ay 32 Oud, écht-Zaans huis gaat naar ZAANSE SCHANS DE SCHANS- woonoord van typisch Zaanse woningen SUPERMARKET WARENHUIS j im M Albert Heijn 3 -V £*AfrSPONS SffAfrZEEM Feestmaal in hand omdraai ^0 Albert Heijn doet mee \D itelijlc pa,£L! ttoijt Voor of achter? Perikelen van de vakantiewinkelsluiting O zo schoon, o zo snel een sterk stel Eieren decoreren RODE WIJNEN 2.5° ROSÉ WIJNEN WITTE WIJNEN l.« CHAMPAGNE en SEKT APERITIEFS 3.50 ZOETE WIJNEN Aantrekkelijke korfing ALLERHANDE APRIL 1962 JJet paasontbijt is eigenlek de voor naamste maaltijd van het paas feest. Er zit iets feestelijks aan dat ont bijt en zelfs de trage eters die het anders elke ochtend met een kop zwar te koffie en een beschuitje (en daar zelfs nog moeite mee hebben) doen, tasten tijdens het paasontbijt flink toe. Wij geven hieronder'een aantal tips ter versiering van de ontbijttafel. ^A!V de Oostzijde 97 In Zaandam staat, wegge drukt tassen hoge panden en fabrieksgebouwen, dit halfvervallen eeht-Zaanse huls. Hef zal door Albert Heljn overgeplaatst wor den naar de Zaanse Schans; daar zal het dan, volledig gerestaureerd door architect Schipper, een ouderwetse kruide nierswinkel tonen, qua In terieur gelijk aan de oude, waarin Albert Heijn Sr. zijn zaak begon. Voorts wordt in het achterhuis een klein museum geves tigd. Opvallend zijn de flinke maten der ver trekken dezer oude wo ningen. Het voorhuls bijv. is ongeveer 6 bij 6 meter. Kom daar nu eens Het achterhuis bevat efn woonkamer van 24 vler kante meter. De gevel van het huls Is kenmerkend voor de Zaanse stijl; een zg. halsgevel en ook van hont. 7 Wie kinderen heeft, zal extra gezelligheid en extra stemming brengen als hij een aantal eieren op grappige wijze versiert. Wie enige fantasie heeft, kan de leukste sierpopjes maken. Hier zijn een paar gemakkelijke voor beelden. Natuurlijk staat een mandje, gevuld met vrolijk gekleur de beschilderde eieren, bijzon der feestelijk. Het in één kleur verven is niet moeilijk. Er zijn uitstekende verfsoorten te koop. Het met noppen, sterretjes enz. opsieren, vergt meer talent en tijd. 3 In verschillende delen van het land kan men in de paas tijd het paaslammetje krijgen; het is gevormd van boter. Daar waar men het niet kent moet men de boter in de vloot met een warm. theelepeltje bijv. in fraaie vormen duwen en rozet jes maken. A Een bloemstukje hoort na- tuurlijk op de paasontbijt- tafel. Er zijn al veel vrolijke voorjaarsbloemen al dan niet uit eigen tuin. Hier een wit-delfts bakje (ook'Gouda maakt ze zo en héél mooi) waarin de typi sche groeiseltjes van het voor jaar smaakvol zijn gegroepeerd Narcissen, lila en gele tulpen katjes en pril groen (deze late Pasen biedt genoeg!) doen uit stekende diensten. Een doodge woon leuk boeketje (met smaak samengesteld) is ook al heel feestelijk. r Een vrolijk getint ontbijt- laken geeft aan de paastafel een fleurig, feestelijk aanzien. Maar een ontbijtlaken dat ge borduurd is door de vrouw des huizes zelf, door schoonmoeder, moeder of zussen en dat al léén voor zulke feestelijke gele genheden wordt gebruikt doet het ook heel goed. Vooral als de kleuren van het borduur sel lila zijn of geel of beide. Ove rigens kan men naar eigen smaak te werk gaan. Ook hier is vindingrijkheid de moeder van de creatie. 