Lisette maakt hoedjes onder de kerstboom Albert Heijn Heel Nederland geniet met de feestdagen Fotografeer de gezelligheid Tips voor versiering in huis die lekkere vacuumverse koffie van Albert Heijn CARLTON-DIRECTEUR HOUDT 'T MEEST VAN KERSTBROOD j j -3 3 ONTWERPSTER, SCHILDERES EN LERARES VOOR DE KLAS I „Ik ben toch zo verschrikkelijk a-technisch Uitbouw-droogrek GEMALEN Hoe meer licht hoe liever „TAFELVERSIERINGEN LAAG HOVDEN!" KERSTBROOD BIJZONDERE WEKKER Van Kollum maakte de voorplaat iii#~ t— DECEMBER 1961 ALLERHANDE TZIJK NIET NAAR DE ROMMEL, zegt Lisette. Dat zijn mijn hoeden. Haar hoeden, tientallen, net terug van de My Fair Lady-show, die in een halve cirkel de vloer vullen. Werk? Ik heb mijn handen vol. Deze hoofddeksels een charmant gebaartje in de richting van de royaal bewerkte hoeden in revisie, aan de slag voor het komende stuk van de Haagsche Comedie, straks de Nieuwjaarsopvoering. - Geen rustige Kerst voor Lisette, maar hoedjes maken onder de kerstboom om tijdig klaar te zijn als het nieuwe toneel jaar inzet. Even een paar uur er uit voor het kerstdiner, zegt ze, dan weer voort. Vijftien jaar is dat nu al zo, lacht ze, eind december is voor mij hoogseizoen. /"ANTWERPSTER, schilderes in i voorwerp bestelt, waarvoor ze dan haar i n'pini trp rriu «na i voor haar werk een goede bestem- haar (weinige) vrjj© tUd, do cente, tweemaal in de week aan de Haagse Vrfle Academie. Ontwerpen: Hoeden, helmen, kostuums, honderd en één sieraden, wolken, zelfs paarden en pape gaaien voor het toneel. Een hoofd voor de „Jan de Quay" van Wim Kan, wapenrusting voor imposante roofridders, maliën kolders en kurassen (stapels!), dieren, dingenLisette maakte ze in haar smaakvol ingerichte atelier-woning aan de Haagse Den nenweg. HAAR „KANS" Zo begon het: Lisette van Meeteren-De Mos volgde, na de Mulo. een cursus modetekenen. Toen volgde een contact met Jo- han de Meester, van wie ze haar eerste „toneelkans" kreeg toen er kostuums ontworpen moesten wor den voor het stuk „Winteravond sprookje" dat kort na de oorlog op de planken kwam. Haar „debuut" als 22-jarige werd een succes en al spoedig volgden andere orders. Jaren later een ver zoek van een sigarettenfabriek, die een hondje in haar reclame voert, een poedeltje, oorspronkelijk ver vaardigd voor het Nederlands Ballet, na te maken voor een op treden in een ijsballet. A-TECHNISCH Zo gaat dat, zegt Lisette, ik ben eigenlijk maar heel primi tief begonnen. Nu snort haar naaimachine soms ook nachten lang, als een spoedopdracht onder handen is- Doet u dit alles zelf? Ik. Ik ben zo vreselijk a-technisch! De ideëen zijn haar vondsten, maar samen met haar technische assistent lukt het wel. Sohuimplastic. kippegaas, fiber glas en talrijke andere grondstof fen gebruikt Lisette (tien voor tekenen op school!) voor de ver vaardiging van haar toneel-rekwi sieten. Ieder onderdeel van haar werk stukken vraagt een zeer zorgvul dige afwerking. Het gaat niet aan de toneelbenodigdheden met de Franse slag af te doen, weet ze, want het gebruik op de Bühne vergt veel van haar produkten. Je moet er rekening mee houden dat ze een hele serie van voor stellingen mee moeten. Lisette van Meete'-en-de Mos. in Brussel geboren, Nederlandse vader. Oostenrijkse moeder, heeft de merkwaardigste scheppingen op haar naam staan, maar op de vraag: Maakt u voor uzelf, voor „thuis", ook wel eens wat, zeg ze: eigenlijk weinig. Je komt er haast