RICHARD CASSELER RIB 75* Albert Heijn Zakdoeken wassen een naar karwei GEBRUIK KLEENEX TISSUES fundament van een modern bedrijf ONTSPANNINGSGEBOUW AANGEPAST AAN EISEN 111? Voor fijne vleeswaren Albert Heijn! Geen plaats meer voor „Krentenwegers" Meer gezelligheid en meer comfort I A het verhaal van een grimeur Gedegen opleiding voor AII- personeel _TIPS AAN CISKA_ APPEL TOETJE 100 gram Ook voor fijne vleeswaren! „U doet maar wat u wilt" iimm Strak, modem zilver ALLERHANDE AUGUSTUS 1961 Hygllnlfch gekoeld Keuze In overvloed 20 nog tientallen dingen meer. En dan moet hij boekhoud kundig getraind zijn. Hij moet kunnen controleren in dit op zicht en de ontvangsten en utt- gaven, de inventaris en wat ver der al niet in het oog houden. En verder: de moderne tijd vergt dat hij kennis en gevoel heeft voor de psychologische verhoudingen. Niet alleen ten opzichte van de klant maar ook ten opzichte van het personeel. Een bedrijfsleider moet eigen lijk zeg ik wel eens, een schaap met vijf poten zijn. Om hem zover te krijgen leiden wjj hem, in de loop van een vijftal cursussen, op tot hij van al deze dingen op de hoogte is. Ik druk het wel eens zo uit: „Wat wij vroeger aan de mensen leerden was middelbaar onderwijs. Nu is het universiteit!" 1T\E dagen dat men zich met een U toontje neerbuigendheid uit liet over „de kruidenier", die gold als een „krentenweger" zijn wè) voorbij! Niet alleen is de verkoop techniek geheel anders geworden en heeft de verpakkingskunst veel van het oude handwerk (wegen, in zakjes schudden en dichtvou wen, wie» der ouderen herinnert het zich niet?) voorgoed wegge vaagd. maar vooral is het ar beidsterrein van de kruidenier zoveel ruimer geworden. Hij is nu een volledig bedrijfsleider. En dat geldt, als men het goed beschouwt, niet alleen voor de chefs. Ook het andere personeel heeft verant woordelijkheden. die veel groter zijn dan ooit tevoren Van „krentenwegen" is geen spra ke meer; de enorme, hoogstmoderne voedingstechniek en voedingsleer, waarvan men in elke AH-winkel de duidelijke voorbeelden ziet, hebben een geweldige uitbreiding van het assortiment nodig ge maakt, brengen de verkopers en verkoopsters met zeer vele pro- dukten uit alle delen der wereld in aanraking, verruimen de blik j - - - enorm en maken het onmogelijk tn de oude Laurier en de cur- mogelijkheden en waarde der dat men zich beperkt en „opge- sisten van diie eerste cursus, die reclame die gemaakt wordt en sloten" voelt in zijn werk. Als ik nog wel eens ontmoet er zijn er heel wat bij die nu een Ijf ~t,ij PP - w? rffËf centrale positie in het bedrijf - j*"V fifl hebben die denken er ook zo V fj over. We hebben dezer dagen I jlffl nog een alleraardigste reünie pf §fp| gehouden met de ..jongens van -m-.^f|L ilii de Laurier". We hebben veel gelachen." men daarbij nog de allermodernste reclamemethoden en reclamemid delen rekent die tegenwoordig worden toegepast, dan begrijpt men waarom het kruideniersvak. in plaats van benepen te zijn, een der meest progressieve beroepen is geworden. Zo is dat tenminste bij Albert Heijn het geval. En dit is voor een groot deel te danken aan de leidinggevende personen die. jaren en jaren geleden reeds, begrepen dat opleidingen een eerste voor waarde zijn voor een modern be drijf. GRIMEUR RICHARD machtig man IJet Is thans tien jaar geleden, dat de opleidingen van AH-personee! werden gecon centreerd in een instituut dat aanvankelijk in Amsterdam en