Desneeuw (en de zon) tegemoet Het nieuwe jaar „oud" ingezet Blikconserven Cake Mix^Q Ujtgekiend! Veertig jaar in zaak één 1. 2 55 J J H Grote verbetering sinds grootmoeders tijd ,t) Op zoek naar sfeervolle gerechten BIERSOEP SMAAKPRIJS: C dy BIEREPAP KRUUDMOES edy AH-GLOEILAMPEN SINAASAPPEL DRANK CALVETA intens schoon Extra voordelig per pak van 75 voor'V*^ Alleen bij Albert Heijn Zeg Ciska Compote van gedroogde vijgen ZUIDVRECHTEN- COMPÖTE 40 en 60 Walt 75 en 100 Watt 25 150 Watt voor ALLERHANDE JANUARI 1962 ^TEEDS meer menien komen tot de ontdekking dat een wintenportve- kentie zo gezond en zo bijzonder stimulerend isl De kleding speelt bij een dergelijke vakantie een zeer grote rol omdat ze praktisch en doelmatig behoort te zijn, terwijl het „vlotte" element beslist nooit de overhand mag krijgen, maar ook niet helemaal mag ontbreken. Wie echt genieten wil van de zon en het buiten zijn en wie wil skiën, schaat senrijden of met de slee er op uit trekken dient zich warm, maar niet zwaar te kleden. Een goede lastex „pantalon- f u s e a u is een eerste vereiste. Kies nooit de kleur wit, die wordt in de sneeuw nl. vaal-geel, hetgeen uitermate lelijk is. Kies liever een heldere, sprekende kleur. Zorg voor de nodige truien in alle soorten en dikten, maar bovenal zorg voor een perfect winddicht ski-jack. Moderne materialen als nylon, helanea, lea- cryl e.d. lenen zich uitstekend voor dit soort kleding. si's kunt u in de wintersport- centra overal huren, s k i - s c h n e n ook, maar huur die liever nief; zeker te zijn van goed zittende schoenen kunt u ze beter kop< gebruikt ze later wellicht nog wel Neem die schoenen een paar maten te groot, zodat u er plenty wollen sokken in kunt dragen ter wijl ze toch royaal zitten en goed kunt bewegen. U dient nl. goede warme voeten te hebben te houden. En natuurlijk zorgt u als voor een gekleed truitje wat u een feestelijk aanzien geeft, om dat u stellig wel eens een keertji gedurende die wintersportvakantie uit zult gaan. „Buurten" in het andere hotel of naar het dorpscafé waar de folklore hoogtij viertl Zult u er aan denken dat een sneeuwbril uw ogen behoedt en dat uw huid beschermd wil wor den tegen teveel zon en sne gloed? 11JOEWEL wij door plaatsgebrek in ons decembernummer de XA Bakhuys-recepten moesten laten vervallen, bleek dit aller minst remmend te werken op de inzendingen. Wij putten dan ook weer uit een ruime voorraad „dierbare herinneringen" en het is bepaald verrassend daarbij op te merken, hoe gevoelig de mo derne, praktische huisvrouw van vandaag op dit punt blijkt te zijn. Vermoedelijk omdat de oude gerechten sfeer brengen en iets. op roepen dat doet denken aan de verhalen over geheimzinnige geschiedenissen, zich afspelend in lang vervlogen jaren toen legendevorming even vanzelfsprekend als uitvoerig een opvallend gebeuren vastgelegde als thans een persbericht hetzelfde feit in slechts enkele regels. Jacket van nylon met een wattenvulling van 100 pet. Leacryl. Wasbaar, snel droog, heerlijk warm! Een van die elegante ver rukkelijke pull-overs waar de Italianen het geheim van schijnen te bezitten. Ook dit is Leacryl. Dit gezellige „gevalletje" van Leacryl leent zich uit stekend voor het „uitje". Wie ontkomt er in deze tijd aan de behoefte aan wat roman tiek? De sfeer van kaarslicht? De meeste van de