9/ GEZELLIG ETENTJE dat hoort bij Pasen! DE MAIS VAN LOPIK CHICKEN-PIE 68 W VACUUMKOFFIE ideeën om mee op Kleine „opwekk V arkenshaas j es met ananas ASPERGE SOEP DAVID EN GOLIATH ROOMBOTER KOEKJESDEEG Voor wie tijd heeft oftewel kippepastei koffie voor de feestdagen TAFEL TE KOMEN weinig mW jpii POULARDE a la Ménagère Uw eigen Feestpudding Roomcake uit de diepvries Albert Heijn EenPaasbeste Eiercake Albert Heijn 1 Faasdmer I WAT zullen we met Pasen eten? Het i DE huisvrouw die graag kookt vindt het maken van een hors d'oeuvre Kippesoep «<sm<2r> «ssmer* Paasmenu mm Feestelijk begin ....en koffie na! IN Brazilië geldt het als hoogst onbehoorlijk ófwel over slan gen danwel over de hitte te pra ten. Voorts is een geduchte over treding van de goede vormen het in bus of tram stappen zonder colbertjasje en zonder das. Een temperatuur van 40 graden ver andert niets aan deze strenge etiquettewetten. Denk om de „versiering" Variant op het dessert Feestelijke pudding in een wip Hr: Nieuwe Whisky-glazen ct. MILKSHAKES in allerlei smaken Albert Heijn feestelijk tot en mett heeft de 4 lekkerste kof fles APRIL 1962 ALLERHANDE de vraag die duizenden huisvrouwen 1 zich hij de nadering van deze feestdagen N gaan stellen. Traditiegetrouw hebben de kookexperts van AH de koppen bij elkaar gestoken om u van advies te dienen, ervan uitgaand^ dat er een makkelijk klaar te maken menu moest komen en één dat wat (j meer van de culinaire kookkunst zou vergen. Ziehier wat de keukenprinsen en -prinsessen in de ware zin van het woord voor u hebben „klaargestoofd'V Het zal best smaken! Hors d'oeuvre O— Gebonden aspergesoep —O— Poularde la Ménagère Gemengde compote Doperwtjes Nieuwe aardappeltjes —O— Feestpudding Kleintje koffie meestal een erg gezellig werk. Maak voor ieder van de aanzittenden eens een eigen bordje klaar. Daarbij legt u op alle borden wat slabladen als ondergrond. In bonte vakjes komen daar dan de volgende heerlijk- heden op te liggeh: wat sardientjes, radijsjes mooi in roosjes gesneden tonijn al dan niet met mayonaise bedekt (het mag ook zalm zijn), gesne den champignons uit potje of blik vermengd met een weinig mayonaise waar een gesnipperd uitje en wat I I rode paprikapoeder doorgeroerd worden), schijfjes \y llJXtlT) I tomaat, een klein hapje komkommersla en een ge- vuld ei. "C'N hier komen dan de by- zonderheden over het Paasmenu voor de huis vrouw (hiernaast afge drukt) die het liefst niet in de keuken wil of kan ver blijven. Alle moderne voe- dings- en genotmiddelen staan haar ten dienste om toch met een gezellig eten tje voor de dag te komen. De kippesoep vindt u bij AH kant en klaar in blik, een liter met veel vlees, voor 1,25. U hoeft ze dus slechts te war men er, van het vuur, een klein (VOOR HET GEMAK) f Kippesoep 2 Varkenshaasjes met schijven ananas Groenten uit de 5 diepvries of uit het blik Aardappelen Iglo-Roomcake of Feestpudding Kopje koffie m (Bongo Oploskoffie) «©«SS» *4SM@hP stukje boter door te roeren (dat is het geliefde kleine plusje) en iedereen zal ervan smullen. U kookt eieren hard, laat ze koud worden, pelt ze, snijdt ze doormidden, snijdt er een klein kapje af zodat iedere eihelft kan staan. U haalt de dooiers eruit, prakt ze met rauwe eidooier (één op vier gekookte dooiers), peper, zout, wat kerriepoeder, en een beetje fijngehakte ham. Met dit mengsel vult u de ei- helften met een royale kop. Zet als garnering in het midden een peterselie-blaadje. Qver de schijfjes tomaat strooit u wat fijngehakte peterselie en natuurlijk zout en peper naar smaak. De „opwekkertjes" zien er buitengewoon appetijtelijk uit en zullen als sneeuw voor de zon verdwijnen. Een