50 10 3 t 0" -a Waardevolle voedingsstoffen blijven volledig bewaard Havermout- koekjes Vacuum- verse koffie in blik mild KR#1- ELKE NEDERLANDER EET PER JAAR 6 KG. BLIKGROENTEN tgto tglo Het begon bij Appert SMAAK EN KLEUR BEHOUDEN GEL INHOUD 25(J AUGUSTUS 1961 ALLERHANDE Waar groeien wij naar toe ct ct ct aan DIEPVRIES PRODUKTEN DIEPVRIES I BIEDT VARIATIE Albert Heijn VELE VOORDELEN - NAUWELIJKS NADELEN Vakembleem voor juweliers en horlogers Over traplopen gesproken GROENTEN SPINAZIE Vlamvaste pannen en en mixen HET begon allemaal 33 jaar geleden in Labrador. Zonder het zelf te weten bevond de Amerikaanse geleerde Clarence Birdseye zich toen in de grootste diep vriesruimte ter wereld. Birdseye, een verwoed jager en visser, had dit Eskimoland voor een sportieve vakantie uit gekozen. Hier was het, dat hem opviel hoe de Eskimo's hun vlees en vis gewoon in de open lucht bewaarden. Maar nog meer trof hem, dat de smaak van de bevroren levensmid delen zelfs na weken nog net zo was alsof ze in verse toe stand waren bereid. Eenmaal terug in zijn woon plaats ging de geleerde aan het werk. De poolvakantie had hem geleerd dat er meer mogelijk heden waren dan alleen maar het koel houden van levensmid delen in de koelkasten, waarin de bewaartijd toch niet onbe perkt is en op den duur smaak en kleur ook worden aangetast. Zijn proeven wezen uit, dat alleen zeer snel, bij lage tem peraturen bevroren levensmid delen hun oorspronkelijke smaak en zelfs kleur volkomen behouden. Hij ontdekte ook waarom. Bij groenten bijvoorbeeld zijn de kleine cellen, waaruit de weef-j seis zijn opgebouwd, gevuld met zouten en mineraal-houdend wa- ter. Bij langzaam bevriezen krij gen de zouten en mineralen, die juist de voeding en smaak geven, gelegenheid zich van de zich langzaam vormende ijskristallen af te scheiden. Bovendien wordt het ijskristal dan steeds groter en scheurt op een gegeven ogen blik de celwand kapot. Zodra het produkt ontdooit, kunnen de zou ten en mineralen weglopen, waardoor zowel voedingswaarde als smaak voor een groot deel verloren gaat. Bij een zeer snel vriesproces vormen zich in de cellen echter kleine kristallen en wel zó vlug, dat de mineralen en zouten zich niet kunnen afscheiden. 20 JAAR ACHTER Reeds in 1929 kwam de Ame rikaanse diepvriesindustrie op gang. over de duizend artikelen zi.in daar nu al in diepgevroren toestand op de markt en in diep vries wordt niet minder dan 2''2 milioen ton per jaar omgezet. In Nederland was dat vorig jaar nog maar 8300 ton. Daarvoor lopen we dan ook twintig jaar bij de Verenigde Staten ten achter. Weliswaar wer- Van iedere 10.- aan voeding uitgegeven kocht de Amerikaanse vrouw Engelse huisvrouw de Nederlandse huisvrouw Onmiddellijk na de oogst brengen de opleggers de doperwten naar de diep- vriesfabriek den Celsius onder nul is daar de temperatuur. De mannen die daar werken dragen met bont gevoerde overalls, dikke Al spoedig zitten de schone doperwten in de doosjes om in de vriesrekken te worden geplaatst. handschoenen en warme mut sen. Ze zien er uit als de eski mo's, die 33 jaar geleden Birds eye op het idee brachten. Voor al die snelle verwerking heeft tot gevolg dat er vrijwel geen vitamines en andere waardevol le stoffen verloren gaan. NIET ONTDOOIEN Vrieswagens transporteren de diepvriesprodukten naar de regio nale distributiecentra, vanwaar ze verder gaan naar de winkels met hun diepvrieskasten. Hebt u als klant zelf een koelkast dan kan de diepvries in het vriesvak, mits daar temperaturen heersen van acht tot twaalf graden Cel sius onder nul. zeker nog een week tot veertien dagen worden bewaard. Zonder koelkast kunt u het produkt. mits op een koele plaats op hout