brinta Leuke grammofoonplaat I B B fl B B Al 75 iaar lang maakt ENKELE~]j het leven goedkoper W, Albert Heijn dl jyj, J? ELFDE AH- SUPERMART Uit de geschiedenis van een kruideniersbedrijf mmtm HEIN2 J GJ I GREPEN 75 jaar.... en aktiever dan ooit! ging in Tilburg open JANUARI 1962 ALLERHANDE 'artikelen OENSDAG 13 december was een belangrijke dag voor de winkelende huisvrouwen in Til burg en speciaal voor de in de nieuwe wijk 't Zand wonende huisvrouwen. Albert Heijn open de daar in het nieuwe Winkel centrum aan de Westermarkt zijn elfde SuperMart. 8 winkels onder één dak De opening van de acht winkels onder één dak, zoals men die Til- burgse SuperMart kan noemen, droeg een feestelijk karakter, waarvan niet alleen de klanten profiteerden, maar ook de jeugd uit de omgeving, van wie er enke len plotseling werden verrijkt met een fiets, autoped, rolschaatsen, en meer van dergelijke fraaie ge schenken, omdat ze toevallig een gratis reep hadden ontvangen met een voor hun gunstig nummer op de wikkel. 50 man personeel De leiding over deze SuperMart met een winkeloppervlak van 460 vierkante lé'eter en een totaal be- drijfsoppervlak van 1028 vierkan te meter is toevertrouwd aan de 35-jarige heer A. W. V u g t, een man met veelzijdige ervaringen in de AH-SuperMarts. Vijftig man personeel staan hem bij om de afdelingen kruidenierswa ren, slager ij. groente en fruit, drogisterij, boek handel, broodbakker ij, si garen en sigaretten en w ij n e n, naar het beste vermo gen te verzorgen ten behoeve van de bewoners van 't Zand en om geving, teneinde hun het winkelen zo gemakkelijk en gezellig moge lijk te maken. „Opzij daar komen wij Een echte 45-toeren grammofoon plaat met zeven zonnige kinderlied jes, gezongen door het bekende radio- en televisie-kinderkoor „De Leidse Sleuteltjes". Winkelwaarde f 6.25. Voor U slechts f 1.75 bij aankoop van 2 blikjes Heinz Kindervoeding. Vraag om nadere inlichtingen en een bestelkaart 'ittu •wtZtUZtWW6 Heinz Babyvoeding is zo goed voor Uw kindje. Elk hapje bouwt mee aan de groei. Het is voedzaam, licht verteerbaar en 6 zo lekker. Wanneer baby groter wordt geeft U natuurlijk ook „groter" eten. Heinz Kleuter voeding! Iets forser van sa/nenstelling, dus - reuze goed voor de tandjes. KINDERVOEDING Albert Heijn In een minuut een kopje geurige kolde op tafel, pittig als het ritme van de Bongo-trom! Het streven naar hygiëne werd steeds krachtiger. Het resulteerde in een voortdurende verbetering van het winkelinterieur. Albert Heijn's winkels werden een voor beeld van reinheid. Overal brak en bouwde men; de tegel werd ruim schoots toegepast, de vloeren wer den verbeterd (de krant schreef: „Bij Albert Heijn kan men van de grond eten") en allerlei handige kastjes werden aangebracht. Ook de muren kregen de aan dacht en wat vooral opvallend was: de winkelbakken werden af gedekt met schuifbare raampjes! Dit was een uiterst revolutionaire stap vooruit. DE FABRIEKEN BOUWEN is de leus van een groot zich snel ontwikkelend bedrijf. Niet alleen het bouwen in de winkels ten behoeve van de klant (en de omzet) maar ook het bouwen in de toeleveringsbedrijven dier winkels, in de produktie- bedrijven en bakkerijen. De oude Albert Heijn besefte al spoedig dat, wilde hij de onafhankelijkheid verwerven welke hem in staat zou stellen vrij en voordelig te wer ken, hij de beschikking zou moeten hebben over eigen bakkerijen en fabrieken. Zo ontwikkelde zich het krui deniersbedrijf en