DE ZUURKOOL ITALIAANS VAN NAAM MAAR PRODUKT VAN DE ZAAN HOE ZIET HET ER EIGENLIJK UIT? Plinius had er de mond al vol van De speculaasmolens draaien op volle toeren Twee hoofd vragen Komen kinderen uit de zuurkool? VAN OUDSHER BEKEND Enkele tips! Bruinebonen- soep Uitslag AH-Voetbalprijsvraag f OKTOBER 1961 J I AMANDEL SPECULAAS GEKRUIDE SPECULAAS Albert Heijn speculaas GELDBIJTERS Laat de borden ...de borden Rangorde omver Ons veelbesproken noodrantsoen Suggestie No 2 ALLERHANDE IJ vragen ons maar zelden af als wij iets eten en 1934 waren er nog veertien fa brieken over. Heden is dat getal ongeveer twintig. J In de L a n g e d ij k. waar de i meeste witte kool wordt geteeld, I zijn de meeste zuurkoolfabrieken. Al in augustus gaan de eerste wit- I te kolen naar de fabriek Het be gint dan met de Langedij- ker Vroege Herfst- W" vragen ons maar zelden af als wij iets eten en ^sc'hijnt "de L zeker wanneer het zoiets smakelijks is als zuurkool w en die wordt weer ge- wie er eigenlijk de uitvinders van zijn. Want eenmaal V0lg.d f°?r Succes waarna de Tvinot i- a 7 winterkolen in de produktie ko- moei xocn een slim persoon, die het jammer vond om demen in augustus begint het bui kool, die hy (of zij) niet op kon op het ogenblik van de tenland al om onze zuurkool te oogst, te laten verrotten, op het idee gekomen zjjn eens te proberen deze te conserveren, in te maken. W/"AT DE zuurkool aangaat, het behoort tot de oudstbe- kende geconserveerde voedings middelen en al in het bronzen tijdperk en dat is het tijd perk dat volgt op het stenen tijdperk, dus al even geleden! was het bekend dat men door een natuurlijk verzuringsproces plantaardig materiaal houdbaar kon maken. Hoe het ook zij, Plinius, de Romeinse geleerde die een be faamde natuurhistorische reeks boeken schreef, sprak er al over en over het inmaken van kool had hij de mond (dus) al vol. Deze geleerde die omkwam bij de ramp van de Vesuvius (zijn eveneens beroemde neef heeft er later in zijn befaamde brieven nog over verteld) wist ook dat zuurkool uiterst gezond was en zelfs geneeskrachtige werkingen uitoefende. Vitaminerijk Dat is juist: zuurkool name lijk is niet alleen licht verteer baar (ook voor diegenen die ge wone kooi niet goed verdragen) maar ook zeer vitaminerijk. Vi tamine C is een der belangrijke bestanddelen die het bevat en dat is vooral des winters van het grootste belang. Vele sma kelijke recepten houden zich be zig met de zuurkool en wie eens afwisseling wil brengen, kan dat op eenvoudige wijze doen en op die manier deze bron van vita mine C wekelijks doen vloeien in het gezin. De uitvinders De Tartaren gelden als de uitvinders van de zuurkool en daar zullen we het maar op hou den. Zij drongen immers, in de eerste eeuwen van onze jaartel ling, tot in West-Europa door en leerden eerst de Slavische volke ren de bereiding en toen vooral de Germaanse volkeren die het in zulk een mate wisten te genie ten dat het daar een typisch volksvoedsel werd. -> Sauerkraut werd er een begrip en bij de scheldnamen die de verschillende volkeren elkaar ...geven kwam ook het Krauts" r.