STEUNPILAREN VAN DE RADIO-OMROEP MOSSEL KOMT OP i TV-PINDA'S MOSSELEN ChjiCO Spaanse sinaasappelen en mandarijnen ELKE DAG EEN SINAASAPPEL 3 I Albert Heijn de gezelligheid Een zilte delicatesse: ALBERT HEIJN KNIJPFLES VERDRINGT GLAZEN FLES MANNENJAM Gevulde sinaasappelen LEO NELISSEN: de oren altijd gespitst Zoete Spaanse Wijn 2.15 Zoete Kaapse Wijn 2.15 Zoete Muscaatwijn 2.1S Fidalgo Ruby Port 3." Lamati Vermouth 4.25 Sherry Pale Rosé de France t^wi* Franse Landwijn l.65 PockefosPraat Nieuwe uitgaven Zwarte Beertjes NIEUWE OOGSTEEN WEEK NA DE PLUK OP UW TAFEL Alleen bij 0N1 Krachtfiguur onder de voedings middelen Over Chico's gesproken Gezond dessert ALLERHANDE NOVEMBER 1961 De „Lui-Achter' WIE daar eens een een kranteredactxe en intussen li j. trad ik, met mijn gitaar nogal kleine studie van eens op op feesten en bij kamp- maakt. ontdekt dat uuren en zo meer en dat bleek in ons hele radiobestel zoals I ,k™ri zich dat uit in de dagelijkse programma s-jaar-m-jaar-uit, die door miljoenen worden beluisterd, eigenlijk gedra gen wordt door slechts een klein aantal bekende namen. Het zijn namen die zozeer bekend-van-klank zijn dat zij eigenlijk geen indruk meer maken. Wij bedoelen dit: een nieuw sterretje, een zangeres, een nieu we humorist, een nieuwe naam kortom, krijgen de algehele aan dacht van het publiek zonder veel moeite. Even glanst zo'n naam aan het kleine firmament- je van onze radiohemel, er wordt reclame mee gemaakt, de radio bladen staan er vol mee, de hoekjes in cté kranten babbelen erover en dan is het voorbij.... Zo'n naam verdwijnt weer. Nieu we namen komen op, nieuwe „beroemdheden" dingen om ap plaus en opnieuw komt de hele molen van publiciteit en reclame in beweging. Manpen-van-de-achtergrond Achter deze snelverschietende sterretjes staan bij elke radio vereniging de kalme werkers die er Altijd zijn en die Altijd kwaliteit brengen, die Altijd rus tig en onopvallend hun werk doen, die hun plaats precies kennen en nooit, als het ware, door de luid spreker opdringerig de kamer in springen. de ware vakmensen. Zij doen wat hun roeping is: het fe nomeen Radio zo gaaf mogelijk ondersteunen en de Luisteraar (die Koning is) zo goed mogelijk dienen. Zij blijven bescheiden en schreeuwen nooit, maken nooit drukte en dringen zich nooit op. Zij zijn de mannen van de ach tergrond.' Zij zijn de ..boys in the backroo m" oftewel de „Lui-Achter", In de laatste oorlog werden de ware steunpila ren van de oorlogvoering, de ge leerden die ergens in laboratoria nieuwe dingen uitvonden welke de militairen moesten helpen, de boys in the backroom genoemd, de stille, ijverige figuren die gens achter" stug doorwerkten aan de vervolmaking van de wa pens. van de radar, de voeding en die duizend andere dingen waarvan het leven van honderd duizenden afhing. Deze ,,lui-achter" werden, gens hun bescheidenheid' altijd miskend eigenlijk. De grote gene raals die slagen wonnen, traden bedekt met decoraties naar voren en het publiek vergaf dat deze zegepraal alleen mogelijk was ge weest door het rustige werk van de „lui-achter". Nu, het kon de ,,lui-achter" niet veel schelen. Hun aard was niet gericht op Groot Succes en Erkenning. Zij werkten gewoon door en dat doen zij nog. Ook bij de radio. Overal trouwens. 