gelegd, gerust 24 ïur bewaren. Wie het volle profijt van z'n diepvries wil hebben, ontdooit het niet van te voren, maar doet de inhoud in bevroren toestand in de pan met een klein laagje kokend water. Vooral niet te veel om later geen voedingsstoffen met het wa ter weg te gooien Wie het eerst laat ontdooien kan beter geen diep vries kopen, want zodra de ..vorst" uit het pak is. begint het verlies- proces van vitamines onmiddellijk weer. Als u daarna nog gaat ko ken, is er bijkans niets meer van de smaak en voedingsstoffen jver. Alleen artikelen, die geen verdere bereiding meer behoeven, zoals bijv. fruit, moet men vóór gebruik laten ontdooien. KLEURECHT En dan de kleur. Laat u niets wijsmaken over kleurstoffen, die aan diepvries worden toegevoegd. De erg groene sperziebonen uit het pakje diepvries hebben nog hun oorspronkelijke kleur van di rect na de pluk. Want ook het proces van Weurverval wordt door diepvries stopgezet. den reeds in 1938 de eerste stap pen in de diepvriesrichting gezet, toen bij Blaauwhoedenveem in Amsterdam op dit terrein werd geëxperimenteerd. Het duurde tot na 1945 vóór er in Nederland echter van een diep vriesindustrie van betekenis kon worden gesproken. VERDRIEVOVDIGD En nu is dan ook in ons land de diepvries in opmars. In de laatste vijf jaren is het verbruik reeds ruim verdrievoudigd. Al lerlei oorzaken zijn daarvoor aan te wijzen: de snelle toename van het aantal verkooppunten; niet minder dan elfduizend diepvries- kasten staan op het ogenblik, in Nederlandse kruidenierswinkels, in SuperMarts, bü groentehandela ren e.d. Bovendien wordt de verkoop gestimuleerd door een steeds groter keus in de diep vriessector. waar we naast groen ten en fruit ook vis. kip. comple te maaltijden, vruchtesappen, en sedert kort zelfs enkele soorten cakes vinden. VERS VAN 'T VELD Nog staat een deel van de Ne derlandse huisvrouwen vreemd te genover diepvries. Ze weten dat het goed is, maar de stap wordt nog net niet genomen. Onbekend maakt onbemind, maar wie een maal met diepvries is begonnen, zal vooral in de wintermaanden, wanneer er weinige verse zomer groenten op tafel kunnen komen, weten wat hem te doen staat. Alsof het vers van het land komt, zo smaken die groenten dan. En werkelijk is dat ook zo. Het geheim schuilt in de zeer snelle verwerking na de pluk. Neem bijv. doperwten. Wil men het volle profijt ervan trekken, dan moeten ze precies op het punt van hun volle rijpheid wor den geplukt. Telefonisch en per mobilofoon staat de boer in con tact met de diepvriesfabriek. DE VRIESCEL IN Zo kan het gebeuren dat en kele uren na de pluk de eerste doperwten al hun bewerking van sorteren, schoonmaken, etc. ondergaan om dan keurig ver pakt in doosjes op grote alumi nium bladen in de diepvriescel len te verdwijnen. Veertig gra- DENKT r vooral aan diepvries- produkten? Ze zijn om te be ginnen niet duur, u heeft er geen afval van want u hoeft niets schoon te maken, ze zijn boven dien even smakelijk als het verse produkt. Er is een grote ver scheidenheid in de loop van een seizoen verkrijgbaar, waarbij we dan in de eerste plaats denken aan: kip en kippepoulet, verder aan v i s, vervolgens aan de zeer gevarieerde soorten g o e n t e n en tenslotte aan het fruit. Daarnaast zijn cr dan nog de kant-en-klaar produkten als de Bahmi cn Nassi-Goreng en de geliefde Patates Fri tes! En wilt u een heerlijke groente soep met extra groenten erin ma ken. denk dan eens aan de pan klare soepgroenten uit de diepvries! CISKA VERHEUL /Ap anderhalf ons havermout dient u 3 dl. melk. een half ons bloem, een half ons suiker, een pakje vanillesuiker, de geraspte schil van een citroen, een snuifje zout en 75 gram boter of