-ybor. de Duitsers; althans zo noemden Engelse soldaten hun vijanden. Ook wij zijn Germanen; wij bestaan, voorzover we dat tenminste precies kunnen bekij ken. o.a. uit een drietal Germaan se volkeren en ook wij houden van zuurkool. En onze zeelieden die immers steeds zo'n behoefte hadden aan vitamine C, (het ont breken daarvan veroorzaakte de gevreesde scheepsziekte scheur buik) namen het mee op hun rei zen. Dat wil zeggen: voorzover zij begrepen dat het iets te ma ken had met scheurbuik. Tegen scheurbuik James Cook nam in ieder geval, in 1772, voor zijn tweede wereldreis een 60-tal vaten zuur kool mee, maar de matrozen wil den het eerst niet eten. Toen zij er eenmaal aan gewend waren, ging het beter. Dat bewijst het voor die dagen unieke feit dat toen Cook, na drie jaar, terug kwam geen enkel lid van zijn be manning aan scheurbuik was ge storven. In 1739 had de arts J o h a n n Georg Heinrich Kra mer het eten van deze inge maakte kool al aanbevolen als hèt middel tegen scheurbuik en het was dan ook zijn advies da» James Cook (en anderen trou wens evenzeer) opvolgde. In Engeland richtte men toen men doordrongen geraakte van de waarde van de zuurkool voor de scheepvaart twee staatszuurkool- fabrieken op. Begrijpelijk! On die manier verzekerde men zich van een vaste produktie van de noodzakelijke groente. Maakt niet dik Zuurkool bevat, behalve vita mine C. mineralen, organische zuren en de calorische waarde is zeer gering. Dat wil zeggen dat men er niet dik van wordt. Vroeger maakte men zuurkool in met veel zout. Het werd be schouwd als een gezouten groen te zoals ingemaakte bonen en an dijvie. Dat zout maakte het nood zakelijk de kool, vóór het gebruik te ontzouten en te wassen en dat weer beïnvloedde, in ongunstige zin, de voedingswaarde ervan. Weinig lout Tegenwoordig gaat men an ders te werk. Er wordt nog wel zout. gebruikt voor het inmaken maar deze hoeveelheid is zo ge ring dat zij geen dienst kan doen als conserveringsmiddel. Waar om wordt het zout dan toch toe gepast? Het dient om het kool- sap sneller uit de gesneden kool vrij te maken en verder wordt het verzuringsproces er door be ïnvloed. Een halve eeuw of meer gele den werden in ons land vooral in de koolgebieden enkele zuur koolfabrieken opgericht en tot 1914 bleef het een echt volksvoed sel. In de Eerste Wereldoorlog leerden meerderen het. uit nood zaak, eten en zo werd het een gerecht". Aan het einde van de oorlog in 1918 waren er dan ook zo'n 170 fabrieken waar zuur kool werd ingemaakt. Daarna liep het verbruik sterk terug en in vragen: in ons land komt onge veer half september verse zuur kool. Jaarlijks wordt in ons land der tien tot veertien miljoen kilo zuurkool verbruikt. Het meest in de wintermaanden: n o v e m ber, december en janu ari. Wie eens probeert andere recepten dan het beroemde voor stamppot te gebruiken, zal be merken dat zuurkool (als in de Franse keuken bijv.) een grote uitbreiding van het wintermenu betekent. A LS u bü de zuurkool rook- worst eet, weet dan dat die rookworst koud. op de boterham (met een scherp mes snijden!) een pittig hapje betekent. Een andere delicatesse op de bo terham is mager gerookt spek dat u in de zuurkool mee kookte. Ook dit spek serveert u koud in dunne plakken gesneden en u geeft er mosterd bij. Een echt ..mamicneten"! Er zijn er, die al dit heerlijks op flinke sne den roggebrood genieten. Vanzelfsprekend zijn de nieuwe oogsten van erwten, split- erwten, bonen, k a p u c ij- ners en grauwe erwten binnen. En weet hoe jonger de oogst, des te lekkerder en snel ler zijn uw peulvruchten klaar! Ook zijn er al nieuwe b 1 i k- groenten en vruchten 1 n b 1 i k te kust en te keur voor radig. Heel bijzonder zjjn daarbij de d o p e r w t e n, die op het eti ket het woord ..fijn" te zien ge ven. Ze zijn uitzonderlijk laag in prys nl. p. literblik