13 MAX HEYMANS PffiEt!1 P0 r, EET OS-AAN-HET-SPIT Kies-J IMorgen Dromen doet iedereen en is gezond! 37 Er is weer zuurkool I HOOFDPRIJS ONTWERPT DE PRIJZEN Dit zijn de voorwaarden uit de vier pffft-melanges de lekkerste vacuum-koffie precies naar üw smaak ZUURKOOL MET UIEN ■a Albert Heijn - Modeprijsvraag onder liet motto: Experts vormden de jury KRIJGT U EEN HEEL DORP OP VISITE? Pannekoeken uit Hoogeveen Smaakprijs voor bruine bonen een blik AH vacuum-koffie halen en proeven -f OKTOBER 1961 ALLERHANDE /AN LAN GS u)€rd in het zon- nige (dure) VeJietië een modefestival gehouden dat ge heel geconcentreerd was op het gebruik en de toepassing van stoffen, vervaardigd mt kunstvezels. Uit de enorme en indrukwekkende stroom kle ren en kleertjes die in Ve netië werd getoond laten wij hier zien: 1IUISPYJAMA van ge- bloemde nylon met Leacrïl wattenvullingdie de duster kan vervangen. (Ontwerp van de Italiaanse fabrikant Fine uit Tortona.) "WAN de Nederlandse kle- dingindustrie is deze rijke avondjurk, die ontworpen werd door J oio Couture N.V. uit Utrecht en die in Venetië met applaus werd ontvangen. De stof is lamé- rayon in donkerbruin met goud en de vezel is afkomstig van de A.K.U. te Ar n- hem. Een flatterend achter pand, dat neervalt van het middel, suggereert een kleine sleep. Hoe ziet u er nit in 19621 J^TET alleen in de Parijse modekringen, doch ook hier i in Nederland is men er erg nieuwsgierig naar hoe de moderne vrouw in 1962 gekleed zal gaan. Wij hebhen daartoe aan een drietal modedeskundigen hun mening gevraagd. De uitslag van deze kleine enquête is gedepo neerd bij notaris Mr. F. A. d e G e 1 d e r t e A m s t e r- d a m en dient tevens als uitslag van de gezellige mode- prijsvraag in dit blad. J?EN cocktailjurk ontworpen door de befaamde Itali aanse couturier V eneziani uit Milaan en gemaakt van uit kunstvezels vervaardigde stof. De fabrikant van die vezel, waaruit de gebruikte jersey en de geïmprimeerdè zijde zijn geweven, is van het concern B emb er g. DE ONTWERPER nEEDS als kind was Max H e y- mans alleen maar oprecht ge lukkig met een tekenblok en Wij vragen u namelijk op elf vragen het juiste ant woord te geven. Wanneer uw antwoorden overeenkomen met de bij de notaris gedepo neerde oplossing, dan kunt u in aanmerking komen voor de prijzen. Deze zijn al hele maal op het ontwerpen afge stemd. Wat gebeurt er name lijk met de drie winnaressen? Wel, zij worden op kosten van Albert Heijn uitgenodigd een bezoek te brengen aan Hirsch Cie, Leidseplein, Amsterdam. De winnares van de eerste prijs ontvangt een speciaal voor haar door de mode-ontwerper van Hirsch Cie (Max Hey- mans) ontworpen en semble, bestaande uit een japon met bijbeho rende lange mantel. De winnares van de tweede prijs krijgt een speciaal voor haar ont worpen japon met een kort jasje. De winnares van de derde prijs krijgt een speciaal door Max Hey- mans ontworpen japon. De bekende firma MENKO uit Enschede stelt voor deze creaties de stoffen beschikbaar. U ziet het, u hebt kans op een exclusieve aan vulling van uw gardero be en u kunt uw vrien den en vriendinnen ver tellen, dat de beroemde couturier Max Heymans deze speciaal voor u ont worpen heeft. 1. Wij vragen u wat de mode in 1962 zal zyn. Bijgaand vindt u een tabel en bij ieder mode artikel staan drie mogelijkhe den. U kunt door vermelding van het cijfer 1, 2 of 3 uw keu ze bepalen. Denkt u b.v. dat in 1962 de taille wel gemarkeerd zal zijn, zet dan in de laatste kolom het cijfer 1; denkt u dat in 1962 de taille niet gemar keerd zal zijn, zet dan het cij fer 2, en meent u dat in 1962 de taille vaag aangeduid is, zet dan het cijfer 3. Vul zo alle vragen in. Tel de antwoorden op en zet het totaal in het onderste vakje van de kolom. 