niet aan toe. En als ik het doe heb ik nog dikwijls pecih ook. KACHELPIJP Laatst bijvoorbeeld. Ik had bij een stoere tweedjas een ty pisch leren „hoge" hoed ge maakt. Ik er mee naar een feestje. daar raakte ik het kwijt! Hoeden, Lisette herinnert zich plotseling het dwaze ver haal van de Rembrandtoptocht. Ze had een kleine hoed nodig in de vorm van een kleine kachel pijp. Maar waar haal je zoiets vandaan, dacht ze en wat moe deloos ging ze de stad in zo maar. Nog geen honderd meter van haar woning zag ze in een etalage eenprullenmand. Toen ik binnen was zette ik hem meteen op. Past het? vroeg de verkoop ster. die zelf ook schik in het geval had Gekke dingen, Lisette van Meeteren zou er uren over kunnen vertellen. Talloze winkeliers heb ben haar al voor een excentrieke verzamelaarster gehouden, als ze hijgend een winkel binnenloopt en het een of andere onbruikbare MET ANDERE OGEN Als ik door een warenhuis loop, speciaal op de afdeling „huishou ding", zie ik de artikelen met heel andere ogen dan de meeste klanten, zegt ze. Juffrouwen aan de toonbank brengt ze soms tot de uiterste verbazing, zoals de winkelierster, die op haar vraag waarom „de juffrouw nu juist gebroken witte schuimplastic badmatjes moest hebben" te ho ren kreeg: oh, ik moet er een kip van maken. Kunstenares is Lisette van Mee teren, of ze nu ontwerpt, schildert of les geeft. Eigenlijk had ik schilderes willen worden. Ze werd het NIET en dat is de reden dat ze straks met Kerstmis onder de boom zit. Hoedjes naaien voor de nieuw- j aa rsvoorstell i ng U"ERSTMIS en de jaarwisseling, twee typische feesten in de huiselijke kring. Maar ook de feesten bij uitstek om de intieme sfeer om de kerstversiering in zwart-wit of kleur op de gevoelige plaat vast te leggen. Flitslampen, kunstlicht of snelle films en een lichtsterke lens zijn daarbij de beste hulpmiddelen. LLEREERST dit: het geldt zowel voor de kerstboom als voor de wanden van uw huis: zorg ervoor dat het een noch het ander een overladen indruk maakt. Beheers uzelf zowel wat het gebruik van dennegroen aangaat als het toepassen van glinster slingers en rood papier. Elk teveel maakt het gehele interieur een beetje slaperig en pafferig, als ik het zo zeggen mag. U kunt in een modern interieur door het ophangen van één sierstuk dennegroen of an derszins vaak een heel blank vlak prachtig accentueren en zo een verbluffend effect bereiken met doodeenvoudige middelen. Ik raad u aan eens te kijken naar goed-gemaakte etalages. Het zal u opvallen dat deze vaak, juist door het toepassen van beperking, een apart en fijn cachet krijgen. Kerstballen op schaal ^yjET de van ouds befaamde WIIJ zagen «»en l<»uk en prak- tisch droogrekje (Nidrac), dat de grappige naam Legio-rekje heeft. Dit nieuwe rekje biedt in derdaad legio mogelijkheden, want het bestaat uit losse delen, die de huisvrouw naar behoefte kan aan schaffen. Al naar gelang de be schikbare ruimte kan zij dit droogrek naar alle zijden uitbou wen. Alle delen zijn van dezelfde afmetingen en kunnen heel een voudig aan elkaar worden ge haakt. van kerstballen kunt u allerlei prachtige sierstukken maken. U kunt een witte schaal wit porse lein ermee hoog opvullen en dit geheel versieren met groen en wat hulst. Zo'n fruitschaal moet wel zodanig geplaatst worden dat er niet tegen gestoten kan worden. Als druiventros Kerstballen kunt u ook, als drui ventros als het ware, ophangen aan een rood