later in Zaandam talrijke be drijfsleiders en caissières, ver koopsters en verkopers heeft ge schoold tot wat ze thans zijn specialisten in hun vak. Was het vroeger zaak van de „chefs" om hun personeel voor te lichten over de fijne kneepjes van hun vak, thans maakt het steeds ingewikkelder worden van het gehele verkoopsysteem het deze chefs onmogelijk zich ook nog uitvoerig met de perso- neelsvoorlichting bezig te houden. Uit deze noodzaak zijn bij Albert Heijn de centrale oplei dingen geboren, waar vele per soneelsleden een cursus volgen. MIJNHEER AH De heer A. H. Pilger, wiens voorletters A. H. zijn toegewijdheid aan het bedrijf duidelijk symbo liseren, is de directeur van het Opleidingscentrum van AH en aan gezien hij praktisch zijn gehele leven werkzaam is geweest in deze heel aparte stof, weet hij veel te vertellen over het opleiden van personeel en ook over de verande ringen die er in de loop van de jaren hebben plaatsgevonden. „Wat de leslokalen en het internaat aangaat want er is een gedeelte van het huidige opleidingsinstituut van Albert Heijn ingericht tot internaat ternaat bezitten. Maar toch waren het toen gezellige dagen AANDACHTIG wordt door alle cursisten ge luisterd! Er komt tegenwoor dig dan ook heel wat kijken voordat men met verstand van zaken een functie in het moderne kruidenier sbedrijf kan bekleden. Bij Albert Heijn wordt de opleiding hiervoor tenminste zeer serieus opgevat. waar de cursisten verblijven tijdens de duur van hun cursus", vertelt de heer Pilger „ston den wij er aanvankelijk niet best voor. Er was toen we tot een centrale opleiding overgin gen, in Zaandam geen ruimte en zodoende kwamen we, merk waardig genoeg ja, terecht in de jeugdherberg „De Laurier" in Amsterdam. Later is alles, zoals natuurlijk steeds in de bedoeling had ge legen, overgebracht naar Zaan dam waar wij dan nu een uitste kend-geoutilleerde school en in- VERANDERINGEN Wie de lesroosters van toen en 1 vergelijkt, wordt getroffen door het feit dat het huidige roos ter zoveel meer vakken vertoont dan het voormalige. Dat is te be grijpen. Niet alleen is de gehele verkooptactiek veranderd en ver beterd maar ook hebben allerlei moderne vindingen en ontwikke lingen het artikel zelf beïnvloed. Neem nu eens de produkten van een zelfbedieningszaak. Deze staan zichzelf te verkopen. De verkoper is. wat de warenkennis aangaat, geheel anders ingesteld dan vroe ger. Moest hij vroeger weten waar bepaalde produkten vandaan kwa men, tegenwoordig is hij de des kundige van de smaak. Hij moet weten welke fijne vlees waren gekozen moeten worden voor een fijne lunch. Hij moet weten welke viscon- serven zoetig van smaak zijn, waarin zij zijn geconserveerd, hoe zij geserveerd moeten worden en ook dient hij feilloos te adviseren welke wijn mevrouw nodig heeft voor haar speciale damesfestijntje. Droog of een beetje aan de zoete kant? Daarom dus dient hij te weten welke wijnsoorten zoet van smaak zijn en welke niet. Zo is er meer. Dat begrijpt iedereen die weet dat in een AH-winkel enkele duizen den artikelen te koop zijn. Hier ligt een der taken van de heer Pilger en zijn staf van vier man. Deze vier zijn des kundigen voor wie het opleiden één der stappen-omhoog is in hun carrière. Was warenkennis aanvankelijk een der grote pun ten van het oude lesrooster, kwam er daarna een en ander over lakschrljven, over kleuren leer, over etalagekunde aan de orde en natuurlijk de om gang met de