slechts 0.98! N'aast de donerwten. de snij- en sperzieboontjes. verrukkelijke tuinboontjes (eet u ze eens met warme ham!) en de zeer gewaardeerde spinazie in blik. Zorg dat u er wat voor raad van heeft! CISKA VERHEUL sprookjesachtig lekker, door en door met amandelen per pak zL 240 gr. altijd welkom - op het brood bij de koffie - bij de thee 500 grams pak sprookjesachtig lekker IE „vermicelli" en „spaghetti" zegt. reist in gedachten naar Italië! Edoch, beide produkten worden in alle mogelijke andere landen ook gefabri ceerd. Als men een bijzonder goede soort maakt met een deeg dat volgens de regelen van de kunst is vervaardigd, dan staat de produktie bijna vanzelf sprekend onder toezicht van een kundig Italiaan, zoals bij Albert Heijn het geval is. U ziet hem op bijgaande foto thermostaat en vochtigheidsmeter van de droogkast controleren. Bij een tempera- n tuur van 38° maar liefst, maar by voelt er zich in thuis en is er gelukkig Meer vraag, meer produkten Vroeger kon men in die droogkast 220 kg per uur verwerken, maar de aanmaakinstallaUe (deegmachine en spuitmachine waar vorm aan spaghetti, macaroni en vermicelli wordt gegeven) heeft een grotere capaciteit en dus werd er een nieuwe eenheid aan dc toch al zo lange droog kast toegevoegd, die ook nog eens 125 kg voor zijn rekening neemt. 50% Produktieverhoging Dit komt dus neer op een stij ging van de produktiviteit met ruim 50%, aangezien de produktie met het zelfde aantal mensen wordt bereikt. 5000 kg per dag De machines zijn vol-automa- tisch en met gemak haalt men 5000 kg vermicelli per dag. Tweemaal doorlopen macaroni's, vermicelli's e.d. de droogkast, 1 keer heen en 1 keer terug; dan zijn ze voor verpakking gereed. Elders hebben wij beschreven hoe u ze het beste kunt klaar maken, zodat u uw gezin een verrukkelijk gerecht op tafel kunt brengen. Uzet uw bruine bonen een nacht tevoren in de week en rekent een pond bonen op ander halve liter water, als u prijs stelt op een aangenaam gebonden soepje. I' kookt de bonen zacht en gaar. waarna u ze door de zeef roert. In de koekepan fruit u in boter (margarine) een gesnipperde ui en een stuk of vier (goed gewassen) in plakjes gesneden preien mooi goudbruin. Van een bosje selderij- groen plukt u alle blaadjes af en wast ze. Bij de gefruite ui voegt u een weinig kerrie; dat geeft iets heel pittigs aan deze soep Roer alle ingrediënten door de gezeefde bonensoep, voeg er zout naar smaak bij, plus wat peper, een kruidnageltje of twee en een laurierblad. Laat deze zeer pittige soep alle goede geuren opnemen tijdens het sudderen en voeg er kort vóór het opdienen, van het vuur, een extra stuk boter bij en een scheutje ..Keuken-Madeira". U vindt die bij AH voor de lage prijs van 0 95 Onbeperkt houdbaar, mits u het stopje er zorgvuldig opdoet. Als u er lust in heeft, bakt u dobbelsteentjes brood in boter knappend en geeft die dan bij uw voedzame, heerlijke bruine- bonensoep! ciska verheul IN Siam hebben aapjes een be- langrijke taak. Zij zitten naast de geldtafeltjes van wisselaars en hebben de plicht in de munten te bijten die worden neergeteld. Hun tandindrukken tonen de wisse laars of hun muntstuk echt is of vals. „Draadloos" AL-IN-OOR" heet een snufje ,,x\ op het gebied van hoor- toestellen van D a n a v o x. Het is een compleet hoortoestelletje (met microfoon, telefoon, batterijtje en drie transistors) dat geheel in het oor kan worden gedragen. Slange tjes zijn hierbij dus niet nodig. I De