lint. Neem hiervoor het liefst ballen van één kleur. Of al leen blauwe of alleen rode of witte etc. Dat geeft het mooiste effect. Vooral zilveren ballen, neerhan gend aan een rood lint en dan in trosvorm, kunnen een bijzonder feestelijk en tegelijkertijd winters effect bewerkstelligen. Kaarshouder U kent de knusse stukjes die we zelf kunnen maken met behulp van een paar denneappels. Wie zo gelukkig is in een streek te wonen waar ze te vinden zijn, zal zonder veel moeite en met een beetje fan tasie de leukste stukjes kunnen vervaardigen. U plakt één zo'n denneappel op een plankje, besneeuwt het geheel met wat glinsterpoeder die tegen woordig overal te koop is en met „sneeuw" (eerst wat insmeren met lijm!) en draait dan een kaars in de top van de appel. Hier dient men dus zo'n lage, ronde denneappel voor te gebruiken. Effectvol De lange denneappels die be paalde sparren voortbrengen, kunnen in aluminiumverf wor den gedompeld en vervolgens een beetje worden besneeuwd (met kunstsneeuw dus). Dan maakt men er een soort boeketje van, bindt het geheel samen met rood lint en versiert het met hulst en dennegroen. Voor op tafel, aan de muur of zomaar ergens feestelijk neerhangend, kan men er de gezelligste kerst- effecten mee bereiken. Eigen kerstboom Bezit u geen kerstboom (om wel ke reden dan ook) dan kunt u, vooral in een heel modern inte rieur, een soort surrealistische boom maken van een ferme boom tak, die dan een beetje boeiend van vorm moet zijn natuurlijk. U neemt daarvoor een ouderwet se emmer of anderszins, vult die met zand en steekt hierin de woes- te, grillige tak. Versier nu deze tak met grote zelfbeheersing met één- kleurige ballen bijvoorbeeld en met denneappels en laat hier de eigen fantasie vooral werken. Zo'n tak als het een mooie is tenminste kan bijzonder decoratief zijn te gen bijvoorbeeld een vlakke wand en geplaatst op de juiste hoogte. Geurige versiering Een geurige versiering is deze. U neemt sinaasappels en duwt daar in kruidnagelen zodat zij zichtbaar blijven op de diep-oranje schil. Ge bruik er flink veel. Als zij volko men sproetig zijn. haal dan een stevige draad door de twee of drie sinaasappels die u zo hebt behan deld en hang ze op een gunstige plaats op. Ze verspreiden een fijne zachte, frisse geur en vormen een aardige toets. Mits alweer op gehangen op een goede plaats! Rode linten Wie een feestelijk-opgemaakte tafel extra fraai wil versieren, moet gebruik maken van groene of rode linten en die kruiselings over het damast spannen. U kunt een bijzonder effect verkrijgen wanneer u aan het einde van de linten, die telkens even met een punaise stevig ter plaatse be vestigd moeten worden, een witte kerstbal hangt en dat zo hoog. dat de aanzittenden aan de dis er geen last van hebben en ze niet met de knieën los kunnen stoten. Bloementunnel Aardig kan ook zijn een bouw werkje vooral voor een zeer gro te tafel dat bestaat uit een tun- nelvormig gebogen stukje VLUG KOL» CODA en water vormen een koudmakend mengsel. Met die wetenschap kunt u vlug iets héél koud maken. U gaat als volgt te werk: u neemt een pannetje of iets dergelijks en doet daarin een flinke laag soda. Daarbij gooit u nu water. Na vijf minuten kunt u in het mengsel het af te koelen glas of bakje of an derszins plaatsen en het zal, zeer vlug flink afkoelen. Na tuurlijk oppassen dat de soda niet in het voedsel komt! „Pflft!" zegt het blik als hef. opengaat. En