marga rine te verwerken U vermengt alle ingrediënten, behalve de boter, tot een vrij dik beslag. Daarvan bakt u met de boter in de koekepan vrij kleine, ronde koekjes, die u op een matig vuur bruin en gaar laat worden. Ze smaken het lekkerst warm met bruine basterdsuiker, maar ze zul len koud toch ook gewaardeerd worden. Wilt u ze helemaal bijzonder lekker maken, dan roert u nog een of twee eieren door het beslag en u gebruikt een ietsje meer bloem. Blijven er havermout- koekjes over, laat niets u beletten om ze de volgende ochtend aan het ontbijt te geven in plaats van de havermout-pap. U kunt ze natuurlijk ook meegeven in de eventuele lunchpakketten van hen die tussen de middag niet thuis kunnen komen. CISKA VERHEUL. De lekkerste koffie voor me geldt AH-Vacuum-Koffie is de meest verse koffie die u zich maar wensen kunt: «ltijd een half uur geleden gebrand Maak zo'n blik (pffft!) maar eens open en ruikt meteen het volle krachtige aroma van versé koffie, van koffie die zó uit de branderij komt. Precisie-gemalen, niet te fijn, niet te grof ,dus voordelig in het gebruik. En dat voor een prijs, zelfs nog lager dan welk ander kwaliteitsmerk in pak! AH-VACUUM VERSE KOFFIE de meest versa koffia van alia 1 Mild- krachtig (ROODMERK) SST 1." 2M lura Mild- geurig (GROENMERK) hUkT"" 1 45 250 tnm I» Vol- Pittige aromatisch koffie (OOUDMERK) (PAARSMERK) Tacuam- 71 h"k°ïm* I 10 250 from 250 irtm 1 heeft da lekkerste koffies Pfffi \rOORTAAN kunnen kopers van uurwerken of gouden en zilve ren sier- en gebruiksvoorwerpen de vakbekwame detaillist herkennen aan een embleem in de etalage. Dit embleem is onlangs aan een dui zendtal horlogers en juweliers uit gereikt en stelt voor een gestyleer- de ring met edelsteen en een ge- styleerde wijzerplaat van een uur werk. Het ontwerp is van mej. Cary van Hatlum te Wassenaar. De horlogers/juweliers die het em bleem voeren hebben zich gebon den aan een ,,ere-code", niet alleen tegenover elkaar, maar ook tegen over hun cliënten. Ten opzichte van de vakbe kwaamheid voldoen zij aan de wettelijke eisen, die geldend zijn voor de uitoefening van de klein handel in goud, zilver, juwelen en/of uurwerken. Wat betreft de betrouwbaarheid houden zij zich aan al datgene, dat in het maat schappelijk verkeer betaamt, „zulks in het bijzonder met betrekking tot de zorgvuldigheid die zij als juwelier/horloger geacht worden te betrachten". Het is immers in de letterlijke betekenis niet alles goud dat blinkt. Een gouden sieraad kan bijvoorbeeld slecht zijn afgewerkt. Van een horloge ziet u de wijzer plaat en de kast: maar wie vertelt u dat het mechanisme achter die wijzerplaat niet afgrijselijk slecht is? U wilt edelstenen in een ring, hanger of broche. Maar hoe „edel" zijn deze stenen? Er zijn lepels en vorken, die een leven lang worden gegarandeerd. Dat kan. Maar hoe lang laat de producent zijn uitein delijke klant leven en hoe vaak mag het bestek dan wel worden gebruikt? Het Centraal Orgaan voor de Juweliers en Horlogers en een Commissie van Beroep zien toe op de handhaving van de voorwaar den van het vakembleem en be handelen eventuele klachten. Als Eskimo's vermomde vreren in de vrieskamers met vorkhef trucks om de dozen diepvries op hun plaats te brengen. DLIKCONSERVEN zijn uit onze samenleving niet meer weg te denken. Ze staan in onze kelders en voorraadkasten, de ruithen van schepen zijn er mee geladen en expedities naar onherbergzame gebieden leven voor een groot deel op blikconserven. Bovendien bieden ze de huisvrouw de mogelijk heid op iedere dag in elk seizoen juist dat haar huisgenoten voor te zetten, waar ze zin in heeft. Om maar niet te spreken van het gemak dat schoongemaakte blikgroenten