versterking van dit technische wondertje is zodanig, dat alleen licht slechthorenden ervan ge bruik kunnen maken. Maar juist deze mensen hebben het meest be hoefte aan een handig hulpmiddel tje, dat vlug even in het oor kan worden gezet Haardroger TOEN de huidige Hertog van Windsor de Engelse troon op gaf om met Mrs. Simpson te trou wen (19361. wierp dit besluit de hele rangorde aan het hof dooreen Duizenden leden van het konink lijk huis. van de adel en dergelijke moesten worden hergegroepeerd. De volgende uitgave van het En gelse adelboek. Burke's „Peerage", bevatte 26500 veranderingen, een werk dat een jaar vroeg en tevens het opnieuw controleren van 950,000 genealogische en heraldi sche gegevens nodig maakt. QOED beschouwd is afwas sen een karweitje, waarin alleen maar een machine beha gen kan scheppen. En dat is de nieuwe vol-automaat van Phi lips, die het gehele afwasproces automatisch laat verlopen. U behoeft niets anders te doen dan de af te wassen voorwerpen in de machine te deponeren, een tweetal bakjes voor afwasmïd- del en spoelmiddel te vullen en daarna een knop in te drukken. U kunt dan rustig wat anders gaan doen, de machine schakelt zichzelf weer uit. De ingebouwde programma- schakelaar zorgt voor: 1. voor- wassen met lauw water, 2. wassen met heet water en wasmiddel, 3. spoelen met warm water. 4. spoelen met heet water en spoel middel, 5. openen van het deksel en drogen van het vaatwerk. Er kunnen tegelijk in de automaat maat worden gestopt: 2 schalen, kommen of schotels. 1218 diepe en/of platte grote borden, 12 kleine of middelgrote borden, 12 kopjes of glazen plus de bijbeho rende messen, lepels en vorken. Het nieuwe vlooienspel in aantocht zijn, komt ook I weer de tijd dat u met de kinderen een spelletje kunt doen. In de serie Egel-Spelen van de N.V. Uitgeverij Gebrs. Koster is een aantal nieuwe kinderspelen opgenomen, zoals het nieuwe vlooienspel, een variatie op het al om bekende. Het bakje, waarin de vlooien moeten worden gemikt, is ge plaatst in een van karton ver vaardigde afgeknotte piramide met daaromheen een goot, waarin de puntenwaardering is aangebracht. De spelregels zijn zó opgesteld, dat ook die medespelenden, die er geheel of gedeeltelijk niet ip slagen hun vlooien in het bakje te mikken, tóch een aantal punten verwerven. U begrijpt, dat door deze speelwijze het spel vooral voor de jongere kinderen, die nog niet zo bedreven zijn, aantrekke lijk wordt. Het aantal medespelen den is twee tot vier personen. Inhoud 4 grote vlooien en 24 kleine vlooien in vier kleuren. Prijs 1.95. De moderne huisvrouw behoeft na het wassen van het haar niet meer voor een kachel of ander verwarmingsapparaat te gaan zitten om te drogen. Elektri sche haardrogers zijn i er o.a. van Tornado (ƒ28,50) lenRotel (ƒ49.50). Het voordeel van het laatste apparaat is dat het kapsel in mo del blijft en men tijdens het dro gen kan gaan zitten lezen, hand werken, e.d. Ook zijn er nog wat eenvoudiger handföhns in de han del (o.a. De Bijenkorf) voor ƒ17,50. Raambeveiliger EL wat openstaande waaien door een plotselinge rukwind stuk. omdat de haak waarmee ze zyn vastgezet vaak gemakkelijk kan losschieten. T i- ger Plastics N.V. komt nu met een nieuwtje dat dit euvel uit de wereld helpt. Het is een raambeveiliger, die wordt gebruikt bij raamuitzetters en het openwaaien en stukslaan van ramen voorkomt. Plastic handdouche LT ANDDOUCHES zijn dik- 11 wijls zwaar en onhandel baar. Maar dat is niet het