klant en het af rekenen. in het nieuwe rooster voor aspirant-chefs wordt een hele academisch-getinte leerstof aangegeven. UIER zitten ze dan: de eer- lJ- ste acht cursisten van de AH-Opleidingsschool in Zaandam. Als leerling-ver koper kwamen zij in 1951 op school en thans bekleden zij stuk voor stuk dank zij deze gedegen opleiding vooraanstaande functies in de AH-filialen! Van links naar rechts zijn het de bedrijf leiders: C an- rinus Sneek)V an V u g t (Rotterdam); H aalb oom BaarnSpoor en (Eind hoven), F enger (Deven ter), D eV r i e s (Groningen), daarnaast de heer D. A. ter Wee, adjunct-directeur, en de man van de theoretische opleiding de heer A. II. Pilger. Een tip van mevrouw E. Bud den - Dipping, Maarten de Vries- straat 8 te Breda. Zij schrijft: „Ik las in AllerHande van juni het recept voor gries- meelvla: het is echt niet nood zakelijk om tegen het klon teren het griesmeel aan te mengen met wat koude melk. Het is veel eenvoudiger om de suiker en de griesmeel goed door elkaar te roeren, dus droog, en dan in de kokende, melk uit te strooien. Dat spaart tijd en het klon tert nooit." Mevr. Budden geeft nog een belangrijke tip voor de keuken: „Wanneer men aard appelen of groenten kookt, dLoet men er goed aan er een mespunt boter aan toe te voe gen. Dit voorkomt overkoken, het is maar een weet." VOOR ALLEMAAL „Wij geven cursussen voor het gehele personeel", vertelt de heer Pilger. „Cursxissen, die meestal drie, vier dagen of lan ger duren. Cursussen voor be drijfsleiders, verkopers en ver koopsters en vooral ook voor caissières van Supermarts of Zelfbedieningsbedrijven hebben onze aandacht. Op hen rust voor een groot deel de waarde van het hele bedrijf. Zo'n cursus voor assistent-chef bijvoorbeeld richt zich op het feit dat deze mensen op den duur bedrijfs leider van een grote winkel moeten worden. En ik verzeker u dat zoiets niet eenvoudig is: het moderne Winkelbedrijf stelt hoge eisen aan de bedrijfsleider en het verdere personeel. Hij moet niet alleen met klan ten kunnen omgaan, hij moet niet alleen personeel kunnen leiden, maar hij moet begrip hebben voor de opstelling der artikelen, hij moet weten wat er te koop is. Hij moet deskundig en met begrip voor de eigen klanten kring kunnen bestellen. Hij moet op de hoogte zijn van de verkoopmethodiek. Hij moet kunnen organiseren, toezicht kunnen houden, hij moet begrip hebben van de U hoeft niet meer op uw nagels te hij ten van schrik Af AL heel wat damestasjes zijn bedorven omdat een flesje remover op een ongelukkig ogen blik leegliep. Nu is voor een goede verzorging van de nagels eigenlijk een hele verzameling flesjes no dig. breekbare glazen flesjes met schroef dopjes, die los kunnen gaan. waardoor de inhoud eruit stroomt. Om nu van deze flesjes verlost te worden is er een nieuw pro- dukt in de handel gekomen, „Han dy Pads", verpakt in een praktisch metalen doosje dat in elk hand tasje past. De pads zijn gedrenkt in een speciale olie. Met zo'n pad kunt u in enkele tellen zelfs de hardste laag oude nagellak van uw vin gers verwijderen, zonder dat u hiervoor ook maar één flesje no dig hebt. Bovendien voorzien de pads de nagels van een laagje voedende nagelolie, die u even in de nagel moet masseren. De nagels breken dan niet meer af. De pad die meermalen kan worden gebruikt houdt de na gelriem soepel, zodat u deze ge makkelijk kunt terugschuiven. ZE ZIJN ER WEER. de appe len. En waarom zoudt u er dan niet