0 Wie kent hem niet Een van die ,,boys in the back- room" is Leo Nelissen van de KRO. Wie kent zijn naam niét? Hij is de man die alweer jaren en jaren hoelang alweer niet? de steunpilaar is van ve le, vele programma's. Hij«is een grote man met een brede lach die -ijn wangen olijk doet bollen en er straalt een onverminderde geestdrift voor zijn werk, en voor duizend andere dingen daarbuiten- om, uit zijn gezicht en ogen. Leo Nelissen een ferm sigarenroker is veertig jaar oud en vader van vier jongens en één meisje en daarenboven van een aantal top-programma's. Al deze kinde ren behoedt hij met de grootste zorg. „Hoe ik ertoe kwam?", zegt hij nadenkend. .JEigenlijk als vanzelf. Ik ben natuurlijk wél al tijd in de weer geweest op het terrein van het woord. Het begon met het geschreven woord. Ik wou Nederlands gaan studeren na mijn HBS maar dat ging niet door de oorlog en zo en toen gevraagd en hoewel mijn vader er niets in zag, in al dat zing- werk hij was zelf overigens zanger in het kerkkoor in Utrecht ging het toch als van zelf door. Och, het was ook alle maal verwant: ik maakte zelf de liedjes en de melodietjes en ik streefde naar verantwoorde tekst en gevoelige en fijnere zang." Leo Nelissen ls een man die eisen stelt aan het peil van zijn werk. Hij doet geen concessies. Hij is vakman en dat stelt hem in staat, binnen de grenzen van wat het publiek wenst en be grijpt, verantwoord en smaakvol werk te leveren. „Ik trad eens ergens voor mi litairen op en in de zaal zaten een stel heren van de KRO; ze waren, zonder dat ik het wist ge komen om naar me te luisteren. Het vièl blijkbaar goed die avond en ik werd uitgenodigd eens te komen praten en zo werd ik eigenlijk ineens belast met de leiding van de jeugdprogramma's en dat was meteen mooi werk. Moeilijk werk. Maar mooi en dankbaar." Eerste rock-and-roll Ja. de jeugdprogramma's die Leo Nelissen in die eerste dagen, samen met Wim Quint (ook zo'n man van de achtergrond) tot stand bracht, werden een in- j stituut. Wim Meuldijk. i nu een befaamd t.v.man met zijn Pipo de Clown, schreef reeksen rare hoorspelen vol gekke man netjes en stemmetjes en elke zon dagmiddag zat een groot deel van de vaderlandse jeugd op die ma nier voor het „Radiopren tenboek" en genoot. Zo ging het door. Andere programma's volgden: „Cockpi t" (voor teenagers) waar Nelissen de eer ste rock-and-roll introduceerde, en zo voort, jaar-in-jaar-uit. Steeds nieuwe ideeën, steeds nieuwe experimenten, steeds nieuwe re acties bij het publiek. ,Jk probeer altijd de juiste vorm te vinden voor radiowerk. Ik zie niets in het „zomaar" voor de microfoon dringen en dan „wat doen", nee, ik wil het wezen „radio" vorm geven; daar streef je naar en of het lukt is maar de vraag. Maar je probéért het. Zo ben ik dan producer ge worden, vormgever-zeg-maar." De producer is de ware man- op-de-achtergrond. Hij rangschikt de krachten; hij omlijnt de idee- en. hij maakt, hij ..producet" de programma's. Leo Nelissen heeft heel wat programma's op die manier de eigen, herkenbare vorm gegeven. Na de jeugdprogramma's kwa men programma's als ,,P oppe- tjes op de rui t", een ca baretprogramma. Eigenlijk heeft het cabaret in ons land het échte cabaret clus, dat altijd den soort protest inhoudt tegen sociale en maat schappelijke toestanden, geen le venskracht meer. Dat maakt ge loof ik radio-cabaretprogramma's ook altijd een beetje