6 Het paasbrood, versierd met een lila strik, is het middel punt van de tafel. Er kan zo'n pluizig paaskuikentje op geprikt worden. Verder worden „luxe broodjes" ook zeer gewaardeerd En dan de z.g. matses, de onge- rezen, platte, brosse, witte koe ken met lichtbruine vlekjes (tarwemeel en water) ook typi sche paaslekkernijen (met boter en suiker bijv. maar ook met vleeswaren of kaas). Als ze zacht zijn geworden, kunt u ze knap pend maken door ze. even in de oven te warmen, op de kachel of met asbestplaatje bouen een gasvlam. T~\E Zaanse Schans is een zo goed als ongerept polder- landschap dat doorsneden wordt door talloze sloten en watergangen. Zoals het nu onder de hoge hemel ligt, is het nog net zo als het was in de dagen waarin de olie-, pel- en houtzaagmolens de Zaanstreek rijkdom en voor spoed brachten. Deze laatste molens verklaren waarom de Zaanstreek zoveel houten huizen telt; hout was er volop, het was de voornaamste bouwstof. Typisch Amerikaans '"TYPISCH AMERIKAANS was J- de gepensioneerde puzzelaar die (voor liefst 1500.-) een legpuzzel liet vervaardigen die uit 10.000 stukjes bestond en waaraan hij bijna vijf maanden onafgebroken bezig was voor hij het ding, voor de eerste keer, In elkaar kreeg. HOUT is veel sterker dan men denkt. Het biedt weerstand aan talloze ondermijnende in vloeden. Daarom zijn er ook nu nog veel oude houten huizen in de Zaanstreek. Toch verdwijnen er steeds meer; de ontwikkeling van de industrie vraagt ruimte voor grote fabrieken en magazijnen en steeds meer oude houten huizen worden opgeruimd. Daarom heeft men er enkele jaren terug een soort reservaat gesticht, waar een dertigtal wonin gen van allerlei grootte en stijl zullen worden geplaatst. Dit reser vaat is dan De Schans. Het is geen openluchtmuseum; de huizen zul len normaal worden bewoond of anderszins in gebruik zijn. Zowel woningen van welgestelden als arbeidershuisjes zullen er wor den geplaatst. Ook Albert Heijn zal zijn aandeel hebben in de tot standkoming van de Zaanse Schans. Dit bedrijf verzorgt de verplaatsing van een authentiek en kunsthisto risch interessant pand dat nu, onopvallend en verval len, aan de Oostzijde te Zaandam staat; het is num mer 97. Oudste huis uit De Zaanstreek was 1620 eens m "J Zo'n feestelijke paastafel noodt tot aanzitten: fleurige bloemen in een vaas of bakje met een strik erom, pluizige paaskuïkentjes, eieren (gekleurd of „aangekleed") in een mandje, een versierde botervloot, kleu rige bekers en ten slottehet forse paasbrood. Zo'n aanblik brengt iedereen al direct in een feestelijke stemming. 8 De pluiskuikentjes geven een typi&ch-feestelijke paastoets aan de ontbijttafel. Ze zijn overal te koop en kunnen heel gemak kelijk vastgemaakt worden. De pootjes immers zijn van gemak kelijk buigzaam ijzerdraad, dat men overal omheen kan buigen. Voor wie kinderen heeft zijn deze kuikens eenvoudig een plicht! DE chef van het protocol aan het hof van een Chinese kei- eer had voorgeschreven dat men nimmer de rug mocht toekeren naar de Keizer Eeuwen ge leden was zulk een voorschrift van kracht en het betekende voor de acteurs op het keizerlijk to neel aanvankelijk een lelijke han- dicap die hen erg in hun bewegin gen hinderde. Men ving deze moeilijkheid op door maskers en kleding te ontwerpen die voor en achter hetzelfde waren. Het was daarna onmogelijk na te gaan voor de keizer of hij beledigd werd of niet al zal het de totale indruk van het stuk wel onaange naam beïnvloed hebben. WAAROM WORDT er in som- mige gemeenten verschil tussen warenhuizen en super markets gemaakt als het gaat om de vraag of ze aan de verplichte vakantiewinkelslui ting moeten meedoen? Deze vraag is actueel, nu de over eenkomst tussen warenhuizen en supermarkets steeds groter