SLAAPVRIEND: DE MATRAS Albert Heijn Van mat tot springbak I? E I a i x hienorm voordelig! Slaapbanken in vele uitvoeringen de oplossing voor moderne woning SPAGHETTI AL DENTE" KLEUR EN FLEUR Over trakteren gesproken 25 DE veranderde eisen ten aanzien van de woning inrichting, maar ook de be perktheid van mogelijkheden in de na-oorlogse woningen, hebben de leveranciers van bedden voor problemen ge plaatst die ze echter glans rijk hebben weten op te los sen, gezien de enorme sorte ring die ons vandaag de dag wordt geboden. VERMICELLI- SCHOTELTJE a nffjU °P de prijzen a. six A yyl zegt genoeg: Laatste snufje het Slumberland-bed Een droom van een bed in bedstoffering Spinazie 39 49 59 Sperziebonen 68 85 Hollandse snijbonen 59 98 Doperwten ex,™^ 82 149 85 155 Doperwten fiin 62 98 Doperwten f,in <u som 65 110 Doperwten middeifijn 52 89 55 92 Doperwten middei n 69 42 72 Tuinbonen exfrs fifn 98 Tuinbonen fijn 85 149 Erwten met wortelen 49 85-75-68 Appelmoes maakt u het leven goedkoper! Albert Heijn BOTERSTAAF met roomboter en amandelen bereid 1 2 ALLERHANDE OKTOBER 1961 .HSkcfoi. ry/c aan vitaminen binnen 4 minuten op tafel ieder fo/i/c fof de rand gevuld Bedden voor klein- en voor groot-behuisden Variatie genoeg Voor grote slaapka mers zijn er nog steeds de massaal aandoende bedden of combinaties maar ook wanneer de behuizing wat beperkter is, hebt u keuze in overvloed. Voor de wat kleiner e slaap kamer zijn de lage vlakke bedden een uitkomst, vooral ter wille van de ruimtewerking. De vroeger veel gebruikte opklap- bedden met ombouw bestaan nog, hoewel ze steeds meer wor den vervangen door de eenvou diger te plaatsen kantelbedden, die niet meer aan een vaste plaats zijn gebonden. Voor de jongenskamer werken de etagebedden bijzonder ruimtebesparend. Ter wille van de gezelligheid is het niet nodig ze recht boven elkaar te plaatsen. Door ze in een hoek te zetten kun nen we ze haaks op elkaar plaat sen, waarbij het voeteneinde van het ene bed onder het hoofdeinde van het andere steekt. „Onderschuivers" Zeer klein behuisden kunnen on getwijfeld gebruik maken van het zg. onderschuifbed in ver schillende uitvoeringen, dat op de dag niet meer ruimte inneemt dan een normaal eenpersoonsbed en dan eventueel nog als zitbank dienst kan doen. Als extra slaapplaats bijv. voor logés is de bank, waarvan met één handgreep de rugleuning vlak is te brengen zodat het geheel als bed kan worden ingericht, een nuttig meubelstuk in de woonka mer. Een matras is op dergelijke banken niet nodig, omdat ze zijn voorzien van een schuimrubber- vulling. Kamerbewoners, die veelal een gecombineerde zit-slaapkamer heb ben, kunnen hun bed met behulp van een daarvoor in de handel zijnd schuimrubber wandkus- sen, dat bijv. aan lussen wordt opgehangen, het karakter van een bank geven. Bank-bedden In de sector „bankbedden" zUn er talrijke modellen, die In geen enkel modem interieur mis staan, dank ztf hun afwerking met eenvoudige pootjes in verschillende houtsoorten e.d. Zelfs voor een bescheiden bedrag hebben we al een ruime keuze. Een belangrijk voordeel van al die lage, vlakke bedden vinden we persoonlijk dat ze gemakkelijk zijn te verplaatsen en bij eventueel op bergen weinig ruimte in beslag Ten slotte nog een tip voor ge zinnen en kamerbewoners, die ge regeld bezoek van logés kunnen verwachten, maar niet voldoende ruimte hebben om extra bedden klaar te hebben staan. Opvouw bare veldbedden en lucht bedden. die in ongebruikte toe stand weinig ruimte innemen, zijn voor hen de beste oplossing. De grootste breedte Ten aanzien van het kopen van bedden nog enkele praktische wen ken. De standaardlengte van een bed is 190 cm, terwijl er voor lan ge mensen nog bedden verkrijg baar zijn, die tien centimeter mèer speling g*ven. Tweepersoonsbed den zijn 120 of 130 cm breed. Wij zouden u altijd de laatste maat willen aanbevelen, want tien cen timeter meer of minder is van we zenlijke invloed op het slaapcom fort JfNGELAND is onlangs te- voorschijn