oude streek- gerechten horen erin thuis en het verwondert Ciska niet in het minst, wanneer de inzendster niet alleen haar recept uitvoerig beschrijft, doch er meestal ook nog iets bij vertelt over de om standigheden, die zij zich van vroeger weet te herinneren. Een dierbare grootmoeder, een bijna vergeten plekje, waar eens een belangrijke periode van haar jeugd zich afspeelde... Ja, waarom zouden wij het nieuwe jaar niet opnieuw ,,oud" inzetten? Daar hebben wij nu eenmaal dat Bakhuys voor! En u weet het elke maand wordt één prijs van 10 en daarnaast nog drie prijzen van elk 5 uit gereikt voor de meest aantrek kelijke en goed uitvoerbare in zendingen. Doet u weer mee? Daar gaan wij dan! De grote prijs gaat deze maand naar mevrouw C. M o- I e n a a r, Haringkade 65 te Scheveningen voor het recept van biersoep. Ja zeker, Ciska herinnert zich nog heel goed het recept, dat reeds in Aller-Hande van augus tus jl. voor biersoep werd ge plaatst, doch werkelijk, dit moet u ook eens proberen! Uit welke streek het stamt, kon mevrouw Molenaar ons niet mededelen, wij vermoeden evenwel uit Noord-Brabant of Zuid-Limburg. En, tussen haakjes, neemt u dat ,,soep" niet al te letterlijk op en denkt u rustig aan pap, dus- aan een lekker voedzaam toetje! Bereiding: De flessen legen in een pan en de inhoud roerend aan de kook brengen. Alle ingrediën ten toevoegen en op een zacht vuur (of asbestplaatje) heerlijk laten sudderen, zodat alle sma ken zich goed met elkaar kun nen vermengen. De rookworst de laatste 10 minuten toevoegen en de stroop naar smaak. Appelrasp door spekpannekoeken Mevrouw H. Kouwenaar-Dem- mers, Berkenroodestraat 27 te Haarlem is de inzendster van de ze toepassing. Bovendien doet zij niet alleen dit heerlijk frisse smaakje bij de altijd wat zware" spekpanne koeken aan "de hand. zij wijst ons ook nog op een veel snellere bakmethode Luistert u maar! Mevr. Kouwenaar maakt op de gewone wijze een pannekoekenbe- slag klaar, snijdt het spek in kleine stukjes en bakt die tevo ren uit. Dit spek èn het eruit gebakken vet plus eventueel nog wat (gesmolten) boter voegt zij meteen aan het beslag toe. Daar na raspt zij enige appels op een grove rasp (eerst schillen enklok- huizen verwijderen) en voegt ook deze toe. In dezelfde pan van het uithakken van het spek kunnen nu, zonder verder nog vet toe te voegen heel snel de appel-spek- pannekoeken gebakken worden, die verrukkelijk fris en voedzaam zijn en die men met stroop bruine suiker serveert. Deze appelraspvondst is een variatie op een oud-Neder lands pannekoekengerecht, waar in schijfjes appel verwerkt wer den. U ziet: romantiek èn prak tijk in het leven van de moderne huisvrouw van heden! hoog-geconcen met druppels gebruiken vloeibaar lost direct en volkomen op strepen na In een wip een heerlijke, forse cake met Dat is het kenmerk van de ware Edy-machine. De vorm, de constructie, de motor,, de afwerking: elke millimeter materiaal Is grondig doordacht, terdege beproefd. Uitgekiend, tot en met! Edy laat niets aan het toeval over en construeerde voor de moderne hulsvrouw huishoudmachines naar haar hart. Betrouwbaar, degelijk, snel en sierlijk. Daarom - kies Edy, als u meer eist dan een gewone machine. Kies Edy topkwaliteit. Want welke Edy ook bij uw smaak en verlangens past: u hebt altijd prijs! TTET gebruik van blikcon- serven heeft de laatste jaren een ongekende groei beleefd. Zoals bij alle nieu we ontwikkelingen gaf ook dit verschijnsel aanleiding tot felle polemieken tussen voor- en tegenstanders. De tegenstanders Benodigdheden: 2 pullen don ker A.H.