het kofflefeest kan beginnen. Zulke brand-verse koffie hebt u nog nimmer gezet. .Maar daarvoor is het dan ook AH-Vacuumkoffie, altijd een half uur geleden gebrand, direct luchtledig verpakt. En boven dien: preclsle-gemalen (niet te grof, niet te fljn) dus voordelig in het gebruik. In de 4 smaken KUur Vicuutnblik 250 |nm* VOL-AROMATISCH Goudmark 1.72 MILD-KRACHT1G Roodmerk 1.45 MILD-GEURIfi Groenmerk 1.45 PITTIG Paanmerk 1.20 •AH-Vacuumkoffie in blik is zelfs nog lager in prijs dan elk ander kwaliteitsmerk in pak. heeft de 4 lekkerste koffies Een advies willen we daarbij ge ven. Zorg dat de kamer goed licht Is, dus zoveel mogelijk lampen, ook schemerlampen, laten branden, anders krijgen we een foto met een zeer hard contrast. Flitsen De wat meer ervaren amateurs zullen waarschijnlijk naast de flits ook gebruik maken van speciale belichtingslampen, waardoor men bijzonder sfeervolle effecten kan bereiken. Maar ook met de flits kan men ver komen, vooral indien men in de gelegenheid is twee flitsers aan te sluiten, zodat een lichtbron op grotere afstand (bijv. in een schemerlamp) van het fototoestel kan worden aangesloten. Zelfs is er met gewoon lamplicht in de huis kamer een geslaagde foto te maken, mits men de belichtingstijd maar goed afstelt In kleur Wanneer we met kleur willen gaan werken is het noodzakelijk de kunstlichtfilm toe te passen. Vaak ziet men fotografen het flits- apparaat in de hand houden op enige afstand van de camera, in plaats van erop. Vooral voor opna men op geringe afstand krijgen we zo een veel beter effect en worden vlakke foto's vermeden. Suggesties Suggesties? Kijkt u eens naar de glinsterende ballen in de kerstboom. Een daarin spiege lend kindergezicht kan een pracht onderwerp zijn. De fees telijk gedekte tafel met z'n kaar sen en glaswerk voor het kerst diner; de kinderen met hun zo juist gekregen kerstgeschenken; uw zoontje of dochtertje op moe ders arm bij de kerstboom met een brandende kaars op de voor grond; een zingend groepje rondom piano of orgel. Uw kans! De mogelijkheden zijn legio en vrijwel ook voor iedereen uitvoer baar, omdat zelfs de meest eenvou dige camera tegenwoordig met een flitsaansluiting is uitgerust. Grijp uw kans met Kerstmis en tijdens de jaarwisseling. De sfeervolle foto's die dan zijn te maken, vormen later de trots van het foto-album. Bloementaal Zomin als men bij het verjaars- diner van een dame die 75 jaar wordt, een tafeldecoratie van chry santen zal maken of asters, omdat TOEN wij een van de directeuren van het Carltonhotel te ,1?1°eme", eenmaal oever- A A7 j biddelhjk met de herfst verbon- Amsterdam, de heer J. van der Laan, op de man den zijn. u ziet ook hier spreken fijn af vroegen wat zijn visie was op tafeldecoraties met de de bloemen een bepaalde taai. Van- T*" - zelfsprekend dient de versiering nei goeue luiaan. i - -v-weer een geheel ander karakter te en alweer met grote zeifbe-luidde: „Dat is een heel teer punt omdat men zo vreselijk heersing allerlei kerstachtige sier-1 J-- 1 j T elementen. Natuurlijk zijn witte bloemen tussen het groen dat u gebruikt !rs)eek7emfrm°ago^e sSiakl werd hij een tikje wit om de neus. En zijn antwoord grote zeifbe- j luidde: „Dat is een heel teer punt omdat men zo vreselijl 1 gebonden, en daardoor beperkt is, door de gebeurtenis zelf. Juist die beperking is voor iemand die zich intens voor tafeldecoraties interesseert en die daarin van een