gekomen met het Slumb erlan d"- bed. Wat een bed! Het laat ste woord op het gebied van comfort, luxe en gezond- slapen! Technisch volkomen uitgekiend en perfect van af werking. hebben deze mo dellen stuk voor stuk mede de attractie van de élégance. Maar matras en support behoren onverbrekelijk bij elkaar. De matrassen met binnenvering worden altijd in één stuk gemaakt omdat het mogelijk moet zijn, ze bij bepaalde typen bed door een druk op de knop, in alle mo gelijke standen te brengen, zodat theedrinken, lezen enz. in bed alleen maar een groot genoegen is. En dat is dan nog maar een van de luxe snufjes van dit super-bed. Alle bedden staan op wiel tjes en zijn dus in een hand- omdraai te verplaatsen, het geen ideaal is in verband met reinigen of voorkomende ziekte. Een Slumberland-bed kost u gemiddeld 1 cent meer per nacht dan een ander bed. Het is zeer de moeite waard om deze bedden eens te gaan be zien in een showroom. ff SPAGHETTI, de som van veel zorg en ervaring, behoort nóóit van tevoren afgespoeld, noch in de week(!) gezet te worden. Men neme een zeer grote pan vol kokend water en strooie daarin de spaghetti (op z'n Ita liaans nooit gebroken) en roere terwijl men er een scheut olie aan toevoegtgoed, zodat de spaghetti niet aan de pan gaat zitten. Bij hoog vuur, zonder deksel, laat men de spaghetti koken tot, na veelvuldig roeren (bijna iedere minuut) dit Itali aanse produkt nét dat punt van gaarheid heeft bereikt, waar het nog een weinig weerstand aan de tand biedt („al dente" zeggen de Italianen). Op dat moment giet men de spaghetti in een vergiet en sproeit er een weinig koud water over, hetgeen het zg. „schrikken" beduidt. Daarna kunt u met de spag hetti, en dit geldt voor alle an dere Italiaanse meelspijzen, alle kanten uit. Op de natuurlijke wijze dient u ze dan onmiddel lijk op met een vers stuk boter en geraspte parmezaanse of Hol landse belegen kaas. CISKA VERHEUL TNE, goede matras is de beste slaapvriend". En inderdaad, het gekochte bed kan nog zo goed zijn, als de matras niet aan de meest noodzakelijke eisen voldoet, brengt u een groot deel van uw leven in een voor uw gezondheid verkeerde houding door en zullen slapeloze nachten vaak alleen maar te wijten zijn aan de verkeerde matras. „Dag, nieuwe dag" een boek van de Ubica-matrassenfabriek, vertelt ons er meer over. Kapok, bin nenvering en schuimrubber. Daaruit moeten we over het alge meen onze keuze maken. Waarom schuimrubber, waarom een interieur-matras KAPOK DE vulling van onze kapokma tras komt uit verre streken. Geperst in balen, voeren schepen het aan uit Siam. de Filippijnen en Indonesië, de landen waar de kapokboom het meeste voorkomt. In Nederland halen machines de balen uit elkaar, reinigen de ka pok en als een sneeuwstorm wordt dan de warrelende kapok naar de kapokkamer geblazen. Automatisch worden de matrassen gevuld, pre cies volgens gewicht. Niet minder dari vijftien kilo kapok verdwijnt er bijvoorbeeld in de kapokmatras. En de voordelen van kapok? Motvrij, trekt geen vocht aan, duurzaam en goed isolerend. Een kapokmatras mag nooit worden geklopt, want dan wordt de op zichzelf vrjj tere kapokvezel stukgeslagen. Reinigen doet men met schuier of stofzuiger en op mooie warme dagen legt men de matras in de zon. STALEN VEREN De kapokmatras, die deze eeuw z'n intrede deed. kreeg in de jaren dertig gezelschap van de interieurmatras. Deze matras heeft een stalen binnenwerk, be staande uit speciale veren van hoogwaardig staaldraad die op spe ciale wijze aan elkaar worden ge vlochten. Deze veren worden be kleed met een laag jute of andere vezel, waarop watten worden aan gebracht. Machinaal wordt de tijk erom gebracht. Deze heoben een zomer- en een winterkant. Deze laatste is bedekt met een extra laag wol of kapokwatten. Ook deze matras heeft voor delen. Zeer lange levensduur, mits men een goed merk koopt en een volkomen horizontale ligging van het lichaam o.a. van belang voor hernia-patiën ten). Deze matras mag