daarmede ook het kruideniersberoep. Het werd van een „krentewegers-vak"' een volledig levensgroot beroep J~EN IS, bij het schrijven over een jubileum, al gauw geneigd allerlei prijzende woorden te wijden aan de oprichter van het bedrijf. Het zijn meestal terecht prijzende woorden. Zonder twijfel geldt dat ook voor de stichter van het kruideniersbedrijf Albert H e ij n, dat in 1962 driekwart eeuw zal bestaan: hij was een buiten gewoon energiek man die een compleet net van kruideniers winkels over het gehele land wist te spannen. Hij was een man met visie, met organisatietalent, een vooruitziende blik en grote eerlijkheid. Hij gaf, reeds tientallen jaren geleden, verkoopaanwijzingen en adviezen aan zijn personeel die nu nog steeds opvallen door hun moderniteit en die duidelijk bewijzen welk een opvallend juist inzicht hij had in de bedrijfsvoering en ook al in de verkoop- psychologie. Zijn eerste strooibiljetten meldden de stelregel van deze man: prima kwaliteit, grote omzet en kleine winst Het is de basis gebleven van Albert Heijn N.V., dat grote geheel dat in onze dagen een waarlijk-nationale instelling lijkt te zijn geworden. En de befaamde leuze werd voor het eerst gebruikt (in 1927): Albert Hep maakt u het leven goedkoper. Wie kent deze slagzin niet? EEN MAN JA, het begon klein. Met één man in een grutterswinkeltje in het dorp Oostzaan. In 1887. Dat was in een andere eeuw. In een andere wereld. Bijna was het een andere planeet. In ieder geval was het nog de tijd dat men nauwelijks winkelsluiting kende, dat men van 's morgens vroeg tot 's avonds laat (van 8 in de morgen tot 10 uur in de avond) klaar stond, geen va kantie kende, en moest sappelen in een voor de tegenwoordige be grippen rommelig winkeltje. Albert Heijn doorbrak deze sleur. Hij had, rond 1900 al on geveer tien filialen, de meeste in Noord-Holland. Hij was zelf klein begonnen. In zijn Oost- zaanse houten winkeltje. De boodschappen werden per roei boot rondgebracht door het wa terrijke land en met alle midde len die de middenstander in die dagen ten dienste stonden werkte hij. Ook zijn vrouw werkte mee; zo was immers de gang van za ken in een klein bedrijfje. EERLIJKE HANDEL J WIE de historie van Albert Heijn N.V. nader bestudeert en zich uitsluitend richt op die zaken die onder het oog van het publiek kwamen (immers de inwendige groei is een onderwerp dat slechts weinigen interesseren kan) die kijkt allereerst naar de reclame uitingen. Die zijn namelijk, vanaf het begin, de stem van het bedrijf geweest. Het was wij zeiden het al een eerlijke stem. Het was de stem van een eerlijk zakenman die ervan uitging dat hij zijn omzet alleen kon vergroten door middel van uitstekende kwaliteit tegen con currerende prijzen. „De aller beste waar te.gen de allerlaagste prijs", was de eerste grote leus. Het was geen holle leus. Deze leus werd aan gevuld met de waarschuwing op die eerste strooibiljetjes met deze woorden: „Bedenkt dat te duur ko pen van consumptieartike len is: geld met moedwil wegwerpen". Ook het cadeausysteem deed zijn intrede: „ter ge legenheid van de opening van mijn 42ste filiaal te Enkhuizen (dat was in 1911!) geef ik tegen inleve ring van deze bon aan ieder die voor f 1.aan kruide nierswaren besteedt (suiker uitgesloten) een bus thee cadeau". De eeuw van het kind deed haar intrede: voor het kind werden voortdurend attracties bedacht: j prentenboeken, gummi-olifantjes, ballen, proppeschieters en