2. Zend uw oplossing, geplakt of overgeschreven op een brief kaart vóór woensdag 1 november 1961 aan: Albert Hcijn-Modeprijs- vraag. Postbus 1345, Amster dam. 3. Door de jury is nu reeds bij de 5. Over deze prijsvraag en de uit- notaris de juiste oplossing ge- slag kan niet worden gecorres- deponeerd. Indien uw inzending pondeerd. MEVROUW Annemie van Weert is als moderedac trice verbonden aan de Volks krant. Zij is sinds veertien jaar modejournaliste, heeft daarvan zeven jaar gewerkt in Parijs en is in alle grote modehuizen als „kind aan huis". Ze heeft ver scheidene grote reportages over de Haute Couture gemaakt, maar dan gezien: „Achter de coulis sen". Bovendien heeft ze aan ver schillende radio- en televisie uitzendingen zowel in binnen- als buitenland meegewerkt. Zij is de moeder van vier kin deren: een dochtertje en drie zoons. JÏ1EVROUW Eva Pennink is al 1 twaalf jaar als moderedac trice aan het Algemeen Han delsblad verbonden. Van een bijzondere veelzïjdig- Pareren—Bles heid, studeerde zij voordien ge durende drie jaar aan de te Parijs (Place des Vosges) geves tigde „New York School of Fine and Applied Art". Haar hobby is kinderfotografie. Ze heeft enige malen foto's van de Ko ninklijke familie gemaakt, o.a. voor de Pro-Juventute kalender. Zij is de moeder van twee grote zoons. MEVROUW Lily van Pareren Bles heeft twee hobby's: de mode en koken plus alles wat daarmee samenhangt. Ze maakte van beide haar vak en ■haar specialiteit. Al twaalf jaar schrijft ze zowel over de mode als over culinaria. In het experimentele stadium heeft ze veel aan televisie ge daan en zij sprak menigmaal voor de radio over mode. Zij ge niet een zekere bekendheid als commentatrice bij modeshows. TTEERLIJK, die licht verteerbare zuurkool, fris en smakelijk en op alle mogelijke manieren klaar te maken. Heeft u wel eens het volgende gedaan? U neemt een selderijknol en een bosje selderijbladen. U schilt de knol en snijdt deze in kleine blokjes, u plukt de bladen en wast ze evenals u dat met de knol deed. U neemt een grote braadpan en braadt daarin varkenslappen (liefst mager) die in grote dobbelstenen zijn gesneden. Zodra de dobbel stenen aan alle kanten bruin zijn en van een weinie zout en vrij veel peper zijn voorzien, legt u over het varkensvlees een laagje zuurkool, daarop een laagje sel derijknol. dan weer een laagje zuurkool, vervolgens een laag sel derijblaadjes, dan weer zuurkool, nogmaals selderijknol, zuurkool, selderijblaadjes en u eindigt met zuurkool. Vanzelfsprekend heeft u de zuur kool in al zijn lagen voorzien van rijkelijk peper en jeneverbessen. Nu giet u bij dit gerecht een wei nig water en u laat het op een lage pit ten minste vier uur sud- dere Intussen maakt u een smakelijke en luchtig geklopte aardappelpuree en als het grote moment aangebro ken Is, roert u voorzichtig de in houd van de braadpan door el kaar. V vormt op een grote schaal een randaardappelpuree en vult het binnenste op met zuurkool en toebehoren. Geurig, voedzaam en gezond! CISKA VERHEUL Pffft! zegt het blik als het opengaat. En het koffiefeest kan beginnen! Want zulke brand-verse koffie hebt u nog nimmer gezetl Albert Heijn Vacuum-Koffie is n.l. binnen een half uur na het branden precisie-gemalen en luchtledig verpakt. De lucht kan er niet in, het aroma kan er niet uit. De meest verse koffie van allel lood plus da nodige materialen om aan zijn ideeën gestalte te geven. In de loop van de jaren heeft zijn grote talent zich aanzienlijk verdiept, het is gerijpt en zo heeft hij ons dit seizoen kunnen verblijden met een collectie van volkomen internationale allure. Het is voor Aller-Hande een grote voldoening de firma Hirsch Cie bereid te hebben gevonden de hier genoemde prijzen te willen laten ontwerpen en uitvoeren door haar mode-ontwerper, de bekende coutu- j rier Max Heymans. DE STOFFEN- FABRIKANT NJ. MENKO N.V te Enschede is een bedrijf dat precies 105 jaar geleden in deze stad werd gegrond- vest. MENKO is echter, ondanks zijn respectabele leeftijd, de personificatie van de jeugd! Een bedrijf dat uitgroeide tot een wereldconcern, omdat o.a. de leicting zich bijzonder bewust is van het dy namische element van onze tijd, bij zonder vooruitstrevend is en zich dientengevolge als