wordt. Sinds de eerste supermarket in ons land werd geopend zijn er ingrijpende veranderingen gekomen in de detailhandel. Wie zijn ogen daarvoor sluit, loopt achter de feiten aan. Men kan zo'n supermarket (van Albert Heijn bijvoor beeld) niet gelijkstellen met een kruidenierswinkel. Denk eens aan het uitvoerige as sortiment van zo'n zaak. Be halve levensmiddelen vindt men er grammofoonplaten en nylonkousen, boeken en tijd schriften, gloeilampen er klein-speelgoed, cosmetica er rolfilms, drogisterij- en huis- Q De beker met melk voor de kinderen en het kopje voor de ontbijt-thee of de ontbijt koffie kunnen heel gemakkelijk versierd worden met een klein voorjaarsbloempje (het doet er niet toe welk!). Met een stukje plastic plakband kleeft u een paar bloemen vast aan de kop of beker en het effect is aller aardigst. Probeert u het maar houdelijke artikelen en ga zo maar door. Dat warenhuizen niet onder de verplichte vakantiewinkelslui ting vallen, vindt iedereen normaal, maar waarom su permarkets dan ook niet? Zo'n regeling had wellicht z'n nut in een tijd, waarin de winkels niet veel meer waren dan de voorkamer van een woonhuis, waarin de onderne mer met z'n vrouw en hoog uit met een winkelmeisje de zaak dreef. Maar voor een supermarket van thans gaat zo'n regeling niet op. Zo'n zaak heeft im mers al gauw vijftig, zestig man personeel. En de leider van die onderneming is be paald niet uit de vakantiezor- gen door een verplichte va kantiewinkelsluiting, want z'n personeel heeft langer va kantie dan de winkel ooit dicht kan gaan en bovendien willen ze op andere tijdstip pen met familie en vrienden op vakantie dan de regeling hun dat mogelijk maakt. Hieruit blijkt trouwens ook, dat de tijden, waarop de win kels open zijn niet gelijk kun nen zijn aan de werktijden van het gehele winkelperso neel. Ook het winkelpersoneel krijgt immers een steeds kor tere werkweek en steeds lan gere vakanties. Men kan de winkels niet steeds korter openlaten. Vakantieproblemen lost men in de supermarkets zelf op, zo als trouwens de warenhuizen dit ook altijd hebben gedaan. Waarmee slechts gezegd wil zijn, dat supermarkets nèt za- min als warenhuizen onder kruidenierswinkels of andere winkels gerekend kunnen wor den als het om winkelsluitin gen gaat. de dagen dat de Spanjaarden ons trachtten te bezetten een soort niemandsland in de strijd om Noordholland. De Schans ontleent zijn naam aan een oude aarden afweervesting. Veel werd in die dagen ver nield; in ieder geval gingen al de toen staande houten huizen ten onder en wat nu de Zaanstreek siert, is sinds die tijd ontstaan. De oudste woning die nog bestaat, stamt uit 1620. Aan de oostelijke oever van de Zaan, waar nn reeds enkele mo lens staan, waaronder een spece rijenmolentje van fraaie vorm en lijn, komt ook een kruideniers- winkeltje in oude stijl. Dit zal ingericht worden zoals het eerste kruidenierswinkeltje van de firma Albert Heijn in Oostzaan eens was. Een nauwkeurige reconstructie, tot stand gekomen in samenwer king met de tekenaar Anton Pieck en met behulp van de herinnerin gen van een aantal ouderen die zich het winkeltje nog herinneren, zal op de Zaanse Schans het ver leden van het kruideniersbedrijf levend houden. Grote kamers Architect J. Schipper zegt over de woning die hij zal verplaatsen en herbouwen in de echte oude stijl: Opvallend is hoe groot de ka mers toen waren. De grote voor kamer van dit huis aan de Oost zijde bijvoorbeeld is ongeveer zes bij zes meter; dat is dus een groot vertrek. Daarachter