ergste. Ze kunnen door hun gewicht als u ze laat vallen lelijk uw wastafel of uw bad beschadigen. En dat is meestal een kostbare zaak. Tiger Plastics N.V. komt nu met een kraan-handdouche van plastic, zeer licht in gewicht, ge makkelijk hanteerbaar en dus ook bijzonder geschikt voor kinderen. Hij kan worden aangesloten op alle kranen van keukengeisers, wastafels en badkranen (alleen de zeer brede platte badkraan niet). Ideaal voor haarwassen en vele andere was- en spoelkarweitjes in de keuken of bij de wastafel. De lengte van de slang is 1,50 m. Niets aan deze douche is breek baar, terwijl bij vallen beschadi gingen van bad, wastafel, groot steen, tegelvloer e.d. zijn uitgeslo ten. De verende handgreep is vol komen slipvrij en ligt prettig in de hand. De fabriek geeft vijf jaar garantie (prijs 8.75). Levensmiddelen Bicuits. koek jes, e.d. (lucht dicht verpakt) Sanovite, Liga. Knackebrood, Crackers. Mat zes. Chocolade, pe permunt en an der snoepgoed Suiker (in glas of bus), suiker klontjes Melk (gecon denseerd in blik, met of zonder suiker) Melkpoeder (magere volle-) Mineraal- en spuitwater Diverse dran ken, zoals vruchtensap in blik of fles, Coca Cola, Chocomel, bier e.d. Poederkoffie Havermout Lassie). Brinta. Cornflakes, Cris- oies, e.d. (liefst n blik bewa- -en) Appelstroop, iam, honing, pindakaas Combinatie- mogelijkheid ter vervanging van brood; bij Chocomel, vruchtensap of limonade, belegd met ho ning, pindakaas, worst of vlees. eventueel als versnapering en .energiebron". aangemengd met spuitwater, dat men even heeft laten staan om de „prik" te laten ontsnap pen. Voor be reiding van pap en dranken (koffie van poe derkoffie). aangemengd met „ontprikt" spuitwater voor bereiding van pap en dranken, in ruime hoe veelheid, omdat dit het normale drinkwater moet vervangen! aangemengd met wat „ont prikt" water en melkpoeder of gecondenseerde melk. oereid met melk, melkpoeder en „ontprikt" wa ter als pap. belegging van Sanovite. Knac kebrood e.d. Soep (in blik) Conserven (groente, fruit, vis en vlees); plat du jours (samengesteld uit groente, aardappelen en vlees) Worst- en vlees waren in blik ter vervanging van de warme maaltijden. W/~E hebben allemaal onze brief „Wenken voor de bescherming vv van uw gezin en u zelf" in de brievenbus gekregen. We hebben er allemaal in kunnen lezen wat we moeten doen in tijden van gevaar en ook wat we niet moeten doen. Het is juist, dat hieraan van overheidswege de nodige aan dacht besteed wordt, zodat we in geval van nood de toestand niet onvoorbereid onder ogen behoeven te zien, wat onze algemene gemoedstoestand in dergelijke uren tenslotte ook ten goede komt. W/AAR we op deze plaats ech- v* ter wel even bij willen blijven stilstaan, is de samen stelling van het noodrantsoen, waarvan eveneens :n deze bro chure sprake is en die o.i. nog wel voor een nadere uitleg vat baar is gezien de vele, vele aanvragen, die dagelijks van huisvrouwen binnenkomen. Om het in een paar woorden te zeggen: we zouden in dit kader een tweetal vragen willen beant woorden: 1. Welke levensmiddelen en andere artikelen komen in aanmerking nu reeds gekocht te worden ten einde ze als noodrantsoen op een veilige en ge schikte plaats te kunnen bewaren? 