Karabiesjes Albert Heijn 89 AARDAPPELEN 3 i S De Noorse diepvries conserveert versheid HAAL DE ZOMER IN UW HUIS „BLOED- APPEL" Nu met garantie voor kwaliteit, sortering en kookeigenschap BINTJES Albert Heijn presenteert: AARDAPPELEN Niets Drie-smaken-vla DADELS IN VRUCHTENSLA 75 jaaren aktiever dan ooit! KILO Spaans dessert de sinaasappel van de komende maanden Vanwaar die kleur? JANUARI 1962 ALLERHANDE - IN IJMUIDEN Wffi ZICH in de ijzige opslagplaatsen van Frio in IJmuiden waagt, zal ijlings zijn kraag dichtknopen, maar Friofunctionaris de heer D o n c k e r zegt: „Dit is een gezond be roep. Deze mannen zijn vrijwel nooit ziek. Deze temperatuur doodt alle bacteriën. Wat verkouden zijn is, weten ze niet. Het is werke lijk heel gezond...." Niet dat dit Friopersoneel traint voor een langdurige wintersportvakantie aan de pool cirkel. Het is peraturen, waarvan het noemen alleen al een buitenstaander koude rillingen bezorgt. Maar als het bij volop zomer tegen de dertig graden is aan de IJmuidense Trawlerkade, wijst de meter bij Frio-Nederland altijd nog tegen de dertig graden beneden nul. Dat maakt dan zo'n warmteverschil van 60 graden uit. En dat is dan een van de merkwaardige kanten van dit merkwaardige bedrijf, dat, ondanks alle „kilte" in staat is honderdduizenden huisvrou wen warm te maken voor haar produkten! J-JET SMAAKT naar niets! Dat is geen vis!" was de reactie van huisvrouwen, er gens it» Europa. Zij waren gewoon vis op tafel te zetten, die over een traject van 700 km aangevoerd moest wor den. Dat transport duurde een paar dagen, waardoor de tranige stank van de inmid dels ..otide verse vis" zijn in- vloed kon doen gelden. Toen zij Frionor voorgezet kregen ..misten" ze deze bijsmaak, maar omdat in dit bergachti ge afgelegen gebied nog nooit werkelijk verse rondvis was opgediendvonden ze het goe de produkt vergeleken met dat wat ze gewoon waren, naar mets smaken. Nog een punt: werkelijk verse vis heeft geen onaange name geur. visstank is een ..bijprodukl" van oude vis. maar werkelijk verse vis als diepvriesvis is heeft geen en kel luchtje Dat is. weten de Noren, een pluspunt voor de huisvrouw, geen reuk in de keuken, kleding en...} haren! Met de typische kleine Noorse visser scheepjes wordt de rondvis aan de wal gebracht. T^ORT NA DE oorlog is het begonnen. Of eigenlijk daar voor al, als men tenminste de Eskimo's en andere poolbewo- ners, even buiten beschouwing wil laten, die de eer opeisen van de speciale wijze van con serveren. die Diep- ofSnel- vries is gaan heten. Voor '40 werd deze methode al toe gepast, in Amerika, en op klei nere schaal in visland bij uit stek: Noorwegen. Geallieerden en asmogendheden maakten er in de oorlog gebruik van om hun troepen van hoogwaardig voedsel te voorzien. Maar pas vijftien jaar geleden sloegen zo'n 45 Noorse visbedrij- ven (inmiddels tot 85 uitgegroeid!) de handen ineen. Norsk Fros- s e n f i s k A.L. ontstond en dat is geen „visserslatijn" voor ieder die kabeljauw, schelvis, koolvis. kabel jauwachtigen" etc. even vers op tafel wil hebben als de Noren deze vissen consumeren. Want Noorse huisvrouwen kopen deze zeeprodukten niet gedroogd of gezouten, de viskoopman aan de lange Noorse kust levert ze levend af. Levend voorbeeld Dit voorbeeld stond de Noren voor ogen. Wij gaan de wereld onze vis even vers voorzetten als wij die opgediend krijgen, zeiden de 45 leden van Frossenfisk en diepvries stelde hen daartoe in staat. Gezamenlijk bekostigden ze de diepvriesbedrijven. vanwaar- uit een onafzienbare stroom rond vis in diepvriestoestand Noorwe gen, alles onder het Merk Frio nor, ging verlaten. Eerst verover de men de Zwitserse markt, la ter Amerika, vervolgens steeds meer Westeuropese landen en nu is deze Noorse vis als merkartikel Frionor verkrijgbaar in vrijwel de hele wereld. „In het oerwoud van Tangan- jika", zegt de heer Doncker van Frio-Diepvries-IJmuiden, die Fri