wezenloos. Natuurlijk is er nóg een groot punt bij dit alles: er is maar heel weinig talent. Er is eens geprobeerd om ta lent aan te trekken niet alleen cabaretiers maar ook schrijvers het lukte niet. Twee cursussen heeft men toen gegeven en dat voor een groot aantal leerlingen die dus alle bij het cabaret wil den; er zijn vrijwel geen lui uit die groepen overgebleven. Gebrek aan krachtig talent remt ons cabaret. En dus om dat nog eens te herhalen de hoogconjunctuur maakt opstan digheid tegen sociale toestanden onwerkelijk en onecht. Het caba ret leeft bij de gratie van het protest en waartegen moet men protesteren in een land met een zekere mate van weelde en vc spoed?" Sfeermaker Nelissen is een erudiet onder zoeker van de wereld van de klank en het geluid. Hij is steeds bezig met het „maken van sfeer"; de middelen van de radio maker, het mogelijk elke gewenste sfeer en dat met de eenvoudigste middelen tot stand te brengen. Dat bleek uit zijn serie tot hoor spel verwerkte literaire korte verhalen die onder de titel ,,T h e- ater Anderso m" in de lucht kwamen; geluidseffecten en geluidssuggesties „maakten" hier de achtergrond van het gebeuren, Zijn liefde voor het radiovak, voor het geluid dus, komt ook tot uiting in de samenstelling van zijn verfijnde grammofoonplaten- programma „Vreemd..." en het verklaart ook zijn aandeel in dat grappige vrijdagavondpro gramma „R i e n Tien" dat hij, samen met Kees Schil- p e r o o r t samenstelt. Het programma „Vreemd" (dinsdagsavonds om de twee we ken) is gèen dom draaien van plaatjes. Het is een soort bloem lezing, met deskundigheid en goe de smaak bijeengezocht, ingeleid en aaneengepraat, van modieuze verschijnselen in de wereld van muziek en radio (de grammofoon niet te vergeten). Tijdelijke aanbieding eenvoudige, maar charmante rood of wit (demi-sec) inclusief karaf fles 3.50 l.W BeaUJOlaiS Supérieur 1959 2.50 gezouten zak 450 gram 9 Kopzorgen Een van de „lul-achter" is Leo Nelissen van de KRO, een veel gehoorde naam die zo bekend is als die van Sinterklaas. Hij „pro ducet", (o.a. ook „Boordje los", weet u nog?) en hij werkt: en zoekt en luistert en zijn hoofd J- houd' hij altijd wat scheef als om beter te kunnen horen. Het ge luid is zijn wereld. Hij heeft de oren altyd gespitst. "DIJ Bruna verschenen onlangs J-> enkele nieuwe „Zwarte Beer tjes", die zich in een bijzondere populariteit verheugen. „Dokter in Nood" is de laatste uit de serie dokters- verhalen van de populaire Engel se schrijver Richard Gor don, die ook in deze humoristi sche roman zijn dokter weer in de onmogelijkste situaties plaatst. Als deze verhalen, waarvan de meeste verfilmd zijn, tot uw lieve lingslectuur behoren, dan wordt uw voorkeur gedeeld door Konin gin Elisabeth, die, naar men zegt, de romans van Gordon op Gepelde pinda's ongezouten zak 200 gram 49 Mixed nuts gezouten per zakje 69 Cashew nootjes gezouten per zakje 69 Elitehaver per zakje 55 Tafelamandelen per zakje 69 Gepelde hazelnoten per zakje 75 Hazelnoten in dop 350 gram 85 wijnkopers sedert 1887 (Vervolg van pag. 1) Want al blijft de vraag naar mosselen in ons land toenemen, er zijn nog steeds velen in Neder land, die (nog) niet met de graagte van de kroonprinses hun mosselmaaltje verorberen. En neem het de heer De Leeuw daarvoor is hij nu eenmaal een „mosselman"! eens kwalijk, dat