-bier, 4 eetlepels bloem, eetlepels suiker, 3 eieren en lVz theelepel gemalen kaneel. Bereiding: Men doet de bloem, de suiker, de kaneel en de dooi ers van de eieren in de pan en voegt, na deze ingrediënten eerst _:rondig met elkaar vermengd te lebben, al roerende het bier toe. Steeds roerende dit alles aan de kook brengen, even goed laten door koken, van het vuur nemen en de stijf geslagen eiwitten er door roeren. Eventueel kan men nog wat koffieroom of koffiemelk toevoegen, doch noodzakelijlk is dit niet voor de nu volgende smulpartij, Neen, klaar zijn wij nog niet helemaal na die hoofdprijs voor biersoep! Want Omdat het toeval wil, dat ook Mej. A. Sluyters, Molenstraat 181 te Helmond ons opmerkzaam maakte op dit veel eenvoudiger, maar ook uitsteken de nagerecht uit onze meest zui- delijke-provincle, plaatsen wij de- i toch beide. Voor een feestdag maakt u dan het eerste recept, dat wat kost baarder is, klaar, terwijl u ver der de rij voor alledag vervolgt met dit huiselijke, eenvoudige toetje, eveneens kostelijk, maar ook heel voordelig en vlug te ma ken. Benodigdheden: 1 liter melk, 1 klein flesje donker A.H. bier, eetlepels bloem en 3 eetlepels suiker. Bereiding: De bloem aanmen gen met wat melk. De melk aan de kook brengen, het bloempap- je erbij voegen en onder goed roeren even laten doorkoken. Even laten afkoelen en vervolgens de suiker en het bier onder goed roeren eraan toevoegen. Van Mevrouw Bruii, Veri. Blok- kenweg 5 te Ede (Gld), kwam een bijzonder handige tip binnen waardoor de anders zeer omvang rijke methode om het alleraardig recept voor kruudmoes klaar te maken in een oogwenk is ge beurd. In Gelderland en Overijssel zijn streken, waarin dit gerecht nog regelmatig wordt klaargemaakt: onze desbetreffende lezeressen zijn hierbij dus eveneens gebaat! Het oude recept plaatsten wij reeds vorig jaar, zodat wij het hier niet behoeven te herhalen. Kruud moes betekent nu een gemakke lijke en voedzame complete maal tijd voor een drukbezette werk dag! Benodigdheden: i.p.v. 3 liter karnemelk en 250 gram gort thans 3 flessen gortpap van de melkboer nemen. Verder: 250 gram rozijnen, stukje doorregen spek aan blokjes, een rookworst, zout naar smaak, wat stroop en diverse kruiden (liefst vers, te zamen binden tot een bosje; in aanmerking komen kervel, pe terselie, pepermuntblad, bieslook, venkel, snijbiet, zuring, zwarte bessebladen, deze laatste spe ciaal voor de vitaminen). Blikconserven zijn, beweren de tegenstanders, een tegemoetko ming aan de gemakzucht van de moderne huisvrouw. Hun voe dingswaarde zou lager zijn dan die van verse voedingsmiddelen. Tegen deze mening moeten wij van medisch standpunt ernstig verzet aantekenen. Natuurlijk zijn blikconserven gemakkelijk, maar wie zal hier bezwaren te gen maken gezien het gebrek aan huishoudelijke hulp dat te genwoordig bestaat? Het gemak van inkopen en van meenemen, de besparing van tijd, arbeid en brandstof, en de mogelijkheid van voorraadvorming welke blik conserven bieden zijn volkomen verantwoord, mits u de zekerheid heeft uw gezin geen enkel na deel voor