eens een bijzonder smakelijk toetje van maken? U neemt zoveel appelen, als u hoofden aan uw tafel heeft zitten. U schilt ze zorgvuldig en u ont- klokhuist ze nog beter! Niets is n.l. zo naar als het tegenkomen van de z.g. bliezen". Ze vergal len u echt het genoegen in deze appels in de oven! Als u ze goed heeft klaar ge maakt, zet u ze naast elkaar in een beboterde vuurvaste schotel. U vult de holten van de appels op met een stukje boter en voor de rest met een royale hand met geurige aardbeienjam. Vervolgens strooit u wat suiker over de appe len. Nu kunt u ze eenvoudig zo in de oven zetten en ze een bruin kleurtje laten krijgen, maar als u het wat feestelijker wilt maken, bedekt u ze met custard of een griesmeelvla. Daar laat u dan in de oven een bruin kleurtje op ko men. Wat zal er heerlijk gegeten worden DICHARD? Ja, hoe heet Richard eigenlijk nog méér? Iedereen noemt hem zo, iedereen kent hem zo, in de Ne derlandse filmwe reld en in de Neder landse televisiewe reld, waar Richard om zo te zeggen de oer-grimeur is, de markante zendbode van de firma Michels in Amsterdam, die zoals dat in de thea terwereld heet het „kapwerk" ver zorgt. Natuurlijk zijn er, naarmate de zend tijd zich uitbreidde, méér grimeurs en make-up-assistenten door de firma Mi chels „ingescha keld" om de tele visie te dienen, maar Richard is Richard gebleven, niet slechts om zijn vak manschap maar ook omdat hij zijn be roep met een zeer persoonlijke schil derachtigheid heeft weten te omgeven. Richard is niet al leen grimeur, hij is ook een groot en mooi uitdenker van practical jokes, een gerenommeerd oor blazer en ingever van lieve, fijne of enge verhalen, waar mee hij zijn klan ten in verbijstering brengt of met een vreemd licht in de ogen de studio doet opzoeken. Machtig man Op dit punt is het wellicht nuttig de- machtspositie van de grimeur uiteen te zetten. Mensen die voor de televi siecamera verschij nen, moeten op een enkele uitzon dering na, zoals de man of vrouw die juist van de win tersport terugkomt vóór hun optre den „naar de kap per" om „bruin ge maakt" te worden. Met andere woor den, zij krijgen een speciale televisie- make-up. Ja. ook de pater en de domi nee en de professor achter de schrijfta fel; iedereen. De kamer van de grimeur, met de spie gels, de geuren van cosmetica en de ge makkelijke, uitnodi gende kappersstoelen, is in feite het laatste eilandje van rust en intimiteit, vóór de patiënt, die onder banden wordt geno men, zich voor het Nederlandse volk gaat werpen. Laatste steun En heel vaak zijn dit mensen, die nooit voor de televisie zijn geweest, mensen die geïnterviewd worden of die in een of an der programma hun zegje komen zeggen, kortom nerveuze mensen. In de beslo tenheid van de gri meurskamer, op de drempel van de stu dio, krijgen ze even respijt en vinden ze een soort vertrou wensman aan wie ze confidenties kunnen doen en vragen kun nen stellen. „Is het nu echt zo eng als de uitzen ding begint?" „Wat moet ik nu doen als ik me ver spreek?" „Zouden ze die wrat op m'n wang zien?" Bij de BBC, waar men een eigen make up-department heeft, waar uitsluitend meis jes werken, worden alle nieuwelingen ge traind in hun rol van onbezoldigd psycholo ge voor zenuwachti ge televisiegasten. Richard nu deze training heeft nooit gehad. Dat was ook niet nodig, want hl is wat dit aangaat een opmerkelijk na tuurtalent. Waar, by het opmaken van vrouwen, de moge lijkheden van zijn