2. Hoe zouden eventueel de maaltijden uit een derge lijke voorraad kunnen worden samengesteld? Hel antwoord op belde vragen vindt u in onderstaand overzicht. Als levensmiddelen komen die artikelen in aanmerking, die niet aan bederf onderhevig en tevens zonder bewerkingen direct voor consumptie geschikt zijn. Suggestie No 1 i \/OOR kinderen is de groen- i te een bijzonder onaange- naam en zelfs weerzinwekkend onderdeel van de warme maal tijd. Kinderen zijn broodeters. Kinderen hebben geen enkel ge voel voor de waarden van een mooie maaltijd en de smakelijk heid van goedbereide groenten. Kinderen achten ten eerste alle groenten bitter en eng, en ten tweede vinden zij groente er griezelig uitzien. Kinderen begrij pen niet dat groenten vol zitten met allerlei-moois-van-dokter en zij vinden maar dat moeder hun portie aan Fikkie moet geven. Trouwens: de meeste Fikkies zijn ook maar zwakke groente minnaars. HUIVERINGEN Het is bij elk kind hetzelfde: andijvie doet vreselijke huiverin gen over het prille lijfje varen; bloemkool perst hete tranen te voorschijn; spruitjes drijven de blijmoedigste kleinen gillend de gang op en het portiek in en Brussels lof overtreft alles; het is het voedsel voor heksen en ander boos volk uit sprookjesver- halen. Brussels lof geef je de schurken die meisjes vermoor den en roven, de blauwbaarden, de tovenaars, de kwade kobol den. Dan zijn er verder de gekleur de groenten. Rode kool en bie ten, fraai rood van kleur, weten menige kleine tot tranen te brengen en ook worteltjes heb ben in dat opzicht een kwade faam. Nu is het zo. eerlijk ge zegd, dat ook wijzelf, ofschoon een gretig eter (té gretig zelfs), ten aanzien van rode kool en bietjes ook maar een zwak en traag eter-met-lange-tanden ge noemd mogen worden. Als wij een slaatje zien waarin de rode biet meespeelt dan kan het ge beuren dat wij over het gehele lijf rillen. Diverse noten (liefst zonder zout) Babyvoeding in blik, kant- en klaarpudding Slasaus en ma yonaise Zout en peper Citroensap (in plastic citroe nen) Limonadesiroop Een alcoholische drank (b.v. cognac, brande wijn) Boter en mar garine in blik als belegging van Knacke brood, Sanovite e.d. vitamine B-ge halte en de zo- naamde „brand stoffen" voor het lichaam. aangemengd met „ontprikt" spuitwater en/ of melk; of als babyvoeding, ter bereiding van een hapje in combinatie met een groente- uit-blik. ter bereiding van een frisse drank met „ont prikt" spuitwa ter). ter versterking in noodgeval. als belegging van Sanovite, e.d. Het verdient aanbeveling, alle levensmiddelen koel en droog te bewaren en op geregelde tijden eens in de twee maanden te controleren om eventueel voortij dig bederf tijdig te constateren, daar artikelen als vlees- en worst- conserven en b.v. crackers niet zolang houdbaar zijn als de overige hierboven genoemde en dus eerder vervangen moeten worden. Voorts zullen wij moeten denken aan artikelen, die evenzeer nodig zullen zijn, als we eens onverhoopt enkele dagen in een schuilplaats verblijf zullen moeten houden. Wij denken hier aan: Toiletzeep; kaarsen, lucifers; zak lantaarn met batterijen; toiletpa pier; celstof (ter vervanging van b.v. luiers); watten; verbandmate riaal; hansaplast; leukoplast; veiligheidsspelden; wat naaigerei; aspirine: Norit; een desinfectie- middel: eau de cologne; valeriaan. En dan niet te vergeeten wat lectuur, spelletjes, wat speelgoed voor de kinderen, schrijf- en teken behoeften, wat beddegoed. RAUW Met zuurkool was dat in onze jonge jaren anders. Want wij lustten de zuurkool wél rauio. Dan slopen wij de keuken in en grepen dan een pluk van de zu re zeewier (dat dachten wij dat het was namelijk) en staken het met de pekzwarte pepers er