feestelijk begin van een goede Paasmaal- tijd! Bij beide paasmenu's past de Beaujolais- wijn tot in de per- fectie. Een uitsteken- I de fruitige wijn die slechts 2.50 kost. I U braadt de varkenshaasjes de dag vóór Pasen (na ze wel tijdig besteld te hebben). Op de dag zelf, terwijl de aardappelen opstaan, warmt u ze en in de koekepan bakt u, in weinig boter, zoveel schijven ananas als u nodig heeft. Zo'n fluwelige gebonden VOOR zo'n fijne aspergesoep trekt u een geconcentreerde bouillon van wat kalfspoulet. (Dat kalfspoulet kunt u later wel voor een vleesslaatje of een ra- goütje gebruiken.) Daarna maakt u een glad papje van gesrpolten boter en bloem. Daar giet u de bouillon bij in klei ne scheutjes en onder voortdurend roeren tot u als het ware een goed gebonden saus heeft verkregen. Voeg er zout en peper naar smaak bij plus een weinig nootmuskaat en een bijzonder fijn gehakt heel klein uitje (het moet bijna puree zijn, zó fijn). heeft ze voor u: poulardes, speciaal gefokt voor het vlees, dat jong, mals en blank is. Bovendien zitten er weinig been- tjés in. Het zijn diepgevroren poulardes, in doorzichtige vacuum- verpakking, geheel panklaar. De eetbare organen zoals hart, maag en lever zijn apart bijverpakt. Benodigd: 1 poularde van ca. 1 kilo, 75 gram boter4 sjalotjes of 1 uitje, 4 worteltjes. 100 gram champignons. 2 volle lepels dop erwtjes, 2i dl bouillon, 20 gram bloem en een lepel fijngeknipte peterselie, zo nodig toevoegen een paar druppels citroensap, zout en aroma. Bereiding: Verdeel de rauwe poularde in stukken, zout ze en besprenkel ze met wat aroma. Sauteer (zachtjes verwarmen in een open pan, zodat het nog geen bakken wordt) de stukken in de boter. Doe er eerst de schoonge maakte uitjes bij en daarna cham pignons. in schijfjes gesneden worteltjes en de doperwtjes. Laat de groente even meefruiten, voeg de bouillon toe en sluit de pan. Laat de kip vervolgens zachtjes smoren tot ze gaar is (een half uur). Maak de bloem aan met wat koude bouillon en bind de saus daarmede. Neem de stukken kip uit de pan en doe die op een warme schotel. Maak de saus op smaak af met wat citroensap. Schep de groen te er uit en leg ze naast de kip. Giet de saus over de kip en be strooi het gerecht met wat fijn geknipte peterselie. Maak nu een of mèer blikjes soepasperges open en roer ze door de saus met het vocht. Als u de gebonden crème nog te dik vindt, roert u er wat melk door of nog beter wat room. De verhoudingen van deze soep kunt u zelf het beste bepalen, de een wil dun, de andere veel meer gebonden op tafel brengen, maar in alle gevallen dient ze tongstre- lend te zijn en de proever ervan een zucht van verrukking te ont lokken. \/OOR uw eigen feestpudding neemt u ditmaal eens griesmeel. U kookt er met melk en vanille suiker plus gewone suiker en de geraspte schil van een citfoen, een puddingmassa van die vrij stijf mag zijn. U gaat er nl. vervolgens enige stijf geklopte eiwitten door- roeren (u hield van de gevulde j eieren vast wel eiwitten over U maakt uw puddingvorm nat en giet de massa erin. Zet ze ver volgens koud weg om ze even vóór het gebruik te storten op een fraaie platte schaal. U heeft ervoor gezorgd gedroog de abrikozen in huis te hebben, die u na vóórweken, met suiker en vanillesuiker kookt tot een heerlijke compote. Haai een paar prachtige abriko zen eruit voor de garnering en roer de rest door een zeef, zodat u gebonden abrikozenmoes krijgt. Dat moes legt u in een rand om de gestorte pudding en de hele abrikozen gebruikt u als versiering van deze heerlijke feestpudding. Natuurlijk vergeet u niet een geurig kopje koffie na te geven om als het ware een uitroepteken