grimeerkunst ophou den, gaat hy woorde lijk verder om zijn patiënten nog mooier, nog charmanter nog aantrekkelijker te maken. Het resultaat is, dal zelfs de minst televi- sie-genieke vrouw zelfbewust de studio instapt om zich prijs te geven aan de kri tische blikken van miljoenen kijkers Grote mannen, die als zenuwachtige kin deren in zijn stoel plaatsnemen, stappen als nóg grotere man nen de scène Maar voor de keihar de jongens, de op-de- borst-kloppers, de wat-ben-ik-toch-goed- figuren is Richard verschrikkelijk. Met toonloze stem fluis tert hij hun de barste dingen in het oor of hij brengt ze in tota le verwarring door zichzelf voor te doen als een hoogst ge vaarlijke infiltrant uit een wereld die lijn recht staat tegenover de wereld van hef slachtoffer zelf. De mensen die zo behan deld worden wanke len timide weg en zijn dan precies ge schikt om zonder ge vaar voor de camera te verschijnen. Zo ziet u dat zelfs het vak van gri meur, in alle be scheidenheid uitge oefend, een corrige rende werking kan hebben op onze tele visieprogramma's. Eén hoera'tje dus voor onze grimeurs en make-up assis tenten en voor Ri chard in het bijzon der. LEEN VALKENIER SPECIAAL AANBEVOLEN Iedere AH-bedrijfsleider zal het u spontaan zeggen: „We hebben in vleeswaren een geweldige omzet. Iedere dag, iedere week. Fijne snijworst, boterhamworst, Gelderse ham, tongeworst, lever worst, ontbijtspek, en nog veel meeru hebt het voor het kiezen, te kust en te keur!" Twee baiianentoetjes TT NEEMT een paar bananen, pelt ze, snijdt ze overlangs door midden, holt ze een heel klein beetje uit en vult ze met wat aardbeien- of abrikozen jam. Daarna bedekt u ze met een koude vanille-saus en geeft er lange-vinger-biscuits bij. CISKA VERHEUL Gebakken bananen U NEEMT bananen, snijdt ze overlangs doormidden na ze gepeld te hebben en wentelt ze voorzichtig door wat bloem. Daar na bakt u ze in de boter goud bruin. Ook alweer voorzichtig, zo dat ze niet breken. U legt ze op een verwarmde schotel, strooit er poedersuiker en geschaafde amandeltjes over en geniet van de heerlijke smaak! CISKA VERHEUL UOE groot de gezellige, moderne kantine in het AH-Ontspanningsgebouw eigenlijk wel is, kan men op deze foto jammer ge noeg niet zien. Wat wèl te zien is, is de ruimte, waar in meisjes in hagelwitte schorten de hele dag door druk bezig zijn om koffie, thee en allerlei warme maaltijden klaar te maken. Waarna er natuurlijk altijd weer bergen vaatwerk af te wassen zijn! J1JET ontspanningsgebouw van AH is onlangs met een zekere plechtigheid heropend. Het is weliswaar nooit gesloten ge weest, maar het is verbouwd en het bleef zijn taak vervullen, al was het temidden van de verbouwingswerkzaamheden. Het is één dier moderne verschijnselen van een groot bedrijf en het is een symbool van de goede stemming en de vooruitstrevendheid van leiding en personeel. Natuurlijk is in het ontspan- ningsgebouw tevens de kantine gevestigd. Nu heeft de vijfdaagse werkweek de leiding van een kantine voor bijzondere proble men gesteld. De koffiepauze namelijk is aanmerkelijk korter geworden. Dat betekent dat er in een veel korter tijdsbestek dan voorheen evenveel koppen koffie moeten worden voorgezet als toen en dat weer betekende, dat de accommodatie moest worden uitgebreid. Dat was één der redenen voor de verbouwing. De keuken werd aanmerkelijk vergroot en de koffie-lnstallaties uitgebreid. Tevens had zich de reeds geruime tijd levende