onor in ons land op de markt brengt, „kwam ik onlangs dit pro dukt tegen in een plaatsje dat precies in het midden ligt van Kaapstad en Cairo!" De directeur van Frio-Diep- vries voegde hieraan toe onlangs een aantal specifieke wijnzaken in het even kleine als bekende wijnplaatsje Beaune te hebben bezocht. Hoewel hij daar aller minst diepvriescontainers ver wachtte, bleken deze er te zijn. En ook daar pronkte een uitgele zen assortiment Frionor-produk- ten, als het ware omspoeld door de edelste Franse wijnen. Toege geven moet worden dat de Fran sen weten wat smaakt! Moeilijk probleem Het spreekt vanzelf dat er heel wat voor is komen kijken eer de Noorse vakmensen erin geslaagd waren hun plannen tot werkelijk heid te brengen. Moeilijkheden waren er te over. Niet alleen dat het diepvriezen zelf een grote deskundigheid vraagt men kan beslist niet volstaan met het simpel bevriezen van vis ook de distributie vergde heel wat. Het geheim van het diepvriezen is de snelheid. Wanneer bijv. vis, vers aangevoerd en nog in pri' a conditie, langzaam op zeer lage temperatuur wordt gebracht, doen zich allerlei verschijnselen voor, die de kwa'iteit bijzonder weinig aantrekkelijk maken. Het weefsel vriest stuk doordat het vocht in het produkt bevriest en door uitzetting de cel-structuur be schadigd, maar van al deze pro snel op een temperatuur van rond min 45 graden wordt gebracht. De expeditie is dan de volgende zorg. Speciale schepen, waarin het eveneens rond 30 graden beneden ..slecht' nul is. brengen de produkten naar procent, het land van bestemming. Daar worden ze gelost ook dit is haastwerk! en gaan in de al even koude magazijnen. Vracht wagens natuurlijk ook ..ge koeld" zorgen voor de verzen ding in het eigen land, waar ten net van winkeliers levensmid delenzaken. groentebedrijven, sla gers, viswinkels, etc. de diep vriesvis opslaat in containers. De laatst schakel in deze lange keten die de vakman de diepvries ketting noemt is de huisvrouw, die haar pakje Frionor koopt. (dus geen diepvriesvis) van nul tot zes dagen oud ..goed" ge noemd mocht worden, zes tot twaalf dagen oud middelmatig" ouder dan twaalf dagen Daarbij bleek dat 50 dus de helft van de con- sumptievis ouder is dan twaalf dagen eer ze op tafel komt en dus als slecht" van kwaliteit moet worden aangemerkt. enigerlei bewerking heeft ondergaan. Met andere woorden het voordeel van diepvries tegenover verse vis is ook kwan titatief gesproken, dus af gezien van alle andere factoren op kwalitatief niveau, veel groter dan men denkt! voudig te maken; toch is het een toetje dat bij iedereen in de smaak zal vallen. Het enige wat u nodig heeft zijn die bekende flesjes „kant-en-klaar-vla", die u overal kunt krijgen. U neemt 1 fles chocoladevla. 2 flessen vanillevla en verder heeft u wat Bongo-oploskoffie nodig. De inhoud van 1 flesje vanillevla mengt u nl. met zoveel Bongo dat u een geurige koffievla ver krijgt. En dan is de rest heel sim pel. In een glazen kom. giet u eerst de koffievla. daarop voorzichtig de vanillevla. daarover tenslotte de Chocoladevla. Een heerlijke smaakcombinatie. U kunt dit des sert garneren met schuimpjes of er fijne ijswafeltjes bij geven. CISCA VERHEUL Vers van gisteren „Vers van gisteren" geldt ech ter als parool voor diepvriesvis en het is de moderne techniek die erin slaagt deze vis „mor gen" even vers op te dienen. Bij proeven is gebleken dat Fri onorvijf jaar lang zonder bezwaar bewaard kan worden! Maa de praktijk is heel anders. Binnen drie maanden moet een voorraad de magazijnen van Frio-IJmuiden verlaten hebben. En voor een vlotte expeditie en distributie zorgen vakmensen die hun dagtaak vinden in magazij nen waar het vriest dat het kraakten in het besturen en verzorgen van auto's, waarbin- Merkartikel De Noorse „afzenders", de ves tigingen in het eigen land en de winkeliers doen alles om het pro dukt op kwaliteit te houden. Maar het is ten