een der eersten vóór de Euromarkt verklaarde. Strij ders voor het begrip „labeling", zoals men dat in Amerika reeds lang toe past. De cliënte dient immers precies te weten wat zij koopt (iets wat in onze tijd van mengweefsels geen overbodigheid betekent!). I MENKO wekte jonge mensen in verschillende landen van Europa op I om hun beste ontwerpen uit te voe- Iren en te tonen om op deze wijze mee te dingen naar plezierige prijzen, als reizen naar modecentra in Fran- Irijk en Italië. MENKO weet jonge ontwerpers aan te trekken om van de MENKOstoffen zwierige collecties te creëren. Zo zal Idan voor het komende seizoen Peter Jongmans een unieke kans krijgen om zijn kunnen te bewijzen. MENKOstof- fen zijn stoffen voor jonge en wer- I kende mensen! overeenkomt met die van de jury, dan komt u in aanmerking voor een van de hierboven ge noemde prijzen. Bij meerdere goede inzendingen beslist het lot. 4- Is er geen goede oplossing, dan worden de prijzen toegekend aan die deelneemsters die de uitspraak van de jury het dichtst hebben benaderd. 1AIT KEER een merkwaardig bakhuys, zoals u wel zult be- roeren, zodat het gerecht niet kan merken. Recepten voor in en buiten het roemruchte losse aanbranden. Serveren met ge- keukentje-buiten, want de lezeressen zullen wel begrijpen, dat kookte aardappelen of een lucb MODEPRIJSVRAAG WAT DRAAGT U IN DE LENTE VAN 1962? Lezeressen moeten de vraag beantwoorden, welke de mode zal zijn die in de lente van 1962 gedragen zal wor den, aan de hand van onderstaand enquête-formulier: die os-aan-het-spit beslist niet binnen de beperkte ruimte van het bakhuys tot zijn gebraden toestand kan geraken. En ook dat het maar een grapje is, dat recept! Voor de serieuze inzendingen houdt Ciska zich als steeds aan bevolen en zij ziet alweer met verlangen uit naar de volgende aflevering van Aller-Hande, omdat zij dan opnieuw bekend kan maken wie de prijswinnaressen zijn. Intussen weet u toch al lemaal dat er een hoofdprijs van 10.en drie prijzen van elk ƒ5.beschikbaar worden gesteld? pISKA, kom het zelf zien, hoe wij zondag os-aan-spit braden en eten", schreven enke le leden van de plaatselijke mu ziekverenigingen te Beek (Lim burg) en zo trok zij der waarts en vierde mèt de burge rij het feest, dat de plaatselij ke distilleerderij ter gelegen heid van een veeljarig be staan voor de gehele bevolking aanrichtte. Bij snikheet zomerweer leerde Ciska het recept kennen om zelf os aan het spit te braden; wan neer er dus huismoeders mochten zijn, die het er ook eens voor over hebben, dan kunnen zij nu voort! Het spit kunnen zij dan misschien even lenen in Beek, want daar bezit men het toch en ach zo vaak komt het ook daar niet voor! Nu was het de tweede keer sinds 1959, toen men er bij het zeventigjarig bestaan van de Bee- ker Liedertafel tevens de pri meur van het os-aan-spit-braden in Nederland mee beleefde. De os van 17 september was de tweede van Beek en de derde van Nederland, om de stand bij te houden. U zoekt de tweede in Nederland? Sluis weet daar meer van! En waar blijft nu de prijs van de hoofdprijs? Waar an ders dan in de kassen van de plaatselijke muziekverenigingen? Ook alle baten van het door haar in opdracht georganiseerde feest kwamen haar ten goede en de os-aan-spit bleek een groots geschenk.... aan de burgerij! Bra- 1 2 3 A T.illa: wel gemarkeerd niet gemarkeerd vaag aangeduid B Buste: verhoogd platgedrukt natuurlijk C Schouders: rond verbreed natuurlijk D Mouwén: afwezig heel kort drie kwart E Kragen: kraagloos V-hats met smalle revers grote ronde kragen F Roklengte: langer korter ongewijzigd G Hoeden: doche-hoeden met hoge bol baretten een voile H Schoenen: spitse neuzen vierkant afge sneden neuzen smal afgeronde 1 Stoffen: zijde katoen nylon J Dessins: strepen en ruiten bloemen en noppen moderne abstrac. te dessins K Modekleuren: donkerblauw, bleu mandarijn, rose, geel violet, hard rood, bruin OPGETELD: Recept En nu het recept! Men neme 1 schoongemaakte os van ca. 500 kg; 10 flessen rode bordeaux wijn; 3 flessen Franse cognac; 25 kg. roomboter. Uitvoering: Volgens aanwijzin gen van de kok Alfred Es- se r, die zijn leerschool door maakte in Arles (Z.