eveneens in de zon en dient net als de kapokmatras met borstel of stofzuiger te worden gereinigd. Met kloppen kan de omkleding van het stalen binnenwerk schade oplopen. SCHUIMRUBBER Het klinkt vreemd maar de schuimrubbermatras, die in de ja ren na de Tweede Wereldoorlog langzamerhand aan populariteit heeft gewonnen, is eenmaal vloei baar geweest. De melk van de rub berbomen (latex genaamd) uit Malakka en van Sumatra, komt in vloeibare toestand in vaten naar Europa. Na enkele bewerkingen in de fabriek wordt een noeveelheid vloeistof, genoeg voor één matras gemengd met een dosering zeep. waarna de rubbermelk in grote klopmachines tot schuim wordt ge klopt. Op het juiste ogenblik komen er weer wat chemicaliën bij en dan wordt de slagroom-achtige massa in metalen vormen gestort. Met stoom van een temperatuur van 110 graden Celsius worden ze in een speciale oven „gebakken". Zo dra ze na ongeveer een uur „gaar" zijn kunnen de nu tot een vast ge heel geworden stukken schuimrub ber uil; de vormen worden geno men. Niet minder dan zeven kilo vocht en andere stoffen zijn door deze behandeling verdampt. Na een grondige antireuk wasbeurt komt de overtrek en de schuimrub bermatras is klaar. Onverslijtbaar, stofvrij, licht in gewicht en een uitstekende circulatie. Miljoenen luchtbel letjes in het schuimrubber, die met elkaar in verbinding staan, verporzaken een langzame lucht- circulatie. Daardoor wordt in de zomer een teveel aan warmte ontweken en 's winters houden deze luchtbelletjes de lichaams- begin warmte vast. Ook hier weer een j F1 EN dekenetalage is in de J-' huidige tijd vaak een lust voor het oog. Kleur en motief, ontsproten aan het brein van de ontwerper, spelen een voorname rol, mede omdat de deken de aantrekkelijkheid van een „be- woonbare" slaapkamer verhoogt. I Behalve als nuttig element heeft dc deken in onze slaapkamer ook zijn decoratieve taak. I Goedkoop duurkoop Naast het decoratieve vragen echter ook het praktische en de kwaliteit van de deken onze aan- dacht. Om bij het laatste te begin- nen willen wij een lans breken voor de echte wollen deken. Maar er zijn ..wollen dekens" en ..wollen dekens". Rapporten van de laatste tijd hebben aangetoond, dat er wollen dekens worden ver kocht. waarin echter maar een klein percentage wol is verwerkt. Goede fabrieken schromen echter niet het percentage verwerkte wol op hun etiketten of op de labels te vermelden, zodat we een zekere garantie hebben inderdaad een ve derlichte, maar uitstekend warmte- vasthoudende deken te hebben ge kocht. Royale maten Wat betreft de afmetingen van dekens geldt slechts één parool. Koop een royale deken. Eenper soonsdekens hebben meestal wel de vereiste breedte, maar zijn vaak kort. Een lengte van 220 cm voor een bed van 190 cm is geen overdadige luxe. Tweeper soons dekens hebben over het algemeen wel de vereiste lengte, maar zijn juist in de breedte wat aan de krappe kant: een breedte van 190 centimeter is beslist wenselijk. Bij het vergelijken van prijzen is het goed ook eens de maten te vergelijken. Dan blijken die zg. „goedkope" aanbiedingen in eens niet meer zo voordelig. Kleurige lakens Van de dekens naar de lakens en slopen. Ook daar heeft al jaren geleden het wit concurrentie ge kregen van andere kleuren, zowel voor de lakens en slopen in het geheel, als voor de borduursels. Vaak zijn deze borduursels meer- kleurig. Van een ander karakter zijn weer de met kleurige randen of stroken versierde lakens en slo pen. Het behoeft geen betoog dat in onze moderne, gezellige slaapka mer bij de keuze van gekleurde la kens en dekens wel degelijk moet worden gelet op de harmonie der kleuren tussen deze beide bedbe- kledingen enerzijds, maar ook tus sen de andere stoffering in de slaapkamer anderzijds. stofzuiger of zachte borstel voor het onderhoud en een ernstige waarschuwing: Nooit uw schuimrubbermatrassen in de zon. Daar kunnen ze niet tegen. A LLEREERST begint u de kren- ten en rozijnen goed te was sen en uit te laten