hij het betreurt dat er nogal wat misverstanden rondom „zijn" produkt bestaan. R IN DE MAAND Zijn rode potlood gaat bijvoor beeld door de nogal veel gehoor de mening, dat mosselen pas op tafel moeten komen als de R in de maand is. Die overeenkomst met levertraan wijst hij beslist van de hand. Kenners weten dat de mosselen het smakelijkst zijn in juli, zegt hij om dan ook een streep te halen door het verhaal dat mosselen erg aanzetten. Veel eiwitten, maar weinig vetten en dat lage vetgehalte is van belang! De heer De Leeuw en al zijn collega's kunnen de vraag maar nauwelijks aan. Er worden dan ook in overleg met de Visserij- inspectie en het Productschap voor Vis en Visproducten pogin gen ondernomen om het aanbod te vergroten. De grote vraag, dit jaar. weten de handelaren, wordt dit seizoen ook wel sterk in de hand gewerkt door de uitzonder lijk goede kwaliteit van de vangsten van dit jaar. Hoe zeer de omzet steeg blijkt wel uit deze cijfers: in 1938 werd in totaal 45 miljoen kilo in Neder land opgeleverd, dit jaar is het 73 miljoen. Kregen de kwekers toen aan opbrengst 1.800.000. nu wordt de tien miljoen over schreden! VARIATIES Natuurlijk zien de heer De Leeuw en zijn collega's hun pro- IVflJVERE meisjeshanden on- dutten niet alleen m handen van 1 V misbaar eiement in de Ionge weg die de mosselen afleggen niet alleen in handen van mensen, die de gevolgen van een vrolijke avond willen „corrige ren". Steeds meer huisvrouwen brengen mosselen op tafel, maar, weet de handel, er bestaan toch nog al wat misverstanden en re serves. Veel huisvrouwen weten de mossel eigenlijk niet goed te plaatsen. Wij hier in het Zeeuwse, zegt de heer De Leeuw, hebben op een feestje altijd een mosseltje achter de hand. Bezoekers van buiten kijken daar nog al eens van op, Mosselen? is meestal hun reac tie maar al spoedig blykt dat ze deze geste van de gastvrouw- waarderen. Bij de boterham, het opmaken van een hors d'oeu- vre op een prikkertje bij een cocktail, met mosselen kan men allerlei kanten uit. Vaardige meisjeshanden bege leiden de mosselen op de weg van aankomst tot vertrek in de be drijven. Bij de heer De Leeuw zijn het Zeeuwse meisjes, lo gisch dat ze zich zelf af en toe ook een mossel goed doen sma ken. Waar worden nu in ons land de meeste mosselen verkocht? Brabant, zegt de heer De Leeuw, en Noord- en Zuid-Holland. Heel weinig in Limburg. Maar doorgaans is het onbekend zijn er meer oorzaak van het onbemind zijn er van, weet hij. Mosselen. Verse en „inleg". De heer De Leeuw, die zijn be drijf met net honderd gulden van stapel liet gaan. weet dat er geld in zit. Maar boven dien dat het een voedzaam en echt „apart" gerecht is, waar mee men lxet. gezin of onver wachte gasten een genoegen kan doen. Dat laatste weet hij zekerder voordat ze in de beste conditie ergens in Nederland (of over de grenzenop tafel komen. TJT/'at schenkt de zee ons toch een heerlijke en voedzame dingen! Neem nu bijv, de mosselen. Ze zitten zoetjes op een mosselbed in hun schelpen blank en mals te groeien, tot het moment komt dat ze geplukt worden om ons er een heerlijk maal mee te laten klaarmaken. U krijgt ze tegenwoordig „schoon", dat wil zeggen dat ze van alle aangroeiingen zijn ontdaan. Daarna gaat u ze op uw beurtwater. Strooi er veel peper over. haar nachtkastje heeft liggen. „Bibeb