee a drie rijen nylonhaar. De Britse Addis 347 tandenborstel is er zo één, schreef de Consumentengids. Albert Heijn verkoopt die Addis-tandenborstel thans In al haar zaken voor de prijs van een kwartje De mode 1962 is „beweeg- Voor vrije dagen en vakan- lijkl" Dunne, roze genopte i ties in de zon is dit aardige stof voor de japon met I ensemble van uni- en ge- wapperend rugpand. I nopt linnen. J?EN fantastische machine als een verzinsel uit een ver haal van Jules Verne. De af beelding is uit een oud tijdschrift (1882) en toont een der machi nes, die benut werden bij het boren van de proeftunnels door Franse en Engelse ingenieurs. Wellicht betreft het hier de „atmosferische machine" die een boor van twee meter aan dreef (middellijn!) waarmee het Engelse tunneldeel in Abbot's Cliff werd geboord.

Allerhande | 1962 | | pagina 5