-Fr.), waar men op deze wijze de verslagen stieren uit de arena in het open baar braadt. Os aan het spit bevestigen, na- aat deze een dag tevoren aan binnen- en buitenkant en gelijke lijk verdeeld is ingespoten met Je cognac en het grootste gedeel te van de wijn Ongeveer van de boter aan binnen- en buiten- sant verdelen en dan het houts koolvuur ontsteken. Het vuur langzaam op kracht laten komen en het spit bedacht zaam ronddraaien, steeds hierbij controleren, dat werkelijk alle plekken van de os door de warm te gelijkmatig worden bereikt. In ongeveer zes uren gaar bra den en op regelmatige tijden de rest van de wijn en de boter op de os uitgieten, respectievelijk uitsmeren. Vuur ten slotte doven, aan het spit in grote repen het vlees af snijden en deze later in kleine porties verdelen. Warm serveren met brood, en zout naar smaak toevoegen. Smaakt goed met bier of wijn. Goulash Tot slot: Alle niet meer snljd- bare delen en organen fijnhak- ken, een saus maken als voor Hongaarse goulash, echter nu I tweemaal zo sterk gekruid, hler- I bi de stukjes nastoven, en dan, alweer met brood, bier of wijn serveren voor laat, heel laat op Of de middeleeuwen hier of de Arlerianen in Zuid-Frankrijk dit slot kennen, betwijfelt Ciska, maar Alfred schrijft het voor, dus hier staat het dan. En.... het smaakt! CISKA durft niet te schrijven ..Hoogeveense pannekoeken" want dat blijkt niet uit het schrij ven van mevrouw A. Bronkens Dahliastraat 7 te Hooge veen. Maar zij heeft ze klaarge maakt volgens het opgegeven re cept en zij vandaar de titel. Voor 25 stuks heeft men nodig 1500 gram witte tarwebloem, 2\ liter lauwe melk, 20 gram gist, 6 eieren, 250 gram slaolie, wat zout en wat kaneel. De gist in wat lauwe melk op lossen en daarna alle ingrediën ten, dus ook de slaolie tot een glad beslag roeren. Hierdoor is het mogelijk om met prak tisch geen boter of olie in de pan, de pannekoeken te bakken. Bovendien voorkomt het gespet ter en onaangename blauwe damp. Variaties zijn mogelijk door bijvoorbeeld wat gesnipper de stukjes appel door het beslag te roeren. Ook het toevoegen van wat gember geeft een heerlijk resultaat. MEVROUW P. M. Scheyka, Weurtseweg 24 Nijmegen zendt ons een origineel zuurkool gerecht In een schrijven van de volgende Inhoud: „Hieronder volgen de beno digdheden van een goed recept voor de winter. Ik kom hier uit de streek en het zou kunnen, dat men dit gerecht elders niet kent Niet alleen kan men het als war me maaltijd klaarmaken, ook geven wij het hier 's avonds laat op een „.avondje" met gasten, zoals men dan ook koffie schenkt nadat er wat alcohol is ge bruikt. Ik hoop, dat u en de le zeressen later, het ook zullen pro beren en.... dat het u smaakt!" Benodigdheden: 500 gr zuur kool, 500 gram uien, 300 gram mager spek, wat vet of boter. Bereiding: De zuurkool even wassen en daarna uitdrukken. In de juspan wat vet of boter smel ten en hieraan het aan stukjes ge sneden spek en de kleingesne den uien toevoegen. Bovenop de zuurkool aanbrengen en het ge heel zachtjes laten eaarsmoren. Telkens een scheutje water toe- tige aardappelpuree. /AVER smaak valt niet te twis- ten. Mijn grootvader kwam uit Groningen en daar was het de gewoonte om bruine bonen met azijn en stroop te eten. Voor hem was het een heerlijke maaltijd, doch ik prefereer zelf liever sla met dobbelsteentjes over de bruine bonen", schrijft mevrouw J. v. Erp, Usse- li n g s t r a at in Den Haag. ..Ieder z'n meug", mevrouw Van Erp! Dat zeggen de boeren in Nederland, heet het en mevr. Lotgering-Hillebrandt noemde in dertijd zo haar boekje over oude streekgerechten. dat zij eens schreef. Het klinkt wonderlijk, maar werkelijk smaakt het niet kwaad. De azijn neemt in com binatie met de stroop, het meel- effect weg. dat sommige mensen van bruine bonen niet kunnen waarderen. de