slotte de huisvrouw die voor de finishing touch moet zor gen. Zij» legt er immers de laatste hand aan niet alleen bij de he- «imerse tMnpen.li, reiding, maar ook bij het bewa- ren neersen- ren. Is er een koelkast, dan kan Frionor in het vriesvak een paar weken bewaard blijven. In de koel kast zelf twee tot drie dagen en op een koele plaats in huis. mits in krantenpapier gewikkeld, één of twee dagen. Frionor is het eerste merkarti kel in de vissector. Wat bij ande re artikelen heel gewoon is, was voordat de Noorse ondernemers gingen samenwerken, bij vis nog onbekend, maar bij de entree van de Noorse diepvriesvis in de „we reldkeuken veranderde dat. Diepvriesvis waarin de bac- terievierking dus door de grote koude gestopt is blijft in die toestand even vers als waarin ze werd gevangen. De kleine Noorse scheepjes, die vlak bij huis enor me visvoorraden ophalen, bren- gen de levende vissen snel naar de fabrieken. Daar zijn grote „aquaria" gemaakt, waarin de dieren tijdelijk „onderdak" vin den, totdat ze aan verwerking toe zijn. Want volgens Noorse tradi tie er is geen land ter wereld waar de controle op vis zo scherp is als in Noorwegen, zelfs iedere fabriek heeft een eigen staatscon- troleur, die op de kwaliteit moet toezien blijft de vis levend tot dat met de verwerking kan wor den b gonnen. De vangsten verlaten de fa briek als filet, dat betekent dat zo'n 60 procent als afval wordt weggesneden, wat natuurlijk in vloed heeft op de prijsbepaling. Ijskoud de pan in Frionor zet een duidelijke ge bruiksaanwijzing op ieder pakje, maar telkens weer blijkt dat er toch nog wel eens misverstanden zijn. Daarom bindt Frionor iede re huisvrouw op het hart: „Snijd de vis in schuine plakken ter dikte van 1 tot 2 cm. Doe dat zodra het mes door de bevroren vis heen kan. De vis niet laten ontdooien, omdat dan kostbare vissappen verloren gaan, dus ijs koud de pan in." Wie verwacht dat Noorwegen, dat immers gemakkelijk verse vis op het menu kan zetten, wei nig diepvriesvis opdient, vergist zich. Vanwege het gemak kopen heel wat Noorse huisvrouwen diepvries! En zo is dat in heel Skandinavië. Maar ook in West- Europa en Nederland maakt daarop geen uitzondering gaan steeds meer huisvrouwen Frionor op tafel brengen, waar bij het feit dat vis wel veel eiwitten maar geen corpulentma- kende vetten bevat, wel zal mee spelen. Enige tijd geleden heeft de O.E.E.C. eens een onderzoek VANZELFSPREKEND maakt u ook in de winter wel eens een ook in de winter wel eens een vruchtensla. Dat doet u natuur lijk niet als het steenhard vriest, dan zult u meer behoefte voelen aan een bord havermoutpap, om maar eens iets te noemen. Als de temperatuur hoger is, smaakt een vruchtensla altijd. En vooral: het is zo gezond!, Gebruik voor uw vruchtensla ditmaal sinaasappelen, wat par ten grapefruit, wat citroensap en geraspte schil van citroen, de in houd van een klein blikje manda rijnen op sap. appel, geschild en in dunne schijfjes gesneden, even tueel wat kersen uit blik of pot zoor smaak en kleur en verder Ten slotte: 2 kv diep- dadels, ontpit en gehalveerd, en c-i i j- j wat gesnipperde amandelen, vriestllets die dus geen Natuurlijk roert u er zoveel sui- graat of vel bevattenker door als u lekker vindt. Iedcr- .--I een zal u prijzen om zo'n smake- JS fc,elljk aan O kg „vuile j lijke, geurige vruchtensla! vis, dus voordat dezel CISCA VEHnFXI,. 