achter uw voortreffelijk gecompo neerd paasmenu te zetten..,. WEERPRAATJE TABOE y^ANNEER U begint met een aperitief, vergeet dan de Lamati Ver mouth niet, noch de Pale Sherry en ser veer er gezellige c o c k - tailworstjes (denk om de mosterd!) bij of toostjes.met schel vislever. Over dit laat ste strooit u dan wat-zout en peper naar smaakgar neer uw schaal met wat augurkjes en zilveruitjes, dat zal heel erg gewaar deerd worden! .de vlees- schaal en garneer met de ge bakken ananas. De saus kunt u desgewenst licht binden met wat aangeroerde maizena of aardap pelmeel. Iedere groente uit de diepvries kunt u erbij kiezen: denk eens aan malse tuinboon- tjesof doperwtjes, even tueel aan appelmoes ofwel snijboontjes. Ook in blikgroente vindt u bij AH een uitgelezen sortering. Het aardappelen koken gaat ten slotte snel, vooral als u ze met warm water opzet. Kent u ze al, de diepvries roomcakes, ideaal voor feestdagen. Zet er ter ere van de Pasen kleine gele donskuikentjes omheen en garneer met wat eitjes van suiker of chocolade. ALS uw smaak met zo heel erg naar het zoete maar meerAiaar het pikante neigt, laat u dan de feestpudding vervallen en serveer alle mogelijke buitenlandse kazen, als: Camembert, Brie. Rocquefort, Tomme aux Raisins, Mon Chon en andere delicate kaassoorten. 1 U geeft er boter en een palet I van broodsoorten bij als: toost, llllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllilüllllillMII! jQJ koopt AH's speciale feestpudding met vruchtjes en bitterkoek jes en maakt ze de dag van te voren klaar. Ze smaakt verrukkelijk en het berei den érvan geeft geen en kele moeite! Evenmin als het kopje koffie, waarvoor u Bongo-Oploskoffie ge bruikt: geurig en smakelijk! Illlllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllülllllllll ELEVISIE kan ook al ouderwets worden. Op dezelfde wijze waarop we ons vergapen aan de stoommachine van een oud poldergemaal, zo staren we ook naar de apparatuur uit het grijze verleden" van ons vaderlandse beeldbedrijf. In deze gemoedstoestand ston den we vorig jaar oog in oog met de „Man van Lopik". storingen is te verwaarlozen in vergelijking tot het aantal stu diostoringen. Minder vrijheid ..Ach meneer, hier ben je zo vrij als een vogel in de lucht." Hij bedoelde natuurlijk ..als een televisiegolf in de lucht", maar we begrepen hem. De koffie stond op een pitje en zijn jas hing aan een eerlijke kromme spijker en in zijn tuin vóór het houten gebouwtje bloeiden zelf gekweekte bloemen. Daar aan de overkant zal hij een echte kapstok krijgen en misschien als dat mag een geranium in een potje en koffie uit de kantine. Dat is een afschuwelijk verschil. Als nu die koffie maar een beetje redelijk is, dan zal hij er op den duur wel over- heenkomen, hopen we, want hij verdient het, onze Man van Lo pik. LEEN VALKENIER ET was tijdens een bezoek aan de nieuwe formidabele televisiezendtoren, die in Lopik. pardon IJsselstein, is gebouwd en die in januari van dit jaar in ge bruik werd genomen. Met een zacht suizende lift werden we naar de hoogste verdieping van de betonnen toren gebracht. Daar namen we een overstapje in een tweepersoons gemakje (de naam lift is te weids), dat ons door het inwendige van de stalen spriet, die als een vingerwijzing voor goede tv-programma"s onze laaghangende wolkenvelden be tast, nahr een duizelingwekkende hoogte van 350 m voerde. Oude getrouwe Vanaf onze stratosfeer-stille uit kijkpost blikten we opeens neer op het belachelijke oude televisie- zendmastje. dat enkele honderden meters verderop in het landschap stond te kleumen en dat trouw hartig tot op dat moment de tele visiebeelden in de huiskamer had