de gezondheid te be rokkenen. In dit opzicht kunnen wij u volledig geruststellen, want blikconserven doen niet onder en kunnen in sommige opzichten zelfs be ter zijn dan verse voedings middelen. In de winter zijn er slechts en kele voedingsmiddelen, welke u vers kunt inkopen. Eenzijdige voe ding is echter uit den boze. Daar om breng variatie in uw menu met blikconserven. Grootmoeders tijd Reeds eeuwen geleden werden er conserveringsmethoden toege past, waarmede bepaalde levens middelen maandenlang konden worden goedgehouden. Het is dus zonneklaar, dat ook grootmoeder niet alleen „verse waar" aan haar gezin voorzette! Grootmoeders methoden waren o.a. het zouten, pekelen, drogen, roken allemaal manieren wel ke thans praktisch uit de mode zijn. De gezonde en moderne me thode van het inblikken betekent een grote vooruitgang. Blikcon serven zijn niet uit gemakzucht geboren, maar uit de behoefte om ook in de winter variatie in het menu te kunnen aanbrengen. Duidelijke voordelen Bij het kopen van blikconser ven heeft u de garantie van eer ste klas artikelen. Aangezien bij het koken van groenten in de huishouding veel voedingsbestanddelen verloren plegen te gaan, kan gesteld wor den dat als gevolg van de pluk- verse snelle bereiding blikgroen- ten een hoger vitaminengehalte bezitten. Door de toegepaste ver hitting bij het inblikken van groenten en fruit worden tevens aanwezig zetmeel en cellulose beter verteerbaar. Om al die redenen zijn blik conserven in de winter voor goede voeding noodzakelijk. Haché met mosselen fyJEVROUW De Reus, Haarlem zond mij een receptje voor haché, waarin nu eens geen vlees wordt gebruikt, maar mosselen. U heeft nodig uien en plm. y2 kg. gekookte mosselen, wat boter en kAïiden. Men bakt de uien en mosselen samen licht bruin, doet daarna de kruiden erbij en laat alles enige tijd stoven. Probeert u het maar, het is weer eens iets anders. UIEN IN ZUURKOOL JY/TEVROUW Creyghton uit Leiden gaf nog een idee voor de zuurkool-liefhebbers. Door de gestampte zuurkool roert men wat rauwe, heel fijn gesne den uien. Deze combinatie geeft een heel aparte en zeer beslist een heerlijke smaak aan zuurkool. U NEEMT gewone gedroogde vijgen en kookt ze met weinig water, een citroenschil (dun geschild), een stuk pijp kaneel en suiker naar smaak gedurende een uur op een zacht pitje. Laten afkoelen en er van ge nieten. Een gezond dessert! CISKA VERHEUL T\E HEER Legerstee, directeur ver koop, feliciteert. Burgemeester De Gou (midden) en bedrijfsleider Scha- torjé kijken belangstellend toe. Electrische keukenapparaten laat u eerst een demonstreren in één van de betere zaken /"AP 4 januari j.I. heeft voor de eerste maal in de geschiedenis van Albert Heijn een verkoopster haar 40-jarig jubileum ge vierd. Deze jubilaresse was mej. N. Klerken uit fi liaal Venlo, die op deze dag door directie en collega's werd gehuldigd en uit handen van Venlo's burgemeester, d r L. de Gou, de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in brons, mocht ontvangen. Mej. Klerken („Juffrouw Nelly" voor haar klanten en kollega's) heeft vanaf de opening van het AH-filiaal te Venlo in deze zaak gewerkt. Bij de huisvrou wen staat zij in hoog aanzien en hiervan getuigde mevrouw Swart uit Venlo tijdens de receptie in een toespraak, die gevolgd werd door vele ge schenken van