in in de mond en dat smaak te. Bovendien had het iets van zo'n stoere dot pruimtabak waar mede sterke mannen als gemeen tereinigers, gravers, laders, los sers en tuinlieden zo gunstig op vielen. Rauw, ja, lustten wij zuurkool, maar zodra deze later fraai ge kookt en geurig-da-gipend op ta fel kwam met alle toebehoren, dan wendden wij ons af en richt ten alle aandacht op de bege leidende Gelderse worst. Wat is dat toch eigenlijk merk waardig geregeld: als men jong is móet men eten en wil dan niet en als men ouder wordt, wil men eten maar mag men niet HOGE ACHTING Gelukkig overigens geldt dat niet voor zuurkool. Want dokter tje zegt dat zuurkool niet dik maakt en vol zit met allerlei moois en deugdelijks en dat doet ons groot genoegen. Want de da gen dat wij ons afwendden van de zuurkool en alleen de worst erbij begeerden, zijn lang voor bij; wij achtten nu de zuurkool zeer, zeer hoog. Eens dachten wijals gezegd, dat het een soort zurige zeewier was. Later vernamen wij dat het uit Mainz kwam en dat was al beter, een verre toen onbe kende stad. Ook dat bleek overi gens niet juist te zijn: in Mainz weten ze van niets als u beleefd over hun heerlijke zuurkool be gint te babbelen. „Sauerkraut?" zeggen ze terwijl ze hun schou ders ophalen. Nu pas kennen wij de waarheid: zuurkool komt uit Langedijk. En zo hoort het ook. Als het maar waar is want men hoort te genwoordig ook dikwijls zeggen dat de kinderen uit de kool ko men. Dat geloven wij niet. Waar om zouden kinderen dan zo'n he kel hebben aan zuurkool, niet waar? Een heel verstandige vraag, vinden wijzelf. A, ROEKOE voorkomende in het vorige nummer van Allerhrnde "X^OOR deze prijsvraag bleek v een grote belangstelling te bestaan. Aan de hand van de ingezonden prijsvraagformulie ren werd de volgorde van de clubs bepaald, die volgens de deelnemers aan de prijsvraag aan het eind van het voetbal seizoen 1961/62 de plaatsen 1 t/m 7 op de competitieladder van de Eredivisie zouden bezetten. overige prijzen als volgt toegekend, Tweede prijs 100 B. J. v. Meerendonk, Newtonplein 71. Schiedam. Derde prijzen f 25 M. Pannebakker, Deimamtraa! 56, Den Haag. W. Hooning. L. Reaellaan 80, Haarlem. P. Renes. Dovenetellaan 59, Arnhem. J. Jacobse. Pres. Roose- veltlaan 728, Vlissingen. Vierde prijzen 15,— G. Schrijer, Hoogkamerlaan 122, Rijs wijk (Z.H.). Mevr. R. Happens, Onder de Linden 44, Arnhem. A. Serry, Volgens de totaal Ingezonden j^^enburg^B d, Rotterdam., A., Fok- formulieren zou de onderstaande OTT,° B volgorde worden bereikt: 1. Feijenoord 2. P.S.V. 3. Ajax 4. Sparta 5. Blauw Wit 6. G.V.A.V. Volendam 7. Er was slechts één deelnemer, lens inzending gelijk was met bovenstaande algemene opinie, nl. de heer C. Huigen. Acacia- straat 4, Haarlem. Hij ont vangt de eerste prijs van 250, kemaMulder, v. Hamelstraat Groningen. Annie v. d. Hoek. Hof- zichtstraat 13. Alphen. W. B. L. v. d. Meulen, C. v. Renneslaan 43. Utrecht. Mevr. B. v. d. Willigen. Elisabethstraat 16, Uden. G. Roelvink. Waddenweg 38. Amsterdam. L. Roskam. Vormtweg 6. Tollebeek (N.O-P Udo Eelman. We verstraat 71b, Den Burg (Texel). De verdere door de deelnemers aan de prijsvraag voorspelde volg orde was: 8. Fortuna '54, 9. D.O.S., 10. AJj.O.. 11. M.V.V., 12. Vole- wijekers, 13. Sp.cl. Enschede, 14. D.W.S.A^ 15. Rapid J.C.. 16. N.A.C., 17. V.V.V., 18. Willem H. Of deze voorspelling met de werkelijkheid zal overeenkomen? Aan de clubs om het al of niet te bewijzen.

Allerhande | 1961 | | pagina 5