aan de Riviè- r a" bevat een aantal interviews van Bibeb, die zich in de journa listieke Nederlandse wereld een eigen plaats heeft veroverd door haar persoonlijke wijze van inter viewen. Zij schildert u in deze re portageroman een zeer levend en concreet beeld van beroemdheden als Cocteau, Chagall en Picasso, die haar méér vertelden dan er doorgaans over hen bekend is. Het gesprek met Picasso vormt ongetwijfeld het hoogtepunt in de ze pocket. ,,'t Begon op Par ij s": een aantal verhalen in briefvorm van twee bekende oud-gezagvoer ders van de KLM: Viruly en Van Veenendaal. Als penvoerders bezitten dezen grote kwaliteiten, die het lezen over de goede tijd van de vliegerij tot een waar ge noegen maken. Goed nieuws voor het grote leger van Maigret aanhangers vormt de uitgave van Simenons „H e t Pistool van Maigret". Dit is een detective roman, waarin een kind een rol speelt. Het is vooral de verhouding van Maigret tot dit ondernemende jon getje, die dit verhaal ontroerende momenten verleent naast een spannende intrige. De Zwarte Beertjes zijn in alle AH-SuperMarts verkrijgbaar. reinigen en dat is het eerste be langrijke punt bij het klaarma ken van uw mosselen. U dient ze nl. eindeloos te spoelen en het beste doet u dat in het bad en anders zet u een grote teil onder de douche en laat het water stromen. Als een mossel lui gaapt dan geeft u ze een ferme tik op het hoofd, waarop ze zich onmiddellijk moet slui ten. Bekijk alle mosselen zorg vuldig en als u tevreden bent met hun glanzend schone uiter lijk en u na het vele spoelen geen zand meer tegenkomt, gaat u ze klaarmaken. U neemt een flinke ui en snijdt die, na hem gepeld te hebben, in ringen. U zorgt voor een prei, veel peterselie, wat groene selde rij, zo mogelijk wat kervel. Hak al die groensels, als ze gewassen zijn, fijn en vermeng ze met de ui-ringen. Haal u\v mosselen uit het laat ste bad en doe ze in een flinke pan alleen met het aanhangende bedek de mosselen met de groen ten en ui. voeg er een laurierblad en een flink stuk boter bij en zet de pan op Hoog vuur. Éegin met het deksel erop te zetten en schud de mosselen om de paar minuten, neem na een minuut of vier het deksel van de pan en zie of uw mosselen zich gaan openen, dan zijn ze klaar. U serveert ze in een grote schaal, zet voor ieder een diep bord neer, deponeert er een berg mosselenlekkernij in en geeft er patates-frites bij. De wa re mosselengenieter maakt een geopende schelp leeg en gebruikt die verder als knijptang om er de andere mosselen mee te eten. Het kooknat van de mosse len is geurig en zeer smakelijk, het laat zich heel wel als sausje genieten. Maar noteer vooral dat het tweede belangrijke punt bij het koken van mosselen de snelheid van handeling is. Een mossel die te lang op het vuur staat wordt een oneetbaar stukje rubber. CISKA VERHEUL JNICHTE stoomwolken stijgen op als de mosselen een „warme bewerking" ondergaan in recordtempo (dan gaat er niets verloren). An nu-uTTL. uuuj i rrccix i-iM uc rLui\ ur uvv i/\r cl binnenkort in de AH-winkels NDER DE voedingsmiddelen kent men waardeloze bluf- NI k— fers en echte krachtfiguren. Een dezer krachtfiguren is de sinaas appel. Laat ons elkander niet verkeerd begrijpen. Sinaasappels zijn geei. energiebronnen in die zin, dat zij veel calorieën leve ren, dus dat zij dik maken, „aan