voor de huis vrouw betekenen. ..fJREN en uren heb ik trap-op. trap-af gevlogen!", verzuch ten vele vrouwen (en mannen). „Als je eens óp zou tellen wat ik elke dag trappenloop, zou je niet toeten wat je zag!", vervol gen zij en zij doelen cp de trap pen thuis, die op kantoor, die in grote gebouwen en elders. In Amerika heeft men deze kreten-van-uitputting eens onder zocht. Men deed een opmerkelijke ontdekking. Het blijkt dat per sonen. die denken, dat zij zoveel trap-op, trap-af gaan de hele dag, niet veel méér klimmen dan on geveer vijf mimiten per dag. Wie dus geconcentreerd vijf minuten achter elkaar trappen klimt, legt een enorme klimaf- stand af die de meesten onzer lang niet halen. Om een indruk te geven: wie zonder rusten vijf minuten achtereen klimt, komt tot zestig afdelingen van ieder tien treden en die 600 treden zijn ongeveer het derde van het. Em pire State Building in New York. het hoogste gebouw aldaar. Wie tot helemaal boven zou willen lopen (102 verdiepingen; tezamen 1860 treden) zou vijftien minuten onderweg zijn. Als hij tenminste niet zou behoeven te rusten. DIEPVRIES DIEPVRIES DIEPVRIES SOEPGROENTEN rvAT de wereidconsumptie aan blikconserven op het ogenblik bijna zestien miljoen ton per jaar bedraagt, had de Franse kok Ni colas Appert zich 151 jaar geleden nauwelijks kunnen voor stellen. 12000 goud franken Hij was het immers, die de mensheid bekend maakte met de mogelijkheid om voedsel voor lange tijd te conserveren. Bij zijn dagelijks werk ontdekte hij, dat voedingsmiddelen in met kurken afgesloten flessen, na verhitting n kokend water, lang houdbaar bleven. Eigenlijk deed hij niets anders dan wecken, bij welk pro cédé echter veel van de voe dingsbestanddelen verloren gaat. Maar niettemin incasseerde hij de twaalfduizend goudfranken, die Napoleon had uitgeloofd voor de uitvinding van een methode om voedsel te conserveren, waarbij geen gebruik van zout of zuur behoefde te worden ge maakt. Zelf schreef Appert in 1810 een boekje, waarin hij zijn werkwijze uiteenzette, zonder ech ter nog precies te weten, op wel ke wetten de conservering be rustte. Dat was voorbehouden aan Pasteur, die pas in 1860 een wetenschappelijke verklaring kon geven voor de in de praktijk gegroeide werkmethode van Ap pert. Opmars van het blik Al vrij kort na Apperts ont dekking ruimde de fles het veld zoor het blik, dat nu nog steeds de 1 oornaamste plaats inneemt bij de conservenindustrie over de gehele wereld. Niet alleen is blik goedkoop en gemakkelijk te verwerken, maar bovendien heeft het nog niet verklaarde gunstige eigenschappen waar door het verpakkingsmateriaal en de geconserveerde voedings middelen elkaar goed verdra gen. Het conserveren zelf, een me thode om bederfveroorzakende micro-organismen door middel van koken in hermetisch gesloten blikken of ander verpakkingsma teriaal onschadelijk te maken, is in de loop der jaren steeds ver beterd. Dank zij de moderne tech nische en hygiënische hulpmidde len is het mogelijk het vitaminen- verlies tijdens het koken tot een minimum te beperken. Bovendien ligt er een zeer korte tijd tussen het ogenblik van de oogst en de verwerking in de fabriek, waar door dus de groenten en het fruit verser worden behandeld dan thuis ooit het geval kan zijn. Op volle toeren Het zijn juist de zomermaan den, waarin dc conservenindus trie, die in Nederland niet al leen voor de binnenlandse con sumptie maar ook voor de exportmarkt van onze tuinbouw- produkten van steeds grotere betekenis is geworden, op volle toeren draait. Duizenden blik ken, vervaardigd door machi nes met een capaciteit van vier honderd blikken per minuut, rollen op het ogenblik iedere dag van de band