gebracht. Men ziet, alles is betrekkelijk, want tot voor kort hadden we al tijd tegen dit „gevaarte" opge zien, nu leek het een stukje speel goed uit de meccanodoos van staatssecretaris Scholten. Opeens voelden wij, op ons 350 m hoge standpunt, een grote vertedering opkomen voor die „goeie ouwe" stalen zendmast beneden ons met dat ontroerende houten ge bouwtje ernaast, die beide -Ie pionierstijd van onze televisie hadden meegemaakt. Het was datzelfde gevoel dat Amerikanen ertoe brengt cowboyhoeden te dragen en vlees te roosteren op open vuren in eenzame blokhutten, terwijl buiten hun wagens gepar keerd staan. stokbrood, Brabants rogge en donker roggebrood. Als u de zeer pikante kaassoor ten niet direct voor de volle 100% kunt waarderen, vermeng ze dan met wat boter, dat verzacht de smaak aanzienlijk en op deze wij ze zult u er zeker van genieten. ONZE wagen stond hij bracht ons In een kwartier een schaal vol overheerlijke boterkoekjes zelf gebakken met KANT EN KLAAR (voor ca. 35 koekjes) PER ROL Verkrijgbaar in alle SuperMarts en in alle Zelfbedieningswinkels van Albert Heijn. 75 jaaren aktiever dan ooit IV TAAK VOOR de Pasen eens W-I een ,\Chicken-pie", een Ame rikaanse lekkernij. Daarvoor koopt u kippepoulet uit de iepvries, die is nl. uiter mate geschikt voor dit doel. Het gerecht dat vooral in Amerika graag en veel gegeten wordt vraagt om zoveel kip, dat deze van vel en been ontdaan en niet al te klein gesneden ongeveer 4 kop zou vullen. Nu laat u die stukken kip trek ken in twee kop water, dat is on geveer een halve liter. Laat de kip daarin helemaal gaar wor den. Neem een mooie selderij- knol, maak deze schoon en hak de knol bijzonder fijn. Behalve deze ingrediënten heeft u dan verder nog nodig: een kop pa neermeel, twee eetlepels fijn ge hakte peterselie, wat zout4 los geklopte eieren, een weinig pe per en natuurlijk die halve liter kippebouillon. Mooi bruin korstje In een vuurvaste schotel die u duchtig heeft beboterd, legt u, laag om laag, de gare. schoonge maakte, uitgeplozen kip, de ge hakte selderij, paneermeel en fijn gehakte peterselie,. Onder voortdurend roeren voegt u de losgeklopte eieren bij da bouillon evenals het zout en de pe per. Giet de bouillon eveneens in de vuurvaste schotel. Bedek het geheel nog eens met een laagje paneermeel, giet er wat gesmol ten boter over en zet de schotel in een waterbad (pan met kokend water: bain-marie) in de oven en laat in een matige warmte de „Chicken-pie" gaar worden en met bovenwarmte een mooi bruin korstje krijgen. Dat zal ongeveer een uur vragen. De „pie" is gaar en goed als een mes. dat erin gestoken wordt, weer volkomen schoon tevoor schijn komt. Heeft u een mixer? lyjELK, suiker, vanillesuiker en fijngeklopte blokjes ijs uit de koelkast zijn de basis-ingre diënten voor een milkshake. Nu voegt u daar smaken bij. Bijv. een of twee bananen. Of aardbeien uit blik. Of appel en banaan. Of zeer sterke koffie- extract of Bongo-oploskoffie. Honing komt ervoor in aanmer king. En cacao. U kunt de milkshake voller maken door er wat room aan toe te voegen. Vergeet ook de geschaafde amandeltjes niet of de goed schoongemaakte parten sinaasappel plus het citroensap. Kortom speel zelf eens met ideeën, bedenk nieuwe combi naties en oogst aller applaus met $eze frisse, gezonde dranken. „Ach, meneer...." ook en HQHI een be houden terugkeer op de begane grond in pijlsnelle vaart naar de bijna afgedankte televisiezen der. Daar zat hij, de Man van Lo pik, die alle televisieprogramma's van het allereerste begin af door zijn vingers, of liever gezegd, langs zijn ogen heeft laten gaan. Voor hem kan de televisie geen schok van ontroering