zetten". Het tegengestelde is eer der waar: zij leveren slechts 34 cal. per 100 gram, hetgeen wei nig is in vergelijking met bijv. bananen (4,5 cal) of druiven (53 cal). Sinaasappels kunnen dus zonder bezwaar genuttigd worden door dames, die enige zorg voor haar figuur koesteren. Gezondheidssto ff en De waarde van de sinaasappel is echter gelegen in het feitdat deze edele vrucht een grote hoe veelheid gezondheidsstoffen her bergt. Het zijn geheime kracht bronnen, deze brengers van ut- deze stoffen men noemt ze in dit verband „sporenelementen" een absoluut onontbeerlijke rol vervullen bij het normale ver loop van de levensfuncties. Voort durend moeten uiterst kleine hoe veelheden van deze mineralen in het lichaam worden opgenomen: de sinaasappel is een vrucht die dit mogelijk maakt, mits u hem ook regelmatig eet! kwam ik, via allerlei klandestien taliteit, want zij wegen bijna geschrijfin de journalistiek. niets. Enkele milligrammen of In Schiedam werd ik lid van 1 zelfs duizendste milligrammen ervan zijn voldoende om uw gezondheid te waarborgen. Noe men wij er enkele: kalk 40 mg, fosfor 20 mg, ijzer 0.4 mg, ka lium 150 mg, vitamine B 0.3 mg, vitamine C 50 mg. koper 0.02 mg, zink 0.17 mg, mangaan 0.03 mg, fluor 0.02 mg (alles per 100 gram sinaasappels berekend). De gezondheidswaarde van kalk, ijzer en vitamines is u natuur lijk bekend, doch wellicht zult u zich afvragen wat al die ..meta len" zoals koper en zink te bete kenen hebben. Welnu: de moder ne voedingsleer heeft ontdekt dat Speciaal in het koude jaargetijde bestaat er ge vaar voor tekorten aan diè gezondheidsstoffen, die in de sinaasappel rijkelijk voorkomen. Het is bijna de enige vrucht, die ons in de winter niet in de steek laat. Ook voor bejaarden Wij vestigen de aandacht op een groep mensen, die sinaasap pels nóg meer nodig hebben dan onlangs in Scheveningen gehouden wetenschappelijk congres werd door verscheidene artsen medege deeld. dat er bij de bejaarden in Nederland vrijwel algemeen ern stige voedingstekorten bestaan. Oudere mensen denken veelal, dat zij minder nodig hebben dan volwassenen van jeugdige of mid delbare leeftijd. Dit is echter vol strekt onjuist: voor alle bejaar den, evenals voor jongere volwas senen. deze winter dus ten min ste één sinaasappel per dag! Het grote belang van sinaasap pelsap voor baby's en kleuters is algemeen bekend: toch kan het geen kwaad er hier nogmaals aan te herinneren. Tot slot: sinaasappelsap in blik bevat nagenoeg evenveel ge zondheidsstoffen als de verse vrucht. Personen, die om eniger lei reden geen sinaasappelen eten, kunnen zich dus een „ge- zonde winter" verschaffen met W/"ASMIDDELEN in plastic knijpflesjes zijn in enkele jaren tijds in ons »V land volkomen ingeburgerd. De onhandige flessen, waarin de vloei bare wasmiddelen zijn verpakt, hebben bijna afgedaan. Gemakkelijk mee te nemen voor de huisvrouw, licht in gewicht, onbreekbaar, ar beidsbesparing en meer waar voor hetzelfde of minder geld zijn de voordelen van die plastic knïjpflacons. anderen: de bejaarden. Op een sinaasappelsap uit blik. J-JET MEDIUM plastic, dat bij de moderne verpakking een steeds groter rol is gaan spelen, heeft duizend-en-een mogelijkhe den. Wat betreft de wasmiddelen is het met de vloeibare zeep be ginnen. Door nog sterker concen traties dan in de glazen flessen, werd