1. Karabiesjes pak 250 gram tijdelijk van 82 voor 49 2. Zaanse Koeken in vershoudende binnenzak doos 18 stuks 59 3. Kokosringen pak 9 stuks 49 4 Knffipknpkpn fi1ne "ndkoekf-v gegarneerd 7e KOTTieKOeKen met een amanrdeizak 12 stuks 5. Grote spritsen tijdelijk, pak 9 stuks 49 6. Wafelkoeken ]8 „uks 58 7. Pindakoeken zak 12 stuks 65 8. Pindakoekjes pak 59 9. Eierkoeken zak ,6 „uks 49 10. Zandringen pak 25c gram 65 zandkoekje PAK 250 GRAM TIJDELIJK VAN 62 VOOR BETER LEVEN In vele Albert Heijn zaken ZEEUWSE TIJDELIJK met garantie DE CHICO-sinaasappelcn uit Spanje (een week na dc pluk op uw tafel!) vormen een belang rijk ingrediënt in een Spaans toe tje dat vooral door kinderen bui tengewoon gewaardeerd wordt! We zijn er echter van overtuigd dat ook de volwassene zo iets heerlijks graag zal eten. U maakt een blikje aardbeien open en voegt er het sap van twee sinaasappelen bij, waarna u er suiker naar smaak door roert. Het is bedoeld voor vier personen en het is zo simpel als het maar kan en gezond! Een andere variatie: geef bo venstaande aardbeien-sinaasappel- combinatie met een eenvoudige custardvlal Verrukkelijk! CISKA VERHEUL DEGINT u ook genoeg te krij- uitjes en augurkjes uit het zuur gen van kool? Vergeet dan &D te geven en zet als u er van |7R is in de ongeveer driehonderd jaar dat de aardappel in de samenstelling van ons menu werd opgenomen, wel het een en ander veranderd. In den beginne werd deze „aardvrucht" door het gros van de bevolking met wantrouwen bekeken en de aard appel maakte dan ook slechts incidenteel deel uit van de Neder landse burgerpot. Nu neemt hij de voornaamste plaats in van de dagelijkse hoofdmaaltijd. Velen menen dat Nederland hèt land is waar de aardappel op tafel de grootste belangstelling geniet. Hierin moeten wij u beslist teleurstellen! Een grotere consumptie per hoofd der bevolking vindt men in Duitsland, Frankrijk, België en Luxemburg. TI/AT DE aardappel als voed- Echter vraagt de nieuwe ma- scl Door ons betekent? Het ni<?r va" inkoop door de moderne is een onmisbare bron voor het brandstofverbruik in ons h- volkomen voor de inhoud in staat. In vele Albert Heijn-za- ken vindt u dus aardappelen onder het C.M.K.-merk en daarom bent u er van verze kerd in die zaken altijd een prima aardappel, met uitste kende kookkwaliteit en met de hoogste voedingswaarde alsmede een regelmatige sor tering aan te treffen. Wij schrijven in vele AH-zaken, want momenteel zijn nog niet alle AH-winkels voor de verkoop van j aardappelen ingeschakeld. ner Schnitzel of gebakken vis en doperwten, resp. een gemengde salade. Aardappelkrabbetjes I kg aardappelen, 100 gram tarwebloem, 1 ei, enig zout, frituurpan /"\P DE gewone huishoudrasp de rauwe aardappelen ras pen De 100 gram bloem toevoe gen alsmede het ei en het ge heel goed doorroeren. Van dit mengsel neemt men steeds een eetlepel af, die men in het frituurvet laat glijden. De krabbetjes in het frituurvet aan beide zijden goudbruin laten bak ken. Iedereen is er dol op. nooit dat juist blikgroenten in zo'n periode dé ideale variatie aan uw menu kunnen geven! Denkt u daarbij vooral eens aan de sperziebonen (de blikken zijn meer dan royaal gevuld en de prijs ligt laag!), de voortref felijke doperwten, waarin u kunt kiezen uit grotere en kleinere maten. De tuinbonen: een ware delicatesse voor dc liefhebbers!, de kapucijners, prachtig blank en mals en uitstekend van kwa liteit, kant en klaar in het blik En natuurlijk de snijbo nen die in deze rij niet mogen ontbreken. Al deze groenten- soorten maken een grote ver scheidenheid in uw maaltijden mogelijk. Dien uw doperwtjes eens op met een fijn gesnipperd, goud bruin gefruit uitje Strooi over de sperziebonen ter afwisseling eens geen noot muskaat. maar wel fijn gehak te peterselie. Geef bij de tuinbonen warme ham en wat botersaus en ge zult u in de lente wanen. Combineer de kapucijners ech ter met knapperig uitgebakken spek en zo u dit te machtig is, bak er dan een malse karbona de bij. Vergeet niet er zilver- houdt ook een potje sambal op tafel Laat dan iedereen op deze wijze smullen! CISCA VERHEUL. blemen heeft men geen last als de gesteld naar vis-eet-gewoonten procedure snel verloopt. Het gaat in West-Europa. Daarbij ging er dus om dat de aangevoerde vis men ervan uit dat „gewone" wen in de leverancier. Zij be hoeft voor haar gezin een prima aardappel met een uitstekende kookkwaliteit in een regelmatige sortering. Niet alleen