en gaan naar de opslagplaatsen. Zo kan men in de sombere wintermaanden het gemis aan verse zomergroenten voor een groot deel opvangen en kan men in gebieden, waar de na tuur niet voldoende oplevert toch voorraden voedsel aanleg gen. Eerst handbedrijf De Nederlandse conservenindus trie dateert al uit het begin van de vorige eeuw, ook al was het toen nog maar een moeizaam handbedrijf. In 1818 gingen er reeds zendingen doperwten en tuinbonen naar het toenmalige Nederlandsch-Indië. Het waren vooral de griep- en cholera-epide- mieën, die omstreeks 1866 de con servenindustrie een stoot in de goede richting gaven. Niet alleen groenten en fruit maar ook vlees, vis, soepen, melk enz. lenen zich uitstekend voor conservering in blik. Van melk in blik is Neder land zelfs de grootste exporteur ter wereld. De meeste blikconserven per hoofd van de bevolking worden op het ogenblik gege ten in de Verenigde Staten, Groot-Britannië en België. Iedere Nederlander consu meert per jaar ongeveer zes kilogram blikgroenten, 3Vt ki logram fruit, twee kilo vlees en ruim een kilo vis. Grote variatie Blikconserven hebben vele voordelen en eigenlijk geen na delen. Blikken zijn gemakkelijk voor voorraadvorming, eenvou dig te transporteren en gemak kelijk mee te nemen uit de win kel. Voor de huisvrouw beteke nen ze tijd- en brandstofbespa ring omdat haar taak voor een groot deel al door de conserven- fabrieken is overgenomen. Bovendien bieden blikconser ven een grote variatie en is men niet gebonden aan jaarge tijden of de streek waar be paalde produkten groeien. Een der vroegere nadelen, namelijk het moeilijk openen van het blik met het daaraan verbonden ge vaar van bloedende vingers, is de laatste jaren dank zij aan zienlijk verbeterde blikopeners geheel opgevangen. TYE Amerikaanse ontwerper ■L' Richard S. Latham schiep voor de Thomas porselein fabrieken serviesgoed, dat van een nieuw keramisch materiaal is ge maakt, namelijk C o r d a l i t. Deze stof is tegen grote temperatuur schommelingen bestand en bezit een groot warmtegeleidend ver mogen. Serviesgoed van Cordalit kan zonder bezwaar op open en gesloten kookplaten en op dc open gasvlam worden geplaatst. Het is dus volkomen vlamvast. Daar het materiaal 100 dicht is. voldoet het ook in hygiënisch opzicht aan alle eisen. Te koop bij speciaalzaken in glas, porselein en aardewerk. een garde of nog heel moeizaam met twee vorken? Na tuurlijk gaat het heel wat vlugger en handiger met een elektrische handmixer, waarvan er verschei dene goede fabrikaten verkrijg baar zijn. Tornado is nu met een dergelijk apparaat de Klop-MIx Junior, op de markt versche nen, het kost 23,50, compleet met receptenboekje, in een mooie doos verpakt. Met deze nieuwe handmixer kan men room, eiwit, beslag, mayo naise, dranken enz. kloppen. Het apparaat is voorzien van twee stel verwisselbare garden. Dit verwisse len kan geschieden zonder dat de handen behoeven vuil te worden, omdat door een druk op een daar voor aangebrachte knop de garden automatisch worden uitgeworpen. De mixer heeft een mantel van nylon, uitgevoerd in twee kleuren: lichtblauw en donkerblauw. Mogelijkheid tot abonneren Van de gelegenheid om zich op AIIer-Hande te abonneren hebben reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met ver melding van naam, volledig adres en woonplaats, voorzien van 50 ct. aan extra postzegels voor admi nistratiekosten cn gericht aan Albert Heyn N.V. Zaandam, is vol doende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt AIIer-Hande aan huis. Wij verzoeken u wel, in verband met de postvoorschriften, deze 50 ct. aan zegels aan de adreszijde van de briefkaart te plakken.

Allerhande | 1961 | | pagina 5