het mogelijk de plastic ver pakking klein van omvang te houden. Een spuitdop maakt het mogelijk de juiste doseringen aan het water toe te voegen. Een derde goedkoper Volgens de deskundigen is de huisvrouw in het algemeen met deze spuïtflesjes iets te royaal en kan men beslist volstaan met een keertje minder knijpen. Bij een juist gebruik is een plastic flesje met vloeibaar afwasmid- del gemiddeld een derde goed koper dan de minder sterke con centraties in de grote flessen. Nu de plastic verpakking voor vloeibare zeep een succes is ge worden zoekt men naar nieuwe mogelijkheden om nog meer fles sen te kunnen opruimen. In Frank rijk is men daartoe begonnen ook sterker geconcentreerd bleekwater in plastic verpakkingen te verko pen. Ook in de AH-winkels is groten deels de grote bleekwaterfles door de plastic verpakking vervangen, vangen. Gezien de zeer sterke concen tratie van dit bleekwater wordt voorlopig nog aanbevolen de in houdt van het plastic flesje thuis te ledigen in een normale bleekwa terfles en het geheel dan met wa- i ter bij te vullen. dan ooit, vooral sinds de Neder landse kroonprinses zijn tafelda me wilde zijn en zij haar mosse len proefde, even aarzelde en ze toen met smaak nuttigde! f~)M marmelade te maken neemt Nt u vier sinaasappelen en een citroen, wast ze flink af en laat ze vervolgens gedurende 24 uur in schoon water staan. Daarna kookt u ze in een halve liter water tot ze gaar zijn. U neemt de vruchten weegt ze en voegt er evenveel suiker bij als het ge wicht van de vruchten bedraagt. De suiker kookt u met het water waarin de vruchten gekookt wer den tot stroop. De vruchten snijdt u fijn. u verwijdert de pitten, voegt de stroop erbij en laat de massa vervolgens weer inkoken tot ze de vereiste dikte heeft verkregen. Daarna zet u ze in potten zoals u dat met iedere andere jam ook doet of u steri liseert ze in kleine flessen. Dit is inderdaad door zijn pit tigheid (verkregen mede door he gebruik van de schil) een echte mannenjam! /^•EVULDE sinaasappelen zijn zo Nr gezellig! Per persoon rekent u op één sinaasappel. U wast hem, snijdt hem overdwars in tweeën en haalt het vruchtvlees eruit. Vervolgens neemt u een banaan en, per sinaasappel, ongeveer twaalf pitloze kersen uit blik. De banaan pelt u, snijdt ze in heel kleine stukjes, prakt ze en klopt ze daarna schuimig Wie een mixer heeft doet dat in een wip, maar met een garde gaat het ook. De halve sinaasappeldoppen, maakt u van binnen zo goed mo gelijk schoon d.w.z. dat u er voor zichtig de witte vezels uithaalt en de schalen glad maakt. Daarna vermengt u de stukjes sinaasappel met de kersen en het bananenmoes en vult er de sinaasappelhelften mee. Garneer de aldiis gevulde sinaasappelen met stijf geklopte slagroom en een kers. Als verhouding: 3 bananen, 2 sinaasappelen, 3 mandarijnen, suiker en het sap van 1 a 2 ci troenen. U pelt de sinaasappelen en de mandarijnen, ontdoet ze zorgvuldig van alle witte vezels, snijdt ze overdwars in schij ven. haalt de pitjes eruit. De ba nanen pelt u en snijdt ze in plakjes. Laag om laag legt u de ver schillende vruchten in de schaal, bestrooit ze met suiker naar smaak en druppelt er het sap van de citroenen over. Dek de schaal dicht met een bord of deksel, maar bedruip de vruchten veelvuldig met het sap. CISKA VERHEUL

Allerhande | 1961 | | pagina 2