andere klanten. Hoezeer het bedrijf haar waardeert, bleek uit de woorden van de directeur verkoop de heer J. Legerstee, die met de heer F. Brandsma, per soneelschef filialen, vanuit Zaandam naar Limburg was gereisd om juffrouw Nelly te huldigen. „Vandaag wordt u eens op een prettige manier in het zonnetje gezet. Bij de klanten staat u er goed op door uw gelijkmatig humeur en uw prettig optreden. Ook de directie heeft veel waardering voor uw werk en daarom is het mij een genoegen u namens haar een enveloppe met inhoud te mogen overhandigen." Veel werk verzet De heer Legerstee sprak verder over de grote mate van verant woordelijkheid, die de jubilaresse steeds heeft getoond. „In het bij zonder na de oorlog", voegde hij er aan toe, daarbij kennelijk doe lende op het grote aandeel dat, mej. Klerken had "in de weder opbouw vön het filiaal. In 1944 dwongen de oorlogs omstandigheden iedereen uit Ven lo te vluchten. Juffrouw Klerken was de eerste die na het verstom men van het krijgsrumoer terug kwam en direct aan de slag ging. Felicitaties In veertig jaar kan veel ge beuren. Filiaal Venlo werd twee maal herbouwd; drie bedrijfslei ders beheerden in deze periode de zaak. Vele vroegere collega's van de jubilaresse zijn in het be drijf omhoogigekomen en bekleden nu posities als bedrijfsleider van kleinere tot zeer grote zaken en één is er zelfs divisieleider ge worden. Desondanks hebben zij juffrouw Nelly niet vergeten en daarvan getuigden hun felicitaties in ver schillende vorm. Ook de collega's van nu hebber met het jubileum meegeleefd. Eeu gouden camée-hanger was hun geschenk en dat paste uitstekend bij de ring, die de jubilaresse te vens tevoren van haar bedrijfs leider, de heer P. Schatorjé, had ontvangen. Deze grote belangstelling en de koninklijke onderscheiding heb ben de jubileumdag voor mej. Klerken tot een onvergetelijke ge maakt. EDY SUPER TWIN Kijk eens, wat 'n droom van 'n wascombinatie! Met elektrisch# verwarming en pomp. En... met het beroemde Edy patent de BUBBLE TUB! 3 krachtige, aparte motoren. Enkes olie- badkast (met 5 jaar garantie). Wasveilige, langzame-slag agitator. Dashboardbediening en veilig-vlugge elektro-magnetische rem op de centrifuge. Capaciteit: ±3 kg wasgoed bfff-schoon ffft-droog. f. 825.. EDY DISHWASHER I Ja, Edy wast de vaat voor u. De héle vaat gespoeld, gewassen en gedroogd - automatisch. Wat 'n genot. Geen af- washanden. Geen natte theedoeken. Geen be schadigd of gebroken serviesgoed. En.... u houdt zoveel heerlijke tijd over voor andere dingen. Zelfs het water wordt automatisch ver hit. Slechts f. 545.. De servïesrekken zijn met zacht, veerkrachtig nylon bekleed en zijn bestand tegen heet water en alle bekende wasmiddelen voor vaat- wasmachines! ---J Kies thuis uw Edy! GRATIS uitgebreide folders met alles wat u over Edy wilt wéten. Vul In. Knip uit en stuur de bon naar Afd. W/234 Publiciteit Edy - Dieren. Naam:» I.. Wie kan invalide lielpen? TV/TE KAN een invalide man, die nooit buiten komt en op het ogenblik in een vluchtelingen kamp verblijft, helpen aan En gelse tijdschriften of boeken. Ook een hartelijke „Engelse" brief is best op zijn plaats. Het adres waar u de brieven, boeken of tijdschriften heen kunt sturen is: Z r. A. Q u i v o o y, J. v. Riebeekweg 9 2, Oos- t e r b e e k. Bij voorbaat harte lijk dank. Genootschap