vandaag of deze week, niet de volgende maand maar het hele jaar door. Haar K§„, Jmiddagmaal slaat of valt met de "door "dé nieuwe schaal dampende aardappels op het midden van de tafel. chaam; hij treedt op als belang rijke leverancier van de vitami nen B en C. De z.g. voorjaars moeheid, welke ons in de lente komt plagen, wordt voor een groot gedeelte bestreden met de hulpmiddelen aardappel geleverd. Vooral on middellijk na het rooien is de aardappel de rijkste bron van vitamine C. En hoewel het vita mine C-gehalte in de bewaartijd wel iets terugloopt, toch blijft de aardappel het hele jaar door een onontbeerlijk element in ons voedselpakket. Het systeem van onze ouders en grootouders om een winter voorraad aan te leggen raakt er geheel uit. Het heeft voor een particulier eigenlijk ook geen en kele zin meer. Het hele jaar door kan men een standaardkwaliteit aardappelen in handige kleinver- pakking kopen. De ruimte voor opslag ontbreekt trouwens ook in de moderne huizen. Financiële voordelen zijn er niet meer aan verbonden. Welnu, Albert Heijn geeft haar de garantie van uitslui tend eerste kwaliteit. En te recht, want de leverancier van AH is een van de groot ste en modernste bedrijven in Nederland, een bedrijf met wereldnaam (men expor teert zowel naar Amerika als naar Azië en Afrika). Die le verancier waarborgt de kwa liteit, sortering en kookeigen schap. Hij doet dit door zijn beschermd handelsmerk op iedere afgeleverde hoe veelheid te plaatsen. Dat merk (C.M.K.) wordt uitslui tend gebruikt voor aardappe len in zakken en verpakkin gen, waarvan de leverancier Aardappel-recepten Gebruik ook de aardappel eens j om aan uw maaltijd een ander tintje te geven. De volgende re cepten kunnen u daarbij van pas i komen. Patates frites Pan met frituurvet of sla olie. grote aardappelen, liefst Bintjes. DE GROTE aardappelen schil len en wassen. Vervolgens in plakken en daarna in staafjes snijden, b.v. met een broodmes op de broodplank. Daarna de staafjes afdrogen in een schbne theedoek. Vervolgens in niet te heet firtuurvet gaar bakken 15 minuten) Dit gaar bakken kan men al enige tijd tevoren doen. Kort vóór het gebruik het fri tuurvet dampend heet laten wor den en hierin de staafjes vlug goudbruin en croquant bakken. Vóór het gebruik bestrooien met wat fijn zout. Patates frites behoren van bin nen zacht en aan de buitenkant croquant te zijn. Zij laten zich goed combineren met b.v. Wie- jVAARMATE de winter vor dert, voltrekken zich ver anderingen in de Spaanse si- naasappeloogst. Thans zijn het de late variaties en heer lijke zoete, pitloze Salustia- nas, die van de Spaanse tuinen met de snelle Trans- fesa-treinen in één week na dat ze van de boom zijn ge plukt, onder het merk Chico in dc Albert Heijn-winkels verschijnen. In februari loopt het echter met deze smaakvolle appel af en komt de opvolger, in ternationaal bekend als „b l o e d a p p e l". Ook deze. wat betreft de kleur van het vruchtvlees zo afwijkende sinaasappel, komt in de bekende Chico-verpak- king naar ons land en blijft zeker tot eind april. De pro vincies Valencia, Castellón en Alicante zijn de voornaamste leveranciers van de sinaasap pels met het rode vrucht vlees, ofschoon ze ook wel groeien in de provincie Mur- c ia. Volgens oude Spaanse plan ters is de rode kleur een ge volg van een spontane reactie bij de vruchten na een enting. De natuurlijke kleurstof in de appel werd daardoor bijzonder geactiveerd. Met nieuwe en tingen werd dit proces nog versterkt, waardoor er appels zijn, die zelfs een dieprode kleur hebben gekregen. De kleurverandering is ech ter ook de smaak ten goede gekomen, waardoor deze si naasappels heerlijk zoet zijn geworden. Bovendien is dooi de activering van de natuurlij ke kleurstof, (Carotine) ook het vitamine A-gehalte in deze sinaasappels opgevoerd, waar door ze zeer gezond mogen worden genoemd. HET ALTIJD

Allerhande | 1962 | | pagina 5