lekken, des noods te wellen. U snippert suka de naar smaak en doet hetzelfde met wat geconfijte oranjesnippers, terwijl u de schil van een citroen raspt. U heeft een pakje vanillesuiker bü de hand. U neemt 2 ons ver micelli en kookt ze in ruim ko kend water gedurende een minuut of wat, waarna u ze afgiet en on der de koude kraan afspoelt. Uit laten lekken. Intussen brengt u een liter melk aan de kook met een snuifje zout. Zodra de melk kookt gaat de voor gekookte vermicelli erin, evenals de vruchten en snippers plus de vanillesuiker en gewone suiker naar smaak. Op een laag pitje laat u het kokende geheel verder voort- sudderen. Als na ongeveer drie kwartier het toetje gaar is, neemt u het van het vuur en roert er een eidooier door. Het eiwit klopt u heel stijf en schept het er daarna eveneens doorheen. CISKA VERHEUL I half blik literblik Spinazie extra kwaliteit Sperziebonen extra kwaliteit Doperwten extra fijn (Le Soleii) DOperWten middel fijn (Le Soleii) Doperwten middel 11 (Le Soleii) Appelmoes van goudreinetten potten 1." Neem een aantal blikken in huis een voorraadje geeft u veel gemak! JAE mens begon met beestevel- len en dat lag eigenlijk best. Beestevellen zijn warm en, tot op zekere hoogte, als ze goed behandeld zijn, ook zacht en zo kwam onze verre voorvader de winters en al de andere koude voerd en andere slaapmogelijk heden werden door de Romeinen en andere bezetters getoond. BAK-OP-POTEN Hoe het ook zij: aangezien de mat van de oosterling hier veel ..,„1. v ui VJC UIC1 VCC1 nachten van het jaar door. Hij te koud was en veel te hard ook. redde zich aardig en 'al ver spreidden de bewuste bedjes van-bont dan ook lang niet altijd een prettige geur, de grot waarin zij werden gebruikt of de met leem aangesmeerde hut van gevlochten tenen, liet genoeg frisse lucht toe om de zaak binnen de grenzen van het ver draaglijke te houden. Bovendien zat er in het dak van de hut altijd een ferm gat; het schoor steengat waardoorheen ook al lerlei tocht vrij spel had. Het bleef niet bij dierevellen. Het dier werd schaars en boven dien bleken dierevellen kost bare handelswaar te zijn en zo veranderden de slaapgewoonten in de loop der eeuwen. De ge weven stoffen toerden inge- De AH-bakkers staan weer voor hete vuren. Want niet zodra is de eerste AH-boterstaaf uit de ovens of de vraag komt los. Hoe kan het ook anders. Waar vindt men-zo'n fijne boterstaaf voor zo weinig geld? In keurige doet verpakt per Sfllk vond men er iets anders op. Men maakte op poten staande bakken waarin men ging liggen op wat stof en zacht spul: hooi, stro, gras of anderszins en sliep zo. De middeleeuwse vorst of her tog of ridder die een kasteel be woonde had het trouwens niet prettig. Hij moest in een tegen het kasteel getimmerd houten uit- bouwtje slapen, want de grote hal van zijn kasteel was de enige plaats die groot genoeg was om ruimte te bieden aan al de be dienden en de dieren. Het kwam er dus op neer dat, terwijl de lijf eigenen of slaven zelfs, bij het geweldige haardvuur sliepen, de heer om klasseredenen in een naar en koud en vooral vochtig op trekje de nacht moest door brengen. Ook in dit opzicht be hoeven we niet terug te verlangen naar de middeleeuwen. HEMELBED eeuwen een heel andere plaats in dan het nu doet. Beschouwt men de slaapkamer in de laatste eeuw als een oord dat alleen bestemd is voor de intimiteit van het eigen leven, in vroeger tijd was ook het bed en de slaapkamer een zaak die (al thans eerst bij vorsten en konin gen) volkomen behoorde tot het De tocht in deze verblijfjes zal stellig een krachtige stimulans zyn geweest voor de uitvinder van het terrein van het publiek, hemelbed, de zogenaamde ..four-poster" het bed dus dat op zichzelf, door gordijnen afgesloten, een klein vertrekje vormde. OPEISBAAR VERKEER I Deze constructie was aanvanke lijk logisch dus bestemd voor de heer; hij had zo'n ding m zijn koude vertrekje het meest nodig. J c h a r d III die omstreeks 1485 in Engeland regeerde en die