de Kikker - Edgar Wallace EEN boeiende detective van de beproefde soort, die ons ver telt van de strijd van Scotland Yard tegen een geheimzinnig ge nootschap, waarvan de leden op de pols als herkenningsteken een getatoueerde kikker dragen. Dit genootschap, dat bij het nastreven van zijn misdadige doel einden niet voor moord terug schrikt, betrekt steeds een aantal onwetende mensen in zijn dubieu ze plannen, zodat het voor de po litie, in casu de hoofdfiguur, steeds moeilijk is de ware da ders te achterhalen. De man, tenslotte als leider van het genoot- T^EN compote van gedroogde zuidvruchten „doet" het altijd. U kunt deze „kant-en-klaar" kopen als tutti-frutti. U laat er een citroenschilletje in meekoken plus een beetje vanillesuiker en gewone suiker naar smaak. Geef er gewone drooggekookte rijst bij. Zowel koud als warm te genieten. CISKA VERHEUL In vrijwel alle AH-filialen verkrijgbaar Gegarandeerd 1000 branduren Maximale lichtopbrengst AH-Gloeilampen brengen goed licht in uw huis! schap ontmaskerd, is natuurlijk iemand van wie dit het allerminst verwacht zou worden. De naam Edgar Wallace staat borg voor een spannend verhaal met uitstekend opgebouwde sfeer werking en entourage. De Dood verloor het Spel - David Howarth TN maart 1943 wordt een Noor- x se verzetsgroep op de kust ge zet, afkomstig uit Londen en be stemd om een actie te ondernemen tegen een vliegveld, van waaruit de Duitsers konvooien naar Rus land bestoken. De groep wordt echter verraden en slechts één man weet te ont komen. De auteur geeft een adembenemend relaas van de tocht door het barre sneeuwland en de daarmee gepaard gaande schokkende avonturen. Op het moment dat de verzets man alle hoop op redding heeft opgegeven wordt hij door Lappen gevonden en in pijlsnelle vaart naar de vrijheid gereden, temid den van een kudde van vijfhon derd galopperende rendieren, die hem beveiligden tegen de kogels van een Duitse patrouille. Prisma-puzzels S - Charles E. D. Julien CEDERT Arthur Wynne in 1913 kJ voor het eerst een kruiswoord puzzel in het Amerikaanse blad „World" publiceerde, zijn dag in dag uit miljoenen mensen in de ban van de witte vakjes in het diagram. Een ideale vrijetijdsbe steding voor lange winteravonden. Houd u vooral aan de gulden re gel niet te snel naar de oplossing te kijken. Alleen als u er echt maar dan ook echt niet meer uit weet. tekomen, dan.... nou, ja, dan moet u nóg eens goed nadenken. Bovenstaande titels zijn alle verschenen in de Prisma-Pocket serie en verkrijgbaar in de Su- perMarts van Albert Heijn. J^JAAK VOOR een feestje eens de lekkere en frisse drank (van Spaanse afkomst) die de fraaie benaming „S an g ri a" heeft. Het is letterlijk „fris en fruitig"! U neemt een fles rode land- wijn en giet deze wijn over in een karaf. Vervolgens neemt u een citroen, perst ze uit en giet het sap bij de wijn. Een sinaas appel, wordt in schijven gesne den, van de pitten ontdaan en bij de wijn gevoegd evenals de in houd van een flesje sodawater en drie eetlepels suiker. Goed roeren en serveren met ijsblok jes, die gezellig in het glas rin kelen! CISKA VERHEUL Het ideale sausfablet voor al Uw j" groentesauzen,. J o.a. andijviesaus en saus voor f Op Uw waardebon 5S nu slechts <9nt Witlof. I. totoJvmuitJAargriet Lfbeft« Beainjs - Eva cant I

Allerhande | 1962 | | pagina 4