grote originaliteit en vindingrijkheid blijk geeft, heel moeilijk! Maar weldra zaten wij toch in een heel genoeglijk ge sprekje omtrent versieringen en wat dies meer zij. Uit de ervaringen van de heervan symbolen vastzit, men toch \an der Laan bleek zonneklaar nog altijd voor het zeer traditio- dat waar de kerstviering aan tal I nele voelt. Te weten: glanzend damast, een fraai servies, veel zilver, zijn prachtige helemaal prachtig. Hulst is een ver eiste. Neem eens gele hulst als u die krijgen kunt en vermijd dan alle rood! Zorg er natuurlijk voor dat het gaas geheel wordt bedekt en u zult zien hoe bijzonder fees telijk dit geheel wordt wanneer u er door een handig broertje of buurknaapje (de heer des hui zes moet zoveel mogelijk gespaard worden tijdens zulke dagen!) een klein licht in laat aanbrengen, met een batterijtje gevoed. Dit licht straalt dan hoogst-genoeg- lijk en geheimzinnig door het groen en de bloemen naar boven. U kunt dit lichttunneltje ook gebruiken om er als u tot geschenken geven overgaat cadeautjes in te leggen. Naamkaartjes Nog Iets: wees zo wijs als u een dinertje geeft met meer personen, om voor elk bord een klein op staand kaartje te plaatsen waarop de naam van de aanzittende dui delijk leesbaar en met een prettig lettertje versierd, te lezen is. Dat namelijk heeft een psycholo gisch effect: elke gast voelt zich nu in een eigen gezellig domeintje geplaatst. Hoe zonderling het ook klinkt, het blijkt dat men zich aan zoiets als het ware, vastklampt. En dat is, vooral in het begin van som mige maaltijden, wel eens nodig ook. Buitenverlichting Ook buiten de deur kunt u als u tenminste een eigen voortuintje hebt een aardige gastvrije ver siering aanbrengen. Wie buiten woont kan twee boomstammen zien te krijgen en daarop twee grote biscuitblikken of iets in die geest plaatsen. Die blikken worden hel derrood geverfd en aan alle kanten doorboord. Een vaardige hand heeft er een flink licht in aangebracht en nu straalt een rode schijn naar buiten (u hebt de witte lampen met rood papier of rode stof omwoeld'. Zet de bussen symmetrisch naast ie deur. elk op het eigen onderstuk Boven de bel kunt u dat ligt natuurlijk aan de positie waarin ie bel is aangebracht ook een soort toortsje aanbrengen. Dat is aen doodgewone zaklantaarn die u, versierd met wat hulst, en omwoeld met rood, ophangt voordat de eer ste gasten zullen verschijnen. Het staat bijzonder feestelijk! tellen hoe u wittebrood dient te bakken en van dat deeg, be staande uit bloem, gist, zout, ei en melk, gaat u uit wanneer u zelf een kerstbrood wilt bak ken. U laat het deeg rijzen en kneedt er de volgende ingre diënten door. Veel fijn gesnip perde sukade, oranjesnippers, geschaafde amandelen, geraspte citroenschil, kaneel, suiker, ge smolten boter en veel goed ge wassenen weer gedroogde kren ten en rozijnen. Van de boter ge bruikt u 80 gram. sukade 60 gram. amandelen 35 gram. 75 gram rozijnen en krenten, 35 gram oranjesnippers, een half theelepeltje kaneel, de schil van citroen en ongeveer 60 gram suiker. In uur «jaar U vet het bakblik in, slaat het deeg vrij plat, geeft het een ronde vorm en slaat het dubbel waarbij de bovenkant het kleinst dient te zijn. Deze han delingen verricht u pas. nadat het deeg gedurende vijf kwar tier op een warme plaats heeft staan rijzen. Als u het kerst brood heeft gevormd, laat u het op het bakblik, toegedekt, ook nog even rijzen. Bak