is een kamer die ongeveer 24 vierkante meter groot is. Dat is de woon kamer. Men sliep vroeger ook in die kamers. Het hele huis was van hout be halve de fundering en die stond weer op palen. Alles in de Zaan staat op palen. Voor dit huis zijn zo'n 80 palen nodig. Vroeger hei den ze niet zo diep als tegen woordig nu we 20 meter diep gaan. Dan zitten we op een kei harde diluviale laag. In de oude tijd in Amster dam bijvoorbeeld heiden ze wel eens helemaal nietdan bouwden ze een soort vlot van takkebossen dat als het ware dreef en trokken daarop het huis op. Hier zie je soms nog wel kelders die gewoon drijven. Ze zijn waterdicht en hangen praktisch in het vochtige, dras sige moeras. Voor zulk bouwen was vakmanschap nodig! Nu, dat bezaten onze voorouders Het is daarom zulk boeiend werk voor een architect iets der gelijks opnieuw na te bouwen. Als de Zaanse Schans klaar is, zal het zeker een grote beziens waardigheid worden. Zeker ook omdat de woningen in gebruik zullen blijven." Maak er onderling een wedstrijd van TUIEREN kleuren doet u met speciale kleurstof fen die u tegen paastijd bij de drogist vindt. Maak de eieren niet té zwaar van kleur; houd uw kleurstoffen e< rder wat aan de pastelkant, dat staat aardiger. Als uzelf veel fantasie heeft of kinderen hebt die handig zijn met schaar en potlood, versier de eieren dan uitgebreid en verander ze in langstaartige Chine zen, baby'tjes, ballerina's, clowns, deftige dames of keurige heren. Daarvoor hoeft u eigenlijk alleen maar ie beschikken over een grote doos met van Mi- les en nog wat erin: kraal tjes, pailletten, oude stuk jes kant, wollen draadjes, goud- en zilverpapier, knoopjes, gekleurde band jes of tres, kortom van al les wat. Vergeet het kleur krijt niet, noch de Oost- indische inkt met teken pen. En natuurlijk een for se pot of tube met lijm. Het alleraardigste is eigenlijk om een wedstrijd in het eierenversieren uit te schrijven voor alle huis genoten, groot en klein. Als u dan maar voor vol doende hard gekookte eie ren zorgt en servetringen of eierdopjes om de afge werkte exemplaren in te kunnen zetten. Loof voor de allermooiste een klein prijsje uit en geniet van „het avondje decoreren!" (Vervolg van pag. 1) 't Was sloven! Zij waren allebei echter uitslui tend en alleen „huisvrouw"... Zij dienden ervoor te zorgen dat er gebakken werd, dat het dagelijk se maal zo goed mogelijk op ta fel verscheen, dat de slacht be hoorlijk werd verwerkt en dat in tijden van overvloed werd inge maakt en ingelegd. De vrouwen karnden de melk tot boter en zij waren het die de kaas maakten. Wanneer men dan nog bedenkt dat zij voor huisraad en linnen goed hadden te zorgen, dat het maken en onderhouden van 1de- ding tot hun domein behoorde en dat ze ook nog kinderen kregen en die zo goed mogelijk groot trachtten te brengen, dan kan men zich gemakkelijk voorstel len dat er nauwelijks tijd voor iets anders overbleef! Vanzelfsprekend hielpen in de meeste gezinnen de dochters een handje mee, de heren der schep ping echter waren voor deze ar beid te goed.... Daar waar de beurs welgevuld was, diende de huisvrouw, gewa pend met de sleutelmand, leiding te geven aan een uitgebreid per soneel waarbij ze menigmaal de handen zelf nog behoorlijk uit de mouwen moest steken! Een eindeloze weg is afgelegd vanaf de tijden dat het brood iedere week nog zelf door de vrouw des huizes werd gebakken, de hammen nog zelf werden ge rookt en de worsten gestopt, de groenten in de pekel gezet en het fruit in de daarvoor