talloze andere artikelen werden als re- j clamemiddel gebruikt. Ook de koektrommel trad in de schijn- j werpers. BOFFIE In 1936 verscheen Boffie. Het was een knaapje met voorschoot dat een groot plateau koppen kof fie opbrengt. Zijn optreden was gekoppeld aan een machtige cam pagne met verschillende attrakties en een grote prijsvraag met voor die tijd zeer hoge prijzen. Deze Boffie accentueerde het be lang, dat men bij Albert Heijn Afbeelding van de eerste AH-winkel van 1887, naar authentieke gegevens door Anton Pieck getekend platteland, ziet men nog wel eens: dat intelligente krachten vroeg iets dergelijks, al zijn ook daar de onverpakte kruidenierswaren zo goed als geheel verdwenen) die weet welk een evolutie hier heeft plaats gevonden. In de vorige eeuw eigenlijk nog maar enkele tientallen jaren hechtte aan de verkoop van thee en koffie. De jaren vlak vóór de tweede v/ereldoorlog toonden een enorme omzetstijging ook op dit gebied. Boffie was zoiets als een nationaal figuurtje geworden, mede door de grappige reclameplaten in de kranten en de koffie van Albert Heijn kreeg grote naam. Er wordt in een groeiend bedrijf voortdurend gebouwd. Ook nu is dat no2 het eeval Wie zich nog uit vroege jeugd de ouderwetse kruidenierswin keltjes herinnert (soms, op het en mensen met gevoel voor ver koopkunst, voor waren en voor organisatie. ,ONS" VERDWEEN De weegschaal bleef lang in het centrum van de oude winkel. Nu is hij zo stiekum aan eigenlijk zo goed als verdwenen. Eerst was het een balans of bascule weegschaal. die mooie koperen schalen had en die met een ouder wetse wijzer aanwees „hoe de stand was". Die weegschaal was het eeuwig-bewegende hart van de winkel van vroeger. Boven de toonbank hing het zakkenrek; hiervan werden de zakken die aan touwtjes neerbengelden afgetrok ken. De weegschaal vroeg bijna alle tijd van de kruidenier en zijn personeel. Alles wat verkocht werd, werd de inkoop van de juiste grondstof fen, door voortdurend toezicht op de produktie zelf en door onafge broken controle ten aanzien van de kwaliteit, kon men precies ver vaardigen wat men nodig had: het beste en dat tegen de scherpste prijs. Het was een volledig voor-de- hand-liggende zaak. Albert Heijn was echter een der eersten die het inzag. Zo begon de bouw van wat nu een enorm complex is aan de Zaan. Als gezegd: die bouw staat nóg niet stil. SUPERMARTS BOUWEN is de leus. Onafgebro ken bouwen. De zelfbedienings zaken (de eerste werd geopend in maart 1952; nu zijn de helft der winkels zelfbedieningswinkels) be tekenden een andere revolutie. Zij voorzagen duidelijk in een behoef- verkocht via die weegschaal. Alles te AIber, Hei,n „,,k d|, bijna werd „uitgewogen". Dat bleef zo tot het verpakte artikel zijn intrede deed. Het pakje maakte de zaak aanmerkelijk ge makkelijker. Bovendien werd de weegschaal verbeterd; het werd een z.g. snelweger met een meestal rode of witte emaille romp. opzicht, uitbreiden. Hetzelfde is het geval met de Super Marts. Daar koopt men Alles (bijna). SuperMarts zijn ware markten. Zij stellen iedereen in staat een zeer groot deel van zijn boodschappen achter elkaar onder één dak te doen: vlees, groenten, gebak, brood, drogisterij-artikelen, tabak, en nog veel, veel meer is in deze Marten te verkrijgen. De ruim 300 artikelen die men in 1910 „voerde" zijn inmiddels (in aan- ruim Bij Albert Heijn is het wegen nu bijna geheel verdwenen. Dal wil zeggen: het wegen op basis van de