het brood in plusminus ^4 uur gaar. Wie de spüs bemint, legge een rolletje ervan midden op het deeg voor het samengevou wen wordt. Als het kerstbrood klaar en gaar is, bestrooit u het rijkelijk met poedersuiker. CISKA VERHEUL veel kristal om fonkeling en verder bloemen in hebben wanneer er kinderen aan het feest deelnemen. Deskundig advies Wij kregen een raad van de heer Van der Laan die wij u gaarne doorgeven: „Houd uw tafelversieringen altijd laag, niets is zo akelig als constant kieke boe te moeten spelen met de disgenoten. Zet eens een gezel lige fruitschaal in het midden, met alle mogelijke nootsoorten waarvan men dan een derde ver zilvert. terwijl er ook nog wat witte kerstballen en witte linten aan te pas mogen komen. Zet bij iedere plaats een klein bakje met prettige snoeperijtjes, die aan het natafelen zo'n bijzondere charme verlenen. En laat vooral uw eigen fantasie werken Kerstbrood Vanzelfsprekend vroegen wij aan het slot van ons gesprek naar het Itlinfloiii-aia uitverkoren kerstgereöht van de ■"«•II heer Van der Laan. Waarop tot onze verbazing het antwoord was: „Het kerstbrood! K tN aPart bltademanspel is Het moet aan een heel grote RIJMRAADSELTJES VOOR KLEINTJES JTerst ben ik wit als sneeuw, Dan zo groen als gras Dan word ik rood als bloed 'k Smaak alle kinderen goed. Jk ben kleiner dan een muis; toch draag ik mijn eigen huis JK ben een heel klein ventje, Mijn bol is rood en rond En aai je nu dat bolletje Dan vliegt het vuur in 't rond. Jk ben mijn ouders kind en Niét mijn broer en niét mijn zus Wie ben iJc dus? JK ken een heel klein klokje Het draagt een fijn wit rokje. Het beweegt zacht in de voor jaarswind. Hoe heel dat klokjelieve kind? OQtopfMnaaus, - j[az5(l - Jajpm - jjbjs - «4»M) En wel met spijs. Dit is o.m. de reden: Omdat de heer Van der Laan als echte ho- dit. tafel worden gespeeld. Aan twee VERHEUL ■"^WWWV een kom, laag geschikt, en even als de kaarsen wit van kleur. De enkele kleurige noot wordt hoogstens gevormd door een smal rood lintje om een klein nepbroodje gestrikt. Witte achtergrond Juist dit wit wordt aangehou- en omdat het eigenlijk de mooi- .e achtergrond vormt voor de toi- etten van de dames, die hierbij nderdaad alleen maar mooier vorden. Bij de festiviteiten die in Ie loop van een jaar plaats vin- len past men juist de decoratie tan de gelegenheid aan. Het zou oijv. heel dwaas zijn om bij een zakendiner, alleen voor heren, een tafelversiering van „schattige" ba byroosjes te kiezenl telman, het ontbijt als één van dé U*^en<ner elkaar liggende hoeken allerbelangrijkste dingen ziet (im mers een goed begin van de dag, betekent een verdere ..goede" dag! verbaasden wij ons iets minder dan tevoren. Aan de heer Van der Laan dra van de tafel staan twee goed geblinddoekte spelertjes. Op de andere twee hoeken tegenover de kinderen dus liggen twee luciferdoosjes. Op een bepaald sein moet elke speler proberen gen wij dus het recept op van het het links van hem liggende doosje kerstbrood. (Zie elders In dit te bemachtigen. Wie dat het eerst blad.) i lukt, is winnaar. JJET is 11 volle nog geen eeuw ge leden dat men, in bepaalde gedeelten van Engeland, de kans liep met gevan genisstraf gecorri geerd te worden als men wegbleef uit de 9V velen, die geen be langstelling voor de dienst hadden, in slaap vielen. Daartoe nam het kerkbestuur dan een ..wekker" in dienst; deze liep langs de kerkbanken en wao~ kerk. Een gevolg