bestem de rekken werd bewaard en ge keerd tot onze tijd waarin een aantal huisvrouwen naast hun taak in het huis ook nog een taak buiten de deur vervullen en huishoudelijk personeel tot de grote zeldzaamheid is gaan be horen. Een uitkomst Er zullen nauwelijks nog huis vrouwen bestaan, die groenten inpekelen, er zal misschien een kleine minderheid zijn die nog zelf weckt, het overgrote deel zal dankbaar gebruik maken van alle kant-en klare voedingsmidde len die vrijwel overal verkocht worden. En laten we eerlijk zijn. Zoudt u nog terug willen naar de be perkingen en de sleur van vroe ger? Naar de .huisvrouwentaak" die een nooit eindigende was? Wij niet... wij kunnen alleen maar dankbaar gebruik maken van al deze moderne vindingen. ALBERT HEIJN Wijnkopers sinds 1887 La Jouissance Franse land- wijn met reeds bewezen kwaliteiten 1.65 Réserve du Palais Gallien eenvoudige maar eer lijke, volle Bordeaux van 1.95 voor 1.79 Beaujolais 1960 fruitige, toch volle wijn 2.50 Carafe Rouge superieure tafelwijn in smaakvolle karaf incl. karaf -jfc- Chateau Pontoise Cabarrus 1958 Haut-Médoc, A.C. bouqueteuze, robijn rode wijn 3.50 ■A* Savigny-les-Beaune 1959 Appellation Bourgogne Comferólée Fraaie, zeer geslaagde, elegante Bourgogne 3.95 'A Chêteauneuf-du-Pape 1959 een klasse op zich zelf èn van het uitstekende jaar 1959! 3.75 •A Chianti Extra Niet zo maar Chianti, maar een van prima kwaliteit incl. fles 5.50 Ar Calvet Foncastel Monopole Momtagne-St. Emi- Lion, A.C. Van het huis Calvet dat in Frankrijk een be grip is 3.45 Rosé de France Iets zoete rosé, geschikt bij alle gerechten La Jouissance Halfzoete, witte land- wijn, fris en charmant 1.65 Réserve du Palais Gallien Halfzoete, prettig drinkbare, goede Bordeaux van 1.95 voor 1.79 Carafe Blanche Iets zoete, superieure tafelwijn in leuke ka raf incl. karaf 2.50 Liebfraumilch 1960 Gloria, de bekende Rijnwijn, iets zoet, ideaal voor 's avonds 2.95 i Pfülzer Weinkönig Eerlijke, droge Rijnwijn met vet rassende kwaliteiten door zijn allerwegen Graves Supérieures Demi-sec; frisheid geliefd 3.25 Zeiler Schwarze Katz 1960 Lichtzoet, fris en liefelijk 3.50 A" Haut-Sauternes 1959, Bordeaux Een „vin liquoreux", vrij zoet, kwalitatief hoge dessertwijn 4.55 A" Pouilly-Fuissé 1959 Appellation Contrölée Frisse, droge, tinte lende wijn met mooi bouquet 4.50 A- Fluteau Carte blanche demi-sec brut incl. fles 10.95 "A" Deutscher Sekt Schloss Kirchberg, halb- trocken, incl. fles 7.95 Red Douro Port Conqueror5.— White Douro Port Conqueror5.— ■A- Red Port, Cockbum 6.25 A" White Port, Cockburn 6.25 Fidalgo Ruby Port Vol rode Port 4.15 Gold Label Sherry Conqueror Very very dry Very very pale ....4.75 Green Label Sherry Conqueror Medium dry 4.50 Pale Sherry 887 Medium dry van 3.75 voor "A" Madeira Cama de Lobos Welsh Bros Lamati Vermouth wit of rood literfles Martini Vermouth wit of rood literfles Martini Vermouth wit of rood literfles 5.- 6.95 3.55 Kaapwijn Zoete Muskaat wijn Spaanse Samos (van 't eiland) 2.50 Malaga3.85 Vinolia Vruchtenwijn 1.45 Meiwijn 1.35 Prijzen exclusief statie geld, tenzij anders vermeld. De met een aangeduide soorten zijn alleen in de grotere AH-filialen ver krijgbaar. Bij meerdere flessen natuurwijn (van de zelfde soort of naar keuze gesorteerd) bij 3 flessen 3% korting bij 6 flessen 5% korting bij 12 fl. of meer 714% korting Van deze korting zijn uitgesloten: Cham pagne Veuve Clicquot Martini Vermouth, Saranto, advokaat en vruchtenwijnen 75 jaaren aktiever dan ooit

Allerhande | 1962 | | pagina 2