avond als: Turkse goulash! voegen en het geheel even om- MOGELIJKHEID TOT ABONNEREN Van de gelegenheid om zich op Aller-Hande te abonneren hebben reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met ver melding van naam. volledig adres en woonplaats, voorzien van 50 ct. aan extra postzegels voor admi nistratiekosten en gericht aan Albert Heijn N.V. Zaandam, is vol doende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt Aller-Hande aan buis. Wy verzoeken u wel in verband met de postvoorschriften, deze 50 ct. aan zegels aan de adreszyde van de briefkaart te plakken. De AH-koffie-experts ontdekten: er zijn 4 groepen koffiedrinkers in ons land. Daarom creëerde Albert Heijn de juiste melanges voor alle 4 de groepen. Vol-aromatisch (go>idm.rk) 1.72 Mild-geurig (groenmerk) 1.45 Mild-krachtig (roodmerk) 1.45 Pittig (paarsmerk) 1.20 Vier excluiieve melanges die één ding gemeen hebben: de kwaliteit. Die is voor elka smaak de allerfijnste! MUD 'TOT voor kort was het niet mogelijk objectief na te gaan of iemand gedurende zijn slaap droomt. Personen die ver klaarden dat zij „nooit" droom den, konden dus best gelijk heb ben. Thans zijn er echter me thoden ontwikkeld, waarmede bet al of niet dromen kan wor den geregistreerd. Men maakt gebruik van elektroden, die op het hoofd van de slaper worden vastgebonden en die de uiterst fijne stroompjes registreren, die door de hersenwerking en de oogbewegingen worden opge wekt. Uit het verloop van deze elektrische stroomcurven kan men opmaken hoe diep iemand slaapt en tevens of er gedroomd wordt. De meetapparatuur wordt opge steld in een ander vertrek dan dat waarin de proefpersoon slaapt zo dat de artsen, die de ganse nacht met hun metingen bezig zijn, de slaper niet storen.Uit deze onder zoekingen zijn buitengewoon inte ressante gegevens naar voren ge komen. Ten eerste bleek het zo te *zijn, dat iedereen en wel gedurende iedere nacht, regelmatig droomt. Er bestaan geen „niet-dromers". doch slechts ..niet-herinneraars" I Telkens nieuwe droom In het optreden van de dromen werd een zekere regelmaat ont dekt: om de 80 k 90 minuten be gint er een nieuwe droom, die in duur kan wisselen tussen 3 en 50 minuten. Dit ritme ln het optreden der dromen gaat telkens gepaard met eenzelfde ritmische overgang van „dieper" naar „lichter" slapen. De slaper kan zich zijn droom al leen dèn herinneren, wanneer hij direct erna ontwaakt Het geheu gen van de slapende hersenen voor een droom is namelijk be perkt tot enkele minuten. Wan neer men dus onafgebroken acht uren heeft geslapen, heeft men zeker vijf verschillende dromen gehad: men herinnert zich echter hoogstens de laatste hiervan en vaak zelfs deze niet eensl Ontdekking Wellicht nog merkwaardiger Is de waarneming, dat het dromen evenals slapen n o o d z a - keiyk Is voor de ge zondheid. Bij een groep proefpersonen bleek de gemiddel de droomtyd 20% van de slaaptijd ln beslag te nemen: zy sliepen 7% our per etmaal en droomden hiervan 1% unr. Men wekte deze proefpersonen nn telkens wanneer er volgens de registreerapparaten een droom begon. Daarna moch- zond!" ten zy direct verder slapen. Zo doende sliepen zy, wat de tijds duur betreft, voldoende, doch het dromen werd hun daarby belet. De proefpersonen werden hier op overdag gespannen, angstig, opvliegend en prikkelbaar; hun eetlust nam abnormaal toe en zij gingen erg snoepen. Vervolgens ging men ertoe over de proefper sonen te wekken tussen de dro men in. Gedurende de eerste nach ten bleek nu de droomtyd sterk te zyn toegenomen, tot 27% van de slaaptijd: het tekort aan dro men van de voorgaande nachten werd dus ingehaald! De proefpersonen waren al hun klachten kwyt. zodra zy weer kon den dromen. Hiermede was aangetoond dat niet het herhaalde wekken ge durende de nacht de oorzaak van de klachten was geweest, doch wel degelijk de verstoring van het droomleven der proef personen. Gesteund door de mo derne wetenschap mogen wij dus zeggen: Dromen is ge-

Allerhande | 1961 | | pagina 3