j dat nodig was wekte van deze dwang- i hij, door middel van maatregel was dat een lange stok, kerkgangers. De mannen werden krachtig gewekt door middel van een ko geltje aan een touw tje; de vrouwen wer den onder de neus gekieteld met een (aan het andere uit einde van de stok vastgemaakte) pluk de I vossestaart. T OU van Kollum, is de man die de foto van de voorpagina maakte. Weken achtereen heeft hij er zijn gedachten over la ten gaan. Want, fotograaf Lou van Kollum neemt het, zoals hg zelf zegt, niet zo gemakkelijk. Aan iedere opdracht besteedt hg de meeste zorg. Dus ook aan de foto voor Al- ler-Hande, een van de weinige door hemzelf ge maakte opnamen, waar hij bovendien in eigen persoon op staat. Rond 41 jaar geleden maakte hij z'n eerste foto. De toen elf jarige Lou voelde zich rijk met de eenvoudige camera, die z'n vader hem had gegeven. Uit de i HHBBi- jeugdige amateur van toen is thans een van Nederlands be kendste fotografen gegroeid. Eerst persfotograaf Pas na de oorlog is Van Kol lum zich werkelijk op de foto grafie gaan toeleggen. Aanvan kelijk trok hem de persfotogra fie het meest. Sport en mode foto's waren wel zijn speciali teiten, o.a. voor de bladen „Sport" en „Sportwereld" en „Elégance". Langzamerhand kwam de om mezwaai naar de fotoreportages en vooral de laatste tijd zijn het de reclamefoto's van Lou van Kollum, die overal de aandacht trekken. „Dit laatste stelt je af en toe voor grote problemen", ver telt Van Kollum. „Een herfst foto in de zomer of een zo- merfoto in de winter. Ik krijg de opdrachten en moet maar zien dat het lukt. Het geeft allemaal veel meer moeilijk heden dan het publiek ver moedt", zegt hij. Vandaag mogen we hem een „gevestigd" fotojournalist noe men. Reclamefoto's, illustraties (al tien jaar) ln het blad „Tus sen de Rails", bekend bij iedere treinreiziger, en daar tussendoor de reportages. Zijn laatste reis ging naar Zwitserland, waar hij zich met een helikopter op een gletsjer liet neerzetten, om het vliegen met deze wentelwieken in het hooggebergte op de gevoelige plaat vast te leggen. Hij was daar overigens niet op een vreemd terrein, want wanneer het maar even kan, trekt Lou van Kollum ter wintersport. Sportman Fotojournalist Van Kollum is trouwens een veelzijdig sport man. Want behalve van die win tersport is hij ook een groot lief hebber van paardrijden, zeilen, turnen, schaatsen en van hen gelen. Niet zo maar met een hengeltje in een van de vele vis- watertjes om de hoofdstad, de woonplaats van Van Kollum. Nee. hij vist in het groot. In sep tember trok hij naar Helgoland om op de haaievangst te gaan. „Schrikt u niet", zegt hij lachend. „Ze zijn daar niet zo groot. Ik heb er een opge haald met een lengte van 1,60 meter en een geioicht van ongeveer zestig pond. Moten makreel dienen als aas voor deze rovers van de zee." En wie denkt dat Lou van Kollum op al die sportieve expe dities zijn camera thuislaat, ver gist zich degelijk. „Wel zeg ik iedere keer tegen m'n vrouw, nu laat ik de camera thuis. Maar als ik op punt van vertrek ken sta. kan ik toch geen afscheid nemen van het foto toestel. dus gaat het weer mee en ik heb er nooit spijt van", zegt de nu 52-jarige. die zich dank zij al die sport nog bijzon der fit voelt. Bij een veld- loopje tijdens de trainingsmid dagen van de Nederlandse Ski- Vereniging in de Kennemerdui- nen kan hij zich nog goed doen gelden.

Allerhande | 1961 | | pagina 5