gewichtseenheid „ons" oj de SuperMarts b.v.) dan ook „pond" of „kilo". Men werkt nu lot een andersom, bij wijze van spreken: 0 nu een grote bijna onmerkbare verandering, die steeds meer zal worden doorgevoerd in de Zelf bedieningswinkels en Super Marts voor artikelen die zich hiertoe lenenzoals kaas, vlees waren, vers vlees, groenten, fruit e.d. Men neemt van deze artikelen een bepaalde hoeveelheid aantal stute, plakjes of verschil lende maten en weegt deze. Daarna vindt verpakking en be- prijzing plaats. Het voordeel I nadat Pasteur zijn opzienbarendevoor de klant is dat deze niet ontdekking van de bacil als ziekte- gebonden is aan een bepaalde verspreider had gedaan wist gewichtseenheid, maar kan uit- men nog niet veel van hygiëne. De voedingsmiddelen stonden open en bloot op schappen in de win kel, de grote bakken waren open en de verpakkingstechniek zoals die tegenwoordig bestaat, stond nog in de kleinste kinderschoenen. Men kende de grondbeginselen der hygiëne nog niet. Dat bewijzen de aanwijzingen die de oude Albert Heijn (toen nog een tamelijk jonge man trouwens) gaf aan zijn per soneel. Hij schreef o.a. voor: „Vermijdt zoveel mogelijk het aanraken van eetwaren met de vingers. Vermijdt ten strengste he> natmaken van de vinger toppen om het inwikkelpapier af te scheuren. Blaast de zakjes niet met de mond open." zoeken wat haar voor haar ge zin het beste uitkomt. Is dat uitrekenen van die prijs nu geen heksenwerk? Nee: in de centra waar dit gebeurt, centra dus die werken voor de grote SuperMarts van Albert Heijn bij voorbeeld, maakt men gebruik van automatische weegschalen waarop men niet alleen het gewicht maar ook de prijs onmiddellijk kan af lezen Het zijn uiteraard kostbare maar noodzakelijke instrumenten en zij voorkomen veel moeizame arbeid. Deze evolutie is een der merk waardigste veranderingen in het kruideniersbedrijf. De weegschaal in de winkel gaat uit het beeld verdwijnen. A LS één-mansbedrijf begon indertijd 75 jaar geleden de Zaankanter Albert Heijn. Hij bleef het snel uitbreidende filiaal-bedrijf geruime tijd in zijn eentje leiden, bijgestaan door enkele bekwame medewer kers. In 1920 werd de zaak een naamloze vennootschap (dat was vijf jaar voordat de laatste gas lampen geleidelijk-aan uit de winkels verdwenen) en toen werden ook de zoons Albert. Gerrit en Jan. in het bedrijf opgenomen: zij zijn er nog steeds. Nu dan bijgestaan door een staf directeuren en specia listen. De enorme ingewikkeld heid van een modern bedrijf eist nu eenmaal een grote bovenlaag aan leidend personeel. Een der leidende figuren van nu is op nieuw een Albert Heijn; het is de kleinzoon van de oprichter, die in 1945, op 80-jarige leeftijd stierf. Ook dat begon klein: in de keu ken van een herenhuisje aan de Zaan werden de eerste balletjes in eigen beheer gemaakt. Het breidde zich ook snel uit Logisch: door DE STICHTER VAN HET BEDRIJF: ALBERT HEIJN Koe smaakt Oploskoffie! Ha- tuurlijk niel precies 10 als uw versgezette fillerkoflie. Maar proef nu Bongo Oploskoffie eensl U zult dan constateren hoe dicht Bongo die echle, verse kofliesmaak benadert. Hoe dat koml! Voor Bongo zijn de superieure soorten uil de beste koffielanden volgens een geheel nieuw systeem gebrand. 100% zuivere koffie! Haal morgen een potje Bongo In huis en neem de proef. U zuil zonder twijlel toegeven dat we geen woord Ie veel hebben gezegd! per pot SO gram 69 familie pot 200 gram e 95

Allerhande | 1962 | | pagina 3