tendens naar „meer gezelligheid in de lunchtijd" krachtiger doen voelen. Eigen initiatief Het Ontspanningsgebouw is een zaak van de Ondernemingsraad. De directie heeft gezegd: ,,U dóet maar wat uw eigen gebouw aan gaat" en zo werd een speciale com missie in het leven geroepen (ge kozen uit de Ondernemingsraad) en deze, volledig op de hoogte van de wensen van het personeel de leden behoren er immers zelf toe heeft de schouders eronder gezet. Uiteraard gesteund door de lei ding van het bedrijf, heeft deze commissie een aantal veranderin gen doorgevoerd. Men is daarbij ook uitgegaan van de opvoedende functie van een prettige lokaliteit om de lunch tot zich te nemen. Immers: een kantine behoeft toch werkelijk geen soort „eethol" te zijn! Nu, dat was de kantine dan ook niet. Na de verbouwing is de grote ruimte echter veel lichter en fleuriger geworden; prettige kleu ren zijn aangebracht en de keu kens tintelen van helderheid. Voorts streeft men ernaar het eten uit een papiertje" dat zo vaak de ware eetlust remt. tot een mini mum terug te brengen. Lunchpakket Trouwens: reeds laag wordt door de kantinelelding bord en bestek beschikbaar gesteld en dat heeft al veel verbetering ge bracht in de algemene sfeer. Hetzelfde streven komt tot uiting in de nieuwste regeling: men kan, voor een kwartje, een lunchpakket verkrijgen dat be staat uit drie goedbelegde brood jes. Ook dit verhoogt de stem ming (en stimuleert de eetlust) en niets is zo belangrijk voor een goed-lopend bedrijf als goede stemming. Verder is men ertoe overgegaan voor diegenen die moeten over werken en in een grote fabriek als die welke de vele AH-winkels van artikelen voorziet zijn er altijd wel een of meer afdelingen die overwerk moeten verrichten warme maaltijden te bereiden. Deze worden door het bedrijf ter beschikking gesteld en dage lijks maken tientallen gebruik van de kwalitatief bijzonder goede en smakelijke maaltijden. Metamorfose Daarvoor werd een keuken bijgebouwd; elk restaurant zou er trots op zijn. Afgezien van een groot buffet dat snel af werken mogelijk maakt, uitbrei ding van het kantinepersoneel, het bijbouwen van een speciale warme-maaltijdenkeuken alsme de een spoelkeuken (een ver eiste!) werd nog meer aan het Ontspanningsgebouw gedokterd. Er werden ruimten bijge bouwd: een filmzaal, die ook dienst kan doen als vergader ruimte, eetzaal of lezingenzaal, een handige garderobe voor feestavonden met honderden be zoekers en tevens werd de en tree uitgebouwd tot een aan trekkelijke gastvrije hall die, bij het binnentreden reeds, een feestelijke stemming oproept. Duidelijk is dat ook t.a.v. de ontwikkeling en ontspanning AH de modernste methoden volgt. Het kan het bedrijf slechts ten goede lcomen! Voor de heldere huisvrouw een ware uitkomst! Handig, praktisch en hygiënisch. Voor verkoudheid, make up, babyverzorging enz. KLEENEX TISSUES: om altijd in huis te hebben. 75 STUKS (dubbele) Vilveren gebruiksvoorwer pen worden steeds meer gevraagd. Van het fabrikaat W.M.F. is er een nieuwe serie uitgekomen naar een ontwerp van Sigrid Kupetz, be staande uit kannen voor koffie, thee en mokka, alsmede een r oomstelletje. Op de ronde vlakken, die door geen decor of andere versiering worden on derbroken, komt de fraaie glans van het echte zilver volledig tot uitdrukking. Een bekoorlijk contrast vormen de rechtlijnige handvatten van zwart ebbehout. Verkrijgbaar bij juweliers.

Allerhande | 1961 | | pagina 4