beroemd is om zijn (al of niet uit gesproken woorden) „een paard, een paard, mijn koninkrijk voor een paard!", placht dit hemelbed op zijn reizen mee te nemen en toen hij het eens haastig achter moest laten, bleek de dubbele bodem ervan gevuld te zijn met goudstukken. Edward I werd bijna gedood door een bliksem straal toen hij op de rand van het bed zat met de koningin en een vergadering hield met zijn baronnen; het bed nam in vroeger Aan het fameuze Franse hof der Lodewijken had het gewone publiek op feest, of hoogtijdagen normaal toegang tot de slaapvertrekken van koning cn koningin. Tot na Napoleon begin vorige eeuw dus bleef het gewoonte om zaken van lands belang te behandelen tijdens het toilet van de vorst en in diens slaapvertrek. Dat de vorsten evenwel een vertrek bezaten waarin zij sliepen en een slaapvertrek waarin zij. na een eerste voorlopig toilet, te- voorschijnkwamen om aan het werk te gaan (bij het voltooien van het toilet) bewijst dat zij toch ook prijs stelden op een eigen hoekje. De rol van etiquette van de gebruiken tijdens de huwelijks dag. Hierin speelt het bed een soort symbolische rol en het bruidspaar werd door tientallen hoge heren en vrouwen naar bed gebracht. Dat dit niet anders was dan een gewoonte en niet veel te maken had met de werkelijke voltrekking van het huwelijk, be hoeft geen betoog. PYJAMA ONBEKEND Nachtkleding kende men niet tot in de zestiende eeuw; de pyjama is een nieuwigheidje van de laatste tientallen jaren. Daarvóór immers wie kent de plaatjes uit oude boeken niet? liep men in lange nachthemden en dan natuurlijk met een slaapmuts op het hoofd tegen de gemene tocht. Henry VIII, bekend om zijn vele vrouwen, bestelde voor een dier vrouwen, Anna Boleyn, in ieder geval een nachtpon van 10 en dat was toen heel wat Koningin Elisabeth, die nogal slordig was wat haar kle- het bed w de ding aangaat, bestelde voor haar vroeger eek»en j nachtpon twaalf meter rood flu- wordt duidelijk als men leest ^an1 weel dat op de rug bijeen genomen moest worden met witte zijde. Ook voor haar vriend de Graaf van Leicester be stelde zij gelijktijdig stof voor een nachtpon: veertien meter damast. CENTRUM Evenals bü de vorst in vroeger dagen werd nu het slaapvertrek in deze gezinnen het centrum van het familieleven. Hier dan ook ontvingen de deftige dames en heren hun vrienden, daarbij in bed zittend. Het beeld van een dame in bed zittend en verder volkomen aangekleed als voor een wandeling op straat was dan ook gewoon. Hoe belangrijk het hemelbed was blijkt uit- het feit dat de priesters het, vóór een huwelijks voltrekking, zegenden; het bed was een symbool van huiselijke eerbiedwaardigheid en degelijk heid. Later maakte dit openbare ver keer in het slaapvertrek (evenals bij de vorsten) plaats voor andere ontvangstmethoden. Het slaap vertrek werd een kamer waarin men zich terug kon trekken om te rusten en zichzelf te zijn, ont spannen en vrij. Wat niet wil zeg gen dat men, tot eigenlijk nog voor kort, de huizen zodanig bouwde (in de vorige eeuw bijv.) dat men om zijn eigen slaap vertrek te bereiken, soms drie of vier andere door moest, al dan niet bemand met slapers. VOETEN BIJ KACHEL Hoe ging het met de armen? Wel, die lagen nog zo'n honderd jaar geleden, als het echt koud was, waaiervormig opgesteld voor het haardvuur en dan met de voeten er naar toe. De opstelling was als volgt: middenin lagen de ouders en dan steeds verder van het middenaf lagen de kinderen ui volgorde van leeftijd. Het hemelbed verdween pas in de vorige eeuw; het werd vervangen door het ledikant met de koperen knoppen dat men hier en daar nog wel ziet. Ook het houten bed al dan niet van mahonie kwam erin (te zamen met de houtwormen)De slaapkamer werd toen trouwens een verborgen en geheim ter rein voor vreemden en bezoe kers en, tot op zekere hoogte, is dat nog zo. Als men tenminste niet wil spreken over de, uit ruimtenood ontstane zit-slaap kamer s met hun opklapbedden.

Allerhande | 1961 | | pagina 2