meer te weegbrengen. Mocht dit wel zo zijn, dan r aat het vast en zeker om een uitschieter die in aanmer king zal mogen komen voor de Prins Bernhard-prijs, voor welks jury we hem bij dezen dan ook gaarne willen voordragen. ..Hoe vindt u het om binnen kort naar die mooie nieuwe to ren te mogen verhuizen?" vroe gen we verheugd, met in onze gedachten de propere zender zaal die we zojuist in ogen schouw hadden genomen bij ons bezoek aan de overkant. Hier tochtte het een beetje en leek het meer op de ietwat uitge woonde directiekeét van een bij na voltooid bouwwerk. „Ach meneer, praat me er niet van!" sprak de Man van Lopik met ontsteltenis in zijn ogen. „Dan is de lol er meteen af. Hier moet je nog met handen en voeten de boel draaiende houden. Daar gaat alles automatisch, whisky soda: in elk geval wordt j zorgt een elektronische ro de stemming van een ge- j bot voor het overschakelen van zellig avondje verhoogd, wan- de ene zender naar de andere, neer u voor elk drankje de ie's Sebeurt. Hie, maar 1 een zender en daar moet ik voor zorgen." 0F u de voorkeur geeft aan whisky puur of f juiste tjlazen gebruikt. De vorm geven en graficus Hof ontwierp het dekor Armadavoor deze nieuwe whisky-glazen van de R.astal-fabriek. We moesten hem grif toege ven, dat hij daarin in de loop van de jaren behoorlijk is ge- siaagd. want het aantal zender- rpWEE ONS BOTER (liefst roomboter!) roert u gedurende zeker een kwartier met twee ons suiker tot ze room is geworden. Om de paar minuten voegt u er een heel ei bij tot het totale aantal van vier is bereikt. Verder gaat er dan nog een pakje vanillesuiker bij. Tot slot heeft u een witte zeer luchtige massa verkregen en daar klopt u nu nog twee ons gezeefde bloem door. HEEL EENVOUDIG Beboter uw cakevorm behoor lijk, doe de cakemassa erin en bak de cake in een matig war me oven lichtbruin en gaar. Dat zal een klein uur vergen en u controleert of de cake gaar is door er met een breipen in te prikken. Die behoort er dan vol komen schoon uit te komen. Keer de cake om op het taart- rek en laat ze uitdampen. Beleg de schotel met een papieren, kanten kleedje, leg de koud ge worden cake erop en bestrooi hem met poedersuiker. Dit is de allereenvoudigste vorm van een cake. Natuurlijk kunt u er variaties op maken, door geraspte citroen schil of geschaafde amandeltjes door het beslag te mengen. U kunt de cake met glazuur versie ren en met gekonfijte vruchten of paaseitjes en donzige kuikentjes. Dat hangt allemaal van uw eigen fantasie af. Maar wat zullen allen genieten van uw, vooral luchtige cake! ALBERT HEUN SWlfH INHC'UÖ Wanneer een blik AH-Koffie (pffft!) opengaat, is dat al een feest op zichzelf. Mmm.... wat ruikt die koffie heerlijk. Alsof ze zó uit de branderij komt. En dat komt ze ook. AH-Vacuumkoffie, immers, wordt direct na het branden luchtledig verpakt. Het blik houdt het aroma onherroepelijk vast. Daarom is AH-Vacuumkoffie de meest verse van allegeurig, pittigom feestelijke dagen nog feestelijker te maken iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Precisie-gemalen (niet te grof, niet te fijn) De beste bonen, altijd een half uur geleden gebrand én precisie-gemalen - zó kunt u van het heerlijkste kopje koffie genieten Te fijn gemalen koffie smaakt bitter, te grof ge malen koffie trekt onvol ledig af. Daarom Is AH-Vacuum- Koffie precisie-gemalen. Daarom ook voordelig in het gebruik llllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vol-aromatiscn GOUDMERK /acuumblik 72 250 gram Mild-kracntig ROODMERK 250 gram Mild-geurig GROENMERK vacuumblik 45 250 gram Pittige koffie PAARSMERK /acuumblik 20 250 gram

Allerhande | 1962 | | pagina 3